Μετάβαση στο περιεχόμενο

«Στον αέρα» το φεστιβάλ της Βαβέλ


gate7

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Παίδες, δυστυχώς (ή ευτυχώς) το πρόβλημα δεν αφορά μόνο τη Βαβέλ.Αφορά συνολικά το Υπουργειό Πολιτισμού, που έχει σφίξει τα λουριά και έχει κλείσει τις κάνουλες (ειδικά στη μετα-Ζαχόπουλο περίοδο).Ο Μισέλ ντε Λιαπή έχει κρεμάσει κόσμο και κοσμάκη, μέχρι και τον Ξαρχάκο, στην Καλαμάτα χθές έφαγε γιούχα, κλπ κλπ.Εγώ συμφωνώ με την άποψη περί απογαλακτισμού.

Απροπό, Καμπούκι,το φεστιβάλ απ΄την αρχή του είχε κρατική υποστήριξη (μια ματιά στον πρώτο κατάλογο να ρίξει κανείς, τα βλέπει χαρτί και καλαμάρι).Το μόνο που άλλαξε από τότε είναι ότι ακρίβηνε το ενοίκιο στο Γκάζι (όταν άρχισε η Βαβέλ, το Γκάζι σχεδόν δεν υπήρχε,τώρα το να το κλείσεις είναι φωτιά και λαύρα).

Επίσης (χωρίς αυτό να το λέω ως μομφή, απλά ενημερωτικά για όσους το έθιξαν στη συζήτηση) η Βαβέλ έχει και άκρες και απ' όλα στην παρούσα κυβέρνηση.Προφανώς (και με όλα όσα γίνονται) αυτό δεν αρκεί πλέον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 154
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καλά... ο κύριος Κοροβέσης ή κάποιος συνάδελφος του, μήπως μπορεί να διευρύνει την επερώτηση του να συμπεριλάβει και τους παιδικούς σταθμούς του Δήμου Αθηναίων (και λοιπών φυσικά Δήμων) που έχουν μεν εγκριθεί τα αυτονόητα ποσά αλλά ουδέποτε δόθηκε η τελική έγκριση για την ολική εκταμίευση τους; Με συνέπεια να μην μπορώ εγώ να γράψω επί 3 συνεχόμενα έτη το παιδί μου σε έναν δημοτικό σταθμό, από αυτούς που δεν έχουν κλείσει φυσικά... μπήκε σε κλήρωση την πρώτη χρονιά και έμεινε απέξω (ευτυχώς βρήκα κενή θέση σε ιδιωτικό) για την δεύτερη δεν ασχολήθηκα καν - ενώ φέτος που ΠΡΕΠΕΙ να πάει προνήπιο μετά από επικοινωνία με τους αρμόδιους των Δήμων, κανείς δεν μου εγγυάται ότι θα υπάρχει πρόβλεψη για κάτι τέτοιο εάν δεν "κλείσουν" πρώτα οι θέσεις των νηπιαγωγείων Σεπτέμβριο μεριά... και έτσι καλούμαι (αναγκάζομαι ουσιαστικά) να το πάω για τρίτη χρονιά σε ιδιωτικό σταθμό με ετήσιο κόστος περί τα 5.000 ευρώ. ΔΩΡΕΑΝ ΠΑΙΔΕΙΑ, ΧΑ!!! που είσαι βρε alagt (2Λ2Ψ) εδώ σε δημόσιο σταθμό (εάν το έπαιρναν τελικώς) θα έπρεπε να πληρώνω εξτρά πάνω από ένα κατοστάρι μηνιαίως, εκεί που "άλλων" τα παιδιά θα πήγαιναν τσάμπα - εγώ στο #@$% κράτος δεν πληρώνω φόρους - δημοτικά τέλη (διπλάσια τα τελευταία χρόνια) - εγώ δεν δίνω λεφτά!!!... να ψάξω να βρω και εγώ χορηγούς για να μάθει το παιδί μου γράμματα...!!! Ξέφυγα λιγάκι (από το ΥΠ.ΠΟ. πήγα στο ΥΠΕΠΘ), αλλά αφενός πιο πολύ με καίει αυτό, αφετέρου βρήκα πάτημα να χάσω την ευκαιρία;

 

ΟΡΙΣΤΕ ΚΥΡΙΟΙ τί γνώμη έχει το ΥΠΕΠΘ για τα παιδιά που πρέπει να πάνε νήπιο:

 

Το Eκπαιδευτικό Σύστημα / Πρωτοβάθμια Εκπαίδευση / Νηπιαγωγείο

 

Η σελίδα αυτή έχει αφαιρεθεί από τον ιστότοπο του Υπ.Ε.Π.Θ. Παρακαλώ μεταβείτε στην κεντρική σελίδα της Διεύθυνσης Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

 

Κεντρική Σελίδα Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης

post-5-1216643105_thumb.jpg post-5-1216643113_thumb.jpg

 

http://www.ypepth.gr/el_ec_page69.htm

 

...και εσείς μου θέλετε χρηματοδότηση του φεστιβάλ των κόμικς; Εδώ τα παιδιά μας σε λίγο δεν θα ξέρουν γράμματα να διαβάζουν τα κόμικς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16030
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν θέλω και εγώ με την σειρά μου να γίνω κακός...........

Αγαπάω Βαβέλ, αλλά δεν είναι όλα τόσο ρόδινα με Βαβέλ και επιχορηγήσεις..

Πολλά χρόνια, όταν πολλά περιοδικά του χώρου δεν είχαν λεφτά ούτε να κλ...άσουν, η Βαβέλ τα έπαιρνε χοντρά απο το κράτος (είτε δεξιά είτε αριστερά).

Μπροστά μου έχω τους καταλόγους απο διάφορες χρονιές και βλέπω Δημάρχους Αθηναίων, ΥΠΕΧΩΔΕ, Ελληνικής Επιτροπής UNESCO, Υπουργείο Πολιτισμού, Γ.Γ. Αθλητισμού, ΕΟΤ, Υπουργείο Εθνικής Άμυνας, ΕΡΤ και λοιπά, και λοιπά... Για να μην πώ για λοιπούς χορηγούς που και καλά δεν βρίσκουν...

 

post-4830-1216643512_thumb.jpg

(απο έναν μόνο τυχαίο κατάλογο...)

Δεν μιλάω άμα συμφωνώ ή όχι να επιχορηγούνται κρατικά τέτοιες εκδηλώσεις.. απλά λέω γιατί να κλαίγεται η Βαβέλ που τόσα χρόνια ήταν η μόνη που έπαιρνε τέτοια μεγάλα πακέτα, ενώ κάποιοι άλλοι μόνο που δεν βγαίνανε στο πεζοδρόμιο να μοιράζουνε το υλικό τους για να επιβιώσουν..

Ξαναείπα δεν είμαι κατά της Βαβέλ, όσοι με γνωρίζουν, ξέρουν ότι αγαπάω Βαβέλ και Παραπέντε, είμαι στην γενιά που γαλουγηθήκαμε μέσα απο αυτά τα δύο περιοδικά και τις εκδόσεις τους κυρίως.. αλλά δεν μπορώ να ακούω τόσα χρόνια η Βαβέλ να πάιρνει τέτοια πακέτα και ξαφνικά όταν το χέρι που τους τάϊζε σταματάει να δίνει φαγητό, ξαφνικά να βρίσκετε στον αέρα ένα ολόκληρο φεστιβάλ..

Δηλαδή έσοδα δεν είχε αυτό το φεστιβάλ ποτέ???

