Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Hμερ. έκδοσης:
01-03-1951
Εξώφυλλα:
359 + 267 Οπισθόφυλλα + 7 Εναλλακτικά ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 95-96, 156, 200)
Τεύχη:
318
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Λογοτεχνικό
Περιοδικότητα:
Εβδομαδιαία
Μέγεθος:
17.5 x 25.0
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Classics Illustrated (Albert Kanter, 1941-1971)
Προέλευση:
Ποικίλη
Iστορίες στη βάση:
31
Τίτλος:
ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ (TOMOI)
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Hμερ. έκδοσης:
1968
Εξώφυλλα:
16 + 16 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τόμοι:
16
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Περιεχόμενο:
Λογοτεχνικό
Μέγεθος:
17.5 x 24.5
Σελίδες:
196
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Πρωτότυπος τίτλος:
Classics Illustrated (Albert Kanter, 1941-1971)
Προέλευση:
Ποικίλη

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

KlassikaEikA_0001.jpg  KlassikaEikA_0002.jpg  KlassikaEikA_0003.jpg  KlassikaEikA_0004.jpg

 

Μία από τις σειρές που έφερε επανάσταση στα εικονογραφημένα στην Ελλάδα ήταν και τα Κλασσικά Εικονογραφημένα, εκδόσεως Μ. Πεχλιβανίδη (Ατλαντίς).

 

Ξεκίνησαν στην Αμερική το 1944 περίπου και ζωγραφίστηκαν πρώτα 24 τεύχη με τίτλο "Classic Comics" με επικεφαλής τον Χ. Ο'Κίεφερ. Λίγα χρόνια μετά τα 24 αυτά "αρχαϊκά" για το είδος πρώτα τεύχη, ξεκίνησαν την γνωστότερη και διασημότερη σειρά των "Κλασσικών Εικονογραφημένων" δημιουργώντας "αλυσίδα" εκδοτικών οίκων σε κάθε χώρα, όπου ντόπιοι ζωγράφοι πρόσθεταν στην επιτόπια αγορά και έργα της επί μέρους εθνικής λογοτεχνίας. Ετσι δημιουργήθηκαν "Κλασσικά" στην Ελλάδα, στην Ινδία, στην Ιαπωνία, στην Σουηδία κ.λ.π.

Από τις πιο επιτυχημένες σειρές στην Ελλάδα και η πρώτη με αποκλειστικά εικονογραφημένα αναγνώσματα, κατά τα πρότυπα του οίκου Τζίλμπερτον της Ν.Υόρκης που είχε δημιουργήσει την σειρά.

Η έκδοσή τους στα Ελληνικά από 1-3-1951 είχε μία χωρίς προηγούμενο επιτυχία κυρίως στον παιδόκοσμο.

Από τότε έως σήμερα τα "Κλασσικά" έχουν κάνει πολλές επανεκδόσεις των 320 αριθμών τους (στην πραγματικότητα είναι λιγότερα γιατί πολλά έχουν 2 ή 3 νούμερα: ένα της πρώτης έκδοσης και άλλα των επανεκδόσεων τους).

Είναι ολόκληρα εκτυπωμένα έγχρωμα και έχουν όλα 50 σελίδες (εκτός από μερικά σκόρπια νούμερα της πρώτης εκατοντάδας που έχουν 58 ή 66 σελίδες - π.χ. #1,5,12,17,22,49,64,77). Όλα σε μέγεθος 17,5Χ25.

Πρώτα εκδόθηκαν 60 "καλά" κομμάτια. Ανάμεσα σ' αυτά έγινε το μεγάλο βήμα και εκδόθηκαν αρκετά ελληνικά όπως : "Ομήρου Ιλιάς", "Οδύσσεια", "Κολοκοτρώνης", "Κ.Παλαιολόγος", "Περσέας και Ανδρομέδα"(το πρώτο ελληνικό) κ.ά. Με μια μικρή παύση(αρχές του 1954), όταν καταργήθηκαν τα τρία μηδενικά στις χιλιάδες(Κλασσικά #88), συνέχισαν έως το 204 νούμερο που από εκεί και πέρα αρχίζει να μπαίνει γυαλιστερό εξώφυλλο.

Μεταξύ του αριθμού 100 και 200 τα ελληνικά είναι περίπου ίσα με τα ξένα. Μεταξύ όμως 200 έως 320, τα ελληνικά υπερτερούν σε αριθμό. Οχι όμως σε ποιότητα ζωγραφικής. Ενώ στα πρώτα τεύχη υπήρχε μια σοβαρή προσπάθεια, στα τελευταία νούμερα οι ζωγράφοι έκαναν πρόχειρη δουλειά.

Κειμενογράφοι επιλέχτηκαν ο Β.Ρώτας και η Σοφία Μαυροειδή-Παπαδάκη.


