Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΙΔΙΚΕΣ ΕΚΔΟΣΕΙΣ DISNEY ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΑ ΠΟΝΤΙΚΙΑ; [ (στυλ: Βιβλιοθήκη Κόμιξ - Καρλ Μπαρκς - κλπ) ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αν και νομίζω ότι και μόνο από τον τίτλο καταλάβατε τί ρωτάω, ας το κάνω και πιο λιανά (πληρώνομαι με τον αριθμό λέξεων που γράφω στο φόρουμ). :D

 

Στην Ελληνική επικράτεια δεν νομίζω ότι έχει κυκλοφορήσει κάτι ανάλογο, οπότε θα ήθελα ενημέρωση από τους διεθνώς ντίσνεϋκαμμένους (πολύ ενημερωμένους), για το εάν υπάρχουν σκληρόδετες - ειδικές εκδόσεις, μεγάλου μεγέθους (όχι δηλαδή σαν την Μεγάλα Σήριαλ) παρόμοιες με τις συλλογές των παπιών (Βιβλιοθήκη Κόμιξ, Carl Barks / Don Rosa / Gemstone στο εξωτερικό πως την λένε κλπ), που να αφορούν το άλλο σύμπαν της Ντίσνεϋ, ήτοι αυτό των ποντικιών (Μίκυ Μάους, Γκούφυ, Μαύρος Πητ, κλπ). Κάποιο link και σχόλια θα ήταν ευπρόσδεκτα.

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το πρώτο που μου έρχεται στο μυαλό είναι το υπερ-θηρίο Mickey Mouse in Color. Από εκεί και πέρα υπάρχει η γερμανική σειρά Hall of Fame που είναι αφιερωμένη όμως σε δημιουργούς, οπότε μπορεί κάποιος τόμος να περιέχει ποντικοϊστορίες (όπως πχ. Hall of Fame 12. Floyd Gottfredson). Εξαρτάται όμως από το ποιες ιστορίες κάθε δημιουργού έχουν επιλέξει να βάλουν. ;)

 

Με μια βόλτα στο inducks βρήκα κάποιες εκδόσεις που έχουν τόμους ποντικοϊστοριών σε hardcover : Γερμανία, ΗΠΑ, Ιταλία, Ιταλία(2).

 

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

χμ... το Mickey Mouse in color το είχε πάρει το μάτι μου σε ένα κατάστημα (δεν θυμάμαι, νομίζω ήταν στα Ιταλικά). Επειδή λες για μίξη ιστοριών σε τόμους, παίζει δηλαδή στα Ελληνικά: Βιβλιοθήκη Κόμιξ να εμφανιστούν και ιστορίες με τον Μίκυ; Από ότι είδα, το περιοδικό Κόμιξ έχει ελάχιστες - κλασικές - ιστορίες με τα ποντίκια από τους Γκόντφρεντσον και Μάρρυ. Γενικά υπάρχει ποντικοϋλικό για μία αξιοπρεπή έκδοση;

Τώρα θα πάω και την συζήτηση αλλού, αλλά μάλλον αυτή ήταν η αιτία της παραπάνω ερώτησης μου.

Ξέρουμε τον Βίο και Πολιτεία του Θείου Σκρουτζ, γνωρίζουμε ότι η Λιμνούπολη έχει την δική της ιστορία, οι Ντάκς το γενεαλογικό τους δέντρο, εμφανίζονται συνεχώς πολλοί νέοι χαρακτήρες σε αυτό το πελώριο σύμπαν. Για το Μίκυ Σίτι και τα ποντίκια, παίζει κάτι ανάλογο ή είναι πιο φλου τελικά και το σύμπαν τους πολύ πιο μαζεμένο και λιτό (ίσως και λιγότερα ενδιαφέρον);

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

χμ... το Mickey Mouse in color το είχε πάρει το μάτι μου σε ένα κατάστημα (δεν θυμάμαι, νομίζω ήταν στα Ιταλικά).

Στα Ιταλικά αποκλείεται να ήταν η συγκεκριμένη έκδοση. Μπορεί να ήταν κάποιο άλλο και να το μπερδεύεις. Το Mickey Mouse in Color δημιουργήθηκε από την Another Rainbow στα αγγλικά.

 

Επειδή λες για μίξη ιστοριών σε τόμους, παίζει δηλαδή στα Ελληνικά: Βιβλιοθήκη Κόμιξ να εμφανιστούν και ιστορίες με τον Μίκυ; Από ότι είδα, το περιοδικό Κόμιξ έχει ελάχιστες - κλασικές - ιστορίες με τα ποντίκια από τους Γκόντφρεντσον και Μάρρυ. Γενικά υπάρχει ποντικοϋλικό για μία αξιοπρεπή έκδοση;

Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ: "Ποντίκια" χλωμό το κόβω. Όχι γιατί δεν υπάρχει υλικό, αυτό υπάρχει και με το παραπάνω. Ο λόγος που δεν νομίζω να βγει ποτέ κάτι τέτοιο είναι επειδή οι ιστορίες του Μίκυ που δημοσιεύονται στο ΚΟΜΙΞ είναι μετρημένες στα δάχτυλα σε σχέση με τις πάπιες. Υπέρτατη ανοησία από τους εκδότες, τη στιγμή που υπάρχουν ιστορίες διαμάντια με τον Μίκυ εκεί έξω, αλλά ας μην αναλωθούμε σε αυτό.

