Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ


GERAKOMATHS

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ
Hμερ. έκδοσης:
1987
Εξώφυλλα:
52 + 12 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
52
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
17.0 x 25.0
Σελίδες:
84
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
Ομαδοποίηση:
Iστορίες στη βάση:
13
Τίτλος:
ΜΕΓΑΛΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ / ΚΛΑΣΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ: ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ (TOMOI)
Hμερ. έκδοσης:
~ 1987
Εξώφυλλα:
8 + 3 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ  (Λείπουν τα: 5-6, 8-12, 15-16)
Τόμοι:
17
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Αμερικανική
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  3
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  417
  • Reputation:   1062
  • Achievement Points:  417
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

SpidermanS_0001.jpg  SpidermanS_0002.jpg  SpidermanS_0003.jpg  SpidermanS_0004.jpg

 

Το 1987 η εκδοτική εταιρεία ΚΑΜΠΑΝΑΣ κυκλοφορεί το κόμικς με την ονομασία ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΑΙΝΤΕΡ ΜΑΝ.

Έγχρωμο, με 84 σελίδες, ολοκληρώθηκε στα 52 τεύχη και κυκλοφορούσε σε μηνιαία βάση στην τιμή των 150 Δρχ.
 

Ευχαριστούμε για τα εξώφυλλα τους GreekComicFan, spidy, kolotoubas, Melandros, nikos99, theforce, Retroplaymo & nikos ka.

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

by Valtasar

 

Συγχρόνως κυκλοφόρησαν και τόμοι των τριών τευχών. Στην αρχή είχαν τον τίτλο ΜΕΓΑΛΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ (στη ράχη έγραφαν ΚΛΑΣΙΚΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ) ενώ στην συνέχεια ο τίτλος έγινε ΚΛΑΣΙΚΑ ΚΟΜΙΚΣ: ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ

 

SPSMEGKL_0001.jpg  SPSMEGKL_0002.jpg  SPSMEGKL_0013.jpg  SPSMEGKL_0017.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απο τις λιγες σειρες που εχω πληρεις και δεν εχουν εξαφανιστει λογω ξενων παραγοντων :D .Να συμπληρωσω οτι εν συγκρισει με το κανονικο Σπαιντερ-μαν αυτο εβαζε τις αντιστοιχες αμερικανικες εκδοσεις απο ΑNNUAL,LIMITED SERIES διαφορων ηρωων της MARVEL (2 σε καθε τευχος) σε κανονικο μεγεθος και χρωμα με τις αντιστοιχες ξενες (ο.κ μας τα χαλαγε λιγο στο χαρτι και στην ποιοτητα εκτυπωσης). Πραγματικα ΣΟΥΠΕΡ με ολη την σημασια της λεξης. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  417
  • Reputation:   1062
  • Achievement Points:  417
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6419 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Απο τις λιγες σειρες που εχω πληρεις

 

Μέχρι ποιό τεύχος έχεις φίλε μου ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να διορθωσω το παραπανω post μου και να πω οτι δεν ειναι πληρεις μιας και το τελευταιο τευχος που εχω ειναι του Σεπτεμβριου 91 Τευχος Νο52 και απο εκει περα δεν γνωριζω ποτε σταματησε, αλλα αν τον μαρτη του 93 τον παρελαβε η ΜΑΜΟΥΘ ( http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=774 ) λογικα δεν θα ειχε και πολλα τευχη ακομα :thinking: .

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στο πρώτο post

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να διορθωσω το παραπανω post μου και να πω οτι δεν ειναι πληρεις μιας και το τελευταιο τευχος που εχω ειναι του Σεπτεμβριου 91 Τευχος Νο52 και απο εκει περα δεν γνωριζω ποτε σταματησε, αλλα αν τον μαρτη του 93 τον παρελαβε η ΜΑΜΟΥΘ ( http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=774 ) λογικα δεν θα ειχε και πολλα τευχη ακομα :thinking: .

