Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο ΚΩΛΟΣ ΤΟΥ MANARA [ Βαβέλ, no. 146 Ιούλιος 1993 ]


thebadpainter

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5830 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Και επειδή ο κώλος δεν μπορεί να περιοριστεί μόνο στα όρια του δημιουργικού οράματος

ενός και μόνο δημιουργού, το άρθρο εμπλουτίστηκε και με φωτογραφικό υλικό καθώς και

με Druuna (από τους ανθρώπους που επιμελίθηκαν την έκδοση).

 

post-5268-1217436010_thumb.jpg post-5268-1217436078_thumb.jpg post-5268-1217436149_thumb.jpg

 

post-5268-1217436246_thumb.jpg post-5268-1217436316_thumb.jpg post-5268-1217436394_thumb.jpg

Επεξεργασία από thebadpainter
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

α, δηλαδή ασχολούνται με το κώλο του δημιουργού; :lol: :Ass:

 

:beer0:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76846
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5831 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δεν έχει καμια σχέση με κόμικς πάντως, εκτός από το υστερόγραφο όπου κάνει ένα σχόλιο που θα μπορούσε να το κάνει σχεδόν οποιοσδήποτε, τον τίτλο κι ένα σημείο που αναφέρει ότι ο Antonio Vianovi είναι κολλητός με σημαντικούς δημιουργούς κόμικς!

 

:beer:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Με πρόλαβες στο σχόλιο Λένα. :) Δεν θα μου έκανε εντύπωση αν αντί για Βαβέλ, προερχόταν από τα κλικονιτροειδή.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5830 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

ΟΥΠΣ!

 

Ναι όντως δεν μιλάει για τα όμορφα σφριγυλά κωλαράκια που σχεδιάζει ο Manara τα οποία

τρέχουν ανέμελα, κατρακυλούν, ραπίζονται (όχι συχνά) και κάποιες φορές ακόμα και παρα-

βιάζονται με διαφόρους τρόπους, ω! ναι είναι μια παραπλάνηση καμία πληροφορία για τα γλυκά

κωλαράκια του Milo, καμία περιγραφή, για την ακρίβεια όλος και όλος ένας μόνο κωλαράκος

εμφανίζεται και αυτός πάλι δεν είναι αντιπρωσοπευτικά Μαναρικός.

 

Αντί αυτού, κώλοι διάφοροι, οπίσθια, καπούλια, κωλομέρια πλαισιώνουν την κωλό- αναπώληση

του διανοούμενου φίλου.

 

Υπάρχει και μία άλλη εκδοχή (ακρίβως έτσι σκέφτηκε αυτός που το πόσταρε) ωπ! ωραία κωλα-

ράκια, χμ! και ένα πισωκολητούλι, ώπα βαβέλ να το άλοθι, ποστ ιτ ναου, γενική συζήτηση;, ω,

όχι τα αθώα ματάκια των νεαρότερων μελών, τι θέαμα, τι φτηνή πορνογραφία, τι μετριώτης ω!

θέε μου.

 

Σίγουρα θα μπορούσε να είναι από τα κλικονιτροϊδοι, άλλα κώλος να΄ναι και ότι να΄ναι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116903
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6151 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

badpainter χαλάρωσε, κανείς δεν σου επιτέθηκε ή σε κατέκρινε επειδή το πόσταρες. Σχόλια πάνω στο <<άρθρο>> έγιναν.

Το μόνο περίεργο που βλέπω εγώ, είναι πως είναι σε λάθος τομέα. Ο Ερωτικός Τομέας είναι εξάλλου μια ενότητα στις Μελέτες, και αυτό το άρθρο, αντικειμενικά δεν μπορεις να πεις ότι είναι μελέτη γύρω από τα κόμικς.

 

:beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν νομίζω ότι παρεξηγήθηκε ο κακοζωγραφισμένος φίλος (ή μήπως αυτός κακοζωγραφίζει τους άλλους;), οπότε μπορεί να γουστάρει και επιπλέον χαβαλέ... Ας τον κάνουμε λοιπόν... :)

 

Το άρθρο είναι στον καλύτερο τομέα θα έλεγα, που αλλού θα μπορούσε να πάει άραγε... άλλωστε τελικά είναι άρθρο - μελέτη του κώλου... του κώλου του συγγραφέα, γιατί όπως λέει και ο ίδιος, πάνω στην λογοδιάρροια του ξέχασε να γράψει για τους τέλειους και υπέροχους και καλοσχεδιασμένους κώλους του Μανάρα... (όχι του δικού του δηλαδή - ούτε του Μανάρα δηλαδή, αλλά αυτούς που σχεδίαζε ο Μανάρα)... Δεν ξέρω τί έκανε ο συγγραφέας του άρθρου με τον καθρέφτη και τον δικό του πισινό, εγώ όμως έχω ακριβώς δίπλα μου στα 30 εκατοστά (μεγάλη έτσι; η απόσταση βρε) κάμποσα τευχάκια με μπόλικους καλοσχεδιασμένους από τον Μανάρα κώλους, που πεθαίνουν από την προσμονή να βάλω το χέρι μου επάνω τους.

 

Έχω πέραση πως να το κάνουμε... :nek:...μάλλον φταίει η στολή που λένε

 

Λοιπόν, όποιο κακό παιδάκι μου παρεξηγηθεί, να ξέρετε ότι θα το τιμωρήσω... με μπόλικες ξυλιές στον πισινούλι μέχρι να κοκκινίσει. :Teacher:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ξέρω ποιανού ιδέα ήταν το συγκεκριμένο άρθρο να συνοδευτεί από τις φωτογραφίες που βλέπουμε. Άγνωσται αι βουλαί του γραφίστα ή της συντακτικής ομάδας της Βαβέλ.

Το άρθρο αυτό πρωτοδημοσιεύτηκε στην Ιταλία από το περιοδικό Glamour (τεύχος 3, Σεπτέμβριος 1985). Ο τίτλος του τεύχους είναι Il... didietro (Το... πίσω) και ο τίτλος του άρθρου Culi di carne (Κώλοι από σάρκα) και είναι ένα αφιέρωμα στους κώλους των ηρωίδων του Milo Manara. Το συγκεκριμένο άρθρο είχε σκίτσα του δημιουργού στο οποίο είναι αφιερωμένο. Σας το παραθέτω.

post-6330-1220182991_thumb.jpg

post-6330-1220183095_thumb.jpg

post-6330-1220183193_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.