 

 

Τώρα θα πάω και την συζήτηση αλλού, αλλά μάλλον αυτή ήταν η αιτία της παραπάνω ερώτησης μου.

Ξέρουμε τον Βίο και Πολιτεία του Θείου Σκρουτζ, γνωρίζουμε ότι η Λιμνούπολη έχει την δική της ιστορία, οι Ντάκς το γενεαλογικό τους δέντρο, εμφανίζονται συνεχώς πολλοί νέοι χαρακτήρες σε αυτό το πελώριο σύμπαν. Για το Μίκυ Σίτι και τα ποντίκια, παίζει κάτι ανάλογο ή είναι πιο φλου τελικά και το σύμπαν τους πολύ πιο μαζεμένο και λιτό (ίσως και λιγότερα ενδιαφέρον);

Λιγότερο ενδιαφέρον δεν ξέρω αν είναι, όμως όντως είναι λίγο πιο φλου η κατάσταση. Αν θυμάμαι καλά, η αναλογία Disney ιστοριών πάπιες:ποντίκια είναι 2:1. Αυτό σημαίνει: λιγότεροι σχεδιαστές που ασχολούνται με την εξέλιξη του Μίκυ --> λιγότερες ποντικοϊστορίες --> μικρότερη ανάπτυξη στο σύμπαν των ποντικιών.

 

Το γενεαλογικό δέντρο των Ντακ που ξέρουμε, είναι αυτό που έχει φτιάξει ο Don Rosa με βάση τις ιστορίες του Carl Barks. Από εκεί και πέρα υπάρχουν πολλά ακόμα γενεαλογικά δέντρα, προγενέστερα κυρίως, ανάλογα με τις ιστορίες π.χ. τις Ιταλικής σχολής διά χειρός Giovan Battista Carpi

post-2414-126442877334_thumb.jpg

 

Μέσω ιστοριών του Tony Strobl

post-2414-126442873881_thumb.jpg post-2414-126442872736_thumb.jpg

 

κλπ, κλπ. Μπορείς να δεις όλα αυτά τα γενεαλογικά δέντρα στο Calisota Online. Στο σύμπαν των ποντικιών δεν υπήρξε ένας αντίστοιχος Don Rosa ώστε να βάλει σε μία σειρά τις ιστορίες των Gottfredson και Murry, και έτσι έχει μείνει μετέωρο μιας και δεν υπάρχει κάποια επίσημη εκδοχή. Παρ' όλ' αυτά υπάρχουν κάποια δέντρα όπως π.χ. αυτό. Επίσης υπάρχουν εκδόσεις που ασχολούνται με το παρελθόν του Μίκυ (π.χ. Η εποποιία του Νέου Κόσμου), με τον ίδιο περίπου τρόπο που εξιστορείται η ιστορία των Ντακ ανά τους αιώνες (π.χ. Η ιστορία και δόξα της δυναστείας των Ντακ).

 

 

Κάποια άλλη σκληρόδετη έκδοση πλην αυτών που ανέφερε ο Dionik δεν μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό. Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν, αλλά δυστυχώς όχι στην ίδια συχνότητα με αυτές των παπιών. Το μόνο που μπορώ να θυμηθώ είναι οι επικείμενοι τόμοι Wizards Of Mickey που ετοιμάζονται από την BOOM!.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6343 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπααα... του Μίκυ ίσως είναι πιο συμμαζεμένα τα πράγματα (αν και υπάρχουν πολλές ιστορίες με πρόγονούς του, όπως η εποποιία του Νέου Κόσμου πχ.-κάτι αντίστοιχο με τη Δυναστεία), αλλά το πραγματικό χάος είναι αυτό του Γκούφυ με τους άπειρους προγόνους βλ.κυρίως Ιταλικές ιστορίες... :lol:

 

Μήπως βοηθάει κάπως αυτό?

 

http://goofy313g.free.fr/calisota_online/trees/

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Phantom Duck, το παπί που postάρει πιο γρήγορα κι από τον ίσκιο του DJO

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

:p3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28485
  • Reputation:   190222
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6367 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Βιβλιοθήκη ΚΟΜΙΞ: "Ποντίκια" χλωμό το κόβω. Όχι γιατί δεν υπάρχει υλικό, αυτό υπάρχει και με το παραπάνω. Ο λόγος που δεν νομίζω να βγει ποτέ κάτι τέτοιο είναι επειδή οι ιστορίες του Μίκυ που δημοσιεύονται στο ΚΟΜΙΞ είναι μετρημένες στα δάχτυλα σε σχέση με τις πάπιες. Υπέρτατη ανοησία από τους εκδότες, τη στιγμή που υπάρχουν ιστορίες διαμάντια με τον Μίκυ εκεί έξω, αλλά ας μην αναλωθούμε σε αυτό.

