Μετάβαση στο περιεχόμενο

Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΖΑΚΟΥΛΑ
Εκδοτική:
ΠΟΛΥΕΚΔΟΤΙΚΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
08-1977
Εξώφυλλα:
196 + 192 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
196
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ερωτικό,Τρόμου/Θρίλλερ
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
12.0 x 17.0
Σελίδες:
116
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ιταλική
Iστορίες στη βάση:
146
Τίτλος:
ΖΑΚΟΥΛΑ (ΤΟΜΟΙ)
Εκδοτική:
ΠΟΛΥΕΚΔΟΤΙΚΗ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
1977
Εξώφυλλα:
17 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 1, 3, 5, 16)
Τεύχη:
21
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ερωτικό,Τρόμου/Θρίλλερ
Μέγεθος:
12.0 x 17.0
Σελίδες:
228
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Προέλευση:
Ιταλική
Iστορίες στη βάση:
2

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Zakoula_0001.jpg  Zakoula_0002.jpg  Zakoula_0003.jpg

 

Τον Αύγουστο του 1977, η ΠΟΛΥΕΚΔΟΤΙΚΗ κυκλοφορεί ένα μικρό μηνιαίο κόμικ Ιταλικής καταγωγής(fumetti), ονόματι ΖΑΚΟΥΛΑ.

Μια ενήλικη σειρά που είχε μεγάλη επιτυχία στην γειτονική Ιταλία αλλά και σε άλλες χώρες, αφορούσε ένα ωραίο βαμπίρ ονόματι Ζάκουλα που της άρεσε να πίνει αίμα όταν έκανε έρωτα... βία, σεξ και μπόλικη φαντασία την κάνανε επιτυχία και στην χώρα μας. Μπορείτε να βρείτε αφιέρωμα ΕΔΩ

Μικρό μέγεθος(12X17), γύρω στις 100 ασπρόμαυρες σελίδες, φτηνό χαρτί και εκτύπωση, η σειρά μας κράτησε παρέα για 10 περίπου χρόνια συμπληρώνοντας περίπου 200 τεύχη(197 διαπιστωμένα).

Αργότερα κυκλοφόρησαν και τομάκια με το στοκ του εκδότη.
 

ZakoulaTomos_0002.jpg  ZakoulaTomos_0004.jpg  ZakoulaTomos_0006.jpg

 

 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους Melandros, crc, vaios, comicsking, ramirez, kocomico, tik, Han Solo, KILLMATH & albert.

 



:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

και ο θείος germanicus πέτυχε σερφάρωντας και τον ιταλικό τίτλο... :dance:

 

Jacula.jpg

 

Απ'ότι καταλαβαίνω από εδώ (δε ξέρω ιταλικά :) ), δημιουργός κάποιος Giorgio Cambiotti στα πρότυπα της αμερικανικής προέλευσης Vampirella (στα πρότυπα της γαλλικής προέλευσης Barbarella (αγνοώ αν αυτό είναι στα πρότυπα της ελληνικής (?) προέλευσης Στιρέλα :D ))). Ξεκίνησε το 1969 από την ErreGi (μετέπειτα Ediperiodici (μετέπειτα Edifumetto)) για να τελειώσει το 1982 μετά από 327 τομίδια. Η ηρωίδα μας (βαμπίρ απτο 1835) χάρη σε ένα μαγικό φίλτρο αντέχει το φως της μέρας, ταξιδεύει στον κόσμο παρέα με τον εραστή της το βαμπίρ Carlo Verdier, μπλέκει σε περιπέτειες ενάντια σε τυπικούς κακούς (Φρανκεστάιν, Αόρατος άνθρωπος κλπ), απογόνους συγκεκριμένων προσωπικοτήτων (το δισέγγονο του Ντε Σαντ κλπ), το Διάβολο ακόμα και περιπτώσεις από τη μυθολογία Κθούλου (!).

