Μετάβαση στο περιεχόμενο

Εκδότες και πολιτικές απόψεις


kostis7

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Εντάξει,αφορά ελληνικό θέμα και είναι μια ελληνική προσπάθεια που θα ήταν καλό να στηρίξουμε....Αλλά να διαβάσω Άδωνι;Το θεωρώ υποτιμιτικό...Και μετά τι ακολουθεί,ο άλλος που φωνάζει για εξωγήινους...

 

edit germanicus

το παρόν τόπικ ξεκίνησε μέσα από την Οδύσσεια του Γεωργιάδη και επειδή δεν είχε σχέση με το ίδιο το κόμικ, αλλά ξεκίναγε μια κουβέντα σε άλλο θέμα, αυτονομήθηκε. Αναρχοαυτόνομο ένα πράμα (pun intented ;) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αν το βρισκεις ενδιαφερον και νομιζεις οτι θα σου αρεσει δεν καταλαβαινω γιατι δεν πρεπει να το διαβασεις και πολυ περισσοτερο δεν καταλαβαινω γιατι το θεωρεις υποτιμιτικο.

Οι πολιτικες μου πεποιθησεις ειναι διαμετρικα αντιθετες με του κ.Γεωργιαδη και θεωρω γραφικο τον ιδιο αλλα και τον τροπο με τον οποιο εκφραζει τις "ιδεες" του,αλλα αυτο ειναι ενα ξεχωριστο κομματι.Αν ξαφνικα μαθαιναμε οτι ο ιδιοκτητης της Ανουμπις (για παραδειγμα) εχει αντιστοιχες πολιτικες αποψεις και θα κατεβει στις εκλογες τι θα καναμε;Θα σταματουσαμε να αγοραζουμε κομικς της Ανουμπις;Δεν θελω να ακουστω σαν να τον υπερασπιζομαι,αφου ξαναλεω οτι ειμαι αντιθετος σε ο,τι εκφραζει αυτος ο κυριος,αλλα αυτες οι αγκυλωσεις και οι προκαταληψεις σε ορισμενα (πολλα) θεματα που συνεχιζουν να κυριαρχουν στην ελληνικη κοινωνια μου τη δινουν πολυ ασκημα.Και στην τελικη δεν ξερω αν κατακρινοντας εναν ανθρωπο επειδη διαφωνεις με τις αποψεις του εισαι λιγοτερο "φασιστας" απο αυτον.

Για να τελειωνω (και να επανελθω και στο θεμα) εχω πει πολλες φορες οτι δεν διαβαζω ελληνικα κομικς εκτος αν ειναι κατι πραγματικα εξαιρετικο.Επειδη το συγκεκριμενο δεν μου φαινεται οτι ειναι τετοιο,μαλλον δεν θα ασχοληθω.Απο το δειγμα που εχουμε εδω,βλεπω οτι μου αρεσει πολυ ο χρωματισμος αλλα εχω ενα κολλημα με την ανατομια,η οποια δυστυχως δεν φαινεται να ειναι σωστη ουτε σε ενα απο τα σωματα της σελιδας (ισως εξαιρουνται οι τρεις κοπελιτσες).Επισης το θεμα δεν εχει την πρωτοτυπια που θα με εκανε να παρακαμψω το κακο σχεδιο και να το διαβασω.

Αυτα και σορυ που βγηκα εκτος θεματος.

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έχεις δίκιο ήμουν λίγο κάθετος και αδιάλακτος.Απλώς φοβάμαι πάρα πολύ την παραπληροφόρηση και την διαστρέβλωση των γεγονότων.Νευριάζω ακόμα παραπάνω δε όταν η διαστρέβλωση ελληνικών ιστορικών γεγονότων προέρχεται από Έλληνες....Πάντως αν το αγοράσει κάποιος και μας πει ότι είναι όλα εντάξει και κάνει καλα΄σχόλια ίσως και να το αγοράσω...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κοιτα,το ποστ σου απλως ηταν η αφορμη για να τα πω αυτα,μη νομιζεις οτι καθισα και τα εγραψα για να τα χωσω σε σενα.Δεν εχω κανενα λογο για να το κανω αυτο.Και σε γενικες γραμμες,καταλαβα τι εννοουσες.Απλα,ισως ηταν λαθος η λεξη ("υποτιμιτικο").

