Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗ ΠΛΗΣΙΑΖΕΤΕ [ θα πεθάνετε από τα γέλια ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Απ' τον ίδιο πωλητή: http://www.emarket.gr/item.php?id=17139094

Προσέξτε τον ρυθμό αύξησης προσφορών: 200 ευρώ :oops:

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:lol2: approved δημοπρασία!

 

 

Έχω ένα διαλυμένο Κόμιξ 9 που του λείπουν οι μισές σελίδες, να το έβαζα εκεί για καμιά 300άρα? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ώρες ώρες σκέφτομαι να χτυπήσω καμιά δημοπρασία του....πραγματικά θέλω να τον γνωρίσω τον συγκεκριμένο...θα πέσει τρελό γέλιο....ειδικά αν του χαρίσω κανένα εικοσάευρο θέλω να δω πως θα κάνει...μήπως έτσι? :congrats: ή έτσι??? :ballet::dance3:

 

http://www.124sold.gr/auctiondetails.php?id=3580246

 

 

Ήθελα να ήξερα αφού είναι νορμάλ τα 300 ευρώ για 10 τεύχη διαλυμενα χωρις εξωφυλλα, σαν αστρονομική τιμή εννοεί περίπου 4-5 χιλιάδες ευρώ???? ή μήπως λέω λίγα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ώρες ώρες σκέφτομαι να χτυπήσω καμιά δημοπρασία του....πραγματικά θέλω να τον γνωρίσω τον συγκεκριμένο...θα πέσει τρελό γέλιο....ειδικά αν του χαρίσω κανένα εικοσάευρο θέλω να δω πως θα κάνει...

Δυστυχώς κάποιοι τέτοιοι τύποι έχουν φτάσει τις τιμές σε αυτά τα υπερβολικά ποσά, και παρασέρνουν και τους ομοίους τους σε αυτή την τακτική. :shit:

 

Πραγματικά θα γελάσεις αν επισκεφτείς την υπόγεια αποθήκη του.

Κι όμως το 20ευρω δε θα του κακοφανεί καθόλου γιατί υπάρχουν άτομα που αγοράζουν.

 

 

http://www.124sold.gr/auctiondetails.php?id=3580246

 

 

Ήθελα να ήξερα αφού είναι νορμάλ τα 300 ευρώ για 10 τεύχη διαλυμενα χωρις εξωφυλλα, σαν αστρονομική τιμή εννοεί περίπου 4-5 χιλιάδες ευρώ???? ή μήπως λέω λίγα?

 

Το πιο θλιβερό όμως είναι ότι βρέθηκε κάποιος κακόμοιρος να χτυπήσει την περιβόητη αυτή δημοπρασία. :flowerbad:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64274
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Το πιο θλιβερό όμως είναι ότι βρέθηκε κάποιος κακόμοιρος να χτυπήσει την περιβόητη αυτή δημοπρασία. :flowerbad:

 

Το κόλπο είναι παλιό και την πατάνε μόνο οι νέοι..... και εγώ αν φτιάξω δυό-τρεις λογαριασμούς μπορώ να κάνω να χυθεί αίμα για το καρα-σπάνιο τεύχος 2103 του Μίκυ Μάους που αποτιμώ 137,62 λίρες Αγγλίας με 42 ευρώ μεταφορικά μέσω Νέας Ζηλανδίας....

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το κόλπο είναι παλιό και την πατάνε μόνο οι νέοι..... και εγώ αν φτιάξω δυό-τρεις λογαριασμούς μπορώ να κάνω να χυθεί αίμα για το καρα-σπάνιο τεύχος 2103 του Μίκυ Μάους που αποτιμώ 137,62 λίρες Αγγλίας με 42 ευρώ μεταφορικά μέσω Νέας Ζηλανδίας....

 

:cheers3:

 

Σωστό! :thinking:

Αλλά ποτέ δεν ξέρει κανείς...

