Μετάβαση στο περιεχόμενο

Batman: Gotham Knight (2008)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

MV5BM2I0YTFjOTUtMWYzNC00ZTgyLTk2NWEtMmE3N2VlYjEwN2JlXkEyXkFqcGdeQXVyNTAyODkwOQ@@._V1_SY1000_CR0,0,666,1000_AL_.jpg

 

Tο Batman - Gotham Knight είναι μία straight-to-DVD έκδοση και περιέχει 6 animated ιστορίες οι οποίες σχετίζονται με τις νέες ταινίες Batman. Ποιο συγκεκριμένα εξελίσσονται ανάμεσα στο Batman Begins και το Dark Knight.

 

Κάθε ιστορία είναι γραμμένη και από άλλο σεναριογράφο και έχει και διαφορετικό στυλ στο σχέδιο. Το όλο project θυμίζει λίγο το Animatrix που είχε βγει για την τριλογία του Matrix. Τη φωνή του Batman δεν την κάνει ο Christian Bale αλλά ο Kevin Conroy, αυτός που κάνει τη φωνή του και στο DC Animated Universe.

 

Το εν λόγω DVD στη Βρετανία είναι κατάλληλο για άνω των 15 μόνο που σημαίνει ότι μιλάμε για αρκετά ώριμες ιστορίες. Πως να μην είναι άλλωστε όταν οι σεναριογράφοι είναι οι Josh Olson, David Goyer, Brian Azzarello, Greg Rucka, Jordan Goldberg και Alan Burnett.

 

Επίσημη ημερομηνία κυκλοφορίας του DVD: 8 Ιουλίου 2008

(κυκλοφορεί ήδη στα torrent-άδικα της γειτονιάς σας)

 

 

Περισσότερες Πληροφορίες:

 

wikipedia

 

 

[imdb=tt1117563]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΩΩΩΩΩΩΩΩΩ ΝΑΑΑΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ!!!!!!! :awesome:

 

:yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo::yahoo:

 

 

Τρεχω! :obelix:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλή ταινία, για ψυχαγωγία ακόμα καλύτερη, ουσιαστικά πτυχές της ψυχολογίας του batman. Το σκίτσο σε αρκετά σημεία mangοφέρνει, όπου αυτό αναλόγως για τον καθένα είναι καλό ή κακό. Προσωπικά δεν με ενόχλησε πολύ, απλώς κάτι διαφορετικό. Ως προς το σενάριο, έχει ωραίες ιστοριούλες.

 

ΥΓ: Επειδή τώρα τελευταία πολύ ψυχανάλυση έπεσε στον batman ελπίζω να μην το ξεφτιλίσουν, προς το παρόν το κρατάνε πιστεύω σε ένα καλό, σχετικά, επίπεδο.

 

:beer:

Επεξεργασία από fredy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Την κατεβασα κι εγω και ειδα περιπου τη μιση.Σε γενικες γραμμες (και ως το σημειο που ειδα) μου αρεσε.Θα δω και την υπολοιπη και θα επανελθω με ποιο ολοκληρωμενη εικονα.

 

ΥΓ:Μηπως ξερει κανεις αν κυκλοφορουν ελληνικοι υποτιτλοι γι'αυτο;Οχι οτι ειναι τιποτα αγγλικα της οξφορδης,απλα για να την παρακολουθεις λιγο πιο ανετα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6410 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελικά κατάφερα κι εγώ και το είδα όλο. Αρκετά καλό αν και θα ήθελα σε ορισμένα λίγο περισσότερη δράση και όχι τόση ψυχανάλυση.

 

Αξίζει πάντως μια και είναι αρκετά αξιόλογη δουλειά.

 

Αγαπημένη ιστορία η τελευταία (σα σχέδιο είχε τον καλύτερο Batman - τα άλλα ήταν πολύ Manga-οειδή) και αυτή με τον Scarecrow.

 

Άντε να βγει και η ταινία να γουστάρουμε!

 

:)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5810 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πολύ ενδιαφέρουσα ταινία και σαν υπόθεση και σαν σκίτσο.Το τελευταίο ήταν έντονα επηρεασμένο από αντίστοιχες παραγωγές manga σε animation.Λέτε το ότι οι σκηνοθέτες όλων των ιστοριών είναι ασιάτες να έπαιξε κάποιο ρόλο; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45752
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Μπορείτε να το κατεβάσετε και σε Blu-Ray rip πλέον από τα γνωστά τορρεντάδικα.

