Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Raccoons [ Τα Ρακούν ] (1985-1992)


nickdeli

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

raccoo02.jpg

 

 

Άλλη μία σειρά κινουμένων σχεδίων που οι παλαιότεροι είχαμε την τύχη να απολαύσουμε.Προβλήθηκε στην χώρα μας από την κρατική τηλεόραση στα μέσα της δεκαετίας του '90. Ήταν καναδικής παραγωγής,και πραγματευόταν τις περιπέτειες του Bert Raccoon,του φίλου του,Ralph και της αγαπημένης του,Melissa.


Ο "κακός" της υπόθεσης ήταν ο Cyril Sneer,ένας αδίστακτος βιομήχανος,χωρίς οικολογικές αναστολές,που προκειμένου να βγάλει κέρδος,δεν δίσταζε να επιδιώκει την καταστροφή του δάσους που έμεναν οι συμπαθητικοί φίλοι μας.

 


cyrilsneer.jpg

 


Ο γιός του Cyril,ο Cedric Sneer,είναι ο ακριβώς αντίθετος χαρακτήρας από τον πατέρα του.Ντροπαλός,συνεσταλμένος,και λιγάκι "σπασίκλας",αν και φοβάται τον πατέρα του,δεν διστάζει με έμμεσο τρόπο,πολλές φορές μεταμφιεσμένος,να βοηθάει τους φίλους του,τα raccoons.


cedric_without_glasses_1.jpg

 


Χαρακτήρες που επίσης χρήζουν αναφοράς είναι τα τρία γουρουνάκια,οι "όχι-και-τόσο-έξυπνοι" βοηθοί του Cyril Sneer.
Από τις αγαπημένες μου σειρές κινουμένων σχεδίων.Δεν κυκλοφόρησε σε κόμικς από ότι ξέρω.

P.S.:Το πρώτο μου αφιέρωμα.Ελπίζω σε επιείκεια... :beer::thanks:

Edit:Σωστότατη η παρατήρηση του φίλου Sneaker. Δική μου παράληψη. Για περισσότερες πληροφορίες
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Raccoons

 

 

==================================================================================

Η παρακάτω προσθήκη/ενσωμάτωση πληροφοριών έγινε από τον Θρηνωδό

 

 

"Τα Ρακούν" όπως έγιναν γνωστά με τον Ελληνικό τους τίτλο προβλήθηκαν αρχικά την επταετία 1985-1992 με 5 σεζόν και 60 επεισόδια (2 χρόνια δεν έπαιξαν). Τις φωνές τους στην Ελληνική μεταγλώττιση δανείζουν οι:

 

Bert/Tommy: Βασίλης Καΐλας (αρχικά), Πέτρος Δαμουλής (ύστερα)
Melissa: Ναταλία Τσαλίκη (αρχικά), Δήμητρα Δημητριάδου (ύστερα)
Sophia/Julie: Ματίνα Καρρά
Cedric: Πέτρος Δαμουλής (αρχικά), Βασίλης Καΐλας (ύστερα)
Schaeffer: Σοφοκλής Πέππας (αρχικά), Βασίλης Καΐλας (ύστερα)
Dan: Γιώργος Γεωγλέρης (αρχικά), Πάρις Θεοφανίδης (ύστερα)
Κύριλλος: Γιώργος Γεωγλέρης

Αφηγητής: Νίκος Σκιαδάς

 

(από greektoons.org

 

 

[imdb=tt0131183]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Φίλε μου το παιδικό αυτό το θυμάμαι πάρα πολύ καλά. Το έβλεπα στο δημοτικό και δεν έχανα επεισόδιο. Τον Cedric Sneer δεν το πήγαινα καθόλου, ίσως γιατί όπως λες ήταν και λίγο "σπασίκλας" αλλά ο Bert Raccoon, ο Ralph και η Melissa ήταν από τους αγαπημένους μου. Ίσως αυτό, τα στρουμφάκια και ο ακουαμαν (που είχα μια κασέτα) να είναι από τα πρώτα παιδικά που θυμάμαι.

 

Πολύ ωραίο αφιέρωμα. Σε ευχαριστώ για την ανάμνηση...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6395 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Και γω κάπου εκεί στο δημοτικό τα πρωτογνώρισα. Αν δεν κάνω λάθος στην συχνότητα της ΕΤ3. Ώραία σειρά με περιβαλλοντικά κυρίως μυνήματα αλλά και άλλα ηθικά διδάγματα.

Ωραία παρουσίαση να συμπληρώσω μόνο τα τρία γουρουνάκια που ενώ στο ομώνυμο παραμύθι ήταν τα καλά της υπόθεσης εδώ είναι με τον «κακό» της υπόθεσης. Τέλος να προσθέσω και τον σκύλο( ; ) (Ως Σάφερ τον βρήκα στο internet) ο οποίος ήταν ο μόνος που φαινόταν να είχε σχέση με ανθρώπους.

Επεξεργασία από eurostratos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σ' ευχαριστούμε πολύ nickdeli για το όμορφο αφιέρωμα σου. Όπως και στους προηγούμενους έτσι και σε μένα μου ξύπνησες αρκετά ευχάριστες αναμνήσεις από τη συγκεκριμένη σειρά.

 

:)

 

Εύχομαι να δούμε και άλλα αφιερώματα από σένα. Μια μικρή παρατήρηση μόνο για να την έχεις υπόψιν σου: Καλό θα ήταν να έβαζες και κάποιο link στο τέλος για όποιον θέλει να βρει περεταίρω πληροφορίες (πχ Wikipedia)

 

Keep up the good work! :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Υπέροχη παρουσίαση nick :clap2:

 

Δεν την ήξερα την σειρά γιατί προφανώς τότε δεν έιχα παιδιά και ήμουν μεγάλος για να κάτσω στην τηλεόραση :D

 

Σε ευχαριστώ που εμπλουτίζεις τις γνώσεις μου :thanks:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ηταν από τις αγαπημένες μου σειρές τότε αν και επειδη για καποιο διαστημα καποια καναλια την επαναπροβαλλαν συνεχώς, ενδεχομένως να την ειχε βαρεθει μερος του κοινου.

Για την εποχη της παντως ηταν αρκετα πρωτοποριακη αν αναλογιστεις την τυποποιημενη  κατασταση που επικρατουσε στα δυτικα καρτουν. Εχει απο τους καλυτερους χαρακτηρες ακομα και τωρα. Ιδιως ο Cyril , μια σατανική εκδοχή του Σκρουτζ Μακ Ντακ με εστω μια σταγονα αγαπης για το θετο του γιο, ειναι ισως ο καλυτερος χαρακτηρας. Επισης η Melissa ήταν από τα πρωτα παραδείγματα θυληκων χαρακτηρων που ξεφευγαν απο τα γνωστα στερεοτυπα των καρτουν και ξεχωριζαν, διατηροντας ομως και ενα ποιοτικο επιπεδο εκφραστικοτητας ολων των συναισθηματων. 

Ο Μπερτ η αληθεια ειναι πως ποτε δεν μου αρεσε και μαλλον δεν του ταιριαζει να ειναι ο πρωταγωνιστης της σειρας. Ουτε και ο Σεντρικ , αλλα τουλαχιστον κινουνται σε ανεκτα επιπεδα.

 

Αρκετα καλη και η σκηνοθεσια και το σεναριο και οι διαλογοι που ακομα και απλες ιστοριες τις κανουν ενδιαφερουσες αντι βαρετες.

Δεν ειναι τυχαιο που μια ολοκληρη γενια την λατρεψε και εγινε τοσο γνωστη.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.