 

 

Υ.Γ. Και τώρα αρχίστε το κράξιμο... θα το αντέξω..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

¨Εχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα λόγω παιδιού, για τον...παιδικό σταθμό. Επίσης μ' ενοχλούν κι ένα σωρό ενέργειες της κυβέρνησης στο θέμα της ακρίβειας, της εξωτερικής πολιτικής κουλουπου. Επίσης διαφωνώ και με την επεμβατική πολιτική των αμερικάνων. Οπότε, αφού δεν μπορούμε να κάνουμε μια επερώτηση για όλα μαζί, ας μην κάνουμε τίποτα....

 

Επιμένω για όσους ενδιαφέρονται, στην συγκεκριμένη περίπτωση του φεστιβαλ, αν υπάρχουν ιδέες για κάποια είδους διαμαρτυρία, πχ μεσω διαδικτύου. Υπάρχουν και άλλες αντιδράσεις εκτός από την φιλολογική γκρίνια. Στο χέρι του καθενός είναι και το ένα και το άλλο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επίσης (χωρίς αυτό να το λέω ως μομφή, απλά ενημερωτικά για όσους το έθιξαν στη συζήτηση) η Βαβέλ έχει και άκρες και απ' όλα στην παρούσα κυβέρνηση.Προφανώς (και με όλα όσα γίνονται) αυτό δεν αρκεί πλέον.

 

Όχι, όχι με τον νεοελληνικό τρόπο! Όχι ρε γ@mWτ0 και εδώ πάλι...

Όχι με άκρες, όχι με βίσματα, όχι έτσι ρε ρημαδο"ελλαδίτσα"... :confuse:

 

Καλύτερα με χορηγούς που τον βλέπουν μπίζνα παρά με άκρες... Αν το Υπουργείο Πολιτισμού δεν υποστηρίζει τον Πολιτισμό να πάρει ένα εκ των 3ών και ας είναι άλλος ένας τρόπος να καταλλάβουν όλοι ότι η ιδιωτική πρωτοβουλία κάνει τη διαφορά.

 

Επαναλαμβάνω λόγια προλαλήσαντα:

Α. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ένα "αναρχικό" περιοδικό το οποίο περνάει

το κράτος και την λειτουργεία του γενιές 14 σε κάθε τεύχος του, γιατί πάει

σε αυτό και ζητάει επιδότηση.

[...]

Γ. Γιατί να ακυρωθεί το φεστιβάλ και να μην διοργανωθεί σε έναν μικρότερο χώρο ή

σε λιγότερες αίθουσες στο γκάζι και να γίνει για τον πολιτισμό ρε γαμώτο και το

μουσικό εξοπλισμό να τον προσφέρει το MAD του οποίου το φυλάδιο και τα σποτ

πέρσι τα σχεδίασαν "underground" σχεδιαστές, οι οποίοι έχουν μια αγάπη για τον

πολιτισμό.

Ας μπει και εισιτήριο 1ευρώ, για τα έξοδα μεταφοράς των έργων των ξένων, μπύρες

και σάντουϊτς πουλάνε οι καντίνες απ' έξω και όλα μια χαρά.

Καλύτερα έτσι, καλύτερα original underground και όπως αντέχει η τσέπη μας, παρά νεοεληνικά, με φαίνεσθε εκ του μη έχοντος...

 

:cheers3:

 

Edit: soloup, ήδη bloggαρα...

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Επομένως μιλάμε για κακή διαχείρηση που ξεφεύγει λίγο (έως πολύ) από το θέμα....Και πάλι όμως,εγώ προσωπικά δεν μπορώ να βγάλω κάποιο συμπέρασμα αν δεν ξέρουμε περισσότερα στοιχεί,όπως τα έσοδα από τις διάφορες εκδηλώσεις και το πόσο ακριβώς μπορεί να στοιχείση η όλη εκδήλωση.Πάντως θα ήθελα η Βαβέλ να μπορεί να βρει δικούς της χορηγούς ιδιώτες και όχι να περιμένει από το κράτος.Αν δεν μπορεί να βρει ιδιώτες κάτι δεν πηγαίνει καλά.Απ' ότι ακταλαβαίνω και από τα υπόλοιπα ποστ δεν είναι και όλα ρόδινα στον κόσμο της Βαβέλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Δεν έχω καμια σχέση με την διοργάνωση αλλά τόσα χρόνια που είμαι ως σιτσογράφος κοντά στη Βαβέλ, δεν αντιλήφθηκα ποτέ κάποιος απ' αυτούς να έγινε πλούσιος ούτε να κυκλοφορεί με πολυτελή αυτοκίνητα. Μπορεί και να τα κρίβουν σε τίποτα Ελβετικές τράπεζες. Παρ' όλα αυτά όμως, εφόσον "κι αυτοί ίδιοι είναι" λέω να ανγοήσετε την προτροπή μου για οποιαδήποτε πρωτοβουλία και να συνεχίσετε ήσυχα την κουβέντα με τις υποθέσεις σας.

Επεξεργασία από soloup
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Zoo, επίτηδες έβαλα το "δεν το λέω σα μομφή", για να αποφύγω το είδος του πόστ που τελικά έκανες...

Δεν είναι οι γνωριμίες αυτό που εξασφάλισε στη Βαβέλ χρηματοδότηση...το όνομά της και η ιστορία της ήταν ήδη τόσο δυνατά, που όταν (κάποιο καιρό πριν το φεστιβάλ) το περιοδικό κινδύνευε με κλείσιμο, η γκάμα των ανθρώπων που το στήριξαν ήταν εντυπωσιακή σε εύρος και ποιότητα.

Αυτό που είπα είναι ότι ακόμα και με τις γνωριμίες πλέον, δε φεύγει φράγκο απο το συγκεκριμένο υπουργείο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16030
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

όχι, όχι δεν εννοόυσα προσωπικά εγώ να σταματήσουμε εδώ.. Εννοείτε ότι ο θεσμός αυτός πρέπει να μείνει και να ενισχυθεί, αλλά όχι με κρατικές επιχορηγήσεις.. Και με το που κάποια κυβέρνηση δεν μας κάνει την χάρη να τινάζετε στον αέρα..

Ιδιωτική πρωτοβουλια χρειάζετε.

Και το άλλο σκέλος είναι πως δεν είπαμε πως τα τρώγανε, αλλά έσοδα δεν είχε?? Εάν κάποιος μου πεί δεν είχε θα πώ οκ, αλλα άν είχε έσοδα, που είναι??

 

Με τέτοιο φεστιβάλ τόσα χρόνια και με τέτοια πακέτα, κατα την ταπεινή μου άποψη θα έπρεπε ήδη να είχε κανει καβάτζες για το μέλλον του θεσμού αυτού..

 

Μαζί να αγωνιστούμε, αλλά άμα είναι να αγωνιστούμε να κάνουμε μια καινούρια αρχή, με μια νέα βάση... όχι πάλι να αγωνιζόμαστε για την κρατική επιχορήγηση.. γιατί αύριο ξανά θα τρέχουμε και θα λέμε τα ίδια..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν ακούω όμως προτάσεις από εσάς που είστε πιο χωμένοι στα πράγματα ή εργάζεστε στην Βαβέλ.Η μόνη λύση είναι η διαμαρτυρία;Είμαι από τους τελευταίους ανθρώπους που θα στηρίξουν την κυβέρνηση και τον Λιάπη και τον κάθε Λιάπη,αλλά δεν γίνεται κάθε φορά και συνέχεια να φταίει το κράτος.Και μην μπλέκουμε την παιδεία και τον πολιτισμό γενικότερα.Να μιλήσουμε συγκεκριμένα γι' αυτό το γεγονός και συμμερίζομαι εν μέρει την άποψη του Melandrou.

