Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βιβλιοδετώντας τα κόμικς μας


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12289
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

ΒΙΒΛΙΟΔΕΤΩΝΤΑΣ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ ΜΑΣ

 

Όταν τα κόμικς στη βιβλιοθήκη μου άρχισαν να πληθαίνουν …επισκέφτηκα το βιβλιοδετείο της πόλης μου. Εκεί έδωσα τις πρώτες σειρές για δέσιμο , αλλά στην πορεία αντιλήφθηκα ότι το συνολικό κόστος θα ήταν πολύ μεγάλο. Κι έτσι αποφάσισα να μάθω ο ίδιος βιβλιοδεσία! Η πρώτη δυσκολία που αντιμετώπισα ήταν η έλλειψη βιβλιογραφίας σχετικά με το θέμα. Τελικά βρέθηκε κάποιο βιβλίο και με τη βοήθεια μιας βιβλιοδέτιδος μπήκα κάπως στο νόημα της δουλειάς. Αγόρασα τα βασικά εργαλεία και επιχείρησα το δέσιμο του πρώτου τόμου : Μηνιαίο ΜΙΚΥ τεύχη 257-268. Τα κατάφερα και έκτοτε η βιβλιοδεσία αποτελεί το χόμπυ μου.

Δείτε τη μεταμόρφωση των τεσσάρων τευχών της σειράς «Η Οδύσσεια του Οδυσσέα σε κόμικς» του Παναγιώτη Γκιόκα σε ενιαίο τόμο μέσα από 14 διαδοχικές φωτογραφίες, όπου φαίνονται τα διάφορα στάδια που ακολουθήθηκαν για την ολοκλήρωση του δεσίματος.

 

 

1. Βάζουμε σε αριθμητική σειρά τα τεύχη προσέχοντας να μην κάνουμε λάθος , γιατί μετά τη βιβλιοδέτηση η καταστροφή του τόμου για διόρθωση είναι δύσκολη (εικόνα 1).

 

post-7467-1272397630,03_thumb.jpg

εικόνα 1

 

2. Πρεσάρουμε τα ενωμένα τεύχη μεταξύ δύο ξύλινων πλακών με σφιγκτήρες και αφαιρούμε την κόλλα, που έχουν στη ράχη τους, με κόφτη βαρέως τύπου, γιατί στις περισσότερες των περιπτώσεων είναι κατεστραμμένη (εικόνα 2),

 

post-7467-1272397640,11_thumb.jpg

εικόνα 2

 

3. Πριονίζουμε κάθετα την καθαρισμένη ράχη σε ίσα διαστήματα και μικρό βάθος για να μην «πειράξουμε» τις τυπωμένες σελίδες (εικόνα 3),

 

post-7467-1272397650,82_thumb.jpg

εικόνα 3

 

4. «Ράβουμε» τη ράχη με σκοινί αντοχής, όχι όμως πολύ χοντρό που θα «βαρύνει» την κατασκευή, το οποίο βρίσκουμε στα είδη αλιείας (εικόνα 4),

 

post-7467-1272397663,55_thumb.jpg

εικόνα 4

 

5. Περνάμε μια γερή δόση κόλλας (ένας τύπος φαίνεται στις φωτογραφίες, αλλά υπάρχουν κι άλλες ) στη ράχη και περιμένουμε να στεγνώσει καλά (εικόνα 5),

 

post-7467-1272397679,06_thumb.jpg

εικόνα 5

 

6. Ενισχύουμε τη ράχη με δικτυωτό ύφασμα και χαρτί . Για ομορφιά στα δύο άκρα κολλάμε δύο «κορδόνια». Θα τα έχετε προσέξει στα βιβλία (εικόνα 6),

 

post-7467-1272397697,18_thumb.jpg

εικόνα 6

 

7. Τοποθετούμε τις εσωτερικές σελίδες μπρος και πίσω (δύο δισέλιδα) από χαρτί της αρεσκείας μας, που το έχουμε αγοράσει από κατάστημα που πουλάει τέτοια είδη. Κοστίζει περίπου 0,50€ το κομμάτι και υπάρχει σε μεγάλη ποικιλία. Προσέχουμε μόνο να είναι χοντρότερο ή ίσου πάχους με τα εξώφυλλα των τευχών που βιβλιοδετούμε για να μην σκίζεται (εικόνα 7),