Τωρα για τη διαστρεβλωση των γεγονοτων που λες,συμφωνω απολυτα,με τη διαφορα οτι εδω δεν προκειται για ιστορικα γεγονοτα αλλα για ενα ωραιο επικο παραμυθακι που δεν ειμαστε και σιγουροι οτι η εκδοχη που ξερουμε σημερα ηταν και αυτη που "τραγουδουσε" ο Ομηρος.

:beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν παρεξηγήθηκα,απλά θέλησα να γίνω πιο κατανοητός και να δικαιολογηθώ και για το ''υποτιμιτικό'' :best:

Επεξεργασία από kostis7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Αν ξαφνικα μαθαιναμε οτι ο ιδιοκτητης της Ανουμπις (για παραδειγμα) εχει αντιστοιχες πολιτικες αποψεις και θα κατεβει στις εκλογες τι θα καναμε;Θα σταματουσαμε να αγοραζουμε κομικς της Ανουμπις;

 

Εγώ ναι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7119
  • Reputation:   27011
  • Achievement Points:  7454
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6233 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ πάλι εξαρτάται... Αν έβλεπα (στην ακραία περίπτωση) ότι φέρνει και εκδίδει/μεταφράζει τίτλους με συγκεκριμένα θέματα φυσικά και δεν θα τ'αγόραζα. Όπου υπάρχει καπνός... Αν ότι επειδή ακριβώς είναι ΕΚΔΟΤΙΚΟΣ ΟΙΚΟΣ είναι λογικό να έχει μέσα κάθε λογής θέματα με κάθε λογής ιδέες/αντιλήψεις ανεξαρτήτως του τι πολιτικού φρονήματος που μπορεί αν είναι ο καθέ εκδότης. Αν είναι σωστός επαγγελματίας θα κάνει και σωστά τη δουλειά του χωρίς να επηρεάζεται/επηρεάζει και να εκμεταλεύεται, μ'αυτόν τον τρόπο, μέσα απ'το "μαγαζί" του. Δεν εικάζω ότι ο συγκεκριμένος είναι τέτοιος. Γενικά μιλάω ποιό είναι το λογικό. Εμένα εδώ τα χρώματα μου αρέσουν και το θέμα σίγουρα! Το σχέδιο, επίσης, δεν είναι άσχημο. Έχω διαβάσει πολύ χειρότερα! Όσον αφορά την "διαστρέβλωση" δεν περιμένω, σίγουρα, να μάθω Όμηρο απ'αυτό το κόμικ. Το παίρνω περισσότερο για ψυχαγωγικούς/συλλεκτικούς λόγους. Μάλλον πως θα το αγοράσω αν το βρω. Ευχαριστώ για την παρουσίαση! :thanks::beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν ξαφνικα μαθαιναμε οτι ο ιδιοκτητης της Ανουμπις (για παραδειγμα) εχει αντιστοιχες πολιτικες αποψεις και θα κατεβει στις εκλογες τι θα καναμε;Θα σταματουσαμε να αγοραζουμε κομικς της Ανουμπις;
Εγώ ναι

 

φοβαμαι οτι εχεις δικιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αρα προφανως γνωριζετε τις πολιτικες αποψεις ολων των εκδοτων των οποιων τα κομιξ/βιβλια/περιοδικα κτλ αγοραζετε και επειδη συμφωνειτε με αυτες γι'αυτο και μονο συνεχιζετε να τα αγοραζετε.Οπως φανταζομαι θα συμβαινει και με ολα τα προιοντα που κυκλοφορουν.Αν οι ιδιοκτητες των εταιριων που τα παραγουν δεν εχουν ιδιες αποψεις με εσας δεν καταναλωνετε τιποτα απο αυτα.Αν ειναι ετσι,πασο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

δε γινεται να το γνωριζουμε αυτο,ουτε να κανουμε τους ντετεκτιβ,εδω μιλαμε για κατι που ειναι γνωστο ας μην το συγκεκριμενοποιουμε για το συγκεκριμενο εκδοτη.

και βεβαιως δε μιλαμε για ιδιες αποψεις γιατι δεν ειναι εκει το θεμα,ουτε εχει κανεις τετοιο εγωισμο.

