Μετάβαση στο περιεχόμενο

100 BULLETS [ BRIAN AZZARELLO - EDUARDO RISSO ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ξεκίνα να το διαβάζεις και θα καταλάβεις πως το χαρτί δεν έχει καμία σημασία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 78
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ξέρω, ποταπή ερώτηση... απλά μου έκανε εντύπωση η συγκεκριμένη ποιότητα και επειδή δεν έχω εμπειρία από τα βαρβαρικά.... είπα να ρωτήσω τι παίζει

 

 

Ξεκίνα να το διαβάζεις και θα καταλάβεις πως το χαρτί δεν έχει καμία σημασία. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

ήρθε χτες το πρώτο tpb και ανυπομονώ να το διαβάσω. όμως... το χαρτί είναι από τα χειρότερα που έχω δει... εντάξει έχει 4 λίρες αλλά και πάλι. κάποια άλλα veritgo tpb που έχω είναι σαφώς καλύτερα. Επειδή δεν έχω άποψη, είναι ο κανόνας να είναι έτσι το χαρτί σε αυτά και τα παρόμοια tpb;

Πες μου πόσα τεύχη περιέχει και θα σου πω;

 

Εάν είναι τα παλιά tpb που περιέχουν από ένα story arc το καθένα ή εάν είναι τα καινούρια όπου είναι απλά τa σκληρόδετα deluxe editions αλλά με μαλακό κάλυμμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

first shot last call 128 pages 5 τεύχη πρέπει να έχει

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

εχω 4 TPB και ειναι ολα με αυτον τον τυπο χαρτιου. Απο vertigo εχω επισης τα Y the last man και το V for vendetta και ειναι και αυτα ετσι. Μπορει να ναι γενικοτερη "πολιτικη" της εταιριας.. Μονο τα sandman απο vertigo ειναι με ιλουστρασιον χαρτι αλλα σε αυτο πηρα την προπερσινη slipcase εκδοση οποτε μπορει τα παλιοτερα TPB να χαν και εκεινα αυτο το χαρτι..

who cares,σάματις είναι disney?? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

first shot last call 128 pages 5 τεύχη πρέπει να έχει

 

Έχεις τα παλιά που έχουν μέσα μόνο ένα story arc και όχι δύο.

 

Τα καινούρια έχουν λίγο καλύτερο χαρτί. Λίγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

έχω την εντύπωση πως είναι 13tpb και 5HC deluxe...

 

τα άλλα ποια είναι που λες εσύ;

 

 

πάντως δεν αξίζει να πας για τα tpb και όχι μόνο λόγω χαρτιού. π.χ. μόνο από τα μεταφορικά γλυτώνεις 32 λίρες 

 

Έχεις τα παλιά που έχουν μέσα μόνο ένα story arc και όχι δύο.

 

Τα καινούρια έχουν λίγο καλύτερο χαρτί. Λίγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

έχω την εντύπωση πως είναι 13tpb και 5HC deluxe...

 

τα άλλα ποια είναι που λες εσύ;

 

 

πάντως δεν αξίζει να πας για τα tpb και όχι μόνο λόγω χαρτιού. π.χ. μόνο από τα μεταφορικά γλυτώνεις 32 λίρες 

 

 

τα 5 ΗC  είναι οι λεγόμενες deluxe editions. Ακριβώς αυτά τα HC , αρχίζουν να κυκλοφορούν και σε tpb , αντικαθιστώντας τα 13 προηγούμενα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

τα 5 ΗC  είναι οι λεγόμενες deluxe editions. Ακριβώς αυτά τα HC , αρχίζουν να κυκλοφορούν και σε tpb , αντικαθιστώντας τα 13 προηγούμενα.

To πρωτο βιβλιο το θα ειναι ετοιμο σε 70 ημερες...

 

Συμφερουσα σιγουρα η εκδοση αυτη και καλυτερη ποιοτικα απο τα απλα ΤΡΒ!

 

Τωρα ομως που ο ολοκληρωτικα καλωδιωμενος συντροφος θα διαβασει το πρωτο ΤΡΒ

και θα παθει την πλακα του, θα μπορεσει να χαλιναγωγησει τα παθη του και να περιμενει;;;;;;;

 

 

 

Ψηφιστε και μπειτε στην μεγαλη κληρωση για δυο συλλεκτικα αυγα μεταξοσκωληκα

και πλαισιωστε με χαρη τα φθινοπωρινα σας συνολακια :ballet:

 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο έκτος τόμος με τον τίτλο Six Feet Under the Gun μπορεί να διαβαστεί κάπως ανεξάρτητα, χωρίς να έχω διαβάσει τους προηγούμενους;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν πιστεύω ότι είναι κόμικ που να μπορει να διαβασθεί "αποσπασματικά". Εάν είναι να καταλάβεις, τι/ποιος/που/γιατί θα πρέπει να το πιάσεις από την αρχή. Ειδάλλως θα είναι σα να βλέπεις 5 τυχαία λεπτά μιας ταινίας. :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Θα σου προτεινα να το παρεις με την σειρα γιατι δεν ειναι κομικ με αυτοτελεις ιστοριες και εχει πολλα plot points που αμα τα εχεις χασει δεν νομιζω οτι βγαζεις ακρη. Φαντασου οτι εχω διαβασει πανω απο τα μισα τευχη της σειρας και πρεπει να την ξαναπιασω απο την αρχη για να την τελειωσω, γιατι παει καιρος που την αφησα και ειμαι σιγουρος οτι διαφορα πλεον μου διαφευγουν :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είναι από τις σειρές που θέλω πραγματικά να αρχίσω, όμως αγοράζω περισσότερο βιβλία και που να μείνει χρήμα για μεγάλες σειρές σαν αυτήν; :P Γι'αυτό ψάχνω προς το παρόν για φτηνά αυτοτελή crime graphic novels. Οπότε μάλλον την αφήνω για το μέλλον την σειρά (μπας και πετύχω πουθενά φτηνά τους πρώτους τόμους τουλάχιστον).

Επεξεργασία από BladeRunner1992
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Λοιπον το τελειωσα και γω.

 

Τι να πρωτοπω ; Ειχε πολλα στοιχεια που το ανεβαζαν τρελα και αλλα που το εριχναν καπως. Ας ξεκινησω απο τα αρνητικα για να μην μεινει πικριλα στο τελος. Απο ενα σημειο και μετα τραβαει πολυ χωρις λογο και χωρις να εξηγει γιατι ( βλ. πινακας ) και διαφορα σημεια μενουν ξεκρεμαστα. Επισης απορω πως μπορουσε να το παρακολουθει καποιος σε τευχη. Ειναι τοσο μεγαλη η προσοχη που πρεπει να δινεται σε μερικα σημεια που καποιος που κανει να διαβασει το επομενο τευχος ενα μηνα ειμαι σιγουρος οτι ξεχναει στην πορεια. Καλα αυτο δεν ειναι προβλημα της σειρας θα μου πειτε, ας κανει επαναληψη, ας τα κανει καβα και ας τα διαβασει στο τελος, απλως το σκεφτομουν :P Ακομα οι minutemen ειναι ανισα δομημενοι. Μερικοι εχουν πολυ καλα backstories που εξηγουν γιατι κανουν οτι κανουν ( πχ Milo, Dizzy, Wylie ) ενω αλλοι απλως υπαρχουν ( πχ Jack ,  Victor,  βεβαια εδω υπαρχει αλλο ενα plot point που μενει στον αερα ).

 

Στα θετικα τωρα, περα απο τα προφανη οπως η ιδεα και το σεναριο. Πρωτα απο ολα οτι εισαγει πανεξυπνους χαρακτηρες που ολοι εχουν την δικη τους ατζεντα και φροντιζει να μας δινει πολλα points of view. Η σκηνοθεσια των καρε :wow: Πολλες απο τις σελιδες ειναι eye candy. Επισης κατι ακομη που μου αρεσε ειναι που πολλες φορες μαζι με την βασικη ιστορια εκτυλισσεται και καποια αλλη ησσονος σημασιας και τα λογια που μπαινουν στα captions μπορει να ταιριαζουν και στις δυο ταυτοχρονα. Ακομα μερικα story arcs ειναι πραγματικα διαμαντακια. Απο αυτα ξεχωριζω αυτα του Wylie (αυτο που θυμαται), του Milo και φυσικα τα τελευταια τευχη οπου η δραση ειναι καταιγιστικη και πολλα ( απο τα παρα πολλα ειναι η αληθεια ) ερωτηματα βρισκουν απαντηση.

 

