Μετάβαση στο περιεχόμενο

ftsgr

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
BATMAN
Σενάριο/Kείμενα:
Διάφοροι
Σχέδιο:
Διάφοροι
Εκδοτική:
PANINI COMICS - ESPRESSO Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
07-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
14.5 x 20.0
Σελίδες:
132
Χρώμα:
Ποικίλο
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-899-285-6
Ομαδοποίηση:
Iστορίες στη βάση:
1

  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

tn_Batman_0001.jpg

 

Κυριακή 13 Ιουλίου 2008 η εφημερίδα ESPRESSO συνοδεύεται από ένα ακόμα τομάκι κόμικ αυτή την φορά με τον BATMAN.

Παρόμοιο τομάκι με το Spiderman, με το Hulk και με το The Invincible Iron Man.

 

Οι ιστορίες που φιλοξενούνται είναι οι:

"Ο θρύλος του Batman!" από το Batman #1, Άνοιξη 1940.

"Πυροβόλησαν τον Γερουσιαστή" από το The brave and the bold #85, Σεπτέμβριος 1969.

"Η κόρη του Δαίμονα" από το Batman #232, Ιούνιος 1971.

"Μακριά απ το παρελθόν" από το Batman #595, Νοέμβριος 2001.

"Φονική διαδρομή" από το Detective comics #826, Φεβρουάριος 2007.

"Η γέννηση της ωυχτερίδας" από το Gotham Knights #1, Μάρτιος 2000. (Η συγκεκριμένη ιστορία είναι ασπρόμαυρη).

"119 Ουλές" από το Gotham Knights #8, Μάρτιος 2000. (Η συγκεκριμένη ιστορία είναι ασπρόμαυρη).

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και μετά την παρουσίαση ας πω και τον πόνο μου.

Αρκετά καλό τομάκι αλλά είχε μερικά μείον.

4 σελίδες και το οπισθόφυλλο είχαν ένα δίπλωμα στην μέση της σελίδας όπως μπορείτε να δείτε παραπάνω.

Στις 2 πρώτες σελίδες η πάνω αριστερή γωνία έλειπε σαν να είχε σκιστεί. Ευτυχώς ήταν η σελίδα με το σήμα του BATMAN και τα περιεχόμενα.

Αυτά τα ελαττώματα δεν φαίνονται όταν πας να πάρεις την εφημερίδα. Τα έχουν και άλλοι ή εγώ είμαι ο γκαντέμης;

Σαν ιστορίες είναι αρκετά καλές αλλά δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν της νυχτερίδας για να πω εάν είναι και οι καλύτερες του. Αυτό θα το αφήσω για κάποιον άλλον.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ομολογώ ότι με την λαμπρή εξαίρεση του 1 και για τις υπόλοιπες ιστοριούλες δεν ήξερα κάτι, αλλά η αλήθεια είναι ότι καίτοι έχω διαβάσει καμπόσους Νυχτερίδες, έχουν βγει τόσοι που συγκριτικά καταλήγω να έχω διαβάσει ένα μικρό ποσοστό και δεν ξέρω τι είναι τι :)

 

Ένα μικρό γκουγκλάρισμα όμως μου έδωσε για το μεν Brave and Bold 85 ως πρώτο hit αυτή τη σελιδούλα που εστιάζει στο ότι μιλάμε για Neal Adams (and that is never a bad thing ;) ), για το δε Batman 232 το άρθρο της wiki για τον Ra's al Ghul αφού εκεί κάνει την πρώτη του εμφάνιση (και είναι και Neal Adams :) ), για το Batman 595 τίποτα το φοβερό, απλά μια κριτική απ'όταν βγήκε (2001), από όπου κρατάω ότι είναι Ed Brubaker, το ίδιο και για το Detective Comics 826 (προπέρσινο) μόνο που εδώ δεν βλέπω τι θα έπρεπε να με τραβήξει (αν και η κριτική το εκθειάζει). Για τα Gotham Knights δεν βρήκα τίποτα άξιο λόγου (τουλάχιστον σε επίπεδο πρώτων 5-6 hits από google)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλά δεν υπάρχει περίπτωση να το χάσω! Έχω φύγει πατητός για τα περίπτερα! Ευχαριστώ για την παρουσίαση και τις πληροφορίες! :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Ενδιαφέρουσα προσθήκη στην βιβλιοθήκη μας. Οι πρώτες τρεις ιστορίες ταιριάζουν απόλυτα και στο χαρτί και την εκτύπωση, οι δύο πιο πρόσφατες φαίνονται ελαφρώς "ξεπλυμένες" όπως αποδίδονται τα χρώματα τους στο χαρτί αυτό, ενώ οι 2 ασπρόμαυρες είναι καινούργιο φρούτο θα έλεγα. Όμορφα και κλασικά τα τρία Pinups του ήρωα. Όντως παρότι διάλεξα το καλύτερο (τα άλλα είχαν μικρά ελαττώματα στο εξώφυλλο) οι δύο πρώτες σελίδες έχουν ένα ανεπαίσθητο σκισιματάκι στην επάνω γωνία (ακτίνας 2~3 χιλιοστών) ενώ το οπισθόφυλλο έχει ένα δίπλωμα - τσάκιση στο ίδιο περίπου σημείο με αντίθετη φορά όμως εμένα. ΟΚ, δεν με πείραξαν καθόλου ειδικά το πρώτο, απλά τα αναφέρω για να νιώσεις καλύτερα Φώτη :) Μην ξεχάσουμε: στην ράχη υπάρχει το λογότυπο του Batman όπως στο εξώφυλλο και η αναγραφόμενη τιμή είναι τα 3€.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πήρα και εγώ τον τόμο.Πολύ καλός με ωραίες ιστορίες.Δυστηχώς και ο δικός μου τόμος παρουσίαζε κάποια από τα προβλήματα που αναφέρει ο φίλος ftsgr.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και μετά την παρουσίαση ας πω και τον πόνο μου.