 

Άσχετο με το θέμα, αλλά το σκεφτόμουνα τις προάλλες. Μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι δεν υπάρχει πενάκι που να έχει ασχοληθεί με πάπιες και να έχει την λεπτομέρεια του Μπαρκς ή ακόμα περισσότερο του Ρόσα. Ίσως εντέλει να είναι και αυτός ένας λόγος που δεν υπάρχουν τέτοιες ιστορίες στο Κόμιξ (αλλά αντιθέτως έχουν χώσει τις "παλαβομάρες" με Τουτ κλπ (που έχουν λεπτομέρεια στο σκίτσο))

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μου έχει δοθεί η εντύπωση ότι δεν υπάρχει πενάκι που να έχει ασχοληθεί με πάπιες και να έχει την λεπτομέρεια του Μπαρκς ή ακόμα περισσότερο του Ρόσα.

Ό,τι είναι για το σύμπαν των παπιών ο Barks, είναι και ο Gottfredson για το σύμπαν των ποντικιών. Αυτός εξέλιξε τον Μίκυ, ξέφυγε από το κλασικό κόκκινο παντελονάκι και τον έντυσε με κανονικά ρούχα, δημιούργησε νέα άτομα (Επιθεωρητής Ο' Χάρα, Μαύρο Φάντασμα, Ήτα Βήτα, κλπ). Επίσης αντίστοιχα θεωρώ πως οι Tony Strobl και Paul Murry είναι πολύ κοντινοί δημιουργοί, ο μεν για τις πάπιες και ο δε για τα ποντίκια. Ο λόγος που δεν βλέπουμε ιστορίες του Gottfredson μπορεί να είναι επειδή ο συγκεκριμένος δούλευε με strips, τα οποία δεν είναι βολικά αν πρέπει να δημοσιευτούν σε ένα περιοδικό.

 

 

Μόλις θυμήθηκα πως η ΒΟΟΜ! ετοιμάζει τόμους "Donald Duck Classics" και "Mickey Mouse Classics". Από Μίκυ μέχρι στιγμής έχει ανακοινώσει δύο τόμους, τους "Mickey Mouse Classics: Mouse Tails" και "Mickey Mouse Classics: Mouse Mayhem". Δεν ξέρουμε τίποτα άλλο, παρά μόνο πως θα κυκλοφορήσουν σε 3-4 μήνες και θα έχουν το γνωστό format της εκδοτικής με 112 σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1618
  • Content Count:  5053
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5061
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6185 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η λύση είναι ο Τερζόπουλος μετά τους τόμους-συλλογές Rosa και Barks να αρχίσει να βγάζει τόμους Paul Murry (κατά κύριο λόγο) και μετά Gottfredson...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πληροφοριακά το "Mickey Mouse Classics: Mouse Tails" με ιστορίες των Gottfredson, Murry, Scarpa και συναφείς δημιουργούς, κυκλοφόρησε και αναμένεται εν καιρώ από τον ταχυδρόμο για να πέσουν αναλυτικές εντυπώσεις.

 

http://www.boom-studios.net/mickey-mouse-classics-vol-1.html

http://coa.inducks.org/issue.php?c=us%2FMMC+1

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Η λύση είναι ο Τερζόπουλος μετά τους τόμους-συλλογές Rosa και Barks να αρχίσει να βγάζει τόμους Paul Murry (κατά κύριο λόγο) και μετά Gottfredson...

Σχετικά με το θέμα αυτό θα ήθελα να ενημερώσω και σένα αγαπητέ Ramirez και τους άλλους φίλους (και ιδιαίτερα τον καλό μας Yoshi που άνοιξε και το θέμα) ότι -όπως έχω γράψει και παλιότερα αλλά δεν βρίσκω αυτή τη στιγμή το post μου- τον περασμένο Νοέμβρη, μετά από παράπονα προς την "Νέα Ακτίνα" για την άνιση μεταχείριση του Μίκυ και των ποντικιών από τις εκδόσεις της, έλαβα προσωπικό mail από τον Χρ. Τερζόπουλο ο οποίος μου απάντησε αρχικά ότι "Μας βάλατε όμως σε σκέψεις για μια ανθολογία των καλύτερων ιστοριών του" (του Μίκυ) "Εσείς ποιές θα θεωρούσατε καλύτερες? Όχι μόνο σαν μουσειακό είδος". Ο χαρακτηρισμός "μουσειακό είδος" αναφερόταν στην πρότασή μου "να γίνει μια προσπάθεια για την έκδοση στα ελληνικά της σειράς "The best of Mickey Mouse" - "The Floyd Gottfredson Library" (για την οποία διάβασα στο τεύχος 245 του Κόμιξ) με τις υπέροχες κλασικές ιστορίες του μεγάλου, ισάξιου νομίζω με τον Μπαρκς, Φλόυντ Γκότφρεντσον οι οποίες δημοσιεύθηκαν σε ημερήσια στριπ σε εφημερίδες των ΗΠΑ τη δεκαετία του 1930 και που τις είδα με αρκετή ζήλια το Πάσχα στο Παρίσι, στο σπίτι ενός φίλου, μεταφρασμένες στα Γαλλικά".

