Μετάβαση στο περιεχόμενο

Συζήτηση για την σημερινή κατάσταση του περιοδικού ΚΟΜΙΞ (ξανά!)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ήρθε πάλι η ώρα της γκρίνιας... :)

 

 

Καλο τευχος το Διπλο 241 και απο ποσοτικη αποψη & με αρκετες καλες εως πολυ καλες ιστοριες (σε σχεση με προηγουμενα τευχη) αλλα με 2-3 αδιαφορες, εντος των οποιων κατατασσω προσωπικα την, κενου περιεχομενου για μενα, αρχικη ιστορια-κραχτης του Ντον Ροσα. Ακομα και η πιο προχειροφτιαγμενη 10σελιδη του Καρλ τοτε που ακομα εφτιαχνε τους χαρακτηρες των Ντακ ειναι καλυτερη απο αυτη την 14σελιδη μπαρουφε ολε :P

 

Τι με χαλασε τοτε? Φυσικα το οτι το επομενο θα ειναι ενισχυμενο=3,50 ευρω γιατι θα εχει ακομα μια "ιστορικη(???) ανατυπωση" , αυτην τη φορα της Πολης με τις Χρυσες Σκεπες (ΚΟΜΙΞ#5). Δε λεω πως δεν προκειται για μια φοβερη ιστορια, αλλα πρωτη φορα μου περασε απο το μυαλο η ιδεα να σταματησω το ΚΟΜΙΞ, μεσα σε ολα αυτα τα χρονια που το διαβαζω ανελλιπως. Καλη κινηση για να τις διαβασουν και οι πιο νεοι αναγνωστες σε εκτυπωμενη μορφη εφοσον ειναι δυσευρετες? Ναι. 3.50 ευρω για ενα τευχος που εκτος απο αυτην την ιστορια θα εχει αλλες τρεις δηλαδη συνολικα τεσσερεις? Μαλλον θα το παρω αλλα εχω αρχισει και χαλιεμαι...

 

 

 

Υποψην οτι και οι περισσοτεροι παλιοι αναγνωστες της Εικονογραφημενης Ιστοριας με το που ειδαν να αρχιζουν οι επανεκδοσεις των αρθρων & αφιερωματων απο τα παλιοτερα τευχη να καλυπτουν πανω απο το μισο της υλης των νεοτερων τευχων, σταματησαν να την παιρνουν...

 

 

just a thought :cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

τώρα γιατί με κάνεις να φορτώνω? :) αν θέλουν να βγάλουν υλικό για τους νέους αναγνώστες, ας βγάλουν τις δημοσιευμένες ιστορίες σε σπέσιαλ καλοκαιρινά τομάκια.

 

Υποψην οτι και οι περισσοτεροι παλιοι αναγνωστες της Εικονογραφημενης Ιστοριας με το που ειδαν να αρχιζουν οι επανεκδοσεις των αρθρων & αφιερωματων απο τα παλιοτερα τευχη να καλυπτουν πανω απο το μισο της υλης των νεοτερων τευχων, σταματησαν να την παιρνουν...

 

?!?!?.... αληθεύει 132%, αλλά αυτό είναι κάτι που συνέβη τέλη δεκαετίας 70.... :) εσύ που το έμαθες? :D

 

:cheers5:

 

ΥΓ είδες? άμα κοιμάσαι πολύ, στρώνεις επιδερμίδα και σε περνάνε οι άλλοι για 20χρονο!!!!!!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πάντως για τα 20 χρόνια του περιοδικού έκαναν μόνο ένα αφιερωματάκι 2 σελίδων με εικόνες που είχαν δημοσιευτεί σε προηγούμενο τεύχος.Απλά έλεος.Προσωπικά,μου αρέσουν οι επανεκδόσεις που κάνει το περιοδικό μιας και δεν είχα την ευκαιρία να απολαύσω τις ιστορίες των πρώτων τευχών.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπικά,μου αρέσουν οι επανεκδόσεις που κάνει το περιοδικό μιας και δεν είχα την ευκαιρία να απολαύσω τις ιστορίες των πρώτων τευχών.

 

Προσωπικά με χαλάνε οι επανεκδόσεις, μια και πολλές από αυτές τις ιστορίες τις έχω ξαναδιαβάσει όχι μόνο στο ΚΟΜΙΞ, αλλά στο Μεγάλο Μίκυ (έβαζε ιστορίες του Καρλ Μπάρξ κυρίως σε νούμερα μικρότερα του 150), στο Σούπερ Μεγάλο Μίκυ (τη Πόλη με τις Χρυσές Σκεπές τη διάβασα πρόσφατα σε ένα από αυτά, ποιο ακριβώς δε θυμάμαι), μέχρι και στο Μίκυ Μάους ή στα Κλασικά. Πχ Το Μυστικό της Χονδορίκα έχει επαναδημοσιευθεί τόσο στο Μίκυ Μάους, όσο και στα Κλασικά (σε κάποιο από τα τεύχη 56 - 65, ακριβώς δε θυμάμαι τώρα :P ).

