Μετάβαση στο περιεχόμενο

Γνήσιο, μαϊμού η γνήσια φωτοτυπία ?


crc

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Γνήσιο, μαϊμού η γνήσια φωτοτυπία ?

Βλέπω από καιρό σε καιρό σε site και Blog κόμικς για πώληση που ο πωλήτης αναφέρει ότι κάποια σελίδα έχει αντικαταστασθεί με φωτοτυπία. Συνηθισμένη πρακτική που δίνει την ευκαίρια σε κάποιον να αποκτήσει ένα τεύχος που του λείπει. Δεν παύει όμως να μειώνει, σχεδόν να μηδενίζει την πραγματική χρηματική αξία του τεύχος.

 

Επειδή σίγουρα θα βρεθούν κάποιοι που τυχαία(?) θα ξεχάσουν να αναφέρουν την φωτοτυπία αλλά και "απρόσεχτοι" που δεν θα την αντιληφθουν...

Ας κάνουμε μία προσφορά (χα) στους απανταχού συλλέκτες !!

 

Πως θα ξεχωρίσετε λοιπόν αν ένα τεύχος έχει φωτοτυπημένες σελίδες ή εξώφυλλα. Αναφέρομαι κυρίως στις καλές δουλειές που έγιναν με σύγχρονα μηχανήματα.

Να τι πρέπει να ελέγξετε ώστε να ξεχωρίσετε από την πιό απλή φωτοτυπία μέχρι την πιο εξελιγμένη.

 

- Τύπος και ποιότητα χαρτιού. Τις περισσότερες φορές το χαρτί είναι απλό φωτοτυπικό λίγων γραμμαρίων. Με διαφορά στην υφή από το τυπογραφικό. Πιό λευκό στα σημειά που δεν έχει τυπωθεί κάτι πάνω. Λιγότερο τραχύ και πορώδες. Ο πιό εύκολος νομίζω τρόπος να το καταλάβετε.

 

- Ποιότητα μαύρου. Το μαύρο δεν είναι βαθύ. Έχει μια πιο ανοικτή απόχρωση.

 

- Ύπαρξη επίστρωσης/γυαλάδας. Αν το δείτε με κλίση θα υπάρχει (πιθανά ιδίως στις πιο καινούργιες εκτυπώσεις) μια γυαλάδα. Αυτό είναι χαρακτηριστικό της εκτύπωσης από Laser εκτυπωτές και φωτοτυπικά. Από τους πιό σίγουρους τρόπους να βεβαιωθείτε.

 

- Έλλειψη συμπτώσεων στην εκτύπωση. Ο καλλιτέχνης της κόπιας βιάζεται συνήθως. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι εκτυπωμένες σελίδες να μην "πέφτουν" σωστά στην σελίδα. Μένουν έτσι κενοί χώροι στα περιθώρια της σελίδας. Στο σημείο που σταματάει το εκτυπωμένο, με ότι χρωματική απόχρωση είχε η φωτοτυπημένη σελίδα, και μένει ατύπωτο χαρτί. Σε εκείνο το σημείο είναι φανερή η διαφορά χρώματος του χαρτιού.

 

 

Και μερικά εξώφυλλα για να στολιστεί το θέμα.

Όχι απλές μπανάλ φωτοτυπίες αλλά τεύχη σχεδιασμένα από την αρχή.

Πριν τα corel /Photoshop και τα υπόλοιπα DTP δείτε πως έφτιαχναν τα παιδιά της σκληρής γενιάς τα τεύχη τους.

post-466-12794443149413_thumb.jpg

post-466-12794443218465_thumb.jpg

post-466-12794443294647_thumb.jpg

post-466-12794443346089_thumb.jpg

post-466-12794443911605_thumb.jpg

post-466-12794696508775_thumb.jpg

Επεξεργασία από crc
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Bαρβάρω, Η Θυγατέρα της Ζούγκλας! :lol: Πολύ χρήσιμο θέμα! Αν και τώρα με την ποιότητα των σκάνερς και των εκτυπωτικών μηχανημάτων, αλλά κια τις δυνατότητες που σου δίνει το Ιντερνετ (χωρίς τόνο για να τον βάλει ο καθένας όπου θέλει :P ) μπορείς να τυπώσεις ολόκληρα τεύχη.

 

Φυσικά αυτό θα το έκανε κάποιος σε πρόσφατα τεύχη που έχουν κάποια αξία και το άπειρο μάτι δεν θα μπορούσε να καταλάβει τις διαφορές πχ το ΚΟΜΙΞ 1.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μια εικόνα είναι 1000 λέξεις.

