Μετάβαση στο περιεχόμενο

100 BULLETS [ BRIAN AZZARELLO - EDUARDO RISSO ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4388
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  238
  • Reputation:   1326
  • Achievement Points:  238
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εφτασε το τέλος;;; Θα περιμένω το TPB. (αν και με βλέπω να κάνω μια βόλτα στα τορενταδικα :P)

Τρομακτική σειρά. Ελπίζω κι εγώ σε prequel.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

No more Graves adventures :-(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1595
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5862 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

OUPS!!!! έχω μέχρι και τον έκτο τόμο και θα έλεγα

πως έτσι πεταχτά που τους έχω διαβάσει μάλλον

είναι σαν να μην τους έχω διαβάσει.

Log Out να προλάβω να κάνω την διαθήκη μου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28476
  • Reputation:   190119
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έβγαλε σήμερα ο art-dealer του Risso τα πρωτότυπα από το 100στο τεύχος για πώληση (εδώ). Από τις 38 σελίδες, δεν έχουν καπαρωθεί ακόμα οι 14 (δεν λέει sold για αυτές γιατί δεν έχει πάρει τα λεφτά ακόμα). Φαντάζομαι ότι και οι υπόλοιπες δεν θα αντέξουν για πολύ :)

 

Εντυπωσιακό πάντως. Μου κίνησε μια το ενδιαφέρον, ρώτησα για δαύτην και μου είπε ο dealer ότι καπαρώθηκε 10 λεπτά αφ'ότου ανέβηκε στο σάητ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  1489
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6263 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

η καλύτερη crime-drama σειρά της δεκαετίας,

χωρίς να θεατρινίζει με υπερβολές,

και να πιάνει πραγματικά το σφυγμό μιας άλλης αμερικής που δε γνωρίζουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πάρα πολύ ενδιαφέρον και πανέξυπνη παρουσίαση :best: !Θα το έχω στα άμεσα υπόψην :mafia::mafia::mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το τελείωσα!(interγκουχ-γκουχ)

Στην αρχή φοβήθικα οτι θα γίνει πολύ επαναλαμβανόμενο αλλά τελικά με αποστόμοσε :notalk: !ΟΛΑ συνδέονται :ego: !Και το τέλος αυτό ακριβώς που θα έπρεπε να είναι!Ώρα να ψάξουμε λίγο παραπάνω τον Azzarello :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4391 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Έχω διαβάσει το first shot last call, μου είχε αρέσει πολύ, το δεύτερο (Split second chance) είναι εξίσου καλό?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

κατα την γνώμη μου είναι ακόμα καλύτερο! Και γενικά, η σειρά όσο περνάνε τα τομάκια γίνεται ακόμα καλύτερη! Αν σου άρεσε το πρώτο, προχόρα άφοβα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28476
  • Reputation:   190119
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Και κάπως έτσι μόλις χαμπάριασα όχι απλά ότι υπάρχει συνέχεια με mini series αλλά (το σημαντικότερο) από τους ίδιους συντελεστές :)

 

nice

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6184 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, η DC έχει βάλει τα μεγάλα μέσα για να κάνει την Vertigo πάλι σημαντική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Και κάπως έτσι μόλις χαμπάριασα όχι απλά ότι υπάρχει συνέχεια με mini series αλλά (το σημαντικότερο) από τους ίδιους συντελεστές :)

 

nice

 

:cheers5:

 

 

Και είναι καλό :)

 

Lono αυτός, πώς θα μπορούσε να μην είναι :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To τελείωσα.

 

Όταν το ξεκίνησα πίστεψα ότι ήταν το καλύτερο crime comic της περασμένης δεκαετίας. Τώρα που το τελείωσα μπορώ με βεβαιότητα να πω ότι δεν είναι. Την θέση αυτή την κατέχει χωρίς περαιτέρω συζητήσεις το Criminal. Είναι όμως το δεύτερο καλύτερο crime comic της δεκαετίας.

