Μετάβαση στο περιεχόμενο

MESMO DELIVERY [ RAFAEL GRAMPA ]


The_Sandman

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5414 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

post-10460-1272488944,96_thumb.jpg

Στον πρόλογο της αμερικάνικης έκδοσης ο Brian Azzarello γράφει: "Don't waste your time on this introduction. Not now. Read Mesmo Delivery first. Then come back -we'll still be there." Ακούστε το και κάντε ότι σας λέει. Απλά αγοράστε και διαβάστε το Mesmo Delivery! Δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω!

Ωραία με τους περισσότερους τελείωσα! Υπάρχουν όμως και κάποιοι που εξακολουθούν να διαβάζουν βλέπω. Θα προσπαθήσω να είμαι όσο πιο συγκρατημένος γίνεται.

Πραγματικά είχα πολύ καιρό να απολαύσω έτσι comic! Η ιστορία είναι απλή: Ένας σωσίας του Elvis και ένας πρώην μποξέρ αναλαμβάνουν την παράδοση του παράξενου φορτίου ενός φορτηγού. Σταματάνε για μια "αθώα" παράκαμψη σε μια πόλη στην μέση της αμερικάνικης ερήμου και καταλήγουν σε κανονικό μακελειό! Τόσο απλά...
 

post-10460-1272489004,57_thumb.jpgpost-10460-1272488957,82_thumb.jpgpost-10460-1272488977,43_thumb.jpgpost-10460-1272488987,9_thumb.jpg

Η εφευρετικότητα του Grampa τόσο στο σχέδιο, όσο και στην εξέλιξη της ιστορίας είναι φανερή. Η ιστορία που ξεκινάει απλά και σε βάζει χωρίς περιττούς προλόγους και εισαγωγές στην υπόθεση, έχει όση δράση και ανατροπές χρειάζεται για να κρατήσει και τον πιο απαιτητικό αναγνώστη και καταλήγει με γρήγορους ρυθμούς χωρίς να σε κουράσει σε ένα απρόβλεπτο φινάλε. Οι διάλογοι, αν και όχι κάτι το ιδιαίτερο, δένουν με το όλο σύνολο. Η ροή είναι απίστευτα κινηματογραφική ενώ το σχέδιο λεπτομερέστατο, γεμάτο πανέξυπνα οπτικά κόλπα. Η βία και η "βρομιά" της ερήμου πανταχού παρούσα. Η τεχνοτροπία μου θύμισε κάτι μεταξύ Paul Pope και Tony Millionaire. Διαβάζεται μονομιάς και στην τελική κοστίζει μόνο 10$...

Αγαπημένη σκηνή, δείγμα της εφευρετικότητας στο στήσιμο του σχεδίου που έλεγα πιο πάνω:

post-10460-1272490235,34_thumb.jpgpost-10460-1272490250,27_thumb.jpg

 


Τέλος να προσθέσω μια σκέψη/πικρία που μου ήρθε διαβάζοντάς το. Το Mesmo Delivery θα μπορούσε να είναι άνετα "ελληνικό" comic. Δεν είναι όμως.
 

post-10460-1272489384,24_thumb.jpg

Και μερικά links:
Dark Horse
10 page preview
Rafael Grampa blog
Rafael Grampá discusses Mesmo Delivery
RAFAEL GRAMPA Delivers: Artist Talks DHC's MESMO DELIVERY
Κι ένα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Το διάβασες ε; Εγώ το έχω στη στοίβα προς το παρόν με αυτά που θέλω να διαβάσω.Κείτεται εδώ και αρκετό καιρό στη βιβλιοθήκη πάντως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πολύ ωραίο σχέδιο πραγματικά αλλα η ιστορία είναι για φανζινάκι.. το παρακάτω έπρεπε να με προβληματίσει :P

 

Τέλος να προσθέσω μια σκέψη/πικρία που μου ήρθε διαβάζοντάς το. Το Mesmo Delivery θα μπορούσε να είναι άνετα "ελληνικό" comic. Δεν είναι όμως.

 

γενικά μου άρεσε.. και μόνο για το σχέδιο αξίζει.. και για τα λεφτα που κοστίζει είναι πολύ καλή έκδοση

με τα έξτρα της και απ' όλα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πως μου χε ξεφυγει αυτη η παρουσίαση; Μπιλ μ'εψησες :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.