Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το Making Of των Αιωνίων Διλημμάτων [Συλλογικό, oneman.gr, 24/08/2012]


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1618
  • Content Count:  5053
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5061
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tα Αιώνια Διλήμματα γράφονται κάθε Πέμπτη βράδυ προς Παρασκευή πρωί από μια ομάδα επιλεγμένων αρθρογράφων. Για την ακρίβεια, πρόκειται για επιλεγμένους ψυχοπαθείς γραφιάδες που τους αρέσει να λένε την άποψή τους για το οτιδήποτε, ακόμη και αν δεν έχουν ιδέα περί τίνος πρόκειται. Η διαδικασία είναι απλή: όλο το Αιώνιο Δίλημμα γράφεται σε ένα mail thread.

 

Και αυτό είναι το πιο πρόσφατο. Ίσως και το πιο γελοίο ως τώρα.

 

Ευχαριστούμε, που μας προτιμάτε.

 

Εκ της διευθύνσεως

 

 

post-2298-0-52827000-1345860652_thumb.jpg

 

 

Ο Μάνος Μίχαλος κάνει την επιλογή.

 

Η επικαιρότητα μιλάει από μόνη της: Marvel ή DC;

 

Υ.Γ. Αμαλία, δεν γίνεται να λείπεις από αυτό.

 

Ο Άλκης Βασιλείου αποχωρεί

 

Λυπάμαι δεν έχω γνώμη, δεν ξέρω καν τη διαφορά τους...

Μόνο ΜΑΜΟΥΘΚΟΜΙΞ!!!!!!!!!

 

Ο Θανάσης Κρεκούκιας είναι ο δεύτερος που αποχωρεί, όπως πάντα με το δικό του τρόπο.

 

Επιτρέψτε μου να απέχω. Δεν καταλαβαίνω τι εννοείτε με το "Marvel ή DC", όμως θέλω να ξέρετε ότι θα δώσω και τη ζωή μου ακόμα για να λέτε ότι μαλακία σας κατέβει στο κεφάλι. (Βολταίρος? Ρουσώ? Κάποιος από εκείνο το παρεάκι τέλος πάντων).

 

Η Ελιάνα Χρυσικοπούλου πάει να το αποφύγει (εκφράζοντας ότι το βαριέται λίγο), έστω και διπλωματικά.

 

Δεν παιδιά και εγώ ιδέα δεν έχω, αλλά άμα θέλετε θα απαντήσω, θα γκουγκλαρω και θα γράψω κατιτίς. Εδώ έγραψα για τον Συρίγο

 

Ο Μάνος Μίχαλος προσπαθεί να το παίξει καλός (αν και μέσα του βράζει)

 

Το ONEMAN δεν υπήρξε ποτέ και ούτε θα γίνει κομπλεξικό και ξεροκέφαλο.

Για να μην επιλέξω το δίλημμα που έθεσε ο Θανάσης και κάπως ταιριάζει στην περίπτωση (σας), θα πάω ακόμη πιο χαμηλά για να καταφέρει αυτό το site να επικοινωνήσει μαζί σας.

ΓΥΡΟ ΧΟΙΡΙΝΟ ή ΓΥΡΟ ΚΟΤΟΠΟΥΛΟ;

Καλή όρεξη.

 

Ο Χρήστος Χατζηιωάννου δεν έχει προλάβει να δει, ότι πάμε για γύρους και είναι ήδη “παρμένος” με την κατάσταση.

 

Marvel

Spider-Man

X-Men

Fantastic Four

Iron Man

Hulk

Thor

Captain America

Daredevil

DC

Superman

Batman

Wonder Woman

Robin

Aquaman

Hawkman

Green Arrow

Martian Manhunter

Green Lantern

Flash

 

τούτων δοθέντων, νομίζω μπορούμε να γράψουμε οι περισσότεροι

 

Η Ελιάνα Χρυσικοπούλου αγωνιά. Το στομάχι της γουργουρίζει.

 

Τι θα γίνει, superman ή σούβλα; Να ξέρουμε κύριοι.

