Μετάβαση στο περιεχόμενο

MARVEL COMICS GROUP AND KABANAS HELLAS


Bonadrug

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αχ!Με αυτά γαλουχήθηκα.Δεν πρόλαβα βέβαια τις αυθεντικές εκδόσεις λόγω ηλικίας,αλλά μετά την ανακάλυψη του μικρού Σπάιντερμαν,λίγα χρόνια αργότερα άρχισαν να κυκλοφορούν στα περίπτερα κάτι μεγάλοι τόμοι με όνομα Super Marvel Comics και το όνομα ένος σούπερ-ήρωα,που ήταν στο εξώφυλο.Κι εκει υπήρχαν απο Δράκουλας,μέχρι ρομάντζο κι απο καουμπόικα μέχρι Φιούρι και Λυκάνθρωπο(απ'τα αγαπημένα μου παρεπιπτόντως) εκτός των πολύ γνωστών ηρώων της Μάρβελ.Δυστυχώς δεν έχω σκάνερ και είμαι ακόμα σε νηπιακό επίπεδο όσον αφορά τις γνώσεις μου στον χειρισμό του υπολογιστή αλλιώς θα είχα να συνεισφέρω πάρα μα πάρα πολύ υλικό κι εγώ.Εχω ένα ολόκληρο δωμάτιο με κούτες γεμάτες κόμικς.Μπράβο φίλε θεματογράφε.Ωραία η προσπάθειά σου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3954
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  20
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6014 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παρόλο που η ποιότητα εκτύπωσης δεν ήταν ότι καλύτερο, έτσι γνωρίσαμε το Marvel Universe.

Που και που πετυχαίνω κανένα ξεχασμένο σε επαρχιακά περίπτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σήμερα το πρωί αναρωτιόμουν τι γίνεται με τους Καμπανάδες και αν εντέλει τους είχαμε συμπληρώσει κλπ... Και ξαφνικά πετάει ο spidy μερικά εξωφυλλάκια το απόγευμα και μου δίνει το έναυσμα για να ασχοληθώ με το τι έχουμε :)

 

Ποσοστά κλπ (βάσει του αρχικού ποστ εδώ και του συγκεντρωτικού index που έχει και # εξωφύλλων) Νομίζω αρκετά straightforward!

 

Untitled_1.jpg

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ, δεν είναι ακριβώς έτσι. Στο Σπάιντερ Μαν έχουν ανεβεί και τα 64 μεγάλα εξώφυλλα , και είχε αναλάβει ο Hawkeye να φτιάξει εξωτερική σελίδα. Δεν ξέρω τι έκανε τελικά. Επίσης αν και το Σπάιντερ Μαν έφθασε τα 589 τεύχη, ουσιαστικά αυτά που βγήκαν με το logo Marvel comics group and kabanas hellas (σε μεγάλο σχήμα , όπως και τα άλλα της Καμπανάς ) είναι 64 και τα εξώφυλλα υπάρχουν όλα (ή υπήρχαν). Για περισσότερα τι έγιναν, ρωτήστε το Γέρακα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το σίγουρο είναι ότι δε θα αργήσουν να συμπληρωθούν :lol: αλλά το πρόβλημα εδώ είναι ότι σε λίγες από τις σειρές είμαστε σίγουροι για τον αριθμό τευχών και όλο και κάνα νούμερο παραπάνω θα πετάγεται ανά στιγμή (βλ. Γουέστερν) *Όσο για το Σπάιντερμαν Germ μην ανησυχείς το project για σκανάρισμα όλων εξώφυλλων του έχει ξεκινήσει απ'όσο ξέρω.

 

* Αν κάποιος ξέρει και είναι σίγουρος 100% για το πόσα τεύχη έχει η κάθε η έστω μερικές από τις σειρές ας πατήσει ένα κείμενο εδώ :pray: :pray: :pray:

 

edit: με πρόλαβε ο bonadrug

Επεξεργασία από kolotoubas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

100% σίγουρος δεν θα πρέπει να υπάρχει ούτε μισός. Και να υπάρχει κάποιος που να ήταν 20-25 τότε (τουλάχιστον) με καλό grasp στην πραγματικότητα, πάντα θα κινδύνευε να έχανε τεύχος που κυκλοφόρησε μόνο επαρχία ή μόνο Αθήνα...