 

Ας πούμε ότι το υπουργείο δεν δίνει χορηγεία είτε λόγω Ζαχίπουλου,είτε λόγω σκοτεινών σχεδίων ή για άλλους λόγους.Ιδιώτες χορηγοί υπάρχουν ή δεν υπάρχουν τελικά;Κι αν δεν υπάρχουν γιατί δεν υπάρχουν πλέον;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Αν πάντως έμενε ένα φεστιβάλ κόμικ (χωρις Τσέχους υπερεαλιστές, αμερικάνους illustrators, βραζιλιάνους γκραφιτάδες, σαλτιμπάγκους, θέατρα δρόμου, γκρούπ &γκρουπάκια κλπ) ίσως να μην στοίχιζε και τόσο... Ίσως τότε να μην μάζευε και τόσο κόσμο.....

 

Ίσως είναι καιρός να αναλάβει κάποιος άλλος. Γιατί όχι το 9, που έχει και ένα εκδοτικό συγκρότημα πίσω του. Και χορηγίες θα έπερνε εύκολα & διαφημιζόμενους με το τσουβάλι θα τράβαγε....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δεν ακούω όμως προτάσεις από εσάς που είστε πιο χωμένοι στα πράγματα ή εργάζεστε στην Βαβέλ.Η μόνη λύση είναι η διαμαρτυρία;Είμαι από τους τελευταίους ανθρώπους που θα στηρίξουν την κυβέρνηση και τον Λιάπη και τον κάθε Λιάπη,αλλά δεν γίνεται κάθε φορά και συνέχεια να φταίει το κράτος.Και μην μπλέκουμε την παιδεία και τον πολιτισμό γενικότερα.Να μιλήσουμε συγκεκριμένα γι' αυτό το γεγονός και συμμερίζομαι εν μέρει την άποψη του Melandrou.

 

Ας πούμε ότι το υπουργείο δεν δίνει χορηγεία είτε λόγω Ζαχίπουλου,είτε λόγω σκοτεινών σχεδίων ή για άλλους λόγους.Ιδιώτες χορηγοί υπάρχουν ή δεν υπάρχουν τελικά;Κι αν δεν υπάρχουν γιατί δεν υπάρχουν πλέον;

 

Ο ιδιώτης χορηγός (που κακώς αναφέρεται πλειστάκις ως πανάκεια) δεν θα κάνει κάτι για την ψυχή της μανούλας του.Σε επίπεδο μικροχορηγίας είναι απλά τα πράγματα: ένα διακριτικό λογοτυπάκι σ'ένα μπάνερ, κι όξω απ΄την πόρτα.Για μεγαλύτερα όμως ποσά, όσα απαιτούνται για να ισοσκελιστούν ας πούμε όσα θα έδινε το υπουργείο, φαντάζομαι ότι πηγαίνουμε σε καταστάσεις "Εrricson Festival Vavel" ή "Gazi Comics Vodafone". Το τί θα διαλέξει κάποιος μεταξύ δυό κακών είναι θέμα προσωπικής του αξιολόγησης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1453
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5817 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Φαντάζομαι ότι έχετε καταλάβει ότι ρωτάω για να δω πως έχουν τα πράγματα...

 

 

Η άποψη πάντως ότι,ok έχουμε το κράτος δεν μου αρέσει καθόλου....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Επιμένω για όσους ενδιαφέρονται, στην συγκεκριμένη περίπτωση του φεστιβαλ, αν υπάρχουν ιδέες για κάποια είδους διαμαρτυρία, πχ μεσω διαδικτύου. Υπάρχουν και άλλες αντιδράσεις εκτός από την φιλολογική γκρίνια. Στο χέρι του καθενός είναι και το ένα και το άλλο.

[γκρίνια Mode off]

 

OK, και η φιλολογική γκρίνια και συζήτηση που κάνουμε και το κράξιμο στην εκάστοτε κυβέρνηση και αρμόδιο υπουργό ένα είδος διαμαρτυρίας είναι, αλλά έχεις απόλυτο δίκιο στο ότι δεν βοηθάει ιδιαίτερα στην περίπτωση μας (εκτός φυσικά του να τα λέμε και να ξεσπάμε) :D και φυσικά το να κάνει ο καθένας ατομικά κάτι δεν δείχνει να δουλεύει ή να ιδρώνει το αυτάκι του αρμόδιου επί της κάνουλας.

 

Aς το πάμε λοιπόν μαζί ένα βήμα παραπέρα αγαπητέ soloup... εσύ που όντας είσαι μέσα στα πράγματα και έχεις επαφές με την διοργανώτρια βαβέλ, μπορείς να μας κατευθύνεις σε κάποια οργανωμένη διαμαρτυρία που να πηγάζει από την εμπλεκόμενη και ενδιαφερόμενη βαβέλ, ώστε συν αυτής να ενώσουμε τις δυνάμεις μας και να ξεκινήσουμε από μία κοινή βάση; Πλην της αναφοράς του κυρίου Κοροβέση αδυνατώ να βρω κάτι άλλο στο διαδίκτυο σχετικό, και αν μη τί άλλο, το παρόν φόρουμ έχει δείξει έμπρακτα ότι στηρίζει τα κόμικς και τις εταιρείες ακόμη και όταν οι ίδιες δείχνουν να αγνοούν την ύπαρξη του. Η ισχύς εν τη ενώση λένε, οπότε αν έχει κάνει η βαβέλ την αρχή εμείς να είσαι σίγουρος ότι θα στηρίξουμε την προσπάθεια της, όχι επειδή έχουμε κάτι να κερδίσουμε, αλλά επειδή αγαπάμε τα κόμικς και παράλληλα όσους ασχολούνται με αυτά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64348
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Ας πάρουμε τα πράγματα λίγο πιό απλά...

 

Το φεστιβάλ επέζησε για αρκετά χρόνια και προσωπικά δεν μου καίγεται καρφάκι που βρήκε τα χρήματα. Δεν υπάρχει κάτι ανάλογο ώστε να κάνω σύγκριση, ούτε έχουμε την πολυτέλεια στην Ελλάδα να διαλέξουμε....

Το να συνεχίσει σίγουρα με ενδιαφέρει άσχετα αν έχω αρκετές ενστάσεις σχετικά με την λειτουργία/παρουσία του.

Είναι μια πολύ θετική εκδήλωση για τα κόμικ και αυτό μου φτάνει. Τι θα έκανε κάποιος άλλος αν είχε το καρπούζι και το μαχαίρι, δεν μπορούμε να το υποθέσουμε τώρα.

 

Το να γίνει κάτι καλύτερο είναι θέμα συγκυριών. Αν υπάρξουν θα δούμε...

 

Το να συνεχίσει αυτό όπως έχει, δυστυχώς δεν περνάει από το χέρι μας. Γνωριμίες στην κυβέρνηση υπάρχουν, επερώτηση έγινε, το ότι είναι δημοφιλές είναι γνωστό. Αν δεν φτάνουν αυτά δεν βλέπω τι άλλο μπορούμε να κάνουμε. Αν κάποιος έχει υπόψη του συγκεκριμένη πρόταση, ας την πει και εγώ είμαι μέσα.

 

Ισολογισμούς, νούμερα και αποδέκτες, δεν νομίζω ότι έχουν καμία σημασία. Εμάς μας ενδιαφέρει το αποτέλεσμα και αν δεν υπάρξει Φεστιβάλ Βαβέλ για φέτος αυτό θα είναι ένα πλήγμα για τα κόμικ στην Ελλάδα.

 

Το να κρίνουμε νούμερα απ' έξω δεν νομίζω ότι είναι δίκαιο γιατί ως γνωστόν "¨όποιος είναι έξω από τον χορό, πολλά τραγούδια ξέρει".