Βάζω ένα παράδειγμα από την τέταρτη περίπτωση. Κακότεχνο αλλά ιδανικό για παράδειγμα.

post-466-12794739808547_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτυχε να γνωρίσω έναν πολύ καλό συλλέκτη με αρκετά σπάνια τεύχη ο οποίος κάποτε βάλθηκε να μαζέψει μερικά τεύχη του περιοδικού Κόμιξ ...κάποια στιγμή λοιπόν αφού αντάλλαξε και κάποιο τεύχος αρκετά σπάνιο κατάφερε να αποκτήσει το περίφημο κόμιξ #1 πριν από 5 χρόνια περίπου από άλλον γνωστό έμπορο συλλέκτη εκτός του GC.

Κατά τη γνωριμία μας λοιπόν και έχοντας βαρεθεί το συγκεκριμένο περιοδικό μου είπε ότι θέλει να πουλήσει μερικά τεύχη κόμιξ σε λογικές τιμές και μέσα σε αυτά μου έδειξε και το νούμερο #1...Με το που το είδα κάτι δεν μου πήγαινε καλά...έπρεπε να βεβαιωθώ...έτρεξα σπίτι μου λοιπόν και συγκρίνω το τεύχος με το δικό μου και έκπληκτος διαπιστώνω ότι πρόκειται για εκπληκτικής ποιότητας φωτοτυπία ολόκληρο το τεύχος...Ομολογώ ότι είναι αρκετά δύσκολο να το καταλάβει κανείς αν δεν έχει και τα 2 τεύχη μπροστά του...

Παρακάτω παραθέτω το εξώφυλλο και μια εσωτερική σελίδα 2 τευχών...

 

ΠΟΙΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΑΥΘΕΝΤΙΚΟ?

 

ΠΡΟΣΟΧΗ ΓΙΑΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΤΗ ΘΕΣΗ ΤΩΝ ΠΕΡΙΟΔΙΚΩΝ ΣΤΗΝ ΠΑΝΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΑΤΩ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΑΛΛΑ ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΙ ΟΧΙ ;)

 

post-6467-12856800389985_thumb.jpg

 

post-6467-12856800984417_thumb.jpg

 

Τα συμπεράσματα δικά σας και προσοχή μην την πατήσετε όπως αυτός ο φίλος!!

:cheers3:

 

Υ.Γ: Μέσα στις επόμενες ημέρες θα πιστοποιήσω ποιο είναι το αυθεντικό τεύχος σε κάθε φωτογραφία και θα εξηγήσω ορισμένες πολύ σημαντικές διαφορές :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποντάρω στο αριστερά το ότι είναι φωτοτυπία. (από τα εξώφυλλα) :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και εγώ βασισμένος στο εξώφυλλο θα έλεγα το αριστέρο. Τα χρώματα έχουν αυτή την περίεργη γιαλάδα, που έχει ένα κόμικ που έχει εκτυπωθεί ψηφιακά (όχι φωτοτυπία). Είναι και τα αυτοκόλητα με τις τιμές στο άλλο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

To δεξιά στην πρώτη φωτογραφία λέω εγώ ότι είναι μαϊμού.

 

Είναι βέβαια δύσκολο αν δεν το πιάσεις στο χέρι. Λέω αυτό γιατί :

 

Α) Κάνει νερά στο μπλέ δείγμα εκτύπωσης μάλλον από Inkjet εκτυπωτή ή

laser μέτριας ποιότητας εκτός αν με ξεγελάει η φωτογραφία τόσο.

 

B) ο vintaz έχει φροντίσει να κρύψει τα συραπτικά που θα βοηθούσαν

στην διάγνωση. :mafia:

 

Γ) Δύσκολο να έχει ο vintaz to δεξιά στην συλλογή του αν αυτό είναι το γνήσιο. :lol:

 

Δ) δεν θυμάμαι να έμεινε στην αγορά αρκετά ώστε να κυκλοφορήσει με αυτοκόλλητο τιμής και μάλιστα 350 δρχ. ;)

Επεξεργασία από crc
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10621
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  37
  • Reputation:   155
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

θα συμφωνήνσω με τον crc και εμένα το δεξιά εξώφυλλο μου κάνει για μαϊμού.Όντως το δεξιά κάνει κατι περιέργα νερά σαν να ειναι απο εκτυπωτή

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11902
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  30
  • Reputation:   133
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Μία ψήφος και από εμένα στο δεξιά ότι είναι το μαϊμού. Το γεγονός πάντως ότι διχαζόμαστε, δείχνει πόσο εύκολα μπορούμε να την πατήσουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

χωρις να εχω εμπειρια ουτε σε θεματα γνησιοτητα κομικς αλλα ουτε και στα κομιξ...

θα ελεγα οτι το αριστερο εξωφυλλο ειναι μαιμου λογω παραπανω γυαλαδας (διαβασα οτι το πρωτο τευχος δεν ειχε τοσο καλης ποιοτητας χαρτι) και λογω του οτι θεωρω δυσκολο να κολλησε ο απατεωνας και τιμη για να το κανει πειστικο...

