Μετάβαση στο περιεχόμενο

Όλες οι δραστηριότητες

Αυτή η ροή ενημερώνεται αυτόματα

  1. Τελευταία ώρα
  2. Indian

    ΚΟΜΙΞ

    Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #117 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. Το επόμενο τεύχος θα κυκλοφορήσει στα περίπτερα όλης της χώρας στις 30/04 και θα φιλοξενεί την ιστορία "Πασχαλινά αυγά και εξωγήινα τέρατα". (η φωτογραφία θα είναι διαθέσιμη σε λίγο)
  3. Indian

    ΜΙΚΥ ΜΑΟΥS

    Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο του τεύχους #511 σκαναρίστηκε κι ανέβηκε στην βάση μας. Την επόμενη Παρασκευή θα διαβάσουμε την ιστορία "Επιχείρηση Σαβουάρ Βιβρ". (η φωτογραφία θα είναι διαθέσιμη σε λίγο)
  4. Today
  5. Ε ναι. Για αυτό φωνάζαμε οι όχι Αθηναίοι ότι ήταν χτύπημα κάτω από τη ζώνη το ότι έβαλαν την Comicdom Con ίδια μέρα με την Comicon, ενώ ήξεραν από πριν τις ημερομηνίες. Είναι κάτι που δεν βοηθάει καθόλου τον χώρο μας και θα έπρεπε να κατακριθεί από όλους και να πάρει έκταση. Οι Έλληνες καλλιτέχνες, όσοι μπορούν τελοσπαντων, που επίσης χάνουν από αυτό που έγινε (και μάλιστα περισσότερο από όλους) με τη στάση τους θα μπορούσαν να "δείξουν" την βλακεία. Κάθε χρόνο στην Comicon γνωρίζουν το κοινό τους στη Β. Ελλάδα και τους γνωρίζει και αυτό.
  6. nikolas12

