Μετάβαση στο περιεχόμενο

KING STEPHEN [ (1947) ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

19 ώρες πριν, Indian είπε:

Το έχει κάνει παλιότερα και για φοιτητές της κινηματογραφικής σχολής. :)

 

Νέα κυκλοφορία: Καρδιές στην Ατλαντίδα.

 

http://www.klidarithmos.gr/kardies-sthn-atlantida-kai-alles-istories

 

Δεύτερο βιβλίο της Bell που πιάνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

37 min ago , GreekComicFan said:

Νέα κυκλοφορία: Καρδιές στην Ατλαντίδα.

Αμ δεν είναι καρδιές στην Ατλαντίδα! Είναι Καρδιές στην Ατλαντίδα και άλλα διηγήματα. Σημαντικό, αλλά ποιά άλλα; :thinking:

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μήπως είναι αυτούσιες οι ιστορίες που υπάρχουν και στην πρωτότυπη έκδοση; Η περιγραφή της εκδοτικής ταιριάζει :) 

Btw, το έχει διαβάσει κανείς; Είναι καλό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Είναι διαφορετικός Κινγκ, δεν είναι στα συνηθισμένα του. Πιο πολύ φέρνει στο Στάσου πλάϊ μου. Θα σου συνιστούσα να δεις και την ταινία. :) 

[imdb=tt0252501]

 

:Paingiver:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και το βιβλίο της Bell ανθολογία ήταν απλά δεν είχε τον υπότιτλο. Το Καρδιές στην Ατλαντίδα πάντως δεσπόζει και είναι το μεγαλύτερο διήγημα της συλλογής. Δεν πιστεύω να αλλάξει κάτι στο περιεχόμενο και χωρίς να το έχω εύκαιρο, η σύνοψη των διηγημάτων της έκδοσης του Κλειδάριθμου μου φαίνεται ίδια με αυτά που έχω διαβάσει στην έκδοση της Bell.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εξύψωση

The Outsider - Ο ξένος

Ωραίες κοιμωμένες

 

Οι επόμενες κυκλοφορίες του Κλειδάριθμου, που ταυτόχρονα είναι και τα πιο πρόσφατα βιβλία του Κινγκ, με την κυκλοφορία τους να καλύπτει όλη την πρόσφατη παραγωγή του.

 

Θα βγει και σε πακέτο, μάλλον για τις γιορτές.

 

(ISBN:978-960-461-909-2). Κασετίνα King - The Outsider, Ωραίες κοιμωμένες, Εξύψωση / Stephen King

 
Τίτλος : Κασετίνα King - The Outsider, Ωραίες κοιμωμένες, Εξύψωση
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΚΟΥΤΙ
Συντελεστές: Stephen King, Συγγραφέας ; Owen King, Συγγραφέας
Εκδότης: Αθήνα [GR] : Εκδόσεις Κλειδάριθμος
Έτος Έκδοσης: 2018
Μέγεθος: 14,5 Χ 21,5
Συνοδευτικο υλικό: ΒΙΒΛΙΟ+ΒΙΒΛΙΟ
ISBN: 978-960-461-909-2
Γλώσσες : Ελληνική (gre)
Ημ/νία Παραχώρησης : 28/11/2018
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

7 Δεκέμβρη βγαίνουν τελικά τα παραπάνω βιβλία αλλά και η κασετίνα.

 

