Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΝΕΑΣ ΑΚΤΙΝΑΣ


lefteris677

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9267
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  232
  • Reputation:   2659
  • Achievement Points:  242
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είσαι σίγουρος?

Ειχα την εντύπωση ότι είχε γινει στο Παμπλικ στο Σύνταγμα  :thinking:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 613
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και γιατί να μην έγιναν και στα 3 μέρη; :P 

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9590
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5464 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Τα Public δεν υπήρχαν καν τότε!! Είχαν γίνει δύο εκδηλώσεις τον καιρό που ήρθε ο Don Rosa στην Ελλάδα, μία στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση και η άλλη στον Ελευθερουδάκη. Έχω την εντύπωση ότι από τις δύο αυτές εκδηλώσεις, η "βασική" ήταν στην Ελληνοαμερικάνικη. 

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Τα Public δεν υπήρχαν καν τότε!! Είχαν γίνει δύο εκδηλώσεις τον καιρό που ήρθε ο Don Rosa στην Ελλάδα, μία στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση και η άλλη στον Ελευθερουδάκη. Έχω την εντύπωση ότι από τις δύο αυτές εκδηλώσεις, η "βασική" ήταν στην Ελληνοαμερικάνικη. 

 

Ακριβώς αυτό.

 

Το 2004 για τον εορτασμό των 2.000 τευχών είχε γίνει μία σειρά εκδηλώσεων με 3 κύρια events. Οι δύο είναι οι προαναφερθείσες, Ελευθερουδάκης και επίσημο signing στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση, εκτός Comicdom πλαισίου βέβαια μιας και τότε δεν υπήρχε ως εκδήλωση. Στην Ελληνοαμερικάνικη ο Rosa υπέγραφε Non stop από τις 18:00 έως τα μεσάνυχτα, 6 ώρες σερί δηλαδή, μέχρι να πάρει υπογραφή και ο τελευταίος. Η τρίτη εκδήλωση ήταν μία γιορτή στα κεντρικά γραφεία τους με καλεσμένους τους Μίκυ και Μίννι από Disneyland όπου είχε τζέρτζελο, τραγούδια, κυκλοφορούσαν οι εκδότες και μιλούσαν με το κοινό κλπ. Επίσης μπορούσες να πάρεις το Μίκυ Μάους #2000 που είχε βγει σε 4 διαφορετικά χρώματα εξώφυλλου. Ο πάγκος με τα Μίκυ Μάους μάζευε κόσμο όπως το μέλι της μύγες. Αξιοσημείωτο είναι πως πάρα πολλοί ήταν αυτοί που έπαιρναν και τα 4 χρώματα, δηλαδή 4x6=24€. Ένας από αυτούς ήμουν κι εγώ :P Γενικά είχε χαλασμό κόσμου, όμως κατά κύριο λόγο είχε πιτσιρικαρία που τους πήγαν οι γονείς τους για να ζήσουν ένα Disney πάρτυ.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95053
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα Public δεν υπήρχαν καν τότε!! Είχαν γίνει δύο εκδηλώσεις τον καιρό που ήρθε ο Don Rosa στην Ελλάδα, μία στην Ελληνοαμερικάνικη Ένωση και η άλλη στον Ελευθερουδάκη. Έχω την εντύπωση ότι από τις δύο αυτές εκδηλώσεις, η "βασική" ήταν στην Ελληνοαμερικάνικη. 

 

:best:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Λοιπόν παιδιά, ο Phantom τοποθετεί τα πράγματα στη σωστή τους βάση. Τα θυμάμαι κι εγώ, γιατί ήμουν στο signing της Ελληνοαμερικανικής ΄Ενωσης αλλά φρεσκάρω τη μνήμη μου και από τα κείμενα που δημοσιεύθηκαν στο Κόμιξ και συγκεκριμένα στα τεύχη 197 και 199.