Μερικοί Έλληνες ζωγράφοι που εργάστηκαν για τεύχη των Κλασσικών είναι :

Αβαγιανός Άκης (Άννα Κομνηνή, Ιουλιανός ο Παραβάτης κ.ά.)

Βαλασάκης Π. (Μάχη του Μαραθώνος, Πανδώρα, Μιαούλης, Διγ. Ακρίτας, Φρίξος και Έλλη κ.α.)

Γραμματοπούλου Αλκμήνη (Ορφέας και Ευριδίκη)

Γραμματόπουλος Κώστας (Θησέας και Μινώταυρος, Περσέας και Ανδρομέδα, Κολοκοτρώνης)

Δραγώνας Γιάννης (Δαίδαλος και Ίκαρος, Αίσωπος, Πλούτος)

Ζήσης Βασίλης (Μέγας Αλέξανδρος, Ηρακλής, Ρήγας Φεραίος)

Θεολόγου-Σαβράλη Νίτσα (Ερωτόκριτος)

Καστανάκης Ν. (Ιφιγένεια, Φαέθων, Μάχη των Θερμοπυλών, Χάνι της Γραβιάς, Κανάρης, Μπότσαρης κ.ά.)

Κατσουλίδης Π. (Κασσιανή)

Λιβιεράτος Γεράσιμος (Ανδροκλής και Λιοντάρι)

Μποστ (=Μέντης Μποσταντζόγλου) (Κωνσταντίνος Παλαιολόγος, Βασίλειος Βουλγαροκτόνος)

κ.ά.

Η αρχαία και Νέα Ελληνική Ιστορία, Μυθολογία και Λογοτεχνία παρουσιάζονται σε τεύχη των Κλασσικών και γίνεται οικελια, σαν παραμυθάκι, στα παιδιά. Τα "Κλασσικά Εικονογραφημένα" παρήγαν και ένα είδος παραμύθια στον ίδιο τύπο τα "Μικρά Κλασσικά" που ζωγραφίστηκαν ως επί το πλείστον από αυτούς που είχαν κάνει και τα Μεγάλα. Εκδόθηκαν συνολικά περίπου 218 τεύχη(#501-718) στο ίδιο μέγεθος(17,5Χ25) αλλά πολλά είναι επανεκδόσεις προηγούμενων αριθμών. Αργότερα, μάλλον κατά το 1968, έγινε ξεστοκάρισμα σε 16 τόμους των 4 τευχών, άνευ εξωφύλλων και αριθμητικής σειράς:
 

KlassikaEikAtomoi_0008.jpg KlassikaEikAtomoi_0008z.jpg

 

Το 1975 ακολούθησε η Β' Περίοδος.

Πηγή : Κ.Κάσσης.


Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους: germanicus, crc, GreekComicFan, Ion13, Yoshimitsu, jval, Valtasar, filip58, Dr. Paingiver, green-mits, sokratis, leonidio, AndreasD, Han Solo, Σκρουτζ μακ Ντακ, apetoussis82, KILLMATH, albert, trelele & james768.

Η συγκεντρωτική λίστα κυκλοφορίας υπάρχει ΕΔΩ

 

Ένα πολύ χρήσιμο ποστ από τον φίλο SpiroSym για τις περιόδους των Κλασσικών Εικονογραφημένων μπορείτε να διαβάσετε ΕΔΩ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 138
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  90
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  211
  • Reputation:   535
  • Achievement Points:  211
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6370 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πάρα πολύ ωραία παρουσίαση Valtasar... :thanks:

 

Πολύ λίγα από αυτά είχα την τύχη να διαβάσω, 3-4 αν θυμάμαι καλά. Από τα εξώφυλλα που παραθέτεις μόνο το "ο Προμηθέας" κάτι μου θυμίζει. Θυμάμαι ότι η μεταφορά σε εικονογραφημένη έκδοση είχε γίνει πολύ προσεγμένα. Από σχέδιο δε θυμάμαι κάτι ιδιαίτερο. Όπως είπες κι εσύ όμως ήταν η πρώτη εικονογραφημένη εξολοκλήρου έκδοση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καταπληκτική παρουσίαση. :clap:

 

Είναι εκπληκτικό το πόσες αναμνήσεις έχουν έρθει στο μυαλό μου,συμμετέχοντας σε αυτό το forum.Πράγματα που θα είχα ξεχάσει.Από τις βαβουροπατάτες,μέχρι το Μπλέκ,και τα Kλασσικά Eικονογραφημένα.

Θυμήθηκα ότι μικρός πήγαινα με τον πατέρα μου,σε ένα βιβλιοπωλείο απέναντι από την πλατεία Κλαυθμώνος,και στο δεξί χέρι όπως πάμε για την Ακαδημία.Είχε νομίζω όλα τα τεύχη από τα Κλασσικά Εικονογραφημένα.Λογικά τώρα πρέπει να έχει κλείσει.