Να σταματήσω να αγοράζω όμως το ΚΟΜΙΞ δεν περνάει ούτε μια φορά απ' το μυαλό μου. Απλούστατα δε θέλω να σπάσω τη σειρά, μια και έχω όλα τα τεύχη, οπότε είμαι δέσμιος αναγνώστης καταδικασμένος σε ισόβια :) Παράλληλα πρέπει να παραδεχτούμε πως το χαρτί και η ποιότητα εκτύπωσης του ΚΟΜΙΞ είναι ανώτερα από τα άλλα "μίκυμάου".... Καλά και άγια τα παλιά τεύχη του Μεγάλου Μίκυ, αλλά και η σύγχρονη εκτύπωση δε με χαλάει ;)

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6007 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δυστυχώς σε μας τους συνδρομητές δεν έχει φτάσει ακόμα το τεύχος (τουλάχιστον σε μένα) αλλά ευτυχώς που με προετοιμάσατε για την επαναδημοσίευση γιατί μπορεί και να το έσκιζα το περιοδικό από τα νεύρα μου!! :minigun:

Μέχρι πότε θα τραβήξει το θέμα με τις αναδημοσιεύσεις πια?! Θα σταματίσουν στο 10ο στο 20ο τεύχος?!!

Συμφωνώ ότι αν ήθελαν ας τις κυκλοφορούσαν σε ξεχωριστά περιοδικά (πχ ενα πακέτο με τα πρώτα 5τεύχη δεμένα όμορφα και ωραία σε όποια τιμή θέλουν) .Αλλά όχι να κοροιδεύουν τους χιλιάδες πρώτους αναγνώστες του περιοδικού.

Βασικά όπως το έχω ξαναπεί η μόνη λύση για μένα ειναι βομβαρδισμός με μαιλ , και γω σκοπεύω να ξαναστείλω να παραπονεθώ. Είναι δυνατόν να τους έχουν τελειώσει οι ιστορίες? Αν είναι ας το σταματίσουν να μην ξεφτυλίζεται και η ποιότητα το περιοδικού και ας βγάλουν για τις επόμενες γενιές το ΚΟΜΙΞ RELOADED :P

Επεξεργασία από boui
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Για τις επαναδημοσιεύσεις τα έχουμε ξαναπεί. Οι νέοι αναγνώστες τι θέλουν για να τις διαβάσουν, οι παλιοί τις έχουν ήδη και είναι κατά αυτής της κίνησης. Όπως και να το κάνουμε όμως, αν κάποιος θέλει τώρα να διαβάσει κάποια ιστορία από τα πρώτα 15-20 ΚΟΜΙΞ, είναι πάρα πολύ δύσκολο.

 

Το θέμα είναι να μην πέφτει η ποιότητα του περιοδικού με αυτές τις αναδημοσιεύσεις. Δηλαδή να ΜΗΝ χρεώνεται παραπάνω το περιοδικό και να ΜΗΝ πέφτει το βάρος μόνο σε αυτήν την ιστορία, και οι υπόλοιπες να είναι σαβούρες.

 

 

 

Για το συγκεκριμένο τεύχος τώρα, οι εντυπώσεις μου δεν είναι καλές. Τα διάφορα αφιερώματα ως συνήθως δεν μου άφησαν κανένα παράπονο, όμως το περιοδικό το παίρνω για τις ιστορίες του. Πέραν από τις κλασικές (με όλη τη σημασία της λέξεως) των Ρόσα, Μπαρκς, Ρότα, Βαν Χορν, οι υπόλοιπες ήταν επιπέδου Σπέσιαλ Ντίσνεϋ.

 

 

Υπάρχουν ένα σωρό κλασσικές ιστορίες με πάπιες από Battista Carpi, Scarpa, κλπ.

Όπως επίσης υπάρχουν ακόμα περισσότερες κλασσικές ιστορίες με ποντίκια από τους Πωλ Μάρυ, Γκοτφρεντσον, Μπιλ Ράιτ, κλπ.