Αρκετά καλό τομάκι αλλά είχε μερικά μείον.

4 σελίδες και το οπισθόφυλλο είχαν ένα δίπλωμα στην μέση της σελίδας όπως μπορείτε να δείτε παραπάνω.

Στις 2 πρώτες σελίδες η πάνω αριστερή γωνία έλειπε σαν να είχε σκιστεί. Ευτυχώς ήταν η σελίδα με το σήμα του BATMAN και τα περιεχόμενα.

Αυτά τα ελαττώματα δεν φαίνονται όταν πας να πάρεις την εφημερίδα. Τα έχουν και άλλοι ή εγώ είμαι ο γκαντέμης;

Σαν ιστορίες είναι αρκετά καλές αλλά δεν είμαι και ο μεγαλύτερος φαν της νυχτερίδας για να πω εάν είναι και οι καλύτερες του. Αυτό θα το αφήσω για κάποιον άλλον.

:beer:

 

Φίλε Φώτη το ίδιο τσαλάκωμα έχει και το δικό μου. Αλλά κατα τα άλλα είναι άψογο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, κι εμενα ειχε αυτο το τσαλακωμα στο πισω μερος, ομως οι 2 πρωτες σελιδες δεν εχουν κανενα προβλημα! :idea: Ναιιι, σταθηκα και μια φορα τυχερος!!! :yahoo::lol:

 

Πολυ καλες και οι ιστοριες και το τομακι το θεωρω μαστ-χαβ. Μοναχα ενα παραπονο: οι 3 τελευταιες ιστοριες ειναι τελειως psycho! :oops: Επισης ο Rossi δε μ'αρεσε καθολου, θα προτιμησω ελαφρως το σκιτσο του Jim Lee, αν και και οι δυο ιστοριες ειναι ψιλο-γιαταμπαζα... :confuse:

 

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams Neal Adams

:awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome: :awesome:

 

 

Λοιπόν. Το τομάκι είναι πιο κοντό από τα προηγούμενα, για αυτό και είναι φαγωμένα τα νούμερα της αρίθμησης στο τέλος. Οπότε αντί για 14,5x21 εκ. όπως τα άλλα, είναι 14,5x20 εκ. :psirasmodeoff:

Το γιατί είναι τρομερή η ιστορία του Jim Lee, πιστεύω μπορεί να το καταλάβει κανείς αντιπαραθέτωντας την με το ο Θρύλος του Μπάτμαν που βρίσκεται στην αρχή. Είναι πολύ δύσκολο πλέον για τους σύγχρονους συγγραφείς να δώσουν το στίγμα ενός χαρακτήρα (ή να το επαναπροσδιορίσουν έστω) σε τόσες λίγες σελίδες. Επίσης ο Jim Lee εδώ πειραματίζεται με Frank Millerιστικες τεχνικές. :D Με αφαιρετικές τεχνικές σχεδίασης, έχει καταπιαστεί και παλαιότερα, κατα την δημιουργία του DeathBlow.