 

post-7467-1272397710,11_thumb.jpg

εικόνα 7

 

8.Φτιάχνουμε τα δύο καλύμματα (το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του βιβλίου) από χοντρό χαρτόνι και τη ράχη. Κατόπιν ενώνουμε τα τρία τμήματα, όπως φαίνεται στην εικόνα (εικόνα 8),

 

post-7467-1272397733,9_thumb.jpg

εικόνα 8

 

9.Επενδύουμε με ύφασμα το μέρος που θα αποτελέσει τη ράχη του βιβλίου, για να αντέχει στα σκισίματα από το τράβηγμα και μέρος των χαρτονιών. Στα υπόλοιπα τμήματα των δύο χαρτονιών βάζουμε απλό χαρτί ή ειδικό χαρτί βιβλιοδεσίας ανάλογα με τα χρήματα που θέλουμε να ξοδέψουμε (εικόνα 9),

 

post-7467-1272397752,69_thumb.jpg

εικόνα 9

 

10.Έχουμε ήδη δέσει τα τεύχη και έχουμε φτιάξει το κάλυμμα (εικόνα 10),

 

post-7467-1272397770,41_thumb.jpg

εικόνα 10

 

11. Ενώνουμε τα δύο τμήματα βάζοντας το τμήμα με τα δεμένα τεύχη (σώμα) μέσα στο κάλυμμα κολλώντας δύο εσωτερικές σελίδες στο εσωτερικό του καλύμματος (εικόνα 11),

 

post-7467-1272397781,84_thumb.jpg

εικόνα 11

 

12. Πρεσάρουμε το φτιαγμένο ήδη βιβλίο και το αφήνουμε μια μέρα για να πάρει τη φόρμα του (εικόνα 12),

 

post-7467-1272397793,83_thumb.jpg

εικόνα 12

 

13.Κολλάμε την ετικέτα ράχης, από ειδικό χαρτί βιβλιοδεσίας, που κυκλοφορεί σε πολλά χρώματα (μαύρο-πράσινο-κόκκινο-μπλε ) στην οποία με στυλό χρυσομπογιάς γράφουμε τα στοιχεία του βιβλίου (εικόνα 13),

 

post-7467-1272397806,31_thumb.jpg

εικόνα 13

 

14. Το βιβλίο είναι έτοιμο (εικόνα 14) .

 

post-7467-1272397826,81_thumb.jpg

εικόνα 14

 

Η διαδικασία αναφέρεται στη βιβλιοδεσία τευχών των οποίων οι σελίδες στη ράχη είναι κολλημένες με κόλλα βιβλιοδεσίας. Εντελώς διαφορετική τακτική ακολουθείται για τη βιβλιοδεσία τευχών με συρματάκια.

Στις φωτογραφίες φαίνονται τα εργαλεία, που χρησιμοποιήθηκαν στα διάφορα στάδια της κατασκευής.

Θέλω να επιστήσω την προσοχή σε όσους επιχειρήσουν να πειραματιστούν. Να μην το κάνουν πριν διαβάσουν ειδικά βιβλία και παρακολουθήσουν κάποιους επαγγελματίες κατά την ώρα της εργασίας των. Ιδιαίτερα χρειάζεται προσοχή στα δάκτυλα, διότι πολύ εύκολα μπορεί να τραυματιστεί κανείς από τη χρήση του χαρτοκόπτη.

Υπάρχουν επίσης πολλά μυστικά και «στιγμές» που δεν περιγράφηκαν, ούτε καταγράφηκαν στις φωτογραφίες. Άλλωστε το άρθρο αυτό δεν γράφηκε για να σας κάνει βιβλιοδέτες, αλλά για να πάρετε μια γεύση και να χαρείτε τη βιβλιοδετική τέχνη.

Και μην ξεχνάτε: η πρώτη απόπειρα γίνεται σε δεύτερα τεύχη όχι κατευθείαν στα Κοκομπίλ σας!

