Μετάβαση στο περιεχόμενο

το πιο σπάνιο κόμιξ


KILLMATH

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για μένα τα πιο σπάνια κόμιξ είναι ...τα Αντιριξ που μου λειπουν! (40,43,77,83,84, εχω μαθει απ έξω τα νούμερα!).

 

Παίξε έναα ΚΙΝΟ, ποτέ δεν ξέρεις.. :p3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1660
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Νομίζω πως τα κλασσικά 25 είναι ό,τι πιο σπάνιο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νομίζω πως τα κλασσικά 25 είναι ό,τι πιο σπάνιο..

 

 

Κι εγώ μέχρι να κλείσω τη σειρά αυτό θεωρώ πιο σπάνιο, όχι ότι τα πρώτα 10 είναι εύκολο να τα βρείς, αλλά ποτέ δεν ξέρεις!!! Με το #25 όμως ξέρεις ότι δεν...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μιας και μετά από πολύ καιρό έτυχε να ξαναδιαβάσω το θεματάκι αυτό, και επίσης, μιας και η εμπειρία που έχω πλέον μετά από αρκετό ψάξιμο, τρανταχτές ευκαιρίες αλλά και ατυχίες μπορώ να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος, τουλάχιστον για τα Ντίσνεϋ που είναι και το αγαπημένο είδος κόμικ για μένα, αλλά και για μερικές άλλες εκδόσεις που έχω!

 

Το Μίκυ Μάους: Το πιο σπάνιο για μένα είναι το #1. Έχει βρεθεί στο διάβα μου δυο φορές, και τις δυο φορές δεν το πήρα λόγω κόστους καθώς έφτασε στα 600 ευρώ. Το 26 είναι σπάνιο ως το πρώτο ενισχυμένο τεύχος ωστόσο για μένα όχι. Ακριβό ναι, αφού το έχω δει να φτάνει και τα 250 ευρώ αλλά όχι σπάνιο (το έχω δυο φορές!). Το 119 το έχω βρει 2-3 φορές, τις δυο από αυτές το πήρα και σχετικά φθηνά μάλιστα! Αυτά που επίσης πιστεύω είναι αρκετά δύσκολο να βρεθούν είναι η τετράδα 617-618-619-620 με το διπλωμένο εξώφυλλο. Προς το παρόν έχω σκέτα τα εξώφυλλα (!) μπας και βρεθούν τα τεύχη ορφανά και τα ντύσω μην κρυώνουν!!!

 

Από Κόμιξ δεν θεωρώ κανένα σπάνιο. Όλα βρίσκονται. Μιλάω εκ του ασφαλούς

 

Από κλασικά Ντίσνεϋ το πιο σπάνιο είναι το 25 γιατί το έχω μόνο δυο φορές...(οπότε μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω την άποψή μου στο ποστ #33). Τα υπόλοιπα της δεκάδας δυσκολεύτηκα μεν αλλά τα βρήκα. Το #1 το βρήκα 4 φορές σε μικρό χρονικό διάστημα οπότε δεν το θεωρώ δύσκολο. Το #2 μάλλον είναι πιο δύσκολο. Επίσης έχω ακούσει πως δύσκολο είναι και το #7 αλλά και το #12 (το μόνο που μου λείπει!).

 

Και τέλος από Σούπερ Μίκυ θεωρώ δύσκολα τα πρώτα 3 με κορυφή το #1 που έχει περάσει από μπροστά μου αλλά το άφησα λόγω κόστους!

Με το Μεγάλο Μίκυ πέρα από το #1 (κι αυτό σχετικά θα έλεγα) δεν θεωρώ άλλο σπάνιο.

 

Από άλλες σειρές μπορώ να πω το Camelot 3000 τα #5 και #6 τα οποία βρήκα σε πακέτο με όλη τη σειρά. Τα πρώτα 4 βρίσκονται άνετα.

 

Το Θεοί απ'το διάστημα δεν δυσκολεύτηκα να βρω τα τρία τεύχη που κυκλοφόρησαν ωστόσο δεν τα έχω δει πολλές φορές.

 

Το Storm #10 βρέθηκε μπροστά μου δυο φορές και πήρα τη μία και μάλιστα φθηνά. Δεν το έχω ξαναδεί έκτοτε...

 

Το Γέλιο και Χαρά #1 το θεωρώ εξαιρετικά σπάνιο. Μια φορά το είδα μπροστά μου αλλά δεν το έπιασα γιατί έκαιγε (2 μισθοί+++ προ τρόικας)!!

 

Τέλος, το Μπλεκ των διακοπών θεωρείται αρκετά σπάνια έκδοση!

 

Όσοι έχετε να προσθέσετε κάτι επιπλέον, ή απλά τη  άποψή σας επί του θέματος, εκφραστείτε ελεύθερα!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μιας και μετά από πολύ καιρό έτυχε να ξαναδιαβάσω το θεματάκι αυτό, και επίσης, μιας και η εμπειρία που έχω πλέον μετά από αρκετό ψάξιμο, τρανταχτές ευκαιρίες αλλά και ατυχίες μπορώ να έχω μια πιο εμπεριστατωμένη άποψη επί του θέματος, τουλάχιστον για τα Ντίσνεϋ που είναι και το αγαπημένο είδος κόμικ για μένα, αλλά και για μερικές άλλες εκδόσεις που έχω!

