Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΥΔΡΑΛΑΚΗΣ / ΧΑΜΙΝΗΣ / ΜΙΟΥΜΙΟΥ [ RATTY ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ε, αφού το ζητάν τα πλήθη (δλδ Ίωνας) Ευχαριστίες στον DJO που έχει φτιάξει μια μικρή λίστα με τα ονόματα των διαφόρων ζώων στα disney και χρησιμεύει σαν τυφλοσούρτης 

 

Beagles_v_Scrooge_07_13.jpg

 

Ο γάτος των Λύκων! Μόλις 18 εμφανίσεις καταγεγραμμένες στο inducks, αλλά έχω την αίσθηση ότι πρέπει να είναι πολύ περισσότερες, απλώς επειδή είναι δευτερεύων χαρακτήρας, δεν μπήκαν στον κόπο να τον αναφέρουν σε πλειάδα ιστοριών. Εκτιμώ ότι τον έχουμε δει σε πολύ περισσότερες. Αυτή τη στιγμή πάντως είναι καταγεγραμμένες 17 εμφανίσεις από Αμερικάνους δημιουργούς, 1 από Βραζιλιάνους και καμία από οιονδήποτε άλλον.

 

Πρώτη εμφάνιση στο Beagle Boys 3 του 66, σε πενάκι του Tony Strobl και στην ιστοριούλα Sentimental Journey. Τελείως δευτεροκλασσάτη εμφάνιση, μόλις δύο καρεδάκια, ίσα-ίσα για να προχωρήσουν την πλοκή.

 

Beagle_Boys_03_16.jpg

 

Αρκετά τυπική εμφάνιση γατιού :) Αρκετά χρόνια μετά, το 77, τον βρίσκουμε με το πενάκι του Jack Manning με την κλασσική μάσκα των Λύκων και με έναν πιο παρδαλό χρωματισμό.

 

Beagle_Boys_35_26.jpg

 

Ο συγκεκριμένος χρωματισμός (που ομολογώ ότι αν δεν το έψαχνα, θα μου ήταν άγνωστος) δεν ήταν όμως και ο μοναδικός. Έτσι μόλις 4 τεύχη αργότερα, τον βρίσκουμε με το τυπικό (εκτιμώ) γκρι χρώμα.

 

Beagle_Boys_39_33.jpg

 

για να τον ξαναβρούμε μετά πάλι παρδαλό

 

Beagle_Boys_46_10.jpg

 

και πάλι γκρι, ασχέτως του ποιός είναι ο σχεδιαστής του (στο κατωτέρω είναι ο Pete Alvarado)

 

Beagles_v_Scrooge_02_27.jpg

 

Εν αντιθέσει πάντως με το γατί του Ντόναλτ, δεν έχει καν μπαλονάκια σκέψης.

 

inducks

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εξαιρετικός!!! :respect::yahoo:

 

Ελαφρώς πιο συμπαθητικός απ' το βρωμόγατο του Φέθρυ, μάλλον θα τον έχω πετύχει σε 1-2 συμπαθητικές ιστοριούλες και δεν έχω τόσο αρνητική άποψη. Επίσης μου αρέσει σαν σκέψη ότι επειδή είναι το κατοικίδιο των Μουργόλυκων, φοράει κι αυτό την αντίστοιχη μάσκα του κλέφτη! Πώς και δεν του έβαλαν και ταμπελίτσα με νούμερο φυλακής;

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εδω θα διαφωνησω με τα πληθη (Ιωνας :lol: ) και θα πω οτι οι ιστοριες του ηταν πιο filler και απο της Μητσης! :idea: Βασικα αυτο που με ωθει να διαφωνησω ειναι το γεγονος οτι μοναχα σε μια ιστορια που ανακαλυπτει κατι λεφτα σε εναν καναπε μου αρεσε γιατι επιτελους δεν χαντακωνε ουτε τα αφεντικα του (που τα εχει οδηγησει μεχρι τη φυλακη καμποσες φορες!!!!!) ουτε τον εαυτο του :P

 

Παντως, οντως δεν πρεπει να εχουνε βγει πολλες ιστοριες με αυτον γιατι ηταν τελειως ανυπαρκτα τα σεναρια και δεν ηταν καν κωμωδιες καταστασεων οπως με αλλους τριτευοντες (γιατι δεν ειναι καν δευτερευοντες :P ) χαρακτηρες. Στο Μικυ Μαους καπου 5-6 που εχουν αναδημοσιευτει κιολας εχω διαβασει μοναχα. Πλεον στις καινουριες ιταλικες ιστοριες εχει αντικατασταθει απο εναν σκυλο τον Μουργο.

 

 

υγ.Αν και δεν ειχε μπαλονακια σκεψης, οι σκεψεις του αναγραφοταν σε τετραγωνακια, οπως καποιες ιστοριες του Πλουτο, στη γωνια του καθε καρε οπου κανονικα μπαινει καποια εξηγηση ;)

 

 

:beer5::cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:lol2: Στο Μίκυ Μάους 1492 (που ξεκινάει και το "Γιαγια Ντακ - Ιστορίες Γύρω Από Τη Φωτιά" που είχε και δώρο την αφίσα-γενεαλογικό δένδρο των Ντακ) βρήκα μία άλλη μετάφραση-ονομασία, πλέον κουφή:

 

 

ΜΙΟΥΜΙΟΥ

 

 

:collapse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μια στο δισεκατομμύριο, ποιός ήταν ο αριθμός της ιστορίας? (αυτός που δίνει η Disney με λατινικά στοιχεία).

 

απλώς μια στο δισ, μήπως δεν είναι η ίδια φιγούρα.

 

:cheers5:

 

ΥΓ (και ο τίτλος)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ο τίτλος είναι "Ο ΜΙΟΥΜΙΟΥ ΚΑΙ Η ΠΑΡΕΑ ΤΟΥ!"

Ο κωδικός είναι W.B.B(ή 3). 44. Στο inducks δε μου βγάζει τίποτα, αλλά για κάνε τα κόλπα σου... ;)

 

 

:beer: :beer:

 

edit: Τελικά το βρήκα... http://coa.inducks.org/story.php?c=W+BB+++44-03 :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:thanks: Bio!

 

Αυτά βλέπω και κλονίζεται η πίστη μου ότι υπάρχει κάπου στον Τερζόπουλο μια λίστα αποδόσεων ονομάτων την οποία συμβουλεύονται οι μεταφραστές :)

 

Σιγά σιγά φαίνεται όλο και πιο πιθανό το ενδεχόμενο ότι σε κάθε φάση υπήρχε ένας-δύο μεταφραστές και ο μοναδικός λόγος που υπήρχε μια "συνάφεια/συνέχεια" στα ονόματα ήταν ότι ο κάθε ένας θυμόταν τι είχε κάνει στο παρελθόν.

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.