απο τη δευτερη φωτο θα λεγα το δευτερο μαιμου γιατι σε λεπτομεριες εχει μια ιδεα πιο σκουρες σκιες...

αμα δε χουφτωσεις ομως τα πολλα λογια ειναι φτωχια !!!

:cheers3:

παιδια αμα δε το χεις αγορασει με τα χερακια σου απο το περιπτερο δε βαζεις χερι στη φωτια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

τελικα ποια ειναι η σωστη απαντηση??? :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δύσκολο από τις εικόνες που δώθηκαν αλλά θα παίξω το παιχνίδι...

 

1) Στην εσωτερική σελίδα- τελευταίο καρέ βλέπω διαγώνια σκιά με κλίση ψ = -χ/ Αυτό ωφείλεται στο ότι δεν ακούμπησε καλά στο γυαλί κατά τη δειάρκεια της σάρωσης. Επειδή δε γνωρίζω αν φταίει η δική σου σάρωση ή αυτή της φωτοτυπίας δε μπορώ να κρίνω από εκεί.

 

2) Η φθορά στην άκρη των σελίδων που έχουν τα δεξιά τεύχη μου φαίνεται περισσότερο τεχνική. Πάλι δε μπορώ να βγάλω ασφαλές συμέρασμα από σάρωση.

 

3) Προφανώς ενώ τα σάρωνες χρησιμοποίησες ένα φίλτρο τύπου descreen ή remove dust & scratces κλπ. Η ασπρίλα μέσα στο κόκκινο στο πάνω μέρος του δεξιού εξωφύλλου δεν είναι φυσική. Αν είναι έτσι και στο αντίτυπο τότε αυτό είναι το μούφα.

 

4)Το παγώβουνο στο δεξιό εξώφυλο δεν είναι ομαλά τονισμένο καθώς το άσπρο συγκλίνει με το γαλάζιο. Ίσως αυτή η ένδειξη στα highlights μου δείνει μια ασφάλεια να υποθέσω το δεξί εξώφυλλο ως Μούφα.

 

5)Το φαινόμενο "bleeding through", δηλλαδή να βλέπεις την πίσω σελίδα στης άσπρες αποχρώσεις είναι πιο έντονο στην αριστερή εσωτερική σελίδα. Ίσως η δεξιά να πέρασε μια σάρωση παραπάνω.

 

7) Η μαύρες γραμμές στο κίτρινο background δεν είναι ομαλές ούτε στη λεπτομέρια ούτε στον τονισμό στη δεύτερη δεύτερη εσωτερική. Ίσως τώρα μπορώ να πω ότι βρήκα και τη δεύτερη Μούφα.

 

 

Αν τα είχα μπροστά μουθα έβρισκα τη μούφα κατευθείαν χωρίς να χρειάζεται σύγκριση με αυθεντικό. Ήταν αρκετά δύσκολο λόγο σαρώσεων αλλά πιστεύω ότι ελπίζω να έπεσα μέσα. Θα μπορούσα να προσθέσω και άλλες ενδείξεις αλλά δεν έχει νόημα καθώς δε θα χρειαστεί ποτέ κανένας να κάνει τέτοιοα αντιπαράθεση από την οθόνη του και ούτε θα έχει τη πολυτέλεια να βλέπει δίπλα του το αυθεντικό τεύχος. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καταρχάς, νομίζω ότι κατά 99% να τα έχεις βάλει χιαστί, γιατί το ένα είναι πιο μεγάλο από το άλλο στο ύψος. Τώρα πως η φθορά είναι ανάποδα (το καινούργιο εξώφυλλο μέσα λέρα και το αντίθετο) θα μας εξηγήσεις εσύ, γιατί τα μεγέθη σε ύψος έτσι ταιριάζουν. Νομίζω ότι αυτό που έχει πιο έντονα - ζωηρά χρώματα και μαύρες γραμμές είναι το μούφα γιατί το τεύχος #1 που πέρασε από τα χέρια μου και αυτά που έχω δει σκαναρισμένα ήταν άτονα και όχι τόσο "ζωηρά". Το θέμα είναι ότι αν ισχύει περί χιαστί άλλο είναι με το έντονο εξώφυλλο και άλλο με τα έντονα χρώματα. Από φωτογραφία πάντως και μάλιστα τέτοιου μεγέθους (μικρής ανάλυσης) δεν βγάζεις άκρη. Ποντάρω δεξιό εξώφυλλο, αριστερό εσώφυλλο, αλλιώς αν δεν λάμβανα υπόψη το θέμα που αναφέρω περί ύψους θα έλεγα και στα δύο το αριστερό το πιο έντονο χρωματικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τώρα που τα ξαναβλέπω μπορώ να πω ότι "κόβω το κεφάλι μου" για το δεξιά εξώφυλλο. Το σίγουρο είναι ότι έχει πολύ ερασιτεχνική και από άσχετο δουλειά στη παραγωγή της μούφας από τον μικροαπατεωνάκο μας :blob6: Λέω να κάνω στο μέλλον μια δική μου παραγωγή στο εν λόγω τεύχος να μου πείτε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα σε όλους και να ζητήσω συγγνώμη για την καθυστέρηση και απουσία μου λόγω σημαντικών θεμάτων που μου είχαν προκύψει...