Α, και μην ξεχάσω: Το αντίτυπο μου είναι στην ίδια κατάσταση με αυτή του DJO.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά το αγόρασα κι εγώ κι έχει ακριβώς τις ίδιες τσακίσεις απο πίσω. Δεν είναι πολύ ενοχλητικές βέβαια. Μάλλον πως έκανε λάθος το μηχάνημα στο τυπογραφείο και μέχρι να το πάρουν πρέφα..μπορεί να είναι και όλα έτσι. :) Φρόντισα να μην έχει σκισίματα στις γωνίες πάλι γιατί είδα τα περισσότερα και είχαν. Πολύ εύκολα τσακίζονται οι γωνίες σ'αυτό βρε παιδί μου... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Λοιπόν. Το τομάκι είναι πιο κοντό από τα προηγούμενα, για αυτό και είναι φαγωμένα τα νούμερα της αρίθμησης στο τέλος. Οπότε αντί για 14,5x21 εκ. όπως τα άλλα, είναι 14,5x20 εκ. :psirasmodeoff:

 

Ή ο χάρακας σου έχει πρόβλημα ή έπεσες σε σούπερ συλλεκτικό κομμάτι!!! :lol:

Μόλις το ξαναμέτρησα και είναι 14,5x21 και όχι 14,5x20 εκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Βάλτα δίπλα-δίπλα στα άλλα τομάκια και πες μας αν τα δικά σου αντίτυπα είναι ίδια. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

:psirasmodeon:

14,6x21,6 ---> IronMan

14,8x21,3 ---> Hulk

14,7x21,1 ---> Batman

Δεν έχω πρόχειρο το SpiderMan...

:psirasmodeoff:

 

Άμα σου λέω ότι έχεις συλλεκτικό τομάκι να με ακούς... :lol::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δε κατάλαβα... κοιτάτε ποιος το έχει ποιο μεγάλο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μάλλον ο καθένας μας έχει ξεχωριστό συλλεκτικό κομμάτι. Άλλοι σκισμένο και άλλοι κοντύτερο! :lol:

 

Αχχ, μύρισαν μέρες Καμπανά! :angels:

 

:beer0:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε κατάλαβα... κοιτάτε ποιος το έχει ποιο μεγάλο?

Οχι, μικροτερο, γιατι τοτε ειναι συλλεκτικοτερο! :lol:

 

Εμενα δεν εχει κανενα ιδιο υψος! Η διαβαθμιση απο το ψηλοτερο προς το χαμηλοτερο παει ως εξης:

Iron-Man>Hulk>Batman (αλλα μιλαμε για μισο χιλιοστο)>Spiderman

 

Ντροπη! Τον ριξανε τελειως τον κακομοιρη τον αραχνανθρωπο! Δακτυλο του Τονυ Σταρκ υποψιαζομαι... :valtnino::P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1452
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5796 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Επειδή την πάτησα με τον ironman,είχα αποφασίσει να το ελέγξω πριν το αγοράσω...Το κοίταξα από εδώ,το κοίταξα από εκεί,όλα καλά.Πάω σπίτι,το ανοίγω,και είδα στο πίσω μέρος αυτό που αναφέρατε κι εσείς,ένα τσαλάκωμα....Και φυσικά κανένα στοιχείο για το αν θα συνεχιστούν οι προσφορές....Αυτό που μου άρεσε πολύ ήταν το εξώφυλλο...

 

 

Ερωτήσεις:

-Γιατί η τελευταία ιστορία είναι ασπρόμαυρη;

-Υπάρχει περίπτωση να βρω τον Spiderman;Να δοκιμάσω να τπυς πάρω τηλέφωνο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Απαντήσεις

-Γιατί είναι από το Batman black and white

-Μπορείς να το βρεις στα περίπτερα αφού η Espresso κυκλοφόρησε στα περίπτερα(όπως είχε κάνει και με το Μανάρα σετάκι) το Spider-man Επικές Συγκρούσεις στην τιμή των 1,90 ευρώ(νομίζω).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3583
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6112 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Ας ξεκινήσω ανάποδα αυτή τη φορά!Οι 2 τελευταίες ασπρόμαυρες ιστορίες εκτός του ότι δεν τις κατάλαβα καλά δεν μου άρεσαν και καθόλου..Ούτε σαν σχέδιο..ούτε σαν τεχνοτροπία με αυτά τα κάθετα μακρόστενα καρέ ή τα άλλα που ήταν πολύ μικρά!

 

Τώρα για τις υπόλοιπες ιστορίες μου άρεσαν πάααααααρα πολύ αυτές του Neal Adams όσο και η πρώτη του 1940 με το πιο "σφιχτό" της σχέδιο.

Μη με ρωτήσετε τι εννοώ με το σφιχτό σχέδιο απλά αυτή η λέξη μου ήρθε για να την χαρακτηρίσω!!!!

 

Όσο για την ιστορία "Μακριά απ το παρελθόν" θεωρώ απαίσια την απεικόνιση του...Μου κάνει πολύ πλαδαρός....Όσο για την μορφή του Μπάτμαν πολύ Ninja φαση τον έχουν κάνει στη συγκεκριμένη ιστορία!!!

