Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΠΕΡΣΕΠΟΛΙΣ


Kabuki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΠΕΡΣΕΠΟΛΙΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Marjane Satrapi
Σχέδιο:
Marjane Satrapi
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
2006
Εξώφυλλα:
2 + 2 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
2
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Κοινωνικό
Περιοδικότητα:
Ακανόνιστη
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
164 (1), 200 (2)
Χρώμα:
Ασπρόμαυρο (ΑΜ)
Μετάφραση:
Γεωργία Τσάκωνα, Μελίττα Γκουρτσογιάννη
Προέλευση:
Ιρανική
ISBN:
960-8085-03-9 (1), 978-960-8085-04-6 (2)

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΠΕΡΣΕΠΟΛΙΣ

Persepolis_0001.jpg


Persepolis1_Stoixeia01.JPG Persepolis1_Stoixeia02.JPG

 

Persepolis_0002.jpg


Persepolis2_Stoixeia01.JPG Persepolis2_Stoixeia02.JPG

Η ιστορία είναι λίγο πολύ γνωστή σε όλους.
Στον πρώτο τόμο, η μικρή Σατραπί μας αφηγείται την πολυτάραχη ιστορία του Ιράν από το Σάχη στην Ισλαμική επανάσταση και τον πόλεμο Ιράν - Ιράκ. Πως είδε και βίωσε, μέσα από τα παιδικά της μάτια τις πολιτικοκοινωνικές αλλαγές της χώρας της.
Στο δεύτερο τόμο, έφηβη πια, πηγαίνει στην Ευρώπη, όπου ανακαλύπτει τη σκληρότητα και τις αντιφάσεις και του δυτικού τρόπου ζωής. Γυναίκα πια, γυρίζει στο Ιράν για να ξαναεπιστρέψει στο Παρίσι κάποια χρόνια αργότερα.

Όχι, δεν είναι ιστορικό το κόμικ, ούτε αυτοβιογραφικό δράμα. Είναι ένα έργο με μεγάλες δόσεις γλυκόπικρου χιούμορ, νοσταλγίας, συγκινητικές στιμές και έντονες κορυφώσεις... Δεν ξεπέφτει σε ευκολίες του στυλ " λυπηθείτε μας δυτικοί", ούτε γίνεται μελό. Στόρυ με ρυθμό, που δεν γίνεται βαρετό ούτε στιγμή
Είναι ένα κόμικ με πολύ τσαμπουκά, που αν μη τι άλλο είναι σε θέση να αποκαλύψει κομμάτια της "ανατολής" που απέχουν πραγματικά πολύ από τον κλισαρισμένο τρόπο που τα αντιλαμβανόμαστε όλοι εμείς, παιδιά του δυτικού κόσμου.

Το σκίτσο είναι μίνιμαλ, σίγουρα δεν εντυπωσιάζει, υποστηρίζει όμως πολύ καλά την ιστορία.

Και με ένα επιπλέον κέρδος για τον κόσμο των κόμικς...Μέσα από τη φωνή και το πενάκι μιας γυναίκας γεννημένης στο μουσουλμανικό κόσμο φτιάχνεται ένα κόμικ που χωρίς να είναι εύπεπτο, κατάφερε να κοινωνικοποιήσει πολύ περισσότερο το είδος και να διαβαστεί κι από πολύ κόσμο που ουδέποτε είχε ενδιαφερθεί ως τώρα για τα κόμικς. Κι έγινε επίσης ιδιαίτερα αγαπητό στο γυναικείο κοινό των κόμικς που μεγαλώνει όλο και περισσότερο τα τελευταία χρόνια.
Στην Ελλάδα εξαντλήθηκε πολύ γρήγορα η πρώτη έκδοση και ακολούθησε σύντομα δεύτερη.΄
Βέβαια δεν είναι τυχαία η τόση επιτυχία του Περσέπολις σε Ευρώπη και Αμερική . Με τόσα που συμβαίνουν στην παγκόσμια πολιτική σκακιέρα και το Ιράν στο στόχαστρο είναι λογικό να παρουσιάζουν μεγάλο ενδιαφέρον εκδοτικές κινήσεις με θέματα που έχουν να κάνουν με το Ιρανικό καθεστώς.

Η ταινία κινουμένων σχεδίων που ακολούθησε, στο ίδιο κλίμα και σε παραγωγή της Σατραπί, το διέδωσε ακόμα περισσότερο. Προσωπικά μου άρεσαν πολύ και το κόμικ και η ταινία.