 

vaios/27-4-2010

Επεξεργασία από vaios
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γουάου!!!Φίλε Vaios!!! :congrats: ...Εκπληκτική δουλειά...ομολογώ ότι ανατριχιάζω κάπως στην ιδέα του κοψίματος στην ράχη παλιών μίκυ μάους...αλλά ο καθένας φυσικά έχει τις προτιμήσεις του...

 

Το πιο φοβερό είναι ότι κάθησες και έβγαζες φωτογραφίες σε όλη τη διάρκεια της διεργασίας...δηλαδή είχες το νου σου και το άγχος μην κάνεις κανά λάθος στη βιβλιοδέτηση και στο κόψιμο αλλά παράλληλα σκεφτόσουν και όλα τα μέλη του GC που θέλουν να ασχοληθούν με την τεχνική αυτή...και μόνο για αυτό :div:

 

Και μια άποψη : Θα προτιμούσα λιγάκι πιο ταιριαστό εξώφυλλο για τους τόμους ή κάποιο άλλο χρωματάκι...όπως και να έχει :best:

Επεξεργασία από vintaz
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12289
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

 

Και μια άποψη : Θα προτιμούσα λιγάκι πιο ταιριαστό εξώφυλλο για τους τόμους ή κάποιο άλλο χρωματάκι...όπως και να έχει :best:

 

Οι επιλογές όσον αφορά το κάλυμμα είναι άπειρες, ανάλογα με τα γούστα του καθενός και τη δαπάνη. Εγώ προσπαθώ να ελαχιστοποιώ το κόστος. Τα υλικά της συγκεκριμμένης βιβλιοδεσίας κοστίζουν μόνον 1 ευρώ! Βέβαια ξέχασα να πω, και σ΄ αυτό έχεις δίκιο και εύλογη η παρατήρησή σου, ότι υπάρχει ένα τελευταίο στάδιο, η προσθήκη στο εξώφυλλο στολιδιών συναφών με το περιεχόμενο. Αυτή όμως η εργασία θα αργήσει. Όταν όμως την κάνω θα καταχωρήσω τη σχετική εικόνα.

 

:thanks: για την εύστοχη παρατήρηση!

 

vaios/28-4-2010

Επεξεργασία από vaios
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1958
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5474 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

:clap2: ΕΥΓΕ, vaios!!! :congrats: Με`δωσες ικανό θάρρος για να προχωρήσω κι εγώ στα βήματα σου!!! :nek:

Πράγματι, οι βιβλιοδέτες είναι ....:lefta: , άσε που το παίζουν και:godfather: ενώ οι καιροί είναι δύσκολοι :p4:

Θα διαβάσω σχετικά από :Book: ή :gnews: και πιστεύω πως αν χρειαστώ.... :help: , θα προστρέξεις ως φίλος :trixes: και ...:doctor: και θα με διορθώσεις αν χρειαστεί :slap:

Είσαι πράγματι GC Force!!! :minigun::gun2: , :soldier:

:cheers4::beer::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6348 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

:respect: για τη δουλεια σου,ακομα μεγαλυτερο :respect: για την παρουσιαση-οδηγο.Προσωπικα,δεν προκειται να το κανω ποτε γιατι θεωρω την βιβλιοδετηση των κομικς δολοφονια εν ψυχρω αλλα για οποιον ενδιαφερεται δεν μπορω να σκεφτω καλυτερο τροπο για να μπει στο πνευμα.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1896
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

 .Προσωπικα,δεν προκειται να το κανω ποτε γιατι θεωρω την βιβλιοδετηση των κομικς δολοφονια εν ψυχρω αλλα για οποιον ενδιαφερεται δεν μπορω να σκεφτω καλυτερο τροπο για να μπει στο πνευμα.