 

Το πρώτο τεύχος, λοιπόν, περιλάμβανε αναγγελία τής επικείμενης επίσκεψης και ενημέρωση για τις ημερομηνίες τών δύο παρουσιάσεων τού "Βίος και Πολιτεία". Οι εκδηλώσεις έγιναν το Σάββατο 30.10.2004 ώρα 12.30 στο Βιβλιοπωλείο "Ελευθερουδάκης" Πανεπιστημίου 17 και την Τετάρτη 3.11.2004 ώρα 18.30 στην Ελληνοαμερικανική ΄Ενωση, Μασσαλίας 22, στα πλαίσια τού εορτασμού για το ΜΜ #2000 και της σχετικής έκθεσης που είχε οργανωθεί εκεί. Και στις δύο εκδηλώσεις ο Don Rosa υπέγραψε βιβλία και περιοδικά που περιείχαν ιστορίες του (κυρίως τον "Βίο" αλλά και άλλα).

 

Στο δεύτερο, υπήρχε ρεπορτάζ από την επίσκεψη τού Don στην Ελλάδα και από τις δύο συναντήσεις με τους αναγνώστες. Στη σελίδα 27 του τεύχους αυτού, λοιπόν, υπάρχει μια μεγάλη φωτό με τον Rosa στο άκρο δεξιό, να κρατά το Κόμιξ # 197 και ακριβώς δίπλα του, μαζί με άλλους νεαρούς και νεαρές τής εποχής, βλέπουμε, "πρώτη φάτσα", τον 17χρονο τότε Γιώργο/Phantom Duck.

 

Εγώ τότε δεν είχα ακόμη συνέλθει τελείως από μια βαριά οσφυοϊσχιαλγία, που με είχε κρατήσει καθηλωμένο στο κρεβάτι από τις αρχές τού Απρίλη μέχρι τα τέλη του Μάη και είχε μεν περάσει την οξεία φάση της αλλά, παρόλο που είχαν μεσολαβήσει σχεδόν επτά μήνες, δυσκόλευε πολύ μια πολύωρη ορθοστασία μου. ΄Ετσι, παρακάλεσα το στενότερο φίλο μου, με τον οποίο είμαστε αχώριστοι από το 1959 !!! μέχρι σήμερα, να πάει στον Ελευθερουδάκη και να πάρει την πολυπόθητη υπογραφή. ΄Ομως, είχε τόσο πολύ κόσμο, που αναγκάσθηκε να φύγει άπρακτος.

 

΄Ετσι, πήγα εγώ στην ΄Ενωση, νωρίτερα από την καθορισμένη ώρα αλλά όχι αρκετά ώστε να είμαι από τους πρώτους. ΄Εμεινα λοιπόν 4 ώρες στην ουρά και, επιτέλους, αργά το βράδυ, πήρα την πολυπόθητη υπογραφή και αντάλλαξα δυο λόγια με τον μεγάλο Rosa.

 

Ο καημός μου, όμως, είναι, όπως έχω ξαναπεί, ότι έδωσα στον Don για υπογραφή το εξώφυλλο τού "Βίου" και επειδή αυτός υπέγραφε με χρυσόχρωμο μαρκαδόρο, παρόλο που έχω βάλει τον τόμο μέσα σε διαφανές κάλυμμα, η υπογραφή έχει ξεφτίσει σε δυο τρία σημεία. Τώρα όμως που την ξαναβλέπω, διαπιστώνω πως η φθορά δεν είναι τόσο μεγάλη. Σκέπτομαι μάλιστα πως θα μπορούσα ίσως να ξαναπεράσω, με ομοιόχρωμο μαρκαδόρο, τα σημεία που έχουν την μεγαλύτερη φθορά.

 

Τέλος, η δεύτερη ατυχία μου είναι πως, από τα 20 περίπου περιοδικά που είχε την καλωσύνη να στείλει πέρσι στον Rosa ο Phantom, το μόνο που γύρισε χωρίς υπογραφή είναι το δικό μου, γιατί, νομίζω (και αν κάνω λάθος ας με διορθώσει ο Χρήστος), ότι ο μεγάλος δημιουργός, αντί να υπογράψει το αντίτυπό μου, έβαλε δυο υπογραφές σ' εκείνο τού Dark Chris. Αν δεν απατώμαι, μάλιστα, είχαμε στείλει και οι δύο το ίδιο τεύχος, το Κόμιξ #230 με την ιστορία "Γράμμα από το σπίτι".