http://www.klidarithmos.gr/kasetina-stephen-king

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

(ISBN:978-960-461-911-5). Κάρι / Παλμύρα Ισμυρίδου

 
Τίτλος : Κάρι
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Παλμύρα Ισμυρίδου, Μεταφραστής
Εκδότης: Αθήνα [GR] : Εκδόσεις Κλειδάριθμος
Έτος Έκδοσης: 2019
Μέγεθος: 14 Χ 20,5
ISBN: 978-960-461-911-5
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)
Ημ/νία Παραχώρησης : 19/12/2018
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ειλικρινά μπράβο στον Κλειδαριθμο,οι καλύτερες εκδόσεις του Κινγκ που έχουν βγει στην Ελλάδα.Ελπιζω να εκδόσουν και την πλήρη έκδοση του The Stand,(που για κάποιον λόγο είχε  κυκλοφορήσει παλιότερα ως Το κορακι).Όσον αφορά την κασετινα που έβγαλαν,έχω δει κάποιες φωτογραφίες και είμαι κάπως απογοητευμένος με το εικαστικό κοματι,μάλλον θα τα αγοράσω ξεχωριστά για να ταιριάζουν και με τα υπόλοιπα των εκδόσεων στη βιβλιοθήκη,με το ανάγλυφο όνομα του συγγραφέα κτλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το "Κοράκι" πότε κυκλοφόρησε; Ξέρεις; Αυτός είναι και ο 1ος ελληνικός τίτλος που αποδόθηκε στην αντίστοιχη τηλεοπτική μίνι σειρά (ο 2ος είναι "Το Οχυρό")! Ανάλογα το πότε κυκλοφόρησε το βιβλίο, ενδέχεται να πήραν τον τίτλο από τη σειρά ή το αντίστροφο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

13 ώρες πριν, EVANGELOS είπε:

Ειλικρινά μπράβο στον Κλειδαριθμο,οι καλύτερες εκδόσεις του Κινγκ που έχουν βγει στην Ελλάδα.Ελπιζω να εκδόσουν και την πλήρη έκδοση του The Stand,(που για κάποιον λόγο είχε  κυκλοφορήσει παλιότερα ως Το κορακι).Όσον αφορά την κασετινα που έβγαλαν,έχω δει κάποιες φωτογραφίες και είμαι κάπως απογοητευμένος με το εικαστικό κοματι,μάλλον θα τα αγοράσω ξεχωριστά για να ταιριάζουν και με τα υπόλοιπα των εκδόσεων στη βιβλιοθήκη,με το ανάγλυφο όνομα του συγγραφέα κτλ.

Έτσι και αλλιώς εξαντλήθηκαν τα χίλια κομμάτια της κασετίνας που έβγαλαν, οπότε και να ήθελες (θέλαμε) δεν παίζει. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

10 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Το "Κοράκι" πότε κυκλοφόρησε; Ξέρεις; Αυτός είναι και ο 1ος ελληνικός τίτλος που αποδόθηκε στην αντίστοιχη τηλεοπτική μίνι σειρά (ο 2ος είναι "Το Οχυρό")! Ανάλογα το πότε κυκλοφόρησε το βιβλίο, ενδέχεται να πήραν τον τίτλο από τη σειρά ή το αντίστροφο.

Το Κορακι κυκλοφόρησε το 1996 από τις εκδόσεις Λιβανη(που αποφάσισαν να μεταφρασουν την αρχική έκδοση του 1978 και όχι την ολοκληρωμένη που έβγαλε ο Κινγκ το 1990),οπότε η σειρά είχε ήδη βγει και μάλλον χρησιμοποίησαν τον τίτλο "αναγκαστικά".Ισως η πιο σωστή απόδοση θα ήταν "Η Αναμέτρηση",καθώς το Κορακι σε πάει στο έργο του Ποε.Αν και για να πω να την αλήθεια δεν ξέρω αν η σειρά κυκλοφόρησε στην Ελλάδα,εσύ την είχες δει;Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν θυμάμαι να έχει βγει ούτε σε dvd εδώ,σε αντίθεση π.χ. με το Αυτο η τη Λάμψη (τη σειρά) που τις έβαζε συχνά το Σταρ.

