Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση για την σημερινή κατάσταση του περιοδικού ΚΟΜΙΞ (ξανά!)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το ίδιο έχουν κάνει και με τον Ρομάνο Σκάρπα.Φανταστείτε ότι στο τεύχος 241 με τα εικοστά γενέθλια του Κομιξ δεν έβαλαν ούτε μια ιστορία του ενώ έβαλαν κάτι ιστορίες από δημιουργούς που κανείς δεν τους ξέρει.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30821
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6177 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Όποιος θέλει, μπορεί να ξεκινήσει να γράφει εδώ ένα mail "διαμαρτυρίας" για την τωρινή ποιότητα του ΚΟΜΙΞ, καθώς και τυχών προτάσεις βελτίωσής του. Με αυτό το mail ως βάση και πιθανές προσθέσεις ή αλλαγές, θα προσπαθήσουμε να συγκεντρώσουμε όλα όσα αναφέρθηκαν στα προηγούμενα posts. Από εκεί και πέρα θα δούμε πως μπορούμε να το προωθήσουμε ως GreekComics...

 

 

:beer: :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το mail καλύτερα να το γράψει κάποιος που παίρνει το περιοδικό από τα πρώτα τεύχη και έχει παρακολουθήσει την πορεία του περιοδικού από την αρχή.Εγώ δεν μπορώ να γράψω το mail επειδή παίρνω το περιοδικό μόνο τέσσερα χρόνια.Όποιος θέλει μπορεί να χρησιμοποιήσει στο mail και κάποιες από τις προτάσεις που ανέφερα σε προηγούμενο post.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συμφωνώ με τον ''Σιδεράνθρωπο''.Πρέπει να υπάρχουν πολύ δυνατά επιχειρήματα και αποδείξεις και κάποια στιγμή πρέπει να καταλάβουν οι εκδότες ότι πληρώνουμε γι' αυτά και επομένως έχουμε απαιτήσεις.Είμαστε πελάτες-καταναλωτές και αν θέλουν να μας έχουν πρέπει και να μας φροντίζουν.Εμείς πρέπει μα κανονίζουμε την ποιότητα,τις τιμές κτλ όχι αυτοί....

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όμως,και να μην υπάρχουν,μπορούν να δημοσιεύσουν κάποιες ιστορίες του Ντον Ρόσα που δεν έχουν δημοσιευτεί μέχρι τώρα(όπως τη συνέχεια του "Οι Τρεις Καμπαλέρος")

 

Αυτη μου φαινεται εχει δημοσιευτει... :thinking:

 

 

(κοιτα που πηγα και κολλησα :valtnino: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όλη η συζήτηση για την σημερινή κατάσταση του περιοδικού ΚΟΜΙΞ μεταφέρθηκε σε δικό της τόπικ.

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

αφου επεισαν τον κοσμο οτι προκειται για "ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ" περιοδικο απο το 1ο κιολας τευχος (!!!), τι να πεις; σταματηστε να το αγοραζετε! αν δεν αλλαξουν μυαλο οι εκδοτες, ας σταματησει η κυκλοφορια! αγοραστικο κοινο υπαρχει, θα βγει καποιο νεο περιοδικο!

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πονάει κεφάλι, κόψει κεφάλι; Δεν νομίζω!

Αν διαπιστώσουν ξαφνικά ότι το ΚΟΜΙΞ δεν πουλάει και το κόψουν, νέες εκδόσεις να καλύψουν το κενό θα βγούν, αλλά πολύ αμφιβάλλω ότι θα είναι της ίδιας "σχολής". Θα το γυρίσουν στο πιο απλό και δοκιμασμένο, το οποίο δεν απαιτεί από αυτούς και πολλά πολλά.

 

:cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6412 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

κοψει κεφαλι με τη μια και χωρις δακρυ... ;) αλλιως θα βαζουν μια καλη και 3-5 μαπα ιστοριες για τα επομενα 500 τευχη, θα κοτσαρουν και το "ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ" επανω και θα ρουφουν τα λεφτακια του κοσμου που αγαπα την disney και τις παπιες... οι δε παπιολατρεις θα διαμαρτηρονται μεν , αλλα θα αγοραζουν το "ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ" ΚΟΜΙΞ δε... its business after all!