 

3 παρεμφερείς, επιφανείς και βαμπιρομανείς προσωπικότητες είναι η Zora (κομμένη και ραμένη στα μέτρα της Κατριν Ντενέβ), η Sukia (κόμμενη κλπ Ορνέλα Μούτι) και η Yra.

 

Αρκετά πετυχημένο απ'ότι διαβάζω, έχει εκδοθεί και σε Γαλλία Γερμανία.

 

Εξώφυλλα από τευχάκια στα Γαλλικά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Αυτό αν με ρώταγες θα στο έλεγα :D

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=743

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

merde!

 

εμ. ζάκουλα εδώ, ζάκουλα εκεί, ζάκουλα παραπέρα. :) και ο Σαράφης σε λιγότερα μέρη είναι :D

 

δε πειράζει. Ξέθαψα τη σωσία της Ορνέλας και μεταλαμπάδευσα την γνώση! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπαρχουν και αλλοι τετοιοι τιτλοι στην συλλογη σας παιδια;Αν εχετε καντε και αλλα αφιερωματα, οι πληφοροριες για τα ερωτικα κομιξ της εποχης ειναι και οι πιο δυσευρετες.Ολοι τα αγοραζανε ,κρυφα η φανερα, βλεπωντας τα μαζι με κοριτσακια η μονοι τους, ασχετως ηλικιας(ενιοτε και στην ζουλα), αλλα αμφιβαλλω αν υπαρχουν και πολλοι που 1ον) τα εχουν κρατησει και 2ον)ειχαν αντιληψη του τι διαβαζανε η δινανε δεκαρα για το ιστορικο τους (σχεδιαστες ,εκδοτες, χωρα προελευσης κ.τ.λ.) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

βλεπωντας τα μαζι με κοριτσακια

 

"μαζί με κοριτσάκια"???? ..... πρώτη φορά ακούω τέτοια παράμετρο σε τέτοια συζήτηση...

 

αφορμή για γκάλλοπ. αν ξεπεράσει το 5%, θα φάω το καπέλλο μου (που δεν έχω, οπότε μια η άλλη) :)

 

:beer:

 

edit: σε δεύτερη σκέψη βέβαια, μπορεί και να υπάρχουν τέτοιες περιπτώσεις, αλλά σε τελείως διαφορετικό ηλικιακό range από αυτό που έχω κατά νου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τι γκαλοπ, ποσοι διαβαζανε Ζακουλα παρεα με κοριτσακια;Θα εκπλαγεις.... :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5839 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

:yahoo: super και έψαχνα καιρό τώρα τις Ζάκουλες και τα terror στο internet άλλα τζίφος.

Τα μάζευα μικρός ώσπου τα βρήκαν οι δικοί μου και τα έχασα στα σκουπίδια μαζί με άλλα επίσης

απρεπή έντυπα, πριν από χρόνια φυσικά, αλλά τέτοια παιδικά τραύματα δεν ξεπερνούνται εύκολα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

TERROR, ORIBILE, ZAKOULA, ΠΡΩΤΟΣ, ΜΟΝΤΑΤΟΡΕ, ΤΑΡΑΤΑΤΑ και άλλα ΠΟΝΗΡΑ ΒΙΒΛΙΑ, έτσι κυκλοφορούσαν τότε. :mafia:

Δυστυχώς έτσι τα είδαμε και οι περισότεροι τότε... :thinking:

Αυτή ήταν και η βασικότερη αιτία που σχεδόν κανείς δεν έχει τίποτα κρατήσει από αυτά.

Κρυφά τα αγοράζαμε (εγώ μάλιστα έκλεβα τα περισότερα - όχι γιατί δεν έιχα χρήματα, αλλά γιατί ντρεπόμουνα να τα ζητήσω), κρυφά τα διαβάζαμε, κρυφά τα φυλάγαμε, και κρυφά εξαφανιζόταν (συνήθως - γιατί αν τα έβρισκαν οι δικοί μας, στην καλύτερη περίπτωση είχαμε κατσάδα).

