Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΕΙΚΟΝΩΝ


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Αντιγράφω εδώ, οδηγίες που είχα αναγράψει σε άλλο topic σχετικά με την επεξεργασία εικόνων μέσω διαφόρων προγραμμάτων. Είμαι σίγουρος θα φανούν χρήσιμες σε κάποιους από εσάς...

 

Μία γρήγορη λύση μέσω του προγράμματος που χρησιμοποιώ, που δεν είναι άλλο από το γνωστό (πιστεύω) Paint Shop Pro. Εγώ χρησιμοποιώ την έκδοση 8 (δοκίμασα και την 9 και την Χ μετά την εξαγορά της από την corel), όμως κατέληξα σε αυτήν, που μπορεί να είναι παλιά αλλά είναι ταχύτατη και κάνει άξογα την δουλειά της χωρίς να έχει πολλές απαιτήσεις. Για το PSP λοιπόν:

 

Επιλογή του εργαλείου επιλογής αριστερά και συγκεκριμένα το freehand (στο PSP έχει και επιπλέον πιο προηγμένες) λειτουργίες: FreeHand, SmartEdge, Point2Point, ΕdgeSeaker.):

 

post-5-1171894849_thumb.jpg

 

Aργά και προσεχτικά "χαράζουμε" την περιοχή γύρω από αυτή που μας ενδιαφέρει να μπει η διαφάνεια (με το shift πατημένο προσθέτω νέα περιοχή, με το ctrl αφαιρώ περιοχή από την αρχική μου επιλογή):

 

post-5-1171895028_thumb.jpg

 

Αφού έχει γίνει όλη η επιλογή, πάμε στο μενού selections > invert. Τώρα η επιλογή μας έχει αντιστραφεί:

 

post-5-1171895110_thumb.jpg

 

Έπειτα διαλέγω αριστερά την γομολάστιχα, αλλά το background eraser και κάνω κλικ επάνω στην εικόνα μου:

 

post-5-1171895301_thumb.jpg

 

Εάν μου βγάλει το παρακάτω μήνυμα (συνήθως το βγάζει) πατάω το OK...:

 

post-5-1171895457_thumb.jpg

 

Πλέον βλέπω ότι διαγράφει το background... γρήγορα και απλά διαγράφω τα πάντα πατώντας το κουμπί del στο πληκτρολόγιο μου:

 

post-5-1171895570_thumb.jpg

 

Μετά την διαγραφή την αποθηκεύω ως εικόνα GIF και στα save options μπορώ να επιλέξω το optimizer για την ρύθμιση των λεπτομερειών διαφάνειας και χρωμάτων:

 

post-5-1171895629_thumb.jpgpost-5-1171895703_thumb.jpg

 

Πατώντας το ΟΚ αποθηκεύεται η εικόνα μας.

 

Προτείνω όλες οι επεμβάσεις (resize, crop κ.λπ.) να έχουν γίνει πριν το τελικό save.

 

Εάν χρησιμοποιείτε κάποιο πιο "επαγγελματικό" πρόγραμμα, λίγο πολύ οι διαδικασίες είναι ίδιες. Εγώ τελικά αφού δοκίμασα πολλά κατέληξα σε αυτό λόγω λιγότερων απαιτήσεων σε επεξεργαστική ισχύ, ταχύτητας και ευκολίας.

 

animalman5.gif

 

Επίσης για γρήγορη επιλογή μεγάλων επιφανειών είναι ένα άλλο εργαλείο που στο PSP λέγεται MagicWand (μαγικό ραβδάκι), όμως προϋποθέτει να έχεις μεγάλες επιφάνειες από το ίδιο χρώμα εξωτερικά του αντικειμένου που θέλεις να κρατήσεις και διαφορετικό από αυτό. (στο παρακάτω παράδειγμα είναι το γκρίζο χρώμα).

 

magicwand1.jpg

 

magicwand2.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1016
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  20
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Για να το κάνω πέρνω ενα σκετσάκι σκαναρισμένο το οποίο να είναι ο χαρακτήρας σε αρκετά απλο background, έτσι ωστε να το αφαιρέσω εύκολα. (Madgic Wand η Color Select απο το photoshop και κατόπιν λίγο ρετουσάρρισμα). Μετά κόβο το sprite και το κολάω σε μία νέα εικόνα, σε transparent background (και σωζω σαν GIF ή PNG).

 

Και μιάς και με το κόψιμο του sprite, όλο και κάτι θα μου ξεφύγει, συνήθως προσθέτοντας ένα shadow και ένα outer glow στο sprite, το διορθώνει οπτικά ...

 

phototeufgv1.jpg

 

* Ετοιμάζω ένα πιο αναλυτικό Post για το Photoshop καθότι ζήλεψα το How To με το PSP του Yoshi απο πάνω :D

Λιγή υπομονή να βρω λιγο χρόνο και θα το ποστάρω εδω :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  58
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  25
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6401 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Thanks και από εδώ για την βοήθεια φίλε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.