Διάβασα όλες τις απόψεις και τις βρήκα αρκετά ενδιαφέρουσες αλλά μπορώ να πω ότι ο crc έπεσε αρκετά μέσα στην πραγματικότητα...τι να κάνουμε η εμπειρία μετράει όπως και να έχει...συν το γεγονός ότι γνωρίζει πόσο απαιτητικός είμαι με τις καταστάσεις... :)

ωστόσο ελπίζω να μην την πατήσει κανείς και εξαπατηθεί...

 

Καταρχάς δεν υπήρχε καμιά σκοπιμότητα εκ μέρους μου να σας παραπλανήσω με φωτοσκιάσεις ή οτιδήποτε άλλο και η λήψη της φωτογραφίας έγινε με ένα απλό κινητό....ακόμα και τους συνδετήρες-συρραπτικά ξεχάστηκα και ''ευτυχώς'' δεν τα έβγαλα φωτογραφία...

 

ΤΟ ΠΛΑΣΤΟ ΤΕΥΧΟΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΣΤΙΣ 2 ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΤΟ ΔΕΞΙ και θα εξηγήσω παρακάτω τους λόγους:

 

post-6467-1287330297606_thumb.jpg

 

ΕΞΩΦΥΛΛΟ: Το αυθεντικό έχει τυπωθεί με επαγγελματικά μηχανήματα υψηλής απόδοσης που αποδίδει πολύ πιο ζωντανά και ζωηρά χρώματα από το ψεύτικο πράγμα που φαίνεται και από τη φωτογραφία....φυσικά υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο να έχει ξεχαστεί στον ήλιο, σκονιστεί και θαμπώσει με την πάροδο το των χρόνων...Τα έντονα χρώματα ξεχωρίζουν πολύ εύκολα αν παρατηρήσει κανείς για παράδειγμα το πορτοκαλί ράμφος του ντόναλντ.

Αντιθέτως το ψεύτικο πέρα από την θαμπάδα έχει και γραμμές που πιθανόν έχουν γίνει από εκτυπωτή inkjet χαμηλής ποιότητας....ωστόσο θα μπορούσε να προκύψει απο στραβό στίβαγμα άλλου περιοδικού από πάνω ή από υγρασία...

 

Και εδώ να τονίσω το θέμα του γυαλιστερού εξώφυλλου υφίσταται και στο 1ο τεύχος...μην το ξεχνάμε αυτό...η διαφορά είναι στα εσωτερικά φύλλα που δεν είναι γυαλιστερά και πλαστικοποιημένα αλλά χάρτινα.

 

Σε κάποιο σημείο η έντονη γυαλάδα του αριστερού αυθεντικού τεύχους οφείλεται στο φως της λάμπας που έπεφτε στο εξώφυλλο όταν τράβηξα τη φωτογραφία και είχα το πορτατίφ από πάνω γεγονός που δεν μπορούσα να αποφύγω.

 

Επίσης η παρατήρηση του φίλου Υοshimitsou ήταν σωστή αλλά έγινε εντελώς τυχαία...πράγματι το ένα τεύχος φαίνεται μεγαλύτερο από το άλλο στην πάνω και κάτω φωτογραφία δίνοντας σου την αίσθηση ότι τοποθετήθηκαν χιαστί αλλά έγινε καταλάθος καθώς κατά τη λήψη της φωτογραφίας είχε σηκωθεί λιγάκι το εξώφυλλο του αριστερού τεύχους με αποτέλεσμα να φαίνεται μεγαλύτερο...κάτι που δεν ισχύει και έγινε εντελώς τυχαία...Αν παρατηρήσει κανεί το ψεύτικο καφετί χρώμα που έγινε στο πλαστό με σκοπό να πείσει για την παλαιότητά του, παρουσιάζεται στο δεξί τεύχος και τις 2 φορές.

 

 

ΣΥΡΡΑΠΤΙΚΑ: Η πλειοψηφία των παλιών εκδόσεων χρησιμοποιούσαν συρραπτικό χρώματος σκούρο λαδί σε αντίθεση με τους σημερινούς που έχουν το καθαρό ασημί χρώμα. Κάτι που ευτυχώς πρόλαβα να φωτογραφήσω πριν επιστρέψω το τεύχος...