    ΤΟ ΙΝΚΑΛ

    Το Ινκαλ Μέρος Πρώτο Διάβασα το πρώτο μέρος από τα δύο που έβγαλε η Anubis και ξεκινώντας πρέπει να πω ότι είναι ένα από τα πιο πρωτότυπα και "διαφορετικά" αναγνώσματα που έχω διαβάσει κι ας έχει βγει δεκαετίες πίσω. Το Ινκαλ είναι 100% ιστορία επιστημονικής φαντασίας, η οποία δένει το δυστοπικό περιβάλλον και τεχνολογικό μέλλον με ζητήματα φιλοσοφικής φύσεως και όχι μόνο. Οι χαρακτήρες είναι καλογραμμένοι και η πλοκή εξελίσσεται αργά αν και το pacing της ιστορίας και οι ξαφνικές εντάσεις της ήταν λόγος να βάλω ένα ερωτηματικό. Πάντως πέραν του σεναριακού που θα μπορώ να πω περισσότερα αφού ολοκληρώσω την ιστορία, αυτός ο τόμος είναι eye candy για ένα και μόνο λόγο. Moebius στο σχέδιο. Δεν ξέρω τι να πω πραγματικά. Λεπτομέρεια, εκφραστικότητα, φαντασία, ανατομία και κυρίως α-ρ-χ-ι-τ-ε-κ-τ-ο-ν-ι-κ-η, το έχω ξαναπεί ότι κανείς δεν σχεδιάζει κτήρια και πόλεις όπως ο Moebius αλλά ακόμα και όταν το σενάριο γέρνει περισσότερο στο τεχνολογικό ή το fantasy κομμάτι, ο Moebius είναι πάλι εκεί να μας μαγέψει. Κάθε του καρέ είναι οριακά για πίνακα. Ο πλούσιος χρωματισμός ενισχύει τα σουρεαλιστικά στοιχεία του σπουδαίου δημιουργού. Ό,τι και να πεις, η επιρροή αυτού του κόμικ στη σύγχρονη ποπ κουλτούρα είναι κάτι παραπάνω από εμφανής. Ανυπομονώ να διαβάσω το δεύτερο μέρος για να δω πως ολοκληρώνεται η ιστορία, αλλά κυρίως για να χαζέψω ακόμα περισσότερο τη δουλειά του Moebius.
  7. Εχθές
  8. Εδώ και δύο εβδομάδες περίπου ήθελα να ρωτήσω αν θα μπει το "οθόνη" εδώ ή θα πάρει νέα παρουσίαση οπότε με προλάβατε. Πάντως να συμπληρώσω ότι άλλαξε και έγινε "οθόνη" από τις 17/3 και μάλιστα το γράφει και στο οπισθόφυλλο εκείνου του τεύχους. Το οποίο όμως είναι αρκετά πλατύ και δεν το καλύπτει το σκάνερ μου οπότε δεν μπορώ να το βάλω εδώ προς το παρον. Θα το φέρω στη λέσχη οπότε έρθω εκτός αν το βάλει κάποιος άλλος και δεν χρειαστεί τελικά.
  9. Εγω βασικά θα πρότεινα σε κάποιον να ξεκινήσει είτε με μεγάλα νούμερα μικρών μίκυ μάους του τερζόπουλου καθώς είχαν κάποιες ωραίες παλιές ιστορίες, τώρα αν θεωρεί ότι δεν μπορεί να επιλέξει λογω αριθμού τευχών, θα του ελέγα να πάρει ένε τόμο της καθημερινής δεν είναι ακριβός κάνει 3€ και όπως και τα μεγάλα νούμερα των μικρών μίκυ μάους του τερζόπουλου βρίσκονται εύκολα ιδίως σε μεγάλες πόλεις (Αθήνα- Θεσσαλονίκη). Τώρα αν δεν του άρεσει το μίκυ μάους θα πρότεινα κάποιο λούκυ λουκ εξίσου φθηνά με τα προηγούμενα και βρίσκονται εύκολα, επίσης μια άλλη ωραία επιλογή θα ήταν κάποιο τεύχος ή τόμος περιπέτειας ή ποπάϋ. Τώρα από εκεί και πέρα παίζει ρόλο τι αρέσει στον καθένα προσωπικά
  10. Ο Μαναλίκ έχει κάνει ήδη συνδρομή και δεν το ξέρει Πάντως ούτε εγώ πιστεύω ότι ήταν πολύ καλή ιδέα να βγάλουν μια συλλογή μόνο με Spider-Man και δη εβδομαδιαία. Πόσο Spider-Man να αντέξει κάποιος να διαβάσει. Πέρα από κάποιους σκληροπυρηνικούς φανς του ήρωα, οι υπόλοιποι πιστεύω θα αγοράζουμε επιλεκτικά. Και δεν ξέρω αν αρκεί αυτό ώστε να μακροημερεύσει η σειρά
  11. https://www.bedetheque.com/serie-18220-BD-Ombrax-Lug.html
  12. Πόσο άρμεγμα ακόμα στον Αστερίξ Ό,τι βλακεία βγει με Αστερίξ, αυτοί θα το εκδόσουν. Το περιμέναμε πάντως, μου είχαν πει ότι ετοιμάζουν Αστερίξ και υποθέσαμε ότι θα είναι κάποιο άλμπουμ ταινίας. Αυτό που ανέβασε ο @ hudson είναι κατά πάσα πιθανότητα. Οπότε δεν μιλάμε για κόμικ ουσιαστικά αλλά για εικονογραφημένο βιβλίο. Δεν φτάνει που βγάζουν 4 εκδόσεις το χρόνο, η μία δεν είναι καν κόμικ Αφού ήταν να βγάλουν κάτι εκτός σειράς ας έβγαζαν τουλάχιστον κάτι σε Λούκυ Λουκ. Υπάρχουν κάποια αξιόλογα (πχ το "Lucky Luke Wanted" ή το "Les Indomptés"). Περιμένουμε τώρα το Ιζνογκούντ κατά τον Ιούνιο με Ιούλιο φαντάζομαι. Η επανέκδοση του ΛΛ #87 εντελώς αδιάφορη. Υπάρχουν τεύχη που είναι πολλά χρόνια εξαντλημένα, αλλά δεν τους βλέπω να ασχολούνται. Kαι φυσικά ούτε λόγος για τις σειρές Μπλέικ & Μόρτιμερ και Μπλούμπερυ, των οποίων τα άλμπουμ που δεν εκδόθηκαν είναι απείρως πιο ποιοτικά από βλακειούλες τύπου "Το Μυστικό του Μαγικού Ζωμού" και "Ο Αστερίξ στην Κίνα". Θέλω πάρα πολύ να μποϊκοτάρω τη Μαμούθ με αυτά που κάνει τα τελευταία χρόνια, αλλά είμαι σίγουρος ότι μόλις βγάλουν νέο άλμπουμ θα τρέξω πρώτος να το πάρω. Αλλά το ξέρουν ότι έχουν πολύ δυνατούς τίτλους και σ΄αυτό ποντάρουν. Σου λέει "ό,τι και να λέτε αν βγάλουμε Αστερίξ θα το πάρετε και θα πείτε κι ένα τραγούδι"