 

Ο Θοδωρής Δημητρόπουλος δεν πιστεύει, αυτά που διαβάζει (και φοβάται ότι δεν θα του δοθεί ποτέ η ευκαιρία να πει δημόσια τη γνώμη του για αυτό το θέμα)

 

#katwteroi_twn_peristasewn

 

Η Αμαλία Κουλακιώτη έχει ήδη γράψει –και στέλνει- την απάντησή της (για τα κόμικς προφανώς)

 

Μπορώ να πω άνετα DC. Θα έπρεπε να πω άνετα DC καθώς τα τελευταία χρόνια τα διαβάσματά μου ανήκουν σχεδόν αποκλειστικά στο σύμπαν της. Πλέον δεν ασχολούμαι ιδιαίτερα με τους υπερήρωες αλλά αγαπώ υπερβολικά τα κόμικς για να σταματήσω να διαβάζω. Θα έπρεπε να πω άνετα DC αφού και τα δυο πιο αγαπημένα μου κόμικς είναι DC, το Watchmen και το Lucifer (Vertigo το τελευταίο, δηλαδή DC).

 

Αλλά από την Marvel και τους σαφέστατα πιο κουλ υπερήρωές της άρχισαν όλα. Μπορεί τώρα να μην διαβάζω αλλά τότε, μετά τους γενναίους Γαλάτες, τον badass καουμπόη με το ακόμα πιο badass άλογο του και τους δεκάδες άλλους τίτλους της τιτανοτεράστιας Μαμουθκόμιξ, μετά από τα χιλιάδες πιο "παιδικά" κόμικς, ήταν το επόμενο στάδιο.

 

Marvel λοιπόν για τον Thor, για τον Hulk, για τους Τέσσερις Φανταστικούς, για τον Iron Man, για τους X-Men.

Άλλα πιο πολύ, Marvel για τον Spider-Man, για τα τεύχη που δεν έχανα κάθε μήνα, για τις άθλιες ελληνικές μεταφράσεις, για την ειδική κρυψώνα που είχα στο γραφείο μου, όταν οι καημένοι γονείς μου πίστευαν πως διάβαζα τα μαθήματά μου...

 

Στη συνέχεια λέει ξεκάθαρα ότι δεν ασχοληθεί με τα πιτόγυρα.

Αν βάλετε τελικά άλλο δίλημμα εγώ πάλι για DC ή Marvel θα γράψω!

 

Ο Μάνος Μίχαλος προσπαθεί και πάλι να το παίξει καλός (μέσα του ψήνεται)

 

Μάλιστα.

Το ότι έχετε δημιουργήσει δίλημμα ανάμεσα σε διλήμματα το έχετε καταλάβει;

Λοιπόν μέχρι σήμερα το βράδυ, αν δεν έχω σαφή αριθμό όσων γράψουν για Marvel ή DC, θα πάμε με τους γύρους.

Αυτή τη στιγμή Δημητρόπουλος, Αμαλία και Χρήστος με τις λίστες τους είναι μέσα. Συν του λόγου μου. Αναμένω λίγο ακόμη.

Αλλιώς θα τρέχετε όλοι το πρωί να γράφετε.

Το πιο πιθανό είναι να πάμε με τους γύρου πάντως.

Αμαλία, μην αγχωθείς, δεν θα πάει χαμένο αυτό που έγραψες.

Θοδωρή #sygratisou

 

Ο Άλκης χαλαρός, συνεχίζει.

 

Άκου!

Τρομερό δίλημμα: Dc - Marvel ή Χοιρινό - Κοτόπουλο!!!

Εκπληκτική ιδέα και "ψαγμένη". Ό,τι πρέπει για Τριαντάφυλλο!!!!

 

Ο Ηλίας Αναστασιάδης αυτοξεφτιλίζεται

 

Γράφω για ό, τι θέλετε, έχω γράψει ερντογάν για cosmo

 

Ο Χρήστος Χατζηιωάννου θέλει να πάρει το πρώτο δελφίνι και να έρθει να πει δυο κουβέντες.

 

Το δίλημμα είναι αυτό που είπαμε εξαρχής

Τώρα αν κάποιος δεν μπορεί να γράψει αν προτιμάει τον Superman και τον Batman ή τον Spiderman και τους Fantastic Four, τι να λέμε.

 

Ο Άλκης Βασιλείου παραδέχεται την άγνοιά του.