Δεν λέω, καλή η προώθηση νέων δημιουργών, αλλά ως ένα όριο. Δεν μπορεί να βλέπουμε επανειλημμένως ιστορίες χρονολογίας 2004, επιπέδου των Τέρυ ΛαΜπαν, Ροντρίκες και Ενρικέτα Περέα (Ποιοι είναι αυτοί ? Τους ξέρει η μάνα τους ?)και ειδικά σε ένα επετειακό συλλεκτικό τεύχος που διακρίνεται για τις κλασικές ιστορίες του.

 

 

 

Εν ολίγοις, υπάρχουν πάρα πολλοί δημιουργοί, και ακόμα περισσότερες ιστορίες που δεν έχουν εμφανιστεί στο περιοδικό. Ελπίζω οι εκδότες να βάλουν μυαλό και να φτιάξουν την ποιότητά του, πριν πάρει την κάτω βόλτα. Τον κατήφορο τον πήρε από το τεύχος 150 περίπου. Στα πρώτα 30-40-50 τεύχη έλεγες πως εντάξει, βρίσκονται σε περίοδο δοκιμής. Όμως ύστερα από 90 τεύχη (7.5 χρόνια) αντιλαμβάνεται κανείς πως κάπου έχει χαθεί η ισορροπία.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

?!?!?.... αληθεύει 132%, αλλά αυτό είναι κάτι που συνέβη τέλη δεκαετίας 70.... :) εσύ που το έμαθες? :D

 

:cheers5:

 

ΥΓ είδες? άμα κοιμάσαι πολύ, στρώνεις επιδερμίδα και σε περνάνε οι άλλοι για 20χρονο!!!!!!

 

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

 

Το εμαθα απο εγκυρη πηγη. Αν και μεχρι και ο γερο-πλανοδιος βιβλιοπωλης στη Βικτωρια θα στο ελεγε και μου το θυμισε με ολο αυτο το σκηνικο το "συλλεκτικο" ΚΟΜΙΞ :P

 

 

 

Πεστε ταααα!!!!! Μπας και τους υπενθυμισουμε τη διαφορα συλλεκτικου & καποιου που απλα φερει την σταμπα συλλεκτικο πλεον λογω ονοματος...... :valtnino:

 

 

υγ.Ε? Εκεινο ηταν αφιερωματακι!? Το περασα για διαφημιση... :lol2:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η πλάκα είναι ότι την απάντηση στον προβληματισμό "Επανεκδ'οσεις ή όχι" τον απαντουν εν μέρη μόνοι τους. Κάπου αναφέρουν ότι η αρχική σκέψη ήταν να προχωρίσουν σε έκδοση στυλ "Carl Barks Library", αλλά λόγω, @#&^%δικαιολογία, βγάλαμε περιοδικό.....

 

Νομίζω πως έχουν οριμάσει οι συνθήκες για μαι ανάλογη έκδοση και στην Ελλάδα. Τα άπαντα του Carl Barks σε αυτόνομες (και γιατί όχι πολυτελείς) εκδόσεις.

 

Τόσο το πείραμα του 10χ10, όσο και των τόμων του Don Rosa ήταν πετυχημένα και νομίζω σαν αναγνώστες των εκδόσεων αυτών, δικαιούμαστε μια τέτοια έκδοση.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6007 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Φίλε phantom επειδή είσαι ψαγμένος όσον αναφορά δημιουργούς και ιστορίες (ομολογώ αν και διαβάζω χρόνια ΚΟΜΙΞ πέρα από τους κλασικούς Μπαρκς,Ρόσα,Ρότα κτλ, δεν έκατσα ποτέ να το ψάξω το θέμα) , θα σου πρότινα να στείλεις ένα μαιλ στο περιοδικό με τις προτάσεις και τις ιδέες σου. Ποτέ δεν ξέρεις , μπορεί να τις λάβουν υπόψη και να δούμε καμιά ιστορία της προκοπής!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πριν 3-4 χρόνια που ήμουν πολύ πιο παθιασμένος με το θέμα, έλεγα να στείλω ολόκληρο άρθρο. Η αλήθεια είναι πως τότε ήθελα να δουλέψω εκεί πέρα :lol:. Βέβαια στην συνέχεια γνώρισα και άλλα είδη κόμικς και ξεκόλλησα αποκλειστικά από την Disney. Παρ' όλ' αυτά παραμένει το αγαπημένο μου είδος.