 

  :hi: Αντίθετα για τα φθηνα κόμικ, ιδιαίτερα αυτά που έχουν δοθεί από εφημερίδες και περιέχουν συνέχειες, έχουν λεπτά εξώφυλλα, μεγάλο μέγεθος κλπ τη βιβλιοδέτηση (στη μεγαλύτερη δυνατή - όχι υπερβολική - ποσότητα τευχών για οικονομία , ή ολοκλήρωση μιας συνέχειας κλπ ανάλογα) θεωρώ  MUST πχ ΚΟΜΙΞ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗΣ !! Χώρια από την ευχαρίστηση να κάνεις κάτι μόνος σου το να δέσεις πχ που και που 25 τεύχη ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ για 12 ευρώ πανόδετο δεν είναι και μεγάλο έξοδο. Έτσι διαβάζονται άνετα και διατηρούνται χωρίς φθορές πλέον και δεν υπάρχουν σκόρπια απο δω κι εκεί (δεν θα ανοίγω 10 σακούλες και θα τις ξανακλείνω για να διαβάσω 1-1 τεύχη σε ναυλον!!). Κόβονται ίσως σε καποιες περιπτώσεις άκρες ,αλλά μπορείς να απαιτήσεις απο το βιβλιοδέτη τη λιγότερη δυνατή απώλεια! Δεν τα δένω όλα βέβαια, αλλά εγώ προσωπικά δένω πχ από ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ τεύχη με συνέχειες, με ιστορίες αγαπημένων σχεδιαστών, από ταλαίπωρα τεύχη που κόβω μόνο τις αξιόλογες και πετάω τις υπόλοιπες κοκ. Εννοείται δεν θα δέσω ποτέ τα ΚΟΚΟΜΠΙΛ ή άλλα ανάλογα , εκτός και τα έχω από 2 φορές και δεν σκέφτομαι εντελώς συλλεκτικά για μεταπώληση κλπ. 

 

 

post-4259-1272458977,4_thumb.jpg

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μπράβο για την εξαιρετική δούλεια! :cheers3:

 

Ποσός χρόνος χρειάστηκε από την στίγμη που αποφάσισες να ασχοληθείς με αυτό μέχρι να τα καταφέρεις? Ανέφερες κάτι για βιβλία και παρακολούθηση βιβλιοδεσίας..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  364
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12289
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5631 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Μπράβο για την εξαιρετική δούλεια! :cheers3:

 

Ποσός χρόνος χρειάστηκε από την στίγμη που αποφάσισες να ασχοληθείς με αυτό μέχρι να τα καταφέρεις? Ανέφερες κάτι για βιβλία και παρακολούθηση βιβλιοδεσίας..

 

Η σχετική βιβλιογραφία για τη βιβλιοδετική τέχνη είναι πολύ φτωχή στη χώρα μας. Δυο πολύ καλά βιβλία, που με βοήθησαν στην κατανόηση της διαδικασίας, είναι τα εξής:

 

Ανδρέας Γανιάρης και Φρόσω Γανιάρη, "Βιβλιοδεσία, τέχνη και τεχνική", ΕΟΜΜΕΧ, 1983,

Φρόσω Γανιάρη, "Η τεχνική της βιβλιοδεσίας τέχνης", ΕΟΜΜΕΧ, 1987.

 

Αρχικά διάβασα προσεκτικά τα βιβλία και παράλληλα παρατηρούσα τις διάφορες βιβλιοδεσίες βιβλίων και περιοδικών, που είχα στη βιβλιοθήκη μου. Στη συνέχεια πειραματίστηκα βήμα - βήμα στο δέσιμο τηλεοπτικών περιοδικών και μικρών ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ των ανιψιών μου. Συγχρόνως επισκέφτηκα ένα βιβλιοδετείο στη Λάρισα και δύο στο Βόλο. Ήθελα να δω αν προχωράω σωστά, αν χρησιμοποιώ σωστά εργαλεία και υλικά. Στη Λάρισα παρακολούθησα υπομονετικά μία κυρία σε ώρα εργασίας, που με ανέχτηκε κάποιο διάστημα και με ενθάρρυνε. Όταν νόμιζα ότι ήμουν έτοιμος να φτιάξω τον πρώτο τόμο κατέβασα από τη βιβλιοθήκη τα δικά μου ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ.

Πόσος χρόνος χρειάστηκε για να τελειοποιήσω την τεχνική μου; Μέχρι να ανακαλύψω τα εργαλεία και τα υλικά και να αποκτήσω ελευθερία στις κινήσεις θα μου πήρε ένα χρόνο σίγουρα.