Στη συνέχεια εγώ του πρότεινα διάφορες ιστορίες κυρίως του Paul Murry από τα παλιά τεύχη του περιοδικού "Μεγάλο Μίκυ" και εκείνος μου απάντησε: <<Από αυτόν>> (τον Murry δηλαδή) <<σκοπεύουμε να αρχίσουμε. Εξ άλλου ήταν ένας μεγάλος σχεδιαστής, που όπως και ο Μπαρκς, δημιούργησαν τον φανταστικό "πραγματικό" κόσμο για τους ήρωές τους>>.

Ας ελπίσουμε λοιπόν ότι θα κυκλοφορήσει κάποια στιγμή μια ανθολογία ιστοριών του Murry με σκληρό εξώφυλλο όπως αυτές με τις ιστορίες του Barks και του Rosa.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τελικά βρήκα το post μου για την αλληλογραφία μου με την "Νέα Ακτίνα". Βρίσκεται στην ΓΕΝΙΚΗ ΒΟΗΘΕΙΑ-ΑΠΟΡΙΕΣ-ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ και το ανέβασα στις 8/11/09, δηλαδή αφού είχα στείλει το αρχικό mail με τα παράπονα (13/10/09) και πριν από τα mail που αντάλλαξα με τον Χρ. Τερζόπουλο (απάντησή του στις 7/11/09 αλλά την είδα μετά από μέρες, δικό μου mail 14/11/09, νέα απάντησή του 16/11/09, νέο mail μου στις 17/11/09 και τελική απάντησή του, στην οποία μιλούσε για ανθολογία ιστοριών του Murry, στις 18/11/09).

Αυτά

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Προσωπικά θεωρώ πως ο Gottfredson είναι ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ΠΟΛΥ ανώτερος του Murry. Όσο μουσειακό είδος είναι ο Barks, άλλο τόσο είναι και ο Gottfredson. Μία Gottfredson Library είναι όνειρο ζωής για πολλούς και μακράν πιο επιθυμητή από μία αντίστοιχη Paul Murry Library, η οποία ακόμα κι αν δεν έβγαινε ποτέ δεν θα με πείραζε. Καλές χρυσές και άγιες οι ιστορίες του Murry, αλλά κατά καιρούς έχει φτιάξει τεράστιες μετριότητες. Άσε που ο τύπος έχει φτιάξει ένα από τα χειρότερα Μαύρα Φαντάσματα, όχι μόνο από πλευράς προσωπικότητας αλλά και σχεδιαστικής. Δεν συγκρίνεται το Φάντασμα του Murry τώρα με το original Φάντασμα του Gottfredson

 

 

post-2414-126798076094_thumb.jpg

 

post-2414-12679807763_thumb.jpg

 

 

Δεν λέω πως δεν θα αγόραζα όλες τις ιστορίες του Murry αν έβγαιναν σε μία συγκεντρωτική έκδοση, όμως προτιμώ να διαβάσω τις μεγάλες ιστορίες του και να παραλείψω τις άπειρες 8σέλιδες που έχει φτιάξει. Και φυσικά αν είναι να γίνει κάτι οργανωμένο με τον Μίκυ, ας γίνει με τον κύριο δημιουργό του, τον Gottfredson.

 

Όταν ο Walt Disney δημιούργησε τον Μίκυ το 1928, τον πίεσαν να μεταφέρει τις ιστορίες του ποντικού και στο χαρτί, γι' αυτό και τα πρώτα strips του Μίκυ έχουν σενάριο από τον ίδιο τον Disney. Ο Disney όμως δεν ενδιαφερόταν για το χαρτί παρά μόνο για τον κινηματογράφο. Εκτός του ότι δεν του άρεσε ως μέσο, πίστευε πως δεν μπορεί να υπάρξει εξέλιξη του χαρακτήρα και κατ' επέκταση δεν υπάρχει νόημα να δημιουργεί κόμικς. Στα πρώτα strips χρησιμοποίησε το σενάριο από τα cartoons που είχε φτιάξει, όμως όταν τελείωσε το υλικό του, έβρισκε τεράστια αγγαρεία το να επινοεί νέες περιπέτειες για τον χάρτινο Μίκυ. Έχοντας παντελή αδιαφορία για το χάρτινο μέσο, και μην θέλοντας να ασχοληθεί περαιτέρω μαζί του, τον "ξεφορτώθηκε" στον Floyd Gottfredson. Και ενώ ο Disney δημιουργούσε cartoons με τον Μίκυ και κινούμενα σχέδια σε ταινίες μεγάλης διάρκειας, ο Gottfredson δημιουργούσε χαρακτήρες όπως τον επιθεωρητή Ο' Χάρα, τον Ήτα Βήτα, τον Μίκυ ντετέκτιβ, το Μαύρο Φάντασμα κι ένα σωρό άλλους.