Θυμάμε μια φορά που συμαθητής στο σχολείο έφερε ένα από αυτά τα περιοδικά και τιμορήθηκε με πενταήμερη αποβολή....(ναι τότε δίνανε αποβολές από την πρώτη γυμνασίου...). :D

Αυτή ήταν η αντιμετώπιση που είχαν, άρα και το μέλον προβλεπόμενο.

Τα αποτελέσματα τα βλέπουμε τώρα... :confuse:

Δεν υπάρχει τίποτα :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν ανέφερες το "Σωφεράκι", με τον υπερ-άνδρα φορτηγατζή Μάριο Βεργκόνε. :lol::D

 

 

Υπήρχε πάντως και ένας αντικειμενικός λόγος που κανείς δεν κράτησε τα αντίτυπά του. Όταν ερχόταν η κρίσιμη στιγμή της συνουσίας, ένα μαύρο παραλληλόγραμο επάνω στον ανδρισμό του πρωταγωνιστή κατέστρεφε όλη την "ατμόσφαιρα" και μας ξενέρωνε... :oops::crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σ'ένα περίπτερο πριν 3 βδομάδες πέτυχα δύο τομάκια και τ'αγόρασα αμέσως να δω τι "λένε". Το ένα ήταν "Ζάκουλα" (τόμος 8) και το άλλο ένα "Καυτά Κόμικς". Δεν είχε τύχει να διαβάσω το αφιέρωμα εδώ μέσα μέχρι πριν 5 ημέρες που αναζήτησα τα κόμιξ αυτά (στο "Καυτά Κόμικς" ακόμη δεν έχω δει κάτι...) και βρήκα την "Ζάκουλα" εδώ! Ο κάθε τόμος έχει δύο τεύχη αλλά χωρίς εκτυπώσεις (εσωτερικά) των εξωφύλλων του καθενός και όπως συνηθίζεται δεν υπάρχει πληροφορία για την ημερομηνία έκδοσής του.

 

Οι ιστορίες είναι αυτοτελείς; Γιατί στον τόμο που έχω η πρώτη ιστορία είναι με την Ζάκουλα και τον "σύζυγο" να έχουν έρθει στο Άμστερνταμ από Αφρική με "λεία" ένα μπαούλο γεμάτο διαμάντια ενώ στο δεύτερο έχουν συλλάβει μια μπέϊμπι-σίτερ βρυκολάκισσα και θένε να την παραδώσουν στις αρχές και την εκκλησία γιατί έχει αμοιβή. Τουλάχιστον σε ένα box έχει μία τέτοια σύντομη περίληψη του τι είχε γίνει πριν. Αν όντως έχουν συνέχεια τότε δεν έχω "διπλανά" τεύχη γιατί το φινάλε του ενός δεν είναι η αφετηρία του άλλου. Αν ξέρει κάποιος ας μου λύσει την απορία! Ευχαριστώ για την παρουσίαση και τις πληροφορίες! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Οι ιστορίες είναι αυτελείς; Γιατί στον τόμο που έχω η πρώτη ιστορία είναι με την Ζάκουλα και τον "σύζυγο" να έχουν έρθει στο Άμστερνταμ από Αφρική με "λεία" ένα μπαούλο γεμάτο διαμάντια ενώ στο δεύτερο έχουν συλλάβει μια μπέϊμπι-σίτερ βρυκολάκισσα και θένε να την παραδώσουν στις αρχές και την εκκλησία γιατί έχει αμοιβή. Τουλάχιστον σε ένα box έχει μία τέτοια σύντομη περίληψη του τι είχε γίνει πριν. Αν όντως έχουν συνέχεια τότε δεν έχω "διπλανά" τεύχη γιατί το φινάλε του ενός δεν είναι η αφετηρία του άλλου. Αν ξέρει κάποιος ας μου λύσει την απορία! Ευχαριστώ για την παρουσίαση και τις πληροφορίες! :beer:

 

δεν έχω κάποια Ζάκουλα πρόχειρη αυτή τη στιγμή, αλλά *νομίζω* ότι σε κάποια φουμέτι (και δη στη Ζάκουλα) στον αριθμό σελίδας είχε "αριθμός τεύχους - αριθμός σελίδας"... Μήπως συμβαίνει το ίδιο και σε αυτά?