Από τις πρώτες μου βιβλιοδεσίες:

 

post-7467-1272920300,34_thumb.jpg

 

post-7467-1272920323,12_thumb.jpg

 

 

vaios/3-5-2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Βάιε :respect: για το υπέροχο άρθρο.

 

Το βρήκα πάνω στην ώρα (έχω κάποια κομιξ από παλιές Βαβέλ και ΠΑΡΑ ΠΕΝΤΕ ) σε σελίδες που αποσπούσα απο τα συγκεκριμένα περιοδικά και σκεφτόμουν πως θα μπορούσα να τα "δέσω " σε τομάκια για να μην είναι έτσι χύμα.

 

Σ ευχαριστώ για το καταπληκτικό αυτό άρθρο :thanks::best::clap2: :rainbow:

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4997 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τι να πω, για να το κάνεις πρέπει να το θέλεις γιατί προσωπικά θεωρώ στυγνή δολοφονία το δέσιμο τευχών σε τόμους, και όσο πιο παλιά τα τεύχη τόσο μεγαλύτερη η ποινή κάθειρξης!!! Μου είναι αδιανόητο, δεν θέλω ούτε να το σκέφτομαι. Πολλά τεύχη που έχω βρει έτσι απλά ΔΕΝ τα αγόρασα, κι ας ήταν τεύχη Μίκυ Μάους 100άρια που δεν είχα!!! Τι σημαίνει πιάνουν χώρο στη βιβλιοθήκη σας, άρα μια καλή πρακτική είναι να τα δέσετε;;;; Αν πιάνουν χώρο απλά μην τα αγοράζετε!! Επιπλέον, με το δέσιμο δεν μειώνεται ο χώρος που καταλαμβάνουν, αντιθέτως αυξάνεται κατά το πάχος του εξωφύλλου του τόμου!!! Το μόνο που βολεύει είναι η μεταφορά τους π.χ. δέκα δέκα μαζί αν είναι δεμένα έτσι.

Προτιμώ να τα πιάνω δέκα δέκα πάντως μεμονωμένα κι ας μου πέφτουν στο πάτωμα!!!

Πείτε όχι στο δέσιμο!!! (sorry vaios!!!)

 

Υ.Γ. Τα παραπάνω αποτελούν προσωπική άποψη του συγγραφέα (!) και δεν έχουν σκοπό να επιβάλλουν τρόπο χειρισμού των συλλογών των μελών του φόρουμ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

εχεις κανει τοσο ομορφη και προσεγμενη εργασια απο τη μια... απο την αλλη θεωρω οτι πιο βιαιο και αγριο να τρυπησω, να κοψω τη ραχη και να συμπιεσω τα κομικς μου !!!

πιστευω οτι χανουν την αξια τους αμα βιβλιοδετηθουν, αποκτουν ομορφια βεβαια αλλα αν το φιλοσοφησουμε ειναι κομικς οχι βιβλια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Συμφωνώ κι εγώ θείε για τα τεύχη .Αν όμως τα χεις όπως εγώ σε .....σελίδες νομίζω οτι το " δέσιμο" είναι μια καλή πρακτική.....

Ασε που "Οι Φρουροί" του Breccia δεν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ στην Ελλάδα οπότε μπορείς να ισχυριστείς οτι έχεις τον......... μοναδικό τόμο !!! :P :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9847
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  256
  • Reputation:   3143
  • Achievement Points:  256
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Ομορφη δουλεια!

Σιγουρα δεν θα μπαινα σε τετοια διαδικασια για τα τευχη μου,θα μου αρεσε αν εβρισκα τετοιους τομους να τους ειχα στη συλλογη μου γιατι δεν σκεφτηκα ποτε να πουλησω τευχη απο τη συλλογη μου οποτε δεν θα με ενοιαζε και η μεταπωλητικη τους αξια!

Παντως ετσι πιανουν σιγουρα περισσοτερο χωρο αλλα εχουν και μια ασπιδα προστασιας που τα περιβαλλει...

Θαυμαζω παντως τη δουλεια σου και τον κοπο σου,πρεπει να εχεις μεγαλη επιμονη και μερακι για ολο αυτο!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.