Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΘOΡΓΚΑΛ (ΚΟΚΚΙΝΟΣ ΚΥΚΛΟΣ)


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τα 8 πρώτα Θόργκαλ.

Παρότι αυτή η θεματολογία με Βίκινγκς, μάχες, μάγους, δαίμονες κτλ μ΄αρέσει(αν και η αναφορά εξωγήινων με χάλασε - ευτυχώς είναι διακριτική), συνολικά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα.

Καταρχάς μου φάνηκαν πολύ μικρά τα άλμπουμ.
Εϊναι 46 σελίδες το καθένα και σε 10 λεπτά αν είσαι γρήγορος το έχεις διαβάσει.
Διάβασε ένα άλμπουμ αντίστοιχων σελίδων του Goscinny για παράδειγμα και δεν πρόκειται να το τελειώσεις πριν το 20λεπτο.

Τα Θόργκαλ έχουν κάτι μεγάλες εικόνες και λίγο κείμενο. Έχω συναντήσει ουκ ολίγες σελίδες χωρίς το παραμικρό μπαλονάκι με λόγια.
Είναι ένα κόμικ που βασίζεται περισσότερο στο σκίτσο(το οποίο βέβαια είναι εξαιρετικό) και λιγότερο στο σενάριο.

Μέτρια σειρά για τα γούστα μου :Suspicious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 148
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πάντως κατανοώ πλήρως την εξαγρίωση σας στα νέα περί ασπρόμαυρου Θόργκαλ.

Σε μια σειρά που βασίζεται πρωτίστως στο σκίτσο είναι έγκλημα να το κάνεις ασπρόμαυρο.
Καλύτερα να μην τα εκδόσει, παρά αυτό.

Και συγγνώμη αν φανώ σκληρός αλλά αγαπητοί μου στη ΜΑΜΟΥΘ καλύτερα να συνταξιοδοτηθείτε και να αφήσετε σε κάποια άλλη εταιρεία με όρεξη για δουλειά τα δικαιώματα των τίτλων σας.
Έχετε καταργήσει πόσους τίτλους, κάποιους άλλους(βλ.Λούκυ Λουκ) κάνετε πόσα χρόνια να τους εκδόσετε, σας κάνω ερωτήσεις στη σελίδα σας στο fb και δεν μπαίνετε καν στον κόπο να μ΄απαντήσετε.....ε φτάνει πια. Τόπο στα νιάτα :out:

btw η Cinebook έχει βγάλει 9 ανέκδοτα στην Ελλάδα άλμπουμ(απ΄το 17ο ως το 25ο της σειράς) και υπάρχουν όλα σε cbr για όποιον ενδιαφέρεται να τα διαβάσει :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3769 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Και συγγνώμη αν φανώ σκληρός αλλά αγαπητοί μου στη ΜΑΜΟΥΘ καλύτερα να συνταξιοδοτηθείτε και να αφήσετε σε κάποια άλλη εταιρεία, με όρεξη για δουλειά, τα δικαιώματα των τίτλων σας.

 

 

Αν κερδίσω το τζόκερ σήμερα, που είναι αρκετά πιθανό, θα τους κάνω πρόταση εξαγοράς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116930
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η συζήτηση μεταφέρθηκε εδώ.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  749
  • Reputation:   7093
  • Achievement Points:  763
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για όσους ενδιαφέρονται, όπως εγώ, να συνεχίσουν την υπέροχη αυτή σειρά.

 

Η Μαμουθκομιξ έχει δημοσιεύσει με σωστή σειρά τα πρώτα 16 τεύχη.

 

Η cinebook δημοσιεύει κανονικά από το 17 και μετά και έχει φτάσει έως το 26. Άρα μπορούμε να αγοράσουμε τα επόμενα 10 τεύχη. Τρέχω ....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Λίγο τα καλά σχόλια για την συγκεκριμμένη έκδοση, λίγο η τότε προσφορά των Public (3for2), με έκανε κι αγόρασα 3 τευχάκια και κάπως έτσι ξεκίνησε το σκάλωμα...

 

Διάβασα μόνο τα 2 πρώτα, τα οποία βρήκα και καταπληκτικά στο σχέδιο και πολύ καλά στο σενάριο. Όντως, όπως έχει αναφερθεί εξάλλου, το τευχάκι τελειώνει γρήγορα, πολύ γρήγορα!

Εννοείται θα την συνεχίσω διαβάζοντας όλα τα στόρυ-αρκ ανά τεύχη και συμπληρώνοντας όλα την (ελληνική) σειρά.