Και πάλι μπράβο φίλε Valtasar :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τα τεύχη για το Βυζάντιο παρέα με τη σειρά I Claudius είναι σε τεράστιο βαθμό υπεύθυνα για μέρος των σπουδών μου και για τη λατρεία μου για την ιστορία γενικότερα.

 

Να προσθέσω στην εξαιρετική παρουσίαση του Valt (που λέει και τα σύκα σύκα :) ) ότι (α) από παλιά (εδώ και 20αετία) τα συλλέγαν και τα επανεκδίδαν σε τόμους ανά δεκάδες (β) σχετικά πρόσφατα (τελευταία 5? χρόνια) συλλέξαν σε ξεχωριστούς τόμους τα ελληνικά (ένας τόμος αρχαία, ένας βυζάντιο, 2 μυθολογία κλπ) (γ) μην εμπιστεύεστε τυφλά το κόμικ, είναι εξ'άλλου απλώς μεταφορά του βιβλίου, ενίοτε με κάποια τροποποίηση και (δ) για όσους τα έχουν, ξαναδιαβάστε το "Ο Πόλεμος των Κόσμων". Συγχαρητήρια, μόλις ξαναείδατε σκιτσάκι Kirby :)

 

Το αγαπημένο μου (από τα ξένα) ήταν "Ο Αρχηγός των Τυφεκιοφόρων" (King of the Khyber Rifles) του Talbot Mundy. Εκπληκτική περιπέτεια στην Ινδία στα μέσα του 19ου αιώνα, με εντυπωσίασε απίστευτα ως πιτσιρικά.

 

edit: nickdeli χωρίς να είναι κάποιο από τα δυο εκεί που αναφέρεις, να παρατηρήσω ότι (α) παλιά (πολύ παλιά) ο εν λόγω εκδοτικός οίκος ήταν πάνω στην πλατεία Κοραή και (β) τώρα έχει μετακομίσει μέσα στη Στοά του Βιβλίου (ανάμεσα Σταδίου-Πανεπιστημίου, στις αρχές, κοντά στην Ομόνοια).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

edit: nickdeli χωρίς να είναι κάποιο από τα δυο εκεί που αναφέρεις, να παρατηρήσω ότι (α) παλιά (πολύ παλιά) ο εν λόγω εκδοτικός οίκος ήταν πάνω στην πλατεία Κοραή και (β) τώρα έχει μετακομίσει μέσα στη Στοά του Βιβλίου (ανάμεσα Σταδίου-Πανεπιστημίου, στις αρχές, κοντά στην Ομόνοια).

 

Φίλε Germanicus19,μπορεί να θυμάμαι λάθος.Έχουν περάσει και 10-15 χρόνια από τότε.Γέρασα και εγώ και ξεχνάω! :D

Για 99 χρονών άνθρωπος,έχεις φοβερό μνημονικό!! :lol::lol:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι απαραίτητα. κάλλιστα μπορεί και να τα είχε όλα κι άλλο βιβλιοπωλείο. Εγώ απλώς είπα μπας και αναφερόσουν στο κεντρικό :)

 

Για 99 χρονών άνθρωπος,έχεις φοβερό μνημονικό!! :lol::lol:

:beer:

 

εντάξει. τους τελευταίους 3 αιώνες τους θυμάμαι καθαρά. τα πιο πίσω είναι που τα μπερδεύω DRACULA_GIF.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

:crying::crying::crying:

 

Ήταν το κόμικ από το οποίο είχα την πιο πλούσια συλλογή στα παιδικά μου χρόνια.

Επειδή δεν είχα ποτέ μεγάλη έφεση στο διάβασμα λογοτεχνικών βιβλίων (με εξαίρεση πολλά

παιδικά βιβλία και κυρίως του Ιουλίου Βέρν ), με τη σειρά αυτή γνώρισα πάρα πολλά λογοτεχνικά

έργα. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα αν αυτό ήταν καλό ή κακό: ναι μεν έμαθα την υπόθεση πάρα πολλών

κλασσικών έργων αλλά σχεδόν ποτέ δεν κάθησα να διαβάσω το "αυθεντικό" βιβλίο

μετά την ανάγνωση του αντίστοιχου "Κλασσικού".

 

Το "κλάμα" όμως δεν πάει στο προαναφερθέν, αλλά στο πώς έχασα όλη την αρκεά μεγάλη συλλογή μου

κυρίως "Κλασσικών" αλλά και πολλών άλλων ιστορικών εκδόσεων του 70-80:

κυρίως Μίκυ, Ποπάυ, Μικρή Λουλού(!) αλλά και Αστερίξ/Τεντεν/Λούκυ Λούκ/Ιζνογκούντ και άλλα που

δεν μου έρχονται στο μυαλό τώρα:

 

Έκανα την (ομολογουμένως ανόητη) συμφωνία με ένα φίλο μου, που είχε επίσης μεγάλη συλλογή,

να του παραχωρήσω όλη μου τη συλλογή κόμιξ (που η μαμά απειλούσε να την πετάξει επειδή "έπιανε

χώρο στην αποθήκη" ) με αντάλλαγμα να με αφήνει να διαβάζω κάθε νέο τεύχος που αγοράζε

(και πραγματικά έδινε τότε πολλά λεφτά για κόμιξ κάθε βδομάδα).