 

Αυτά, καλοί μου φίλοι.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 14
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πράγματι έτσι έγινε :(, μόνο που εγώ έστειλα το #100 με το πρώτο μέρος του Βίου.

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9267
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  232
  • Reputation:   2659
  • Achievement Points:  242
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5513 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

....Τώρα όμως που την ξαναβλέπω, διαπιστώνω πως η φθορά δεν είναι τόσο μεγάλη. Σκέπτομαι μάλιστα πως θα μπορούσα ίσως να ξαναπεράσω, με ομοιόχρωμο μαρκαδόρο, τα σημεία που έχουν την μεγαλύτερη φθορά....

:NoNo:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

:NoNo:

Δεν είπα πως θα το κάνω σίγουρα. Απλά μπαίνω στον πειρασμό.

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τρύφωνα, στο Βιο, πού σου είχε υπογράψει ο Rosa; Στο εξώφυλλο; Εγώ θυμάμαι που μου είχε υπογράψει στην πρώτη εσωτερική σελίδα!

Πάντως να σας πω ότι περίμενα κι εγώ γύρω στις 3 ώρες στην ουρά έχοντας έρθει από το χωριό μόνο για αυτό το event  στην Ελληνοαμερικανική Ένωση, όπου γνώρισα πολλά παιδιά. Ακριβώς πίσω μου ήταν και ο Δημήτρης Μεντζέλος από τα Ημισκούμπρια, τον οποίο πήρα το θάρρος και ρώτησα αν είναι όντως αυτός  :P καθώς είχα απορία πως ένας VIP κάθεται στη ουρά!! Μου είπε πως δεν είναι τέτοιο άτομο και θα περιμένει τη σειρά του! Έβγαλα και φωτό φυσικά μαζί του χεχε!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τρύφωνα, στο Βιο, πού σου είχε υπογράψει ο Rosa; Στο εξώφυλλο; Εγώ θυμάμαι που μου είχε υπογράψει στην πρώτη εσωτερική σελίδα!

Πάντως να σας πω ότι περίμενα κι εγώ γύρω στις 3 ώρες στην ουρά έχοντας έρθει από το χωριό μόνο για αυτό το event  στην Ελληνοαμερικανική Ένωση, όπου γνώρισα πολλά παιδιά. Ακριβώς πίσω μου ήταν και ο Δημήτρης Μεντζέλος από τα Ημισκούμπρια, τον οποίο πήρα το θάρρος και ρώτησα αν είναι όντως αυτός  :P καθώς είχα απορία πως ένας VIP κάθεται στη ουρά!! Μου είπε πως δεν είναι τέτοιο άτομο και θα περιμένει τη σειρά του! Έβγαλα και φωτό φυσικά μαζί του χεχε!

 

"Mea culpa", φίλε! Εγώ τού έδωσα προς υπογραφή το εξώφυλλο!

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6728
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ημουνα που λες βυθισμενος στα ολοκληρωματα μου, στις ταλαντωσεις μου, στη στατιστικη και τις στροφορμες μου, ενα χρονο περιπου τωρα και δεν εμπαινα εδωθε παρα μονο για να δω κανα νεο για το ironman τρια η το man of steel. και σημερα, μες τα μεσανυχτα σας θυμηθηκα και ειπα να ξεψαχνισω λιγο τα παλια λημερια. και πεφτω πανω σαυτο το θρεντ. και μου ερχεται ταμπλας.

δεν ειχα ιδεα, ουτε για την σπελιαλ εκδοση φαντομ, ουτε για τον γκοντφρετσον, ουτε για το μικυ μυστηριο μηδεν, ουτε για τα νεα μπαρκς και βιβλιοθηκη κομιξ, ουτε καν για το κομιξ τριακοσια και το αφιερωμενο εξαιρετικα. τα εμαθα ολα μολις πριν απο λιγα λεπτα. ταυτοχρονα.