 

Δεν τίθεται θέμα σύγκρισης για τους δύο δημιουργούς. Προσωπική μου άποψη είναι πως ο Murry για τον Μίκυ είναι ό,τι και ο Tony Strobl για τις πάπιες, με τη διαφορά πως ο Murry έχει πιο ενδιαφέρουσες ιστορίες.

 

Παρεμπιπτόντως βρήκα μία Φινλανδική συγκεντρωτική έκδοση του Μίκυ που βγήκε το 2008, με ιστορίες από Gottfredson, Murry, Scarpa.

http://coa.inducks.org/issue.php?c=fi%2FMHJK2008

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Phantom Duck :clap2::congrats: για το εξαιρετικό post σου. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τη συντριπτική υπεροχή του Gottfredson έναντι του Murry και κάθε άλλου σχεδιαστή ιστοριών Μίκυ. Θα έλεγα μάλιστα ότι ενώ στα παπιά δίπλα στον μεγάλο Barks στέκει ο -κατά την άποψή μου- εξ ίσου μεγάλος Rosa, δεν συναντούμε κάτι ανάλογο στους "ποντικοσχεδιαστές". ΄Αλλωστε κι εγώ αυτό πρότεινα στην Νέα Ακτίνα που σημαίνει ότι όχι μόνο δεν τον θεωρώ μουσειακό είδος αλλά όπως λέω και πιο πάνω όταν είδα σε φιλικό σπίτι στη Γαλλία τη συγκεντρωτική έκδοση των ιστοριών του στα Γαλλικά και αν ήμουν συλλέκτης ξενόγλωσσων κόμικς θα έκανα τα αδύνατα δυνατά για να την αποκτήσω. Ο χαρακτηρισμός μουσειακό είδος είναι του ίδιου του Χρ. Τερζόπουλου που ναι μεν δεν ανέφερε ρητά τον Floyd αλλά αφού απαντούσε στην πρότασή μου να εκδώσουν το έργο του, ασφαλώς αυτόν εννοούσε και όταν πια εγώ πρότεινα διάφορες ιστορίες του Murry που θα μπορούσαν να περιληφθούν σε μια ανθολογία ιστοριών με τον Μίκυ και την παρέα του, εκείνος είπε ότι σκοπεύουν να αρχίσουν από αυτόν.

Εγώ πιστεύω ότι πέραν της άποψης την οποία διατυπώνεις στο post σου της 26/1/10 ("Ο λόγος που δεν βλέπουμε ιστορίες του Gottfredson μπορεί να είναι επειδή ο συγκεκριμένος δούλευε με strips, τα οποία δεν είναι βολικά αν πρέπει να δημοσιευτούν σε ένα περιοδικό") η οποία είναι προφανώς ορθή και εύστοχη ως παρατήρηση, υπάρχουν και άλλοι λόγοι όπως τα δικαιώματα και η ανάγκη να μεταφρασθούν στα ελληνικά όσες (και πρέπει να είναι η συντριπτική πλειοψηφία) δεν είναι ήδη μεταφρασμένες, που καθιστούν ένα τέτοιο εγχείρημα ασύμφορο εκδοτικά.

΄Ετσι επιλέγεται η εύκολη λύση της ανθολόγησης ιστοριών ήδη μεταφρασμένων και δημοσιευμένων σε έντυπα του εκδοτικού οίκου (κυρίως στο "Μεγάλο Μίκυ" για τις ποντικοϊστοιρίες") για τις οποίες προφανώς υπάρχουν και τα δικαιώματα.

΄Ετσι δεν έγινε άλλωστε και με τα οκτώ άλμπουμ των παπιών που κυκλοφόρησαν ως τώρα (Επίγονοι του Μπαρκς 1, Βίος και Πολιτεία και Χαμένα Επεισόδια 2, Βιβλιοθήκη Κόμιξ 3, και Βιβλιοθήκη Μπαρκς 2);