 

Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι τα αγγλικά κοστολογούνται πιο ακριβά από τα ελληνικά και επίσης τα γαλλικά είναι αισθητά ακριβότερα (στο site τα έχουν 12€)

Δεν το έψαξα και πολύ είναι η αλήθεια :) αλλά η τιμή της Μαμούθ μου φαίνεται πάρα πολύ καλή. Κρίμα που σταμάτησε στα 16..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ένα μικρό αρθράκι στα αγγλικά για τα 40 χρόνια του κόμικ με αρκετά ιστορικά στοιχεία και λινκ για περισσότερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3123
  • Reputation:   23723
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Η Europe υποστηρίζει πολύ καλά τον κατάλογό της με σωρεία τέτοιων ενδιαφερόντων άρθρων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Tέλη του μήνα κυκλοφορεί στη Γαλλία το 36ο τεύχος της σειράς με τίτλο "Aniel".
Για 1η φορά στο σενάριο ο Yann.
Τα 29 πρώτα άλμπουμ είναι του Van Hamme, απ΄το 30 ως το 34 του Sente, ενώ το 35ο του Dorison.
Στο σχέδιο πάντα ο Rosinski, που παρά την ηλικία του δεν δείχνει να έχει χάσει την όρεξή του όπως μαρτυρούν και οι εικόνες :)

 

2562_couv.thumb.jpg.446bc85a833db357808203aae9d9deb3.jpg 2562_P10.thumb.jpg.29ea8ab312294dafef5cd660b3c59d86.jpg 2562_P12.thumb.jpg.2765dfae8811a3a2c399916e38db37cd.jpg

 

 

Παράλληλα η Cinebook κυκλοφορεί εντός μήνα το 28ο τεύχος της σειράς με τίτλο "Kriss of Valnor" που συνεχίζει την ενδιαφέρουσα ιστορία που διαβάσαμε(όσοι το κάναμε) στο "Barbarian".
Όσοι έχετε αγωνία να μάθετε τι απέγινε ο Θόργκαλ, που αφέθηκε να κείτεται στο νησί Syrenia, μην το χάσετε :)

 

9781849184229.thumb.jpg.9ee9a6214df496f1093017b1378fbb10.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξαναδιαβάζοντας τα 16 ελληνικά τεύχη μετά από πολύ καιρό, επανέρχομαι για να κάνω μια διόρθωση στο προ 2ετίας σχόλιό μου :)

On 9/11/2016 στο 3:30 ΜΜ, laz33 είπε:

Διάβασα τα 8 πρώτα Θόργκαλ.

Παρότι αυτή η θεματολογία με Βίκινγκς, μάχες, μάγους, δαίμονες κτλ μ΄αρέσει(αν και η αναφορά εξωγήινων με χάλασε - ευτυχώς είναι διακριτική), συνολικά δεν μπορώ να πω ότι ενθουσιάστηκα ιδιαίτερα.

Καταρχάς μου φάνηκαν πολύ μικρά τα άλμπουμ.
Εϊναι 46 σελίδες το καθένα και σε 10 λεπτά αν είσαι γρήγορος το έχεις διαβάσει.
Διάβασε ένα άλμπουμ αντίστοιχων σελίδων του Goscinny για παράδειγμα και δεν πρόκειται να το τελειώσεις πριν το 20λεπτο.

Τα Θόργκαλ έχουν κάτι μεγάλες εικόνες και λίγο κείμενο. Έχω συναντήσει ουκ ολίγες σελίδες χωρίς το παραμικρό μπαλονάκι με λόγια.
Είναι ένα κόμικ που βασίζεται περισσότερο στο σκίτσο(το οποίο βέβαια είναι εξαιρετικό) και λιγότερο στο σενάριο.

Μέτρια σειρά για τα γούστα μου :Suspicious:


Παραήμουν αυστηρός :oops:

Σίγουρα κάποια πράγματα εξακολουθούν να μ΄ενοχλούν, σίγουρα θεωρώ ότι ο Van Hamme έχει κάνει και καλύτερες δουλειές, αλλά διάολε... ο Θόργκαλ ΔΕΝ είναι μέτρια σειρά.
Είναι καλή σειρά, είναι πολύ καλή σειρά :)

Ίσως φταίει ότι σ΄αυτά τα 2 χρόνια διάβασα πολλά κόμικς και απέκτησα εμπειρίες και ωριμότητα, ίσως φταίει ότι συνήθισα την επιστημονική φαντασία και δεν μου κακοφαίνεται πλέον, ίσως φταίει ότι τότε δεν ήξερα τι εστί VH και τώρα είδα τη σειρά μ΄άλλο μάτι. Ίσως ένας συνδυασμός αυτών.
Δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι σ΄αυτή τη 2η ανάγνωση ευχαριστήθηκα τα τεύχη πολύ περισσότερο. Σε σημείο που σκέφτομαι να τ΄αποκτήσω. Ευτυχώς βλέπω εξακολουθούν να είναι διαθέσιμα :)

Όσον αφορά το "μικρά άλμπουμ" που είχα πει.
Κι εδώ ήμουν αυστηρός. Μόνο τα πρώτα μου φάνηκαν αραιογραμμένα, άντε κι αυτό με τον Αλινόη.
Στα υπόλοιπα όμως ευχαριστιέσαι μια χαρά την ιστορία. Δεν νιώθεις ότι τέλειωσε γρήγορα :)

 

Ανάποδο σχόλιο όμως θα κάνω για το σχέδιο. Τότε μου άρεσε. Τώρα δεν μου φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο, ίσως επειδή έχω δει πολύ καλύτερα.
Αλλά απ΄τη στιγμή που εξυπηρετεί το σκοπό του λίγο με νοιάζει :)

Εν τέλει όχι διόρθωση, μάλλον διαγραφή χρειάζεται το παλιό μου σχόλιο :lol:

Πάω τώρα να συνεχίσω με τα αγγλικά Θόργκαλ :dance:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  749
  • Reputation:   7093
  • Achievement Points:  763
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

13 ώρες πριν, laz33 είπε:

Ξαναδιαβάζοντας τα 16 ελληνικά τεύχη μετά από πολύ καιρό, επανέρχομαι για να κάνω μια διόρθωση στο προ 2ετίας σχόλιό μου :)


Παραήμουν αυστηρός :oops:

Σίγουρα κάποια πράγματα εξακολουθούν να μ΄ενοχλούν, σίγουρα θεωρώ ότι ο Van Hamme έχει κάνει και καλύτερες δουλειές, αλλά διάολε... ο Θόργκαλ ΔΕΝ είναι μέτρια σειρά.
Είναι καλή σειρά, είναι πολύ καλή σειρά :)

Ίσως φταίει ότι σ΄αυτά τα 2 χρόνια διάβασα πολλά κόμικς και απέκτησα εμπειρίες και ωριμότητα, ίσως φταίει ότι συνήθισα την επιστημονική φαντασία και δεν μου κακοφαίνεται πλέον, ίσως φταίει ότι τότε δεν ήξερα τι εστί VH και τώρα είδα τη σειρά μ΄άλλο μάτι. Ίσως ένας συνδυασμός αυτών.
Δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι σ΄αυτή τη 2η ανάγνωση ευχαριστήθηκα τα τεύχη πολύ περισσότερο. Σε σημείο που σκέφτομαι να τ΄αποκτήσω. Ευτυχώς βλέπω εξακολουθούν να είναι διαθέσιμα :)

Όσον αφορά το "μικρά άλμπουμ" που είχα πει.
Κι εδώ ήμουν αυστηρός. Μόνο τα πρώτα μου φάνηκαν αραιογραμμένα, άντε κι αυτό με τον Αλινόη.
Στα υπόλοιπα όμως ευχαριστιέσαι μια χαρά την ιστορία. Δεν νιώθεις ότι τέλειωσε γρήγορα :)

 

Ανάποδο σχόλιο όμως θα κάνω για το σχέδιο. Τότε μου άρεσε. Τώρα δεν μου φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο, ίσως επειδή έχω δει πολύ καλύτερα.
Αλλά απ΄τη στιγμή που εξυπηρετεί το σκοπό του λίγο με νοιάζει :)

Εν τέλει όχι διόρθωση, μάλλον διαγραφή χρειάζεται το παλιό μου σχόλιο :lol:

Πάω τώρα να συνεχίσω με τα αγγλικά Θόργκαλ :dance:

 

 

Χαχαχαχα.

 

Χαίρομαι που εκτίμησες αυτην την εξαιρετική σειρά. καλως ήλθες στο κλαμπ των Θοργκαλ φανς.

 

Το απίστευτο της σειράς, που την κάνει να ξεχωρίζει, είναι πως έχει δώσει ερμηνεία σε δεκάδες πραγματικούς μύθους και δοξασίες των Βίκινγκς.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

14 ώρες πριν, laz33 είπε:

Ξαναδιαβάζοντας τα 16 ελληνικά τεύχη μετά από πολύ καιρό, επανέρχομαι για να κάνω μια διόρθωση στο προ 2ετίας σχόλιό μου :)


Παραήμουν αυστηρός :oops:

Σίγουρα κάποια πράγματα εξακολουθούν να μ΄ενοχλούν, σίγουρα θεωρώ ότι ο Van Hamme έχει κάνει και καλύτερες δουλειές, αλλά διάολε... ο Θόργκαλ ΔΕΝ είναι μέτρια σειρά.
Είναι καλή σειρά, είναι πολύ καλή σειρά :)

Ίσως φταίει ότι σ΄αυτά τα 2 χρόνια διάβασα πολλά κόμικς και απέκτησα εμπειρίες και ωριμότητα, ίσως φταίει ότι συνήθισα την επιστημονική φαντασία και δεν μου κακοφαίνεται πλέον, ίσως φταίει ότι τότε δεν ήξερα τι εστί VH και τώρα είδα τη σειρά μ΄άλλο μάτι. Ίσως ένας συνδυασμός αυτών.
Δεν ξέρω. Το θέμα είναι ότι σ΄αυτή τη 2η ανάγνωση ευχαριστήθηκα τα τεύχη πολύ περισσότερο. Σε σημείο που σκέφτομαι να τ΄αποκτήσω. Ευτυχώς βλέπω εξακολουθούν να είναι διαθέσιμα :)

Όσον αφορά το "μικρά άλμπουμ" που είχα πει.
Κι εδώ ήμουν αυστηρός. Μόνο τα πρώτα μου φάνηκαν αραιογραμμένα, άντε κι αυτό με τον Αλινόη.
Στα υπόλοιπα όμως ευχαριστιέσαι μια χαρά την ιστορία. Δεν νιώθεις ότι τέλειωσε γρήγορα :)

 

Ανάποδο σχόλιο όμως θα κάνω για το σχέδιο. Τότε μου άρεσε. Τώρα δεν μου φαίνεται κάτι το ιδιαίτερο, ίσως επειδή έχω δει πολύ καλύτερα.
Αλλά απ΄τη στιγμή που εξυπηρετεί το σκοπό του λίγο με νοιάζει :)

Εν τέλει όχι διόρθωση, μάλλον διαγραφή χρειάζεται το παλιό μου σχόλιο :lol:

Πάω τώρα να συνεχίσω με τα αγγλικά Θόργκαλ :dance:

 

Χαίρομαι κι εγώ που σου άρεσε με την δεύτερη ανάγνωση και πράγματι έχεις δίκιο για το σχέδιο που σιγά-σιγά βελτιώνεται!