 

Υ.Γ. @ Djo: Ο σχεδιαστής που δεν σου άρεσε καθόλου λέγεται Risso και όχι Rossi!! :pesta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολυ καλο τομακι , αν εξαιρεσουμε τις δυο τελευταιες ιστοριες που δεν μου κανει καθολου κεφι να τις διαβασω ετσι οπως ειναι. Γενικως ομως εχει αρκετα σημαντικους δημιουργους. Περισσοτερο μου αρεσαν : η ιστορια του Brubaker που μας λεει για ενα περιστατικο στη ζωη του πατερα Wayne και η ιστορια του Dini , η Φονικη διαδρομη με πρωταγωνιστες Ρομπιν και Τζοκερ. Το μονο κακο ειναι οτι επειδη αναγκαστηκαν να τα σμικρινουν αρκετα , πολλες φορες γραμματα ειχαν χαθει ή ηταν καπως δυσαναγνωστα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ομορφη συλλογη, καλυτερη συνολικα απ' οτι περιμενα.

Περισσοτερο μου αρεσε η "Φονικη διαδρομη" και "Η γεννηση της νυχτεριδας".

Πολυ ομορφη επισης η εικονογραφηση στις δυο ιστοριες του Neal Adams.

 

Την πρωτη ιστορια, που ειναι του 40' και το φωναζει "Ο θρυλος του Μπατμαν", μετα βιας καταφερα

να την διαβασω και η τελευταια, η οποια ειναι απο το πετυχημενο διδυμο Azzarelo-Risso μου φανηκε

εντελως ανουσια, κατι σαν βαθεια νοηματα για πενταχρονα ενα πραγμα, οποτε και με απογοητευσε.

 

Συνολικα ειναι μια καλη συλλογη ιστοριων, προτινεται μιας και βρισκεται σε πολυ προσιτες τιμες!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοίτα τι μπορεί να ανακαλύψει κανεις... wow.gifΠροχθες σστη λέσχη το βρηκα και το διάβασα. Γενικά, ειναι ενας ωραιος τόμος. Αγαπημενη ιστορία αυτη στην οποία συναντιούνται Batman και Green Arrow (ο παλιός, ο ωραίος.. :P) και μπλέκονται λιγακι αφου ο ψυχιατρος

 

ξερει τις πραγματικές ταυτότητες και των δυο.

 

 

Πιστευω από τον τίτλο -σε σχεση με αυτο που διαβασα- ότι ήταν η εξής: "Πυροβόλησαν τον Γερουσιαστή" από το The brave and the bold #85, Σεπτέμβριος 1969.

 

Θα ηταν ενα τομακι που ίσως και να ήθελα στη συλλογή μου..Όσοι περνούν ή μπορούν να περάσουν απο λέσχη, ας το τσεκάρουν.. :)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12911
  • Reputation:   94410
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4625 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το συγκεκριμένο τομάκι γλίτωσε την τελευταία στιγμή από το να μπει μέσα σε μία κούτα και να πάει στο Athnescon. :P Όταν λοιπόν ήρθε η ώρα,έκατσα στον αναπαυτικό καναπέ μου (προτιμούσα πολυθρόνα αλλά δεν διαθέτει το κατάστημα),έβαλα ποτάκι,χαμήλωσα τα φώτα και άρχισα το διάβασμα. Η πλειοψηφία των ιστοριών που υπάρχουν σε αυτόν τον τόμο με ικανοποίησαν και με το παραπάνω. Πρόκειται για μία ενδιαφέρουσα συλλογή από παλιές δουλειές,με κορωνίδα την ιστορία του 1940,γραμμένη και σχεδιασμένη από τους ίδιους του δημιουργούς του Σκοτεινού Ιππότη.Απόλαυσα στις περισσότερες από αυτές το ρετρό κλίμα που επικρατεί.Ο Batman  παρουσιάζεται όπως ακριβώς θέλω να τον βλέπω.Ατρόμητος,αποφασισμένος,γεμάτος ενέργεια να παίρνει το επάνω χέρι κι όχι γέρος και καταθλιπτικός όπως συχνά τον βλέπουμε στις ημέρες μας.

 

Σχεδιαστικά,όπως ήταν αναμενόμενο,κάθε ιστορία είναι διαφορετική κι εύκολα παρατηρούμε την εξέλιξη του ήρωα και την γενική τεχνοτροπία. Οι τελευταίες δύο ιστορίες,αν και βγάζουν κάποιο νόημα σεναριακά,με κούρασαν στο σχέδιο.Μου θύμισαν κακής ποιότητας Sin City.

 

Η ποιότητα της έκδοσης είναι πολύ καλή και το τεύχος στέκεται ιδανικά,παρ'όλη την ταλαιπωρία και τα χρόνια του. best.gif Ένα μικρό παράπονο που έχω είναι για την εξαιρετικά μικρή γραμματοσειρά.

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to BATMAN

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.