Στη Γαλλία κυκλοφόρησε σε 4 τόμους και στην Αμερική σε 2 τόμους, όπου κατόπιν βγήκε και ολόκληρο σε ένα τόμο.
Η ελληνική έκδοση είναι πολύ καλή, αλλά είναι και αρκετά ακριβή. Η Αμερικάνικη έκδοση είναι αρκετά φτηνότερη, για όποιον ενδιαφέρεται.

 

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ ΤΗΣ MARJANE SATRAPI

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Thanx Kabuki! Ένα απο τα καλύτερα κόμικ που έχω διαβάσει ποτέ! Η αλήθεια είναι ότι στην αρχή το προσέγγισα με δυσπιστία, αλλά με κέρδισε απο τις πρώτες κιόλας σελίδες.

 

Εναλλακτική πρόταση (όχι κόμικ) "Το Άσπρο Μπαλόνι".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φαίνεται πάρα πολύ καλό όπως και η animated ταινία! Ευχαριστώ για την παρουσίαση και τις πληροφορίες! Θα το αναζητήσω οπωσδήποτε :thanks::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ένα απίστευτο ιστόρημα (δεν μπορώ να το περιορίσω στο χώρο του κόμικ, αφού τα συναισθήματα που μου γέννησε δε μου τα γέννησε ούτε το καλύτερο βιβλίο). Ζούμε μπροστά μας τρισδιάστατο τον αποπροσανατολισμό των κατοίκων του Ιρα΄ν, τους αγώνες τους για την αποπομπή του εγκληματία Σάχη, τομ εμφύλιο που ακολούθησε, την επέμβαση των Άγγλων, την καθιέρωση των μουτζαχεντίν στην εξουσία, τους θρησκευτικούς και κοινωνικούς περιορισμούς των κατοίκων, όλη τη σύγχρονη άγνωστη στους Ευρωπαίους ως προς την αντικειμενικότητά της. Και μια κοπέλα αποφασίζει να φύγει μακριά από όλα αυτά, μόνη και χωρίς χρήματα. Η ζωή στην Αυστρία δύσκολη, καταφεύγει στα ναρκωτικά, πεινάει, ζει όμως τελείως διαφορετική κουλτούρα, έρχεται πρώτη φορά σε επαφή με το αντρικό σώμα, αλλάζει. Κι όταν όλα καταρρέουν, επιστρέφει στην πατρίδα της για να τελειώσει τις σπουδές της. Παντρεύεται κι εκεί χανει τελείως την πραγματική της ταυτότητα. Δεν ξέρει ποια είναι, πού πάει, τι θέλει. Και τα πράγματα ως προς την εμφάνιση της γυναίκας στο Ιράν χειροτερεύουν. Όλοι περιμένουν ένα καλύτερο μέλλον που δεν έρχεται. Μια απίστευτη ιστορία που ντύνεται ακόμη καλύτερα με τη δωρικότητα και την ένταση του ασπρόμαυρου σχεδίου. Απίστευτα βιώματα της συγγραφέως, καυτές αλήθειες που πονάνε (πώς βλέπει τη συγχρονη ιστορία του τόπου του ο μέσος Ιρανός κι όχι η τιβί), φονταμενταλισμός, καταπίεση της γυναίκας, πάρα πολλα πράγματα περνάνε μπροστά και πίσω από τις γραμμές και το σκίτσο. Μπράβο της που κατάφερε να ξεφύγει για δεύτερη φορά από όλα αυτά και να σταδιοδρομήσει στη Γαλλία, έστω και πληρώνοντας το βαρύτερο τίμημα, την απόσταση από τα αγαπημένα της πρόσωπα. Εξαιρετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

thnx Kabouki για την παρουσίαση. :efxaristo:

από τα κορυφαία κόμιξ που έχω διαβάσει ποτέ! :beer6::peace:

 

 

persepolis.jpg

http://www.readingeagle.com/blog/moviehouse/persepolis.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1957
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

Έξαιρετική παρουσίαση, :cheers3:, για ένα εξαιρετικό κόμικ,

1logo_s.jpg

που μεταμορφώθηκε σε μια δυνατή ασπρόμαυρη ταινία που αξίζει να την προτείνετε σε φίλους!

 

 

 

Υ.Γ. ...γιατί για σταθεί τόσο δυνατά, ένα κόμικ, και μάλιστα ασπρόμαυρο στο ¨πανί¨, σημαίνει πως τα`χει!!!!

