Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΓΑΛΛΙΚΗ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΚΟΜΙΚΣ - LA BD


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΓΑΛΛΙΚΗ ΜΑΤΙΑ ΣΤΑ ΚΟΜΙΚΣ (Η) - LA BD
Σενάριο/Kείμενα:
Patrick Gaumer
Hμερ. έκδοσης:
2006
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Είδος εντύπου:
Βιβλίο
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Μέγεθος:
13.0 x 20.5
Σελίδες:
340
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Αγάθη Πεπεράκη
Επιμέλεια:
Γκουίντο Τσιόφφι
Πρωτότυπος τίτλος:
Guide Totem : La BD
Προέλευση:
Γαλλική
ISBN:
960-321-450-7

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

 

Ο συγγραφέας είναι ένας γνωστός Γάλλος δημοσιογράφος/αρθρογράφος με ειδίκευση στα κόμικ. Έχει γράψει στα γαλλικά μαζί με τον Claude Moliterni ένα βαρβάτο λεξικό γύρω από τα κόμικ με περίπου 2000 λήμματα ονόματι Dictionnaire mondial de la bande dessinée (880 σελίδες η πιο πρόσφατη έκδοσή του).

 

51RY71XC5PL._SS400_.jpg

 

Εδώ του ζητήθηκε από την εκδοτική Larousse (η ίδια που έβγαλε και το προαναφερθέν) να γράψει κάτι παρεμφερές για τη σειρά Guides Totem. Αυτός τους πρότεινε να φτιάξει κάτι στο οποίο να μιλήσει για τα διάφορα θεματικά ρεύματα και να παραθέσει και μερικούς τίτλους που προτείνει (συνολικά και όχι ανά θέμα). Η Μαμούθ διατήρησε κατά πως φαίνεται την δομή του αρχικού βιβλίου, ξεχωρίζοντας όμως τους προτεινόμενους τίτλους σε αυτούς που βγήκαν στα ελληνικά και στους υπόλοιπους.

 

Ο τίτλος που επιλέχτηκε στα ελληνικά, ίσως να παρασύρει κάποιους στο ότι είναι αποκλειστικά γαλλικά κόμικ. Στην πραγματικότητα πρέπει να αντιμετωπιστεί κυριολεκτικά. Ο κόσμος των κόμικ όπως τον βλέπει ένας γάλλος. Το 90% είναι γαλλικά, αλλά δεν ξεχνάμε τα disney, δεν ξεχνάμε τα υπερηρωικά, δεν ξεχνάμε τα μάνγκα. Απλώς δε μας καίνε και τόσο :)

 

Παραθέτω (α) τον πίνακα περιεχομένων για να δείτε την δομή του και να γίνουν σαφέστερα τα προαναφερθέντα και (β) μια σελίδα από θεματικό αφιέρωμα, μια από τη λίστα με τίτλους που έχουν μεταφραστεί στα ελληνικά και μια με αυτά που ο επιμελητής της έκδοσης νόμιζε ότι δεν έχουν μεταφραστεί. Όπως θα διαπιστώσετε ο επιμελητής δεν ήταν καλά ενημερωμένος... Τα της Μαμούθ τα ήξερε. Τα άλλα όμως.... άλλοτε ναι (πχ Κοκκινογένης) άλλοτε (ως επί το πλείστον νομίζω) όχι :) (γι'αυτό και επέλεξα τη σελίδα με το Τρίνο ;) )

 

BD_5.jpg BD_6.jpg

 

BD_51.jpg BD_127.jpg BD_318.jpg

 

Συνολικά τα 22,32 ευρώ που είχα δώσει τότε στην Πολιτεία μου φαίνονται πολλά. Δεν ήταν κακό, αλλά (α) τα αρθράκια για τις διάφορες θεματικές δε μου φανήκαν χορταστικά... πολυσέλιδα μεν, εισαγωγικά δε (β) αυτά που βγήκαν στα ελληνικά, όπως προείπα δεν ήταν πλήρη... κάποιοι τίτλοι ξεμείναν στα "αυτά που δεν έχουν μεταφραστεί" και (γ) οι τίτλοι που δεν έχουν μεταφραστεί, ενδιαφέροντες μεν, αλλά με αφήσαν με το "πουντα να τα διαβάσω, το ελάφι του Βούδα μέσα *%$%&)(" :D Η σελιδοποίηση ήταν σε ωραίο χαρτάκι, αλλά θα πρότεινα να περιμένατε να φτηνήνει χάρη στον πληθωρισμό....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5743 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ καλή παρουσίαση Germ. (thanx)

Εγώ προσωπικά δεν το βρήκα καλό. Δεν μπορείς να λες ότι κάνεις ένα τέτοιου είδους βιβλίο (δεν μπορώ να το ονομάσω λεξικό) και να κάνεις διακρίσεις ή να μην είσαι ενημερωμένος. Ωραίο το στήσιμο, θυμίζει κόμικ, καλές και οι πολλές σελίδες, αλλά η ουσία; Υποτίθεται μιλάμε για επιστημονική δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ωραία παρουσίαση.Το έχω στη βιβλιοθήκη μου αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα.Πάντως νομίζω οτι το είχα πάρει παραπάνω απο 22,32 ευρώ,γύρω στα 25-26 (μάλλον με κωλόπιασαν)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6552
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  20
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5714 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Πάντως νομίζω οτι το είχα πάρει παραπάνω απο 22,32 ευρώ,γύρω στα 25-26 (μάλλον με κωλόπιασαν)

 

Χμ,χμ,χμ..εγω το πηρα 28....

αλλουνου τα οπισθια επιασαν τελικα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είχε παρουσίαση γι'αυτό εδώ; Μάλιστα. Erma καταρχάς δεν είναι αυτό το λεξικό που θα έφτιαχνε, αλλά το "Dictionnaire mondial de la bande dessin?e" όπως αναφέρει και ο bonadrug germanicus19. Δεν το έχω αγοράσει αυτό εδώ το βιβλίο ακόμη αλλά είναι στα πολύ υπόψιν. Το έχω πετύχει μπροστά μου ορισμένες φορές αλλά είχα άλλες προτεραιότητες. Σύμφωνα μ'αυτά που λέτε φαίνεται καλό αλλά ελλιπές. Θα το πάρω πάντως δοθείσης ευκαιρίας! Ευχαριστώ για την παρουσίαση και τις πληροφορίες που δίνετε! :thanks::beer:

 

EDIT: Διορθώθηκε. Κατά τ'άλλα η Erma είναι που μπερδεύτηκε... :):beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190252
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

αλλά το "Dictionnaire mondial de la bande dessinée" όπως αναφέρει και ο bonadrug.

 

Γειά σου ρε Μανώλη με τα ωραία αφιερώματά σου!!!

 

:P

 

:D

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27018
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α καλάααα... Ότι να'ναι..! Συγγνώμη αλλά είχα πολλά tags ανοιγμένα που διάβαζα ταυτόχρονα και είχα λαλήσει... Η παρουσίαση (και η αναφορά φυσικά) είναι του germanicus13 και όχι του bonadrug! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2029
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  32
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6211 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο το βιβλιο μαθαίνει κανεις πολλά για τα γαλλικα κομικς, αλλα και αυτά που κυκλοφορησαν στην Ελλαδα από την Μαμουθ Κομιξ, το παραπεντε τη βαβελ. Πολυ καλο και χρησιμο. :rainbow:

Κριμα που ο Γκουίντο Τσιόφφι εφυγε τοσο νωρις.

Επεξεργασία από Tony
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.