 

οσοι με ξερουν απο παλια θα καταλαβουν ποσο επικος και τρικουβερτος ηταν ο ταμπλας που επαθα.

ρε σεις θελετε να με αφησετε στον τοπο?

  • Like 19
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έλα, τελική ευθεία! Go Panellinies GC Forces Go!!!  :D :hop: 

 

(κάτω οι στροφορμές, ζαλίζουν!)

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  317
  • Reputation:   1210
  • Achievement Points:  317
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5802 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

επειδη δεν εχω λογαριασμο στο facebooken

 

μπορει καποιος να ρωτησει την εταιρια εαν βγαλει σε τομους απο παλια τευχη του μικυ μαους τους εξεις κακους αλλα και καλους χαρακτηρες?

 

Κακοι χαρακτηρες  DISNEY
------------------------------
The Beagle Boys  οι μουρλολυκοι
Peg-Leg Pete  ο μαυρος πητ
The Phantom Blot  το μαυρο φαντασμα
Magica De Spell  η μαγισα ματζικα ντε σπελ
Witch Hazel  μαγισα φουρκα
Mad Madam Mim   Μαντάμ Μιμ
--------------------------------------------------
Καλοι χαρακτηρες  DISNEY
--------------------------
Eega Beeva  ητα βητα
Gyro Gearloose  Κύρος Γρανάζης
Gyro's Helper  Γλόμπος

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Στο fb ανέβασαν εικόνα από μια νέα έκδοση των Επιγόνωνη, καθώς και εικόνα του επόμενου τόμου της Βιβλιοθήκης Μπαρκς ("Η πόλη με τις χρυσές σκεπές")!

Επεξεργασία από Dark Chris
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Εκτός από την "Πόλη με τις Χρυσές Σκεπές" ανέβασαν και άλλον ένα τόμο με τίτλο "Ο Χρυσός Ποταμός" καθώς και τον τόμο τού Γκότφρεντσον "Στην Κοιλάδα τού Θανάτου" και μόλις τώρα μού έστειλαν mail με τις εικόνες τών 4 αυτών τόμων.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3996
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5048 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τέλεια!!! Καλά η έκδοση του Φλόυντ Γκοντφρεντσον τα σπάει τόσο πολύ!!!! Ανυπομωνώ πραγματικά!

Μια απορία: Ο τόμος με τους Επίγονους είναι η ίδια έκδοση με αυτή που είχε βγάλει παλιότερα;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ναι είναι ανατύπωση. Περιέχει ακριβώς τις ίδιες ιστορίες. Απλά έχουν αλλάξει λίγο την εμφάνιση τού εξωφύλλου, αφαιρώντας το πλαίσιο από την εικόνα και μεγαλώνοντάς την ώστε να το καλύπτει ολόκληρο.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΦΛΟΥΝΤ ΓΚΟΤΦΡΕΝΤΣΟΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗΣ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ!

 

Μόλις ανακοινώθηκαν οι διαφημίσεις των τόμων μέσα από την σελίδα των περιοδικών στο facebook,σας τους παραθέτω:

 

Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς 15# και 16#,αντίστοιχα.

 

482377_547305401959500_1552219654_n.jpg

 

479798_547305228626184_1628945935_n.jpg

 

Η Βιβλιοθήκη του Φλόυντ Γκότφρεντσον.

 

544806_547305511959489_1211680071_n.jpg

 

Και μια ιστορική επανέκδοση για τα 100 χρόνια από την γέννηση του Καρλ Μπάρκς.

 

564189_547305008626206_1125602521_n.jpg

 

 

 

 

Για περισσότερα νέα και εξελίξεις σχετικά με τις μελλοντικές εκδόσεις και τις εξελίξεις των ελληνικών Ντισνεικών εκδόσεων μείνετε συντονισμένοι...............