 

για τα "Καυτά Κόμικς" δεν μπορώ να βοηθήσω... δεν έχω και τέτοιου είδους συλλογή για να πω. Προφανώς δεν αναγνωρίζεις κάποιο χαρακτήρα για να πεις ένα "έχει τον Λάντο μέσα" ή κάτι τις. Και προφανώς δεν έχεις και σκάνερ για να ανεβάσεις στη Γεν.Συζ. ή στη Γεν.Βοήθεια ρωτώντας για δαύτα... Μήπως με κάποια ψηφιακή φωτογραφική γίνεται κάτις? Και πέραν του εξώφυλλου, θα πρότεινα να πέταγες και μια σελίδα με τον/τους κεντρικούς χαρακτήρες (πάντα όμως στη Γεν.Συζ./Γεν.Βοήθεια)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ τους vaios και germanicus13 για τις πληροφορίες!! :respect::thanks: Προφανώς Νίκο δεν είχα καταλάβει που αναγράφονταν οι πληροφορίες που αναφέρεις αλλά τις είχα παρατηρήσει και ήθελα να το ρωτήσω αλλού κάποια στιγμή! :) Με την παρέμβαση, επίσης, του Βάϊου τα πράγματα ξεκαθαρίστηκαν! :best: Ο τόμος #8 είναι ο ίδιος που έχω. Θα κάνω και το edit στη λίστα μ'αυτά που έχω να ξεκαθαρίσω ορισμένα πράγματα επιτέλους. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κοίτα τι βρίσκει ο άνθρωπος δίπλα στα Μίκυ Μάου του :yahoo::yahoo:

Το #59 χαραγμένο στην μνήμη από την πρώτη ανάγνωση.

Από τα πιό kinky τεύχη όποιος το βρει ας το πάρει.. :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα πονηρά βιβλία(με σημα ενα πονηρο χαμόγελο μα...ουρά διαβόλου)ήταν τα πρώτα κόμικς που κυκλοφόρησαν στην ελλάδα με τέτοιου είδους θεματολογία(σεξ και τρόμος) τα πονηρά βιβλία ήρθαν σε επαφή με το αναγνωστικό κοινό στις 15-9-1977(και οχι τον αυγουστο)με 3 τίτλους ταυτόχρονα,ΖΑΚΟΥΛΑ,ΌRRIBILE,TERROR.H ZΑKOYΛA σε 15/θημερη βάση μεχρι περιπου το 1980 για να γίνει μηνιαία μετα τα 40 τεύχη της,για να ξαναγινει και πάλι 15/θήμερη κάπου στις αρχές του 1982.Ο εκδότης των πρώτων τευχών,που είχε και την πρωτιά να μπορέσει να πάρει αδεια για εκδοση ασεμνου υλικού σε ενα είδος που καταεξοχην ήταν παιδικό ηταν ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΦΕΡΩΝΑΣ.Στην θέση του μετά απο λίγς χρονια την πηρε ο ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΑΥΓΟΥΣΤΙΝΟΣ μέχρι το τέλος των εκδοσεων.

Ψάχνωντας για ημερομηνίες στα τεύχη που εχω παρατηρησα οτι κάτι δεν πηγαινε σωστά,ωσπου στο TERROR νo25 βρήκα μια λιστα των πρωτων 2,5 χρονων και είδα οτι υπηρχαν μήνες που δεν κυκλοφορησαω,την παραθετω παρακάτω.Παρακαλω να διορθωθεί η ημερομηνια στο αρχικο ποστ και οτι αλλο κριθει αναγκαίο.