Επεξεργασία από starsky
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Ατυχής η γενίκευση. Το βιβλίο δεν είναι ούτε ρούχο ούτε τρόφιμο. Το ρούχα και τα τρόφιμα μπορεί - οριακά στις μέρες μας

βέβαια - να εκφράζουν ιδεολογία. Το βιβλίο όμως παράγει/αναπαράγει ιδεολογία. Οι εκδοτικοί οίκοι δεν εκδίδουν ο,τι να'ναι,

έχουν έναν προσανατολισμό και σχεδόν πάντα τοποθετούνται κάπου ιδεολογικά - ίσως όχι ξεκάθαρα αλλά αν το ψάξει κανείς ξεκαθαρίζει την εικόνα.

Ακόμη και η έλλειψη ιδεολογικής τοποθέτησης κάτι σημαίνει.

 

Αλλά ας δεχτούμε ως υπόθεση εργασίας τη γενίκευσή σου: "Οπως φανταζομαι θα συμβαινει και με ολα τα προιοντα που κυκλοφορουν.

Αν οι ιδιοκτητες των εταιριων που τα παραγουν δεν εχουν ιδιες αποψεις με εσας δεν καταναλωνετε

τιποτα απο αυτα." Γιατί να μη συμβαίνει αυτό; Στο βαθμό που γνωρίζω με τι κόστος σε ανθρώπινες ζωές ή σε ανθρώπινη

αξιοπρέπεια και σε ανθρώπινα δικαιώματα εν γένει παράγεται ένα προϊόν μπορώ και να αποφύγω την αγορά του, να προτιμήσω

κάτι εναλλακτικό. Δεν χρειάζεται να τα δώσω στη Shell για να γεμίσω το ρεζερβουάρ μου με αίμα νιγηριανών ούτε στη Nestle

που για να πουλήσει το βρεφικό γάλα σε σκόνη (στην Αφρική πάντα) δε νοιάζεται αν αυξάνει την παιδική θνησιμότητα. Και να

μη βρεθεί κανείς έξυπνος να πει οτι "όλοι το ίδιο κάνουν, δε μπορούμε να βρούμε κάποιον τίμιο" Άλλο πράγμα η κλεψιά, άλλο

η ληστεία και άλλο ο φόνος. Μπορεί κανείς να διαλέξει το λιγότερο κακό. Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν επειδή δε

γνωρίζει το ποιόν κάθε εταιρίας που παράγει κάθε προϊόν. Μπορούμε όμως να έχουμε τα μάτια και τα αυτιά ανοιχτά - από

ενημέρωση δεν πάσχουμε. Και όταν βλέπουμε ή μαθαίνουμε κάτι μην το κάνουμε γαργάρα. Το "έτσι είναι άλοι" ή "έτσι κάνουν όλοι"

είναι το άλλοθι για την αδιαφορία μας.

 

Και θα το ξαναπώ: Μ'αυτά και με τα άλλα ο κτηνοτρόφος πουλά το γάλα 40 λεπτά και εμείς το αγοράζουμε 1,5 ευρώ.

Αλλά στο μποϋκοτάζ για το γάλα που κοστίζει πάνω από 1 ευρώ η επιτυχία ήταν στο 20%. Χρειαζόταν μήπως αποδείξεις για το

ποιόν των εταιρειών και σε αυτή την περίπτωση; Και αφού όλοι ήξεραν γιατί δεν αντέδρασαν; Αλλά βέβαια, τι μας νοιάζουν οι απόψεις

του εργοστασιάρχη;

Επεξεργασία από alagt17
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ατυχής η γενίκευση. Το βιβλίο δεν είναι ούτε ρούχο ούτε τρόφιμο. Το ρούχα και τα τρόφιμα μπορεί - οριακά στις μέρες μας

βέβαια - να εκφράζουν ιδεολογία. Το βιβλίο όμως παράγει/αναπαράγει ιδεολογία. Οι εκδοτικοί οίκοι δεν εκδίδουν ο,τι να'ναι,

έχουν έναν προσανατολισμό και σχεδόν πάντα τοποθετούνται κάπου ιδεολογικά - ίσως όχι ξεκάθαρα αλλά αν το ψάξει κανείς ξεκαθαρίζει την εικόνα.

Ακόμη και η έλλειψη ιδεολογικής τοποθέτησης κάτι σημαίνει.