Το μέλλον θα δείξει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Οι διπλοί λογαριασμοί βοηθάνε τον χρήστη να ανεβάσει τα χτυπήματα και εν τέλει το κόστος του αντικειμένου.

Βοηθάνε αν π.χ. βγάλεις το ίδιο αντικείμενο με δύο τιμές μια λίγο ακριβή και αυτή που ζητάς. Η δεύτερη θα φαίνεται σαν ευκαιρία.

 

Ίσως και να κινήσουν την περιέργεια κάποιου για τι είναι αυτό που σφάζονται το παλικάρια για χάρη του.

 

Δύσκολα πάντως θα προκαλέσουν τον ενδιαφέρον κάποιου αν αυτό δεν προϋπάρχει

 

Στην προκειμένη περίπτωση φαντάζομαι τα πράγματα κάπως αλλιώς.

 

Τα συγκεκριμένα τεύχη για κάποιον που ας πούμε ξέρει και συλλέγει δεν αξίζουν μια δεκάρα.

Για αυτό και τα έχουμε αναφέρει δύο φορές στο τόπικ.

Για κάποιον όμως που κάπως ψήθηκε να θυμηθεί τα παλιά, άσχετο, με τη καλή έννοια, που έχει λίγα φράγκα το τεύχη μοιάζουν καλά.

Βοηθάει η περιγραφή του αστρονόμου. Τα «σπάνιο» «μοναδικό» και οι λοιπές π@π@ρ€ς που αναφέρει μπορεί να σε ψαρώσουν την πρώτη φορά.

Ειδικά αν έχεις μπει ανυποψίαστος και με καλή διάθεση.

Κρίμα πάντως γιατί το πιθανότερο είναι να του περάσει η όρεξη και όπου φύγει φύγει.

 

Κρίμα που δεν υπάρχει αστυνομία δημοπρασιών..

Επεξεργασία από crc
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αλήθεια επιτρέπεται αυτο????δηλαδή να βάλει πχ κάποιος σε δημοπρασία ένα τεύχος και με 2ο λογαριασμό να το χτυπάει ο ίδιος συνέχεια?δεν υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Αλήθεια επιτρέπεται αυτο????δηλαδή να βάλει πχ κάποιος σε δημοπρασία ένα τεύχος και με 2ο λογαριασμό να το χτυπάει ο ίδιος συνέχεια?δεν υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό?

 

Εννοείται πως αυτό απαγορεύται!!! :gun2:

Αν το σύστημα δεχθεί καταγγελία απο ένα χρήστη για κάποιον πωλητή με

περισσότερους από έναν λογαριασμό, τότε αν το επαληθέψει, κατάργει όλους τους λογαριασμούς του. :ban:

Οι έμπειροι πωλητές συνήθως δεν κάνουν διπλούς λογαριασμούς, αν και θεωρώ πως είναι δύσκολο κάποιος να το αποδείξει αυτό. :thinking:

Συνήθως η κλίκα που λυμαίνεται το χώρο, χτυπάει ο ένας τις δημοπρασίες του άλλου, για να κινείται το σύστημα.

Πάντως στη συγκεκριμένη δημοπρασία, πιθανόν το χτύπημα να είναι πραγματικό, γιατί ο συγκεκριμένος πωλητής είναι έμπειρος και δεν θα διακινδύνευε να μπλέξει με κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάντως στη συγκεκριμένη δημοπρασία, πιθανόν το χτύπημα να είναι πραγματικό, γιατί ο συγκεκριμένος πωλητής είναι έμπειρος και δεν θα διακινδύνευε να μπλέξει με κάτι τέτοιο.