 

Το εξώφυλλο μεταφέρθηκε στο πρώτο post

Αυτο ειναι και το τελευταιο τευχος. Η Καμπανας μαλλον δεν μπορουσε να διατηρησει παραπανω απο 2 σειρες προς το τελος της ενασχολησης της με τα Marvel,καθως το σταματησε για να βγαλει το δεκαπενθημερο Captan America.

Να προσθεσω οτι στο Σουπερ, μπαινανε και τα διπλα τευχη των τιτλων που καλυπτονταν απο το <<μικρο>> Σπαιντερ-Μαν, οπως π.χ το τευχος 350 του Καπταιν Αμερικα, οπου ο Στιβ Ροτζερς ξαναπηρε πισω την ταυτοτητα του Καπταιν Αμερικα την οποια η Αμερικανικη κυβερνηση του ειχε στερησει.Επισης επανατυπωθηκαν εγχρωμες, καποιες ιστοριες που ειχε καλυψει παλι το <<μικρο> .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οποτε την εχω πληρη. :cool:

 

"Επισης επανατυπωθηκαν εγχρωμες, καποιες ιστοριες που ειχε καλυψει παλι το <<μικρο> ."

 

Να επανατυπωνανε και τα "secret wars" 1 και 2 καλα θα ηταν, δυστυχως τα διαβασαμε στο ασπρομαυρο τα 2 καλυτερα limited series ever κατα την γνωμη μου.

 

Beyonder rules :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα προβληματα με αυτές τις εκδόσεις της Καμπανά και ειδικά με το Σούπερ Σπάιντερ Μαν ήταν:

 

Τα annuals της Marvel στη δεκαετία του 90 ήταν σχεδόν όλα crossovers (π.χ. Atlantis Rising ). Η ιστορία ξεκίναγε στο Avengers Annual No 15 π.χ. , συνεχίζονταν στο Amazing Spiderman Annual No 20 , πήγαινε στο Fantastic Four Annual no τόσο και τελείωνε στο Hulk Annual τάδε....

Η Καμπανάς δημοσίευε μόνο το Avengers Annual οπότε κανεις δεν καταλάβαινε τι γινότανε.

 

Άλλο πρόβλημα , το σπουδαιότερο: η μετάφραση ήτανε α π α ρ ά δ ε κ τ η. Αίσχος.

Και δε μιλάμε για συνηθισμένα λάθη να αλλάζουν φύλο οι ήρωες κλπ. Εδώ μιλάμε ότι ο μεταφράστης όχι αγγλικά δε γνώριζε αλλά ούτε ελληνικά. Δολοφονίες της γλώσσας είχαμε σε κάθε τεύχος.

 

Αυτή ήταν και η μεγάλη πρόοδος στη Μαμούθ, πέρα από την ποιότητα εκτύπωσης - η καλή μετάφραση.

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

"Κομμάτι από κέικ"... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

"Κομμάτι από κέικ"... :lol:

Γκαργκουλας (gargoyle) ,Ανωτατη εξυπναδα (Supreme intelligence), Χουλκ (ναι, ειναι λαθος!!!).

Ισως θα επρεπε να ξεκινησουμε μια καινουργια ενοτητα με μεταφραστικα ατοπηματα...

:lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1402
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  48
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6249 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Άλλο πρόβλημα , το σπουδαιότερο: η μετάφραση ήτανε α π α ρ ά δ ε κ τ η. Αίσχος.

Και δε μιλάμε για συνηθισμένα λάθη να αλλάζουν φύλο οι ήρωες κλπ. Εδώ μιλάμε ότι ο μεταφράστης όχι αγγλικά δε γνώριζε αλλά ούτε ελληνικά. Δολοφονίες της γλώσσας είχαμε σε κάθε τεύχος.

 

Αυτή ήταν και η μεγάλη πρόοδος στη Μαμούθ, πέρα από την ποιότητα εκτύπωσης - η καλή μετάφραση.

Μπα, και η Μαμούθ τα είχε ξεκάνει τα αγγλικά.