Ως φαν του Θόργκαλ θα πρότεινα και τα νεανικά χρόνια του Θόργκαλ, έχουν βγει 6 στα γαλλικά ,3 στα αγγλικά που ουσιαστικά είναι οι ιστορίες πριν τα τεύχη της Μαμούθ.

Τα τεύχη που έχει κυκλοφορήσει η Cinebook στα αγγλικά τα έχω διαβάσει και μου άρεσαν εξίσου για να μην πω και περισσότερο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

On 12/12/2018 στο 11:10 ΠΜ, guskoin είπε:

Χαίρομαι κι εγώ που σου άρεσε με την δεύτερη ανάγνωση και πράγματι έχεις δίκιο για το σχέδιο που σιγά-σιγά βελτιώνεται!

Ως φαν του Θόργκαλ θα πρότεινα και τα νεανικά χρόνια του Θόργκαλ, έχουν βγει 6 στα γαλλικά ,3 στα αγγλικά που ουσιαστικά είναι οι ιστορίες πριν τα τεύχη της Μαμούθ.

Τα τεύχη που έχει κυκλοφορήσει η Cinebook στα αγγλικά τα έχω διαβάσει και μου άρεσαν εξίσου για να μην πω και περισσότερο!

Τα΄χω διαβάσει μια φορά τα αγγλικά πριν 2 χρόνια.
Ξέρω ότι είναι στο ίδιο επίπεδο με τα 16 πρώτα που έβγαλε η ΜΑΜΟΥΘ :)

Αυτή τώρα είναι η 2η ανάγνωση που θα τα κάνω. Με άλλο μάτι πλέον και εκτιμώντας τα πολύ περισσότερο :cool:
Έχω διαβάσει μέχρι το "Τhe Barbarian"(27ο τεύχος της σειράς) και παράγγειλα χθες το "Kriss of Valnor"(28ο τεύχος).

Το 29ο "The Sacrifice", που είναι και το τελευταίο του Van Hamme, κυκλοφορεί ήδη σε ψηφιακή μορφή απ΄την Europe Comics.
Δεν το διάβασα όμως ακόμη γιατί πρέπει να διαβάσω πρώτα το #28 μιας και είναι συνεχόμενη η ιστορία :)

Μόλις τελειώσω μ΄αυτά θα διαβάσω και τα νεανικά χρόνια που δεν τα΄χω ξαναδιαβάσει. Αν και το ότι δεν είναι VH με προβληματίζει.
Κακά τα ψέματα ο άνθρωπος δεν παίζεται.
Ό,τι και να γράψει θα είναι από απλά καλό έως εξαιρετικό.
Μέχρι και ο Wayne Shelton μ΄άρεσε που θεωρείται απ΄τις μέτριες σειρές του :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31464
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  749
  • Reputation:   7093
  • Achievement Points:  763
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2946 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Συμφωνω εγγυηση ο Van Hamme.

 

Και εμένα μου άρεσαν τα πρώτα Wayne Shelton που όλοι το είχαν θάψει.

 

Εδώ ο άνθρωπος έγραψε τα Τριάντα Αργύρια Μπλείκ και Μόρτιμερ καλύτερο από του Jacobs τι να λέμε ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διάβασα τα 29 τεύχη του Βαν Αμ :cool:
Η σειρά ξεκινάει συντηρητικά με τον κύκλο "Η Βασίλισσα των Παγωμένων Θαλασσών" (τεύχη 1-2), αρχίζει να δείχνει τα δόντια της με το αυτοτελές "Οι Τρεις Γέροντες του Άραν" (τεύχος 3) και απογειώνεται με τον κύκλο "Η Χώρα Κα" (τεύχη 9-13).
Μέχρι το τεύχος 17 "H Φρουρός των Κλειδιών" το επίπεδο παραμένει πολύ υψηλό, με εξαίρεση το τεύχος 14 με το origin της Ααρίσια που προσωπικά δεν μ΄ενθουσίασε.
Απ΄τον κύκλο του "Σάιγκαν του Ανελέητου" (τεύχη 18-23) κι έπειτα έχουμε μια μικρή κάμψη, υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις, αλλά σε γενικές γραμμές η ποιότητα παραμένει σε αρκετά καλά επίπεδα.
Μόνο ψεγάδι ότι υπάρχουν μερικές επαναλήψεις και ότι κάποιες ιστορίες τραβιούνται περισσότερο απ΄όσο πρέπει.
Στα 2 τελευταία τεύχη έχουμε πολλές εκπλήξεις και ο κύκλος κλείνει με τον Θόργκαλ ουσιαστικά ν΄αποσύρεται και να δίνει τη σκυτάλη στον Γιολάν.
Κι απ΄ότι βλέπω ο Σεντέ συνεχίζει από εκεί που σταμάτησε ο Βαν Αμ.
Είμαι περίεργος να διαβάσω τα πρώτα τεύχη του Σεντέ. Βλέπω έχουν καλές κριτικές :)

 

Αγαπημένες ιστορίες.
Από αυτοτελείς*: "Οι Τρεις Γέροντες του Άραν" (τεύχος 3), "Η Λύκαινα" (τεύχος 16) και "Αρακνέα" (τεύχος 24).
Από story arcs: "Η Χώρα Κα" (τεύχη 9-13), ενώ απ΄τον κύκλο του Σάιγκαν μ΄άρεσαν πολύ τα "To Σπαθί του Ήλιου" και "Το Κλουβί" (τεύχη 18 και 23).