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Πονάει κεφάλι, λυπάται τσέπη, καταστρέφει όμορφη εικόνα, ε ναι, κόψει ΚΟΜΙΞ... μέχρι το 200 άντεξα, μετά μόνο κανένα επετειακό και μακένα με εξώφυλλο/ιστορία Ρόσσα...

mails έχουν λέβει πολάκις και από εμένα - τα δημοσίευσαν κιόλας... not...

Το συγκεκριμένο είνια το μόνο περιοδικό που μου έχει δώσει τόση χαρά και τόσο ξενέρωμα. Προσπαθώ να το θυμάμαι όπως ήταν και να μην αγγίζω την εικόνα που έχει φτοιάξει τώρα. :crying:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν έχει δημοσιευτεί η συνέχεια της http://coa.inducks.org/story.php?c=D+2004-032 φίλε DJO.

 

:beer:

Επεξεργασία από iron man 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αααα! Ελεγες για συνεχεια της συνεχεις του Ροσα (ειχα στο νου μου το comic adaptation της ταινιας ως αρχικο, που ειχε δημοσιευσει σε καποιο τευχος το ΚΟΜΙΞ δια χειρος Ουωλτ Κελλυ---> ΕΚΕΙΝΟ ηταν συλλεκτικο :) ), οποτε σορυ δεν ηξερα καν οτι υπηρχε κατι τετοιο! :NoNo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4358
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  142
  • Reputation:   252
  • Achievement Points:  142
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5978 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

:hi:

Λοιπόν εγώ δεν έχω όλα τα τεύχη (μονάχα από τα 90 και μετά και κάτι λίγα από μικρότερα νούμερα) και πάντα ήθελα να διαβάσω τις πρώτες ιστορίες του κόμιξ. Άρα ποτέ δεν με πέιραξαν οι επανατυπώσεις. Με ενόχλησαν όμως οι δεύτερης και τρίτης κατηγορίας ιστορίες που έχει αρχίσει τώρα τελευταία να δημοσιέυει. :thinking:

Το έχω σταματήσει από το τεύχος 238. Τώρα βλέπω το επετειακό τεύχος και μπαίνω στο πειρασμό να το πάρω. Αντιστέκομαι όμως. :oops:

Δεν γουστάρω την τακτική που ακολουθεί πλέον το περιοδικό. Βάζουν μια ιστορία Κράχτη και 2-3 σαβούρες. Όχι Κύριοι αυτό το εμπορικόκολπάκι δεν θα πιάσει άλλο, σε μένα τουλάχιστον.

;)

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4497
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  16
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5957 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και για μένα το Κόμιξ έχει χάσει την αίγλη του εδώ και καιρό. Οι μόνοι λόγοι που δεν έχω σταματήσει να το αγοράζω είναι συναισθηματικής φύσης. Αλλά έχω την αίσθηση πως μόνο οι αναγνώστες μείναμε να το βλέπουμε συναισθηματικά το θέμα... :(

 

Αναρωτιέμαι κατά πόσο έχουν επηρεαστεί οι πωλήσεις του...

Πάντως απ' το να βλέπουμε αυτή τη καθοδική πορεία, και αν δεν υπάρχει τρόπος επιστροφής στο προηγούμενο επίπεδο, θα προτιμούσα να σταματούσε να κυκλοφορεί. Έτσι όπως έχουν τα πράγματα, περισσότερο κακό παρά καλό κάνει να συνεχίσει να βγαίνει.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   947
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γεια σας απο που είναι η πόρτα να βγω...και γιατί το λέω αυτό:

Πήρα το επετειακό τεύχος Ιουλίου, καθαρά και μόνο γιατί το βρήκα φτηνό.

Εγώ γενικά έχω να διαβάσω το ΚΟΜΙΞ πριν αλλάξει η χιλιετία και βάλε.

Αν εξαιρέσεις την πρώτη ιστορία που δε μου άρεσε γιατί την έχω ξαναδιαβάσει, οι άλλες ήταν συμπαθητικές.