Πολύ σύντομα όμως σταμάτησα να διαβάζω τακτικά κόμιξ και ο φίλος μου

έμεινε με τη συλλογή μου και εγώ με "αέρα κοπανιστό" :cry:

 

Θα τον ρωτήσω πάντως άν έχει κρατημένα κάπου αυτά τα λίγα κιβώτια, τουλάχιστον να ξέρω αν υπάρχουν

ακόμα για ιστορικούς λόγους..

 

Πάντως, προτιμούσα περισσότερο τα τεύχη της ξένης λογοτεχνίας και δεν είχα καταλάβει οτι είχε

γίνει τέτοια σημαντική προσπάθεια για την έκδοση τόσων πολλών ελληνικών έργων,

με καλούς Έλληνες ζωγράφους και κειμενογράφους.

 

Πολύ χρήσιμο το αφιέρωμα Valt!

Στην υγειά σου,

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αχ! Αναμνήσεις!!!! :crying:

 

Ήμουν πολύ μικρός και ζούσε ακόμα ο παππούς μου. Πήγαινα στο σπίτι του έψαχνα τα πράγματα στα συρτάρια. Και τότε βρήκα ένα πολύ χοντρό βιβλίο που όταν το άνοιξα βρήκα μέσα πάρα πολλά κόμικς από τα Κλασσικά Εικονογραφημένα. Τα είχε σταχώσει ο άνθρωπος. Πρέπει να ήταν πάνω από 20 κόμικς. Ίσως και να ήταν όλη η συλλογή μέσα. Δυστυχώς τα χρόνια πέρασαν, ο παππούς και η γιαγιά έφυγαν και τα κόμικς κάπου χάθηκαν.

 

Αυτά.... :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  659
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  20
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Πάρα πολλά παιδιά της γενιάς μου πρωτομυηθήκαμε στη λογοτεχνία από αυτήν την αξιέπαινη έκδοση που μακάρι να υπήρχε κάτι αντίστοιχο και σήμερα!...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26344
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τι ακριβώς ισχύει με την αρίθμηση των "Κλασσικών";

Τα παλιά τεύχη έχουν βλέπω μικρά νούμερα αλλά τα περισσότερα μετά είναι πάνω από το 1000. Οι ανατυπώσεις έχουν ξεκινήσει από το 1000 και πάνω; Ενδιάμεσες εκατοντάδες δεν έχω δει κάπου στην αρίθμηση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  1896
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  17
  • Reputation:   36
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6194 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πράγματι, μια από τις κορυφαίες σειρές κόμικς όλων των εποχών. Εισήγαγε μια ολόκληρη γενιά στη λογοτεχνία και το διάβασμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αρα αυτο που εγω το εχω σαν 1162, εσυ το εχεις σαν 68.Ωραια,αν βρεις και αλλα που εχουν ηδη μπει, αλλα εχουν διαφορετικη αριθμηση, βαλτα.Ετσι θα εχουμε και ενα μπουσουλα!

:respect::beer:

 

Πολύ δύσκολο. :(

Ας ξεκινήσουμε τουλάχιστον με το να βρούμε τις λίστες με τα τεύχη. Βάζω δύο που έχω, μία με την πρώτη αρίθμηση και μια μετεγενέστερη με την καινούργια. Όταν βρέθει κάποια πιο πλήρης την αλλάζουμε.

post-466-1186918382_thumb.jpg

post-466-1186918443_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Στη σειρά αυτή χρωστάω μεγάλη ευγνωμοσύνη, καθώς αυτή η σειρά έμπασε στα Κόμικς τον πατέρα μου, και εν συνεχεία εκείνος έμπασε εμένα.

Για το λόγο αυτό νομίζω ότι της αξίζει μια ολοκληρωμένη παρουσίαση, παρόλο που δεν έχω διαβάσει ακόμα τα περισσότερα.

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Τα Κλασσικά εικονογραφημένα ειναι τα πρωτα κόμιξ μαζί με το Μικυ Μαους που άγόρασα οταν ημουν μικρός (1972) αν θυμάμαι καλά!!

Φυσικά έχω όλη τη σειρά βιβλιοδετημενη στη βιβλιοθήκη μου!! Με αυτή τη σειρά άρχισα να εθίζομαι στα κόμιξ και να τα φιλάω!!

Ακόμα θυμάμαι-και πικρογελάω-όταν η μαννα μου για να με τιμωρίσει(δεν θυμάμαι γιατι), μου πέταξε καμια πενηνταριά Κλασσικά στη μπανιέρα με νερό!!!