 

Και μη ξεχνάμε την πιθανότητα όταν ο κακόμηρος τύπος του ζητήσει τον συγκεκριμένο τόμο να πάρει απάντηση του τύπου: "Ποιό, αυτό, αααα, δεν το έχω, κάπου πρέπει να το έδωσα......"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=280400011170

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=280400032369

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=280400009706'>http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=280400009706

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=280400009706

 

 

Πιθανότατα κάποιοι από την κοινότητα (ειδικά τα παπιά) έχουμε αγοράσει από τον συγκεκριμένο πωλητή από το eBay. :thinking:

Ο πωλητής αυτός είναι αρκετά αξιόπιστος στις περιγραφές και τις αποστολές του αλλά μόνο όσον αφορά τις άμεσες αγορές (Buy It Now).

Όσον αφορά τις δημοπρασίες του τα πράγματα αλλάζουν. Ο τύπος έχει δύο ή και περισσότερους λογαριασμούς και «χτυπάει» ό ίδιος τις δημοπρασίες του. :oops:

Με αυτόν τον τρόπο καταφέρνει τα αντικείμενα που δημοπρατεί να πουληθούν μόνο στην περίπτωση που κάποιος ξεπεράσει τη δική του τιμή.

Έτσι ψαρεύει πελάτες. :lefta:

Βέβαια, έχει φροντίσει έτσι ώστε με τους υπόλοιπους μαιμού-λογαριασμούς του, να έχουν κάνει κάποιες αγορές, για να μην φαίνονται ως νέοι χρήστες.

Στα παραπάνω παραδείγματα ένας από τους λογαριασμούς του είναι ο n***! ( 3 ).

Αφού τελειώσουν οι δημοπρασίες και τα αντικείμενα τα «κερδίσει» ο ίδιος, μετά από λίγες μέρες τα ξαναβάζει σε νέα δημοπρασία.

Ο τύπος είναι παλιός πωλητής στο eBay αλλά έχει αλλάξει αρκετές φορές λογαριασμό και όνομα. Πιθανόν ίσως από καταγγελίες χρηστών. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

http://offer.ebay.co...em=280400011170

http://offer.ebay.co...em=280400032369

http://offer.ebay.co...em=280400009706

http://offer.ebay.co...em=280400009706

 

 

Πιθανότατα κάποιοι από την κοινότητα (ειδικά τα παπιά) έχουμε αγοράσει από τον συγκεκριμένο πωλητή από το eBay. :thinking:

Ο πωλητής αυτός είναι αρκετά αξιόπιστος στις περιγραφές και τις αποστολές του αλλά μόνο όσον αφορά τις άμεσες αγορές (Buy It Now).

Όσον αφορά τις δημοπρασίες του τα πράγματα αλλάζουν. Ο τύπος έχει δύο ή και περισσότερους λογαριασμούς και «χτυπάει» ό ίδιος τις δημοπρασίες του. :oops:

Με αυτόν τον τρόπο καταφέρνει τα αντικείμενα που δημοπρατεί να πουληθούν μόνο στην περίπτωση που κάποιος ξεπεράσει τη δική του τιμή.

Έτσι ψαρεύει πελάτες. :lefta:

Βέβαια, έχει φροντίσει έτσι ώστε με τους υπόλοιπους μαιμού-λογαριασμούς του, να έχουν κάνει κάποιες αγορές, για να μην φαίνονται ως νέοι χρήστες.

Στα παραπάνω παραδείγματα ένας από τους λογαριασμούς του είναι ο n***! ( 3 ).

Αφού τελειώσουν οι δημοπρασίες και τα αντικείμενα τα «κερδίσει» ο ίδιος, μετά από λίγες μέρες τα ξαναβάζει σε νέα δημοπρασία.

