Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το μεγαλύτερης συναισθηματικής αξίας τεύχος που έχετε


apostas

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δύο πραγματικά υπέροχα τεύχη. Είναι από αυτά που κι εμένα με κάνουν να θυμάμαι με νοσταλγία την εποχή που τα πρωτοδιάβασα   :sun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν ήξερα ότι υπάρχει ένα τέτοιο θέμα και σκεφτόμουν κάποια στιγμή να ξεκινήσω ένα.

Το δικό μου μεγαλύτερης συναισθηματικής αξίας είναι δίχως σκέψη "Ο Γύρος της Γαλατίας".

Μου το είχαν χαρίσει πριν πολλάαααα χρόνια και είναι το πρώτο μη ντισνεϊκό κόμικ που πέρασε στην κατοχή μου.

Η ράχη έχει χαλάσει σημαντικά, υπάρχει σκίσιμο στο εξώφυλλο, αλλά παραμένει ένα κόμικ που με τίποτα δεν θα αποχωριζόμουν. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αγαπητοί κύριοι καλησπέρα σας .Το αγαπημένο μου κόμικ είναι, το τεύχος της σειράς Κόναν ο Βάρβαρος με αριθμό 135 .Παρότι απο παιδί δεν διάβαζα τις περιπέτειες του εν λόγω ήρωα , εν τούτοις το τεύχος αυτό με έκανε να αγαπήσω κεραυνοβόλα  τον συγκεκριμένο ήρωα .Και έκτοτε, :sun:  :sun:  :sun:  είμαι μεγάλη φάν.Χάρη σε αυτον γνώρησα και μεγάλους καλλιτέχνες όπως ο Φραζέττα και ο Αλκατένα Ενρίκε όπως και ο Μπουσέμα.Και επειδή το είχα χάσει χάρη σε εσάς και το Φόρουμ το απέκτησα στα χέρια μου και είμαι πολύ χαρούμενη.Το έχω δίπλα στο κρεβάτι μου και κάθε βράδυ ξαναδιαβάζω τις ιστορίες του σαν να είναι πρώτη φορά.Βεβαίως προ ημερών αγόρασα και αλλο τευχος το 136 οπου έχει έργα του Αλκατένα (που ει΄ναι ο νέος μου αγαπημένος καλλιτέχνης ) και σιγά σιγά θα αποκτήσω όλα τα τεύχη .Ομως το 135 είναι αξεπέραστη αγάπη και το έχω σαν κόρη οφθαλμού.Σας ευχαριστώ και καλό σας βράδυ :respect:  :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  31062
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  632
  • Reputation:   8878
  • Achievement Points:  931
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Υπάρχουν αρκετά κόμικς των αγαπημένων τίτλων της παιδικής μου ηλικίας που έχουν συναισθηματική αξία για μένα. Πάντα συνδυάζονται με κάτι από τη ζωή μου.

Ακόμα και σήμερα, μετά από 35-40 χρόνια, θυμάμαι που ήμουν, πως ένοιωθα, ακόμα και πως μύριζε γύρω μου όταν διάβαζα κάποια από αυτά.

Θυμάμαι από που και με ποιόν τρόπο αγόρασα ή κέρδισα στο παιχνίδι της γειτονιάς, κάποια άλλα από αυτά. Θυμάμαι πιο ήταν το πρώτο που αγόρασα εγώ ο ίδιος...

Αλλά τελικά θα πρωτοτυπήσω σ' αυτή την ενότητα λέγοντας ότι τη μεγαλύτερη συναισθηματική αξία για μένα την έχει ένα κόμικ που δεν το έχω!

Ένα τεύχος της Περιπέτειας των εκδόσεων ΤΕΟ-Γκρέκα, το 89 που είχε εκδοθεί (όπως ανακάλυψα πολύ αργότερα) τον Φλεβάρη του '72 και που το είχε αγοράσει ο πατέρας μου.

Μην ξέροντας καλά-καλά να διαβάζω και προτιμώντας το από την Πατριδογνωσία του Δημοτικού, το ξεφύλλισα, αλλά κάποιες εικόνες του με τρόμαξαν πολύ.