 

Ξεκινάω με τα καλά. Έχει την καλύτερη και δυνατότερη αρχή που έχω δει ποτέ σε κόμικ του είδους. Εντελώς πιασάρικη η βασική ιδέα, ακόμα πιο πιασάρικη η επέκτασή της όπου βλέπεις πως δεν είναι μόνο αυτό αλλά υπάρχει και πολύ περισσότερο βάθος. Επίσης, έχει εξαιρετικούς διαλόγους. Όντως έχει πάρα πολύ slang και ιδιωματισμούς, αλλά ανεβάζουν πολύ το κόμικ ακόμη και εάν σε κάποια σημεία ίσως πρέπει να διαβάσεις δυό και τρεις φορές τι λένε για να καταλάβεις. Σε μεταφέρουν άμεσα στον παλμό της περιοχής όπου διαδραματίζονται τα τεκταινόμενα. Έχει επίσης φοβερούς χαρακτήρες, με ξεχωριστή και ιδαίτερη προσωπικότητα ο καθένας που γενικά έχουν μια συνέπεια στην συμπεριφορά τους.

 

Ακόμη, έχει σκίτσο Risso. Ο άνθρωπος ξέρει πως να σχεδιάζει πολλά και διαφορετικά πρόσωπα, πράγμα πάρα πολύ σημαντικό σε αυτή την σειρά που έχει πολλούς και ξεχωριστούς βασικούς πρωταγωνιστές. Σε κάποια φάση σκεφτόμουν τι θα γινόταν εάν το σχεδίαζε πχ ο Dillon και έλεγα ευτυχώς που έχουμε το Risso. Επιπλέον ο Risso, ξέρει να σχεδιάζει πολλά και διαφορετικά μπαρ. Σκεφτείτε ότι σχεδόν σε κάθε story arc για να μην πω σε κάθε  τεύχος , σημαντικό τμήμα της δράσης διαδραματίζεται μέσα σε μπαρ. Και όλα τα μπαρ που σχεδιάζει είναι διαφορετικά και κανένα δεν μοιάζει με το άλλο. Μάλλον ο Risso έχει πάει σε πολλά μπαρ...

 

Τέλος κάτι που για μένα είναι το καλύτερο σημείο της σειράς είναι ο τρόπος με τον οποίο εισάγονται οι σημαντικές πληροφορίες. Ενω σε άλλα κόμικ έχουμε splash pages, φρου φρου και αρώματα και τυμπανοκρουσίες, εδώ έχουμε απλά πάνελ. Δηλαδή εκεί που δυό χαρακτήρες συζητάνε , τυχαίνει να το φέρνει η συζήτηση και εμείς ως αναγνώστης μαθαίνουμε μια σημαντική λεπτομέρεια. Κοινώς δεν υπάρχει καθόλου η καταραμένη τεχνική του exposition, δηλαδή να μιλάνε δυό χαρακτήρες μόνο και μόνο για να μάθει πράγματα ο αναγνώστης, ενώ οι ίδιοι οι χαρακτήρες θα τα ήξεραν. Ακριβώς το αντίθετο από τον Νίκο Φώσκολο δηλαδή...

 

Πάμε τώρα στα άσχημα. Έχω την αίσθηση ότι κάνει κάποια κοιλίτσα από το τρίτο deluxe edition και ύστερα. Δηλαδή σαν κάπου η ιστορία από κει και πέρα να έχει χάσει κάπως το ενδιαφέρον της και απλά το προχωράμε για να φτάσουμε στο φινάλε. Μπορεί να είναι και η ιδέα μου όμως, δεν ξλερω, Αυτό που ξέρω σίουρα και είναι φάουλ, είναι ότι αφήνει αναπαντητα ερωτήματα στο τέλος. Αρκετά κιόλας. Από κίνητρα χαρακτήρων , μέχρι plotlines που τελικά είτε μένουν ξεκρέμαστα είτε δεν αποσαφηνίζεται ποτέ τι ρόλο έπαιζαν. Τελικά δεν μαθαίνουμε ποτέ γιατί ο Graves έκανε ακριβώς ότι έκανε. Ούτε γιατί ορισμένοι Minutemen ενήργησαν έτσι. Το δε γεγονός ότι κυνηγούσαν ένα έργο τέχνης σε κάμποσα τεύχη τελικά δεν παίζει κανένα ρόλο.Επίσης ορισμένα πράγματα υποννοούνται ,αλλά τόσο αμυδρά που μπορεί η υπόθεσή μου να μην είναι καν ορθή. Θα μπορούσα να συνεχίσω και με άλλα αλλά δεν είναι αυτό το νόημα. Απλά μενουν ερωτηματικά αναπάντητα. Κάπου μου έδωσε την αίσθηση ότι τελικά ο Azzarello ίσως να μην το είχε σχεδιάσει στο μυαλό του τόσο καλά.  όπως λένε και οι Αμερικάνοι He bit more than he can chew.  Ίσως άμα στο τέλος είχε δώσει και σε έναν άλλο σεναριογράφο να δει την δουλειά του ,τα πράγματα να ήταν λίγο καλύτερα.