Κρίμα που οι ιθύνοντες της Βαβέλ δεν είναι παρόντες ώστε να ακούσουμε μια υπεύθυνη άποψη από κάποιον γνωρίζοντα και όχι "υποθέτοντα"...

 

Σχετικά με τους χορηγούς, συμφωνώ απόλυτα με τον Graves. Δεν είναι πανάκεια απλά συμπληρωματικό είδος....

 

Σχετικά με το να γίνει κάτι απλότερο και φτηνότερο, να σημειώσω ότι όποιος έχει μάθει στην χλιδή, δύσκολα επιστρέφει στην καλύβα....άλλωστε αυτοί που ξεκινάνε με ενθουσιασμό, συχνά καταλήγουν με παντόφλα στην αναπαυτική πολυθρόνα....

 

Οι τρελοί σπανίζουν στις ημέρες μας, τους έχουν κλείσει όλους σε άσυλο ή έχουν διαβρωθεί και γίνανε υπολογιστές και νούμερα...

 

Εύχομαι τα χρήματα να εκταμιευτούν αν και το βλέπω δύσκολο στις εποχές μας.... αν ήταν για καμιά μίζα, ίσως είχαμε ελπίδα....

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Το βασικότερο πρόβλημα που έχει το φεστιβάλ της Βαβέλ είναι ότι το μεγαλύτερο ποσοστό των επισκεπτών του ΔΕΝ ασχολείται με τα κόμικς. Επαναλαμβάνω, ΔΕΝ ασχολείται με τα κόμικς.

 

Προσθέστε την μόνιμη πελατεία των Solaris, relax, jemma, comicworld, dojo και των υπόλοιπων κομικομάγαζων της Αθήνας (συγγνώμη γι ' αυτους που ξεχνάω/δεν γνωρίζω) και των περιχώρων και πάλι δύσκολα θα φτάσετε το 50% των επισκεπτών της Βαβέλ. Και πολύ σας λέω 50%. Όχι, νούμερα δεν έχω, αλλά έτσι το κόβω με το μάτι.

 

Πριν 2-3 χρόνια, όταν υπέγραφε ο Graham Masterton στο Jemma Καλλιθέας, ο Παναγιώτης που έχει το Relax είχε πει στον Λευτέρη που έχει το Jemma "αν όλοι αυτοί που πήγαν στο Γκάζι αγοράζανε κόμικς, εγώ τώρα δεν θα ήμουν εδώ, θα ήμουν διακοπές στη Χαβάη". Το πηγαδάκι που άκουσε το σχόλιο είχε ξεραθεί στα γέλια.

 

Ο κόσμος που πάει στο Γκάζι πάει γιατί γουστάρει πανηγύρια. Οι Ελληνες είμαστε πανηγυρτζήδες, όχι κομιξάκηδες. Να λέμε ότι το συγκεκριμένο ΣΚ δεκάδες χιλιάδες κόσμος γουστάρει τα κόμικς και όλον τον υπόλοιπο χρόνο να μαζευόμαστε εμείς οι λίγοι, οι εκλέκτοι, we proud, we few, we band of brothers στο tipbit δεν ωφελεί σε τίποτα.

 

Εγώ είμαι 33 χρονών και διαβάζω κόμικς από το δημοτικό. Έχω δηλώσει την προτίμησή μου στα super heroes, αλλά διαβάζω φανατικα και Vertigo, την ψάχνω με manga, ψάχνω και ευρωπαϊκά (κυρίως ιταλικά). Και τα Ντισνεϋ που τα θάβω σε κάθε ευκαιρία, όταν ήμου πιτσιρικάς τα διαβαζα, όπως όλοι μας. Μπορώ να ότι έχω ένα αρκετά ευρύ φάσμα ενδιαφέροντος σχετικά με τα κόμικς. Λοιπόν, όσες φορές έχω πάει στη Βαβέλ, ζήτημα είναι να έχω πεί για το 10% αυτών που παρουσιάζει "χμ, αυτό με ενδιαφέρει".

 

Αυτό που θέλω τελικά να πω είναι ότι λίγο εώς καθόλου με ενδιαφέρει προσωπικά αν θα γίνει το φεστιβάλ της Βαβέλ. Και όχι μόνο γιατί δεν ικανοποιεί τα προσωπικά μου γούστα, αλλά γιατι πιστευω ότι δεν βοηθάει ουσιαστικα το χώρο των κόμικς στην Ελλάδα. Πιστεύει κανείς ότι αν σταματησει να γίνεται το φεστιβαλ της Βαβελ θα μειωθούν οι πωλήσεις κομικς στην Ελλάδα??? ότι αν γινει κανονικά θα αυξηθουν???Εγώ όχι. Και στην τελική αυτό μετράει. (Οχι τί πιστεύω εγω ρε, οι πωλήσεις). :)

 

Στο οικονομικο δεν μπαινω καθόλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

. Πιστεύει κανείς ότι αν σταματησει να γίνεται το φεστιβαλ της Βαβελ θα μειωθούν οι πωλήσεις κομικς στην Ελλάδα??? ότι αν γινει κανονικά θα αυξηθουν???Εγώ όχι. Και στην τελική αυτό μετράει. (Οχι τί πιστεύω εγω ρε, οι πωλήσεις). :)

 

Αctually? Yes! Των ελληνικών τουλάχιστο.Το φεστιβάλ, και της Βαβελ και του κόμικντομ, λειτουργεί ώς αφορμή για πληθώρα εκδόσεων που προγραμματίζονται να συμπέσουν ακριβώς με τα event όπου μαζεύεται όλος ο σχετικός κόσμος (και ο κάργα άσχετος).Και ο πάγκος του φεστιβάλ κακά τα ψέμματα σπρώχνει πολλά "τεμάχια".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το φεστιβάλ, και της Βαβελ και του κόμικντομ, λειτουργεί ώς αφορμή για πληθώρα εκδόσεων που προγραμματίζονται να συμπέσουν ακριβώς με τα event όπου μαζεύεται όλος ο σχετικός κόσμος (και ο κάργα άσχετος

Αυτο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι θετικο.Εχουμε φτασει σε σημειο η υποτιθεμενη "ελληνικη σκηνη" των κομικς να ξυπναει για δυο σαββατοκυριακα και ολο τον υπολοιπο χρονο να μην εμφανιζεται πουθενα.Αυτο ειναι αποτρεπτικο στο να δημιουργηθει κοινο για τα ελληνικα κομικς αφου θεωρω δυσκολο να παρακολουθησεις δουλειες που βγαζουν δυο τευχη το χρονο με ελαχιστες σελιδες αλλα αρκετα ευρω...Οταν οι αμερικανοι καθυστερησουν για λιγες μερες να βγαλουν καποιο απο τα ΜΗΝΙΑΙΑ (και εσχατως εβδομαδιαια) τευχη,πεφτει το κραξιμο της αρκουδας (και σωστα πεφτει).Εδω,στις εκδοσεις των 1-2 τευχων τον χρονο θεωρουμε οτι αν δεν γινει καποιο φεστιβαλ,πληττεται το ελληνικο κομικ και οι ελληνες δημιουργοι.