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χμ, βλέπω ότι όχι μόνο "άναψε" η συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα, αλλά ότι υπάρχουν και "ελπίδες" ότι θα έχουμε και στην Ελλάδα για τον Μίκυ και το σύμπαν του (ή έστω την γειτονιά του) κάτι αντίστοιχο με αυτό των παπιών. Μπορεί να μην είμαι και φανατικός οπαδός του ποντικιού (που μερικές φορές τον βρίσκω μέχρι και ενοχλητικά αντιπαθητικό και εξυπνάκια) αλλά θα ήταν χαζό εκ μέρους μου να μην δείξω ενδιαφέρον και εν τέλει να μην υποστηρίξω μία τέτοια προσπάθεια, φτάνει να έχει την ποιότητα που της αρμόζει. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε tryfev, όπως φυσικά και τους υπολοίπους που έδωσαν και συνεχίζουν να δίνουν απάντηση στο ερώτημα μου, αλλά επίσης μου έκανε και πολύ θετική εντύπωση η άμεση επικοινωνία του εκδότη (ή έστω και εκπροσώπου του στο όνομα του), θα έπρεπε να παραδειγματίζονται από αυτή την συμπεριφορά και οι υπόλοιπες εταιρείες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χμ, βλέπω ότι όχι μόνο "άναψε" η συζήτηση γύρω από αυτό το θέμα, αλλά ότι υπάρχουν και "ελπίδες" ότι θα έχουμε και στην Ελλάδα για τον Μίκυ και το σύμπαν του (ή έστω την γειτονιά του) κάτι αντίστοιχο με αυτό των παπιών. Μπορεί να μην είμαι και φανατικός οπαδός του ποντικιού (που μερικές φορές τον βρίσκω μέχρι και ενοχλητικά αντιπαθητικό και εξυπνάκια) αλλά θα ήταν χαζό εκ μέρους μου να μην δείξω ενδιαφέρον και εν τέλει να μην υποστηρίξω μία τέτοια προσπάθεια, φτάνει να έχει την ποιότητα που της αρμόζει. Ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες φίλε tryfev, όπως φυσικά και τους υπολοίπους που έδωσαν και συνεχίζουν να δίνουν απάντηση στο ερώτημα μου, αλλά επίσης μου έκανε και πολύ θετική εντύπωση η άμεση επικοινωνία του εκδότη (ή έστω και εκπροσώπου του στο όνομα του), θα έπρεπε να παραδειγματίζονται από αυτή την συμπεριφορά και οι υπόλοιπες εταιρείες.

 

Φίλε Yoshi, ευχαριστώ για την εξαιρετική παρέμβασή σου και για τα καλά σου λόγια.

Διευκρινίζω ότι ήταν άμεση ανταπόκριση του εκδότη (και όχι εκπροσώπου του στο όνομά του) από το προσωπικό του Mail γιατί στο αρχικό από 13/10/09 δικό μου, που απευθυνόταν στον εκδοτικό οίκο, τους τα έψαλλα για καλά για την άνιση μεταχείριση του Μίκυ. Το mail αυτό το έκλεινα με την φράση "Σε σάς εναπόκειται να κρίνετε αν θα άξιζε τον κόπο να ρίξει μια ματιά στο γράμμα μου και ο κ. Χρήστος Τερζόπουλος, με τον οποίο είμαστε συνομήλικοι". (΄Ηταν μια ιστορία που την ξεκίνησα στα τέλη του 2003 με επιστολή κοινή με την κόρη μου, την Mevang, η οποία δημοσιεύθηκε στο Κόμιξ, τεύχος Νο 197 του Νοεμβρίου του 2004).

΄Ετσι, στις 7/11/09 μου απάντησε προσωπικά ο κ. Χρ. Τερζόπουλος δίνοντάς μου δίκιο για τον Μίκυ και εξηγώντας μου ότι είναι θέμα στούντιο γιατί ο Μίκυ είναι πιο δύσκολος χαρακτήρας και η ιστορία του απαιτεί δομημένο σενάριο κλπ. Στη συνέχεια μου είπε πως τους έβαλα σε σκέψεις για ανθολογία των καλύτερων ιστοριών του Μίκυ και μου ζήτησε να του πω ποιες θεωρώ καλύτερες, "όχι μόνο σαν μουσειακό είδος", προφανώς αναφερόμενος στον Gottfredson που είχα προτείνει εγώ.

Του έστειλα λοιπόν στις 14/11/09 ένα δισέλιδο πυκνογραμμένο mail στο οποίο του ξαναμίλησα για τον Gottfredson λέγοντάς του ότι θεωρώ την σειρά "The best of Mickey Mouse" - "The Floyd Gottfredson Library" που του είχα προτείνει "περισσότερο ιστορική παρά μουσειακή". Επίσης του πρότεινα και τη σειρά "Χ-Mickey" για την οποία είχα διαβάσει στο Κόμιξ Νο 185 και στη συνέχεια του παρέθεσα μια μεγάλη λίστα από ιστορίες με Μίκυ δημοσιευμένες σε διάφορα περιοδικά του (κυρίως Μεγάλο Μίκυ, Κόμιξ και Κλασικά) αλλά και στο "Γέλιο και Χαρά", που δεν έχουν ξαναδημοσιευθεί τουλάχιστον πρόσφατα και οι οποίες θα μπορούσαν να ενταχθούν σε μια Ανθολογία Μίκυ. Και έκλεινα με την παράκληση να αυξηθεί ο αριθμός των νέων (μη δημοσιευμένων) ιστοριών με Μίκυ και Γκούφυ έστω και μονοσέλιδων στο Μίκυ Μάους.

Αμέσως σχεδόν (16/11/09) μου έστειλε νέο mail ζητώντας μου να του αφήσω λίγο καιρό για να απαντήσει γιατί δεν περίμενε μια τόσο εμπεριστατωμένη απάντησή μου.