 

Το Μίκυ Μάους: Το πιο σπάνιο για μένα είναι το #1. Έχει βρεθεί στο διάβα μου δυο φορές, και τις δυο φορές δεν το πήρα λόγω κόστους καθώς έφτασε στα 600 ευρώ. Το 26 είναι σπάνιο ως το πρώτο ενισχυμένο τεύχος ωστόσο για μένα όχι. Ακριβό ναι, αφού το έχω δει να φτάνει και τα 250 ευρώ αλλά όχι σπάνιο (το έχω δυο φορές!). Το 119 το έχω βρει 2-3 φορές, τις δυο από αυτές το πήρα και σχετικά φθηνά μάλιστα! Αυτά που επίσης πιστεύω είναι αρκετά δύσκολο να βρεθούν είναι η τετράδα 617-618-619-620 με το διπλωμένο εξώφυλλο. Προς το παρόν έχω σκέτα τα εξώφυλλα (!) μπας και βρεθούν τα τεύχη ορφανά και τα ντύσω μην κρυώνουν!!!

 

Από Κόμιξ δεν θεωρώ κανένα σπάνιο. Όλα βρίσκονται. Μιλάω εκ του ασφαλούς

 

Από κλασικά Ντίσνεϋ το πιο σπάνιο είναι το 25 γιατί το έχω μόνο δυο φορές...(οπότε μάλλον πρέπει να αναθεωρήσω την άποψή μου στο ποστ #33). Τα υπόλοιπα της δεκάδας δυσκολεύτηκα μεν αλλά τα βρήκα. Το #1 το βρήκα 4 φορές σε μικρό χρονικό διάστημα οπότε δεν το θεωρώ δύσκολο. Το #2 μάλλον είναι πιο δύσκολο. Επίσης έχω ακούσει πως δύσκολο είναι και το #7 αλλά και το #12 (το μόνο που μου λείπει!).

 

Και τέλος από Σούπερ Μίκυ θεωρώ δύσκολα τα πρώτα 3 με κορυφή το #1 που έχει περάσει από μπροστά μου αλλά το άφησα λόγω κόστους!

Με το Μεγάλο Μίκυ πέρα από το #1 (κι αυτό σχετικά θα έλεγα) δεν θεωρώ άλλο σπάνιο.

 

Από άλλες σειρές μπορώ να πω το Camelot 3000 τα #5 και #6 τα οποία βρήκα σε πακέτο με όλη τη σειρά. Τα πρώτα 4 βρίσκονται άνετα.

 

Το Θεοί απ'το διάστημα δεν δυσκολεύτηκα να βρω τα τρία τεύχη που κυκλοφόρησαν ωστόσο δεν τα έχω δει πολλές φορές.

 

Το Storm #10 βρέθηκε μπροστά μου δυο φορές και πήρα τη μία και μάλιστα φθηνά. Δεν το έχω ξαναδεί έκτοτε...

 

Το Γέλιο και Χαρά #1 το θεωρώ εξαιρετικά σπάνιο. Μια φορά το είδα μπροστά μου αλλά δεν το έπιασα γιατί έκαιγε (2 μισθοί+++ προ τρόικας)!!

 

Τέλος, το Μπλεκ των διακοπών θεωρείται αρκετά σπάνια έκδοση!

 

Όσοι έχετε να προσθέσετε κάτι επιπλέον, ή απλά τη  άποψή σας επί του θέματος, εκφραστείτε ελεύθερα!!!

 

 

Για τα Ντίσευ που λες, δεν γνωρίζω, αλλά αλήθεια το Camelot 3000 τεύχη 5 &6 όντως είναι ζόρικο να τα βρεις. Τα έχω μεν ,αλλά θυμάμαι κι εγώ είχα δυσκολευτεί να τα βρω. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όμως είναι δύσκολα.

 

Επίσης, τραγικά δύσκολα να βρεις ειναι τα τεύχη που κυκλοφρόησαν στα Ελληνικά από την σειρά XIII. Αυτά σε προκαλώ να τα βρεις. Όχι να τα βρεις σε λογικές τιμές, απλά να τα βρεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επισης δυσκολα βρισκονται οι Φαλλαγγες της μαυρης ταξης και γενικα τα παλια "καλα" του Bilal,

παρτιδα κυνηγιου, η πολη που δεν υπηρξε και η τριλογια του Νικοπολ ή εγω δεν ξερω που να ψαξω :wall:  :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ερώτηση που με ταλανίζει καιρό:

 

Υπάρχει κάποιο σπάνιο τεύχος Αγόρι ή Μπλεκ, πέρα από τα προφανή Νο1;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ανυπομονώ να διαβάσω μια σχετική μελέτη που δουλευεται εδώ και καιρό και σίγουρα θα ξεκαθαρίσει πολλα...

Από προσωπική εμπειρία στα Ντίσνεϊ θεωρώ αδιανόητο να θεωρηθει σπάνιο κάποιο τεύχος του κομιξ, πλην του 55 που είναι κάπως δύσκολο.
Μίκυ Μάους? 620,619,618,617 με τα διπλά εξώφυλλα και σειρά δυσκολίας όπως τα έγραψα , 26, 119 σε πολύ καλή κατάσταση και προσωπικά με ζοριζει πολύ το 200. Το 1 απλά δύσκολο αλλά το ψάχνουν και οι άσχετοι...
Κλασσικά? Το 25 σίγουρα, πως το βρήκε διπλό ο Βαγγέλης απορώ!!!
Μελλοντικά σπάνια τευχή? Μεγάλα σήριαλ 14, Κόσμος Ντίσνεϊ euro 2008, και όλα τα Μίκυ Μάους μετά το τεύχος 2000!!!