 

Venom: Φαρμάκης

Shocker: Δονητής

Silver Surfer: Ασημένιος Σανιδοφόρος

Wolverine: Λυκομάτης

Green Goblin: Πράσινος Κόβαλος

Hobgoblin: Αρχικόβαλος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1622
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  83
  • Reputation:   85
  • Achievement Points:  83
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6224 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

:lmao:

Απιστευτα!! έχω μερικά spiderman του Καμπάνα αλλά ποτέ δεν έπεσα σε τέτοια ανέκδοτά.

"Venom: Φαρμάκης"

"Shocker: Δονητής"!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:lmao:

Απιστευτα!! έχω μερικά spiderman του Καμπάνα αλλά ποτέ δεν έπεσα σε τέτοια ανέκδοτά.

"Venom: Φαρμάκης"

"Shocker: Δονητής"!

 

 

Επίσης Μαμουθ: Power Man & Iron Fist: Δυναμίτης και Σιδερογροθιάς

 

Γενικά η Μαμούθ είχε μια άποψη ότι τα ονόματα των ηρώων πρέπει να μεταφράζονται. Αυτό ορισμένες φορές οδηγούσε σε αστειότητες τύπου Wolverine = Λυκομάτης.

Από ένα σημείο και μετά τη μετάφρραση επιμελούνταν ειδικά ο Βασίλης Χειλάς, που αργοτερα έγραψε το σενάριο της ομάδας Ύψιλον και οι πολλές πατάτες μαζεύτηκαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η σειρά αυτή δεν περιλάμβανε μόνο τα Annuals από τις σειρές, υπάρχουν πολλά τεύχη που έχουν ιστορίες και από άλλες σειρές της Μάρβελ και θα κάνω την αντιστοίχιση μόλις κλείσω τη σειρά.

 

Απαραίτητη σημείωση: Το εξώφυλο στα περισσότερα είναι παραπλανητικό ως προς την ιστορία που έχει το κάθε τεύχος :lol:

 

Και μερικά εξώφυλα από εμένα:

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

#22, #44

Θα με φάει και η απορία. Για τι μάχεται ο SPIDEY'S;;;;

 

χμ... καλή ερώτηση. είπα να ψάξω μπας και είναι με κάποια σειρά τα εξώφυλλα, αλλά το μεν 42 είναι από το

The Amazing Spider-Man (1963) - Annual 24 του 1990 και το 43 είναι από το one-shot Spider-Man vs. Wolverine (1987).

 

δεν κατάλαβα γιατί ρωτάς για το 22

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1868
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1330
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μάλιστα....

Η ΚΑΜΠΑΝΑΣ μάλλον δεν είχε εξώφυλλα. :lol:

#22, #44

Θα με φάει και η απορία. Για τι μάχεται ο SPIDEY'S;;;;

 

καλη ερωτηση φιλε μου :D χμμ μεχρι να βρεθει ενα εξωφυλλο της προκοπης

μαλλον θα μας φαει ολους η απορια!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

δεν κατάλαβα γιατί ρωτάς για το 22

 

Καλά.... δεν είδες ότι είναι ίδια εξώφυλλα; :confuse:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Καλά.... δεν είδες ότι είναι ίδια εξώφυλλα; :confuse:

 

Όντως, εγώ το 22 είχα πάντως, έχει την ιστορία με τον Spidy που αντιμετωπίζει στο μέλλον τον γιό του Τόνυ Σταρκ και Iron-Man εκείνης της εποχής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σταμάτησα να διαβάζω το Σούπερ Σπάιντερμαν στο 35. Αυτά τα "κουνημένα" χρώματα δεν τα άντεχα. Απαίσια δουλειά εκτύπωσης. Είχα την εντύπωση ότι έφτασε μέχρι το 55.