 

Τελος παντων,ολο αυτο ηταν εκτος του θεματος της Βαβελ.Για το θεμα δεν εχω να πω κατι γιατι το τοπικ ξεκινησε ως υποστηρικτικο του φεστιβαλ και εγω ΔΕΝ το υποστηριζω (οχι το φεστιβαλ βεβαια,την κρατικη επιχορηγηση του).Η γνωμη μου ειναι οτι μεχρι να μπουν συγκεκριμενοι κανονες στο πως και γιατι πρεπει να επιχορηγειται καποιος για να κανει οτιδηποτε (και να τηρουνται βεβαιως) δεν πρεπει το κρατος να δινει φραγκο σε κανεναν.Ολες αυτες οι χορηγιες που δινονται απο τον πιο μικρο συλλογο μελετης της σαρδελας Αμοργου εως τα μεγαλα φεστιβαλ τυπου Βαβελ στα ματια μου δεν εχουν πολλες διαφορες απο τις μιζες που ακουμε δεξια και αριστερα με απωτερους φυσικα στοχους.Και θεωρω πολυ σημαντικοτερο το να μπορει το παιδι του Γιοσι και του καθε Γιοσι να παει στο νηπιο απο το αν μια ιδωτικη επιχειρηση καταφερει τελικα να διοργανωσει ενα φεστιβαλ στο οποιο τις τελευταιες 2-3 φορες που πηγα ειχα μια περιεργη αισθηση Deja Vu...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6121 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Αυτο κατα τη γνωμη μου δεν ειναι θετικο.Εχουμε φτασει σε σημειο η υποτιθεμενη "ελληνικη σκηνη" των κομικς να ξυπναει για δυο σαββατοκυριακα και ολο τον υπολοιπο χρονο να μην εμφανιζεται πουθενα.Αυτο ειναι αποτρεπτικο στο να δημιουργηθει κοινο για τα ελληνικα κομικς αφου θεωρω δυσκολο να παρακολουθησεις δουλειες που βγαζουν δυο τευχη το χρονο με ελαχιστες σελιδες αλλα αρκετα ευρω...Οταν οι αμερικανοι καθυστερησουν για λιγες μερες να βγαλουν καποιο απο τα ΜΗΝΙΑΙΑ (και εσχατως εβδομαδιαια) τευχη,πεφτει το κραξιμο της αρκουδας (και σωστα πεφτει).Εδω,στις εκδοσεις των 1-2 τευχων τον χρονο θεωρουμε οτι αν δεν γινει καποιο φεστιβαλ,πληττεται το ελληνικο κομικ και οι ελληνες δημιουργοι.

 

Τελος παντων,ολο αυτο ηταν εκτος του θεματος της Βαβελ.Για το θεμα δεν εχω να πω κατι γιατι το τοπικ ξεκινησε ως υποστηρικτικο του φεστιβαλ και εγω ΔΕΝ το υποστηριζω (οχι το φεστιβαλ βεβαια,την κρατικη επιχορηγηση του).Η γνωμη μου ειναι οτι μεχρι να μπουν συγκεκριμενοι κανονες στο πως και γιατι πρεπει να επιχορηγειται καποιος για να κανει οτιδηποτε (και να τηρουνται βεβαιως) δεν πρεπει το κρατος να δινει φραγκο σε κανεναν.Ολες αυτες οι χορηγιες που δινονται απο τον πιο μικρο συλλογο μελετης της σαρδελας Αμοργου εως τα μεγαλα φεστιβαλ τυπου Βαβελ στα ματια μου δεν εχουν πολλες διαφορες απο τις μιζες που ακουμε δεξια και αριστερα με απωτερους φυσικα στοχους.Και θεωρω πολυ σημαντικοτερο το να μπορει το παιδι του Γιοσι και του καθε Γιοσι να παει στο νηπιο απο το αν μια ιδωτικη επιχειρηση καταφερει τελικα να διοργανωσει ενα φεστιβαλ στο οποιο τις τελευταιες 2-3 φορες που πηγα ειχα μια περιεργη αισθηση Deja Vu...

 

Αγαπητέ Μπατ-στεφ, φυσικά και είναι σημαντικότερο το να πάει το παιδί του Γιόσι (και το δικό μου) στο νήπιο. Όπως είναι και πιο σημαντική η πραγματική ζωή του καθενός μας ,με τα προβλήματα και τις ανάγκες της, από το να διαβάζουμε για παράδειγμα κόμικς ανάσκελα στο κρεβάτι μας (η στην τουαλέτα μας...) και να μη μας νιάζει τι γίνεται έξω από την πόρτα μας. Αλλά για να διεκδικήσεις είτε παιδικό σταθμό, είτε φεστιβάλ γι αυτό που σ' ενδιαφέρει, είτε καλύτερες συνθήκες εργασίας, είτε καλύτερη σχέση με τον ή την σύντροφό σου, πρέπει να κουνήσεις κι εσύ το δαχτυλάκι σου. Δεν θα σου' ρθει ποτέ μόνο του να σε βρει στην καρέκλα σου. Κανένα πρόβλημα δεν λύθηκε με την ανάλωσή μας σε φιλολογικές διαδικτυακές γκρίνιες και blogικές αυτεπιβεβαιώσεις του εαυτού μας. Είμαστε πραγματικοί άνθρωποι πίσω από τα πληκτρολόγιά μας και η συνύπαρξή μας, για παράδειγμα, σε ενα φεστιβάλ ,είναι πολύ πιο υγιές απο το να πληκτρολογούμε ο καθένας μόνος του μπροστά στην οθόνη.

Η διαδικτυακή γκρίνια άλλωστε θα υπάρχει έτσι κι αλλιώς, είτε υπάρχει κρατική επιχορήγηση, είτε υπάρχουν ιδιότες χορηγοί, είτε υπάρχει εισιτήριο, είτε είναι περικομμένη η έκθεση είτε έχει υπερηρωικά, είτε έχει αλτερνατιβιές. Σημασία έχει τι πραγματικά θεωρούμε σημαντικό και αν κάτι μας ενδιαφέρει πραγματικά, τι κάνουμε γι' αυτό .

Επεξεργασία από soloup
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Αν εξαιρέσεις τον soloup - με τον οποίο συμβαίνει να συμφωνώ μέχει κεραίας - και τον Valt που τυχαίνει να είναι ο πρωταθλητής στο "κόμικ μετά εμποδίων" οι υπόλοιποι

απλώς αμπελοφιλοσοφούμε ή βγάζουμε αναιτιολόγητες κακίες.

Αν είναι να γίνει τίποτα καλώς. Αλλιώς τζάμπα μιλάμε.

Yoshi τι να σε κάνω που πήγες και χώθηκες Αθήνα; Στη Βέροια θα έλυνα το πρόβλημά σου με

ένα και μοναδικό τηλεφώνημα...αλλά Αθήνα δεν έχω τις ίδιεςδυνατότητες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25059
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6210 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μες στη διαπλοκή ο Alagt!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  94
  • Reputation:   691
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6096 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν εξαιρέσεις τον soloup - με τον οποίο συμβαίνει να συμφωνώ μέχει κεραίας - και τον Valt που τυχαίνει να είναι ο πρωταθλητής στο "κόμικ μετά εμποδίων" οι υπόλοιποι

απλώς αμπελοφιλοσοφούμε ή βγάζουμε αναιτιολόγητες κακίες.

Αν είναι να γίνει τίποτα καλώς. Αλλιώς τζάμπα μιλάμε.

 

Εγώ το "δεν με ενδιαφέρει" δεν το θεωρώ αναιτιολογητη κακία. Εκτός αν όσους δεν μας ενδιαφέρει η Βαβέλ είμαστε αδικαιολόγητα κακοί και όσους τους ενδιαφέρει είναι δικαιολογημένα καλοί.

 

Επίσης το "δεν βοηθάει στις πωλήσεις" που είπα εγώ (και που συμφώνησε ο bat-stef) δεν το θεωρώ αμπελοφιλοσοφία. Το θεωρώ ψυχρή πραγματικότητα. Το να πουλησεις χ κομμάτια παραπάνω επειδη κανόνισες να εκδόσεις ταυτόχρονα με το φεστιβαλ της Βαβέλ, δεν είναι "αυξηση των πωλήσεων". Είναι αρπαχτή. Βραχυπρόθεσμα σου αφήνει κέρδος. Μακροπρόθεσμα, άντε και του χρόνου, που θα ξαναγίνει το φεστιβάλ.