Επίσης για δυσεύρετα τευχή ψάξτε λίγο κάτι Μαμούθ του 1980-90 και αφήστε το κομιξ που εχει βρωμισει ο τόπος...

 

edit: Τα γέλιο και χαρά με ήρωες ντίσνευ στα πρώτα 100 τεύχη τα θεωρώ δυσεύρετα, ιδίως τα νούμερα 1,2,3...

Επεξεργασία από ifaisteio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μελέτη; Τι μελέτη; Έχεις περισσότερες πληροφορίες; Θα είναι από έγκυρη πηγή; Πότε την αναμένουμε;

 

edit: Μεγάλα σήριαλ 14 είναι ήδη σπάνιο! Το κόσμος Ντίσνεϋ Euro 2008 δεν μου αρέσει αλλά το είχα πάρει επειδή είναι Ντίσνεϋ..αν το ξερα ότι θα το έψαχνες θα το είχα διπλό κι αυτό!!! Για τα Μίκυ Μάους πάνω από το #2000 γιατί το λες αυτό; Λόγω χαμηλού τιράζ ελέω λιγότερων πωλήσεων;

Επεξεργασία από Uncle Scrooge McDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Eρικ Καστελ 8,9

Κοκομπιλ 10

Μεγαλα Σηριαλ 14

Στορμ 9,10

 

Νομίζω οτι τα παραπάνω ακόμα κι αν δεν δικαιολογούν τον τιτλο σπανια είναι σίγουρα δυσεύρετα ....

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μελέτη; Τι μελέτη; Έχεις περισσότερες πληροφορίες; Θα είναι από έγκυρη πηγή; Πότε την αναμένουμε;

 

Σύντομα ελπίζω... Οπώς του vintaz με το κόμιξ αλλά σε μεγάλο φάσμα υποθέτω. Θα ενημερωθούμε όταν έρθει η ώρα, δε ξέρω κάτι άλλο.

Εκτός αν μας πεις που βρήκες τα κλασσικά 25 δύο φορές... :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μετά από αρκετά χρόνια, διαπίστωσα ότι η σπανιότητα εξαρτάται άμεσα από την συγκύρια και την χρονική στιγμή (είδατε τι έχει γίνει με τα πράγματα του ανεμοδούρα). Επίσης έχω αρχίσει και εγώ να πιστεύω ότι όλα κάποια στιγμή θα βρεθούν μπροστά σου απλά το μεγάλο θέμα είναι η τιμή.

 

Πχ. από τα κλασικά το #25 που για πολλά χρόνια το θεωρούσα θρύλο φέτος βρέθηκε 2 φόρες στο δρόμο μου άλλα τα 250, 300 ή 500 ευρώ είναι απαγορευτικά για να το αποκτήσω. Το ίδιο έγινε και με το Μίκυ μαους το 1.

 Παρόλα αυτά θεωρώ ότι πιο δυσεύρετα κατά την αποψη μου είναι τα

  • 8 πρώτα μεγάλα μπλεκ, που είναι τομακια
  • Τα 2 μπλεκ των διακοπών (γιατί δεν είχα πάρει :wall: :wall: και το άλλο όταν το είχα βρει)
  • Ο γορίλας από τα διαπλανητικά
  • Το 32 με τον καρχαρία  από το γέλιο και χαρά λόγο χαρτοκοπτικής
  •  Τα πρώτα τεύχη του κράνους που ήταν σε μεγάλο σχήμα, έχουν πέσει μόνο 2 τεύχη στα χεριά μου όλα αυτά τα χρόνια (Παυλο τα έχεις μην ανησυχείς :sun: ) και έχω δει πολύ λίγα από κοντά.
  • Και εφόσον υπάρχει η μάχη 32 που δεν την έχει δει κάνει

(στα δυο τελευταια μαλλον πρεπει να ζητηθεί η γνώμη του Παύλου ως ειδικού :valtnino: )
 

Και ναι δεν έχω βάλει κανένα Disney μέσα γιατί τα εχω δει και τα έχω πιάσει όλα.Ακομα και αυτά που μου λείπουν απλά δεν συμφωνούσα με την τιμή τους.

:);):beer: :beer: :beer:

Επεξεργασία από KILLMATH
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Αφού ζωντάνεψε το θέμα ας προσθέσω μερικά στοιχεία...