 

Και το Χουλκ και το Χαλκ είναι σωστά. Απλή αλλαγή προφοράς. Το έχω ακούσει σε επεισόδειο της Buffy Vampire Slayer και σε αλλό επεισόδειο του Angel. Χουλκ. 80 φορές το άκουσα καθαρά να το λένε Χουλκ. Μπρός - πίσω το βίντεάκι ζαλίστικα να το ακούω. Και τα δυο σωστά είναι.

 

Τομέιτο - τομάτο... Άσε που μου είναι πιό εύηχο για ελληνικά. Το δικό μου όνομα δε το σεβάστηκαν στην προφορά Γάλλοι και Ιάπωνες. Δε θα την κάνω τη χάρη στους αμερικανους :D .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέραν των εκτυπώσεων και των μεταφράσεων η σειρά άξιζε!! Μακάρι να συνεχιζόταν!! Συγχαρητήρια και για την παρουσίαση Gerakomati και για τα εξώφυλλα που σκαναρίστικαν! Μετά από τόσα χρόνια γνωρίζω πλέον ότι η σειρά σταμάτησε επίσημα στα 52 τεύχη! Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! :thanks:

 

Μια απορία όμως ακόμα... Το τεύχος #22 και το τεύχος #44 έχουν τα ίδια εξώφυλλα. Καλά στο #44 είναι που πολεμάει τον γιο του Τόνυ Σταρκ, τον Iron Man του μέλλοντος, από μια παρεξήγηση κι επειδή πίεζε ο χρόνος! Στο τεύχος #22 τι ιστορίες έχει; Γιατί άραγε βάλαν το ίδιο εξώφυλλο; Ένας παραπάνω ανέφερε πριν ότι η ίδια ιστορία είναι στο τεύχος #22. Μπερδεύτηκε με το εξώφυλλο ή όντως ξανάβαλαν την ίδια ιστορία δυο φορές;

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πέραν των εκτυπώσεων και των μεταφράσεων η σειρά άξιζε!! Μακάρι να συνεχιζόταν!! Συγχαρητήρια και για την παρουσίαση Gerakomati και για τα εξώφυλλα που σκαναρίστικαν! Μετά από τόσα χρόνια γνωρίζω πλέον ότι η σειρά σταμάτησε επίσημα στα 52 τεύχη! Σας ευχαριστώ όλους για τις πληροφορίες! :thanks:

 

Μια απορία όμως ακόμα... Το τεύχος #22 και το τεύχος #44 έχουν τα ίδια εξώφυλλα. Καλά στο #44 είναι που πολεμάει τον γιο του Τόνυ Σταρκ, τον Iron Man του μέλλοντος, από μια παρεξήγηση κι επειδή πίεζε ο χρόνος! Στο τεύχος #22 τι ιστορίες έχει; Γιατί άραγε βάλαν το ίδιο εξώφυλλο; Ένας παραπάνω ανέφερε πριν ότι η ίδια ιστορία είναι στο τεύχος #22. Μπερδεύτηκε με το εξώφυλλο ή όντως ξανάβαλαν την ίδια ιστορία δυο φορές;

 

Tην ξαναβαλαν και την ιστορια και δεν ηταν η πρωτη φορα που το καναν. :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σοβαρολογείς; Εάν σου πω ότι δεν έχω πετύχει πουθενά αλλού κάτι τέτοιο; Νομίζω μια φορά μόνο, ίσως, σ'ένα τεύχος του μικρού ασπρόμαυρου εβδομαδιαίου "Σπάϊντερ-Μαν" των εκδόσεων "Καμπανάς Hellas" και ξανά μετά από χρόνια στο "Σούπερ Σπάϊντερ Μαν" των ίδιων εκδόσεων. Δεν θυμάμαι ποιό τεύχος όμως και ποιά ιστορία... Ίσως ήταν μία με τον Captain America. Κι αυτά νόμιζα ότι συνέβαιναν μόνο στο "Ποπάϋ"... Τι να πει κανείς... Ευχαριστώ για το info! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3897
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  37
  • Reputation:   40
  • Achievement Points:  37
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6019 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τα έχω όλα τα Σούπερ-Σπάιντερμαν.Η σειρά ξεκίνησε πολύ καλά,αλλά μετά το 30-35 εκφυλίστηκε και απο επίπεδο εκτύπωσης,μετάφρασης,αλλά κι απο πλευράς ποιότητας ιστοριών.Οπως και στα μικρά του Καμπανά βέβαια,πολλές φορές τα εξώφυλλα,ουδεμία σχέση είχαν με το περιεχόμενο του περιοδικού,αλλά καμιά φορά αυτό ήταν και καλό.