 

Ιδού το συρραπτικό του πλαστούpost-6467-12873283281763_thumb.jpg

 

και του αυθεντικού post-6467-12873290355959_thumb.jpg

 

 

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ: Εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν λιγάκι...πάλι κύριος παράγοντας είναι η ζωντάνια των χρωμάτων και η υφή φυσικά που τα φύλλα πρέπει να εχουν αυτό το παλιό χαρτί το οποίο φυσικά είναι και διαφανές με αποτέλεσμα να φαίνεται το σχέδιο της πίσω σελίδας.

post-6467-12873310123211_thumb.jpg

 

ΥΦΗ: Tο πλέον ξεκάθαρο χαρακτηριστικό...αυτό που λέμε όταν πιάσεις το τεύχος μπορείς να το καταλάβεις αρκεί να έχεις την κατάλληλη εμπειρία...και εγώ μόνο όταν έπιασα το δικό μου και θυμήθηκα την υφή του επιβεβαιώθηκα...

Εκτός από τα χάρτινα φύλλα που ανέφερα παραπάνω και ομολογώ ότι έχουν μικρή διαφορά...το εξώφυλλο-οπισθόφυλλο είναι που κάνει τη διαφορά...φυσικά υπάρχει πάντα η περίπτωση να είναι φωτοτυπία μόνο το εξώφυλλο και το εσωτερικό αυθεντικό.

Όπως και να έχει η βασική διαφορά είναι στην υφή....το ψεύτικο σου έδινε την αίσθηση ότι έχει ντυθεί με ζελατίνα όπως ντύναμε τα σχολικά βιβλία...εμένα αυτή την αίσθηση μου έδωσε...και ήταν λιγάκι πιο παχύ το χαρτί.

 

Υ.Γ.: Δυστυχώς ο επιτήδειος φίλε ifaisteio κόλλησε ετικέτα διπλή και λέρωσε το περιθώριο σε κάθε πλευρά του τεύχους ίσως με εμποτισμό σε διάλυμμα χώματος ή σκόνης-H2O, λάδι μηχανής ή με κάποιο αναπτήρα για να κάνει ακόμα πιο πειστική την παλαιότητά του...αυτό μόνο μπορώ να υποθέσω... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

μας την εφερε κανονικα δηλαδη ο τυπος...

ομολογω μενω αφωνος με τις λεπτομεριες, γιατι ολο και καποιο νο.1 κομιξ θα τσιμπησουμε και μεις... μη την πατησουμε.

αυτο με τους συνδετηρες ειναι δεσμευτικο? δηλαδη ολα τα παλια κομιξ εχουν το χαλκινο χρωμα και οχι το σημερινο ασημι?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μια και υπαρχει αυτο το θεμα ...

η πιο μεγαλη επισημη μαϊμουδοκατασταση ειναι επισημα με το Μικυ Μαους 1.

το αυθεντικο κυκλοφορησε το 1966 και η επισημη ανατυπωση το 1994.

δεν υπαρχει καποια διαφορα σαν εκδοση τευχους.

οι κυριες του διαφορες ειναι οτι το ενα ειναι πιο στενο και ψηλο και το αλλο πιο κοντο και πλατυ.

η αλλη ειναι οτι το φοντο ηταν χρωμα μπορντω (ας οψονται οι νεες ονομασιες χρωματων) και το αλλο κοκκινο.

επισης το χρωμα των σελιδων στην ανατυπωση ειναι πιο καθαρες, πιο ασπρες. το παλιο ειχε ελαφρως κιτρινιαρικες λογω ποιοτητας χαρτιου της εποχης.

 

post-13944-13009788455975_thumb.jpg post-13944-13009794760479_thumb.jpg

 

αυτο που εκαναν καποιοι και δυστυχως κοροϊδεψαν καποιους ειναι οτι εβρισκαν μια ανατυπωση, την εκοβαν στο πλαϊ, (ισχυριζονταν οτι ηταν απο τομακι για να δικαιολογησουν τα κοψιματα), και σαν εξωφυλλο εβαζαν μια καλη φωτοτυπια απο το αυθεντικο.

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διαφέρουν και στη φράση του εξωφύλλου "Ε. Χ. Τερζόπουλος - Εκδοτικαί επιχειρήσεις". Το παλιό την έχει, το νέο δεν την έχει. Σιγά μην ξέφευγε αυτή η λεπτομέρεια από αυτό το σάιτ. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1660
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

αυτο με τους συνδετηρες ειναι δεσμευτικο? δηλαδη ολα τα παλια κομιξ εχουν το χαλκινο χρωμα και οχι το σημερινο ασημι?

 

Σύγκρινα τα πρώτα 20 τεύχη και με ενός φίλου..

Τα τεύχη 1-7 έχουν χάλκινους συνδετήρες. Τα τεύχη 8-20 έχουν μεταλλικούς ασημί.