Συνήθως (μιλάω μόνο για Ελλάδα επειδή π.χ. σε Marvel και DC υπάρχει διαφορετική λογική αλλά και εκατοντάδες σάιτ πλέον με τιμοκαταλόγους) εδώ τα πρώτα τεύχη μιας σειράς θεωρούνται τα πιο ακριβά. Οχι όμως αναγκαστικά και τα πιο σπάνια επειδή όταν ξεκινάει ένας εκδότης κάνει ένα υπολογισμό της αγοράς και πλην σπανίων εξαιρέσεων βγάζει μεγαλύτερο τιράζ. Σταδιακά το τιράζ μειώνεται συνεπώς για περιοδικά 30-40-50 ετών που έκλεισαν τα τελευταία τεύχη είναι πιο δύσκολο να βρεθούν αφού εκεί είναι περιορισμένο το τιράζ. Ολα όμως είναι θέμα συγκυρίας, ψαξίματος και που θα πέσεις πάνω. Ορισμένες φορές μπορεί να ψάχνεις κάτι για χρόνια και να το βρεις 2-3 φορές μέσα σε ένα μήνα.

Επίσης μεγάλο ρόλο παίζει και το αν εμφανίζονται μαζεμένα τεύχη από κάθε σειρά (παρτίδες). Από σειρές με τις οποίες ασχολούμαι μπορώ να πω τα εξής:

Μπλέκ α' περιόδου: Ακόμη και το νούμερο 1 έχει εμφανιστεί αρκετές φορές στην αγορά. Νομίζω από κουβέντες με συλλέκτες ότι το πιο δύσκολο από τα μικρά νούμερα είναι το νούμερο 10 (δεν ξέρω για ποιό λόγο ακριβώς).

Ζαγκόρ: Εδώ δεν υπάρχει αμφιβολία. Τα νούμερο 125-126 είναι δυσεύρετα επίσης άγνωστο για ποιό λόγο. Απόδειξη ότι και στην προ ετών τεράστια παρτίδα της σειράς που εμφανίσθηκε και μέσω του GC δεν υπήρχε ούτε ένα για δείγμα από αυτά τα δύο νούμερα. Φυσικά και τα +200 νούμερα, δηλαδή τα τελευταία της σειράς είναι πολύ δύσκολα.

Φίλαθλος: Και σε αυτή τη σειρά υπάρχουν τρία χαμένα τεύχη με ξεκάρφωτα νούμερα: 92,93,94. Ενας αστικός μύθος έλεγε ότι είναι τα τεύχη που βγήκαν τις πρώτες εβδομάδες της δικτατορίας και χάθηκαν λόγω εποχής κλπ. αλλά μια αντιπαραβολή με τις ημερομηνίες δείχνει ότι είναι κοντινά σε εκείνη την περίοδο αλλά όχι ταυτόσημα. Για καιρό όσοι ασχολούμαστε με αυτή τη σειρά πιστεύαμε ότι δεν υπήρχαν γιατί δεν τα είχε δει κανείς. Τελικά βρέθηκε συλλέκτης που τα έχει και τα τρία. Επίσης στο τελείωμα της σειράς τα τεύχη μικρού σχήματος είναι δύσκολο να βρεθούν με αποκορύφωμα το τελευταίο (νούμερο 210) που την ύπαρξη του αποκάλυψε στη σχετική ενότητα πριν από καιρό ο The Guest. 

Γκολ: Αλλη μια παράξενη περίπτωση αθλητικού περιοδικού. Στην πρώτη του περίοδο κυκλοφόρησε σε δύο μορφές (μεγάλο-μικρό σχήμα). Υπάρχουν  κάποια νούμερα από το μεγάλο σχήμα όντως δυσεύρετα αλλά το πρόβλημα ξεκινάει μετά το νούμερο 130 της πρώτης περιόδου μέχρι και το τέλος της (174) αφού όσα τεύχη εμφανίζονται κατά διαστήματα είναι σκόρπια (1-2 αντίτυπα). Ιδιαίτερα παράξενη είναι η συνέχεια της σειράς με τις περιόδους β΄ και γ΄ στη δεκαετία του '80. Η περίοδος β΄ είναι σχετικά εύκολη να βρεθεί αλλά με μεγάλες αποκλείσεις στην τιμή: Ξεκινάει από 1 ευρώ το αντίτυπο και φτάνει σε ιντερνετικά σάιτ 7-8 ευρώ. Η τρίτη περίοδος με τη διπλή αρίθμηση είναι σχετικά εύκολη με εξαίρεση 3-4 από τα τελευταία νούμερα αλλά στο τέλος της ξαναγύρισε ξαφνικά στο μεγάλο σχήμα της δεκαετίας του '70. Σίγουρα βγήκε ένα τέτοιο τεύχος, λέγεται ότι έχουν βγει άλλα τρία αλλά για την ώρα δεν τα έχει δει κανείς. Η τέταρτη περίοδος με τον τίτλο ''Νέο Γκολ'' είναι επίσης πολύ δύσκολη παρότι μεταγενέστερη χρονικά όλων των υπολοίπων.

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ανυπομονώ να διαβάσω μια σχετική μελέτη που δουλευεται εδώ και καιρό και σίγουρα θα ξεκαθαρίσει πολλα...

 

Ελπίζω η μελέτη να περιλαμβάνει και τον τίτλο που έχω στο μυαλό μου, εδώ και πολλά χρόνια που προσπαθώ να τον βρω...

Όχι, όχι... δε θα σας τον αποκαλύψω ακόμα, για τους δικούς μου λόγους... :D

Ελπίζω και εύχομαι να τον βρω πριν τη μελέτη...

 

Φυσικά όλο το ζουμί βρίσκεται στην πρόταση "άλλο ακριβό και άλλο σπάνιο" όπως έχει ειπωθεί πριν...