 

Αλλά ας δεχτούμε ως υπόθεση εργασίας τη γενίκευσή σου: "Οπως φανταζομαι θα συμβαινει και με ολα τα προιοντα που κυκλοφορουν.

Αν οι ιδιοκτητες των εταιριων που τα παραγουν δεν εχουν ιδιες αποψεις με εσας δεν καταναλωνετε

τιποτα απο αυτα." Γιατί να μη συμβαίνει αυτό; Στο βαθμό που γνωρίζω με τι κόστος σε ανθρώπινες ζωές ή σε ανθρώπινη

αξιοπρέπεια και σε ανθρώπινα δικαιώματα εν γένει παράγεται ένα προϊόν μπορώ και να αποφύγω την αγορά του, να προτιμήσω

κάτι εναλλακτικό. Δεν χρειάζεται να τα δώσω στη Shell για να γεμίσω το ρεζερβουάρ μου με αίμα νιγηριανών ούτε στη Nestle

που για να πουλήσει το βρεφικό γάλα σε σκόνη (στην Αφρική πάντα) δε νοιάζεται αν αυξάνει την παιδική θνησιμότητα. Και να

μη βρεθεί κανείς έξυπνος να πει οτι "όλοι το ίδιο κάνουν, δε μπορούμε να βρούμε κάποιον τίμιο" Άλλο πράγμα η κλεψιά, άλλο

η ληστεία και άλλο ο φόνος. Μπορεί κανείς να διαλέξει το λιγότερο κακό. Δεν μπορούμε να κατηγορήσουμε κανέναν επειδή δε

γνωρίζει το ποιόν κάθε εταιρίας που παράγει κάθε προϊόν. Μπορούμε όμως να έχουμε τα μάτια και τα αυτιά ανοιχτά - από

ενημέρωση δεν πάσχουμε. Και όταν βλέπουμε ή μαθαίνουμε κάτι μην το κάνουμε γαργάρα. Το "έτσι είναι άλοι" ή "έτσι κάνουν όλοι"

είναι το άλλοθι για την αδιαφορία μας.

 

Και θα το ξαναπώ: Μ'αυτά και με τα άλλα ο κτηνοτρόφος πουλά το γάλα 40 λεπτά και εμείς το αγοράζουμε 1,5 ευρώ.

Αλλά στο μποϋκοτάζ για το γάλα που κοστίζει πάνω από 1 ευρώ η επιτυχία ήταν στο 20%. Χρειαζόταν μήπως αποδείξεις για το

ποιόν των εταιρειών και σε αυτή την περίπτωση; Και αφού όλοι ήξεραν γιατί δεν αντέδρασαν; Αλλά βέβαια, τι μας νοιάζουν οι απόψεις

του εργοστασιάρχη;

 

Το παμε πολυ μακρυα το θεμα και δεν ειχα τετοιο σκοπο.

Στο αρχικο ποστ αντεδρασα στα λεγομενα του Κωστη που εγραψε οτι του φαινεται ενδιαφερον αλλα θεωρει υποτιμητικο να διαβασει ενα κομικ που εκδιδεται απο τον οικο του συγκεκριμενου κυριου και ειπα οτι δεν μπορει να αποτελουν μοναδικο κριτηριο οι πολιτικες του αποψεις.Συμφωνω μαζι σου οτι ολοι οι εκδοτικοι οικοι σε μικροτερο η μεγαλυτερο βαθμο περνουν ιδεολογικες γραμμες μεσα απο τα βιβλια τους ομως αυτο δεν θα με κανει να αποριψω οποιοδηποτε απο αυτα πριν το διαβασω.Μπορει αφου το εχω διαβασει να το θεωρησω σκουπιδι η προπαγανδιστικο οργανο η οτιδηποτε παρομοιο αλλα να το κανω αυτο απο πριν οχι.Διαφωνω με καποιους που καποτε εκαιγαν δημοσια τα "επικινδυνα" βιβλια,αλλα δεν βλεπω μεγαλες διαφορες με το να αφοριζεις βιβλια που εκδιδονται απο συγκεκριμενους οικους πριν,επαναλαμβανω,τα διαβασεις.