Έσωσα τα πιο πολλά με πολυ κόπο, αν και κάποια καταστράφηκαν! Μερικά έχουν ακόμα τα σημάδια του πνιγμού....!! :)

Και με τα Κλασσικά φυσικά αρχισα να διαβάζω γενικά Βιβλία!!!

 

Γιωργος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  4706
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  4
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά, και καλώς σας βρήκα στο forum αυτό! Πράγματι είναι τρομερή σειρά, αλλά φαντάζομαι πως πολλοί από εδώ θα έχουν ίσως κάποια τεύχη χαμένα. Στην περίπτωση αυτή τί μπορεί να κάνει κάποιος? Η Ατλαντίδα πουλάει παλιά τεύχη ή θα πρέπει να τρέχουμε σε Μοναστηράκι κλπ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:welcome: (πέρνα και μια από εδώ και άνοιξε ένα τόπικ για να κεράσουμε μπυρίτσα ;) )

 

Ναι. Έχει ακόμα στοκ το Ατλάντις στη Στοά του Βιβλίου. Στο υπόγειο πρέπει να τα έχει όλα... (και σίγουρα τα έχει όλα σε τόμους, και ειδικά τα ελληνικά μαζεμένα σε θεματικές ενότητες)

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4382
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  74
  • Reputation:   277
  • Achievement Points:  74
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα κι από μένα παιδιά, και καλώς σας βρήκα στο forum αυτό! Πράγματι είναι τρομερή σειρά, αλλά φαντάζομαι πως πολλοί από εδώ θα έχουν ίσως κάποια τεύχη χαμένα. Στην περίπτωση αυτή τί μπορεί να κάνει κάποιος? Η Ατλαντίδα πουλάει παλιά τεύχη ή θα πρέπει να τρέχουμε σε Μοναστηράκι κλπ?

 

Έχουν επανεκδοθεί και πωλούνται απο το βιβλιοπωλείο τους που είναι μεσα στη στοά του βιβλίου.. Δεν ειμαι σίγουρος αν εχουν τευχη ακομα ή αν τα δίνουν πλέον μονο σε τομους των δεκα δεμενων τευχών... Όπως αναφερθηκε απο φιλο παραπανω, εχουν επανεκδωσει προσφατα τα ελληνικου ενδιαφερονοτς θεματα ξεχωριστα, δενοντας τα σε θεματικους τομους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4706
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  4
  • Reputation:   7
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5904 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ για την πληροφορία! Εγώ τα έχω σε μεμονωμένα τεύχη και δεν με βολεύουν οι τόμοι,βλέπε ξεφύλλισμα κανενός τεύχους το βράδι κλπ. Από μεταχειρισμένα να αναζητήσω στα στέκια που προτείνονται σε ένα ποστ που βρήκα ή υπάρχει πιο μεγάλη εξειδίκευση για κάτι τέτοιο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

βρήκες κάποιο ποστ του Valt(asar)? :) (έχει κάνει ένα...) Αυτός είναι ο μάγος των μεταχειρισμένων (και όχι μόνο) και άμα λέει κάτι για αυτά, είναι εγγύηση. :best:. Από τα λίγα που ξέρω στο θέμα (ζήτημα να έχω δει .... χμ... 6-8 καταστήματα μεταχειρισμένων) δεν είδα κάποιον που ειδικά εκεί να είναι κορυφή... Επειδή όμως αυτό είναι μια θεματολογία που δεν κατέχω (και επειδή κανείς δεν διαβάζει ΟΛΑ τα ποστ :) ) δεν κάνεις την σχετική ερώτηση εδώ για να απαντήσουν και οι πιο ειδικοί στο θέμα "μεταχειρισμένα"? ;)

 

:cheers:

 

ΥΓ να προτείνω 2-3 ποστ έτσι γενικώς και αορίστως? ;) (μιας και η πρώτη σου κίνηση αφ'ότου μπήκες ήταν να έρθεις εδώ! :lol: )

(α) (β) (γ) (δ) (ε)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4595
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   92
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5917 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Ιon :clap2:

και ένα απο εμένα... το νουμερο 282..