 

Εδώ καλά-καλά σήμερα με το ιντερνέτι και ψαχνόμαστε. Φαντάσου τότε....

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  5323
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  137
  • Reputation:   1587
  • Achievement Points:  137
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Παιδιά, αν και είναι πιθανό να έχει αναφερθεί και αλλού, πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο και σε αυτό το τόπικ να επισημάνουμε ότι η σειρά "Γουέστερν" δεν έχει καμμιά σχέση με Μάρβελς, εκτός από τα εξώφυλλα που προέρχονται από το Rawhide Kid, οπότε θα ήταν καλό ο εν λόγω τίτλος να αφαιρεθεί από τη λίστα. Οι τίτλοι με αμιγώς υλικό από τη Μάρβελ που εξέδωσε ο Καμπανάς τη δεκαετία του '70 είναι, πέραν κάθε αμφιβολίας, 21.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά, αν και είναι πιθανό να έχει αναφερθεί και αλλού, πιστεύω ότι θα ήταν χρήσιμο και σε αυτό το τόπικ να επισημάνουμε ότι η σειρά "Γουέστερν" δεν έχει καμμιά σχέση με Μάρβελς, εκτός από τα εξώφυλλα που προέρχονται από το Rawhide Kid, οπότε θα ήταν καλό ο εν λόγω τίτλος να αφαιρεθεί από τη λίστα. Οι τίτλοι με αμιγώς υλικό από τη Μάρβελ που εξέδωσε ο Καμπανάς τη δεκαετία του '70 είναι, πέραν κάθε αμφιβολίας, 21.

η αρχική παρουσίαση προσαρμόστηκε στις υποδείξεις του Moribus.......:respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Έχω δύο τεύχη από σειρές του Καμπανά,το:Σπάιντερμαν 579 και το Κάπταιν Αμέρικα 13.Θεωρούνται συλλεκτικά αυτά τα τεύχη; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συλλεκτικά είναι μόνο τα πρωτοτυπα αμερικάνικα και μάλιστα ορισμένα εξ αυτών. Τα ελληνικά του Καμπανά έχουν απλά συναισθηματική αξία καθώς τα αναζητούν όσοι τα διάβαζαν παιδιά και μετά τα έχασαν. Ωστόσο αυτά που αναφέρεις (φαντάζομαι ο ΚΑ είναι β έκδοση ) ειναι από τα τελευταία και μεταγενέστερα κόμικς του Καμπανα οπότε οι πιο πολλοί τα έχουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ήθελα απλώς να ξέρω για να έχω μια εσωτερική περηφάνεια! ;):lol: Δεν σκόπευα να τα πουλήσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μανώλη, ένας αμερικάνος μας ζήτησε πληροφορίες για το ιστορικό του Καμπανά στη Σκληρή Γενιά. Αυτός που έχει τρέλα με τις μεταφράσεις της ΜΑΡΒΕΛ ανα τον κόσμο. Το κείμενό σου είναι το πιο πλήρες. Θα δοκιμάσω να κάνω μια ελεύθερη απόδοση για να τον βοηθήσω. Ελπίζω να είσαι εντάξει με αυτό. :cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

no problem

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Παραλλαγή της διαφήμισης που βρίσκεται στο ποστ 11, μέσα από Σεραφίνο της περιόδου (Β περίοδος, 1978)

 

Serafino 121 Marvel Ad.jpg

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πόση επικότητα σε μια σελίδα!!!