 

Ξέρω ότι με αυτό που θα πω θα στεναχωρήσω τον γκουρού του είδους (Θ.Δ), αλλά από τους 19 τύπους που έγραψε ο Χρήστος, έχω σαφή εικόνα για τους 5! Από την άλλη, αν θέλετε σας γράφω για τον Τεν Τεν, τον Κάπτεν Χάντοκ και τον Τρύφωνα τον Τουρνεσόλ!!!!

 

Η Ρομίνα Δερβεντλή λέει όσα έχει να πει. Η συζήτηση μπαίνει στην τελική κατηφόρα της.

 

Δεν γράφω για κόμικ, δεν ξέρω και πολλά. Θα ήταν σαν να έγραφε ο Στέφανος για σινεμά.

 

Ο Θανάσης Κρεκούκιας γελάει σπίτι, μόνος του.

 

Καλά, είσαστε σκέτη απόλαυση μέσα στο αυγουστιάτικο λιοπύρι...!!!

Προσωπικά, μπορώ να σας γράψω κατεβατά ολόκληρα για τον Σεραφίνο, τον Τιραμόλα, τον Πέπο και τον Κάρλο, τον Κατσουλίνο, τη Σουβλίτσα, τον μπαρμπα Μυτούση, τον κοκοβιόκο, τον βιολιτζή τον τέσσερω (του έλειπε ένα δάχτυλο) και αν επιμένετε ντε και καλά για υπερήρωες, να σας ενημερώσω ότι οι δικοί μου Μπλεκ, Ζαγκόρ και Όμπραξ κάτι βλαμμένα αμερικανάκια της συμφοράς όπως οι γελοίοι υποκείμενοι που απαρίθμησε ο αγαπητός μου Χρήστος, τα είχαν για πλάκα, αν όχι για πρωινό.

 

Επίσης, αν δεν προχωρήσει το συγκεκριμένο δίλημμα, για το οποίο εννοείται ότι ισχύουν τα περι διαφωτισμού και θα δώσω και τη ζωή μου ακόμα κλπ κλπ, μην επιμείνετε στους γύρους, γιά τον απλό λόγο ότι δεν υφίσταται δίλημμα - πόσο μάλλον αιώνιο - ανάμεσα στον μοναδικό χοιρινό γύρο και στο άλλο ξέπλυμα που είχατε το θράσος να τοποθετήσετε δίπλα του. Αυτά έχουμε ξαναπεί, είναι τεχνητά διλήμματα της γενιάς σας που έχει χάσει το δρόμο της στα νότια προάστια.

τα σέβη μου

Θανάσης

 

ΥΓ. Ρομινάκι θανατηφόρα η ατάκα για τον Στεφ και το σινεμά... Κλαίω!

 

Ο Άλκης αποθεώνει τον Κρεκούκια. Παλιότερα τον διάβαζε και νόμιζε ότι δεν υπήρχε στην πραγματικότητα.

 

Μοναδικός Κρεκούκιας!!!

Είσαι ο Μέσι, ο Τσάβι, ο Ινιέστα και ο Ρέγες μαζί!!!!!!

 

Η Ρομίνα δεν άντεξε.

 

Προτείνω ακόμα καλύτερο δίλημμα: Ρομίνα ή Στέφανος...

 

Ο Στέφανος Τριαντάφυλλος απαντάει για πρώτη φορά. Φυσικά, ασόβαρα.

 

Τότε θα είναι δίλημμα της τάξεως Σκατά ή φράουλες

Και θα έχουμε και το πρώτο 100%

 

Η Ρομίνα συνεχίζει.

 

Σε αυτό (το τελευταίο εννοώ) έχεις δίκιο.

 

Στο μεταξύ ο Μάνος Μίχαλος έχει επιλέξει DC ή Marvel (παρότι νωρίτερα έχει γράψει ότι το πιθανότερο είναι να γράψουμε για γύρους – άβυσσος).

 

Το Αιώνιο Δίλημμα δημοσιεύεται. Εσείς, νομίζετε ότι όλα λειτουργούν επαγγελματικά πίσω από αυτό το project. Δεν έχετε ιδέα.

 

 

 

 

Και το σχετικό link...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.