 

Διαβάζοντας το παραπάνω φαίνεται σαν να ξενέρωσα με το τέλος. Σε καμία περίπτωση δεν ξενέρωσα, το αντίθετο μάλιστα, το βρήκα πολύ ταιριαστό, αλλά με εκνευρίζουν απίστευτα κάτι τέτοια κολπάκια. Είναι όντως το τέλος που έπρεπε να είναι ,αλλά ήθελα παραπάνω πράγματα. Δεν με ικανοποίησε πλήρως.

 

Όπως και να έχει πάντως, αυτό δεν μειώνει και πολύ την συνολική του αξία. Εννοείται ότι προτείνεται σε όλους όσους τους αρέσουν τα crime comic και ιδιαίτερα σε όσους θέλουν να κάνουν μια ανασκόπηση στην παγκόσμια ιστορία. Όσο οξύμωρο και εάν ακούγεται το προηγούμενο είναι αλήθεια, διαβάστε και θα καταλάβετε γιατί.

 

 

Και μια επική ατάκα που συγκράτησα:

 

Συζητάνε δύο άντρες:

 

-I'm thinking of having plastiv surgery to look younger. You find that gay?

-Like homosexual?

-Not homosexual, gay. Gay is someone who takes care of himself, homo is someone who fucks men.

 

Ο Ταραντίνο πρέπει να ζήλεψε πολύ που δεν την σκέφτηκε αυτός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Συμφωνω σχεδον με ολες τις παρατηρησεις,οντως αυτη η σειρα μιας και την διαβασα και γω μαζεμενη προσφατα θα επωφελλουνταν απο λιγο πιο straight forward storytelling.Πολυ αμφιβαλλω οτι το σχεδιασαν εξαρχης να κραταει 100 τευχη  και οντως το στορυ αρχιζει να κανει κοιλια καπου στο 3ο volume.Ηθελε περισσοτερη δουλεια,η ισως καποιο σηκουελ μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ετσι ωστε να διασαφηνιστουν ορισμενες πτυχες της ιστοριας.Πολυ αξιολογο σιγουρα και ειμαι βεβαιος οτι με μια δευτερη αναγνωση θα προσεξω λεπτομερειες που μου ξεφυγαν την πρωτη φορα.Ο Risso το ξαναπειπα πολυ καλος storyteller,και ωραιο στησιμο στα καρε του.Τα εξωφυλλα στην πλειοψηφια τους επισης εξαιρετικα.Λολ για το σχολιο σχετικα με τον Φωσκολο και το exposition :lol: .Το criminal ανωτερο στο γραψιμο συνολικα μονο και μονο γιατι καταφερνει οπως ανεφερες να δεσει καλυτερα τα διαφορα plot threads.Κατα τα αλλα ναι οσοι δεν το εχουν να επενδυσουν αφοβα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

.Πολυ αμφιβαλλω οτι το σχεδιασαν εξαρχης να κραταει 100 τευχη  και οντως το στορυ αρχιζει να κανει κοιλια καπου στο 3ο volume.Ηθελε περισσοτερη δουλεια,η ισως καποιο σηκουελ μετα απο καποιο χρονικο διαστημα ετσι ωστε να διασαφηνιστουν ορισμενες πτυχες της ιστοριας.Πολυ αξιολογο σιγουρα και ειμαι βεβαιος οτι με μια δευτερη αναγνωση θα προσεξω λεπτομερειες που μου ξεφυγαν την πρωτη φορα.Ο Risso το ξαναπειπα πολυ καλος storyteller,και ωραιο στησιμο στα καρε του.Τα εξωφυλλα στην πλειοψηφια τους επισης εξαιρετικα.Λολ για το σχολιο σχετικα με τον Φωσκολο και το exposition :lol: .Το criminal ανωτερο στο γραψιμο συνολικα μονο και μονο γιατι καταφερνει οπως ανεφερες να δεσει καλυτερα τα διαφορα plot threads.Κατα τα αλλα ναι οσοι δεν το εχουν να επενδυσουν αφοβα.