Ο τύπος είναι παλιός πωλητής στο eBay αλλά έχει αλλάξει αρκετές φορές λογαριασμό και όνομα. Πιθανόν ίσως από καταγγελίες χρηστών. :thinking:

 

:hi: Εισαι σίγουρος; χωρις να το αποκλείω μου φαίνεται πολύ απίθανο, γιατί πήρα κάποια από αυτόν, μάλιστα και εκτός Ebay και σε πολύ καλές τιμές και χωρίς πρόβλημα και πολύ ενημέρωση για τη κατάσταση του δέματος και σε χρόνο ρεκόρ για ΗΠΑ!! βέβαια ποτέ μην λες ποτέ!:thinking: Πάντως δύσκολο ν'αποδειχθεί αυτό που λες, για να ισχύει και εφόσον αυτα που πουλάει δεν είναι τα μοναδικά που υπάρχουν, πρέπει να έχεις δει στις τελειωμενες δημοπρασίες του πχ για αριθμημένες λιθογραφίες, να έχει πουλήσει δύο φορές το ίδιο νούμερο, αλλά και πάλι μπορεί καποιος αγοραστής να τον 'έριξε'. Η λογική του είναι εφόσον είσαι διατεθειμένος να δώσεις μέχρι και Α ποσό για μία αγορά γιατί να σου το δώσω πολύ λιγότερο (το ξεκινάει βέβαια λιγότερο για να πληρώνει λιγότερα στο Ebay και να τεστάρει και τις τιμές ίσως); χωρις αυτό να σημαίνει ότι είναι θεμιτό ή ηθικά σωστό αυτό. anyway ας αγοράζετε με buy-it-now.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νομιζω υπαρχει αυτοματο συστημα επανα-bidding μεχρι καποιο οριο ασφαλειας που βαζει ο πωλητης. Αν τυχον δε βρεθει αλλος το παιρνεις στην μικροτερη τιμη που ορισες (ακομη και αν δειχνει οτι δε το κερδισες). Δεν ειμαι σιγουρος γι' αυτο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

:hi: Εισαι σίγουρος; χωρις να το αποκλείω μου φαίνεται πολύ απίθανο, γιατί πήρα κάποια από αυτόν, μάλιστα και εκτός Ebay και σε πολύ καλές τιμές και χωρίς πρόβλημα και πολύ ενημέρωση για τη κατάσταση του δέματος και σε χρόνο ρεκόρ για ΗΠΑ!! βέβαια ποτέ μην λες ποτέ!:thinking: Πάντως δύσκολο ν'αποδειχθεί αυτό που λες, για να ισχύει και εφόσον αυτα που πουλάει δεν είναι τα μοναδικά που υπάρχουν, πρέπει να έχεις δει στις τελειωμενες δημοπρασίες του πχ για αριθμημένες λιθογραφίες, να έχει πουλήσει δύο φορές το ίδιο νούμερο, αλλά και πάλι μπορεί καποιος αγοραστής να τον 'έριξε'. Η λογική του είναι εφόσον είσαι διατεθειμένος να δώσεις μέχρι και Α ποσό για μία αγορά γιατί να σου το δώσω πολύ λιγότερο (το ξεκινάει βέβαια λιγότερο για να πληρώνει λιγότερα στο Ebay και να τεστάρει και τις τιμές ίσως); χωρις αυτό να σημαίνει ότι είναι θεμιτό ή ηθικά σωστό αυτό. anyway ας αγοράζετε με buy-it-now.:)

 

Το ξέρω ότι αυτό που αναφέρω είναι δύσκολο να αποδειχθεί.

Απλά το αναφέρω μόνο και μόνο για να μην ελπίζουν κάποια μέλη της κοινότητας ότι θα αγοράσουν κάτι από αυτόν σε χαμηλή τιμή.

Αν παρατηρήσεις ο συγκεκριμένος "αγοραστής" n***!( 3 ) όμως κάθε φορά είναι νικητής στις δημοπρασίες του χωρίς ποτέ να γίνει ανταλλαγή feedback και τα ίδια αντικείμενα που "κερδήθηκαν" τα ξαναβάζει μετά απο λίγες μέρες. Και έχει άλλον ένα τουλάχιστον λογαριασμό τον j***u( 2 ) για να μη φαίνεται ότι τα παίρνει όλα ο n***!( 3 ). Δε γίνεται να τον "ρίχνουν" συνέχεια οι δύο αυτοί αγοραστές.