 

Πάντως στο Σούπερ έχουν δημοσιευτεί ορισμένες απο τις καλύτερες ιστορίες όλων των εποχών για όλους τους ήρωες και θα ΄θελα να αναφέρω μερικά παραδείγματα.Απο Σπάιντερμαν η ιστορία με τον Iron-Man του μέλλοντος και τον γιο του Τόνι Στάρκ Άρνο,ήταν εξαιρετικό δείγμα επιστημονικής φαντασίας μ'ένα τέλος πραγματικά εφιαλτικό και σοκαριστικό.Επίσης οι ιστορίες που ο Σπάιντι αντιμετώπισε τον Άσο.Κοινωνικές ιστορίες και ψυχολογική εμβάθυνση.

 

Θυμάστε την ιστορία που μαζεύονται οι δυνατότεροι ήρωες της γης για ν'αντιμετωπίσουν τον Πρωταθλητή και μένει στο τέλος ο Μπεν Γκριμ σ'έναν άνισσο συγκινητικό αγώνα;Η αναμέτρηση του κανονικού Κάπτεν Αμέρικα με τον διάδοχό του;Η ιστορία του Χουλκ(μπορεί να είναι ψιλολάθος,αλλά όπως και να το κάνουμε,έτσι το πρωτομάθαμε και ακούγεται και καλύτερα) που αντιμετωπίζεται ως μεσίας στον πλανήτη που υπάρχει πόλεμος με τους πράσινούς κια τους κόκκινους;(επίσης συγκλονιστικό φινάλε).Επίσης απο Χουλκ η ιστορία που βρίσκεται στα σταυροδρόμια των πολλών κόσμων και διαστάσεων και ανεβαίνει μια μεγάλη βουνοκορφή έχοντας κολλημένο στην πλάτη του,ένα μυστηριώδες πλάσμα που δεν μπορεί να ξεφορτωθεί.Ισως η πιο συγκινητικη ιστορία κόμικς που έχω διαβάσει.

 

Και βέβαια να μην ξεχάσω να αναφέρω και ένα μέρος απο την έξοχη αριστουργηματική σειρά Kraven's Last Hunt,την οποία βέβαια κατακρεούργησαν εδώ στην Ελλάδα,αφού την είχαν πετσοκόψει σε μικρά μέρη που έβαζαν στο Σούπερ,συνέχιζαν στο μικρό και έχανες τον μπούσουλα,γιατί οι αθεόφοβοι δεν κρατούσαν καν χρονολογική σειρά των επεισοδίων και απο το 1 πήγαινες στο 3 και μετά σου έβαζε το 2 κι έμενες μαλ......ς.Τέλος πάντων.

 

Πάντως αυτές τις ιστορίες αξίζει να τις ανακαλύψετε όσοι δεν τις έχετε γνωρίσει και άλλες πολλές βέβαια απο το Σούπερ.Να μην αναφέρω κι άλλες γιατί ήδη μακρυγόρησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

XA Το τεύχος 40 έχει το ίδιο εξώφυλλο με το τεύχος 7 των Χ-ΜΕΝ της Μαμμούθ! Και τα τελευταία τεύχη έχουν ξαναδημοσιευμένα εξώφυλλα! Συμβαίνει το ίδιο και με το περιεχόμενο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και εδώ μετά απο λίγο καιρό βγήκανε τόμοι με τρία τεύχη μέσα το καθένα..