Σ΄αυτές βάζω ένα 8.5 με 9/10.
Στη σειρά σαν σύνολο ένα 8/10 :)

 

*Δεν υπάρχει 100% αυτοτέλεια στη σειρά, μιας και κάθε ιστορία αρχίζει από εκεί που τελειώνει η προηγούμενη. Κάποια τεύχη όμως μπορούν να διαβαστούν και μεμονωμένα χωρίς να χαθεί κάτι σημαντικό απ΄την υπόθεση.
Θα πρότεινα πάντως σε όποιον σκοπεύει να διαβάσει τα Θόργκαλ να τα πάρει απ΄την αρχή :)


PS1: Στο τεύχος 29 "Η Θυσία" βλέπουμε και μια αλλαγή στο σχεδιασμό απ΄τον Ροσίνσκι. Βασικά χρησιμοποιεί την τεχνική χρωματισμού που έχουν και τα εξώφυλλα των άλμπουμ, αυτή που θυμίζει ζωγραφική σε καμβά.

Για να καταλάβετε τι εννοώ, μια σύγκριση μεταξύ των #23 και #29:

 

23.thumb.PNG.a95375793a30aa753315f5cc53753964.PNG 29.thumb.PNG.83f63dc255b5bd93b345db3924c4b04a.PNG

PS2: Διάβασα και τα 2 πρώτα τεύχη απ΄τα νεανικά χρόνια του Θόργκαλ αλλά δεν ενθουσιάστηκα.
Δεν ήταν κακά αλλά είχαν κάποια θεματάκια, όπως σεναριακές ευκολίες και αργή εξέλιξη.
Όχι βέβαια πως περίμενα ο Γιαν να γράψει στο επίπεδο του Βαν Αμ :D

 

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Διαβάστηκε και το I, Jolan, το 1ο τεύχος της σειράς σε σενάριο Sente.
Αρκετά καλό. Πατάει στο τελευταίο story arc του Van Hamme και συνεχίζει την ιστορία δείχνοντας τις περιπέτειες του Γιολάν αφού εγκατέλειψε την οικογένειά του.
Mαθαίνουμε για το origin του Μάνθορ κι άλλα ενδιαφέροντα πράματα για κάποιους βασικούς πρωταγωνιστές.
Εντάξει, στο να σκαλίζει το παρελθόν είναι μανούλα ο Sente, δεν περίμενα κάτι λιγότερο. Όπως και στο να μιμείται το στυλ γραφής των προκατόχων του.
Κάποια "κουφά" που ευνοούν την εξέλιξη της υπόθεσης δεν λείπουν, αλλά σε κόμικ φαντασίας είναι δικαιολογημένα μέχρι ενός βαθμού.
Το μόνο που κάνει o συγκεκριμένος σεναριογράφος κλασικά και δεν μ΄αρέσει είναι ν΄απλώνει πολύ μια ιστορία.
Έτσι κι εδώ η δράση πάει αργά και ουσιαστικά δεν γίνονται πολλά πράματα σ΄αυτό το άλμπουμ. Όσα γίνονται όμως έχουν ενδιαφέρον και μπαίνουν καλές βάσεις για μετέπειτα.
Δεν κρύβω ότι ανυπομονώ για τη συνέχεια :)

22-i-jolan-tome-30-22-i-jolan.thumb.jpg.d74b1256de8d269d2a7925e1c838295b.jpg

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Aφού έκανα επανάληψη τα 29 μου Θόργκαλ + το #30 με τον Jolan, διάβασα και τα υπόλοιπα του Sente(τεύχη #31-34).
Tα έχει βγάλει όλα ψηφιακά η europe comics :)

MebkNLNjxz4FYQN34ZGLL005tMVk4ZoH-couv-1200.thumb.jpg.b7310d1448e88cd71e2e706b20d6a55d.jpg 4TBQkzeNCEMZJVl9SDMRT2CEzMxytN9o-couv-1200.thumb.jpg.a6c5ca39813e3b1b99dfb81ece3f1867.jpg 1hgW6uWqdwqZi0ydXqxKyYABQoWi1azs-couv-1200.thumb.jpg.347916df3dac0ec8f478b4f3fef6bea6.jpg V9m7jCA5eF9EaazXSXraz4896FBbXSCt-couv-1200.thumb.jpg.67ec72ccbe72c3cd3c4c410f5f320181.jpg


Το #31(Thor's Shield) είναι κι αυτό αρκετά καλό.
Aλλά μετά αρχίζει και γίνεται κουραστικό το θέμα. Απλώνεται πολύ ο τραχανάς. Αντί να ολοκληρωθεί η ιστορία ανοίγουν όλο και περισσότερα μέτωπα, χωρίς να κλείνουν τα προηγούμενα.
Φτάνουμε έτσι στον Κah-Aniel και δεν ξέρουμε ακόμα ποια είναι αυτή η περιβόητη "exceptional destiny" για την οποία προορίζεται ο Jolan και πρωτοακούσαμε στο τεύχος #29.
Eπίσης η τροπή που παίρνει η ιστορία με τον Aniel, τους Red Mages και τη Βαγδάτη δεν με ενθουσιάζει.
Ξεφεύγουμε απ΄τη σκανδιναβική μυθολογία που είναι το κύριο θέμα της σειράς.