EDIPER IODICI ο συνεργαζομενος οικος μετην πολυεκδοτική

post-10466-1260414016,29_thumb.jpg Η λίστα κυκλοφορίας των 2 πρωτων μήνωνpost-10466-1260413871,34_thumb.jpg

Λιστά απο 15-9-77 εως 1-9-79post-10466-1260413938,07_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και τώρα, η ερώτηση για τα πολλά λεφτά...

 

Γιατί κάποια εξώφυλλα δε θυμίζουν καθόλου Ζάκουλα? Και έχουν πχ.μια τυχάρπαστη μελαχροινή?

 

Ας πάρουμε για παράδειγμα το εξωφυλλάκι του 132:

tn_Zakoula_0132.jpg

 

Σας θυμίζει Ζάκουλα? Όχι? Λογικό. Γι'αυτό και δεν υπάρχει στα ξένα εξώφυλλα. Λαμβάνοντας υπόψην και αυτό:

 

τα πονηρά βιβλία ήρθαν σε επαφή με το αναγνωστικό κοινό στις 15-9-1977(και οχι τον αυγουστο)με 3 τίτλους ταυτόχρονα,ΖΑΚΟΥΛΑ,ΌRRIBILE,TERROR.

 

...κοιτάμε μία στο TERROR BLU, ωωω ναι και τι βλέπουμε?

 

Terror Blu #1

 

 

Αυτά είναι. Παντού υπάρχει ένα Terror/Storie Blu τελικά... :cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

και ο θείος germanicus πέτυχε σερφάρωντας και τον ιταλικό τίτλο... :dance:

 

Αρκετά πετυχημένο απ'ότι διαβάζω, έχει εκδοθεί και σε Γαλλία Γερμανία.

 

 

Δυστυχώς Νίκο δεν εκδόθηκε ποτε στην Γερμανία. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

χμ. Δεν αποκλείεται. Πάντως βρίσκω παρόμοια αναφορά και στο lambiek "He best known as the creator of 'Jacula', the heroine vampire and main character of around 100 adventures from 1969 to 1982. The comic also reached a French and German audience."

 

Αν και μερικές φορές με το ιντερνέτι, γράφεται κάτι λάθος κάπου και μετά το εκλαμβάνουν άλλοι ως αληθινό και το διασπείρουν.

 

:cheers5:

 

ΥΓ σίγουρα όμως εκδόθηκε στα Ολλανδικά ;) είδα εξώφυλλα από δαύτα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

χμ. Δεν αποκλείεται. Πάντως βρίσκω παρόμοια αναφορά και στο lambiek "He best known as the creator of 'Jacula', the heroine vampire and main character of around 100 adventures from 1969 to 1982. The comic also reached a French and German audience."

 

Αν και μερικές φορές με το ιντερνέτι, γράφεται κάτι λάθος κάπου και μετά το εκλαμβάνουν άλλοι ως αληθινό και το διασπείρουν.

 

:cheers5:

 

ΥΓ σίγουρα όμως εκδόθηκε στα Ολλανδικά ;) είδα εξώφυλλα από δαύτα :)

 

Νίκο...Πάντως με το Ζακουλα στα Γερμανικά είμαι απόλυτα σίγουρος. Έχω μια μεγάλη συλλογή και θεωρώ τον εαυτόν μου αρκετά καλο γνωστη ( για τα Γερμανικά κόμικς ) και θα το ήξερα.

Y.Γ. Αν κάποια στιγμή χρειαστούν κάποιες πληροφορίες, πιστεύω ότι τις περισσότερες φορες μπορώ να βοηθήσω.!

:best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Νίκο...Πάντως με το Ζακουλα στα Γερμανικά είμαι απόλυτα σίγουρος. Έχω μια μεγάλη συλλογή και θεωρώ τον εαυτόν μου αρκετά καλο γνωστη ( για τα Γερμανικά κόμικς ) και θα το ήξερα.