 

 

Mε όλα συμφωνούμε. Σε αυτό που αναφέρεις ότι μάλλον δεν το είχαν σχεδιάσει εξ αρχής να κρατήσει 100 τεύχη, συμφωνώ. Αλλά από την άλλη άκου τι παράξενο ένιωσα διαβάζοντάς το. Ότι κάπου μετά το τρίτο volume το τράβηξε πολύ το θέμα και ότι τελικά βιάστηκε να το κλείσει για να μην περάσουν τα 100 τεύχη. Σαν να του είπαν, πάρε 100 τεύχη (πλήρως untraceable  :lol:  ) και διαχειρίσου τα όπως θες και ενώ μέχρι το 70 περίπου τα πήγαινε καλά, μετά ξοδεύει άσκοπα καμιά 15άρα τέυχη με αποτέλεσμα να τρέχει και να μην φτάνει στο τέλος. 

 

Πάντως ότι θέλω να το ξαναδιαβάσω, όντως θέλω, αλλά όχι με τη σειρά αυτή τη φορά. Θέλω να επικεντρωθώ σε κάθε χαρακτήρα χωριστά, να δω την ιστορία του από την αρχή ως το τέλος και μετά να δω μήπως μου έχουν ξεφύγει εμένα πράγματα. Μπορεί να συμβαίνει και αυτό.

 

Τέλος ακριβώς για το λόγο που αναφέρεις θεωρώ κι εγώ το criminal καλύτερο ως σύνολο. Δεν έχει ούτε τις ατάκες ,ούτε τους χαρακτήρες του 100 bullets και ούτε είναι τόσο πρωτότυπο αλλά είναι τόσο άψογα χορογραφημένο που απλά παραδίνεσαι.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το χα διαβασει κατεβασμένο και με είχαν δυσκολέψει τα πρώτα τεύχη στην αρχή λόγω γλώσσας, τη συνέχεια τη βρήκα εκπληκτική

και μόνο στην τελευταία 30αδα τευχών (συμφωνώ με zade + jimtsel), με την εισαγωγή καινουριων plots που μενουν λίγο μετέωρα, έκανε κοιλίτσα. Σα να προετοίμαζε σηκουελ και δεν ήξερε πως ακριβως να το διαχειριστει. Το τέλος όμως το θεωρώ ταιριαστό κι αξιοπρεπέστατο.

Το θεωρώ συνολικά εξαιρετικό και το βαζω λίιγο πιο κατω απο criminal που το θεωρώ κορυφαίο!

με ψησατε να το ξαναδιαβασω στην deluxe edition, αφου διαβασω πρώτα το Περοτουιλαμπι :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