Περισσότερα δε θυμάμαι πρέπει να το ξαναδιαβάσω.

Συνολικά δεν έκλαψα τα λεφτά μου και μου έχει αφήσει ανάμικτα/θετικά συναισθήματα.

Τώρα αν το μάζευα....χμ αλλάζει το θέμα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε? Που εχεις ξαναδιαβασει την πρωτη του Ροσα? :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5054
  • Reputation:   34575
  • Achievement Points:  5062
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6186 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μάλλον σε κάποιο Αμερικάνικο τεύχος θα εννοεί ο turbo...

 

 

Το κωμικοτραγικό της υπόθεσης είναι άλλο. Είχα αναφέρει πριν 2 βδομάδες πως δεν έχουν φέρει το ΚΟΜΙΞ στην Πάτρα, και απ' ότι φαίνεται ούτε το αντίστοιχο Μίκυ Μάους εκείνης της βδομάδας όπως ανέφερε ο giorgosf12. Ε λοιπόν είπα στον Κώστα (crc) που έκανε διακοπές στην Πάρο να μου φέρει το ΚΟΜΙΞ από το νησί, πράγμα που έκανε. Κοιτάτε μυαλά και οργάνωση οι Τερζοπουλαίοι. Έκαναν κανονικά διανομή στην Πάρο και δεν έκαναν στην Πάτρα των 250.000 καστοίκων. Ρε ήμαρτον... :crying::confuse:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   947
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σε αμερικάνικο όντως και μάλιστα την πέτυχα και δυο φορές εκεί στα "Θείος Σκρουτζ" αν δεν κάνω λάθος.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Η ποιότητα πια των ιστοριών δεν είναι ίδια όπως παλιά. Θα ήταν προτιμότερο να μικρύνει το περιοδικό και να έχει μία δύο καλές ιστορίες παρά αυτό που γίνεται εδώ και 7-8 χρόνια!

 

 

Κάνοντας κάποιους υπολογισμούς σχετικά με τον αριθμό σελίδων των ιστοριών του Μπαρκς και του Ρόσα έβγαλα τα ακόλουθα αποτελέσματα:

 

Μπαρκς: 6241 σελίδες (σε 659 ιστορίες)

Ρόσα: 1528 σελίδες (σε 85 ιστορίες)

 

Σύνολο δηλαδή κάτι λιγότερο από 8000 σελίδες, οι οποίες μπορούν να καλύψουν 100 τεύχη περίπου του περιοδικού. Άρα μια και στην αρχή πέσαν με τα μούτρα δημοσιεύοντας ιστορίες των 2 μεγάλων δημιουργών, απλούστατα τώρα έχουν ξεμείνει από ιστορίες! Απλά μαθηματικά! [...] Οπότε πάρτε το απόφαση: Δυστυχώς οι καλές ιστορίες είναι αυτές και μόνο. Πάπαλα :crying:

 

:beer:

 

Διαφωνώ μαζί σας παιδιά. Ναι μεν δεν υπάρχουν πολλές ιστορίες των Μπαρκς και Ροσα να βάλουν στο περιοδικό, όμως υπάρχουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ σχεδιαστές που δεν έχουν λάβει την θέση που τους αξίζουν. Προσωπικά δεν θα μπορούσα να διαβάζω μόνο Μπαρκς και Ρόσα. Υπάρχουν πάρα πολύ καλοί σχεδιαστές τόσο παλιοί όσο και νεότεροι. Αν αρχίσω να τους ονοματίζω θα τελειώσουμε αύριο. Το θέμα είναι να μπουν στο ΚΟΜΙΞ.

 

Δεν είναι ανάγκη να πέσει ο αριθμός των σελίδων, ιστορίες υπάρχουν και με το παραπάνω. Το θέμα είναι να αρχίσουν να δημοσιεύονται. Δεν είναι δυνατόν σε 20 χρόνια κυκλοφορίας ενός περιοδικού με κλασσικές ιστορίες, να έχουν μπει ΜΟΝΟ 4-5 ιστορίες των Floyd Gottfredson και Al Taliafero.