 

Ίσως να αξίζει τον κόπο, δεν το είχα ξανασκεφτεί από τότε. Αυτό που με φοβίζει είναι μην κάτσω και γράψω ολόκληρο κατεβατό και πάρω καμία αυτοματοποιημένη απάντηση του στυλ "ευχαριστούμε για την άποψή σας, θα την λάβουμε υπ' όψιν μας"

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6007 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τουλάχιστον θα έχεις πάρει απάντηση :lol:

Τι να πούμε και εμείς που στέλνουμε και δεν παίρνουμε ούτε απάντηση? Τόσα μαιλ παίρνουν και δεν προλαβαίνουν? Αφήστε που τα περισσότερα γράμματα είναι του στυλ "τι ωραίο το περιοδικό σας,βρήκα έναν γκουφη σε εκείνο το καρέ,μπράβο που ξαναβάζετε τις ίδιες ιστορίες" Μόνο κανένα γράμμα" Βάλτε και άλλη Ούνα" δεν έχει πάρει το μάτι μου να φουντάρω από το μπαλκόνι!!

 

Πέρα από το αν δεν απαντούν και δεν τα δημοσιεύουν ,είμαι σίγουρη ότι τα λαμβάνουν υπόψη, ειδικά αν βλέπουν ότι παραπονιούνται πολλοί για την ποιότητα των ιστοριών τους τα τελευταία χρόνια.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Αν στείλω άρθρο, δεν περιμένω να δημοσιευτεί. Αφ' ενός επειδή δεν είναι της νοοτροπίας τους να δημοσιεύουν τέτοιου είδους άρθρα, αφ' εταίρου επειδή θα είναι τεράστιο :P

 

 

Ίσως πάλι να ήταν καλύτερο να κάνουμε κάτι πιο οργανωμένο μιας και όσοι είμαστε στο forum, λίγο πολύ συμμεριζόμαστε τις ίδιες απόψεις για το περιοδικό. Αν το mail το στείλει το GC φαντάζομαι πως θα το λάβουν υπ' όψιν τους περισσότερο, απ' ότι αν το στείλει ένας ακόμα αναγνώστης.

 

 

Βέβαια πιθανόν να δημιουργούμε πρόβλημα στους admins/mods με μια τέτοια κίνηση, απλά το αναφέρω σαν ιδέα :beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ πάντως είμαι μέσα :best:.Θέλω το περιοδικό να γυρίσει στις παλιές του δόξες,μιας και πιστεύω ότι έχει πολλά ακόμα να προσφέρει.Πάντως,εκτός από το γεγονός ότι πρέπει να αλλάξει η επίλογη των ιστοριών,η ποιότητα της σελίδας και του εξωφύλλου πρέπει να γίνει καλύτερη(όπως παλιά).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

... Μόνο κανένα γράμμα" Βάλτε και άλλη Ούνα" δεν έχει πάρει το μάτι μου να φουντάρω από το μπαλκόνι!!...

 

Ελπίζω να μη μένεις σε ψηλό όροφο... :D

 

#234, Δεκέμβριος 2007

OYNA.jpg

 

Σχετικά με το ομαδικό mail διαμαρτυρίας ως GC, θέλει λίγη σκέψη από μέρους της Δ.Ο. ;)

 

 

:beer: :beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5947 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θελω συλλεκτικό δερματόδετο (από τομάρι κανονικά για να είναι στο κλίμα) υπερτομο από Ούνα και να λέγεται ΟΥΝΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ (και με μικρά γράμματα: φάτε τη σκόνη μου Μπαρκς και Ροσα).:P :P :P

 

Πέρα από την πλάκα τι να συζητάμε τώρα? Τα τελευταία χρόνια μας τσακίσαν την ψυχολογία με την προιστορική παπια. Στην αρχή λες πλάκα έχει, να πάρουμε μια γεύση κτλ. Όταν αρχίζει να επαναλαμβάνεται όμως καταντάει εκνευριστικό. Χώρια ότι έχασε πλέον το χαρακτήρα του το περιοδικό.

 

ΥΓ. Οτι θα έβλεπα fan-mail για την Ούνα δεν το περιμενα. Πώς μου διέφυγε αυτό το διαμάντι????

Επεξεργασία από CortoMaltese
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

παρακάμπτω αυτό για το δερματόδετο που είναι αρρωστημένο χιούμορ και βάλε :)

 

ΥΓ. Οτι θα έβλεπα fan-mail για την Ούνα δεν το περιμενα. Πώς μου διέφυγε αυτό το διαμάντι????

 

nice catch! από την άλλη όμως πόσο σίγουρος είσαι ότι το fan mail είναι πραγματικό? Προσωπικά από τη στιγμή που θεωρώ πως κάποια mail που είχαν γραφτεί στα πρώτα 10-20 τεύχη και είχαν σχέση με την τιμή των παλιών εκδόσεων σε παλαιοπωλεία είναι τουλάχιστον ύποπτα, από εκείνη τη στιγμή λοιπόν, βλέπω με πάρα πολύ σκεπτικισμό οτιδήποτε ποστάρεται εκεί μέσα.

