Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΕΡ ΛΟΚ & ΚΑΘΗΓΗΤΗΣ ΜΟΡΙΑΡΤΙ / ΔΟΚΤΩΡ ΒΡΩΜΑΣ & ΟΙ ΚΟΥΝΑΒΗΣ, ΜΑΡΙΔΑΣ, ΝΥΦΙΤΣΑΣ [ SLEUTH & PROFESSOR NEFARIOUS & SIDNEY, FLIPLIP, ARMADILLΟ (THE ]


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(Ε, να μην έκανα κι εγώ ένα αφιερωματάκι σε τεταρτεύοντα χαρακτήρα? :mafia: )

 

 

Αν ο Σέρλοκ Χαλμς ήταν μια επάξια κομιξική καρικατούρα του Σέρλοκ Χολμς, τότε ο Σερ Λοκ είναι μία παρωδία με τα όλα της! 

 

post-556-1218240063_thumb.jpg

 

Ο Σερ Λοκ, είναι ένας πτωχός πλην τίμιος, γκαφατζής Εγγλέζος ντετέκτιβ-παρωδία του Σέρλοκ Χολμς που δεν μπορεί τίποτα να κάνει σωστά. Τότε πώς τα καταφέρνει και επιλύνει κάθε υπόθεση θα μου πείτε. Όπως και ο Επιθεωρητής Σαΐνης θα σας πω: έχει έναν πανέξυπνο βοηθό! Στην περίπτωσή μας πρόκειται για τον Μίκυ που είναι σαν καρικατούρα του Δόκτορος Γουάτσον. Στοιχειώδες.post-277-1212505290.gif Επίσης, ναι, φοράει τον γνωστό σκούφο, καπνίζει την γνωστή πίπα και έχει πάντα στην τσέπη έναν μεγεθυντικό φακό. Και φυσικά τις ελεύθερες ώρες του κακοπ...εεε, παίζει βιολί. :P

 

post-556-1218240727_thumb.jpg

 

Την πρώτη του εμφάνιση την έκανε στην ιστορία Mickey and the Sleuth: The Case of the Wax Dummy, του 1977, στο κόμικ Walt Disney Showcase n°38. Ήταν ένα δημιούργημα των Carl Fallberg & Paul Murry, και όμως! :D Θα ακολουθήσουν πάνω από εκατό ιστορίες, κυρίως δια χειρός Jaime Diaz Studio & Al Hubbard, την δεκαετία του '80.

 

Ο συνήθης κακός-αντίπαλός του είναι μια καρικατούρα του καθηγητή Μοριάρτι και θα είχε κιόλας αυτό το όνομα, όμως τελικά ονομάστηκε Professor Nefarious, ενώ (μια) ελληνική μετάφραση ήταν Δόκτωρ... Βρώμας :lol2:

 

post-556-1218240779_thumb.jpg

 

Ο Δόκτωρ είναι πανέξυπνος, πανούργος και πάντα βάζει τους τρεις χαζούληδες και γκαφατζήδες βοηθούς/μαθητές του να κάνουν τα προκομμένα του... :lol: Γιατί άλλωστε διδάσκει στο Κολλέγιο Εγκληματικών Επιστημών, κοτζάμ διδάκτωρ του Εγκλήματος? Μα για να μπαίνουν άλλοι στην φυλακή αντί για αυτόν! 

 

Οι τρεις του βοηθοί είναι οι Κουνάβης (Sidney), Μαρίδας (Fliplip) και Νυφίτσας (Armadillo) - αν θυμάμαι καλά τον τελευταίο.

post-277-1209913200.gif

 

Το αποτέλεσμα, από ό,τι καταλαβαίνετε είναι θεότρελες κωμωδίες καταστάσεων στο Λονδίνο.... :lol:

 

Έχουν δημοσιευτεί ιστορίες στο Μίκυ Μάους, αλλά προσωπικά δεν έχω πετύχει πάνω από 3-4. Μία ενδεικτική είναι αυτή, την οποία μπορείτε να βρείτε στα τεύχη 1341 και 1828. Προτιμήστε την πρώτη δημοσίευση γιατί η δεύτερη έχει κάμποσα λάθη (πχ.έχει κάνει το Λονδίνο Μίκυ Σίτυ) ;) Προσωπικά τις θεωρώ μικρά διαμαντάκια και μακάρι το ΚΟΜΙΞ να δημοσίευε κάποια από αυτές... :)

 

post-556-1218240013_thumb.jpg

 

 

 

Inducks:

The Sleuth

Professor Nefarious

Armadillo

Fliplip

Sidney

 

The Sleuth on Wikipedia

 

 

post-1537-1209923722.gifpost-1537-1209923685.gifpost-1537-1212691053.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

Αυτά είναι! :best:

 

Ψαχνόμουνα τις προάλλες που μου έλεγες για έναν δεύτερο "Σέρλοκ Χολμς". Αρκετά μετά κατάλαβα ποιόν εννοούσες. Και εγώ έχω πετύχει ελάχιστες ιστορίες με δαύτον. Για να ακριβολογώ, δεν θυμάμαι ούτε μισή. Τελείως αμυδρά σαν φιγούρα μόνο.

 

:thanks:

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φοβερός!!! :clap2:

 

Πριν 2 εβδομάδες που ο germ μας ζήταγε πληροφορίες για τον Σέρλοχ Χαλμς, η φιγούρα που μου ήρθε στο μυαλό ήταν αυτή του Σερ Λοκ, και μετά θυμήθηκα ότι υπάρχουν 2 αντιγραφές του γνωστού ντετέκτιβ. Και εγώ δεν τον έχω πετύχει σε πολλές ιστορίες, όμως έστω και αυτές οι λίγες μου άρεσαν καθώς προσπαθούσαν να αντιγράψουν τη σκοτεινή ατμόσφαιρα που υπάρχει στον αληθινό Χολμς (με κωμικό τόνο βεβαίως), και για κόμικς Ντίσνεϋ τα καταφέρνει μια χαρά.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μικρή διόρθωση :) Δεν είναι των Murry και Fallberg, αλλά των Hubbard και Fallberg ;) εμφανίστηκαν το 1975 στο The Case of the Pea Soup Burglaries

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.