Μετάβαση στο περιεχόμενο

Σχετικά με την Μπαλάντα της αλμυρής θάλασσας


Melandros

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Μόνο εγώ νομίζω πως τα τελευταία κομμάτια που εμφανιστηκαν απο αυτό το άλμπουμ ξαφνικά παντού, είναι επανεκτύπωση?? Κάποια ζηλοτέϊπ φωτοτυπημένα βρίσκω σε όλο το βιβλίο :thinking:Άμα, λέω άμα είναι όντως επανεκτύπωση και δεν το αναγράφει πουθενά, είναι αδικαιολόγητη η τιμή που την πουλάνε στα μαγαζιά και αισθάνομαι ότι σαν καταναλωτής με δούλεψαν κανονικά... Το θέμα είναι πως δεν έχω άλλο αντίτυπο (απο τα αποδεδειγμένα παλιά) για να το συγκρίνω... Alagt καμμιά βοηθεια, μήπως και κάνω λάθος???

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15796
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6308 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Η έκδοση αναφέρει ότι είναι η 2η επανέκδοση του '95 (και όχι του '87). Τώρα, αν έκαναν επανεκτύπωση αυτής της επανέκδωσης χωρίς credits τι να πω... :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η ατυτόχρονη εμφάνιση σε πολλά σημεία μεγάλου αριθμού, καθώς και όλη εικόνα του κόμικ, ουρλίαζουν ότι πρόκειται για επανεκτύπωση του 2008. Απλά χρησιμοποίησαν τα ίδια φίλμ και βαρέθηκαν να αλλάξουν την χρονολογία.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5736 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω εγώ την έκδοση του ΄87. Τι θέλετε να συγκρίνετε;

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όχι του 87 (αυτήν την έχουν όλοι :P ), την επανέκδοση του '95 να δώ άμα έχει φωτοτυπημένα ζηλοτέϊπ (σε όλο σχεδόν το βιβλίο).. Έτσι θα δούμε εάν είναι όντως στοκαρισμένο ή επανεκτύπωση της προηγούμενης-παραπροηγούμενης βδομάδας για να βγεί στην αγορά (μιάς και είναι ένα απο τα σπάνια κόμικς).. Το θέμα μου είναι πως εάν ισχύει η υπόθεση της επανεκτύπωσης, τότε πιάστηκα κορόϊδο όπως θα πιανόμουνα εάν αγόραζα την έγχρωμη εκτύπωση του κόμιξ Νο 1 απο το Μοναστηράκι...

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Γιατί πιάστηκες κορόιδο, πόσο το πλήρωσες ένα ποιοτικό κόμικ 180 περίπου σελίδων; πόσο θα έπρεπε να είναι η τιμή του εάν είναι όντως επανέκδοση, της επανέκδοσης, ω! επανέκδοση και πόσο εάν είναι όντως του 1995; Αλήθεια, αυτό που λες περί ίχνη φωτοτυπημένου σελοτέιπ σε όλο το βιβλίο (είτε αφορά την έκδοση του 1995 είτε τυχόν επαναμαναξαναέκδοση του 2008) μου ακούγεται κάπως εμένα που δεν έχω κανένα για την ώρα (οπότε μην βγάζεις γλώσσα ότι όλοι το έχουν :P), απλά το λέω γιατί δεν μπορώ να καταλάβω τί εννοείς και δεν το θυμάμαι πως ήταν όταν το διάβασα στα μικράτα μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και πως ακριβώς πιάστηκες κορόιδο δίνωντας 10€;

Υπόψην πως η πλειοψηφία του κατάλογου του Κόρτο Μαλτέζε κάνει από 9,5 εώς 12,5 ανάλογα με το μέγεθος του άλμπουμ. Και τα 19 που ζητάνε στο εμπόριο αυτήν την στιγμή τα καταστήματα, κρίνεται αν όχι λογικό, τουλάχιστον μέσα στο εύρος της τιμής για αυτό το είδος των εκδόσεων.

 

Το μόνο που θα χάσουμε άμα διαπιστωθεί ότι είναι επανεκτύπωση, είναι πως σαν Greek Comics βρήκαμε κάτι σπάνιο. Big Deal!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΑΝ ΕΊΝΑ.....

 

Δηλαδή για να καταλάβω... υποστηρίζουμε πως 19 ευρώ που δίνετε έξω, για ένα άλμπουμ που είναι προχειροεπανεκτυπωμένο (εμένα αυτό μου βγαίνει όταν βγάζουν ένα άλμπουμ και φαίνεται και το ζηλοτέιπ....) είναι οκ????? Τώρα εάν αυτό σας φαίνετε λογικό.. Σαν κομικσόφιλους δεν σας κάθεται κάπως?? :thinking: Και δεν σου λέω εμείς που το πήραμε 10.. Μόνο εμείς είμαστε??? Δεν δείχνει σεβασμό πρός τους φάνς του είδους, νομίζω.. Είναι, όπως έγραψα και πιο πάνω, σαν τις φωτοτυπίες του Κόμιξ στο Μοναστηράκι!!! ποιά η διαφορά??