 

Εδώ έχω έναν τόμο (17) που περιέχει τα τεύχη 49, 50, 51 και το εξώφυλλο του τόμου είναι απο το νούμερο 42...

Πωπω!! Τα'χα ξεχάσει αυτά εδώ! Τι άλλο έχει χαθεί, το κέρατό μου, απ΄τα παλιά μου τεύχη... Μερικές φορές εδώ μέσα απογοητεύομαι αντί να ενθουσιάζομαι... Ανάμεικτα συναισθήματα. Σ'ευχαριστώ..! :beer:

 

Τα έχω όλα τα Σούπερ-Σπάιντερμαν.Η σειρά ξεκίνησε πολύ καλά,αλλά μετά το 30-35 εκφυλίστηκε και απο επίπεδο εκτύπωσης,μετάφρασης,αλλά κι απο πλευράς ποιότητας ιστοριών.Οπως και στα μικρά του Καμπανά βέβαια,πολλές φορές τα εξώφυλλα,ουδεμία σχέση είχαν με το περιεχόμενο του περιοδικού,αλλά καμιά φορά αυτό ήταν και καλό.

 

Πάντως στο Σούπερ έχουν δημοσιευτεί ορισμένες απο τις καλύτερες ιστορίες όλων των εποχών για όλους τους ήρωες και θα ΄θελα να αναφέρω μερικά παραδείγματα.Απο Σπάιντερμαν η ιστορία με τον Iron-Man του μέλλοντος και τον γιο του Τόνι Στάρκ Άρνο,ήταν εξαιρετικό δείγμα επιστημονικής φαντασίας μ'ένα τέλος πραγματικά εφιαλτικό και σοκαριστικό.Επίσης οι ιστορίες που ο Σπάιντι αντιμετώπισε τον Άσο.Κοινωνικές ιστορίες και ψυχολογική εμβάθυνση.

 

Θυμάστε την ιστορία που μαζεύονται οι δυνατότεροι ήρωες της γης για ν'αντιμετωπίσουν τον Πρωταθλητή και μένει στο τέλος ο Μπεν Γκριμ σ'έναν άνισσο συγκινητικό αγώνα;Η αναμέτρηση του κανονικού Κάπτεν Αμέρικα με τον διάδοχό του;Η ιστορία του Χουλκ(μπορεί να είναι ψιλολάθος,αλλά όπως και να το κάνουμε,έτσι το πρωτομάθαμε και ακούγεται και καλύτερα) που αντιμετωπίζεται ως μεσίας στον πλανήτη που υπάρχει πόλεμος με τους πράσινούς κια τους κόκκινους;(επίσης συγκλονιστικό φινάλε).Επίσης απο Χουλκ η ιστορία που βρίσκεται στα σταυροδρόμια των πολλών κόσμων και διαστάσεων και ανεβαίνει μια μεγάλη βουνοκορφή έχοντας κολλημένο στην πλάτη του,ένα μυστηριώδες πλάσμα που δεν μπορεί να ξεφορτωθεί.Ισως η πιο συγκινητικη ιστορία κόμικς που έχω διαβάσει.

 

Και βέβαια να μην ξεχάσω να αναφέρω και ένα μέρος απο την έξοχη αριστουργηματική σειρά Kraven's Last Hunt,την οποία βέβαια κατακρεούργησαν εδώ στην Ελλάδα,αφού την είχαν πετσοκόψει σε μικρά μέρη που έβαζαν στο Σούπερ,συνέχιζαν στο μικρό και έχανες τον μπούσουλα,γιατί οι αθεόφοβοι δεν κρατούσαν καν χρονολογική σειρά των επεισοδίων και απο το 1 πήγαινες στο 3 και μετά σου έβαζε το 2 κι έμενες μαλ......ς.Τέλος πάντων.

 

Πάντως αυτές τις ιστορίες αξίζει να τις ανακαλύψετε όσοι δεν τις έχετε γνωρίσει και άλλες πολλές βέβαια απο το Σούπερ.Να μην αναφέρω κι άλλες γιατί ήδη μακρυγόρησα.