Θα μου πείτε χρησιμοποιούσαν στριπς που δεν βολεύουν τα κόμικς. Δεκτό. Όμως δεν θα έπρεπε να χάνονται τέτοια διαμάντια για αυτόν τον λόγο.

 

Αν και δεν έχουν μπει πολλοί σχεδιαστές που σχεδιάζουν κυρίως παπιά, μια καλή λύση θα ήταν να μπουν επιτέλους περισσότερες ιστορίες και με ποντίκια. Ας το πάρουν απόφαση, υπάρχουν κλασικές ιστορίες σταθμοί με τον Μίκυ και την παρέα του, κλάσεις ανώτερες από τις νεότερες των σχεδιαστών που δεν τους ξέρει κανείς.

 

 

Όποιος θέλει, μπορεί να ξεκινήσει να γράφει εδώ ένα mail "διαμαρτυρίας" για την τωρινή ποιότητα του ΚΟΜΙΞ, καθώς και τυχών προτάσεις βελτίωσής του. Με αυτό το mail ως βάση και πιθανές προσθέσεις ή αλλαγές, θα προσπαθήσουμε να συγκεντρώσουμε όλα όσα αναφέρθηκαν στα προηγούμενα posts. Από εκεί και πέρα θα δούμε πως μπορούμε να το προωθήσουμε ως GreekComics...

 

 

:beer: :beer:

 

Μπορώ μπορώ μπορώ ???????? Να έχω την τιμή ??????? plzplzplz ???? :D

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έαν μπορείς να γράψεις το mail θα σου ήμουν υπόχρεος.Όπως αναφέρεις,όντως υπάρχουν ακόμα πάρα πολλές ιστορίες που μπορούν να δημοσιευτούν στο ΚΟΜΙΞ.Για παράδειγμα,ιστορίες από τον Ρομάνο Σκάρπα και Πωλ Μάρρυ μέχρι ιστορίες του Τζόρτζιο Καβατσάνο και του νεότερου Νόελ Βαν Χορν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ψηφίζω Phantom να μας εκπροσωπήσει!!! :beer::beer:

 

Με καλύπτουν οι απόψεις του και πιστεύω θα κάνει καλή δουλεία :best:

 

Πριν καμιά βδομάδα έστειλα και εγώ προσωπικά ένα mail , οπότε θα ήταν καλή ιδέα να φύγει και το επόμενο σύντομα , μπας και μας δώσουν σημασία.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  6311
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  29
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Σε mail ίσως δίνουν σημασία. Τους είχα στείλει σχετικά πρόσφατα mail για τα "δώρα" τους στο Μίκυ Μάους ("δώρα" που τα πλήρωνες με διπλάσια τιμή του περιοδικού) και είμαι σίγουρος ότι κι άλλοι έκαναν το ίδιο και, αν και δεν έλαβα απάντηση, το επόμενο "δώρο" που έβαλαν δεν είχε αύξηση τιμής.

 

Με το Κόμιξ προσωπικά δεν είμαι πολύ δυσαρεστημένος. Πέφτει και καμια σαβουρίτσα από δω κι από κει, αλλά είναι κάτι πάντα αναμενόμενο κατά τη γνώμη, και εγώ τουλάχιστον θέλω που και που να βλέπω και κάτι διαφορετικό από τους γνωστούς, καλό ή όχι, αρκεί να είναι η εξαίρεση και όχι ο κανόνας. Με χαλάει πάρα πολύ βέβαια το ότι ανατυπώνουν μία ιστορία και την ονομάζουν "Ιστορική" ανατύπωση!!

 

Με τον Τερζόπουλο αλλού χαλιέμαι (τα τελευταία δεν ξέρω κι εγώ πόσα χρόνια) και μόλις έγραψα ένα post γκρίνιας για την πτώση της ποιότητας των εκδόσεών του γενικά.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χμ.

