Μετάβαση στο περιεχόμενο

Doctor Strange (2016)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σήμερα πήρα πολλή πληροφορία. Πάρα πολλή, πάρα πολλή. 

 

Ξεκίνησα από τον Ancient One που για diversity έγινε η ancient one (γιατί άραγε, μ'άρεσε που στα κόμικ ο Αρχαίος μου θύμιζε τον Δαλάι Λάμα). Πέρασα και από το Eye of Agamotto, από τα υπόλοιπα infinity gems και πως αυτά χρησιμοποιούνται στο MCU. Επιτέλους άρχισα να βγάζω άκρη με όλα τα tie-ins και πως επιτέλους θα συμμαζέψουν τις κάπου 10τόσες ταινίες και θα τις συνδυάσουν μεταξύ τους. 

 

Συνεχίζει να εξελίσσεται ο Dr. Strange σε έναν από τους αγαπημένους μου ήρωες, και τώρα ψάχνω τι παίζει με τον mordo και τον Dormmamu. Και έτσι κατέληξα να διαβάζω άρθρα για τα 10 δυνατότερα πλάσματα τις Marvel και να έχω σταματήσει την ταινία στη μέση. Αχ One-Above-All. Οπότε ως προς την έξαψη και την περιέργεια να μάθω και άλλα πράγματα για το multiverse, θεωρώ την ταινία επιτυχημένη. :) 

 

Ως προς το διαδικαστικό κομμάτι, ο τζερμ έχει δίκιο πως τα εφεδάκια του world twisting ήταν λίγο μπουκωμένα, δεν προλάβαινα να τα δω και να τα ευχαριστηθώ όπως τους άξιζε. Αυτά τα στριφογυρίσματα μεταξύ επιπέδων και διαστάσεων είναι από μόνα τους δυσνόητα σε 90 λεπτά, πόσο μάλλον όταν τα παρουσιάζεις υποθέτοντας ότι ο θεατής έχει προλάβει να απορροφήσει την πληροφορία. Δεν ξέρω, μπορεί να είμαι εγώ αργόστροφος αλλά η αρχή - μισό origin πέρασε γρήγορα και ακόμα προσπαθούσα να καταλάβω τι και πως. Μαζί και εγώ με τον Strange που ξεκινώντας να φτιάξει τα διαλυμένα χέρια του κατέληξε να παλεύει τηγανοκέφαλους τιτάνες παίζοντας με τον χρόνο (ουπς! μεγάλο ρίσκο αυτό με τον χρονικό βρόγχο και πολύ - ξαφνικά - ανιδιοτελές). :) Αλλά οκ, τίποτα δεν ξεπερνά την ηθοποιία σε αυτή τη ταινία, που από τους καλούς Cumberbach και Mikkelsen και τους απλά οκ Palmer και Swinton, πας στους πανάθλιους Ejiofor (ο οποίος σε κάθε σοβαρή σκηνή είτε είναι έτοιμος να κλάψει είτε κοιτάει κάτω γνωρίζοντας ότι δεν μπορεί να αποδώσει στη συναισθηματική φόρτιση) και Wong (ντάξει αυτόν τον πήρανε χαμπάρι ότι είναι ατάλαντος και τον έβαλαν μόνο σε 2 λεπτά on- screen στα οποία στο ένα πεθαίνει και στο άλλο γελάει και φτύνει). :D 

 

Το ευχαριστήθηκα και όπως είπα με έβαλε σε διαδικασίες να μάθω και άλλα διαβάζοντας κι άλλο κόμικ, οπότε κομπλέ. Ας μου πει κάποιος, η πρώτη post credit scene έχει να κάνει με το

Thor: Ragnarok? Τι παίζει με το όλο "Είμαι ο Θωρ και ήρθα στη γη με τον συμπαντικό εγκληματία αδερφό μου Λόκι για να βρούμε τον χαμένο μας πατέρα". Αυτή θα είναι η υπόθεση του τρίτου Thor; Γιατί με το trailer αλά Χτυποκάρδια στο Μπέβερλυ Χιλς με τον Χουλκ, δεν έβγαλα άκρη. 

 

 

 

Μια περίεργη "κομικσοαναφορά" υπάρχει στην ταινία. Ο Δόκτωρας, στιγμές πριν το ατύχημα, διαβάζει ιατρικά ιστορικά διαφόρων ανθρώπων ώστε να βρει μια ενδιαφέρουσα περίπτωση για την καριέρα του. Σε μία από αυτές αναφέρεται μια γυναίκα που η σχιζοφρένειά της αντιμετωπίζεται με μια ηλεκτρονική συσκευή εμφυτευμενη στον εγκέφαλό της. Δίνει και άλλα στοιχεία, διαβάστε τα (μη σας κάνω και σπόιλερ). Κάποιοι μιλούν για την Carol Danvers, την μελλοντική Captain Marvel. Μπορεί να μην έχει σχέση με το χαρακτήρα στα κόμικς, είναι όμως αναμενόμενο το διαφορετικό origin της ηρωίδας.

 

 

Πριν από αυτή τη γυναίκα, ανεφέρεται και ένας 35αρης βετεράνος της Π.Α. Μήπως είναι ο φίλος του Τόνι Σταρκ, ο War Machine? Μάλλον όχι αλλά έπρεπε να ρωτήσω. 