Τωρα,στο παραδειγμα που εφερα με την Ανουμπις και στο οποιο αντεδρασες.Ισως να μην ηταν τοσο πετυχημενο τελικα αλλα αναρωτιεμαι,τι πολιτικη η ιδεολογικη γραμμη περναει μεσα απο τον Μπατμαν και τον Σουπερμαν που σε κανει να τα αγοραζεις και ποσο διαφορετικη θα ηταν αυτη η γραμμη αν ηταν αλλες οι πεποιθησεις του εκδοτη που θα σε εκαναν να μην τα αγοραζεις πια;

Οσο για τα υπολοιπα που γραφεις:δεν θυμαμαι να ανεφερα οτι ειναι θεμιτο να αγοραζεις προιοντα που για να παραχθουν εχουν χαθει ζωες η καταστρεφεται το περιβαλλον η χρησιμοποιουνται εργατες ως σκλαβοι και καταπατωνται ελευθεριες.Φυσικα και ειμαι αντιθετος σε ολα αυτα και συμφωνω μαζι σου και για μενα αποτελουν σημαντικο κριτηριο (αν οχι αποκλειστικο) για την επιλογη των προιοντων που αγοραζω.Ομως δεν καταλαβαινω πως πηγε εκει η κουβεντα.Εγω ειπα και επιμενω σε αυτο οτι δεν μπορει να αποτελουν μοναδικο κριτηριο για την επιλογη προιοντων οι ιδεολογικες τοποθετησεις των παραγωγων τους.

Τελος,αφου αναφερω οτι εκανα μπουκοταζ και στο γαλα και στα ζυμαρικα και ειμαι υπερηφανος γι αυτο (αν και δεν καταφερα τιποτα τελικα),αναρωτιεμαι παλι γιατι το αναφερεις αυτο ως αντεπιχειρημα σε αυτα που ειπα εγω.Ειπα εγω πουθενα οτι ειμαι ευχαριστημενος απο την κατασταση που επικρατει στην αγορα και στην οικονομια και οτι μου φαινονται ολα παμφθηνα και οτι ο μισθος μου ειναι τεραστιος ωστε μου περισευουν και τοσα λεφτα που δεν ξερω τι να τα κανω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Αρα προφανως γνωριζετε τις πολιτικες αποψεις ολων των εκδοτων των οποιων τα κομιξ/βιβλια/περιοδικα κτλ αγοραζετε και επειδη συμφωνειτε με αυτες γι'αυτο και μονο συνεχιζετε να τα αγοραζετε.Οπως φανταζομαι θα συμβαινει και με ολα τα προιοντα που κυκλοφορουν.Αν οι ιδιοκτητες των εταιριων που τα παραγουν δεν εχουν ιδιες αποψεις με εσας δεν καταναλωνετε τιποτα απο αυτα.Αν ειναι ετσι,πασο.

 

δεν είναι απαραίτητο να γνωρίζεις τις πολιτικές απόψεις όλων όσων τα προϊόντα καταναλώνεις. Εάν όμως μάθεις κάτι, δεν είναι περίεργο/αδιανόητο να γυρίσεις και να πεις, εγώ σε αυτόν τα λεφτουδάκια μου δεν τα ξαναδίνω :)

 

Επίσης, όταν ο Α φτάνει να κάνει μια τέτοια ενέργεια, τότε δεν τον ώθησε κάτι του στυλ "δεν έχει τις ίδιες απόψεις με εμένα". Λχ εγώ δεν έχω κόψει τις αγορές μου από τον βάζελο ψιλικατζή της γειτονιάς μου. Προφανώς ο Α αντιλαμβάνεται το όλο θέμα πάρα πολύ βαρύτερα από ένα "α, διαφωνούμε" :D

 

Τέλος, εάν ο "Anubis" είχε κάποιες συγκεκριμένες απόψεις που θα ωθούσαν τον Α σε μια τέτοια κίνηση, τότε το υλικό που θα έβγαζε δεν θα ήταν απλά ο Superman και ο Batman, οπότε το ερώτημα ¨τι το κακό έχουν αυτοί οι δύο" είναι λίγο άτοπο. Εάν όμως δεν διάβασα καλά το ερώτημα και ήταν καθαρά "τι πολιτική προμοτάρουν", σαφώς και προμοτάρουν κάποια συγκεκριμένα πράγματα, σαφώς και είναι προϊόντα συγκεκριμένης ιδεολογίας, σαφώς και είναι προϊόντα συγκεκριμένης κουλτούρας. Κάθε τι πολιτιστικό πηγάζει μέσα από ένα συγκεκριμένο περιβάλλον και σαφώς και αντανακλούν τις ιδέες και τις αξίες και των δημιουργών αλλά και αυτών που τα σπονσοράρουν/πουλάνε. λχ κανείς τους δεν πιστεύει στην κοινοκτημοσύνη :) Η Justice League δεν είναι ένα κοινόβιο :) Ο Νυχτερίδας δεν πίνει και κανέναν μπάφο που και που για να ρηλαξάρει :) κλπκλπκλπ αυτά τώρα στα πολύ χοντρά :)