 

Εκανα μια παρατυπια. Δεν εχω παρει ακομα το καινουριο τευχος γιατι μου την εχει ψιλοβιδωσει το "ενισχυμενο" λογω "ιστορικης" ανατυπωσης, οποτε πηγα χτες στο κολληταρι που το εχει αγορασει αφου η συλλογη των ΚΟΜΙΞ του ξεκιναει απο το #100 να δω τι λεει και γιατι ειναι μεσα σε ζελατινα. :) Τι συμπεραινα;

 

1.Δεν υπαρχει κανενας λογος που ειναι μεσα στη ζελατινα. Τι να πω, ισως ειναι και αυτη συλλεκτικη :P

2.Το ΚΟΜΙΞ υπαρχει (ή μαλλον υπηρχε) λογος που γραφει απεξω συλλεκτικο. Ενταξει, σε καμποσα τευχη οταν ειχαν μεινει 5-6 σελιδουλες χωναν καμια πιο μετρια απο ΑργεντινοΙταλοο,τινα'ναι για να συμπληρωθει η υλη. Ομως αυτο που ειδα στο τελευταιο "ενισχυμενο" με φρικαρισε: Δεν εχει 3 ιστοριες, εχει περισσοτερες, ΑΛΛΑ εκτος της ανατυπωσης, μιας του Βαν Χορν που εχει φαση και μια μικρουλα (Βικαρ αν δεν απατωμαι) μετα εχει μια με τα παπια σε ΑΘΛΙΟ σχεδιο και μια διμερη με Μικυ & Γκουφυ της σειρας επιπεδου ΦΕΣΤΙΒΑΛ!!!!! Και το καλυτερο, το κερασακι στην τουρτα ειναι στο 3.

3.Ποια θα ειναι η ΚΕΝΤΡΙΚΗ μεγαλη ιστορια στο επομενο τευχακι? ΜΙΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΣΗΖΑΡ ΦΕΡΙΟΛΙ!!!!!! Νταξ, ειχε καποιες το πολυ δεκασελιδες συμπαθητικες που ηταν στα Φεστιβαλ (παιζει να'ταν και καμια στα Σπεσιαλ) ΑΛΛΑ οσες εχει βαλει το ΚΟΜΙΞ ειναι η μια χειροτερη απο την αλλη, και μεσα σε αυτες η ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ιστορια που εχει δημοσιευσει ποτε το ΚΟΜΙΞ: ΕΛΑΣΤΙΚ ΜΙΚΥ!!!!!!! :collapse:

 

 

:bye: ΚΟΜΙΞ. Θα τα ξαναπουμε οταν και αν συνελθεις. Ηταν ωραια οσο καναμε παρεα, αλλα ενω εκανα υποχωρησεις, εσυ μαλλον το εκμεταλλευοσουνα. Δεν μπορω να το δικαιολογησω αλλιως..... :cold: Και ναι, εχεις παψει εδω και πολλα φεγγαρια να εισαι συλλεκτικο, τουλαχιστον για μενα.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2899
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6132 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Γειά χαρά!

 

Θα ήθελα να προσθέσω μερικά σχόλια στο θέμα σας. Διατηρούσα την σελίδα του Κόμιξ (www.geocities.com/komixgreekpage) πριν πολλά χρόνια (2001), όταν το Κόμιξ είχε μια αξιοπρεπή έκδοση ακόμα. 'Οταν άρχισε η κατρακύλα όμως, χάθηκε και το ενδιαφέρον μου για το περιοδικό.

 

Τον πρώτο καιρό που λειτουργούσε η σελίδα μου (και τα πήγαινε πολύ καλά), κατάφερα να έρθω σε επικοινωνία με έναν συντάκτη του Κόμιξ. Συγκεκριμένα μου έστειλε e-mail και μου ζήτησε να δούμε κάποια θέματα όπως π.χ. να μου στείλει άρθρα από παλιότερα τεύχη ώστε να τα βάλω στο site, να έχω πληροφορίες για μελλοντικές ιστορίες που θα έβαζε το Κόμιξ κτλ. Όπως καταλαβαίνετε, ήμουν ενθουσιασμένος με αυτή την κατάσταση, ειδικά όταν το Κόμιξ έβαλε την σελίδα μου στα "Νέα του Κόμιξ". Κάποια στιγμή όμως η επικοινωνία σταμάτησε, χωρίς να ξέρω τον λόγο και αυτή ήταν η αρχή του τέλους για μένα. Όταν άρχισε να πέφτει η ποιότητα και λόγω της εισαγωγής μου σε μία σχολή, σταμάτησα να ασχολούμαι με την σελίδα. Το 2004 προσπάθησα να την επαναφέρω και παράλληλα να έρθω ξανά σε επικοινωνία με κάποιο συντάκτη αλλά η προσπάθεια δεν απέδωσε και έτσι τα παράτησα οριστικά.