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

3 ώρες πριν, GreekComicFan είπε:

Έτσι και αλλιώς εξαντλήθηκαν τα χίλια κομμάτια της κασετίνας που έβγαλαν, οπότε και να ήθελες (θέλαμε) δεν παίζει. :)

 

:oops:

Στην ιστοσελίδα του Public που είδα υπάρχει και με έκπτωση,ενώ με λίγο ψάξιμο τη βρίσκεις και σε άλλα βιβλιοπωλεία,εξαντλημενη είναι μόνο στην ιστοσελίδα του Κλειδαριθμου.Αλλα και πάλι,εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιο πολυ τα αυθεντικά εξώφυλλα από την απλη χρωματιστη γραμματοσειρά της κασετινας και πιστεύω ότι θα δείχνουν και πιο ωραία στη βιβλιοθήκη όλα μαζι αν κάνεις συλλογή.Αποψη μου φυσικά,δεν ξέρω αν συμφωνεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 ώρες πριν, EVANGELOS είπε:

Αν και για να πω να την αλήθεια δεν ξέρω αν η σειρά κυκλοφόρησε στην Ελλάδα,εσύ την είχες δει;Εγώ προσωπικά τουλάχιστον δεν θυμάμαι να έχει βγει ούτε σε dvd εδώ,σε αντίθεση π.χ. με το Αυτο η τη Λάμψη (τη σειρά) που τις έβαζε συχνά το Σταρ.

Η σειρά είχε βγει σε δύο βιντεοκασέτες. 8 ώρες υλικό. Από την Audio Visual αν θυμάμαι καλά.

1 ώρα πριν, EVANGELOS είπε:

:oops:

Στην ιστοσελίδα του Public που είδα υπάρχει και με έκπτωση,ενώ με λίγο ψάξιμο τη βρίσκεις και σε άλλα βιβλιοπωλεία,εξαντλημενη είναι μόνο στην ιστοσελίδα του Κλειδαριθμου.Αλλα και πάλι,εμένα προσωπικά μου αρέσουν πιο πολυ τα αυθεντικά εξώφυλλα από την απλη χρωματιστη γραμματοσειρά της κασετινας και πιστεύω ότι θα δείχνουν και πιο ωραία στη βιβλιοθήκη όλα μαζι αν κάνεις συλλογή.Αποψη μου φυσικά,δεν ξέρω αν συμφωνεις.

Έτσι και αλλιώς δεν με παίρνει οικονομικά για κασετίνες που είναι πιο ακριβές. Αν την κερδίσω σε διαγωνισμό που έλαβα μέρος, έχει καλώς. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η τηλεοπτική σειρά είχε κυκλοφορήσει στην τηλεόραση με τίτλο "Το Κοράκι" και αργότερα βγήκαν οι βιντεοκασέτες που λέει ο Κώστας με τίτλο "Το Οχυρό". Και είμαι απόλυτα βέβαιος ότι στην τηλεόραση κυκλοφόρησε πριν το '96! Επομένως από εκεί πήραν το όνομα. Μου φαίνεται περίεργο που δεν τη θυμάσαι να προβάλλεται, πάντως, μιας και θυμάμαι πολύ έντονη διαφήμιση απ' το κανάλι στο οποίο προβλήθηκε, μέρες πριν ξεκινήσει! Θαρρώ πως ήταν το "Star Channel" και σ' αυτήν, αλλά δεν παίρνω και όρκο... Επομένως τον τίτλο τον πήρε ο μεταφραστής από εκείνον της τηλεοπτικής σειράς!

 

:beersanta:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

16 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Η τηλεοπτική σειρά είχε κυκλοφορήσει στην τηλεόραση με τίτλο "Το Κοράκι" και αργότερα βγήκαν οι βιντεοκασέτες που λέει ο Κώστας με τίτλο "Το Οχυρό". Και είμαι απόλυτα βέβαιος ότι στην τηλεόραση κυκλοφόρησε πριν το '96! Επομένως από εκεί πήραν το όνομα. Μου φαίνεται περίεργο που δεν τη θυμάσαι να προβάλλεται, πάντως, μιας και θυμάμαι πολύ έντονη διαφήμιση απ' το κανάλι στο οποίο προβλήθηκε, μέρες πριν ξεκινήσει! Θαρρώ πως ήταν το "Star Channel" και σ' αυτήν, αλλά δεν παίρνω και όρκο... Επομένως τον τίτλο τον πήρε ο μεταφραστής από εκείνον της τηλεοπτικής σειράς!