Αν δεν τα είχα όλα σίγουρα είχα τα περισσότερα. Αν και ακριβότερο για την τσέπη μου (πιτσιρικάς) μπορούσα να το αγοράζω λόγω του ότι ήταν μηνιαίο. Έχεις απόλυτο δίκιο σ'αυτά που λες! Απ'τις καλύτερές μου ιστορίες με τον Χουλκ (Ναι, και αυτό το όνομα είναι σωστό!) είναι αυτές με τα "Σταυροδρόμια" όπου τον τιμώρησε ο Dr. Strange και τον φυλάκισε εκεί γιατί είχε γίνει πολύ βίαιος. Αλλά αυτά ξεκινάν απ'τα μικρά "Σπάϊντερ Μαν" κι απλά έβγαλαν και στο "Σούπερ Σπάϊντερ Μαν" κάποια ιστορία. Γενικά έχουν φοβερές ιστορίες γιατί εκεί που το μεγάλο "Σπάϊντερ Μαν" δεν μας έδινε, πλέον, ιστορίες των "Εκδικητών" (για παράδειγμα), μας τις παρείχε το "Σούπερ Σπάϊντερ Μαν" που είχαν να κάνουν με μεγαλύτερες απειλές! Επίσης έβλεπες πολλές συνεργασίες του Σπάϊντερ Μαν με άλλους σουπερήρωες πράγμα που δεν συνέβαινε τόσο συχνά σε άλλες εκδόσεις. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6293 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σκεφτομουν πολυ καιρο να κανω αυτο το ποστ μιας και μεσα απο το Σουπερ Σπαιντερμαν διαβασαμε μερικες καταπληκτικες ιστοριες απο annuals και οχι μονο της Μαρβελ.

Θα ποσταρω μερικα εξωφυλλα που σιγουρα εχουν δημοσιευθει τα τευχη αυτα στον Σουπερ και συντομα θα κανω την αντιστοιχιση (τα'χω ολα).

Τα πρωτα 6 και οποιος θελει συμπληρωνει απο οτι θυμαται.

 

Rom annual 1

 

69877050romannual1itcam.jpg

 

Ιron Man annual 8 αυτο με την απομιμηση του Κερμιτ αν θυμαστε.

 

ironmanannualvol18.jpg

 

Avengers 16 καταπληκτικη ιστορια οπως ολες.

 

avengersannualvol116sup.jpg

 

Two in One 7

 

marveltwoinoneannual070.jpg

 

Saga of the alien Costume,πρεπει να δημοσιευτηκε ολη σειρα,θυμαμαι την ανακοινωση μεσα απο τις σελιδες του περιοδικου.

 

spidermanthesagaoftheal.jpg

 

 

Best Cover ever Mike Zeck και Captain America Annual 8

31026f6cc3aa47b88a1f872.jpg

Επεξεργασία από AARDVARK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ωραίος! :best:

 

Αξίζει να αναφερθεί φυσικά πως Saga of the alien Costume είχε δημοσιευτεί ξανά στο «μικρό» Σπάιντερ-Μαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Λοιπόν ανεβάζω πρόχειρα μια φωτογραφία που μόλις τράβηξα μέχρι να ανεβάσω ένα αξιοπρεπές σκάν, απλά για να μπορέσετε να κοιμηθείτε το βράδυ ήσυχοι.

...

σβηνω την προχειρη φωτογραφία και ανεβάζω το σκαν.