Αν έχεις αγοράσει κάτι από αυτόν σε δημοπρασία σίγουρα θα είχες ποντάρει σίγουρα παραπάνω από τον n***!( 3 ) ή τον j***u( 2 ).

Παρατηρείστε τις δημοπρασίες του που λήγουν. Σε λίγες μέρες ή εβδομάδες οι ίδιες πχ αριθμημένες λιθογραφίες θα παρουσιαστούν ξανά.

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Το ξέρω ότι αυτό που αναφέρω είναι δύσκολο να αποδειχθεί.

Απλά το αναφέρω μόνο και μόνο για να μην ελπίζουν κάποια μέλη της κοινότητας ότι θα αγοράσουν κάτι από αυτόν σε χαμηλή τιμή.

Αν παρατηρήσεις ο συγκεκριμένος "αγοραστής" n***!( 3 ) όμως κάθε φορά είναι νικητής στις δημοπρασίες του χωρίς ποτέ να γίνει ανταλλαγή feedback και τα ίδια αντικείμενα που "κερδήθηκαν" τα ξαναβάζει μετά απο λίγες μέρες. Και έχει άλλον ένα τουλάχιστον λογαριασμό τον j***u( 2 ) για να μη φαίνεται ότι τα παίρνει όλα ο n***!( 3 ). Δε γίνεται να τον "ρίχνουν" συνέχεια οι δύο αυτοί αγοραστές.

Αν έχεις αγοράσει κάτι από αυτόν σε δημοπρασία σίγουρα θα είχες ποντάρει σίγουρα παραπάνω από τον n***!( 3 ) ή τον j***u( 2 ).

Παρατηρείστε τις δημοπρασίες του που λήγουν. Σε λίγες μέρες ή εβδομάδες οι ίδιες πχ αριθμημένες λιθογραφίες θα παρουσιαστούν ξανά.

 

:cheers3:

Λοιπόν παρατήρησα ότι ο "αγοραστής" n***!( 3 ) έχει πάρει αρκετά τελευταία από αυτόν, μαζί και μερικά όπου ήταν ο μοναδικός πλειοδότης !!!!!!!!!!, :confuse:, αν δεν 'ανεβεί' το feedback του σύντομα σε πάνω από 10 τότε κάτι τρέχει σίγουρα, μπορεί να το καταγγείλω στο Ebay. Eπίσης μπορεί να ποντάρει έτσι και να "κερδίζει" εικονικά δημοπρασίες του και μετά αν τον συμφέρει να κάνει προσφορά στο δεύτερο με second-chance ώστε να του παίρνει το maximum.:thinking: Πάντως στις συνομιλίες μας φαινόταν υπεράνω πάσης υποψίας!!!:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως στις συνομιλίες μας φαινόταν υπεράνω πάσης υποψίας!!!:thinking:

 

Φίλε PHOTO (:respect:), στις πωλήσεις που κάνει και όλα τα υπόλοιπα (περιγραφές, αποστολή, μεταφορικά κλπ) είναι αξιόπιστος.

Αλλά αν δε θελει να πουλήσει σε μικρότερες τιμές, δεν είναι θεμιτό να οργανώνει εικονικές δημοπρασίες.

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εχω αγοράσει και εγω απο αυτόν με Best Offer σε Buy It Now αγγελία. ΟΚ ο τυπάκος είναι εμπορος (ασχετα τι γράφει στα μειλ που σου στέλνει), αλλά θελει προσοχή. Μου έκανε μια κουτσουκέλα με υπερχρέωση στα ταχυδρομικά, αλλά με το που του του έγραψα ή επιστροφή της διαφοράς ή report στο Ebay, τα χρήματα επιστράφησαν σε dt.