 

Γιατί εδώ που είμαστε εμείς και εμείς και όλοι ξέρουμε όλους, όλοι έχουμε τραβήξει τις :trixes: μας (για να μην πω τίποτα χειρότερο) σε αυτό το θέμα.

 

:cheers:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3999
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  46
  • Reputation:   42
  • Achievement Points:  46
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6007 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ίσως θα μπορούσε να γράψει κάποιος απο εμάς , και καλύτερα κάποιος που παρακολουθεί την πορεία του ΚΟΜΙΞ από τα γενοφάσκια του και έχει ζήσει την εξέλιξη του, ένα εκτεταμένο mail με τις παρατηρήσεις , την πτώση της ποιότητας κτλ . Έπειτα μπορούμε να το υπογράψουμε όλοι όσοι θέλουμε , ως μέλη του GreekComics απλά . Αν αύτο φυσικά είναι οκ από ΔΟ . Εναλλακτικά απλά συνυπογράφουμε όλοι το mail

Άλλο να στείλει mail ένα άτομο και άλλο να το υπογράφουν 50.

Θα το έγραφα εγώ αλλά έχω ξαναστείλει γράμμα αναλογου περιεχομένου (κάποια στιγμή έφτασα στα όρια μου με την Ουνα!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Συμφωνώ :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6099
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητοί φίλοι γεια σας!

 

Από τα 10 μου όταν πρωτοβγήκε το αγαπημένο μου περιοδικό κατάλαβα ότι θα είναι το περιοδικό που θα με συντροφεύει για τα παιδικά μου χρόνια κάθε μήνα! Αν και διάβαζα και άλλες εκδόσεις περιοδικών Disney, ήταν αυτό που περίμενα με μεγαλύτερη λαχτάρα να διαβάσω!

 

Θυμάμαι με νοσταλγία να περιμένω την τελευταία Παρασκευή καθε μήνα, να πηγαίνω στο περίπτερο να διαλέξω το καλύτερο ποιότητας περιοδικό (έχει φάει βρισίδι ο περιπτεράς μου..) για να το διαβάσω και μετά να το τοποθετήσω ευλαβικά μαζί με τα υπόλοιπα τεύχη!

 

Ίσως είμαι από τους λίγους που τα έχω αποκτήσει ΟΛΑ τα τεύχη την ίδια μέρα που κυκλοφόρησαν και νιώθω σαν να έχω μια ανεκτίμητη περιουσία!

 

Τελικά δεν με συντρόφευσε μόνο στα παιδικα μου χρόνια... Έχω γίνει πλέον 30 παντρεμένος, με την γυναίκα μου περιμένουμε το πρώτο μας παιδί

(3 μηνών) και περιμένω πως και πως να περάσω την μαγεία του περιοδικού και στο παιδί μου.

 

Αλλά......

 

Η ποιότητα πια των ιστοριών δεν είναι ίδια όπως παλιά. Θα ήταν προτιμότερο να μικρύνει το περιοδικό και να έχει μία δύο καλές ιστορίες παρά αυτό που γίνεται εδώ και 7-8 χρόνια! Πολλές χαμηλής ποιότητας ιστοριές που έχουν κάνει δυστηχώς το περιοδικό μας σε ένα απλό περιοδικάκι για να περνάει η ώρα και να λέμε ¨εντάξει.. ας ελπίσουμε τον άλλο μήνα να είναι καλύτερο¨. Και είναι το λιγότερο ιεροσυλία να βάζουν δίπλα στις ιστορίες των Μπαρκς Ρόσα Σκάρπα ιστορίες που ουτε καν θα υπήρχε η σκέψη να τις δημοσιεύσουν στο περιοδικό. Δυστηχώς η μαγεία και η προσμονή κάθε μήνα έχει χαθεί.

 

Τις απόψεις μου και τις παρατηρήσεις μου τις έστειλα μέσω e-mail στο περιοδικό αλλά δεν έχω πάρει κάποια απάντηση.

 

Συγνώμη αν σας κούρασα αλλά ήθελα να σας εκφράσω τις απόψεις μου και τα συναισθήματα μου και να κάνω μια ευχή... Να ξαναγίνει η τελευταία Παρασκευή κάθε μήνα πολύτιμη επειδή αποκτήσαμε κάτι πραγματικά ΣΥΛΛΕΚΤΙΚΟ!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αααααχ αχ βαχ.......