 

ΑΠΟ ΛΟΧΑΓΟΣ:     :soldier:

Επεξεργασία από Λοχαγός Μαρκ
  • Like 22
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Επανέκδοση των Επιγόνων με άλλο εξώφυλλο; Κάτι τέτοια κάνει ο Τερζό και μας ξεφραγκιάζει!!!

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

ΤΑ ΝΕΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΞΕΛΙΞΕΙΣ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΦΛΟΥΝΤ ΓΚΟΤΦΡΕΝΤΣΟΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΒΙΒΛΙΚΟΘΗΚΗΣ ΚΑΡΛ ΜΠΑΡΚΣ!

 

Μόλις ανακοινώθηκαν οι διαφημίσεις των τόμων μέσα από την σελίδα των περιοδικών στο facebook,σας τους παραθέτω:

 

Η Μεγάλη Βιβλιοθήκη Καρλ Μπαρκς 13# και 14#,αντίστοιχα.

 

Για περισσότερα νέα και εξελίξεις σχετικά με τις μελλοντικές εκδόσεις και τις εξελίξεις των ελληνικών Ντισνεικών εκδόσεων μείνετε συντονισμένοι...............

 

ΑΠΟ ΛΟΧΑΓΟΣ:     :soldier:

 

O Captain, my Captain, το διέπραξες: Οι τόμοι τής ΒΙΒΛΙ(Κ)ΟΘΗΚΗΣ ΤΟΥ ΜΠΑΡΚΣ που θα κυκλοφορήσουν είναι οι # 15 και 16. Οι #13 και 14 έχουν κυκλοφορήσει εδώ και καιρό. 

 

Επανέκδοση των Επιγόνων με άλλο εξώφυλλο; Κάτι τέτοια κάνει ο Τερζό και μας ξεφραγκιάζει!!!

 

Ε, όχι, φίλε Βαγγέλη, να ξαναπληρώσουμε μια τόσο ακριβή επανέκδοση που είναι απολύτως όμοια με την αρχική με μόνη διαφορά το εξώφυλλο!!

  • Like 16
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10518
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  544
  • Reputation:   4970
  • Achievement Points:  544
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  10

O Captain, my Captain, το διέπραξες: Οι τόμοι τής ΒΙΒΛΙ(Κ)ΟΘΗΚΗΣ ΤΟΥ ΜΠΑΡΚΣ που θα κυκλοφορήσουν είναι οι # 15 και 16. Οι #13 και 14 έχουν κυκλοφορήσει εδώ και καιρό. 

 

Οι αλλαγές έγιναν. :best:

 

 

 

:thanks: για την διόρθωση! :)

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6406
  • Reputation:   63337
  • Achievement Points:  6470
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4377 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι είναι ανατύπωση. Περιέχει ακριβώς τις ίδιες ιστορίες. Απλά έχουν αλλάξει λίγο την εμφάνιση τού εξωφύλλου, αφαιρώντας το πλαίσιο από την εικόνα και μεγαλώνοντάς την ώστε να το καλύπτει ολόκληρο.

 

 

Το ότι επανεκδίδεται σημαίνει ότι όντως ήταν εξαντλημένο, όπως αναφέρεται στους καταλόγους που εμφανίζονται στα περιοδικά τους;

 

Αναρωτιέμαι, επίσης, αν υπάρχει και για αυτή την (επαν)έκδοση αγοραστικό κοινό. Αφού ήδη η πρώτη έκδοση αγράστηκε από τους σκληροπυρηνικούς παπιόφιλους.

 

:pool:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μάλλον θέλει να πουλήσει και σε αυτούς που δεν πρόλαβαν (!) να το αγοράσουν και βλέποντας ότι εξαντλήθηκε το επανεκδίδει.

Και πιστεύω υπάρχουν και πολύ (με υψιλον το υ) σκληροπυρηνικοί παπιόφιλοι συλλέκτες που αν και το έχουν ήδη θα το ξαναπάρουν λόγω του ότι έχει διαφορετικό εξώφυλλο και άρα αποτελεί νέα έκδοση!!!