 

:beersanta:

Καλησπέρα,καλή χρονιά!Κοίταξε,έχω γεννηθεί το 1990 οπότε αν προβλήθηκε τότε όπως λες δύσκολα να το είχα δει στην τηλεοραση.Σε βίντεο εκείνη την εποχή έβλεπα μόνο την Παναγία των Παρισίων και των Ηρακλη! :lol:Σε dvd πάντως είμαι σίγουρος ότι δεν κυκλοφόρησε καθολου εδώ,το είχα παραγγείλει καιρό πριν σε ειδική έκδοση από το την Αυστραλια,ήταν η μόνη που είχε και extras.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε DVDs έχουν κυκλοφορήσει λίγες παραγωγές ως μεταφορές των έργων του, φίλε μου... Από σειρές συγκεκριμένα, δεν κυκλοφόρησε ούτε "Το...Αυτό", ούτε τα "Σάλεμς Λοτ" ('79), "Νυχτερίτες", "Λανγκόλιερς", "Η Καταιγίδα Του Αιώνα" και νομίζω πως ούτε "Ο Βρυκόλακας Του Σάλεμ" (2004) έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Μονάχα "Η Λάμψη", "Η Έπαυλη", το "Εξουσία Πυρός 2", το "Ζωντανοί Εφιάλτες", το "Kingdom Hospital" και απ' το "The Dead Zone" μονάχα ο 1ος κύκλος! Για το "Haven" δεν το 'χα ψάξει ποτέ. Ταινίες υπάρχουν κι άλλες, βέβαια! Καλή χρονιά να έχεις!! :beersanta:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

5 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Σε DVDs έχουν κυκλοφορήσει λίγες παραγωγές ως μεταφορές των έργων του, φίλε μου... Από σειρές συγκεκριμένα, δεν κυκλοφόρησε ούτε "Το...Αυτό", ούτε τα "Σάλεμς Λοτ" ('79), "Νυχτερίτες", "Λανγκόλιερς", "Η Καταιγίδα Του Αιώνα" και νομίζω πως ούτε "Ο Βρυκόλακας Του Σάλεμ" (2004) έχει κυκλοφορήσει μέχρι σήμερα. Μονάχα "Η Λάμψη", "Η Έπαυλη", το "Εξουσία Πυρός 2", το "Ζωντανοί Εφιάλτες", το "Kingdom Hospital" και απ' το "The Dead Zone" μονάχα ο 1ος κύκλος! Για το "Haven" δεν το 'χα ψάξει ποτέ. Ταινίες υπάρχουν κι άλλες, βέβαια! Καλή χρονιά να έχεις!! :beersanta:

Έχω σταματήσει εδώ και χρόνια να αγοράζω dvd και blu ray από Ελλάδα,γιατί δυστυχώς,όπως είπες και εσύ οι πολλά και σημαντικά έργα δεν έχουν κυκλοφορήσει ποτέ εδώ σε καλές εκδόσεις με υπότιτλους.Νομιζω το ποτήρι που ξεχυλησε ήταν όταν χρόνια πριν ή Oden είχε βγάλει τα Star Wars σε blu ray με HD ήχο στα Γερμανικά!Προφανώς αγόρασαν τα δικαιώματα από τη Γερμανια που ήταν φθηνότερα.Και όταν κάποιοι τους ζήτησαν εξηγήσεις τα φορτωσαν στη...Lucasfilm!Ούτε ζήτησαν ποτέ συγγνώμη φυσικά,ούτε απέσυραν ποτέ το προϊόν.Ευτυχώς που ξέρω και καλά Αγγλικά δηλαδή,αν και βιβλία προτιμώ να διαβάζω μεταφρασμένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εγώ σε αυθεντικά επιμένω στις ελληνικές παραγωγές, σε οτιδήποτε. Για ότι δεν έχει κυκλοφορήσει, υπάρχει και το διαδίκτυο. Τραγικό αυτό με το γερμανικό ήχο στα "Star Wars"... Δεν είχα ιδέα... Δεν είναι η 1η της γκάφα, βέβαια! Έχει κυκλοφορήσει εδώ και πολλά χρόνια ολόκληρες τις σαιζόν των "Star Trek: The Next Generation", "Star Trek: Deep Space Nine", "Star Trek: Voyager" & "Enterprise" χωρίς ελληνικούς υπότιτλους! Γιατί να αγοράσω κάτι από ελληνικό διανομέα ενώ δεν το έχει μεταφράσει στα Ελληνικά και να μην το πάρω πολύ πιο φτηνό "απ' έξω" με τους αγγλικούς υπότιτλους; Μόνο την πρώτη σειρά "Star Trek" κυκλοφόρησαν μεταφρασμένη και φυσικά δε είδαμε ποτέ την Blu-Ray έκδοσή της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  59
  • Reputation:   255
  • Achievement Points:  59
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