 

Πονεμενη ιστορια το Κομιξ... Και εγω λιγο πολυ σαν τον συνομηλικο μου απο πανω, ημουν τα πρωτα χρονια που εβγαινε αυτο το περιοδικο... Με την ιδια λαχταρα περιμενα καθε τευχος, και την Παρασκευη που κυκλοφορουσε περιμενα καρτερικα εξω απο το ψιλικατζιδικο το φορτηγο με τα περιοδικα και τις εφημεριδες αθηναικου τυπου.. Οταν επιανα δε το τευχος στα χερια μου ενιωθα οπως θα ενιωθε ο Σκρουτζ αμα εβρισκε ενα ασημενιο δολαριο στο δρομο.. Ακομα θυμαμαι πως ενιωσα οταν ξεφυλλισα το πρωτο τευχος αυτου του περιοδικου τον Ιουλη του '88 στο Πευκοχωρι Χαλκιδικης.

 

Σημερα ομως με αφηνει παγερα αδιαφορο. Δεν το αγοραζω για να μην νευριαζω με την χαμηλη ποιοτητα του περιοδικου. Η μονη λυση για μενα ειναι να αλλαξει το σημερινο ανθρωπινο δυναμικο του περιοδικου που οπως ειναι φανερο δεν εχουν την παραμικρη ιδεα για το τι πραγματικα θελουν οι Disney θαυμαστες και συλλεκτες.

 

Εχουν μετοχες στο χρηματιστηριο? Μπας και μπορεσουμε να συγκεντρωσουμε δυναμεις ολοι εδω και να κανουμε ενα hostile takeover.. :D:D

Επεξεργασία από Konata_Izumi
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5966 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Θα συμφωνήσω κι εγώ μαζί σας. Ξεκίνησα να μαζεύω το ΚΟΜΙΞ από το 100ό τεύχος με την ελπίδα ότι σιγά σιγά ίσως αποκτήσω κι άλλα τεύχη. Καποια στιγμή όμως την περίοδο που ξεκίνησε να βάζει ΓΚΡΟΥ και λοιπές αηδίες άρχισα να αποξενώνομαι. Σκέφτηκα να μαζεύω μόνο ΡΟΣΑ αλλά κι αυτό θέλει παρακολόυθηση. Με κραταγαν σα δολωμα οι επομενες ιστοριες του Μπαρκς και του Ροσα αλλα αποδυναμωνοταν η θεληση μου. Σταματησα λοιπον και σκεφτομαι οταν ξεκινησω το ντου στην αποθηκη μου τον Αυγουστο να πεταξω (εχμ χαρισω-πουλησω κλπ.) τα παλιοτερα τευχη και να κρατησω μονο Ρόσα που μου αρεσει πολυ. Απογοητευτηκα κι εγω σταδιακα και κριμα τους.

Επεξεργασία από rotagiatipino
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εχουν μετοχες στο χρηματιστηριο? Μπας και μπορεσουμε να συγκεντρωσουμε δυναμεις ολοι εδω και να κανουμε ενα hostile takeover.. :D:D

 

Έχουν μετοχές. Θα είναι όμως λίιιιιιιγο δύσκολο. Βλέπεις η πλειοψηφία των μετοχών της Νέας Ακτίνας ανήκει στον ΔΟΛ........ (ο οποίος έχει πουληθεί σε κάτι Γερμανούς? ή ήταν να πουληθεί? δε θυμάμαι τώρα) Στο ΔΣ παραμένουν οι Τερζοπουλαίοι, αλλά....

 

:cheers4:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάνοντας κάποιους υπολογισμούς σχετικά με τον αριθμό σελίδων των ιστοριών του Μπαρκς και του Ρόσα έβγαλα τα ακόλουθα αποτελέσματα:

 

Μπαρκς: 6241 σελίδες (σε 659 ιστορίες)

Ρόσα: 1528 σελίδες (σε 85 ιστορίες)

 

Σύνολο δηλαδή κάτι λιγότερο από 8000 σελίδες, οι οποίες μπορούν να καλύψουν 100 τεύχη περίπου του περιοδικού. Άρα μια και στην αρχή πέσαν με τα μούτρα δημοσιεύοντας ιστορίες των 2 μεγάλων δημιουργών, απλούστατα τώρα έχουν ξεμείνει από ιστορίες! Απλά μαθηματικά! Για τον Ρομάνο Σκράπα, τον μαθητευόμενό του Τζόρτζιο Καβατζάνο (Καβατζάνο έχουν βάλει ποτέ στο ΚΟΜΙΞ :thinking: ) και κάποιους άλλους αξιόλογους δε βρήκα στοιχεία, αλλά μαντεύοντας πάνω-κάτω δε μένουν και πολλά κελεπούρια για δημοσίευση. Οπότε πάρτε το απόφαση: Δυστυχώς οι καλές ιστορίες είναι αυτές και μόνο. Πάπαλα :crying:

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καβατσανο ζητημα ειναι αν εχουν βαλει 2. Αλλα δεν ειναι μονο Μπαρκς & Ροσα (που ειδαμε την πολυδιαφημισμενη ιστορια του στο τελευταιο τευχος και μειναμε ολοι καπως ετσι--> :trixes: ) οι καλες ιστοριες, βλ.Φαντομ

 

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   352
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5789 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

(Καβατζάνο έχουν βάλει ποτέ στο ΚΟΜΙΞ thinking.gif )

 

Νομίζω Καβατσάνο έχουν δημοσιεύσει στα τεύχη 165,172,205 και λογικά και σε ελάχιστα άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή!

 

Κι εγώ είμαι σχετικά καινούργιος αναγνώστης του περιοδικού(τακτικά το παίρνω εδώ και 5 χρόνια) και ψάχνω με μανία τα παλαιότερα τεύχη αφού τα τελευταία είναι απογοητευτηκά σε θέμα ποιότητας και ιστοριών τις περισσότερες φορές :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3829
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  167
  • Reputation:   326
  • Achievement Points:  167
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κάνοντας κάποιους υπολογισμούς σχετικά με τον αριθμό σελίδων των ιστοριών του Μπαρκς και του Ρόσα έβγαλα τα ακόλουθα αποτελέσματα:

 

Μπαρκς: 6241 σελίδες (σε 659 ιστορίες)

Ρόσα: 1528 σελίδες (σε 85 ιστορίες)

 

Σύνολο δηλαδή κάτι λιγότερο από 8000 σελίδες, οι οποίες μπορούν να καλύψουν 100 τεύχη περίπου του περιοδικού. Άρα μια και στην αρχή πέσαν με τα μούτρα δημοσιεύοντας ιστορίες των 2 μεγάλων δημιουργών, απλούστατα τώρα έχουν ξεμείνει από ιστορίες! Απλά μαθηματικά!

 

Δεν νομιζω οτι το ΚΟΜΙΞ εχει δημοσιευσει 659 ιστοριες του Barks. Πρεπει να εχει μεινει μεγαλο αποθεμα... Εδω πιστευω οτι ακομα και καποιες απο τις πολυσελιδες ιστοριες του δεν εχει δημοσιευσει ακομα. Ετσι δεν ειναι?

 

Βασικα οι ιστοριες του Barks χωριζονται σε 4 κατηγοριες.

 

- Τις πολυσελιδες που ηταν βασικες ιστοριες στα Uncle Scooge, Four Color

- Τις δεκασελιδες που ηταν βασικες στο WDC&S, και τις οποιες δευτερες ιστοριες των Uncle Scrooge, Four Color

- Τις μονοσελιδες gag ιστοριες που εμπαιναν στα εσωφυλλα και οπισθοφυλλα των Uncle Scrooge, Four Color

- Τις πολυσελιδες που εμπαιναν σε σπεσιαλ τευχη (Christmas Parade, Cheerios Giveaways, etc)

 

Ξρει κανεις ποιες βασικες ιστοριες του Barks δεν εχουν δημοσιευτει ακομα στο Κομιξ?

Επεξεργασία από Konata_Izumi
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λοιπόν,κάποια πράγματα τα οποία μπορεί να κάνει το ΚΟΜΙΞ για να βελτιωθεί είναι

 

α.Να εκδώσει το Carl Barks Library στην ίδια ποιότητα με το Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ

 

β.Να μειωθούν οι σελίδες από 84 σε 52 ή 68 και να βελτιωθεί η ποιότητα του περιοδικού

 

γ.Νομίζω ότι υπάρχουν ακόμα πολυσέλιδες ιστορίες του Καρλ Μπαρκς όποτε μπορούν να τις δημοσιεύσουν.Όμως,και να μην υπάρχουν,μπορούν να δημοσιεύσουν κάποιες ιστορίες του Ντον Ρόσα που δεν έχουν δημοσιευτεί μέχρι τώρα(όπως τη συνέχεια του "Οι Τρεις Καμπαλέρος"),η άλλων δημιουργών όπως ο Μάρκο Ρότα

 

δ.Μπορούν να δημοσιεύσουν και ιστορίες του Ρομάνο Σκάρπα,του Καβατσάνο και άλλων δημιουργών

 