Από το τεύχος 21 ξαναξεκινούν οι χάλκινοι. Αλλά μην το πάμε μακριά..

Το τεύχος 1 εχει χάλκινους συνδετήρες. Αν έχει μεταλλικούς είναι πλαστό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5973
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

έμεινα με ανοιχτό το στόμα ολίγον.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σύγκρινα τα πρώτα 20 τεύχη και με ενός φίλου..

Τα τεύχη 1-7 έχουν χάλκινους συνδετήρες. Τα τεύχη 8-20 έχουν μεταλλικούς ασημί.

Από το τεύχος 21 ξαναξεκινούν οι χάλκινοι. Αλλά μην το πάμε μακριά..

Το τεύχος 1 εχει χάλκινους συνδετήρες. Αν έχει μεταλλικούς είναι πλαστό.

 

 

Μετά από αυτοψία που έκανα στα τεύχη τού ΚΟΜΙΞ τής συλλογής μου, συμφωνώ με τις διαπιστώσεις τού borellus για τα 20 πρώτα τεύχη. Από εκεί και πέρα, μεταλλικούς ασημί συνδετήρες έχουν τα τεύχη 8-28 (και όχι 8-20) ενώ οι χάλκινοι ξαναξεκινούν από το τεύχος 29 (και όχι από το 21) και παραμένουν μέχρι το τεύχος 58. Από το 59 έως το 63 έβαζαν φαίνεται όποιο χρώμα είχαν διαθέσιμο (59-60 ασημί, 61-63 χάλκινο) ενώ από το 64 και μετά το ασημί φαίνεται να οριστικοποιείται. Δεν τα έψαξα μετά το 100 γιατί δεν πιστεύω ότι υπήρξε μεταγενέστερη "νεκρανάσταση" τού χάλκινου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4272 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλά, μην κοροϊδεύετε κιόλας...

:ego:

 

ΕΤΣΙ γράφουν και σχεδιάζουν οι μαθητρές-τριες Γυμνασίου (και μετά τα μαζεύω για την καλοκαιρινή έκθεση των μαθητών -προ προαγωγικών/απολυτήριων εξτάσεων) όταν τους βάζω θέμα εβδομάδας: ΚΟΜΙΚΣ!

 

 

...  :woots: Αλλά απολαυστικότατο το θρεντ!!! Το χάρηκα ιδιαίτερα. Μπράβο!!! :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ξαναζωντανευω το παρον θεμα, για να σας δειξω το τευχος που εχω στην κατοχη μου!!!

 

Ειναι, κατα 99%, πλαστο! Δε λεω 100%, μονο και μονο γιατι δε μ αρεσει να ειμαι απολυτος, γιατι κατα τα άλλα ειμαι σιγουρος :P

 

Παμε λοιπον, να δουμε τι εχουμε:

 

 

post-23613-0-63677700-1415218081_thumb.jpg     post-23613-0-51963000-1415218174_thumb.jpg   post-23613-0-10267200-1415218237_thumb.jpg

 

 

Οπως βλεπετε, το περιοδικο εχει μια μικρη θολουρα στα χρωματα, δεν ειναι αρκετα εντονο το πορτοκαλί,

και επισης το γαλαζιο χανει σε καποια σημεια!

 

Παμε τωρα να δουμε τους συνδετηρες.

 

post-23613-0-15746300-1415218365_thumb.jpg     post-23613-0-69225100-1415218490_thumb.jpg

 

Οι συνδετηρες του τευχους ειναι κατα βαση ασημι/μαυροι, αλλά κατα εναν περιεργο τροπο, εχουν απ οσο μπορω να διακρινω, κοκκινα ψηγματα, σε σημειο να φαινεται λες και ηταν παλια κοκκινοι/χαλκινοι και με τον καιρο φθαρθηκαν και "ξεβαψαν" .

 

 

Και τελος, παμε στο θεμα του πλαισίου.

post-23613-0-55248700-1415218436_thumb.jpg

 

Σ αυτη τη σελιδα, βρηκα χαρακτηριστικα τη πιο μεγαλη αποσταση εκτυπωσης, μεταξυ των 2 αντικριστων σελίδων. Οπως βλεπετε, η μια ειναι τυπωμενη πιο χαμηλα, απ την αλλη. Εχουν δηλαδη, διαφορετικο λευκο περιθωριο.

 

 

Αυτο ομως, που εχω να πω συνολικα για το τευχος που εχω στην κατοχη μου, ειναι οτι εχει γινει μια αρκετα καλη δουλεια κατα τη γνωμη μου, στην πλαστογραφηση αυτη. Και πριν με ρωτησετε, γιατι το λεω αυτο, οντας εντελως αρχαριος απο τέτοια πραγματα, θα σας πω τα εξης στοιχεια:

 

Eιπε ο crc (με μπλε χρωμα):  

 

-Τύπος και ποιότητα χαρτιού. Τις περισσότερες φορές το χαρτί είναι απλό φωτοτυπικό λίγων γραμμαρίων. Με διαφορά στην υφή από το τυπογραφικό. Πιό λευκό στα σημειά που δεν έχει τυπωθεί κάτι πάνω. Λιγότερο τραχύ και πορώδες. Ο πιό εύκολος νομίζω τρόπος να το καταλάβετε.