Το τελος μπορω να πω οτι σε γενικες γραμμες μου αρεσε και το θεωρω ταιριαστο με την σειρα, αν και συνηθως τετοιου ειδους φιναλε με χαλανε. Παντως θα προτεινα σιγουρα την σειρα αυτη σε καποιο φαν των crime comics χωρις δευτερη σκεψη. kwtsoκλιμακα 8/10 :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Καλησπέρα! Πριν μια εβδομαδα διαβασα τα πρωτα 19 τευχη, τα οποια συλλεγει ο πρωτος (από τους πεντε) paperback τομος. Η αληθεια είναι ότι ειχα αγορασει το πρωτο τομο στο περσινο Comicdom (το '15 δηλαδή). Ειχα ξεκινησει να το διαβαζω το περσινο καλοκαιρι, αλλα το γεγονος ότι τοτε διαβαζα για πανελλήνιες δε μου επετρεψε να του δωσω τη δεουσα προσοχη. Ένα αυτό, συν όμως ότι με δυσκολευε πολύ η γλωσσα (κυριως οι διαλεχτοι) με αναγκασε να το παρατησω. (το ειχα αφησει γυρω στο τευχος #8 αν θυμαμαι) Φετος όμως, οντας απαλλαγμένος από πανελλήνιες και διαβάσματα, ειπα να του δωσω μια δευτερη ευκαιρια γιατι ηξερα ότι την αξιζε και ότι το ειχα αδικησει. Και οντως επιβεβαιωθηκα! Διαβασα τα πρωτα 19 τευχη δυο (!!) φορες. Μου αρεσε τοσο πολύ που μολις γυρισα Αθηνα από διακοπες (γιατι στις διακοπες το ειχα παρει για να το διαβασω) εκανα αμεσως παραγγελια τους επομενους δυο τομους. (2 και 3) Θεωρω ότι αξιζε να επενδυσω, αφου μου αρεσε πολύ το πρωτο paperback. (Κατι ασχετο, τελευταια διαβαζω ενναλακτικα comic και μη-υπερηρωικα comic γιατι φετος εγιναν πολλες αλλαγες σε DC/Marvel (Secret Wars, Rebirth) που εγω τις εχασα λογω πανελληνιων και βαριέμαι να κανω catch-up.) Γενικα, εγω τη σειρα τη προτείνω καθως εχει ενδιαφερον σεναριο το οποιο συνδυάζεται με ένα εξισου ταιριαστο σχεδιο.

 

Αυτά. Λιγο ότι να ναι post, απλα βαριέμαι να βαλω σε μια ταξη τις σκεψεις μου. :P (τωρα σκέφτομαι πανεπιστημια/φοιτητικη ζωη!!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4350
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4197 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Γεια σας! (συγγνωμη για το 2ο συνεχομενο post) Μπορει καποιος που εχει διαβασει και εχει καταλαβει τη σειρα, να μου εξηγησει τι στο καλο εγινε στο "The Counterfifth Detective"? (η ιστορια με τον Milo Garret) Ενώ μεχρι ένα σημειο καταλαβαινω τι γινεται, στα τρια τελευταια τευχη της ιστοριας το χασα! Δηλαδη, ποια ακριβως ηταν η "συνομωσια"? Ποιος εκανε τι? Οποιος ξερει και μπορει να με βοηθησει, ας μου στειλει... Ευχαριστώ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15849
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Προχθες το τελειωσα και αυτο και γενικα εμεινα ικανοποιημενος.  Ειχα αποφασισει καιρο να το ξεκινησω (και εξαιτιας των βραβειων που ειχε παρει, και εξαιτιας καλων κριτικων εδω μεσα) και δεν βγηκα χαμενος.

 

Μεγαλο ατου το σεναριο, πολλοι και ενδιαφεροντες χαρακτηρες, ο καθενας με την δικη του ατζεντα ετοιμος να προδωσει καθε στιγμη, πουθενα δεν εχει ξεκαθαρα καλο και κακο (ολοι πρωταγωνιστες ειναι) και φυσικα ενα ταιριαστο φιναλε σε τετοιου ειδους ιστορια.

 

Το σχεδιο πολυ καλο και ταιριαστο δεν με κουρασε πουθενα.

 

Μονα μικρα αρνητικα (που τα παν και αλλα παιδια) ειναι οτι σε μερικους χαρακτηρες δεν ειχαμε επαρκες backstory και οτι αφησε και μερικα πραγματα ανεξηγητα πχ

 

Spoiler

γιατι ο πινακας ηταν τοσο σημαντικος?? Απλα το χωσε μεσα σαν παραλληλη ιστορια??

 

επισης θα ηθελα να δειξει  λεπτομερειακα τι ειχε γινει στο Ατλαντικ Σιτι και πως ο Graves τους υπνωτισε κτλ

 

Αλλα αυτα θα ελεγα οτι ειναι λεπτομερειες και μερος της γοητειας του ειναι να μην στα δειχνει και ολα ετσι και αλλιως!

 

Γενικα ηταν πολυ καλο και το προτεινω σε οσους αρεσουν οι ιστοριες με εγκληματιες, πρακτορες, πιστολιδια, συνωμοσιες κτλ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ξεκίνησα κι εγώ να το διαβάζω επιτέλους, χάρη στην ευγενική χορηγία της :kabuki: (που νομίζει ότι θα της επιτρέψω τους τόμους), και μόλις τέλειωσα το Book I.

Δεν έχω και πολλά να πω, τα σπάει, είναι από τα λίγα κόμικς που μένουν μαζί μου για ώρες αφότου κλείνω το βιβλίο. Δυσκολεύομαι να βρω κάποιο αρνητικό, αν και φαντάζομαι όλο και κάτι θα μου κάτσει στραβά στο μέλλον. Αυτά τα ολίγα προς το παρόν και αρχίζω να βάζω στην άκρη λεφτά για να την αποκτήσω κι εγώ κάποια στιγμή :P 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Θα σου κάτσει κάτι στραβά στο μέλλον γιατί είσαι από αυτούς τους ξινούς που ποτέ τίποτα δεν είναι τέλειο :PPP:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.