 

Το τεύχος #213 (Μάρτιος 2006) ήταν και το τελευταίο που αγόρασα. Δεν είχα χάσει ποτέ τεύχος από το #66 αλλά το πράγμα δεν πήγαινε άλλο. Ένιωθα ότι το περιοδικό με κοροιδευε βάζωντας όχι μόνο ιστορίες χαμηλής ποιότητας αλλά και εντελώς ξέμπαρκες (Γκρου). Σήμερα βλέπω ότι ορθά έπραξα διότι θα έχανα τα λεφτά μου.

 

Ακόμα και σήμερα, 4 χρόνια μετά το κλείσιμο της σελίδας μου, λαμβάνω e-mails από πολλά παιδιά που παραπονιούνται για την ποιότητα του περιοδικού, νομίζοντας ότι η σελίδα είναι επίσημη σελίδα της εταιρείας. Συμπερασματικά, πιστεύω ότι οι νεότεροι αναγνώστες του περιοδικού δεν έχουν συνειδητοποιήσει το βάρος που είχε κάποτε το περιοδικό, μη έχοντας διαβάσει τα πολύ παλιά τεύχη. Οι παλαιότεροι, τόσο από το πρώτο τεύχος, όσο και αυτών που ξεκίνησαν από το #50 ή το #100, καταλαβαίνουν καλύτερα τι έχασαν όλα αυτά τα χρόνια που η ποιότητα πέφτει κατακόρυφα: έχασαν την αγάπη της έννοιας "συλλεκτικό" στην δεξιά κάτω γωνία...

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Καλά τα λες φίλε ToliS,αλλά πρέπει να πάψουμε να τα λέμε μεταξύ μας και να αρχίσουμε να τα λέμε στους συντάκτες του περιοδικού...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5716
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  329
  • Reputation:   876
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5818 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σίγουρα θα πρέπει να οργανωθούμε και να αποστείλουμε μαζικά mail που θα κατακεραυνώνουν τη σημερινή κατάσταση του περιοδικού. Βέβαια όσο το περιοδικό πουλάει δε νομίζω να έχουμε κάποιο αποτέλεσμα. Βρίσκουν τα δικαιώματα των δευτερο-τριτο-τέταρτων ιστοριών που βάζουν πιο φθηνά και τις δημοσιεύουν. Αφού θα πουλήσει το ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ ΚΟΜΙΞ ούτως ή άλλως γιατί να δημοσιεύσουν ιστορίες με ακριβά δικαιώματα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4399
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

tolis και γω είχα μπερδευτεί και νόμιζα ότι ήταν η επίσημη σελίδα...τι κρίμα αυτή η αδιαφορία..θα μπορούσε να ανανεωνόταν θετικά το κόμιξ αν υπήρχε απλά κάποιο ενδιαφέρον από την εκδοτική...και όχι να το γεμίζουν με παρα-ιστορίες τύπου γκρου..

 

Έλεος δηλαδή τους διαφημίζεις τα προιόντα και αυτοί σε γράφουν????????

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3067
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Είπα να ξεκινήσω τη συμμετοχή μου στο greekcomics από αυτό το θέμα καθ'ότι είμαι κολλημένη με τις ιστορίες του Ρόσα.