34 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα. Εγώ σε αυθεντικά επιμένω στις ελληνικές παραγωγές, σε οτιδήποτε. Για ότι δεν έχει κυκλοφορήσει, υπάρχει και το διαδίκτυο. Τραγικό αυτό με το γερμανικό ήχο στα "Star Wars"... Δεν είχα ιδέα... Δεν είναι η 1η της γκάφα, βέβαια! Έχει κυκλοφορήσει εδώ και πολλά χρόνια ολόκληρες τις σαιζόν των "Star Trek: The Next Generation", "Star Trek: Deep Space Nine", "Star Trek: Voyager" & "Enterprise" χωρίς ελληνικούς υπότιτλους! Γιατί να αγοράσω κάτι από ελληνικό διανομέα ενώ δεν το έχει μεταφράσει στα Ελληνικά και να μην το πάρω πολύ πιο φτηνό "απ' έξω" με τους αγγλικούς υπότιτλους; Μόνο την πρώτη σειρά "Star Trek" κυκλοφόρησαν μεταφρασμένη και φυσικά δε είδαμε ποτέ την Blu-Ray έκδοσή της.

Καλά,δεν υπάρχει θέμα,απλώς είμαι της άποψης ότι όταν πληρωνω κατι πρέπει να είναι ανάλογο της αξίας του,δεν γίνεται δηλαδή εταιρίες όπως π.χ. Σπέτζος  να κόβουν όλα τα extra features γιατί ετσι και να στα πουλάνε ακριβότερα από το εξωτερικό.Ξεφυγαμε λιγο από Κινγκ,αλλά δεν μπορεί,το Star Trek που ανέφερες είναι σημάδι!:NoNo:Ένας από τους στόχους μου τη νέα χρονιά είναι επιτέλους να καταφέρω να δω αυτές τις σειρες!Αγόρασα πέρυσι το blu ray σετ για τα 50 χρόνια της original σειράς και τη λα-τρε-ψα.Ημουν σταργουρσακιας από μικρός αλλά δεν έτυχε να δω ποτέ το αντίπαλο δέος και,εντάξει,έπαθα πλάκα. KHAAAAAAAN!

Επεξεργασία από EVANGELOS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα "Star Trek: The Original Series" & "Star Trek: The Next Generation" τα έχω σε Blu-Ray Rip 1080p. Την αυθεντική σειρά την είχα αγορασμένη ξανά, φυσικά, σε DVDs απ' την "Odeon", όπως και άλλους 2 κύκλους του "Star Trek: The Next Generation" και έναν του "Star Trek: Deep Space Nine", τα οποία είχα παρακολουθήσει με τους αγγλικούς υπότιτλους (είχα νοικιάσει και την 3η "Star Trek: The Next Generation" και κοπιάρει), μέχρι που οι σειρές αυτές ξεκίνησαν να μεταφράζονται, οπότε έστειλα ένα e-mail στην "Odeon" να δω αν σχεδιάζουν να τις κυκλοφορήσουν ξανά με Ελληνικούς, πήρα αρνητική απάντηση και δε ξανασχολήθηκα με αγορές κύκλων. Έκτοτε έχω δει τα πάντα φυσικά και κάποιες fan made ταινίες και σειρές που έχουν μεταφραστεί, φτάνονας μέχρι την τελευταία διαδικτυακή "Star Trek: Short Treks". Ποτέ δε κατάλαβα γιατί "αντίπαλο δέος" μιας και τα franchise αυτά δε σχετίζονται μεταξύ τους, ξεκάθαρα βέβαια τα "Star Trek" απευθύνονται σε ενήλικες ενώ τα "Star Wars" τραβάνε και μικρότερες ηλικίες. Σταματώ εδώ γιατί το χ&$%#ε το θέμα... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Οι σπανιες εκδοσεις του Κινγκ μεταπωλουνται ακριβα! Η οργή επειδή περιέχει μια ιστορία που ο Κινγκ απαγόρεψε να ξανατυπωθεί πουλιέται στην Ελλάδα 100 - 200 ευρώ.