 

Για τον βαλτάσαρ που ειναι πρωταθλητης στα κομικς μετ' εμποδιων εχω μονο σεβασμο. Είπε ομως πιο πανω ότι οι τρελλοι σπανίζουν στις μερες. Εγω θα του θυμισω (γιατι κατα βαθος το ξερει καλύτερα απο ολους) ότι οι τρελλοι δεν περιμενουν επιχορηγήσεις. Ο τσαμπα τρελλος μετραει. Ο τρελλος που θελει 150.000 για να πουλησει τρελλα δε λεει μια.

 

*edit* Αποσύρω το "δεν λέει μία". Απλά δεν ειναι τρελλός. Ειναι επιχειρηματίας και καλά κάνει, αλλά δεν μπορούμε να τον αντιμετωπίζουμε σαν "τρελλο".

Επεξεργασία από bouzikak
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Θα πρότεινα να πέσουν λίγο οι τόνοι και να μετριάζονται αν είναι δυνατόν οι χαρακτηρισμοί.Θα πρότεινα κυρίως να μην υποτιμάται η αξία της συζήτησης αυτής καθ' αυτής. Για να λυθεί ένα πρόβλημα πρέπει πρωτίστως να οριστεί σωστά.Δε βλάπτει να παίρνει κανείς υπ' όψιν του όσο γίνεται περισσότερες οπτικές γωνίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16030
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Σωστά μιλάει ο φίλος Graves, συμφωνούμε δεν συμφωνούμε κάνουμε απλά μια συζήτηση και ο καθένας απλά καταθέτει την άποψη του. Προσωπικά εγώ μίλησα παραπάνω και είπα κάποια πράγματα, που όντως τα πιστεύω, αλλά σε πολλά απο αυτά που είπαν και άλλοι φίλοι παραδέχομαι ότι μπορεί να είμαι λάθος, ή να μην ξέρω ή σε άλλα ακόμα να διαφωνώ. Το θέμα είναι ότι δεν αν είναι να βγάλουμε κάτι απο αυτήν την συζήτηση, καλύτερα αυτό να είναι μια όσο το δυνατόν σωστή άποψη για το θέμα και μια κοινή πορεία και όχι έναν νικητή της συζήτησης. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κι εγώ θα ήθελα τη Βαβέλ (και την κάθε Βαβέλ) να είναι παντελώς ανεξάρτητη και να μην παρακαλάει για κρατικές επιχορηγήσεις ή ακόμα και ιδιωτικές χορηγίες, να μπορεί να κάνει όποιο φεστιβάλ θέλει όποτε θέλει ανεξάρτητα κτλ.

 

Αλλά σε αυτή τη χώρα όπου κατά καιρούς τα σκυλάδικα χαρακτηρίζονται πολιτιστικά κέντρα, ένα σοβαρό υπουργείο πολιτισμού είναι υποχρεωμένο να βοηθήσει τέτοιες πρωτοβουλίες για το καλό των πολιτών του. Είναι υπεύθυνο στην τελική για την πολιτιστική κατάντια αυτού του τόπου ατομικά και συνολικά (μαζί με το υπουργείο Παιδείας) και τέτοιες κινήσεις είναι το ελάχιστο προς τον απλό πολίτη που στερείται πλέον τα βασικά.

 

Είναι απαραίτητη η βοήθεια του ΥΠΠΟ για πολλούς λόγους.

 

α) Ανυπαρξία πολιτιστικής παιδείας.

β) Συνέπεια του (α) είναι να μην μπορεί να στηρίζεται μαζικά η κάθε προσπάθεια έτσι ώστε να ειναι βιώσιμη. Εκεί πρέπει να στηρίζει το ΥΠΠΟ έτσι ώστε τέτοιες προσπάθειες δίνοντας νέα ερεθίσματα στον πολίτη, κάνοντάς τον να ενδιαφερθεί έτσι ώστε να έρθει κάποια στιγμή και η μαζικότητα.

γ) Ελλάδα--> μικρή αγορά. Αυτό καθιστά κάθε προσπάθεια που απευθύνεται σε συγκεκριμένο target group καταδικασμένη. Εκεί παρεμβαίνει και το αρμόδιο υπουργείο. Δεν θα πρεπε να το νοιάζει η μαζικότητα αλλά η δημιουργία εναλλακτικών και ποικίλων πολιτιστικών ερεθισμάτων προς τον πολίτη.

 

Ξεκαθαρίζω ότι δεν θέλω εξαρτημένες εκδηλώσεις από υπουργεία κτλ. αλλά θεωρώ ότι πρέπει να συμμετέχει και το υπουργείο σε τέτοιες εκδηλώσεις.

 

Δεν βρίσκω νόημα στην κουβέντα με τα νηπιαγωγεία. Άλλα υπουργεία, άλλες αρμοδιότητες. Να μου λέγατε να κόψουν τις παράλογες επιχορηγήσεις σε eurovision κτλ να το καταλάβω. Το ΥΠΠΟ έχει να διαχειριστεί τα δικά του χρήματα και στην προκειμένη έλεγχος πρέπει να γίνει σε αυτά. 150k για ένα τέτοιο υπουργείο πραγματικά είναι αστείο ποσό. Σκεφτείτε μόνο τα ποσά που ακούγονταν στο πρόσφατο σκάνδαλο μόνο. Δλδ. τώρα τι έγινε; Κόψαν τις μίζες και μαζί με αυτές κόψαν και τις νόμιμες επιχορηγήσεις; Ίσα ίσα τώρα θα έπρεπε να υπάρχει θεωρητικά μεγαλύτερη οικονομική άνεση με βάση τη λογική αφού πλέον δεν χάνονται λεφτά στη διαδρομή (λέμε τώρα :P).

 

alagt17 δεν υπαρχουν και πολλά να κάνεις από ένα forum. Άλλωστε ένας από τους βασικούς ρόλους ενός forum είναι η ανταλλαγή απόψεων δλδ η αμπελοφιλοσοφία. Εδώ η βαβέλ δεν έχει πάρει θέση ακόμα, περιμένεις να βγει κάτι από μια απλή συζήτηση και ανταλλαγή απόψεων; Το μόνο που βοηθάει αυτή η συζήτηση είναι να αποκτήσει ο καθένας μια αποψη κρίνοντας από αυτά που διαβάζει καλά και κακά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Κάποια αναφορά ή σχόλιο για την βαβέλ ως διοργανωτή δεν έκανα μέχρι τώρα. Ευθύνη έριχνα στο Κράτος και τον τρόπο λειτουργίας του και αυτό γιατί όπως πολύ σωστά είπες τα φόρουμ είναι για να κουβεντιάζουμε και εμείς το κάνουμε πολύ συχνά και από κοντά, γιατί ειδικά σε αυτό το φόρουμ δεν είμαστε άγνωστοι μεταξύ μας, αλλά φίλοι. Οπότε και κάτι όπως οι παιδικοί σταθμοί που μπορεί εσένα να σου φαίνεται άσχετο, να είναι ένα ακόμη μικρό κομματάκι που συμπληρώνει την όλη εικόνα για το σε τι κατάσταση βρίσκεται γενικά η κοινωνία μας. Έτσι η δικιά μου "παροξυστική" αναφορά περί παιδικών σταθμών (και πιο πάνω περί πυρκαγιών), είχε ως σκοπό και νόημα να δείξει ότι όταν γενικότερα κάποιος - το Κράτος στην προκείμενη περίπτωση - αδιαφορεί για τα προφανή (παιδεία - υγεία - ακρίβεια - ασφάλεια - πυρκαγιές - κλπ) το τελευταίο πράγμα που θα τον ενδιαφέρει είναι ένα φεστιβάλ κόμικς, ειδικά όταν αυτό εκπίπτει σε ένα Υπουργείο που λυμαίνονται ένα σωρό μην πω τί και είναι μέσα σε μία καταιγίδα σκανδάλων, καυγάδων και δικαστικών ερευνών. Ακόμα και τα μεγάλα αθλητικά γεγονότα (που αποτελούσαν πάντα το όπιο μεγάλου μέρους του λαού) έχουν πέσει σε τέλμα και έλλειψη χρηματοδοτήσεων τα τελευταία χρόνια, μην μιλήσω για τον κατασκευαστικό κλάδο που έχω και άμεση πείρα. Μιλάμε πλέον για αδιαφορία - ευθυνοφοβία - ωχαδελφισμό - βαριεστημάρα - ανικανότητα και πολλά άλλα.