 

το δικο μου τευχος, εχει καλο χαρτι, δεν ειναι ελαφρύ ή πούπουλο, μαλιστα εχει υφή ποιοτική (αυτα τα λεω με επιφυλλαξη μιας και δεν εχω και το αυθεντικο να τα πιανω παραλληλα) . Επισης, δεν υπαρχει πουθενα λευκοτερο σημειο. Ουτε εκτος τυπωσης, το χαρτι γινεται λευκοτερο, διατηρει το ιδιο ακριβως χρωματισμο. Η υφη του τευχους μου, ειναι πραγματικα πειστική.

 

 

 

               

 

- Ποιότητα μαύρου. Το μαύρο δεν είναι βαθύ. Έχει μια πιο ανοικτή απόχρωση.

 

Εδω, ναι, πιστευω οτι το μαυρο δεν ειναι εντελως μαυρο, σε μενα.

 

 

 

            

 

- Ύπαρξη επίστρωσης/γυαλάδας. Αν το δείτε με κλίση θα υπάρχει (πιθανά ιδίως στις πιο καινούργιες εκτυπώσεις) μια γυαλάδα. Αυτό είναι χαρακτηριστικό της εκτύπωσης από Laser εκτυπωτές και φωτοτυπικά. Από τους πιό σίγουρους τρόπους να βεβαιωθείτε.

 

Ειλικρινα δε μπορεσα να δω γυαλάδα στο δικο μου.

 

 

 

            

 

- Έλλειψη συμπτώσεων στην εκτύπωση. Ο καλλιτέχνης της κόπιας βιάζεται συνήθως. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα οι εκτυπωμένες σελίδες να μην "πέφτουν" σωστά στην σελίδα. Μένουν έτσι κενοί χώροι στα περιθώρια της σελίδας. Στο σημείο που σταματάει το εκτυπωμένο, με ότι χρωματική απόχρωση είχε η φωτοτυπημένη σελίδα, και μένει ατύπωτο χαρτί. Σε εκείνο το σημείο είναι φανερή η διαφορά χρώματος του χαρτιού.

 

   Αυτο οπως ειπαμε, υπαρχει ελαφρως.

 

 

 

Και τελος, ειπε ο vintaz (με κοκκινο):

ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΣΕΛΙΔΑ: Εδώ τα πράγματα δυσκολεύουν λιγάκι...πάλι κύριος παράγοντας είναι η ζωντάνια των χρωμάτων και η υφή φυσικά που τα φύλλα πρέπει να εχουν αυτό το παλιό χαρτί το οποίο φυσικά είναι και διαφανές με αποτέλεσμα να φαίνεται το σχέδιο της πίσω σελίδας.

 

Αυτο που με προβληματισε, ειναι οτι και στο δικο μου τευχος, τα φυλλα ειναι διαφανή με αποτελεσμα να φαινεται το σχεδιο της πισω σελιδας.

 

 

 

Ηθικο διδαγμα απ ολα αυτα? Πρεπει να εχεις ενα αυθεντικο διπλα σου, να τα πιανεις ταυτοχρονα, και να σε οδηγησει η αφη σου , στην μεγαλη αληθεια!!! :D

 

Περιμενω τα σχολια σας!! :beer:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

 
παντα ειχα απορια και για το δικο μου τευχος, κυριως γιατι το πηρα αργοτερα και οχι οταν πρωτοβγηκε (ξεκινησα απο το τευχος #13 ενα καλοκαιρι - αχ,εποχες), αλλα απο τη στιγμη που δεν σκοπευω να το εμπορευτω, δεν βλεπω το λογο να το μαθω.για μενα ειναι γνησιο!! :Book:

παντως εχω παρατηρησει μια μικρολεπτομερεια. :doctor:

το ραμφος του Ντοναλντ σε αυτα που θεωρουνται πρωτοτυπα εχει παντα μια μικρη τελεια, ενω στα πλαστα δεν το εχει.δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, απλα το αναφερω. :collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  538
  • Reputation:   3166
  • Achievement Points:  546
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3859 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

θα τσεκάρω και εγώ το δικό μου από περιέργεια (αν και αμφιβάλλω τι θα καταλάβω - τα μόνα σίγουρα κριτήρια που θα μπορέσω να τσεκάρω χωρίς να έχω το αυθεντικό στα χέρια μου είναι οι συνδετήρες, τα ίσια πλάισια και η κουκίδα στο ράμφος του ντόναλντ), δε με ενδιαφέρει ούτε εμένα πολύ, καθώς ούτε εγώ σκοπεύω να το πουλήσω...μόνο το γαμώτο ότι κάποιος μου το πούλησε ακριβά ενώ δεν άξιζε αυτά τα λεφτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5768 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

...μόνο το γαμώτο ότι κάποιος μου το πούλησε ακριβά ενώ δεν άξιζε αυτά τα λεφτά.

:spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 
παντα ειχα απορια και για το δικο μου τευχος, κυριως γιατι το πηρα αργοτερα και οχι οταν πρωτοβγηκε (ξεκινησα απο το τευχος #13 ενα καλοκαιρι - αχ,εποχες), αλλα απο τη στιγμη που δεν σκοπευω να το εμπορευτω, δεν βλεπω το λογο να το μαθω.για μενα ειναι γνησιο!! :Book:

παντως εχω παρατηρησει μια μικρολεπτομερεια. :doctor:

το ραμφος του Ντοναλντ σε αυτα που θεωρουνται πρωτοτυπα εχει παντα μια μικρη τελεια, ενω στα πλαστα δεν το εχει.δεν ξερω αν ειναι τυχαιο, απλα το αναφερω. :collapse:

 

 

Το δικό μου έχει όλα τα στοιχεία της γνησιότητας που αναφέρονται παραπάνω ή φαίνονται στις συγκριτικές φωτογραφίες του vintaz: χάλκινους συνδετήρες, πολύ πιο έντονα χρώματα στο εξώφυλλο (ράμφος και πόδια Ντόναλντ και ανιψιών, κίτρινες πλευρές τετράγωνων αυγών, τετράγωνο κοτόπουλο, κίτρινος τίτλος, ρούχα), λεπτό χαρτί που αφήνει να φαίνεται η πίσω σελίδα κλπ. κλπ. 

 

Επίσης στο ράμφος του Ντόναλντ έχει μια πολύ μικρή κόκκινη τελεία σε απόσταση περίπου 0,5 cm. δεξιά από το ρουθούνι και 0,2-0,3 cm. από το επάνω τελείωμα του ράμφους. Δεν ξέρω αν εννοείς αυτήν φίλε Maltoth.

 

Τέλος, το πρώτο ΚΟΜΙΞ που αγόρασα κι εγώ ήταν το #13 για την κόρη μου που είναι κανένα χρόνο μικρότερή σου, αλλά στη συνέχεια δεν πήρα άλλα γιατί δεν είχε ξυπνήσει ακόμη το συλλεκτικό μου μένος. ΄Ετσι ξεκίνησα να τα αγοράζω συστηματικά από τα #120-130 (δεν θυμάμαι από ποιο ακριβώς) και σιγά σιγά, μέσα σε 2-3 χρόνια, συμπλήρωσα όλα τα παλιά με τελευταία τα 6-7 από τα 10 της πρώτης δεκάδας για τα οποία έδωσα γύρω στις 60-70.000 δραχμές.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χρήστο ώστε ήταν μούφα τελικά το κόμιξ, χαίρομαι που δε την πάτησε κανείς και που ανέβασες διαφωτιστικές φωτογραφίες, για να πάρουμε μια ιδέα περί μούφας,

προσωπικά το θεωρώ αρρωστημένο να φτιάξει κάποιος πλαστό κόμιξ 1 για πώληση. Ας έφτιαχνε 100αρικα...

ο Φώτης το έριξε καμιά ματιά;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χρήστο ώστε ήταν μούφα τελικά το κόμιξ, χαίρομαι που δε την πάτησε κανείς και που ανέβασες διαφωτιστικές φωτογραφίες, για να πάρουμε μια ιδέα περί μούφας,

προσωπικά το θεωρώ αρρωστημένο να φτιάξει κάποιος πλαστό κόμιξ 1 για πώληση. Ας έφτιαχνε 100αρικα...

ο Φώτης το έριξε καμιά ματιά;

 

Νικόλα μου τα 100ρικα είναι πιο δύσκολο να πλαστογραφηθούν κι ακόμη αν σε τσακώσουν χάθηκες ενώ για πλαστογραφία κόμικ δεν άκουσα να δικάστηκε κανένας ως τώρα :mafia:

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Χρήστο ώστε ήταν μούφα τελικά το κόμιξ, χαίρομαι που δε την πάτησε κανείς και που ανέβασες διαφωτιστικές φωτογραφίες, για να πάρουμε μια ιδέα περί μούφας,

προσωπικά το θεωρώ αρρωστημένο να φτιάξει κάποιος πλαστό κόμιξ 1 για πώληση. Ας έφτιαχνε 100αρικα...

ο Φώτης το έριξε καμιά ματιά;

Όχι ακόμα Νικόλα αλλά δεν κρατιέται! :P
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.