  13. Ανεξάρτητες είναι οι ιστορίες στα Μπλέικ & Μόρτιμερ κατά κύριο λόγο. Και να μη διαβάσεις τα 4 πρώτα άλμπουμ της Μαμούθ (που όντως δεν τα βρίσκεις εύκολα) δεν χάνεις κάτι σημαντικό. Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με τους Μετεωρίτες του Jacobs ή με τα άλμπουμ του Van Hamme
  14. Αν είσαι Έλληνας καλλιτέχνης και έχεις να διαλέξεις ένα Con στην Αθήνα με δωρεάν είσοδο έναντι ενός Con στη Θεσσαλονίκη με είσοδο, που θα πήγαινες; Πάντως από ότι έχω μάθει το συγκεκριμένο Comicdom Con της Αθήνας δεν πιάνει την προσέλευση του εδώ αλλά δεν ξέρω πως το υπολογίζουν όταν είναι δωρεάν το αθηναϊκό
  15. Φίλε @ Lelis σε αυτά που προανέφερα θα προσθέσω και το The long Halloween, που το θεωρώ μεγάλη κομικσάρα!! Απο υπερηρωικά DC θα σου προτείνω και μια λίστα με αγαπημένα κόμικς, τα οποία είναι πολύ εναλλακτικά σενάρια και έχουν ένα ιδιαίτερο καλλιτεχνικό ύφος. 1) Batman: Arkham Asylum 2) Batman: Whatever Happened to the Caped Crusader 3) Batman War on Crime 4) Kingdom Come 5) Superman Whatever happened to the Man of Tomorrow 6) Joker Μιλάω πάντα για Ελληνικές εκδόσεις, δυστυχώς τα δύο πρώτα ειναι εξαντλημένα.
  16. Στη πρώτη δεκάδα τομων δεν θα έχουν πρόβλημα και θα έχουν καλές πωλήσεις . Εκτός βέβαια αν έχει καεί ο αναγνώστης με τον συνεχή βομβαρδισμό από Μάρβελ στα τελευταία χρόνια και έχουν απώλειες . (Θα φανεί αυτό σε βάθος χρόνου ) Σε αυτό που πιστεύω με πιο μεγάλη βεβαιότητα είναι πως μετά τον δέκατο τόμο θα έχουν αρκετές απώλειες διότι δεν θα είναι πολλοί αυτοί που θα αγοράσουν τέσσερις τόμους τον μήνα (εξαιρω βέβαια τους συνδρομητές που ορθώς έπραξαν αν μπορούσαν την δεδομένη στιγμή ). Και απορώ για ακόμη μια φορά : γιατί να βάλουν τέτοιο αυτογκόλ ; Τους πιέζει κάποιος και θέλουν να βιαστούν με αυτό το χρονοδιαγραμμα; Θεωρούν πως θα πάει τόσο καλά στη συνέχεια ακόμα και με έναν τόμο ανά εβδομάδα και θέλουν να τελειώνουν για να πάνε σε επόμενη συλλογή; Άγνωστο ... Πάντως και εγώ πιστεύω πως θα δούμε κάποια στιγμή μείωση τιμών για περασμένους τόμους και προσφορές. Ήδη μια δυο μέρες πριν κυκλοφορήσει ο τρίτος τόμος υπήρχαν 2-3 αντίτυπα του δεύτερου ανά περίπτερο ,τουλάχιστο στα περισσότερα .
  17. Καλά να είμαστε και να έχουμε την υγεία μας , σε ένα χρόνο απο τώρα θα ρίξουμε τρελό γέλιο. Εγώ το έχω σιγουράκι πάντως οτι αργά η γρήγορα θα γίνει το σκότωμα.
  18. Δεν θα παίξει τέτοια έργο φέτος πιστεύω. Είναι υποψιασμένοι με το τιράζ που βγάζουν.
  19. Εγώ αυτό που ξέρω είναι οτι ο @ ManaLeak13 θα γελάσει τελευταίος... Όταν πάρει την 20άδα με 50 ευρώ σε λίγο καιρό..! χαχαχα!!!
  20. Γενικά πολύς κόσμος φέτος. Εντωμεταξυ να δω τι θα γίνει με τους Έλληνες και με τα μαγαζιά. Που θα προτιμήσουν να πάνε.
  21. Τον Ralph Meyer δεν τον έχουν ανακοινώσει από τα σόσιαλ και δεν τον είχα πάρει είδηση στο site. Αλλά αν σκεφτούμε ότι ο Ασντέ έγινε γνωστός επειδή ανέλαβε τον Λούκι Λουκ, τολμώ να πω ότι ο Μεγιέρ είναι το μεγαλύτερο όνομα του σύγχρονου BD που έχει έρθει στην Ελλάδα. Ευκαιρία να μάθετε το κορυφαίο Western BD και να απολαύσετε ξανά το εξαιρετικό Asgard στα ελληνικά για να πάρετε ιδέα. Μακάρι να φέρει μαζί κανένα τόμο Undertaker να τον αγοράσουμε υπογεγραμένο
  22. Νέα έκδοση πριν την Πρωταπριλιά; Όχι ρε φίλε και είχα δυο τρία πράγματα στο μυαλό μου να γράψω Αφού ο Αστερίξ ξεκάθαρα πουλάει σε κάθε μορφή, μήπως να εκδώσουν και τα υπόλοιπα εκτός σειράς Άλμπουμ, να πάρουμε έστω και έτσι νέο υλικό;
  23. air nomad X