 

 

http://www.athinorama.gr/cinema/movie_images/8378/1logo_s.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Persepolis - Eye of the Tiger

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ένα από τα βιβλία που διδάσκεται στα αμερικάνικα σχολεία είναι και το Περσέπολις. Δεν ξέρω πως γίνεται η μελέτη του και η διαδικασία ανάλυσής του, αλλά γίνεται! Το καλύτερο που μπορώ να παραθέσω είναι τα σκίτσα της Μαφάλντα και του Reizer στο παλιό βιβλίο της Γλώσσας του Γυμνασίου (ναι καλά, το σώσαμε). Το βιβλίο ζητήθηκε να απαγορευτεί να διδάσκεται στα σχολεία του Σικάγο, αλλά να παραμένει στη δανειστική βιβλιοθήκη τους για όποιον ενδιαφέρεται. Η σκέψη πίσω από αυτήν την κίνηση είναι λόγω των βίαιων σκηνών που έχει. Όπως σχολιάζουν the district released images from the graphic novel depicting a man being whipped, burned with an iron and urinated on. Η δημιουργός σχολιάζει ότι είναι απαράδεκτο να θεωρείται ότι φοβίζουν και ταράζουν ασπρόμαυρα σκιτσάκια τα παιδία, όταν αυτά έχουν δει πολύ χειρότερα στην καθημερινή τους ζωή.

 

post-3787-0-87598700-1363713742_thumb.jpg

 

Και οι δυο πλευρές φαίνεται να έχουν δίκιο. Αλλά θα έλεγα ότι η Σατράπι έχει περισσότερο. Μιλάμε για δημόσια σχολεία και ηλικίες 13 ετών.

 

Η πλάκα είναι ότι εμείς κλείνουμε τις δανειστικές βιβλιοθήκες των σχολείων και γυμνασίων για να εξοικονομήσουμε εκπαιδευτικό δυναμικό και να κάνει μάθημα σε τάξεις. Τουλάχιστον χαιρόμαστε που ανήγει μια νέα φυλακή στην περιοχή μας και θα έχουμε δουλειές! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49


  • Member ID:  25536
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  326
  • Reputation:   1670
  • Achievement Points:  326
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4266 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πραγματικα ελεος και αισχος, Το περσεπολις ηταν ενα πανεμορφο Κομικ (καθως και το animation) και μακαρι να διδασκοταν σε ολα τα παιδια απο ολες τις ηλικιες Δεν εχει ουτε gore ουτε τιποτα που θα "χαλαγε τα αθωα ματακια των μικρων παιδιων" .... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Kαταπληκτικο κομικ απλά. Τι να πω εγω που δεν εχει ειπωθει απο τους προλαλησαντες; Μονο θα εκφρασω την απορια μου πως δεν υπαρχουν περισσοτερα σχολια στην παρουσιαση αυτη, ΚΑΚΩΣ, πολυ κακως!

 

Συνοπτικα στα της εκδοσης

Την (οντως δυσευρετη) ελληνικη εκδοση μονο σε βιβλιοπωλειο εχω τσεκαρει και δε μου αρεσει και πολυ που δεν εχω εκεινη (μεγαλο μεγεθος,καλο δεσιμο) αντι της πληρους αγγλικης εκδοσης που εχω εγω απο τη Vintage (μικρο μεγεθος, επιφοβη ραχη, αλλα και πολυ φθηνοτερη)

 

Στα του κομικ τωρα η πλοκη εχει οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω. Κατεδαφιζει αβιαστα πολλα στερεοτυπα που εχουμε εμεις οι "δυτικοι" για τη ζωη και τους ανθρωπους εκει περα και αυτο χωρις μιζερια και μαυριλα. Επειδη λιγο πολυ τα θετιακ εχουν ηδη ειπωθει περναω κατευθειαν σε αυτο που με χαλασε καπως και δεν ηταν αλλο απο το τελος. Η Σατραπι κοβει τη διηγηση στο σημειο που φευγει ξανα για το Παρισι. Δε μου αρεσε, σαν να κοβεις μια ταιναι αμεσως εμτα τη νικη στην τελικη μαχη. Θα θελα να μαθω και τι γινεται λιγο παρακατω,εστω και συνοπτικοτερα ή εστω σε ενα γραπτο κλεισιμο, οπως αυτα που που παιζουν στις ταινιες με το μελλον των ηρωων πριν πεσουν τα credits. Πού και πώς εγινε η πρωτη επαφη με τα κόμικς; πώς της ηρθε η ιδεα να πει την ιστορία της; Πώς ειδαν οι δαιφοροι εκδοτες την ιδέα αυτή; Θεωρω οτι υπήρχε και αλλο υλικό εκει περα :)

 

Ως προς το σχεδιο ειναι φοβερο πως ενα τοσο "ατσαλο" (αλλα συνεπεστατο) σχεδιο φαινεται τοσο ωραιο και ξεκουραστο στο ματι. Σε συνδυασμο με τους αμεσους διαλογους και τα μικρα-μεστα κεφαλαιακια το κομικ αυτο φευγει κυριολεκτικα νερο!