 

:cheers5:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

επιχειρησεις, κομικς, πολιτικη... αχταρμας...

 

σιγα που προμοταρουν εκει στην Anubis τα πολιτικα πιστευω τους... πωλουν τους εμπορικοτατους στο ελληνικο κοινο υπερ-ηρωες με τα μεταξωτα κολαν. σιγα που τους νοιαζει η πολιτικη. τα κερδη, σιγουρα ναι...

 

παρακαλειται ο κ.Γεωργιαδης να εκδοσει το Largo Winch και το XIII και δηλωνω οτι θα τα αγορασω κατευθειαν! :P

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16039
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Συμφωνώ και εγώ με τον dimis..

Εδώ βάζελος και αγόρασα το κόμικ του γάβρου, στα πολιτικά θα κολλήσω? :lol: ...

Πολλές φορές τα μπερδεύουμε, δεν παίρνω ότι εκφράζει τις απόψεις μου, αλλά παίρνω τα πάντα απο την στιγμή που είναι κόμικ.

Μπορεί ένα κόμικ να μου αρέσει, να το σιχαθώ, να γελάσω, να ξενερώσω, να... να.... να.... να.... αλλά ότι και να είναι αυτό που θα.... θέλω να το έχω.

Πάντα μιλάω για εμένα, για να μην γίνει και καμμια παρεξήγηση.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

@dimis & Melandros: Για το :flowerbad: είστε και οι δύο πουλάκια μου. Η δουλειά μου να γίνει,

το χαβαλέ μου να κάνω και κατά τα άλλα γαία πυρί μειχθήτω. Βρε άντε απο δω :prank:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στο βαθμό που γνωρίζω με τι κόστος σε ανθρώπινες ζωές ή σε ανθρώπινη

αξιοπρέπεια και σε ανθρώπινα δικαιώματα εν γένει παράγεται ένα προϊόν μπορώ και να αποφύγω την αγορά του, να προτιμήσω

κάτι εναλλακτικό. Δεν χρειάζεται να τα δώσω στη Shell για να γεμίσω το ρεζερβουάρ μου με αίμα νιγηριανών ούτε στη Nestle

που για να πουλήσει το βρεφικό γάλα σε σκόνη (στην Αφρική πάντα) δε νοιάζεται αν αυξάνει την παιδική θνησιμότητα.

συμφωνώ απόλυτα.

 

Συμφωνω μαζι σου οτι ολοι οι εκδοτικοι οικοι σε μικροτερο η μεγαλυτερο βαθμο περνουν ιδεολογικες γραμμες μεσα απο τα βιβλια τους ομως αυτο δεν θα με κανει να αποριψω οποιοδηποτε απο αυτα πριν το διαβασω.

επίσης συμφωνώ.

 

Με αυτούς που εξοργίζομαι είναι με εκείνους οι οποίοι προβάλουν μια ιδεολογία και κερδίζουν

κοινό - πωλήσεις, αλλά στην πράξη συμπωρεύονται και συνεργάζονται με αυτούς που κατακρίνουν

και αυτό δεν αφορά μόνο τους εκδότες, αλλά και δημιουργούς και συνεργάτες εκδόσεων οι

οποίοι από την μία μπορεί να κατακρίνουν κάποια πράγματα (μέσω του πολιτικοποιημένου εντύπου

στο οποίο μετέχουν) και από την άλλη ως εργαζόμενοι στην διαφημιστική ή το life style έντυπο

να προωθούν και να συμβάλουν για να υλοποιηθούν τα όσα κατακρίνουν, με το αζημείωτο πάντα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με αυτούς που εξοργίζομαι είναι με εκείνους οι οποίοι προβάλουν μια ιδεολογία και κερδίζουν