 

Να προσθέσω λοιπόν ότι τα Κλασσικά έχουν τρεις αριθμήσεις. Την πρώτη από το 1 και πάμε. Την τρίτη που είναι η περισσότερο γνωστή με τα χιλιάρικα. Και μία ενδιάμεση της δεκαετίας του '60 που εμφανίστηκαν τεύχη της πρώτης έκδοσης με διπλή αρίθμηση. Τύπου 1/123, 2/124. Δεν έχω Κλασσικά μπροστά μου για να δώσω κανονικές αντιστοιχίες στα νούμερα. Λοιπόν η διαφορά ανάμεσα στην πρώτη και την τρίτη έκδοση που κάνει και την διαφορά στην τιμή είναι ότι τα πρώτα τυπώθηκαν σε βαθυτυπία και τα τρίτα σε οφσετ. Η διαφορά στα χρώματα είναι εμφανής και στον πιο άσχετο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλά... Αυτή η παρουσίαση είναι απίθανη. Τα ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ είναι από τα αγαπημένα μου (και ευτιχώς και της μητέρας μου που διάβαζε μικρή). Είμαστε πολύ τυχεροί που έχουμε ΤΟΜΟΥΣ με αυτά και αν και τα έχω διαβάσει άπειρες φορές ποτέ μου δεν τα βαριέμαι.

 

Πολύ καλή και εκπαιδευτική συλλογή!

 

Αλέξης

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το περιοδικό ΔΙΑΒΑΖΩ στο τεύχος 20, Μάιος 1979, είχε μεγάλο αφιέρωμα στην επιστημονική φαντασία. Στο κλείσιμο του αφιερώματος υπάρχει η σχετική βιβλιογραφία στην Ελλάδα. Μεταξύ άλλων βλέπουμε το κάτωθι:

 

post-4271-1243935652_thumb.jpg

 

"Τα εικονογραφημένα του Καμπανά παράδειγμα προς αποφυγήν". Ως προς την ποιότητα της επιστημονικής φαντασίας να φανταστώ!!! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2293
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  33
  • Reputation:   57
  • Achievement Points:  47
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ωραια παρουσιαση παιδια!

Θυμαμαι το πρωτο μου ηταν και το πρωτο που εκδοθηκε της νεα (τοτε)περιοδου αρχων 90. Ριχαρδος ο Λεοντοκαρδος (1001).

Αργοτερα ομως το διεκοψα αν και πλεον οταν πετυχαινω καποιο δελεαστικο απο αποψη τιτλου και σχεδιου το αγοραζω.

Εχω καποιες αποριες ομως...

ειναι ιδεα μου ή με τον καθε κυκλο εκδοσης τους παραλειπονται καποια εργα που ειχαν κυκλοφορησει σε προγενεστερους κυκλους?

Με αυτα της "Καθημερινης" που κυκλοφορουσαν το 2003 με την εφημεριδα τι παιζει ακριβως? Εχω ενα τομο που περιεχει ολη την Ιλιαδα της Καθημερινης και καπου διαβασα οτι αυτα ειχαν εκδοθει καταποκλειστικοτητα μονο για την εφημεριδα?? :thinking:

Ξερει κανεις αν υπαρχουν σπανια κομματια απο τη φουρνια του '70??? Και ποια?

Γενικα εχω ακουσει πολλα για την "θυσια του Αβρααμ" μεταξυ αλλων!

Μπερδεμα.... :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Το περιοδικό ΔΙΑΒΑΖΩ στο τ. 147, 2/7/1986, είχε αφιέρωμα στον Αλέξανδρο Δουμά. Στο τέλος των άρθρων παρατίθεται βιβλιογραφία, όπου κυρίαρχη θέση κατέχουν τα έργα του Δουμά στα ελληνικά Κλασσικά Εικονογραφημένα. Για να ρίξουμε ένα βλέφαρο τι έχει κυκλοφορήσει:

 

post-4271-1245152381_thumb.jpg post-4271-1245152408_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

Tο οπισθόφυλλο του τεύχους #3 όπου στην κάτω δεξιά γωνία αναγράφεται:

ΠΡΟΣΟΧΗ, ο εγγράφων 10 συνδρομητάς έχει μίαν συνδρομήν δωρεάν!

 

post-10473-1247300408_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σχόλιο της Γαλάτειας Γρηγοριάδου-Σουρέλη από το περιοδικό ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ στη λογοτεχνία... (τ. 6, καλοκαίρι 1987):

 

post-4271-1249385924_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Δυο παρατηρήσεις:

Στον Βασίλειο τον Βουλγαροκτόνο (Ν.115) τα σκίτσα έκανε ο Αντώνης Θεοφιλόπουλος, οπότε μάλλον ο Μποστ έχει κάνει μόνο τον Κωνσταντίνο Παλαιολογο.

Παρακαλώ να αντικατασταθεί το Ν.55 (Κολοκοτρώνης), αυτό που έχουμε στα εξώφυλλα είναι το μεταγενέστερο Ν.235.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόοοον... Και αυτό θα μας φανεί χρήσιμο/απαραίτητο όταν προχωρήσουμε με τις αντιστοιχήσεις με τα Αμερικάνικα. Ειδικά όταν θα πάμε στους δημιουργούς.