 

 

Προσωπικά ξετρελάθηκα, ειδικά με το animation της Madhouse (4ο και 6ο βιντεάκι). Ό,τι και να πω είναι λίγο, όλοι οι φανς (και μη) της νυχτερίδας τρεχάτε να το κατεβάσετε.

 

Θα το αγόραζα, αλλά μιας και κυκλοφορεί πλέον σε Blu-Ray είναι κρίμα να πάρω το κατώτερης ποιότητας DVD :lol: . Θα κάνω υπομονή μέχρι να αποκτήσω Blu-Ray player. Πάντως σίγουρα κάποια στιγμή θα στέκεται πλάι στα κόμικς του Batman.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26964
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΥΓ:Μηπως ξερει κανεις αν κυκλοφορουν ελληνικοι υποτιτλοι γι'αυτο;Οχι οτι ειναι τιποτα αγγλικα της οξφορδης,απλα για να την παρακολουθεις λιγο πιο ανετα...

Ναι, την είχα στην λίστα μ'αυτές που θέλω/ψάχνω να βρω/δω! Δεν την έχω δει όμως... Για Αγγλικούς υπότιτλους (τουλάχιστον) τσέκαρε αυτούς εδώ αν θέλεις. Ευχαριστώ για την παρουσίαση και τις πληροφορίες!! :thanks::beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το είδα κι εγώ μιας και έχουνε βγει και ελληνικοί υπότιτλοι. :)

 

Λοιπόν, φοβερή ατμόσφαιρα, σκοτεινή, γενικά πολύ καλό σχέδιο και στάνταρ για άνω των 15 γιατί ειδικά η τέταρτη (In Darkness Dwells) και η πέμπτη (Working Through Pain) ήταν.... :oops: Αλλά πολύ ψυχολογία ρε παιδί μου, το σενάριο σε κάποιες ιστοριούλες θα μπορούσε να ήταν καλύτερο ενώ το αποτέλεσμα προσωπικά δεν το θεωρώ επάξιο του Animatrix σε καμία περίπτωση, γιατί δεν ανατρίχιασα όπως με το Animatrix. Απλά καλό, το περίμενα καλύτερο.

 

Μου άρεσε κυρίως η 2η (Crossfire) και χάρη στην 6η (Deadshot) έμαθα επιτέλους ποιος είναι αυτός ο τύπος που βγήκε τελευταία σε DC figurine... :P

 

 

:cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2691
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5692 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ το είχα δει όταν είχε πρωτοβγεί και το θεωρούσα βλακεία. Μετά είδα μια φωτογραφία του Deadshot και αναρτήθηκα γιατί δεν τον είχα δει εγώ. :thinking: Τελικά κατάλαβα ότι είχα δει μόνο τις 2 πρώτες και μετά το έσβησα. :oops: Μέγα λάθος! Τελικά το είδα όλο και ήταν πολύ ωραίο. Είχε τρομερή ατμόσφαιρα. :clap2: Φυσικά αγαπημένη μου ιστορία ήταν η τελευταία. Είχε πολύ καλό σχέδιο , Deadshot :respect: και ήταν η πιο κοντινή στον Batman των comics. Με λίγα λόγια: Δείτε το. Αξίζει. :best:

Επεξεργασία από Straken
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η συλλογή των 10λεπτών επεισοδίων δεν έχει καμιά σχέση με τις ταινίες του Nolan. Ούτε οι στολές, ούτε οι χώροι, ούτε τα σενάρια δείχνουν κάτι τέτοιο. Για λόγους προμόσιον ακούστηκαν τέτοιες δηλώσεις. Το ίδιο έκανε η MARVEL για την πρώτη ταινία Spider-man: "Η συνέχεια της πρώτης ταινία βρίσκεται στο Ultimate Spider-man #27". Κάποιους βέβαια τους πείθουν.

 

Η αισθητική manga σε πολλά ήταν πετυχημένη, με το πρώτο να ξεφεύγει αρκετά, και το δεύτερο επεισόδιο να είναι τόσο στυλιζαρισμένο και μπουκωμένο που μου μοιάζει δήθεν και ψεύτικο. Τα υπόλοιπα είναι καλά, χωρίς να έχουν κάποιο σενάριο που να τα στηρίζει. Περισσότερο ήταν για διασκέδαση και πειραματισμό του εκάστοτε σκηνοθέτη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Γάντζος changed the title to Batman: Gotham Knight (2008)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.