 

Αναμένω με αγωνία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πιθανά σπάνια τεύχη:

 

* Μάχη #32

* Εικονογραφημένα Αριστουργήματα (Σκαραβαίος)

  Όλα τα τεύχη και ειδικά το  #3ο που δεν ξέρουμε αν κυκλοφόρησε τελικά.

* Μπόμπυ και Λου #3

 

Λοιπόν, εκτός αυτών των τίτλων που έχω στο μυαλό μου, θεωρώ εξαιρετικά δυσεύρετη και τη σειρά "Οι Αριστοκράτες"...

Είχα περίπου 2 χρόνια, ανοιχτές τις κεραίες μου μπας και βρω κανένα τεύχος αλλά τζίφος...

 

Τελικά πριν λίγο καιρό εντοπίστηκε το τεύχος #3 σε αλμυρή τιμή και χτυπήθηκε χωρίς δεύτερη σκέψη...

 

Εσείς τι λέτε; Τα έχετε βρει πουθενά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Συμφωνα με μια προχειρη ερευνα που εκανα λαμβανοντας υπ'οψιν το αρχικο τιραζ ορισμενων εκδοσεων,το πιο σπανιο κομιξ ειναι εκεινο το γαματο που ειχες διαβασει πριν κατι χρονια και τωρα εχεις μια αναπαντεχη καϊλα να το βρεις και εχεις κανει το σπιτι σκατα ΚΑΙ ΑΡΓΚΚΚΚΚ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΚΑΙΡΟ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΜΟΥ

Επεξεργασία από kuf
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

να καταθεσω και εγω μια διαφορετικη αποψη . σιγουρα το μικυ 1 η το μπλεκ 1  η και αλλα νουμερο 1  ειναι σπανια αλλα τα τελευταια χρονια τα εχω δει να περνανε πολλες φορες μαλιστα ενα μικυ νουμερο 1 πουλησε χθες απο το site του ο  μαριος στο αιγαλεω . για μενα σπανια ειναι αυτα που δεν μετρουνται με το νουμερο η με την τιμη η με το τι λειπει σε καποιον απο την συλλογη του αλλα καθε ποτε εμφανιζονται η εαν εχουν εμφανιστει στην πιατσα .

 

οποτε θεωρω σπανια

 

τοπ κατ

κεν

μαρκο πολο

μπινγκο

ντρεκ

ρακαρ ( τελευταια νουμερα)

ρομπεν (το ιδιο )

φιλαθλος( απο 100 και πανω)

 

βεβαια υπαρχουν και δυσκολα νουμερα μεσα σε μερικες ευκολες σειρες αλλα τα παραπανω κατα την αποψη μου ειναι τρομερα δυσκολα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32429
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το πιο σπάνιο κόμικ θα είναι κάποιο μιας σειράς που ούτε η μάνα της την ξέρει.
Δεν πιστεύω ότι μπορούμε να πούμε ποιο είναι το πιο σπάνιο κόμικ στην Ελλάδα, γιατί το πιο πιθανό είναι ν΄αγνοούμε την  ίδια του την ύπαρξη.

Αν μια σειρά δεν είχε εμπορική επιτυχία, είτε επειδή το περιεχόμενο δεν ήταν ποιοτικό είτε επειδή η θεματολογία δεν ενδιαφέρει το ελληνικό κοινό, θα τυπώθηκαν ελάχιστα αντίτυπα που δεν βρίσκονται με καμία Παναγία.
Αλλά έχει νόημα να μιλάμε για τη σπανιότητα ενός τέτοιου κόμικ;
Για μένα νόημα έχει να μιλάμε για τη σπανιότητα ενός ποιοτικού/επιτυχημένου κόμικ :)

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία στην αγορά μεταχειρισμένων και σίγουρα πολύ μικρότερη απ΄των περισσοτέρων εδώ μέσα.
Μέχρι στιγμής πάντως η μεγαλύτερη δυσκολία που συνάντησα είναι για να βρω κάποια τεύχη Ιζνογκούντ της ΜΑΜΟΥΘ, συγκεκριμένα τα νούμερα 17 και 18(που δεν τα βρήκα ακόμα).

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νομίζω θα είχε ενδιαφέρον να έγραφε ο καθένας, το προσωπικό του Top Ten(1: Υπερσπανιο - 10: Λιγότερο σπάνιο), με βάση τις εμπειρίες του (κάποια άλλωστε αναφέρονται ήδη στο topic) και μετά να έβγαινε ένα "επίσημο" Top Ten σπάνιων κόμικς (προσοχή! είπα σπάνιων και όχι ακριβών).

 

Ο κ. Κάσσης, συμπεριέλαβε την σπανιότητα κάθε τίτλου, στο βιβλίο που είχε κυκλοφορήσει, αλλά μετά από τόσα χρόνια, έχουν αλλάξει πολλά... Κάποιοι τίτλοι βρέθηκαν (και σε αφθονία μάλιστα) ενώ κάποιοι άλλοι σίγουρα παρέμειναν σπάνιοι.

Η Database εξωφύλλων του G.C είναι ένα άλλο, σημαντικότατο, σημείο αναφοράς, για ένα σπάνιο κόμικ, διότι άλλη σπανιότητα έχει ένα τεύχος που έχει ανέβει στη Database και άλλη κάποιο που δεν έχει ανέβει. Μιλάμε φυσικά για σπάνιους τίτλους και όχι για ένα τεύχος της Βαβούρας, ας πούμε...