 

Έβαλα στο "βρείτε τον χαρακτήρα" κάποια καρέ από το αμερικάνικο "Τελευταίες μέρες της Πομπηίας". Τα καρέ ήταν από τον Jack Kirby και θεώρησα ότι θα είχε πλάκα αφού το συγκεκριμένο κόμικ είναι το μοναδικό που έχει σχεδιάσει ο Kirby για αυτή τη σειρά.... Αφού λοιπόν δόθηκε η απάντηση, βγήκε ο crc και είπε ότι τα συγκεκριμένα σκίτσα δεν υπήρχαν στο ελληνικό αντίτυπό του. Μετά από καμπόσο γκουγκλάρισμα, διαπίστωσα ότι υπήρχε άλλος ένας δημιουργός στου οποίου το παλμάρε ήταν καταχωρημένο το συγκεκριμένο κόμικ, o Kiefer Henry. Μια ματιά στο lambiek δείχνει ότι το σκίτσο του ταιριάζει και με τη σελίδα που ανέβασε ο crc, αλλά και γενικότερα μου θυμίζει έντονα Κλασσικά Εικονογραφημένα (όπως είναι καταχωρημένα στη μνήμη μου αφού πλέον έχω ελάχιστα).

 

Ψάχνοντας περισσότερο, διαπίστωσα ότι τη δεκαετία του 60 ξανασχεδιάστηκαν στην Αμερική πολλά από δαύτα. Ένα χρήσιμο αρθράκι για συλλέκτες των αμερικάνικων αντιτύπων το βρήκα εδώ και το χώνω από κάτω (σε σπόιλερ μιας και βαριέμαι να μεταφράζω τέτοιο θηρίο) για να το έχουμε :)

 

 

Classics Illustrated is one of the most challenging and addictive comic book titles to collect. But it is also mystifying to many novice collectors and non-collectors. This review is meant to bring the uninitiated up to speed on Classics Illustrated collecting terminology.

 

The first thing that should be understood is that most Classics Illustrated titles were continuously in print from the first time they hit the newsstand until 1971. The 2nd issue (Ivanhoe), for example, had 25 different printings over a period of 30 years.

 

Collectors refer to classics not just by issue number (1-169), but also HRN or HIGHEST REORDER NUMBER. Every printing of every issue of Classics Illustrated printed from April 1943 has an advertisement for all the Classics Illustrated titles one could order. (Usually this is on the back cover but sometimes it is on one of the inside covers.) The most recent title (highest issue number) on that list is the HRN or Highest Reorder Number. When referring to Classics Illustrated comics, collectors will give the issue number first and then the HRN in parentheses.

 

For instance, let's say you have issue # 16, Gulliver's Travels. Now look on the back cover and you'll see the highest issue on the reorder list is # 155 (Lion of the North). A collector would refer to that as:

 

Classics Illustrated # 16 (HRN 155)

 

or simply

 

Classics Illustrated 16 (155).

 

Another point to be understood is that THE SERIES WAS CONSTANTLY CHANGING, and THE REPRINTS TENDED TO EVOLVE WITH THE TITLE.

 

When Classics Illustrated first started, for example, the title was called CLASSIC COMICS, and the reprints were also called CLASSIC COMICS. Hence, reprints with HRN's below # 35 are called CLASSIC COMICS REPRINTS, or CCR's for short.

 

Originally, Classics Illustrated had line-drawn covers. With issue # 81 the title switched to painted covers. Gradually, the reprinted titles were given painted covers as well. Thus, one might refer to:

 

LDR's (LINE DRAWING REPRINTS) and

PCR's (PAINTED COVER REPRINTS.

 

Sometimes the cover was redrawn or reprinted. The second version of a title's Line Drawn Cover is called the LDR2. The second version of a title's painted cover is called PCR2.

 

Starting around 1953, many of the Classics Illustrated titles were redrawn. There were several reasons for this. First, the old 1940's art was kind of primitive relative to the new stuff. Second, the page count of the title had gone from 68 to 52, and simply removing pages resulted in continuity problems. Third, Classics Illustrated was heavily under attack by the anti-comics crusaders of the pre-code era. Most parents approved of Classics Illustrated, so it was reasoned that if Classics could be discredited, all comic books by extention could be attacked as well.

 

As a result, most of the horror and crime-related titles were redrawn or scrapped entirely. Collectors will sometimes refer to the 2nd art variation of a title as "new art", but usually this is understood by the HRN of the title.

 

One thing to understand about Classics Illustrated is that they STOPPED PRINTING NEW TITLES in 1962, with issue # 167 (Faust). The period from 1962 to 1968 is the most confusing to novices because a title will often have multiple variations with an HRN of 167. Also, for a time, Gilberton reverted to THE ORIGINAL (erroneous 1940's) DATE that a title was published. On eBay, it is common to see dealers unfamiliar with this listing a 1960's reprint as a 1940's original. This is easy to spot, as the 1960's reprints have painted covers and 15 cent cover prices, versus the 1940's originals with 10 cent cover prices and line drawn covers.