Ιστορίες του Μπάρκς και του Ρόσα που δεν έχουν δημοσιευθεί στην Ελλάδα υπάρχουν ακόμα. Αλλά ακόμα και στην περίπτωση που έχουν απομείνει ελάχιστες δε δικαιολογείται η κάλυψη ολόκληρων τευχών με ιστορίες ιταλικής προέλευσης χωρίς κανένα ενδιαφέρον. :wall:

Αυτό το κάτι μαγευτικό που έκανε το κόμιξ να ξεχωρίζει από τα υπόλοιπα κόμικς, όπως μίκυ μάους, κλασικά, ντόναλτ έχει χαθεί εδώ και χρόνια. Και μαζί μ' αυτό χάθηκε και το ενδιαφέρον μου. Εκεί που διάβαζα κάθε τεύχος με το που έπεφτε στα χέρια μου ακόμα και στον δρόμο από το περίπτερο μέχρι το σπίτι, τώρα πια περνάει και μήνας χωρίς να τα διαβάσω, απλά το ξεφυλλίζω για να δω αν υπάρχει κάτι που να αξίζει.

Δεν σταματάω να το παίρνω μόνο και μόνο γιατί ελπίζω, και για να ενημερώνομαι για κάποιες άλλες κυκλοφορίες που αλλιώς μπορεί και να έχανα.

Όμως τελευταία ψάχνω για τις ιστορίες που μου αρέσουν σε ξένα περιοδικά όπως αυτά της Gemstone είτε σε μαγαζιά με κόμικς, είτε στο ίντερνετ. Αν αυτός είναι ο μόνος τρόπος, αυτό θα κάνω.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2818
  • Group:  Members
  • Topic Count:  73
  • Content Count:  916
  • Reputation:   3585
  • Achievement Points:  916
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6139 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Καταρχήν καλωσήρθες!!!Είναι αλήθεια πως όλοι έχουμε απογοητευτεί με την φθίνουσα πορεία του περιοδικού και την πτώση στην ποιότητα των ιστοριών που βάζει. Νομίζω πως πολλοί το αγοράζουμε επειδή δεν θέλουμε να διακόψουμε τη σειρά στη βιβλιοθήκη μας...δυστυχώς...Αυτό βέβαια αν το καλοσκεφτούμε είναι και μια κίνηση που καθησυχάζει τους εκδότες αφού αν βλέπουν ότι το περιοδικο τους πουλάει εξίσου καλά και με τέτοιες ιστορίες χαμηλότερης ποιότητας...δεν τους καίγεται καρφάκι...ξανά δυστυχώς...Καταφέρνουμε να τους κάνουμε μεγάλους και τρανούς(θεωρητικά) σε μια ελληνική αγορά που είναι δεδομένο πως είναι μικρή..Παράλογο...?Δεν θα ήταν αν το προιόν που πέρναμε μας ικανοποιούσε σε μεγάλο βαθμό....Τι να κάνουμε όμως που τα αγαπάμε τα παπιά και αγοράζουμε το ΚΟΜΙΞ...

 

Αν θες πέρνα και από εδώ για τα καλωσορίσματα!!!

 

Να είσαι σίγουρη ότι εδώ μέσα θα διευρύνεις τους ορίζοντες σου και θα μαθαίνεις πολλά νέα!!!

 

:welcome2: :welcome2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6525
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   2
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Καλα παιδια ειστε ολοι μεσα στο μυαλο μου...Και εγω μεγαλωσα με αυτο το περιοδικο, ημουν σε αναμενα καρβουνα την τεταρτη παρασκευη καθε μηνα, το διαβαζα ολο μεχρι να μπω σπιτι, σε μερικα μαλιστα εχω κρατησει μεχρι και καποια αυτοκολητα διαφημισεων που ειχε μεσα ! Αλλα τωρα ελεος, δεν παει αλλο, τοσος κοσμος εχει μεγαλωσει με αυτες τις σελιδες και αυτοι οι τυποι εδω και 2 χρονια περιπου μας μπιμ ασυστολα... Να κανουμε μια κινηση να το παρουμε στα χερια μας.... Καλα τι μου θυμησατε αυτο το ελαστικ μικυ ρε..? Θα φαω το καπελο μου...!!!

 

Εγω παντως το εχω κοψει να το αγοραζω εδω και καιρο, αλλα ρε γμτ το ποναω αυτο το περιοδικο...

Επεξεργασία από edge_xania
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.