Μετάβαση στο περιεχόμενο

Στη γιορτή των κόμικς [Πανταζής Παναγιώτης, Metropolis, 19/04/2013]


leonidio

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Στη γιορτή των κόμικς

comicdom_panpan-370x250.jpg

 

Το να κάνω comics είναι ό,τι απολαμβάνω να κάνω περισσότερο. Σημαίνει ατελείωτες ώρες βιδώματος σε ένα σχεδιαστήριο, με αφοσίωση στον στόχο, αγάπη για αυτό που κάνω, διάθεση για απομόνωση και σκληρή δουλειά και κυρίως αποδοχή του ότι ουσιαστικά ασχολούμαι για να δημιουργήσω κάτι για μήνες ολόκληρους και αυτό να καταναλωθεί μέσα σε λίγα λεπτά.

Επίσης, όπως επισημαίνει σε διάφορα strips των “Stupid Comics” του ο Jim Mahfood -από την περίοδο που διαβαζόταν-, είναι ένας τρόπος σταδιακά να καταστρέφω τη μέση μου, τον καρπό του δεξιού μου χεριού και να διατηρώ τους κοιλιακούς μου σε μορφή τζελ, λόγω της στάσης του σώματός μου.

Το Comicdom Con Athens είναι η τριήμερη αφορμή να βγω από το λαγούμι και να δεχθώ με ευγνωμοσύνη την ανταμοιβή μου για όλα τα παραπάνω. Το καλύτερο πράγμα που μου συμβαίνει σε ένα Comicdom είναι η απευθείας επαφή με τους ανθρώπους που διαβάζουν τα κόμικς μου. Είναι όμορφη η στιγμή που κάποιος μου λέει ότι είχε διαβάσει κάτι που σχεδίασα πριν από τρία χρόνια, του είχε αρέσει και το θυμάται ακόμη και βρίσκει τώρα την αφορμή να μου το πει που τα λέμε από κοντά. Εχει πλάκα κάθε φορά που κάποιος αναγνώστης θα πει: «Τι; Εσύ είσαι; Σε περίμενα πιο ψηλό/λεπτό/ωραίο…» Εχω κολλήσει ώρα τώρα και ψάχνω έναν τρόπο να περιγράψω, επίσης, πόσο ωραίο είναι να σου μιλάει ένα κορίτσι κάνοντας κομπλιμέντα ή ασκώντας κριτική στη δουλειά σου, αλλά στη μόνη διατύπωση που καταλήγω είναι ότι η φάση του Comicdom επίσης μετράει πολύ μόνο και μόνο για το κορίτσι που έρχεται και σου μιλάει, κάνοντας κομπλιμέντα ή ασκώντας κριτική στη δουλειά σου. Και αυτό είναι μια νίκη για τον ξεμαλλιασμένο, διοπτροφόρο εαυτό σου που ξενυχτάει σε ένα σχεδιαστήριο και τώρα στέκεται εκεί με χαλαρό ημιντροπαλό χαμόγελο, ενώ από μέσα του έχει ανάψει καπνογόνο.

Στο Comicdom βλέπω αγόρια με μπλουζάκια, που φορώντας τα στη σχολή τους, κατατάσσονται στους weirdos, εδώ όμως μπορεί και να τους μιλήσει ενθουσιασμένο κάποιο κορίτσι με δερμάτινη στολή που συμμετέχει στον διαγωνισμό cosplay. Βλέπω κυρίους στην ηλικία του μπαμπά μου να μελετάνε περισσότερο από τους άλλους επισκέπτες τις εκθέσεις πρωτοτύπων από κάποιον κλασικό σχεδιαστή που ενδεχομένως να έχουν προλάβει εν δράσει (ΟΚ, ακραίο σενάριο). Βλέπω κυρίες στην ηλικία της μαμάς μου να ζητάνε να μάθουν ποιος σχεδίασε το τάδε βιβλιαράκι και να δίνουν εγκάρδια συγχαρητήρια. Βλέπω 15χρονα κοριτσάκια να μιλάνε με επιτηδευμένα μη ψαρωμένο ύφος στον πληθυντικό στον Ηλία Κυριαζή και γελάω. Βλέπω σχεδόν όλους τους Ελληνες συναδέλφους μου και οι περισσότεροι έχουν κάποιο βιβλίο να πρωτοκυκλοφορεί στο τριήμερο.

Και πρόπερσι γνώρισα από κοντά τον -προσωπικό μου θεό- Chris Ware και αυτό το γεγονός, στο σύμπαν των υπερβολικών δηλώσεων, θα μπορούσε να είναι και ο λόγος να μη με ενδιαφέρει να ξαναγίνει Comicdom άλλη χρονιά. Σε αυτό το σύμπαν, όμως, κάθε Φεβρουάριο που ανακοινώνονται οι ημερομηνίες για το επόμενο, μετράω τις μέρες όπως στον στρατό. Και τώρα έχουν μείνει μόνο λίγες ώρες.

 

Εδώ το λινκ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.