ε.Να βελτιωθούν τα αφιερώματα που κάνει το περιοδικό.Τα περισσότερα που κάνει το περιοδικό στα τελευταία τεύχη δεν είναι καθόλου καλά κατά την γνώμη μου.Για παράδειγμα,μπορούν να φτάξουν κάποιες νέες στήλες με τις ελαιογραφίες του Καρλ Μπαρκς κ.α

 

στ.Αφού έχουν κάνει τόσα αφιερώματα στον Καρλ Μπαρκς μπορούν να φτιάξουν ένα βιβλίο με τη Βιογραφία του

 

Έαν το ΚΟΜΙΞ κάνει κάποιες από τις προτάσεις που αναφέρω πιο πάνω θα μπορέσει να βελτιωθεί.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

(Καβατζάνο έχουν βάλει ποτέ στο ΚΟΜΙΞ thinking.gif )

 

Νομίζω Καβατσάνο έχουν δημοσιεύσει στα τεύχη 165,172,205 και λογικά και σε ελάχιστα άλλα που μου διαφεύγουν αυτή τη στιγμή!

 

Κι εγώ είμαι σχετικά καινούργιος αναγνώστης του περιοδικού(τακτικά το παίρνω εδώ και 5 χρόνια) και ψάχνω με μανία τα παλαιότερα τεύχη αφού τα τελευταία είναι απογοητευτηκά σε θέμα ποιότητας και ιστοριών τις περισσότερες φορές :(

 

 

:hi:

Μεχρι το Νο 200 που τα εχω περασει στο access ειναι στα τευχη 130,134,155,165,172,174,180

Απο το 200 και μετα δεν ξερω!! :oops:

:thanks::beer:

Επεξεργασία από giorgosf12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Kαβατσάνο είχαν βάλει και στο τεύχος 205(η ιστορία λέγεται νομίζω Καζαμπλάνκα).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπόν,κάποια πράγματα τα οποία μπορεί να κάνει το ΚΟΜΙΞ για να βελτιωθεί είναι

 

α.Να εκδώσει το Carl Barks Library στην ίδια ποιότητα με το Ο Βίος και η Πολιτεία του Σκρουτζ Μακ Ντακ

 

β.Να μειωθούν οι σελίδες από 84 σε 52 ή 68 και να βελτιωθεί η ποιότητα του περιοδικού

 

γ.Νομίζω ότι υπάρχουν ακόμα πολυσέλιδες ιστορίες του Καρλ Μπαρκς όποτε μπορούν να τις δημοσιεύσουν.Όμως,και να μην υπάρχουν,μπορούν να δημοσιεύσουν κάποιες ιστορίες του Ντον Ρόσα που δεν έχουν δημοσιευτεί μέχρι τώρα(όπως τη συνέχεια του "Οι Τρεις Καμπαλέρος"),η άλλων δημιουργών όπως ο Μάρκο Ρότα

 

δ.Μπορούν να δημοσιεύσουν και ιστορίες του Ρομάνο Σκάρπα,του Καβατσάνο και άλλων δημιουργών

 

ε.Να βελτιωθούν τα αφιερώματα που κάνει το περιοδικό.Τα περισσότερα που κάνει το περιοδικό στα τελευταία τεύχη δεν είναι καθόλου καλά κατά την γνώμη μου.Για παράδειγμα,μπορούν να φτάξουν κάποιες νέες στήλες με τις ελαιογραφίες του Καρλ Μπαρκς κ.α

 

στ.Αφού έχουν κάνει τόσα αφιερώματα στον Καρλ Μπαρκς μπορούν να φτιάξουν ένα βιβλίο με τη Βιογραφία του

 

Έαν το ΚΟΜΙΞ κάνει κάποιες από τις προτάσεις που αναφέρω πιο πάνω θα μπορέσει να βελτιωθεί.

 

:beer:

 

Πολύ σωστά τα λες φίλε iron_man, αλλά ποιός μας ακούει! Ιδιαίτερα το Carl Barks Library θα ήταν πολύτιμο στολίδι για την βιβλιοθήκη μας. Πάντως αδημοσίευτες πολυσέλιδες ιστορίες του Μπαρκς δεν πρέπει να έχουν μείνει και πολλές, μια και είναι καμιά 100-οστή όλες κι όλες (από 16-17 σελίδες και πάνω). Πάντως ιδιαίτερα τον αγαπημένο μου Τζώρζιο Καβατζάνο που έχει γράψει εκπληκτικές ιστορίες με παπιά (δημοσιεύονταν στο Μίκυ Μάους πριν 20 - 30 χρόνια) τον έχουν παραμελίσει, κακώς κατά τη γνώμη μου....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.