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28721
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Εγώ φίλε Μάνο δεν υποστηρίζω τίποτα ούτε ήθελα να σου πάω κόντρα σε κάτι, απλά δεν γνώριζα πόσο το πήρες, τί μορφή έχει τελικά κλπ. Είναι το δικό σου από την προσφορά που βρήκε ο Γιώργος ή τόσο τα έδιναν και στην έκθεση; Εάν είναι αυτά που βρήκε ο Γιώργος, υπάρχει πιθανότητα να είναι διαφορετικά από αυτά που εμφανίστηκαν στα μαγαζιά;

Κάτσε μία στιγμή, δηλαδή τί σόι χαρτί είναι και τί ποιότητα έχει για να το συγκρίνεις με φωτοτυπημένα ΚΟΜΙΞ (έστω και με υπερβολή λόγου), ποια η διαφορά εάν είναι του 1995 και ποια εάν είναι το ίδιο πράγμα του 2008 ή για αυτό τον λόγο θες να τα συγκρίνεις μεταξύ τους και εάν αλήθεια τελικά αποδειχτεί ότι είναι αυτό το σπάνιο του 1995 σε αυτή την μορφή και ποιότητα, θα νιώσεις διαφορετικά για αυτό;

Υποθέτω ότι ακόμα και εάν είναι επανέκδοση, είναι κάτι που έγινε αυτή την περίοδο, οπότε ο Alagt λογικά έχει την "αυθεντική έκδοση" αφού το έχει ένα χρόνο και μπορεί να μας απαντήσει περί ποιότητας, ιχνών φωτοτυπίας σελοτέιπ κλπ. Alaaaaagt???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΕΑΝ ΕΊΝΑΙ.....

 

Παιδιά το σταματάω εδώ, γιατί εχετε μπερδέψει αυτά που λέω..... δεν με νοιάζει εάν είναι του 95 και είναι συλλεκτικό και το δικό μου δεν είναι... Είναι το μόνο που δεν με νοιάζει....

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ρε παίδες ο Μάνος έχει δίκιο. Ένα τόσο σημαντικό κόμικ δεν πρέπει να εκδίδεται σε τετοια ποιότητα και σε αυτή την τιμή. Είναι απαράδεκτο για την αξία του έργου, και αρπαχτή μόνο και μόνο για τα φράγκα....

 

Καλά κάνανε και το ξανατυπώσανε για να μπορέσει να το απολάυσει και άλλος κόσμος όπως το έχω απολαύσει και εγώ, αλλά η προχειρώτητα σε συνδιασμό με την αρπαχτή, μόνο καλό δεν κάνει.....

 

Καλύτερα να το βγάζανε σκληρόδετο και ας το ειχαν 29 Ευρώ! Θα το ξανααγώραζα και ας έχω την αρχική έκδοση του :P

Επεξεργασία από AndreasD
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9052
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6428 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Τι να σας πω ρε παιδιά...όλα παίζονται...

 

Δεν ξέρω τι διαφορές έχει με του 95 (εγώ έχω την παλιότερη). Πάντως εγώ το ευχαριστήθηκα που την είδα να κυκλοφορεί και για 10 ευρώ πιστεύω αξίζει και με το παραπάνω.

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είμαι και εγω ενας απο αυτους που το εψαχναν και ευχαριστηθηκα πολυ οταν το ειδα να επανακυκλοφορει. Με το που το επιασα στα χερια μου στο βιβλιοπωλειο είδα ότι κατι δεν παει καλα. ΄Ηταν φανερο ότι πρόκειται για "καινούριο" (δηλ. φρεσκοτυπωμένο) βιβλίο. Κανένα ίχνος κιτρινισματος στο χαρτι (που δεν ειναι και η καλυτερη ποιότητα και άρα θα επρεπε να ειχε σημαδια κιτρινισματος στο περιθωριο) κανενα σημαδι με μολύβι του εκδότη ή όποιου άλλου, μυρωδιά μελανιού και όχι πολυκαιρίας ή ίσως καπνού.. Δεν ειχα την τυχη να δω την αρχικη ή την επανεκδοση του 95, παντως απο αλλα βιβλια της ars longa/ nemo που εχω, χρησιμοποιούσε πάντα κίτρινο χαρτι και οχι λευκασμένο. Κοιτάω στην εσωτερική σελίδα, γράφει για ανατύπωση του 95.. Κοιτάω τα σκίτσα, όπως αναφέρθηκε, παντού σημάδια απο τα περιθώρια των διαφανειών του αρχικού κόμικ.... Και όλα αυτά χωρίς ISBN που ίσως σημαίνει παράνομη φοροδιαφυγή από την εταιρεία.

Πρόκειται δηλαδή για μια καθαρά "πειρατική" έκδοση, που όμως διακινείται νόμιμα μεσα από τα επίσημα κανάλια των βιβλιοπωλείων. Ορθά διερωταται λοιπόν ο Μέλανδρος, γιατί να τιμάται 19ε (ή εστω και 10 που τα βρήκε ο Βαλτάζαρ)? Δεν ισχυρίζομαι ότι είναι πολλά, αλλά ποιος καρπώνεται τα χρήματα αυτά και με ποιά βάση έκανε την αρχική τιμολόγηση στα 19? Το κυριότερο, να δώσεις και 19 και 59 ευρω για ένα συλλεκτικό κόμιξ. Σε αυτό εδώ δεν έχουμε πλέον κανένα στοιχείο για το πόσα τεύχη κυκλοφόρησαν ούτε και κάποια δέσμευση ότι δεν μπορει να ξαναγίνει και άλλη παράνομη ανατύπωση στο μέλλον. Άρα το όποιο κόστος πρέπει να αφορά μονο τα έξοδα εκτύπωσης και σαν τέτοια ούτε 10 δεν κοστίζει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η όλη συζήτηση έγινε split, μιας και ξέφυγε από την παρουσίαση του καθαυτού κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το πέτυχα στο Public προχθές και σίγουρα κάτι δεν πήγαινε καλά. Μόλις τσέκαρα την επανέκδοση του 1995 που έχω και η ράχη της είναι λευκή, ενώ αν δεν κάνω λάθος, στα αντίτυπα που είδα εγώ, η ράχη είχε μια γαλαζωπή απόχρωση (η αλήθεια είναι πως δεν το ξεφύλισα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.