To ειχα δοκιμασει κατεβασμενο παλιοτερα,ειχα διαβασει κοντα στα πρωτα δεκα τευχη αλλα δεν ειναι κομικ για tablet το συγκεκριμενο,εχει πολλους διαλογους και το στησιμο του γενικοτερα δεν ειναι για digital αναγνωση.Ηταν και τα χρωματα θαμπα θυμαμαι οποτε ηξερα οτι δεν ηθελα να το συνεχισω ετσι.Αμα ειναι θαμπο το μαυρο οπως ηταν στα τευχη χαλαει ολο το συνολο.Δεν ειναι αναγκη ομως να σκασεις λεφτα να παρεις τις deluxe hc εκδοσεις,(παρολο που τα χρωματα ειναι υπεροχα),ειναι να βγουν προσεχως οι deluxe editions σε καινουργιες paperback οποτε στη θεση σου θα επαιρνα αυτες.Τα καινουργια paperback της DC αμα κρινω απο αυτα του Preacher που ξεκινησαν να βγαινουν ειναι κορυφη.Ιλουστριασιον χαρτι,οχι γκοφρε,ωραια εκτυπωση και ενα ωραιο ματ εξωφυλλο/οπισθοφυλλο.Θελει ακομα τρεις+ μηνες για να βγει το πρωτο volume αλλα στη θεση σου θα περιμενα να παρω αυτες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To ειχα δοκιμασει κατεβασμενο παλιοτερα,ειχα διαβασει κοντα στα πρωτα δεκα τευχη αλλα δεν ειναι κομικ για tablet το συγκεκριμενο,εχει πολλους διαλογους και το στησιμο του γενικοτερα δεν ειναι για digital αναγνωση.Ηταν και τα χρωματα θαμπα θυμαμαι οποτε ηξερα οτι δεν ηθελα να το συνεχισω ετσι.Αμα ειναι θαμπο το μαυρο οπως ηταν στα τευχη χαλαει ολο το συνολο.Δεν ειναι αναγκη ομως να σκασεις λεφτα να παρεις τις deluxe hc εκδοσεις,(παρολο που τα χρωματα ειναι υπεροχα),ειναι να βγουν προσεχως οι deluxe editions σε καινουργιες paperback οποτε στη θεση σου θα επαιρνα αυτες.Τα καινουργια paperback της DC αμα κρινω απο αυτα του Preacher που ξεκινησαν να βγαινουν ειναι κορυφη.Ιλουστριασιον χαρτι,οχι γκοφρε,ωραια εκτυπωση και ενα ωραιο ματ εξωφυλλο/οπισθοφυλλο.Θελει ακομα τρεις+ μηνες για να βγει το πρωτο volume αλλα στη θεση σου θα περιμενα να παρω αυτες.

:thanks: jimtsel για τη συμβουλή, αλλά τα χω παρει τα deluxe. Πολλά απο τα κομικς μου τα χω διαβασει κατεβασμενα σε καιρους φτωχειας και τ αγόρασα μετα σε φυσική μορφη :P

(κι ουτε καν σε ταμπλετα, σε λάπτοπ! ευτυχως ειχα μεγαλη θέληση και τα περισσότερα καταφερα να τα ολοκληρώσω, ακόμα και κάτω απο τετοιες συνθηκες :lol:  )

οπότε εχω την ευκαιρία τώρα να τα απολαύσω και στη χλίδα :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διάβασα και το brother Lono #1-8 .

 

Ο Punisher της Vertigo. Μάλλον ο Αζαρέλο το είχε άχτι να γράψει Punisher και δεν του δίνανε οπότε έκανε τον δικό του. Δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τo 100 bullets, διαβάζεται αυτόνομα και μυρίζει αρπαχτή από πολύ μακριά. Είναι μια εντελώς διαφορετική ιστορία, στην οποία κόλλησαν το όνομα 100 bullets , βάλαν μέσα και το Lono, μπας και πουλήσουν παραπάνω τεύχη.

 

Σε καμία περίπτωση δεν είναι κακή ιστορία, αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι κιόλας κάτι το ξεχωριστό. Κυρίως για να λέτε ότι τα έχετε διαβάσει όλα πρέπει να διαβάσετε κι αυτό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Δε μαρεσε ιδιαιτερα.Ειχα κανει ενα μινι review γι αυτο πριν λιγο καιρο και γενικα ηταν οντως μια bland ιστορια που απλα της κολλησανε το 100 bullets brand name.Θα μπορουσαν βεβαια να κανουν και ενα με την Dizzy Cordova.Nαι ξερω υπονοειται οτι δε γλυτωσε αλλα αμα δεν το ειδαμε ολα ειναι πιθανα.Θα το διαβαζα παντως.Εχει διαβασει κανεις το Johny Double απο το ιδιο team των Azzarello/Risso?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28476
  • Reputation:   190119
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

νόμιζα πως το είχα διαβάσει... δεν το βρίσκω όμως στον σκληρό οπότε μάλλον όχι... κοιτάζω και εικόνες στο ιντερνετ και δεν μου θυμίζει κάτι.