Την επομένη απάντησα προτείνοντάς του να κάνουν αφιέρωμα στον Paul Murry και υποδεικνύοντας κάποιες ιστορίες και μια μέρα μετά έλαβα την απάντηση που αναφέρω πιο πάνω στο post μου προς τον Ramirez "Από αυτόν σκοπεύουμε να αρχίσουμε κλπ."

Σίγουρα είναι αξιοσημείωτα θετικό το γεγονός ότι ένας εκδότης επικεφαλής ενός μεγάλου εκδοτικού οίκου, όπως ο Χρήστος Τερζόπουλος, ανταποκρίθηκε τόσο θετικά και τόσο φιλικά στο γράμμα ενός άγνωστού του αναγνώστη, έστω και σχεδόν συνομήλικου (τελικά είναι, όπως έμαθα, 3-4 χρόνια μεγαλύτερός μου). Και μην ξεχνάμε πως, χωρίς αυτόν και φυσικά τον πατέρα του Ευάγγελο που ξεκίνησε την ιστορία και την εμπιστεύθηκε στα πολύ νεανικά τότε χέρια του γιού του που αποδείχθηκε όμως άξιος αυτής της εμπιστοσύνης, δεν ξέρουμε τι θα υπήρχε στην Ελλάδα από άποψη περιοδικών με ιστορίες Ντίσνεϋ (και αυτό αφορά φυσικά και τα ποντίκια και τις πάπιες).

Μένει τώρα να δούμε πότε θα δει το φως της δημοσιότητας αυτή η Ανθολογία.

Τέλος, κλείνοντας αυτή τη μακροσκελή απάντηση (το άτιμο άμα πιάσει με κέφι το πληκτρολόγιο αδύνατον να το αφήσει, τουλάχιστον αυτή τη φορά έβαλε και κάποιες τελείες) προσθέτω ότι, μετά από αυτή την ανταλλαγή mail, παρατήρησα μια αύξηση στις νέες ιστορίες με την ποντικοπαρέα.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6173 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Συγχαρητήρια για το mail tryfev. Από την μία είναι παρήγορο που ανταποκρίνονται τόσο θετικά στις προτάσεις σου, αλλά από την άλλη είναι απελπιστικό να περιμένουν εμάς για να τα μάθουν. Μήπως απλά δεν ενημερώνονται ? Αν μπουν στο GreekComics θα βρουν πολλές προτάσεις.

 

 

Αν και για να λέμε του στραβού το δίκιο, στα Μεγάλα Σήριαλ βλέπουμε φοβερές νέες ιστορίες, ενώ στο Μίκυ Μάους έχουμε πολύ καλές ιστορίες του Μίκυ από Casty, Cavazzano κλπ. Αν έκαναν κάτι οργανωμένο και στο ΚΟΜΙΞ θα ήταν πολύ ωραίο. Γμτ, ώρες ώρες έχω την εντύπωση πως αν στα περιοδικά τους δουλεύαμε μερικοί από εδώ μέσα, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Συγχαρητήρια για το mail tryfev. Από την μία είναι παρήγορο που ανταποκρίνονται τόσο θετικά στις προτάσεις σου, αλλά από την άλλη είναι απελπιστικό να περιμένουν εμάς για να τα μάθουν. Μήπως απλά δεν ενημερώνονται ? Αν μπουν στο GreekComics θα βρουν πολλές προτάσεις.

 

 

Αν και για να λέμε του στραβού το δίκιο, στα Μεγάλα Σήριαλ βλέπουμε φοβερές νέες ιστορίες, ενώ στο Μίκυ Μάους έχουμε πολύ καλές ιστορίες του Μίκυ από Casty, Cavazzano κλπ. Αν έκαναν κάτι οργανωμένο και στο ΚΟΜΙΞ θα ήταν πολύ ωραίο. Γμτ, ώρες ώρες έχω την εντύπωση πως αν στα περιοδικά τους δουλεύαμε μερικοί από εδώ μέσα, τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα.