 

 

Και μερικά easter eggs ακόμα

 

giphy.gif

από το Marvel Contest of Champions είναι, να πάτε να παίξετε 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104469
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μέτρια ταινία. Δεν μπορώ να πω ότι μου άρεσε. Τραβηγμένα εφέ και υπερβολικά πολλά, εις βάρος της ταινίας. Πολλά επίσης και τα άνισα μέρη της. Το τέλος αρκετά απότομο. Απότομη επίσης και χωρίς πειστική εξήγηση η αποχώρηση του τρίτου μέλους. Από χαρακτήρες τελείως ρηχό και χωρίς καμία ανάπτυξή τους,  :(

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Doctor Strange (2016)
  • 1 month later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4169
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4319 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αρκετά καλή και ενδιαφέρουσα ταινία, αν και ίσως δεν ξεφεύγει ιδιαίτερα από τον μέσο όρο των ταινιών της Marvel. Μπόλικη δράση, γρήγορη εξέλιξη των γεγονότων, απλοϊκοί και χωρίς ιδιαίτερο βάθος χαρακτήρες, αρκετά καλό και όχι τόσο τραβηγμένο χιούμορ και πάρα πολλά ειδικά εφέ, είναι μερικά από τα στοιχεία που χαρακτηρίζουν την ταινία. Ίσως σε μερικά σημεία με τις αναδιπλώσεις και τα στριφογυρίσματα των επιπέδων και των διαστάσεων τα ειδικά εφέ να μοιάζουν κάπως μπουκωμένα, αλλά νομίζω ότι έγινε αρκετά καλή δουλειά στον τομέα αυτό, δεδομένων των δυσκολιών. Αυτά.

 

7/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5512 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Την είδα λίγες μέρες πριν δω το Infinity War.

Δε με τρέλανε.

Δε με χάλασε η πληθώρα τον εφέ, σε καμία περίπτωση, ίσα ίσα μου άρεσε.

Με χάλασε γενικά η ταινία που δεν καταφέρνει να κάνει κινηματογραφικά και αφηγηματικά ωραίες μεταβάσεις. Το πώς πείθεται ο Doctor Strange, το πώς εκπαιδεύεται, το πώς παλεύει για πρώτη φορά τους κακούς, για το ποιοι είναι οι κακοί και ποιοι οι καλοί και γιατί οι καλοί είναι τόσο απελπιστικά λίγοι που καταλήγει ο Doctor Strange να τα βάζει με καμπόσους κακούς ενώ είναι ακόμα μαθητούδι... Για να μη μιλήσω για το τέλος.

Όχι, δε μου άρεσε.

Ο χαρακτήρας ωστόσο, σε γενικές γραμμές, μου φαίνεται αρκετά ενδιαφέρων.

 

Στο Infnity War μάλιστα μου άρεσε αρκετά, αν και στην αρχή φαινόταν ότι είναι όντως όσο χάλιας όσο και η ταινία του, τελικά στη μεγάλη μάχη του έδειξε τόσο skill όσο δεν έδειξε (νομίζω) σε όλο το Doctor Strange.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25521
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  621
  • Reputation:   6374
  • Achievement Points:  623
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

On 25/1/2017 στο 11:21 ΜΜ, Θρηνωδός είπε:

 

  Αποκαλύψτε τα κρυμμένα περιεχόμενα

Μια περίεργη "κομικσοαναφορά" υπάρχει στην ταινία. Ο Δόκτωρας, στιγμές πριν το ατύχημα, διαβάζει ιατρικά ιστορικά διαφόρων ανθρώπων ώστε να βρει μια ενδιαφέρουσα περίπτωση για την καριέρα του. Σε μία από αυτές αναφέρεται μια γυναίκα που η σχιζοφρένειά της αντιμετωπίζεται με μια ηλεκτρονική συσκευή εμφυτευμενη στον εγκέφαλό της. Δίνει και άλλα στοιχεία, διαβάστε τα (μη σας κάνω και σπόιλερ). Κάποιοι μιλούν για την Carol Danvers, την μελλοντική Captain Marvel. Μπορεί να μην έχει σχέση με το χαρακτήρα στα κόμικς, είναι όμως αναμενόμενο το διαφορετικό origin της ηρωίδας.

 

 

=> ΚΑΤΑ 70% ΜΑΛΛΟΝ ΙΣΧΥΕΙ: Η ΚΑΠΤΑΙΝ ΜΑΡΒΕΛ.

 

 

  Απόκρυψη περιεχομένων

Πριν από αυτή τη γυναίκα, ανεφέρεται και ένας 35αρης βετεράνος της Π.Α. Μήπως είναι ο φίλος του Τόνι Σταρκ, ο War Machine? Μάλλον όχι αλλά έπρεπε να ρωτήσω. 

 

=> ΝΑΙ. ΣΩΣΤΑ.

 

από το Marvel Contest of Champions είναι, να πάτε να παίξετε 

 

Επεξεργασία από Malk
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55519
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θενκς Νίκο, αν σου πω ότι είχα ξεχάσει τελείως ότι τα είχα ρωτήσει αυτά; :lol: 

 

:thanks: ευκαιρία να δω ξανά το strange για να θυμηθώ που κόλλησα :D 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο σκηνοθέτης της ταινίας έχασε το σπίτι του σε πυρκαγιά που μαίνεται στην περιοχή της Καλιφόρνιας.

 

Πηγή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.