Η φαντασία και η δράση επίσης αρχίζουν να εκλείπουν.

Ενώ ξεκίνησε καλά ο Sente, κάπου άρχισε να το χάνει.
 

Για μένα τα καλά Θόργκαλ είναι τα 29 του Van Hamme. Τα υπόλοιπα και να μην τα διάβαζα δεν θα έχανα κάτι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εισαι τεράστιος ήρωας που έχεις κάτσει και έχεις διαβάσει τουλάχιστον 3 φορές τα Θόργκαλ :) 

 

Αυτό.

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πολύ καλή σειρά. Την παρεξήγησα στην αρχή.
Δεν είχα σκοπό να ξανασχοληθώ μετά την 1η ανάγνωση.

Κάτι μ΄είχε χαλάσει.
Αλλά ευτυχώς τη διάβασα 2η φορά κι αναθεώρησα.

Δώσε κι εσύ μια 2η ευκαιρία.

Με κάθε ανάγνωση ανεβαίνει στην εκτίμησή μου :)
 

Σε μια παρουσίαση είχα διαβάσει ότι ο Βαν Αμ είναι ο Γκοσινύ της περιπέτειας.
Πόσο εύστοχο σχόλιο.
Ο τύπος είναι μάγος :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3123
  • Reputation:   23723
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Τα spin-offs τα διαβάζεις; Γιατί είναι απαραίτητα για να ξαναμπείς στη συμμαζεμένη σειρά. Βέβαια θέλει προσπάθεια, ειδικά το Louve είναι ελεεινό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν έχω διαβάσει τα spin-offs πέρα από κάποια La Jeunesse.

Δεν έχω όμως θέμα στο να κατανοήσω την ιστορία.
Μια χαρά την κατανοώ και χωρίς τα spin-offs.
Απλά μου φαίνεται βαρετή και ότι πάει πολύ αργά.
Δηλαδή έχουμε φτάσει στο τεύχος #34 κι ακόμα περιμένουμε να μάθουμε ποια μοίρα επιφυλάσσει ο Μάνθορ στον Γιολάν και πότε θα μετενσαρκωθεί ο Ανιέλ.

Ο Βαν Αμ σε 2-3 τεύχη μάξιμουμ θα μας είχε πει την ιστορία και με πολύ πιο ενδιαφέροντα τρόπο.
Ο Σεντέ την έχει απλώσει σε 5 τεύχη κι ακόμα να την ολοκληρώσει.

Και βασικά δεν ολοκληρώνει, μιας και σταματάει να γράφει μετά το Kah-Aniel. Συνεχίζει ο Ντοριζόν.

Δεν ξέρω, ίσως ήταν καλύτερα οι συνεχιστές της σειράς να γράψουν για αρχή αυτοτελείς ιστορίες ή έστω μικρά story arcs :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επιτέλους ολοκλήρωσα το story-arc με τον Ανιέλ (φτου ξελευθερία).
Η Europe comics έβγαλε και τα τεύχη 35-36.

 

rqnI1SCG7QzyggACKe8AvTl0hSH7xaoe-couv-1200.thumb.jpg.bed6f4b3f085d1dcedcfd0a4054a591b.jpg I52u4qjL6vjVEavO9uFKzjDXjS7pYzVh-couv-1200.thumb.jpg.86b45cc389b3c224c1b2a144a114eb66.jpg

 

Ήδη είχε αρχίζει να κουράζει, ειδικά απ΄τη στιγμή που ο Sente μετέφερε τη δράση στη Βαγδάτη στο τεύχος 34.
Και βασικά μόνο το ότι την ιστορία άρχισε ο Sente, τη συνέχισε ο Dorison και την ολοκλήρωσε ο Yann, σε προϊδεάζει ότι θα διαβάσεις κάτι χωρίς συνοχή.

Μια φράση που θα μπορούσε να την περιγράψει είναι "Ξεκίνησα για Αθήνα και κατέληξα Αλεξανδρούπολη".

Και το χειρότερο είναι ότι ξέχασα πως ήθελα να πάω Αθήνα :lol:

Τα τεύχη του Dorison και Yann είναι τα χειρότερα της σειράς. Αδικαιολόγητη βία, εχθροί που έρχονται απ΄το πουθενά, επανεμφανίσεις προσώπων απ΄το παρελθόν χωρίς λόγο, μάχες που δεν καταλαβαίνεις πως άρχισαν και πως τέλειωσαν κτλ.
Ο Yann πήγε να κάνει ένα συμμάζεμα, αλλά πως να συμμαζέψεις τα ασυμμάζευτα;

Πχ ο Γιολάν, που έχουμε να τον δούμε απ΄το #33, εμφανίζεται στις τελευταίες σελίδες του #36 έτσι ξαφνικά και χωρίς να εξηγεί τι έκανε τόσο καιρό.
Να θυμήσω ότι υποτίθεται τον προόριζε ο Μάνθορ για μια ξεχωριστή μοίρα που τελικά δεν μάθαμε ποια είναι :lol:

Ο Dorison είχε τη "φαεινή" ιδέα στο Scarlet Fire να μας πει ότι η Κρις ντε Βαλνόρ δεν πέθανε τελικά.
Και τι κάνει ο Yann; Την εμφανίζει 5 σελίδες πριν το τέλος της ιστορίας, εξίσου ξαφνικά όπως εμφανίστηκε κι ο Γιολάν και επίσης χωρίς να μαθαίνουμε τι έγινε και γλίτωσε το θάνατο :damn:

Ο δε Ανιέλ αφού πέρασε τα μύρια όσα μέχρι να τον σώσει ο Θόργκαλ (καταλήφθηκε απ΄το πνεύμα του Kαχανιέλ, απήχθη απ΄τους Red Mages, βρήκε την ολοκληρωτική δύναμη την οποία τελικά δεν κατάφερε να ελέγξει και κόντεψε να σκοτωθεί..) αποφάσισε ότι δεν τον θέλει για πατέρα του και προτιμάει να φύγει με την Kρις.

 

Τέλος πάντων. Το ΄πα και πάνω. Τα καλά Θόργκαλ είναι του Van Hamme, άντε και τα 1-2 πρώτα του Sente.
Μετά γίνονται πολύ κουραστικά.
Κρίμα που πήρε τέτοια κατεύθυνση η σειρά.

Καλύτερα να βγαίνουν αυτοτελείς ιστορίες που να είναι catch it or leave it:beer0:

 

'Άντε και μια συγκεντρωτική βαθμολογία για κάθε άλμπουμ χωριστά (με κόκκινο τ΄αγαπημένα μου):

 

  1. H Προδομένη Μάγισσα: 7.5/10
  2. Το Νησί των Παγωμένων Θαλασσών: 7.5/10
  3. Οι Τρεις Γέροντες του Άραν: 8/10
  4. Η Μαύρη Γαλέρα: 8/10
  5. Πέρα από τις Σκιές: 8.5/10
  6. Η Πτώση του Μπρεκ-Ζαρίθ: 8.5/10
  7. Το Παιδί των Άστρων: 8/10
  8. Αλινόη: 7.5/10
  9. Οι Τοξότες: 9/10

10. Η Χώρα Κα: 8.5/10
11. Τα Μάτια του Τανατλόκ: 8.5/10
12. Η Πόλη του Χαμένου Θεού: 8.5/10
13. Μεταξύ Γης και Φωτός: 8.5/10
14. Ααρίσια: 7.5/10
15. Ο Άρχοντας των Ορέων: 8/10
16. Λύκαινα: 8.5/10
17. Η Φρουρός των Κλειδιών: 8/10
18. To Σπαθί του Ήλιου: 8/10
19. To Aόρατο Φρούριο: 8.5/10
20. Το Σημάδι των Εξόριστων: 8.5/10
21. Το Στέμμα του Ογκοτάι: 8/10
22. Γίγαντες: 7.5/10
23. To Kλουβί: 8.5/10
24. Αράκνεα: 9/10
25. Η Μπλε Mάστιγα: 8/10
26. Το Βασίλειο Κάτω από την Άμμο: 7/10
27. O Bάρβαρος: 8/10
28. Κρις ντε Βαλνόρ: 8/10
29. Η Θυσία: 7.5/10
30. Εγώ ο Γιολάν: 7.5/10
31. Η Ασπίδα του Θορ: 7.5/10
32. Η Μάχη της Άσγκαρντ: 7/10
33. To Πλοίο-Ξίφος: 7/10
34. Καχ-Ανιέλ: 6/10
35. H Πορφυρή Φωτιά : 5.5/10
36. Ανιέλ: 5/10

 

:cheers4:

 

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3123
  • Reputation:   23723
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Θα ξαναπώ άλλη μια φορά ότι οι σειρές Louve & Kriss de Valnor εξελίσσονται παράλληλα και εκεί εξηγούνται όλα για τον Γιολαν και την Κρις.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

28 λεπτά πριν, Kurdy Malloy είπε:

Θα ξαναπώ άλλη μια φορά ότι οι σειρές Louve & Kriss de Valnor εξελίσσονται παράλληλα και εκεί εξηγούνται όλα για τον Γιολαν και την Κρις.

 

 

To φαντάστηκα αλλά το θεωρώ βλακεία να εξηγούνται γεγονότα της βασικής σειράς σε παράλληλες σειρές.

Δεν είχαμε τέτοια μπερδέματα όσο έγραφε ο Van Hamme.
Απ΄τον Sente και μετά μπήκαν αμερικάνικα κόλπα και στα BD όπως φαίνεται :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3123
  • Reputation:   23723
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν είναι spin off. Είναι παράλληλη σειρά. Spin off είναι το La Jeunesse de...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νέο άλμπουμ (το 38ο της σειράς) κυκλοφορεί το Νοέμβριο με τίτλο La Selkie :)
Σε σχέδιο Vignaux και σενάριο απ΄τον Yann.
Να και το εξώφυλλο, σχεδιασμένο απ΄τον Rosinski :cool:

 

thorgal38couverture.thumb.jpg.093e6eb2091e8d9d7921c208eb0b8930.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  20687
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  15
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Παιδια καλησπερα