 

Απο τα καλυτερα αναγνωσματα της χρονιας, κριμα που το καθυστερησα τοσο.

Προτεινεται σε ολους και το κατατασσω με τα μπουνια στα "κομικ που κανουμε δωρο σε φιλους μας που δε διαβαζουν κομικς ουτε τα θεωρουν κατι το αξιολογο"

 

8,5/10 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ο πρώτος τόμος είναι εξαιρετικός, δεν έχω να προσθέσω πολλά πράγματα πέρα από το πόσο έντονα σου περνάει την αγωνία και την αβεβαιότητα του πολέμου μέσα από τα παιδικά μάτια. Ένα κόμικ που πολλοί πρέπει να διαβάσουν μπας και καταλάβουν διάφορα πράγματα που αγνοούν. Ειδικά οι στιγμές που για πρώτη φορά η μικρούλα συνειδητοποιεί σε τι κίνδυνο βρίσκεται και αυτή και οι δικοί της κατά την διάρκεια του άτυπου εμφυλίου σε καθηλώνουν.

 

Το σχέδιο αν και απλοϊκό κάνει ακριβώς την δουλειά του και τα μικρά μαζεμένα κεφάλαια δεν σε κουράζουν καθόλου ενώ σε κρατάνε έντονα μέσα στις εξελίξεις. Όποτε διαβάσω και τον δεύτερο τόμο με την "εξορία" της και τα ενήλικα χρόνια θα επανέλθω.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προτεινεται σε ολους και το κατατασσω με τα μπουνια στα "κομικ που κανουμε δωρο σε φιλους μας που δε διαβαζουν κομικς ουτε τα θεωρουν κατι το αξιολογο"

 

Αρκεί να βρούμε τον δεύτερο,εξαντλημένο,τόμο...! :P

 

Έχω τον πρώτο τόμο και δεν τον ξεκινάω μέχρι να βρω τον δεύτερο...! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3748 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σε τιμή λίγο πιο κάτω από την ονομαστική τον β' τόμο τον βρήκα/μου βρήκαν 2 φορές όσο έψαξα στο μήνα που πέρασε.

 

 

Μέχρι που μου τον βρήκε ο ευεργέτης μου  :godfather:

 

Αρκεί να βρούμε τον δεύτερο,εξαντλημένο,τόμο...! :P

 

Έχω τον πρώτο τόμο και δεν τον ξεκινάω μέχρι να βρω τον δεύτερο...! :)

Επεξεργασία από totally_wired
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σε τιμή λίγο ποιο κάτω από την ονομαστική τον β' τόμο τον βρήκα 2 φορές όσο έψαξα στο μήνα που πέρασε.

 

 

Μέχρι που μου τον βρήκε ο ευεργέτης μου  :godfather:

 

Καλά,μην νομίζεις ότι κι εγώ το κυνηγάω,απλά στα βιβλιοπωλεία που γυρίζω δεν υπάρχει...!Δεν έχω ψαχτεί ζεστά για μεταχειρισμένο ή για κανένα ξεχασμένο,σε κανένα ξεχασμένο κομικσάδικο...! :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ενόψει της επίσκεψης της Σατραπί, διάβασα τον πρώτο τόμο. Πραγματικά σπουδαίο κόμικ. Προοδευτικά όλο και βελτιώνεται, όλο γίνεται και πιο θλιβερό, όλο και περισσότερο μου άρεσε. Μπορεί το σχέδιο να μην εντυπωσιάζει (προσωπικά προτιμώ το παρόμοιο, αλλά πιο στυλιζαρισμένο σκίτσο του Το Παιχνίδι των Χελιδονιών), αλλά κάνει μια χαρά τη δουλειά του. Είναι κυριολεκτικά μετρημένα στα δάκτυλα του ενός χεριού τα κόμικς που με συγκίνησαν τόσο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΠΕΡΣΕΠΟΛΙΣ
  • 2 years later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2088
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικατάστηθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του 1ου τεύχους.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to ΠΕΡΣΕΠΟΛΙΣ

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.