Άραγε εγώ είμαι σκληροπυρηνικός;;;  :thinking:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4554 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μάλλον θέλει να πουλήσει και σε αυτούς που δεν πρόλαβαν (!) να το αγοράσουν και βλέποντας ότι εξαντλήθηκε το επανεκδίδει.

Και πιστεύω υπάρχουν και πολύ (με υψιλον το υ) σκληροπυρηνικοί παπιόφιλοι συλλέκτες που αν και το έχουν ήδη θα το ξαναπάρουν λόγω του ότι έχει διαφορετικό εξώφυλλο και άρα αποτελεί νέα έκδοση!!!

Άραγε εγώ είμαι σκληροπυρηνικός;;;  :thinking:

Οσο δεν παει. :lol: 

 

εχουν εκπεσει ολες οι ντιζνεικες καταναλωτικες αναστολες σου!! :hit:

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ΠΟΣΟ πιο όμορφη η νέα έκδοση...! :wow:

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Προφανώς θα υπάρχει κοινό από εκείνους που δεν πρόλαβαν να αγοράσουν την αρχική έκδοση. ΄Αλλωστε μια ανατύπωση έχει πολύ μειωμένο κόστος αφού δεν θα ξαναπληρωθούν μετάφραση και φιλμ και μάλλον ούτε νέα δικαιώματα.

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Μάλλον θέλει να πουλήσει και σε αυτούς που δεν πρόλαβαν (!) να το αγοράσουν και βλέποντας ότι εξαντλήθηκε το επανεκδίδει.

Και πιστεύω υπάρχουν και πολύ (με υψιλον το υ) σκληροπυρηνικοί παπιόφιλοι συλλέκτες που αν και το έχουν ήδη θα το ξαναπάρουν λόγω του ότι έχει διαφορετικό εξώφυλλο και άρα αποτελεί νέα έκδοση!!!

Άραγε εγώ είμαι σκληροπυρηνικός;;;  :thinking:

 

 

Πάντως εγώ, αν και φανατικός ντισνεϋκός, δεν θα το έκανα ποτέ. Είναι σαν να έχεις την πρώτη έκδοση τού "Μίκυ Μυστήριο" και να ξαναγοράζεις και την δεύτερη.

 

Προσωπικά, μόνο σε δύο (αν δεν κάνω λάθος) περιπτώσεις το έκανα αυτό: 

 

Στην "Ιστορία και Δόξα τής Δυναστείας τών Ντακ" γιατί αφενός η πρώτη έκδοση ήταν μισή έγχρωμη και μισή μαυρόασπρη ενώ η δεύτερη όλη έγχρωμη, αφετέρου η μετάφραση ήταν διαφορετική και εκ τρίτου αγόρασα την δεύτερη έκδοση πάμφθηνα.

 

Στο "Σπαθί τών Πάγων" για τους δεύτερο και τρίτο (την επανέκδοση την πήρα σε πολύ καλή τιμή από την ΛΕΦΙΚ) από τους παραπάνω λόγους και επί πλέον γιατί είχαν ξεκολλήσει πολλές από τις σελίδες τής πρώτης έκδοσης.

 

΄Οσο για την ανατύπωση τού Μίκυ Μάους #1, την πήρα γιατί δεν έχω την πρώτη έκδοση.

 

Φυσικά καθένας είναι ελεύθερος να κάνει ό,τι θέλει, αλλά είναι κρίμα να δώσει κανείς ειδικά σήμερα 17 ευρώ για να ξαναπάρει ουσιαστικά τον ίδιο τόμο. 

Επεξεργασία από tryfev
  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

[...] Είναι σαν να έχεις την πρώτη έκδοση τού "Μίκυ Μυστήριο" και να ξαναγοράζεις και την δεύτερη. [...]

 

Εγώ έχω αγοράσει και τη δεύτερη έκδοση παρ' όλο που είχα ήδη την πρώτη :lol: Αλλά αυτή την έκδοση ούτε κατά διάνοια δεν θα το σκεφτόμουν. Όποιος δεν την έχει αγοράσει ήδη οκ, όμως δεν πρόκειται να την ξαναπάρω.

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.