κοινό - πωλήσεις, αλλά στην πράξη συμπωρεύονται και συνεργάζονται με αυτούς που κατακρίνουν

και αυτό δεν αφορά μόνο τους εκδότες, αλλά και δημιουργούς και συνεργάτες εκδόσεων οι

οποίοι από την μία μπορεί να κατακρίνουν κάποια πράγματα (μέσω του πολιτικοποιημένου εντύπου

στο οποίο μετέχουν) και από την άλλη ως εργαζόμενοι στην διαφημιστική ή το life style έντυπο

να προωθούν και να συμβάλουν για να υλοποιηθούν τα όσα κατακρίνουν, με το αζημείωτο πάντα.

 

μου φαινεται οχι και τοσο ασυνηθιστο φαινομενο αυτο.

παντως ας το αναφερω και αυτο και να μη συμφωνει καποιος με τις ιδεες καποιου ,το καψιμο οποιουδηποτε βιβλιοπωλειου,ακομη και του συγκεκριμενου εκδοτη,οπως εχει γινει ,ειναι σαφεστατα λαθος,γιατι ειναι περιορισμος της σκεψης,πραγμα απαραδεκτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Φυσικά και είναι λάθος φίλε μου.Υποτίθεται ότι έχουμε ξεφύγει από τον Μεσαίωνα(τουλάχιστον έτσι νομίζω).Ασχέτως αν τα βιβλία δεν είναι αποδεκτά από μερικούς,λίγους ή πολλούς,υπάρχουν άτομα που τα διαβάζουν και τα βρίσκουν ενδιαφέροντα.Εξ' άλλου αξίζει να βλέπουμε κι αυτά τα βιβλία για να και να καταλαβαίνουμε.... :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

μου φαινεται οχι και τοσο ασυνηθιστο φαινομενο αυτο.

παντως ας το αναφερω και αυτο και να μη συμφωνει καποιος με τις ιδεες καποιου ,το καψιμο οποιουδηποτε βιβλιοπωλειου,ακομη και του συγκεκριμενου εκδοτη,οπως εχει γινει ,ειναι σαφεστατα λαθος,γιατι ειναι περιορισμος της σκεψης,πραγμα απαραδεκτο

 

Σε καμία περίπτωση δεν συμφωνώ με τέτοιου τύπου ενέργειες (βία, καψίματα, φίμωση)

εγώ αναφέρωμαι στις περιπτώσεις εκείνων που η δουλειά τους είναι ένα κατηγορώ προς τις

πολυεθνικές, την παγκοσμοιοποίηση (σήμερα) αλλά μόλις σκάσει η πολυεθνική και τους τα

χώσει, αμέσως της κάνουν την δουλειά που θέλει (συνήθως διαφημιστικές καταχωρήσεις

και διαφημιστικά video κινουμένων σχεδίων).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   329
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6058 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα πολιτικα πιστευω ενος συγγραφεα η ενος εκδοτη δεν νομιζω οτι ειναι λογος για να απορριψουμε ενα κομικ η ενα βιβλιο τους, εφοσον αυτο δεν εχει να κανει με την πολιτικη ιδεολογια καθαυτη.

 

Ενα κομικ ειναι ενα κομικ. Τι με νοιαζει τωρα αν ο εκδοτης ειναι δεξιος η αριστερος?? Αν μου αρεσει το κομικ, θα το παρω. Υπαρχουν βεβαια καποιες περιπτωσεις που θα μποικοταρω καποιους οικους οταν ξερω οτι τα κερδη τους τα επενδυουν σε πολιτικου τυπου δραση με την οποια δεν συμφωνω (ρυπανση των τοιχων των πολεων μας με αφισες για την απελευθερωση κοινων εγκληματιων και ληστων τραπεζων...)

 

Σε γενικες γραμμες ομως, το τι ψηφιζει ενας δημιουργος η εκδοτης δεν επηρεαζει την ποιοτητα του εργου του, οταν το εργο αυτο δεν ασχολειται με τα πολιτικα.

Επεξεργασία από Konata_Izumi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@thebadpainter

καλα δεν ειπα οτι εχεις καποια τετοια αποψη ,απλα βαση του δικου σου σχολιου, ειπα μια αποψη μου και μετα παρεθεσα ενα σχολιο ,που δεν εχει σχεση με εσενα η με αυτα που ειπες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.