 

Υπάρχει και στο blog "Comicografimata" του vaios, μια ανάλογη λίστα, η οποία σαφώς και έχει τη βαρύτητά της και μπορέι να χρησιμοποιηθεί για τη διεξαγωγή συμπερασμάτων.

Επίσης, και το θέμα που άνοιξα κάποτε με τον γλαφυρό τίτλο " Είμαι ο μοναδικός που το έχει, δοξάστε με! ", είναι αυτού του προσανατολισμού... Να βρεθούν τα σπανιότερα κόμικς στην Ελλάδα.

 

:beer2:

 

Συγγνώμη που δεν έχω βάλει links, αλλά ποστάρω από τον υπολογιστή της δουλειάς και για κάποιο λόγο, δε γίνεται copy/paste...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23548
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Διάβασα τα παραπάνω και σκέφτομαι ότι είχα και δεν μπορώ να τα βρω πουθενά τα 3 τεύχη του Νταίνικεν. 

 

Το δικό μου σπανιότατο και λίγο που έψαξα τις αναζητήσεις πρέπει να είναι πολλών, σε σημείο που απορώ τι τιράζ είχε, είναι ο ενιαίος τόμος "Το χρυσό σπίτι της Σαμαρκάνδης". Πρέπει να το ψάχνω πάνω από 15 χρόνια (όχι πολύ φανατικά είναι η αλήθεια).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Διάβασα τα παραπάνω και σκέφτομαι ότι είχα και δεν μπορώ να τα βρω πουθενά τα 3 τεύχη του Νταίνικεν. 

 

Το δικό μου σπανιότατο και λίγο που έψαξα τις αναζητήσεις πρέπει να είναι πολλών, σε σημείο που απορώ τι τιράζ είχε, είναι ο ενιαίος τόμος "Το χρυσό σπίτι της Σαμαρκάνδης". Πρέπει να το ψάχνω πάνω από 15 χρόνια (όχι πολύ φανατικά είναι η αλήθεια).

Το χρυσό σπίτι της Σαμαρκάνδης πράγματι ήταν πολύ δύσκολο να βρεθεί πριν 3-4 χρόνια .Οντας εξαντλημένο στη Μαμουθ για κάποια χρόνια το έβρισκε κάποιος πολυ δύσκολα .Χαρη  στις ενέργειες και τις πιέσεις πρός την εκδοτική  από τον  μακαρίτη  τον Μάριο ,πάλαι  ποτέ ιδιοκτήτη του Comicon Shop ,είχε ανατυπωθεί σε ένα τιραζ 300 τευχών από τη Μαμουθ πριν 2 χρόνια .Αυτή τη στιγμή είναι εύκολο να το βρείς στα βιβλιοπωλεία . 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θες archon καρασπάνια κομμάτια? :) Αυτά που δεν έχουμε τα εξώφυλλά τους :D

 

3A4 #3

6 ΩΡΕΣ ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ #1-7,9

A MARIOS PERRAKIS FANZINE #1

 

και πάει λέγοντας :D 648 φορές φαίνεται η λέξη Missing στα covers :D ήτοι, υπάρχουν ελλείψεις σε 648 εκδόσεις (όχι όμως απαραίτητα όλες από κόμικ.)

 

Με δεδομένο ότι έχουμε κάποιους ακραία πωρωμένους με τα πολεμικά, 

Δράσις  193, 196, 198, 256, 267, 275, 279, 360-361, 364, 369, 371, 419, 437, 452, 461, 969-970, 981, 1014, 1033, 1042, 1045, 1137, 1146, 1157, 1173-1174

Κράνος 3, 8, 14, 25, 30, 39, 42, 44-45, 51-52, 59, 64-65, 68-69, 71-72, 78, 82, 90, 116-117, 119, 128, 161, 166, 169-170, 246-247, 259, 309, 333, 395

Μάχη 32 (edit το οποίο βέβαια μπορεί και να μη βγήκε ποτέ :D )

Τανκς 50, 56, 60, 65, 69, 75, 79, 90, 94, 97-98, 118, 254, 288

τα Εφοδος + Πόλεμος βρίσκονται :D

 

Επειδή έχουμε και κάποιους γουεστερνόβιους

Τεξ-Τον 51-58

 

για τους Γαλλοβέλγους

Τεντεν φωτοπεριπέτειες 21

(και τα Τεντεν του Πατάκη  5+11 :lol: :lol: :lol: (νταξ. λογικά αυτό κάποιος θα το έχει αλλά δεν έχει χαμπαριάσει ότι λείπει το εξώφυλλο))

 

για τους Πολυθεματικούς και τους Εσσεγκεσάκηδες

Τρουένο Β 51, 57, 64, 74, 76-77

Μπλεκ Γ 656

τα Αγόρια βρεθήκαν όλα :D και οι Περιπέτειες/Ζαγκορ

 