 

ψάχνοντας όμως έπεσα σε δαύτο: Top 10 Crime Comics of the Last 20 Years στο οποίο καταλαβαίνω πάρα πολύ καλά γιατί το 100 bullets το έχει κάτω από το Parker, που το έχει κάτω από το Criminal που το έχει κάτω από το Sin City.... Η μόνη μου διαφωνία (από αυτά που ξέρω στη λίστα) είναι η ύπαρξη του Scene of the Crime. (εκτός άμα το μπερδεύω με κάτι άλλο).

 

Και άμα συμφωνώ τόσο με την ύπαρξη των 4 που θυμάμαι, όσο και με την σχετική τους ιεράρχηση, (δεν έχω και κάποια ένδειξη του πόσο καινουργιο είναι ως άρθρο), τότε μάλλον βρήκα υλικό για ψάξιμο (και μάλλον πρέπει να τσεκάρω και αυτό το Jonny Double :D )

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καλο το Scene Of The Crime αλλα τρελο λολ στο οτι ειναι πιο πανω απο το 100 Bullets.Υπαρχουν και αλλα noir/crime comics που μπορεις να δοκιμασεις οπως το "Blue Estate" απο Ιmage comics που εχει υπεροχα εξωφυλλα,οπως επισης και το "Sweets-A New Orleans Crime Story" επισης απο Image αν θυμαμαι καλα.Επισης το Blacksad γιατι δεν ηταν σε αυτη τη λιστα αναρωτιεμαι?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28476
  • Reputation:   190119
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

To Sweets το είχε μέσα :) 9ο

 

Αναφορικά με το Blacksad λογικά είτε διότι είναι γαλλικό, είτε διότι δεν έκανε αρκετόκλικ στον αρθρογράφο. Θυμάμαι που το έδωσα σε ένα φίλο εκθειάζοντάς το αλλά με το που είδε ανθρωπόμορφα ζώα, το άφησε. Μη κολλάμε όμως με το γιατί το ένα και γιατί το άλλο :) Είναι απλώς μια λίστα με προτάσεις :) Και βλέποντας ότι προτείνεις ένα που ήταν στη λίστα (το οποίο άμα διάβασα σωστά αυτό που έγραψες, δεν το πρόσεξες (μπορεί και να παρεξήγησα το γραπτό σου ;) )), τότε μάλλον αξίζουν τσεκαρίσματος τα όσα μνημονεύει :)

 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Επειδή τυχαίνει να τα έχω διαβάσει όλα πλην του Stumptwon, εάν σε έχω ψυχολογήσει ορθά (συνήθως τα καταφέρνω να ψυχολογήσω άνθρωπο σωστά είναι η αλήθεια) διάβασε οπωσδήποτε το Last days of American Crime. Από όλα της λίστας είναι το μόνο που ξεφεύγει αρκετά από τα συνηθισμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14816
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   69
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4794 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Try this:   

The Killer 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5448 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ναι την περασα στα γρηγορα τη λιστα,ηταν και βραδυ και μου ξεφυγε το Sweets.Oσον αφορα το Blacksad και γω στην αρχη το ειχα παραμερισει επειδη μου ειπαν οτι ηταν με ανθρωπομορφα ζωα.Ε αργοτερα το διαβασα και εμεινα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4574 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

Try this:   

The Killer 

 

Ενα επιχειρημα; Μια περιγραφη; Κανε λιγο promotion βρε αδερφε :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28476
  • Reputation:   190119
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6364 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Παρεμπιπτόντως υπάρχει τόπικ για το Le Tueur/The Killer (που προσωπικά δεν με πολυενθουσίασε) στο φόρουμ :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3771 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ήρθε χτες το πρώτο tpb και ανυπομονώ να το διαβάσω. όμως... το χαρτί είναι από τα χειρότερα που έχω δει... εντάξει έχει 4 λίρες αλλά και πάλι. κάποια άλλα veritgo tpb που έχω είναι σαφώς καλύτερα. Επειδή δεν έχω άποψη, είναι ο κανόνας να είναι έτσι το χαρτί σε αυτά και τα παρόμοια tpb;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.