Y.Γ. Αν κάποια στιγμή χρειαστούν κάποιες πληροφορίες, πιστεύω ότι τις περισσότερες φορες μπορώ να βοηθήσω.!

:best:

 

Έχεις και τάσενμπουχ του 1980-1985;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νίκο...Πάντως με το Ζακουλα στα Γερμανικά είμαι απόλυτα σίγουρος. Έχω μια μεγάλη συλλογή και θεωρώ τον εαυτόν μου αρκετά καλο γνωστη ( για τα Γερμανικά κόμικς ) και θα το ήξερα.

 

Δεν το αμφιβάλλω! :) Και πιθανότατα να έχεις εσύ δίκιο! :) κράτα μια απειροελάχιστη πισινή μη τυχόν και δημοσιεύθηκαν κάπου ξώφαλτσα. λχ πως είχαμε κάποια κόμικ στο "Διάβασε Με" εδώθε? ή αντίστοιχα πράγματα που δημοσιεύθηκαν στην Διάπλαση των Παίδων (όχι φουμέττι φυσικά :lol: ). Ίσως και εκεί να μεταφράστηκε σε κάποιο περιοδικό :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έχεις και τάσενμπουχ του 1980-1985;

 

Γεια σου x_for_xepeta.!!

Tάσενμπουχ θα πει βιβλίο τσέπης, και ναι έχω παρα πολλά. Υποθέτω πως εννοείς τα LUSTIGES TASCHENBUCH του WALD DISNEY...Ναι,και αυτά τα έχω, και σχεδόν όλη την σειρά. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν το αμφιβάλλω! :) Και πιθανότατα να έχεις εσύ δίκιο! :) κράτα μια απειροελάχιστη πισινή μη τυχόν και δημοσιεύθηκαν κάπου ξώφαλτσα. λχ πως είχαμε κάποια κόμικ στο "Διάβασε Με" εδώθε? ή αντίστοιχα πράγματα που δημοσιεύθηκαν στην Διάπλαση των Παίδων (όχι φουμέττι φυσικά :lol: ). Ίσως και εκεί να μεταφράστηκε σε κάποιο περιοδικό :)

 

:cheers5:

 

OK. Νίκο.

Ας πούμε τότες 999,999%%%% :best::cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Γεια σου x_for_xepeta.!!

Tάσενμπουχ θα πει βιβλίο τσέπης, και ναι έχω παρα πολλά. Υποθέτω πως εννοείς τα LUSTIGES TASCHENBUCH του WALD DISNEY...Ναι,και αυτά τα έχω, και σχεδόν όλη την σειρά. :cheers3:

 

Υπήρχαν και μαρβελικά τέτοια, τα θυμάμαι όταν είμασταν Γερμανία (γκασταρμπάιτερ γονείς).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5493 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Υπήρχαν και μαρβελικά τέτοια, τα θυμάμαι όταν είμασταν Γερμανία (γκασταρμπάιτερ γονείς).

 

AAAAA,,Αυτά εννοείς.

Ναι αμεεε.! Έχω και από αυτά..

post-9125-12880331298073_thumb.jpgpost-9125-12880331463827_thumb.jpgpost-9125-12880331587782_thumb.jpgpost-9125-12880331718339_thumb.jpgpost-9125-12880331897061_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64272
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προστέθηκε τo # 149

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To νo 8 που μας λείπει. Επίσης να σημειωθεί πως τα νούμερα από το 181 και έπειτα πρέπει να είναι όλα ανατυπώσεις, κρίνοντας από τα τεύχη που έχουν πέσει στα χέρια μου.

 

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και το εξώφυλλο του τόμου #17

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Περιέχει δύο τεύχη σε σειρά, τα 185 και 186 (τουλάχιστον έτσι γράφουν οι σελίδες).

 

 

:sea2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Καθώς και του τόμου #18

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στην παρουσίαση.

 

Περιέχει τα τεύχη 187 και 188

 

:pool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5411
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4217 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οι τομοι 19 κ 20 για τα εξωφυλλα.

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.