που μπορω να αγορασω την αγγλικη-αμερικανικη εκδοση; Ηξερα μονο για την cinebook. Υπαρχει και αλλη εκδοτικη;

ευχαριστω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

12 ώρες πριν, hangman είπε:

Παιδια καλησπερα

που μπορω να αγορασω την αγγλικη-αμερικανικη εκδοση; Ηξερα μονο για την cinebook. Υπαρχει και αλλη εκδοτικη;

ευχαριστω

Απ΄όσο ξέρω όχι.
Μόνο η cinebook υπάρχει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20687
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  15
  • Reputation:   32
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

40 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Απ΄όσο ξέρω όχι.
Μόνο η cinebook υπάρχει :)

Ειδα οτι η cinebook μεχρι ενα συγκεκριμενο νουμερο-τευχος εχει φτασει απτην λιστα που εγραψες παραπανω. Τα υπολοιπα ειναι να βγουν; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4193
  • Reputation:   32854
  • Achievement Points:  4372
  • Days Won:  83
  • With Us For:  2871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, hangman είπε:

Ειδα οτι η cinebook μεχρι ενα συγκεκριμενο νουμερο-τευχος εχει φτασει απτην λιστα που εγραψες παραπανω. Τα υπολοιπα ειναι να βγουν; 

Nαι, μέχρι στιγμής η cinebook έχει βγάλει σε έντυπη μορφή τα 29 πρώτα άλμπουμ της σειράς, όλα του Van Hamme δηλαδή.
Μη σε μπερδεύει η αρίθμηση. Τα πρώτα άλμπουμ τα έβγαζε διπλά, γι΄αυτό και το Sacrifice (29ο τεύχος της σειράς) έχει το νούμερο 21 στην αρίθμηση της cinebook.
Τα υπόλοιπα μέχρι και το τεύχος 36 έχουν βγει σε ψηφιακή μορφή απ΄τη Europe comics και θα βγουν και σε έντυπη απ΄τη cinebook.

Ήδη ανακοινώθηκε το #30 "I, Jolan" μέσω bookdepository που θα κυκλοφορήσει το Φεβρουάριο :)

 

Η Εurope comics ξεκίνησε επίσης να βγάζει (πάντα στα αγγλικά εννοείται) και τις παράλληλες σειρές Les mondes de Thorgal - Kriss de Valnor και Les mondes de Thorgal - Louve, οι οποίες θα βγουν επίσης απ΄τη cinebook στο προσεχές μέλλον.
Σήμερα μάλιστα διάβασα το 1ο τεύχος απ΄την Kriss de Valnor.

 

WpGT3ZpaWrP7uGtWperasLaWjYytVyxr-couv-1200.thumb.jpg.c784da1b9112f4802a0ef23e43c0e7b4.jpg


Ήταν αρκετά καλό, δεν το περίμενα :cool:
Δείχνει την Κρις να την έχουν πάρει οι Βαλκυρίες μετά τα γεγονότα του τεύχους 28 (Kriss de Valnor) και να τη δικάζουν για να δουν αν αξίζει να πάει στη Βαλχάλα ή στο Νίφελχαϊμ (παράδεισος-κόλαση τύπου).
Εκεί η Κρις περιγράφει τα σκληρά παιδικά της χρόνια κι έχουν αρκετό ενδιαφέρον οι ιστορίες που διηγείται.
Άξιζε :) Το 1ο μέρος τουλάχιστον. Δεν ξέρω στη συνέχεια πως θα καταλήξει η ιστορία (Sente είναι αυτός, τον φοβάμαι).
Απλά με χαλάει το concept να βγαίνει μια παράλληλη σειρά όπου τα γεγονότα της επηρεάζουν και τη βασική.
Ουσιαστικά δηλαδή εδώ θα μάθουμε για ποιο λόγο η Κρις επέστρεψε αναπάντεχα στο τεύχος 36, ενώ ο Van Hamme στο τεύχος 28 άφησε να εννοηθεί ότι είχε σκοτωθεί.
Και βασικά δεν ξέρω αν ο Van Hamme ενέκρινε την ιδέα να "επιστρέψει απ΄τους νεκρούς" η Κρις ή ο Sente δεν τον ρώτησε καν.
Αν κι εκεί θα υπήρχε θέμα δικαιωμάτων πιστεύω. Δεν μπορείς να παίρνεις ένα χαρακτήρα που κάποιος τον δημιούργησε και αποφάσισε να τον σκοτώσει, κι εσύ να τον επαναφέρεις στη ζωή.
Και βασικά δεν με νοιάζει τι ισχύει νομικά. Εμένα ως αναγνώστη με ψιλοχαλάει αυτό. Πολύ ενδιαφέρον χαρακτήρας η Κρις, αλλά έκανε τον κύκλο της και είχε ένα ένδοξο τέλος.
Δεν χρειάζεται να την επαναφέρεις. Θα κουράσει.
Δημιούργησε ένα δικό σου χαρακτήρα.
Εκεί είναι πιο πολύ η ένστασή μου :thinking:
Αν δηλαδή η παράλληλη σειρά διηγούνταν μόνο τα παιδικά χρόνια της Κρις (άρα δεν επηρέαζε τη βασική σειρά) δεν θα με χαλούσε καθόλου.

Γενικά πάντως είναι λίχο μπάχαλο τα Thorgal απ΄το τεύχος 30 μέχρι το 36 :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.