 

Απλά είναι απο αυτούς που πρέπει να τους έχεις απο κοντα....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5833 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό το θέμα δεν παρουσιάζετε μόνο στο ebay, αλλά και σε Ελληνικά site (αναφέρομαι στο ibid), και μάλιστα την είχα πατήσει κι εγώ. Δημοπρασίες με χαμηλές τιμές εκκίνησης συγκεκριμένου πωλητή χτυπιούνται από ένα ή δύο εικονικούς χρήστες ανεβάζοντας την τιμή. Σε μία από αυτές είχα ποντάρει κι εγώ (Μίκυ Μάους Νο 56 με τιμή εκίνησης 1 ευρώ). Αρχικά είχε χτυπηθει μέχρι τα 7-8 ευρώ από διάφορους χρήστες μέχρι που έμεινα εγώ με έναν "μαϊμού". Όσο έβαζα παραπάνω πάντα με ξεπερνούσε. Τελικά το μεγαλύτερό μου ποντάρισμα ήταν 20 ευρώ το οποίο το ξεπέρασε ο χρήστης-μαϊμού και έληξε κερδίζοντας τη δημοπρασία. Αμέσως μετά τη λήξη της δημοπρασίας πήρα ένα μύνημα από τον πωλητή (που μάλλον απογοητεύτικε λίγο που δεν έκανα μεγαλύτερη προσφορά) και μου είπε πως έχει και 2ο αντίτυπο και αν το θέλω μπορεί να μου το δώσει 20 ευρώ (όσο και η μέγιστη προσφορά μου). Μάλιστα ήρθε 1 ώρα μετά τη λήξη της δημοπρασίας στο χώρο εργασίας μου και μου το έφερε (σε αυτό ήταν άψογος, το αναγνωρίζω). Φυσικά του είχα ζητήσει να φέρει και το 2ο αντίτυπο για να διαλέξω, αλλά μου είπε πως το είχε ήδη δώσει στον πλειοδότη (πότε πρόλαβε?????) (και εδώ επιβεβαιώνετε η απάτη, ένα αντίτυπο είχε και κοίταγε να το μοσχοπουλήσει). Ακόμη ο συγκεκριμένος χρήστης "μαϊμού" έχει κερδίσει 3 φορές το ΚΟΜΙΞ Νο 32 από τον συγκεκριμένο πωλητή, ήθελα να ήξερα τι τα κάνει, τα τρώει???? Και φυσικά ο χρήστης - μαϊμού εμφανίζεται από το πουθενά να χτυπήσει αποκλειστικά και μόνο δημοπρσίες του απατεώνα. Ελάχιστοι είναι οι τίμιοι χρήστες που βάζουν δημοπρασίες με εξευτελιστική τιμή εκίνησης (χωρίς επιθυμητή τιμή). Γενικά τέτοιες περιπτώσεις τις αποφεύγω, προτιμώ να αγοράζω με άμεση αγορά, ποντάρω σε δημοπρασίες μόνο όταν είμαι σίγουρος για την αξιοπιστία του πωλητή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλύτερα σε τέτοιους τύπους να ποντάρεις τα τελευταία δευτερόλεπτα, ώστε να μην προλαβαίνει να αντιδράσει. Στο ebay έχει σύστημα αυτόματου bidding (νομίζω) και εκει δεν γίνεται. Έτσι σε ελληνικά σάιτ που δεν έχει κάτι τέτοιο, απλά παίξε με τα δευτερόλεπτα. Ίσως εξυπηρετήσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6141 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

:hi:

Μετα απο παρα πολλες δημοπρασιες στο ebay, (αρκετες σε πολλα δολαρια :crying: ), εχω να προτεινω το εξης:

Βλεπεις κατι που το θες, το αξιολογεις και προς το τελος της δημοπρασιας, βαζεις ακριβως το ποσο που θες να δωσεις για το συγκεκριμενο πραγμα, σαν μεγιστη προσφορα!!! Το κερδισες? ωραια!! Το εχασες, δεν πειραζει, την επομενη φορα!!! Ετσι ποτε δεν πληρωνεις κατι παραπανω απο οτι το εχεις εσυ αξιολογισει και ποτε δεν πεφτεις στη παγιδα καποιων εξυπνων!!! ;)