 

Ωραία λοιπόν καταθέσαμε τις απόψεις και τα συμπεράσματα μας, τί κάνουμε τώρα; Μετά λοιπόν από σχετικό σχόλιο για τους αναθεματισμούς μου, πρότεινα να γίνουμε συμπαραστάτες σε μία οργανωμένη αντίδραση εάν υπάρχει και έχει ξεκινήσει από τους άμεσα ενδιαφερόμενους. Εάν οι ίδιοι οι διοργανωτές - ενδιαφερόμενοι δεν κάνουν κάτι για την διοργάνωση του φεστιβάλ τόσο καιρό - και σε αυτό φυσικά φταίνε - όταν οι ίδιοι τόσα χρόνια δεν διεκδικούν όλα όσα τους έχουν υποσχεθεί, εγώ γιατί να ασχοληθώ; Δεν θα είμαι μπροστάρης εγώ για να πάρει την επιδότηση του το φεστιβάλ της βαβελ και σαν άτομο έξω από τον χώρο τί μπορώ να ξεκινήσω τελικά; Εν τέλη να σας πω, δεν με καίει και τόσο πολύ... Όταν με πνίγουν καθημερινής φύσης προβλήματα, τότε να πω λοιπόν και εγώ σκασίλα μου εάν θα γίνει ή όχι το φεστιβάλ. Ίσως τελικά να μην είναι άσχετα κάποια πράγματα, αλλά όλα να σχετίζονται μεταξύ τους, ίσως τελικά αμπελοφιλοσοφούμε άνευ ουσίας ή μπορεί να μαθαίνουμε και κάποια πράγματα επιπλέον, ίσως τελικά απλά αναθεματίζουμε και ξεσπάμε ή ίσως τελικά να βγάζουμε τα όποια συμπερασματά μας...

 

Ας ΜΗΝ πάρει τα λεφτά, εάν δεν τα καταφέρει... Ας ΜΗΝ κάνει το φεστιβάλ στο γκάζι εάν δεν μπορεί...

 

ΑΣ ΚΑΝΕΙ λοιπόν ένα αντιφεστιβάλ διαμαρτυρίας σε άλλο μικρότερο χώρο με λιγότερα έξοδα... Ας φωνάξει, ας διαμαρτυρηθεί, ας ταρακουνήσει τον τόπο με κάτι διαφορετικό, ας κάνει ένα φεστιβάλ αντίδρασης ενάντια στην αδιαφορία και την ανυπαρξία και τις ψευδείς υποσχέσεις, την έλλειψη σεβασμού και κάλπικων επιχορηγήσεων του Κράτους αφού αυτό είναι το πρόβλημα της. Εγώ θα πάω όπως πήγα και σε άλλες εκθέσεις που έγιναν σε μικρότερους χώρους. Άλλωστε δεν αγαπάμε την πολυτέλεια, αγαπάμε τα κόμικς, οπότε και σε πλατεία χύμα ένα απόγευμα μόνο να γίνει πιστεύω ότι εμάς δεν θα μας απασχολήσει...

 

Λύσεις άμα υπάρχει θέληση βρίσκονται, αλλά μήπως τελικά το θέμα δεν είναι το ίδιο το φεστιβάλ, μήπως τελικά είναι τα λεφτά;;; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3018
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  201
  • Reputation:   306
  • Achievement Points:  201
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6118 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δεν έχω να πω πολλά εκτός από τις δικές μου "κακίες".

 

Η Βαβελ είναι ένα έντυπο με χρόνια προσφορά στο χώρο αναμφίβολα. Το περιεχόμενο της σε κόμικς ποτέ δεν το βρήκα ενδιαφέρον αφού επικεντρώνεται

 

σε σεξουαλικού περιεχομένου gags η πολιτικοποιημένα κόμικς, κατηγορίες που απεχθάνομαι. Αν ήταν τηλεοπτικό κανάλι θα έδειχνε μόνο τσόντες,

 

Λαζόπουλο και πορείες διαμαρτυρίας. Ποτέ ταινίες περιπέτειας, μυστηρίου, θρίλερ ή κοινωνικές.

 

Τώρα το φεστιβαλ συμφωνώ μς τον bouzikak είναι η χαρά του άσχετου ως προς τα κόμικς, του χαβαλέ και βοηθά μόνο λίγο την ελληνική σκηνή.

 

Αποδείχθηκε από την κουβέντα πως το φεστιβαλ έχει και κερδοσκοπικό για τους διοργανωντές χαρακτήρα.

 

Το μόνο ενδιαφέρον πράγμα που έχω δει στο φεστιβαλ ήταν το 2004 original artwork από τη συλλογή του Eco και πάλι το είχαν

 

τοποθετήσει δίπλα σε κάτι ΣΜ εκθέματα με goth γκόμενες.

 

Τελος πάντων μακάρι να γίνεται πάντως εγώ δύσκολα θα ξαναπάω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28475
  • Reputation:   190095
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αποδείχθηκε από την κουβέντα πως το φεστιβαλ έχει και κερδοσκοπικό για τους διοργανωντές χαρακτήρα.

 

Δεν συμμερίζομαι την παραπάνω εκτίμηση. Τα μοναδικά οικονομικά στοιχεία που έχουν προκύψει από τη συζήτηση είναι ότι (α) λαμβάνει κάποια κρατική βοήθεια από την πρώτη διοργάνωση και (β) το κράτος ακόμα τους χρωστάει λεφτά από τα πέρυσι (περίπου το 33% των όσων είχε δεσμευθεί ότι θα δώσει) και αυτοί με τη σειρά τους έχουν φρενάρει τους δικούς τους προμηθευτές. Κανείς δεν έχει πει/αποδείξει ούτε καν ότι το φεστιβάλ τονώνει τις πωλήσεις του περιοδικού τους.