 

Σε συνδυασμό με το παραπάνω πόστ του μελανδρου, τα νούμερα βγαίνουν... 1 τόμος 3 τεύχη, έχουμε τον πρώτο και τον 17 που όντως έχουν τα αντίστοιχα νούμερα, μηπως ειναι καιρός να αρχίσουμε να ψάχνουμε και τους υπόλοιπους;

 

post-5-0-91290300-1348594715_thumb.jpg

Επεξεργασία από Yoshimitsu
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ένα άρθρο που αναλύει το τεύχος 4, αυτό με το γάμο του Πίτερ Πάρκερ και Μέρι Τζέιν. Είναι λίγο άδικος, αφού βλέπει με τη σημερινή ματιά ένα κλασικό κόμικ του 1987, και τα χώνει στο σενάριο και στους διαλόγους. Για μενα ήταν μια κλασική κίνηση της MARVEL. Οι χαρακτήρες εξελίσσονται. Θυμάμαι ένα γερμανικό άρθρο που έλεγε "Ο Σπάιντερ-μαν παντρεύεται και ο Σούπερμαν ακόμη δεν έχει εκμυστηρευτεί την διπλή του ταυτότητα στη Λόις Λέιν".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  6323
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  884
  • Reputation:   8536
  • Achievement Points:  978
  • Days Won:  12
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Οι 2 τόμοι (1, 2) που ανέβασα και μεταφέρθηκαν εδώ ως ξεχωριστή έκδοση ( http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&cov_id=3795 ),  αν και στο εξώφυλλο γράφουν ΜΕΓΑΛΑ ΚΛΑΣΙΚΑ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ, στη ράχη γράφουν "ΚΛΑΣΙΚΑ ΣΟΥΠΕΡ ΣΠΑΪΝΤΕΡ ΜΑΝ"(!!!).  Είναι οι 2 πρώτοι τόμοι από τους 17 που εκδόθηκαν συνολικά κι έχει ανοιχτεί θέμα εδώ: http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?app=covers&cov_id=3754
Αν και θα ήθελα πολύ να έχω ανεβάσει όλα τα εξώφυλλα μιας πλήρους σειράς, μάλλον κατι τέτοιο δεν ισχύει και ίσως θα πρέπει να μεταφερθούν στην αρχική παρουσίαση εξωφυλλων που έχει ήδη ανοιχτεί.
Οι ράχες των τόμων:
post-6323-0-19284500-1416047666_thumb.jpg     post-6323-0-29842700-1416047687_thumb.jpg

 

Κι ένα μικρό σχόλιο για τη σειρά: Βγήκε σαν απάντηση στην ποιότητα των εκδόσεων Μαμουθκόμιξ που μας έφεραν για πρώτη φορά στη Ελλάδα ιστορίες της Μάρβελ με αυθεντικό χρώμα. Φυσικά, η απάντηση αυτή ήρθε με ελληνικές πατέντες... Προφανώς, όπως φαίνεται από την ποιότητα των εικόνων των ιστοριών, δε μιλάμε για αυθεντικό υλικό από τη Μάρβελ, αλλά για κάτι που μοιάζει περισσότερο με φωτοτυπίες.
Η δε μετάφραση, ήταν χειρότερη κι από τα εβδομαδιαία τεύχη. Έπρεπε να μεταφράζουμε μόνοι μας το ελληνικό κείμενο στα αγγλικά για να καταλαβαίνουμε το νόημα στα ελληνικά...

Επίσης, οι ιστορίες αυτές, συνήθως ήταν πιο πρόσφατες από αυτές της εβδομαδιαίας σειράς. Έτσι, κάποιες φορές δεν καταλάβαινες τι γινόταν. Ο Χουλκ, για παράδειγμα, στο εβδομαδιαίο ήταν ακόμη στα μέσα προς τέλη της δεκαετίας του 70, όταν η ιστορία που έχει στο Σούπερ Σπάιντερ Μαν 3 πρέπει να είναι στα μέσα της δεκαετίας του 80...

Επεξεργασία από theforce
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2284
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εχω την εντύπωση ότι οι τόμοι είναι 18. Ας με διορθώσει κάποιος αν κάνω λάθος.

Στον 17ο έχουμε τα τεύχη 49,50,51 και στον 18ο το 52 που τελειώνει η σειρά και ξανά το 20 και το 23.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.