Το Θεοί από το Διάστημα #3 που το 2007 λέγαμε ότι βρίσκεται δύσκολα, εντέλει το έχουμε πλέον καταγεγραμμένο στη συλλογή μας 5 νοματαίοι. Από την ανάποδη κάποια Αγόρια Γ Περιόδου γύρω στην 20άδα τα ψάχνουν 3 και δεν τα έχει καταγράψει κανείς στο φόρουμ ότι τα έχει στη συλλογή του (βέβαια, έχουμε εξώφυλλα, άρα κάπου κάποιος τα βρήκε. και ή τα πάσαρε παρά πέρα ή δεν έχει συμπληρώσει τη συλλογή του στη βάση εδώθε)

 

και υπάρχουν και αυτά που μπορεί να έχουν βγει, μπορεί και όχι :)Παρουσιάσεις που εκκρεμούν :D

 

Την πρώτη Σαμαρκάνδη (95) την έχουμε τουλάχιστον 10 νοματαίοι (και δεν έχει περάσει κανείς στο σύστημα ότι την ψάχνει). Τη δεύτερη Σαμαρκάνδη (13) λέμε ότι την έχουμε 24 και την ψάχνει 1. Υπάρχει βέβαια και η 3τευχη του 93, αλλά κάπου βαρέθηκα να ψάχνω και να μετράω :) Γκαραντή εκείνα τα 3 τα έχει τουλάχιστον ένας (εγώ :P )

 

Όλα αυτά βέβαια με αρκετό tongue in cheek αλλά εν μέρει και ως γενικές σκέψεις. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

@ Kurdy Malloy

 

Τα τεύχη του Νταινικεν, εμφανίζονται αραιά και που, στον Δάσκαλο, όχι όλα όμως...

Επειδή έχουν βρεθεί και κανονικά (εκδόσεις Νότος) και σκληρόδετα, δεν ξέρω ποιά είναι τα πιο σπάνια...

 

Εγώ έχω στην κατοχή μου μόνο το 3, σε σκληρόδετο...

 

EDIT: Και τα σκληρόδετα τελικά, ΝOTOS είναι.... 

 

@germ

 

 

 

Αυτά που δεν έχουμε τα εξώφυλλά τους

 

Μα αυτό είπα κι εγώ πριν...

 

 

 

Η Database του G.C είναι σημαντικότατο σημείο αναφοράς...

 

Τώρα, αν πιάσουμε και τα Φανζινάκια, ζήτω που καήκαμε!

Βγάζω και εγώ ένα τεύχος και μοναδικό και το κρατάω για την πάρτη μου :D

 

Και κάτι άλλο... Θα μπορούσε να βγει και κάποιο άλλο Top Ten, με "Μυθικά τεύχη" π.χ. Ερικ Καστελ 10, κάτι συνεχόμενες εκατοντάδες του Σεραφίνο που δεν υπάρχουν, και άλλα... :D

Επεξεργασία από archon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τα 3 Καπταιν Σουιγκ...    :)

 

Αληθεια υπαρχει καποιο μελος του GC που να τα 'χει? 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θες archon καρασπάνια κομμάτια? :) Αυτά που δεν έχουμε τα εξώφυλλά τους :D

 

3A4 #3

6 ΩΡΕΣ ΥΠΕΡΘΕΑΜΑ #1-7,9

A MARIOS PERRAKIS FANZINE #1

 

και πάει λέγοντας :D

 

:cheers5:

 

 

 

Τώρα, αν πιάσουμε και τα Φανζινάκια, ζήτω που καήκαμε!

Βγάζω και εγώ ένα τεύχος και μοναδικό και το κρατάω για την πάρτη μου :D

 

 

 

Πάρε να'χεις:

 

post-9911-0-48418200-1485505317_thumb.jpg

 

:PPP:

 

:flowers7:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 

 

Το Θεοί από το Διάστημα #3 που το 2007 λέγαμε ότι βρίσκεται δύσκολα, εντέλει το έχουμε πλέον καταγεγραμμένο στη συλλογή μας 5 νοματαίοι. 

 

Την πρώτη Σαμαρκάνδη (95) την έχουμε τουλάχιστον 10 νοματαίοι (και δεν έχει περάσει κανείς στο σύστημα ότι την ψάχνει). Τη δεύτερη Σαμαρκάνδη (13) λέμε ότι την έχουμε 24 και την ψάχνει 1. Υπάρχει βέβαια και η 3τευχη του 93, αλλά κάπου βαρέθηκα να ψάχνω και να μετράω :) Γκαραντή εκείνα τα 3 τα έχει τουλάχιστον ένας (εγώ :P )

 

 

Τους θεούς από το διάστημα τους είχα πάρει από την έκθεση-ξεστοκάρισμα του συλλόγου εκδοτών στην Κλαθμόνως πριν από κάτι χρόνια και πρέπει να είχα δώσει γύρω στα 3-4 ευρώ και για τα τρία τεύχη (άρα είμαστε 6 όσοι τα έχουμε)

 

Επίσης κι εγώ έχω το Χρυσό σπίτι της Σαμαρκάνδης στην έκδοση των τριών τευχών (που μας κάνουν 2)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  42
  • Reputation:   270
  • Achievement Points:  42
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3456 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Διαβαζοντας το θεμα απο την αρχη,για το πιο σπανιο  τευχος,ειλικρινα δεν μπορω να απαντησω καθως υπαρχουν σιγουρα μεγαλυτεροι σε ηλικια απο εμενα αλλα και περισσοτερο συλλεκτες απο εμενα

 