 

Very late in the series, around 1969, Gilberton raised the price of the title to 25 cents and printed the books with stiff cardboard covers. The only titles to exist only as stiff cover variations are # 168 (In Freedom's Cause) and # 169 (Negro Americans The Early Years).

 

Why did Gilberton stop releasing new titles of the series? Primarily, this was due to an ongoing dispute with the post office. For postal purposes, Gilberton wanted to refer to Classics Illustrated as a "magazine", which could be sent 3rd Class. The Post Office insisted that Classics Illustrated was a "book" and not eligible for the cheaper mailing rate. Gilberton tried to comply with postal regulations by adding text features (such as the stories of operas and heroic dog stories), and even by adding additional comic book stories with different characters. But the post office would not budge.

 

By the early 1960's Gilberton decided it had enough of this and stopped issuing new titles. Some new English language titles were published for the British, Australian and New Zealand Classics Illustrated series. These are quite rare and often sell for hundreds of dollars, especially # 158 A (Doctor No), which was reprinted in the USA as DC's Showcase # 43.

 

The british series also had new covers for a number of the Line-Drawn titles. There is even new artwork for the British version of Typee. Good luck finding one.

 

Classics Illustrated also spawned many imitators. The most successful was a title called Fast Fiction, which changed its name to Stories By Famous Authors Illustrated. Eventually the title was bought out by Gilberton, but not before they had released 13 different issues. The unpublished artwork for issue Famous Authors # 14 (Red Badge of Courage) was printed as Classics Illustrated # 98 (August, 1952).

 

During its 30 year run, there were more than 2 BILLION copies of Classics Illustrated printed. Because of this, the title is very accessible. Low grade reprints can often be had for less than the cover price of a brand new comic.

 

Usually, collectors evolve in this fashion:

 

* First, they try to collect as many different title numbers as they can. Some stop after they get to needing the more expensive numbers. Many will also collect the 1990's First Comics Classics Illustrated series or the 1970's Marvel Classics series or the 1970's King Classics series.

 

* Next, some try to collect one of each title, including the tough ones.

Because of this, there is quite a bit of price pressure on tough to find issues like # 43 (Great Expectations) and # 14 (Westward Ho!).

 

* After this, some try to collect some or all of the related Classics titles. (Special Issues, World Around Us, Classics Illustrated Junior, The Best From Boys Life).

 

* Beyond this, some try to collect one of each Classics Illustrated artwork variation and/or cover variation.

 

* Beyond this, some try to collect ORIGINAL PRINTS of each of the classics illustrated titles. Originals can be distinguished because their HRN is very close to the issue number. Also, they have "Coming Next" ads for the next title. Only 2 reprints have "coming next" ads 55 Silas Marner (HRN 75) and 57 Song Of Hiawatha (HRN 75). Both of these have blank circles for the price instead of 10 cents.

 

* After this, some collectors go after the much harder to find giveaways, giants, store displays, original art and other rare items.

 

* Beyond this, some collectors try to get the foreign variations, especially the english language titles not printed in the USA.

 

* Beyond this, some collectors go after foreign classics-related titles, such as Britain's Double Duo or A Classic In Pictures. Also, they will go for some of the more exotic foreign series, such as the Greek or Brazillian or Scandanavian series which have numerous titles not printed in the United States.

 

* Some collectors have been known to go so far as to collect the actual BOOKS that the Classics Illustrated comics were adapted from. Especially popular are well illustrated antique books by illustrators such as NC Wyeth or Gustave Dore.

 

Anyway, the world of Classics Illustrated is quite diverse and intricate, offering collectors a myriad of collecting possibilities suitable for any budget. Good luck!

 

 

Βάζω επίσης και μια λίστα που βρήκα εδώ μέσα από ένα σχετικό αγγλόφωνο βιβλίο, όπου καταγράφονται πέραν από τους τίτλους του αμερικάνικου και οι τίτλοι που επανασχεδιάστηκαν καθώς και το ποιοί ήταν οι αρχικοί δημιουργοί και ποιοί οι νέοι.

 

viewer.jpg

 

Λογικά λοιπόν, και όπως δείχνει και αυτή η ιστοριούλα με τις δημιουργίες των Kirby και Kiefer, σε εμάς ήρθαν τα αρχικά σκίτσα/τεύχη και έκτοτε αναδημοσιεύονται αυτά και όχι τα επανασχεδιασμένα της δεκαετίας του 60. Φυσικά, αυτό είναι μια εκτίμηση και σηκώνει λίγο ψάξιμο παραπάνω :)

 

αυτάαααα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πικρή μικρή μου αγάπη...Σε λάθος ποστ είμαι; Χμ... Για δέιτε κάτω δεξιά τι κρέμεται... :)

 

post-4271-12778833518997_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδή απ'το τεύχος #63 στο #64 πάμε στις 5.000 Δρχ. κι απ'το τεύχος #88 και μετά γυρίζουμε στις 5 Δρχ.; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.