 

"ΦΟΒΟΣ ΚΑΙ ΤΡΟΜΟΣ ΠΛΑΚΩΣΕ ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΌΤΑΝ... ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ" :lol:

 

και με φάτσα κάρτα εικονογράφηση από διαφήμιση για αποκριάτικες στολές Μάρβελ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Η πρώην 'spiderlist' άλλαξε πλέον επίπεδο. Την ονόμασα 'Kabanas List' και ανεβαίνει στο παρόν thread με την ελπίδα πως κάποια στιγμή θα δώσουμε όλοι τα στοιχεία που χρειάζεται για να συμπληρωθεί, τουλάχιστον σε ότι αφορά τους κύριους τίτλους (δηλαδή και να μην συμπληρωθούν οι short stories γουέστερν και τρόμου, εντάξει δεν τρέχει και τίποτα!):

 

Kabanas List 02 05 2015.xls (ΑΠΟΣΥΡΘΗΚΕ - ΔΕΙΤΕ ΚΑΤΩΤΕΡΩ ΛΙΝΚ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΩΣ ΕΝΗΜΕΡΩΜΕΝΗ ΕΚΔΟΣΗ)

 

Για όποιον ήλθε εδώ από το παλαιό λινκ που πρόσθεσα στο ποστ που είχα κάνει στο thread της παρουσίασης του σπάιντερμαν του Καμπανά, απαραίτητη προϋπόθεση για να καταλάβετε τι παίζει στο ανωτέρω αρχείο xls είναι να διαβάσετε το πρώτο ποστ του παρόντος thread που περιέχει τη συνολική παρουσίαση της πρώτης έκδοσης των τίτλων της MARVEL στην Ελλάδα.

 

Το αρχείο περιέχει πλέον όλες τις πληροφορίες που άντλησα από το παρόν forum για όλους αυτούς τους τίτλους, καθώς και τα περιεχόμενα του μικρού σπάιντερμαν Νο.65 ως 589 και του Σούπερ Σπάιντερμαν Νο.1 ως 52 που βρήκα εγώ ο ίδιος, καθώς και όλα τα σχόλια που πρόσθεσα σχετικά με αυτά.

 

Ευχαριστώ και από εδώ όποιον συνείσφερε αυτές τις πληροφορίες ώστε να μπορέσω να τις βρω και να τις χρησιμοποιήσω, αν και όπως θα δείτε, κάτω από το sheet του κάθε τίτλου ευχαριστώ τα συγκεκριμένα μέλη του greekcomics ονομαστικά.

 

Παρακαλώ όσους μπορούν να προσφέρουν τις πληροφορίες που λείπουν να το κάνουν ή, αν προτιμούν, μπορούν να σκανάρουν την πρώτη σελίδα από τις ιστορίες κάθε τεύχους και θα κάνω εγώ την αντιστοιχία.

 

Αν κάποιοι θεωρήσουν πως μίλησα πολύ επικριτικά για την εκδοτική προσπάθεια του Καμπανά τους ζητώ συγνώμη, και για να βάλω τα πράγματα στην σωστή τους θέση, κλείνω με τα τελευταία λόγια που πρόσθεσα στο αρχείο:

 

 Η εκδοτική προσπάθεια της Καμπανάς, από το μεγαλοπρεπές ξεκίνημα της μέχρι το ταπεινό τέλος της, και παρόλα τα μειονεκτήματα των πορτοκαλιών τευχών και την προχειρότητα που χαρακτήρισε και συνόδεψε την έκδοση από κάποιο σημείο και πέρα, μας πρόσφερε επί σειρά ετών συνεχείς ιστορίες της αμερικάνικης MARVEL, γνωρίζοντας τα υπερηρωϊκά κόμικ σε γενιές και γενιές. Αυτό το κατόρθωμα παραμένει αξεπέραστο και εμείς οι παλαιοί αναγνώστες της πάντα θα την έχουμε στην καρδιά μας. Εξάλλου, από κάποιο σημείο και έπειτα η νοσταλγία πρόσθεσε ακόμα και αυτά τα μειονεκτήματα της έκδοσης στη γοητεία της.  

 

EDIT: ΤΗΝ ΠΡΟΣΦΑΤΗ ΕΚΔΟΣΗ ΤΟΥ ΑΡΧΕΊΟΥ/ΛΙΣΤΑΣ (2019), ΠΛΕΟΝ ΠΛΗΡΩΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΜΕΝΗ, ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΕΔΩ !!