Οπότε και οι ακριβές κασετίνες που κυκλοφόρησαν θα κρατήσουν σε μεταπώληση τουλάχιστον την τιμή που έχουν και τώρα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ενημερωτικό mail του Κλειδάριθμου.

 

97deed9f-d37c-4cbc-8e25-db0a06d3dadf.png
bb2efc4a-f89d-4298-a72f-2df58a7d2409.png

Σε ένα «Νεκρωταφίο ζώων» δύνανται να παρατηρηθούν «Απρόσμενες αναταράξεις» αν κατά τη διάρκεια μιας «Νυχτερινής βάρδιας» εμφανιζόταν μια κοπέλα, ονόματι «Κάρι». Ίσως;
Ευτυχώς, ο μεγαλύτερος δημιουργός του Φανταστικού και του Τρόμου, ο θρύλος της pop culture, τα εξιστορεί καλύτερα. Ένα ολοκαίνουργιο βιβλίο και τρειςεπανακυκλοφορίες  του Stephen King πλημμυρίζουν τα ράφια το 1ο εξάμηνο του 2019.

d6ef78b7-edc4-4a3a-b0b8-919bd2a60f08.jpg

Τρομ-ακτικά νέα!


Με πωλήσεις άνω των 350 εκατομμυρίων αντιτύπων, σε παγκόσμια κλίμακα, ο Stephen King είναι είδηση φοβερή από μόνος του. Το γεγονός, μάλιστα, πως δύο έργα του μεταφέρονται αυτή την περίοδο στη μικρή και μεγάλη οθόνη, προσελκύει μια νέα γενιά θεατών-αναγνωστών κι αναζωπυρώνει το ενδιαφέρον των Πιστών Αναγνωστών, που αναμένουν με αγωνία κάθε επανακυκλοφορία.
13ea7bf9-4b95-4502-865a-077cc5047e49.jpg
 

Η «Κάρι» είναι το 1ο μυθιστόρημα του King, με έτος δημοσίευσης το 1974. Ετοιμάσου να συναντήσεις έναν ζωντανό εφιάλτη, ένα χάρισμα που μετατρέπεται σε θανατηφόρο όπλο και σπέρνει τον τρόμο και την καταστροφή.

Βρίσκεται ήδη στα βιβλιοπωλεία!

Τι περιμένεις;

Το «Νεκρωταφίο ζώων», το διαβολικό μυθιστόρημα που θα βρεις στα ράφια από τις 12 Μαρτίου, βγαίνει στις κινηματογραφικές αίθουσες στις 4 Απριλίου από την ODEON. Είναι Νο1 bestseller των New York Times, ενώ η The Washington Post το έχει χαρακτηρίσει «άγριο, δυνατό και ανατριχιαστικό»!

c00f6728-2087-4d25-a5dc-003dd11b8431.jpg

Η πρώτη συλλογή διηγημάτων του Stephen King, η «Νυχτερινή βάρδια»επανακυκλοφορεί στις 10 Απριλίου. Στις συνολικά 20 ιστορίες της, το γνήσιο στοιχείο του τρόμου όπως και η φρίκη έχουν φυσικά την τιμητική τους.