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μάγκες. Αυτό το τόπικ φτιάχτηκε για να ξεμπροστιάζουμε κόσμο :) Όχι απλά για να λέμε υπάρχει κάποιος που κάνει αυτό το κόλπο :) Και επειδή κατανοώ πλήρως, απόλυτα και τελείως το ότι το να πεις "ο τάδε έκανε το τέτοιο" χωρίς στοιχεία, σε αφήνει εκτεθειμένο, Δημήτρη ξέρεις ποιός είναι :) Κάνε λοιπόν μια παρακολούθηση σε κάποια δημοπρασία, τράβα και μερικά printscreen και έλα πίσω και πες ένα απλό "αυτός εδώ πρέπει να έχει πολλάααααα αντίτυπα αυτού του κόμικ. όλο το πουλάει και όλο το αγοράζει ο τάδε". Την αλήθεια δλδ και με 2-3 πριντσκρην που θα το δείχνουν :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Ρίξτε μιά ματιά εδώ :confuse:

 

εδώ :confuse:

 

εδώ :confuse:

 

και εδώ :confuse:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλά αυτά με τα μπλέκ το είδα και εγώ σήμερα το πρωί!! Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο!!!!

 

Ρίξτε μιά ματιά εδώ :confuse:

 

εδώ :confuse:

 

εδώ :confuse:

 

και εδώ :confuse:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

 

500euroR.gif

 

 

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5616 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Το εντυπωσιακό θα είναι να βρεθεί κάποιος να δώσει αυτά τα λεφτά! :confuse::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Παρότι νέος μελος του φόρουμ είμαι αρκετά παλιός στη συλλογή comics και θα συμπληρώσω μερικά από τις εμπειρίες μου ειδικά με τους παλαιοβιβλιοπώλες... Ο καθένας βέβαια έχει δικούς του κωδικούς και τρόπους επικοινωνίας οπότε δεν είναι συμβουλές απλά καταγραφή γεγονότων.

Από πλευράς ποικιλίας νομίζω ότι με διαφορά το καλύτερο είναι αυτό που βρίσκεται (ή βρισκόταν) στην Ιπποκράτους 126. Και είναι το χειρότερο από πλευράς τιμών! Κλασική περίπτωση ’’ανάλογα πως σε βλέπω χρεώνω’’. Εχει σπάνια τεύχη αλλά νομίζω σε τιμές απαγορευτικές! Ενδεικτικά για πράγματα που έχω ψάξει... Τεύχος Ζαγκόρ νούμερο 2 100 ευρώ! Μισοσκισμένο Μπλέκ νούμερο 2 65 ευρώ... Στο τέλος χρεώνε και ΦΠΑ. Δεν ξέρω αν παραμένει ανοιχτό. Διερχόμενος 2-3 φορές το είδα κλειστό.

Στα άλλα της Ιπποκράτους που έχουν comics (νομίζω ότι αυτό στο νούμερο 107 έχει κλείσει πλέον ή ανοίγει περίεργες ώρες)...

Το old books (απέναντι από το 126, στο νούμερο 135) το ανέλαβε πρόσφατα ένας νεαρός, εξαιρετικά φιλικός με πολλές γνώσεις για λογοτεχνικά βιβλία (ασύλληπτα πολλές) αλλά αντίστοιχα ελάχιστες για comics. Οι τιμές του είναι έτσι και έτσι.

Το Ιστωρ άλλοι εδώ το βρήκαν ακριβό προσωπικά το βρήκα κανονικά αλλά έχει μικρή ποικιλία και όποιος έχει μεγάλη συλλογή δύσκολα θα βρει στα τρία ράφια δίπλα στην πόρτα κάτι που να τον ενδιαφέρει. Προσωπικά δεν έχω βρει ποτέ πάνω από 1-2 περιοδικά να με ενδιαφέρουν πραγματικά.