 

 

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πιο χρήσιμο βέβαια θα είναι να μπουν κατευθείαν στην βάση όπου με μια αναζήτηση θα μπορεί να τα βρει εύκολα ο καθένας. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δυστυχώς εγώ δεν μπορώ να ασχοληθώ με τη βάση γιατί θέλει περισσότερο χρόνο από ένα απλό αρχείο excel. Αν όμως κάποιος θέλει και έχει το χρόνο, ας περάσει τα στοιχεία κι εκεί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εννοώ αυτοί που έχουν τα τεύχη, να περάσουν κομπλέ τις πληροφορίες μαζί με τις πρώτες σελίδες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Αυτοί που έχουν τα τεύχη για μένα είναι VIP. Μακάρι να είχαν το χρόνο να τα περάσουν, αλλά εγώ σκέπτομαι περισσότερο πως να μας δώσουν τις πληροφορίες που θέλουμε βγάζοντας τα τεύχη από τις κούτες τους -- κάτι που δεν μπορεί να το κάνει κανένας άλλος.

 

Αν προθυμοποιηθούν να μας δώσουν τις πληροφορίες εδώ (ξοδεύοντας τον ελάχιστο δυνατό από το χρόνο τους) και τις βάλω στο αρχείο xls, τότε θα βρεθούν μελλοντικά κάποιοι άλλοι που να θέλουν να προσφέρουν και να τις περάσουν στη βάση.

 

Δεν θέλω όμως να σκεφτεί κάποιος "δεν φτάνει που θα πάω να πάρω τις πληροφορίες από τα τεύχη μου, θέλουν να τα βάλω και στη βάση; καλύτερα να μην κάνω τίποτα". Και είναι πιθανό να του φανεί αγγαρεία αν πρέπει να τα βάλει στη βάση ο ίδιος.

 

Και εκεί κολλάει και η προσφορά μου να ζητήσω σκαν από την πρώτη σελίδα κάθε τεύχους και να αντιστοιχίσω εγώ τις ιστορίες με τα originals της marvel. Να τους κερδίσω κι άλλο χρόνο. Αν το καλοσκεφτεί κανείς, το μόνο που έχει να κάνει είναι να κάτσει ένα απόγευμα να σκανάρει 3-4 σελίδες από κάθε τεύχος (τις πρώτες σελίδες των ιστοριών, όπως λέμε) και να τις ποστάρει εδώ, σκέτες ή μέσα σε ένα συμπιεσμένο αρχείο.

 

Το σημαντικό είναι να πάρουμε τις πληροφορίες. Τα υπόλοιπα μπορώ να τα κάνω εγώ, δηλαδή να αντιστοιχίσω τις σελίδες με τα αμερικάνικα τεύχη και να συμπληρώσω το excel.

 

Μετά, σε τρίτη φάση, όποιος θέλει μπορεί να τα περάσει στη βάση...

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σωστά σκέφτεσαι, αλλά το μάζεμα το εξώφυλλων ήταν αυτό που ήταν πρόθυμοι να κάνουν οι περισσότεροι. Τα υπόλοιπα όπως έχει διαπιστωθεί τους φαίνονται δύσκολα ή/και κουραστικά. Ξέρω πως ότι λέμε για το θέμα είναι για να τα ακούμε εμείς. Δεν περιμένω να γίνει κάτι. Μόνο όταν σκαναριστούν αυτούσια τα τεύχη ίσως γίνει και η ανάλογη δουλειά. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5174
  • Reputation:   55417
  • Achievement Points:  5345
  • Days Won:  266
  • With Us For:  5207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μακάρι να γινόταν κάτι τέτοιο, όμως βλέπω τη γενική αδιαφορία και φοβάμαι πως στο τέλος δεν θα βρεθούν ούτε τα άτομα για να μας δώσουν τα στοιχεία για όλα τα τεύχη που λείπουν.

 

:sad1:

Επεξεργασία από constantinople
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.