Φίλε Phantom είμαι σίγουρος ότι αν μερικοί από δω μέσα όπως λες και κυρίως από σας τους νέους και ορεξάτους που παίζετε στα δάχτυλα τις ιστορίες, τους σχεδιαστές, το inducks και όλα τα σχετικά [αλλά και από μας τους παλιούς, τους γεμάτους μνήμες, που αγαπάμε αυτό το θαυμαστό κόσμο of mice and ducks (για να παραφράσουμε τον Steinbeck) και το ψάχνουμε το θέμα όσο μπορούμε] συνεργάζονταν έστω και συμβουλευτικά με την Νέα Ακτίνα (ΔΟΛ πια) τα πράγματα θα ήταν πολύ καλύτερα. Μόνο που σίγουρα θα ρίχναμε έξω τον προϋπολογισμό των εκδοτών :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χμ... σήμερα το πρωί σκεφτόμουν ότι βγαίνει η φιγούρα του Μίκυ Μυστήριο και μετά αυτομάτως σκέφτηκα ότι λίγο πολύ σε όλους αρέσουν οι ιστορίες του, ενώ θυμάμαι παράλληλα πόσο καλή εντύπωση μου είχε κάνει η δεύτερη σειρά ΜΜ που είχε βγει, ειδικά σε σχέση με αυτήν που τρέχει. Δεν ξέρω μπορεί μέρος της πολύ θετικής εντύπωσης να είναι να κάνει με το μέγεθος, την ποιότητα κλπ που διαφοροποιούνταν πολύ στην δεύτερη αυτή σειρά, αλλά θα γούσταρα αντί να βγουν έτσι σε τέτοιο μικρό μέγεθος τα 10 τευχάκια να κυκλοφορούσαν οι ιστορίες σε έναν τόμο ή άντε το πολύ δύο. Βεβαίως θα κόστιζε περισσότερο για εμάς, θα είχε λογικά μικρότερα κέρδη και μεγαλύτερο ρίσκο για την εκδοτική. Βεβαίως, δεν βλέπω τον λόγο να κάνουν πάλι την ίδια επανέκδοση της δεύτερης σειράς ΜΜ όπως έκαναν και με την πρώτη, ενώ θα ήταν κάτι όμορφο και προσεγμένο κατά την γνώμη μου. Τέλος πάντων, πίσω στην πραγματικότητα και τα κεφάλια μέσα, άλλωστε η πρώτη σειρά έχει δρόμο ακόμη για να ολοκληρωθεί, άλλωστε στην τελική δεν είναι και αντιπροσωπευτικό δείγμα του Μίκυ σαν χαρακτήρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5282 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Χμ... σήμερα το πρωί σκεφτόμουν ότι βγαίνει η φιγούρα του Μίκυ Μυστήριο και μετά αυτομάτως σκέφτηκα ότι λίγο πολύ σε όλους αρέσουν οι ιστορίες του, ενώ θυμάμαι παράλληλα πόσο καλή εντύπωση μου είχε κάνει η δεύτερη σειρά ΜΜ που είχε βγει, ειδικά σε σχέση με αυτήν που τρέχει. Δεν ξέρω μπορεί μέρος της πολύ θετικής εντύπωσης να είναι να κάνει με το μέγεθος, την ποιότητα κλπ που διαφοροποιούνταν πολύ στην δεύτερη αυτή σειρά, αλλά θα γούσταρα αντί να βγουν έτσι σε τέτοιο μικρό μέγεθος τα 10 τευχάκια να κυκλοφορούσαν οι ιστορίες σε έναν τόμο ή άντε το πολύ δύο. Βεβαίως θα κόστιζε περισσότερο για εμάς, θα είχε λογικά μικρότερα κέρδη και μεγαλύτερο ρίσκο για την εκδοτική. Βεβαίως, δεν βλέπω τον λόγο να κάνουν πάλι την ίδια επανέκδοση της δεύτερης σειράς ΜΜ όπως έκαναν και με την πρώτη, ενώ θα ήταν κάτι όμορφο και προσεγμένο κατά την γνώμη μου. Τέλος πάντων, πίσω στην πραγματικότητα και τα κεφάλια μέσα, άλλωστε η πρώτη σειρά έχει δρόμο ακόμη για να ολοκληρωθεί, άλλωστε στην τελική δεν είναι και αντιπροσωπευτικό δείγμα του Μίκυ σαν χαρακτήρα.

΄Εχεις απόλυτο δίκιο φίλε Yoshi. Η δεύτερη σειρά του Μίκυ Μυστήριο, με τις περιπέτειες του Μίκυ στο Νταρκ Σίτυ, ήταν κάτι τελείως ξεχωριστό. Θαυμάσιο μοντέρνο σχέδιο, με ενότητα που δεν διαταράχθηκε από το γεγονός ότι οι ιστορίες έχουν σχεδιασθεί από διάφορους δημιουργούς, συναρπαστική θεματολογία, νέοι ήρωες, υπαινικτικός ερωτισμός μεταξύ Μίκυ (που έστω και για λίγο ξεφορτώνεται την αιώνια Μίννι) και Πάττυ Μπαλεστέρος. Κυριολεκτικά κάτι εντυπωσιακά πρωτότυπο και διαφορετικό. ΄Αραγε θα είναι το ίδιο ενδιαφέρουσα (από άποψη θεματολογίας γιατί σχεδιαστικά -απ' ό,τι είδα στην ιταλική έκδοση στο Inducks- μάλλον ακολουθεί την πεπατημένη) και η σειρά "Χ-Mickey" που δεν την είδαμε ακόμη (εκτός από μια μυρωδιά που πήραμε στο τεύχος 50 της σειράς "Disney Παρέλαση" της "De Agostini", που είναι αφιερωμένο στον Γκουφόλυκο) και δεν ξέρω αν τελικά θα τη δούμε στα Ελληνικά;

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.