Το παλαιοβιβλιοπωλείο στη Φιλολάου (νούμερο 151) είναι της ίδιας κατηγορίας... Καλό υλικό, δύσκολο στο ψάξιμο και τιμές ΄΄κατά το δοκούν’’. Είδα στο σάιτ τους πριν από μερικούς μήνες κάτι που με ενδιέφερε...Πήρα τηλέφωνο γιατί δεν υπήρχε τιμή μου το παρουσίασαν σαν άριστο, τέλειο, λες και και ειναι καινούργιο και η τιμή ήταν ληστρική. Επειδή παλαιότερα στο ίδιο μέρος (μάλλον με άλλη διέυθυνση δεν είμαι σίγουρος) είχα βρει μερικά ενδιαφέροντα πράγματα πέρασα περισσότερο από περιέργεια. Το τεύχος που με ενδιέφερε δεν ήταν...τέλειο, ήταν απλά σε καλή κατάσταση και μόλις ρώτησα τιμή είχε πέσει 15 ευρώ (σε σχέση με το τηλεφώνημα)... Τα 60 έγιναν 45...

Οσον αφορά το κέντρο να προσθέσω ένα μαγαζί που δεν είδα ή δεν πρόσεξα να αναφέρεται. Θεμιστοκλέους και Γραβιάς 15. Δεν θυμάμαι όνομα στο υπόγειο έχει δύο ή τρεις πάγκους γεμάτα comics κυρίως της δεκαετίας του ’80 αλλά για όποιον ενδιαφέρεται και μερικά πολύ ενδιαφέροντα τεύχη Μάσκας και Μυστήριου- Επίσης δεν ξέρω τι έχει γίνει με τον Θωμά που είχε το Second Hand (όχι αυτό της Φειδίου, απλή συνωνυμία) που ήταν χαμηλά στην Ακαδημίας κοντά στην Κάνιγγος. Το μικρό μαγαζί είναι μόνιμα κλειστό πρωί-απόγευμα, αν κάποιος ξέρει λεπτομέρειες για πιθανή μετακόμιση ας το γράψει. Είχε πολλά ενδιαφέροντα κομμάτια και πολύ προσιτές τιμές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν παρατήρησα ότι ο "αγοραστής" n***!( 3 ) έχει πάρει αρκετά τελευταία από αυτόν, μαζί και μερικά όπου ήταν ο μοναδικός πλειοδότης !!!!!!!!!!, :confuse:, αν δεν 'ανεβεί' το feedback του σύντομα σε πάνω από 10 τότε κάτι τρέχει σίγουρα, μπορεί να το καταγγείλω στο Ebay. Eπίσης μπορεί να ποντάρει έτσι και να "κερδίζει" εικονικά δημοπρασίες του και μετά αν τον συμφέρει να κάνει προσφορά στο δεύτερο με second-chance ώστε να του παίρνει το maximum.:thinking: Πάντως στις συνομιλίες μας φαινόταν υπεράνω πάσης υποψίας!!!:thinking:

 

 

Και για να επαληθεύσουμε ένα μήνα μετά, αυτά που λέγαμε τότε:

 

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=270475723751

 

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=270475714576

 

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=270475716104'>http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=270475716104

 

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=270475716104

 

http://offer.ebay.com/ws/eBayISAPI.dll?ViewBids&item=280415126962

 

 

Όλο αυτό το διάστημα οι "αγοραστές" j***u( 2 ) και κυρίως ο n***!( 3 ) έχουν "κερδίσει" πάνω από 30 δημοπρασίες, χωρίς βέβαια να γίνει ποτέ ανταλλαγή feedback.

Πώς είναι δυνατό να μην τον έχουν πάρει χαμπάρι στο eBay τον τύπο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ε, ένα report δεν βλάπτει νομίζω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ναι, αλλά τιμή εκκίνησης έχει μόνο 1€ - οπότε τι πειράζει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.