Απο κομιξ disney που για μενα ειναι το Α και το Ω ,μονο με αυτα ασχολουμε,

μπορω να πω οτι τα κομιξ disney τερζοπουλος δεν ειναι ουτε δυσευρετα ουτε σπανια. (αγορασα το Νο 1 στα 30 € πολυ προσφατα )

προσωπικα μου λειπουν ελαχιστα τευχη (15 - 18 περιπου) αλλα τα εχω βρει ολα απλα δεν συμφωνω στις τιμες

 

απο μεγαλα σηριαλ το 14 με το φαντομ ντακ το εχω δει 2 φορες,

το ενα το εχει φιλος μου που ενω δεν ειναι συλλεκτης και δεν ξερει την σπανιοτητα του δεν το δινει γιατι εχει 20-30 περιοδικα και τα διαβαζαει ξανα και ξανα το βραδυ (συντομα ομως θα τον ψησω να μου το δωσει .... :up:  )

 το αλλο που βρηκα απλα η τιμη που ζηταγε το παιδι θα αγοραζα μηχανη .....

 

 

απο μικυ μικρο το 1 το βρισκεις ευκολα αλλα πρεπει να εχει και τσεπη γεματη

τωρα απο το 1 μεχρι το 2000+ σιγουρα θα υπαρχουν καποια τευχοι που δεν ειναι στην αγορα αλλα ολο και καπου υπαρχουν

 

εγω πιστευω  οτι το πιο σπανιο ειναι αυτο που θεωρει καποιος για τον εαυτο του σπανιο-πολυτιμο-δυσευρετο

 

π.χ

προσωπικα εψαχνα το σπεσιαλ φαντομ ντακ 4 χρονια και δεν το εβρισκα πουθενα,τελικα βρεθηκε πριν 10 μερες,σε εποχη που ειχα απελπιστει και δεν το εψαχνα και σε εξευτελιστικη τιμη των 15 € και σε τελεια -αψεγαδιαστη κατασταση

 

τοσα χρονια για εμενα αυτο ηταν σπανιο και δυσευρετο

 

να σημειωσω οτι ειμαι απο επαρχια οποτε ο βαθμος δυσκολιας αγορας-ψαξιματος-ευρεσης περιοδικων για εμας που δεν ειμαστε σε μεγαλουπολεις ειναι τεραστιος...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2399
  • Reputation:   25480
  • Achievement Points:  2437
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5436 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απο κομιξ disney που για μενα ειναι το Α και το Ω ,μονο με αυτα ασχολουμε,

μπορω να πω οτι τα κομιξ disney τερζοπουλος δεν ειναι ουτε δυσευρετα ουτε σπανια. (αγορασα το Νο 1 στα 30 € πολυ προσφατα )

 

 

Τα 30€ είναι εξαιρετικά χαμηλή τιμή!!!

Ελπίζω να το πήρες από αξιόπιστη πηγή και να μην έπεσες σε καμιά φωτοτυπία...

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Στις 20 Απριλίου του 2014 στο πόστ # 40 αυτού του θέματος ,έγραφα αυτά που εγώ νόμιζα σπάνια ή δυσεύρετα εν πασει περιπτώσει...

 

Σχεδόν 2 χρόνια αργότερα και ύστερα από αρκετό ψάξιμο κατάφερα να βρώ 4 από αυτά (Storm 9,10 και Ερικ Καστελ 8,9) .

 

Επίσης μέσα σ αυτά τα 2 χρόνια, αναθεώρησα κάποια πράγματα σχετικά με το τι είναι σπάνιο ή δυσεύρετο ή συλλεκτικό.

Σ αυτό με βοήθησαν κατα κύριο λόγο οι καλοί μου φίλοι από το GC και τη Λέσχη καθώς και η επαφή με την αγορά μεταχειρισμένων κατα κύριο λόγο της Αθήνας αλλά και της υπόλοιπης Ελλάδας.

 

Ετσι με τα σημερινά δεδομένα από την πρώτη λίστα μου εξακολουθώ να θεωρώ σχετικά σπάνιο και σίγουρα δυσεύρετο το Νο 14 των Μ.Σ (Φαντομ ,εναντίον όλων ) ,τα  3 Καπταιν Σουιγκ  ,τα πρώτα 80 τεύχη της σειράς ΚΡΑΝΟΣ (τα περισσότερα ίσως απ αυτά ) ,τα 2 Μπλεκ των Διακοπών ,τις Φάλαγγες της Μαυρης Ταξης (Bilal-Christin) της ARS LONGA  και καμποσα άλλα κυρίως σειρές  από τις δεκαετίες 60 - 70 που έχουν αναφερθεί και παραπάνω από άλλους φίλους  .  :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Θα εξαιρέσω τις μεγάλες σειρές του '60-'70 γιατί δεν ξέρω μεσα από ποια κανάλια κυκλοφορούν αυτά τα τεύχη οπότε δεν μπορώ να πω με βεβαιότητα τίποτα.

 

Από εκεί και πέρα θα προσθέσω στα σπάνια που αναφέρθηκαν την ADA  του Αλτάν πουτην ψάχνω εδώ και χρόνια και δεν την έχω δει πουθενά, ενώ άλλα αντίστοιχα άλμπυμ της ίδιας εποχής τα έχω βρει είτε εύκολα είτε δύσκολα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.