 

Και μια μικρή υποσημείωση πάνω στη λέξη "κερδοσκοπικό" (χωρίς να προκύπτει από κάτι που είπε ο Γιάννης, αλλά από τη γενική χρήση της λέξης στη κοινωνία μας). Όλες οι επιχειρήσεις είναι κερδοσκοπικές. Καμία δεν έχει φτιαχτεί επειδή έχει ως σκοπό την ζημία :D

 

:cheers5:

 

ΥΓ άμα είναι να μιλήσουμε για τις ελλείψεις, να σημειώσω κάτι που με ενοχλεί γενικώς. Μέχρι στιγμής δεν υπάρχει καμία διοργάνωση/φεστιβάλ/εμποροζωοπανήγυρη η οποία να αγκαλιάζει όλα τα κόμικ εξ'ίσου (και κατ'επέκταση όλες τις εκδοτικές εξ΄ίσου). Άλλος περιορίζεται στην κουλτούρα, άλλος στο αμερικάνικο υπερηρωικό, άλλος στο disney, άλλος στο ελληνικό, κανένας στο μάνγκα. Ένας ο οποίος να πει από δω το Μίκυ Μάους μου και από εκεί η Ζάκουλα μου, δεν έχει βρεθεί ακόμα (σε επίπεδο διοργάνωσης/φεστιβάλ κλπ).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6241 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

αφού επικεντρώνεται

 

σε σεξουαλικού περιεχομένου gags η πολιτικοποιημένα κόμικς, κατηγορίες που απεχθάνομαι. Αν ήταν τηλεοπτικό κανάλι θα έδειχνε μόνο τσόντες,

 

Λαζόπουλο και πορείες διαμαρτυρίας. Ποτέ ταινίες περιπέτειας, μυστηρίου, θρίλερ ή κοινωνικές.

 

Εκτός απο ισοπεδωτικό (τα "σεξουαλικού περιεχομένου gags" δεν είναι τσόντες, για όνομα!), το σχόλιο αυτό είναι ανακριβές: η Βαβέλ έχει παίξει και με το παραπάνω όλων των ειδών τις "ταινίες" που αναφέρεις. Και τα άλμπουμ της ακόμα το μαρτυρούν (από τα noir του Tardi μέχρι Κόρτο Μαλτέζε) και η ύλη της όλα αυτά τα χρόνια (από Βreccia μέχρι Segrelles) για να μη θυμηθούμε οτι πρωτοέδωσε βήμα στον Αρκά :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15800
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Παρακαλώ διορθώστε με αν κάνω λάθος. Δεν λέω κάτι επειδή θέλω να κατηγορήσω ή να κακιώσω σε κάποιον - ποσώς με ενδιαφέρει κάτι τέτοιο. Απλά όταν μου ζητάνε να υποστηρίξω ή να αντιδράσω πρώτα κοιτάω αν μου έχουν δείξει ότι αξίζει ο σκοπός.

 

Λοιπόν, η Βαβέλ τηρεί εδώ και 12 - ελπίζουμε 13 - χρόνια ένα φεστιβάλ απ'όπου προωθεί την ελληνική και μη, κυρίως underground/εναλλακτική σκηνή κόμικ. Κάθε χρόνο μέχρι τώρα με κρατική επιχορήγηση από το Υπουργείο Πολιτισμού.

Από πέρσυ η επιχορήγηση αυτή έκανε νερά και φέτος το φεστιβάλ κινδυνεύει να μη γίνει.

 

Το φεστιβάλ ξεκίνησε να γίνετε στο Γκάζι, μια περιοχή που τότε ταίριαζε πολύ στην όλη underground στάση. Το φεστιβάλ συνεχίζει να γίνεται εκεί ακόμα και τώρα που το Γκάζι είναι από τις in και ακριβές σε ενοίκιο περιοχές της Αθήνας, δίνοντας πλέον κάποιο prestiege (?) στη διοργάνωση.

 

Το φεστιβάλ φιλοξενεί εναλλακτικούς καλλιτέχνες από τις άκρες της Γης, ενώ κατά τη διάρκεια της διοργάνωσης γίνονται lives (απ'όσο θυμάμαι) - νταβαντούρι άσχετο από τον χώρο των κόμικ αλλά μέσα στη δικαιοδοσία του Υπουργείου Πολιτισμού - που μαζεύει κόσμο άσχετό με τα κόμικ αλλά ευκόλως προσυλητίσιμο στην μία τέχνη μέσω της άλλης.

 

Με την παύση της επιχορήγησης λοιπόν όλοι σηκώνουν τα χέρια ψηλά και ρίχνουν κραυγή βοηθείας. Βουλευτής παίρνει θέση και το θέμα γίνεται πιο απτό για όλους.

 

Αλλά...

Δεν βλέπουμε διάθεση από τους διοργανωτές να αλλάξουν το μέρος διοργάνωσης σε κάτι πιο underground (όπως συνήθιζαν κάποτε) και πιο οικονομικό.

 

Δεν κόβεται η "glamourιά", άρα και το αιτούμενο προς επιχορήγηση κεφάλαιο.

Προσωπικά βλέπω μόνο μια στάση "ντα κακό κράτος που δεν μου δίνεις πόρους να κάνω τον τζερτζελέ μου". Από τη στιγμή που το Υπουργείο δεν είχε δεσμευτεί τόσα χρόνια εντάσοντας επίσημα το φεστιβάλ στα προγράμματα προς ετήσια χρηματοδότησή πώς στήνει κανείς ολόκληρη διοργάνωση γύρω από το πώς θα ξυπνήσει ο εκάστοτε υπουργός?

 

Δεν γίνεται κίνηση για εξωτερική χρηματοδότηση. Ναι, μπορεί να γίνει Vodafone Comic Festival, αλλά αν η Βαβέλ δεν μπορεί να το χρηματοδοτήσει πώς περιμένει να το ονοματοδοτεί? Αν πράγματι η όλη φασαρία γίνεται για την επιβίωση του φεστιβάλ και όχι για υστεροφημία δεν νομίζω ότι θα έπρεπε να μας απασχολεί αν θα λέει Βαβέλ ή Mad & Βαβέλ.

 

Το πλήγμα για την κομιξοβιομηχανία της χώρας μας θα είναι υπαρκτό, αλλά γιατί δεν μαζεύονται οι εμπλεκόμενοι να βρουν τη λύση και ζητάνε από τους ανθρώπους που αγαπάνε την τέχνη των κόμικ - και όχι απαραίτητα την εμπορική της υπόσταση - να φωνάξουν και να αντιδράσουν σε κάτι που δεν τους εξηγούν πλήρως? Δεν μου έχουν δώσει να καταλάβω ότι έχουν εξαντληθεί οι εναλλακτικές, αλλά ότι έχει χαθεί ο - σχετικά πάντα - εύκολος και preatiege-wise ανόδυνος τρόπος χρηματοδότησης.

Με την εικόνα που έχω μέχρι τώρα δεν θα απορρήσω αν τελικά δεν γίνει το φεστιβάλ και δεν νιώθω ότι αξίζει να κάνω κάτι για να σωθεί.

 

 

Κάτι παράπλευρο, επειδή καθόλου δεν μου άρεσε και μέσα μου δεν τα κρατάω:

[...] προτείνω, εκτός απο μια γενική παθητική συζήτηση, ν'αναλάβουμε ιντερνετική δράση μέσα από site forum kai blogs ή ακόμα και μαζική αποστολή mail στο υπουργείο πολιτισμού από αναγνώστες και φιλους των κόμικς.
Κανένα πρόβλημα δεν λύθηκε με την ανάλωσή μας σε φιλολογικές διαδικτυακές γκρίνιες και blogικές αυτεπιβεβαιώσεις του εαυτού μας.

φιλολογικές διαδικτυακές γκρίνιες και blogικές αυτεπιβεβαιώσεις??? thnx alot... bloggαρα μετά από την πρώτη παρότρυνση και σιχτίριασα την ώρα και τη στιγμή που ασχολήθηκα μετά το 2ο σχόλιο...

 

Επειδή το topic δεν είχε τις αναμενώμενες αντιδράσεις "ναι, το υπουργείο είναι ο,τι να'ναι" "κατω το κράτος" "βίβα βαβέλ" (πιασάρικο αυτό :P) δεν νομίζω ότι αξίζει τέτοιας απαξίωσης.

Επεξεργασία από zoo
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.