    THE ULTIMATE SPIDER-MAN COLLECTION

    Πήρα και τον τρίτο τόμο και τον διάβασα κιόλας. Θα ήθελα να πω δυο λόγια για την έκδοση. Βρήκα την εκτύπωση (χαρτί, χρώματα...) μια χαρά. Το κείμενο μου άρεσε. Δεν το έχω συγκρίνει με το πρωτότυπο, που το έχω κι αυτό, για να πω αν είναι καλή η μετάφραση, που μπορεί και να είναι, και πολύ καλή μάλιστα. Είναι, όμως, εμφανέστατη η έλλειψη σοβαρής επιμέλειας. Πολλά λάθη. Ένας επαγγελματίας επιμελητής θα έκανε την έκδοση αυτή συλλεκτικό καμάρι, τουλάχιστον για μένα. Ας ελπίσουμε ότι ο άνθρωπος που προσέλαβαν, όπως αναφέρθηκε κάπου, θα κάνει τη δουλειά που χρειάζεται ακόμα για να ολοκληρωθεί σαν αξιόλογη έκδοση (του είδους της). καλή διάθεση πάντα! Υ.Γ.: Πάντως μπορεί κάποιος να ευχαριστηθεί την ιστορία παρά τα σφάλματα, αρκεί να τη βρει ενδιαφέρουσα. Μάλιστα, για ανθρώπους που σαν μικρά παιδιά διάβαζαν τις ιστορίες της εποχής αυτής στις εκδόσεις του Καμπανά ("Σκληρή Γενιά"), όπως εγώ, η κατάσταση αυτή μπορεί ακόμα και να ενισχύσει τον παράγοντα νοσταλγία...
  24. Ιδού και το μαγνητόφωνο του Σκρούτζ (σχεδόν) , μάρκας ... ΜΙΝΥ. Edit : Φωτό μαζί για καλύτερη σύγκριση.
  25. Τελικά χάσαμε την ξενάγηση ή είναι to be written ?
  26. Το Σάββατο 30 Μαρτίου από τις 17.00 μέχρι τος 21.00 στο καταστημα του Star Comics στην Αθήνα θα υπογραφεί και θα σκιτσάρει ο Ben Herrera. Το Facebook event url https://facebook.com/events/s/εγκαινια-star-comics-εξαρχεια/396080979804753/
  1. Φορτώστε περισσότερη δραστηριότητα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.