Στις 12 Ιουνίου μπορείς να αναμένεις 17 «Απρόσμενες αναταράξεις» σε όλους τους εναέριους -και μη!- χώρους. Η Ανθολογία -ολοκαίνουργιο έργο!- την οποία επιμελήθηκαν ο Stephen King και ο επίσης συγγραφέας Bev Vincent, είναι εμπνευσμένη από τη φοβία (ή μήπως το μίσος;) του King για τα αεροπλάνα. Γνωστά ονόματα της θριλερο-φαντασίας όπως ο  Sir Arthur Conan Doyle, ο Roald Dahl, o  E. Michael Lewis και άλλοι “απογειώνουν” τις δικές τους αυτούσιες 16 ιστορίες και 1 ποίημα. Στην Ανθολογία συμμετέχει και ο ίδιος ο Stephen King με δική του, νέα ιστορία. Φυσικά, μετά από αυτό, οι καλοκαιρινές σου διακοπές με το αεροπλάνο, δεν θα είναι ποτέ πια ίδιες. Αλλά καλύτερες! (ή ίσως και όχι …)

Το 2ο εξάμηνο του 2019 αναμένονται ένα ολοκαίνουργιο δημιούργημα, ένα παλιό του βιβλίο που δεν κυκλοφόρησε ποτέ στα Ελληνικά και η επανέκδοση του«Μίζερι».
Μείνετε συντονισμένοι!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4557 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Χωρίς να έχω διαβάσει το βιβλίο, φαίνεται πολύ δυνατό. :wow: 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Άλλο πάλι τούτο. Η Bell ανακοίνωσε πως θα βγάλει σε β' έκδοση το Δόκτωρ Ύπνος σε μερικές μέρες, και από την τιμή καταλαβαίνω πως θα είναι σε έκδοση βιβλιοπωλείου, και πως απλά δεν έχουν ακόμα αλλάξει την μακέτα του εξώφυλλου!

 

DrYpnosB.png

 

Τι έγινε, κλάταρε ο Κλειδάριθμος με τις συνεχείς εκδόσεις του Βασιλιά και δεν τον έχει πλέον αποκλειστικότητα; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και το Αυτό, σε δύο τόμους θα επανεκδοθεί.

 

(ISBN:978-960-461-957-3). Το Αυτό, Τόμος Ι / Stephen King


Ακυρώνει το (ISBN:978-960-461-787-6). Το αυτό / Stephen King
 

Τίτλος :Το Αυτό, Τόμος Ι

Τύπος Μέσου:έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ

Συντελεστές:Stephen King, Συγγραφέας ; Έφη Τσιρώνη, Μεταφραστής

Εκδότης:Αθήνα [GR] : Εκδόσεις Κλειδάριθμος

Έτος Έκδοσης:2019

Layout:14x20,5

ISBN:978-960-461-957-3

Γλώσσες :Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)

Ημ/νία Παραχώρησης :11/04/2019

 

(ISBN:978-960-461-958-0). Το Αυτό, Τόμος ΙΙ / Stephen King

Ακυρώνει το (ISBN:978-960-461-788-3). Το αυτό / Stephen King

Τίτλος :    Το Αυτό, Τόμος ΙΙ
Τύπος Μέσου:    έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές:    Stephen King, Συγγραφέας ; Έφη Τσιρώνη, Μεταφραστής
Εκδότης:    Αθήνα [GR] : Εκδόσεις Κλειδάριθμος
Έτος Έκδοσης:    2019
Layout:    14x20,5
ISBN:    978-960-461-958-0
Γλώσσες :    Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)
Ημ/νία Παραχώρησης :    11/04/2019

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αφού έχει ήδη επανεκδοθεί από το 2017 σε δύο τόμους από τον Κλειδάριθμο. :) 

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ναι, έχεις δίκιο. Για κάποιο λόγο το μυαλό μου κόλλησε και νόμιζα πως είχε να κάνει με το The Stand.

Καταραμένος πονοκέφαλος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  103
  • Content Count:  5171
  • Reputation:   55361
  • Achievement Points:  5342
  • Days Won:  265
  • With Us For:  5206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Το γήρας ου γαρ έρχεται μόνον! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.