Έτσι σήμερα ψάχνω να βρω το μοναδικό κόμικ που με έκανε να ...κατουρηθώ το βράδυ στον ύπνο μου!

Που θα μου πάει, θα το βρω... ;)

Επεξεργασία από retromanis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το σπαθί των πάγων θυμάμαι το είχα πάρει από το χωριό μου όταν ήμουν περίπου 9-10 χρονών. Από τότε το έχω διαβάσει ούτε λίγο ούτε πολύ, περίπου 30 φορές. Αφού υπέστη μουσκέματα, σκισίματα, τα χέρια της μικρής ξαδέρφης μου, και γενικά ό,τι χειρότερο μπορεί να συμβεί σε ένα κόμικ, το ξαναβρήκα πρόσφατα σε ένα περίπτερο μέσα στην ζελατίνα του σε άψογη κατάσταση. Το παλιό, γεμάτο με σελοτέιπ και συρραπτικά, το έδωσα σε ένα παιδί και κράτησα για εμένα το "καλό". Εν τέλει, διαπίστωσα πως δεν μου έκανε τόση αίσθηση να διαβάσω ένα κολλαριστό Σπαθί των Πάγων, ίσως επειδή είναι η μόνη ιστορία που μου είχε κάνει τόση εντύπωση και το διάβαζα ασταμάτητα, με αποτέλεσμα να έχω μεγαλώσει με αυτό το τεύχος.

 

Τώρα αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα με τα 7 Θαύματα των παπιών. Αν και πριν λίγες εβδομάδες το βρήκα καινούργιο στη ζελατίνα του, το σκισμένο/διαλυμένο/κατεστραμμένο που έχω ήδη δεν το αλλάζω με τίποτα. Βλέπετε, το είχα αγοράσει την ίδια εποχή με το Σπαθί των Πάγων, για αυτό και έχει περάσει πάνω κάτω από τις ίδιες δοκιμασίες :D

Φαντάζομαι ότι η κατάσταση που περιγράφεις είναι κάτι σαν αυτό που φαίνεται στις πιο κάτω φωτογραφίες. Εγώ όμως κράτησα όλα τα αντίτυπα  :D :D :D

post-30580-0-16054900-1490281669_thumb.jpg     post-30580-0-68414200-1490281677_thumb.jpg     post-30580-0-04050600-1490281675_thumb.jpg

 

 

 

 

Εμένα μου είναι πολύ δύσκολο να ξεχωρίσω ένα μόνο τεύχος μεγαλύτερης συναισθηματικής αξίας. Υπάρχουν αρκετά που τα διάβασα εκατοντάδες φορές, κάποια που μου θυμίζουν ωραίες εποχές, άλλα που μου πήρε χρόνια για να τα βρω....κλπ κλπ.

 

Αυτά που μου έρχονται τώρα στο μυαλό είναι: Το Κόμιξ #4 (το πρώτο τεύχος που αγόρασα μόνος μου), το Σπαθί των Πάγων και τα Μίκυ Μάους που είχαν τη 2η του ιστορία, τα Μίκυ Μάους με τον Σαντοντάκ και την Επιχείρηση Φύλλο, κάποια Λούκυ Λουκ του Ψαρόπουλου, κάποια Μεγάλα Μίκυ και παλιά Κόμιξ με ιστορίες του Καρλ Μπαρκς, η Βαβούρα αρ.55, το Μίκυ Μάους 200 (του οποίου μου έμεινε μόνο το εξώφυλλο), αρκετά Κλασσικά Εικονογραφημένα που με έβαλαν από 6-7 χρονών στον κόσμο της λογοτεχνίας,  .......  και ο κατάλογος συνεχίζεται.

 

Ένα συγκεκριμένο που δεν θα ήθελα ποτέ να το χάσω -ένα πραγματικά αγαπημένο τεύχος- είναι αυτό:

post-30580-0-76540200-1490282336_thumb.jpg

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.