Μετάβαση στο περιεχόμενο

LE TRIANGLE SECRET [ DIDIER CONVARD, PIERRE WACHS, GINE, DENIS FALQUE, GILLES CHAILLET ]


ngramm

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9468
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6291 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  54

1.jpg


Πρόκειται για δημοφιλέστατη στη Γαλλία σειρά της Glenat BD ο πρώτος τόμος της οποίας κυκλοφόρησε τον Απρίλιο του 2000. Πληροφορίες για όλους τους τόμους της σειράς (και όσους σχετίζονται με την σειρά) που κυκλοφόρησαν μέχρι σήμερα από την Glenat εδώ.

Περισσότερες πληροφορίες για τους Γαλλομαθείς εδώ.
 

 

Δεν μπορώ να κάνω μια ολοκληρωμένη παρουσίαση της σειράς, αφού έχω διαβάσει και προσπάθησα να μεταφράσω μόνο τον πρώτο τόμο της σειράς (δείτε εδώ)


2.jpg

 

Θα παραθέσω απλά μια πρώτη δική μου άποψη μετά από την ανάγνωση/μετάφραση του πρώτου τόμου:
 

Παράθεση

Το κόμικ αυτό, αν και εμφανώς μυθιστόρημα, εμένα με σόκαρε περισσότερο από τον Κώδικα Ντα Βίντσι, ιδίως με τις πολλές ιστορικές αναφορές του (που θέλουν να δώσουν "αληθοφάνεια στην ιστορία"), τις αναφορές στην Γαλλική μασονία (παρέλειψα τον όρο "Γαλλική", όπως και ο Ισπανός μεταφραστής) και τις πολυάριθμες "άμεσες" επιθέσεις κατά του Χριστού και της δομής της Ρωμαιοκαθολικής εκκλησίας. Προφανώς εκεί οφείλει και την μεγάλη εμπορικότητά του, εκτιμώ όμως ότι κάτι αντίστοιχο στην Ελλάδα θα προτιμούσε απίστευτες αντιδράσεις από εκκλησιαστικούς και παρα-εκκλησιαστικούς κύκλους και αποκλείεται να κυκλοφορούσαν 10 τόμοι σε 8 χρόνια, όπως έγινε στην Γαλλία.

Μπράβο στους Γάλλους λοιπόν για την ελευθερία της σκέψης που πάντα τους χαρακτηρίζει και την ανεκτικότητα που δείχνει η εκκλησία τους.

 

Νομίζω πολύ χρήσιμες θα σας φανούν οι απόψεις ενός ανώνυμου κριτικού που μεταφράζω από τα Ισπανικά από εδώ
 

Παράθεση

Αρχικά, ας τονιστεί ότι "Το μυστικό τρίγωνο" εκδόθηκε τον Απρίλιο του 2000, δηλαδή ακριβώς 3 χρόνια πριν τον "Κώδικα Ντα Βίντσι".

Αυτή η διευκρίνηση είναι απαραίτητη, έτσι ώστε να μην θεωρηθεί ότι το κόμικ είναι μία από τα πολλές "συνέχειες" ή "αντιγραφές" του αμφιλεγόμενου βιβλίου, δεδομένου ότι το συγκεκριμένο κόμικ βασίζεται στις ίδιες υποθέσεις ή μύθους με το γνωστό best-seller, δηλαδή: ο Ιησούς από τη Ναζαρέτ δεν πέθανε στο σταυρό,

συμβίωσε με την Μαρία Μαγδαληνή, με την οποία είχε παιδιά και οι απόγονοί του καταδιώχθηκαν από μία θρησκευτική ομάδα υπό τις διαταγές του Βατικανού και προστατεύθηκαν από μία άλλη θρησκευτική ομάδα, από τους οποίους προέκυψαν οι Ναΐτες, οι Καθαροί (Cathars) και άλλες αιρέσεις.

Το "Μυστικό τρίγωνο" είναι ένα από τα έργα που που βασίστηκαν σε αυτούς τους ετερόδοξους χριστιανικούς θρύλους.

Αυτή η πληθώρα "παραλλαγών πάνω στο ίδιο θέμα" που δημοσιεύτηκαν εδώ και χρόνια και πέρασαν απαρατήρητες κάνουν ανεξήγητη την επιτυχία του "Κώδικα Ντα Βίντσι", που ήταν ένα ανάμεσα σε πολλά και όχι ακριβώς το καλύτερο.

Το κόμικ ξεκινάει με μια σύντομη εισαγωγή στην οποία τα μέλη μιας αίρεσης σύγχρονης του Ιησού θάβουν κάποιον που ονομάζουν "Δάσκαλο". Στην κανονική αφήγηση, ο πρωταγωνιστής είναι ένας νέος ερευνητής, ο Ντιντιέ Μόσελε, που διευθύνει μια ομάδα που ερευνά χειρόγραφα της Νεκράς Θάλασσας. Επιπλέον, ανήκει σε μια μασονική στοά, ένα μέλος της οποίας εξαφανίζεται μυστηριωδώς ακολουθώντας τα ίχνη του τάφου του Ιησού. Από αυτό το σημείο, ο σεναριογράφος Ντιντιέ Κονβάρ εξιστορεί μία ιστορία με πολλές ίντριγκες (σημ. μεταφραστή: και πολλές αναφορές σε πραγματικά ιστορικά στοιχεία) συνδυάζοντας πολλά συστατικά: σκοτεινές συνωμοσίες, χαμένα ευαγγέλια, διεφθαρμένοι καρδινάλιοι, εγκαταλελειμμένα ερμητήρια και πολλά άλλα.

Μία ιδιοτυπία του "Μυστικού Τριγώνου" είναι ότι έχει πολλαπλούς σχεδιαστές, συγκεκριμένα τους: Gilles Chailet, Denis Falque, Christian Gine and Pierre Wachs, κάθε ένας από τους οποίους είναι υπεύθυνος της εικονογράφησης μίας από τις παράλληλες ιστορίες που συμβαίνουν σε διαφορετικούς χρόνους. Παρόλα αυτά, το στυλ εικονογράφησης διατηρεί σημαντική ομοιογένεια. Ας σημειωθεί επίσης ότι τα εξώφυλλα είναι δημιουργίες ίσως του πιο σημαντικού σχεδιαστή από αυτούς που παίρνουν μέρος, του Andre Juillard.

 

 

Ο πρώτος κύκλος ολοκληρώνεται σε 7 τόμους:

I : Le testament du fou (Η διαθήκη του τρελού)

II : Le Jeune Homme au suaire (Ο νεαρός άνδρας με την σινδόνη)

III : De Cendre et d’Or (Από στάχτη και χρυσό)

IV : L’Evangile oublie (Το χαμένο Ευαγγέλιο)

V : L’Infame Mensonge (Το αισχρό ψέμα)

VI : La Parole Perdue (Ο χαμένος λόγος)

VII : L’imposteur (Ο πλαστοπρόσωπος)

 


Ακολούθησε ο δεύτερος κύκλος με τον τίτλο "I.N.R.I." (ήδη κυκλοφόρησαν 4 τόμοι στα Γαλλικά) και σχετικές "σειρές/τόμοι δορυφόροι" (Hertz, Dans le Secret du Triangle,Geometrie Mortelle) της αρχικής σειράς.

Βασικός συγγραφέας των δύο τελευταίων είναι ο Luc Revillon, που έχει δηλώσει για τη σειρά:
 

Παράθεση

Συγκεντρώνει όλα τα χαρακτηριστικά της καλής ίντριγκας: μία εξαφάνιση, μασόνοι, εσωτερισμός, θρησκεία και ιστορία.

 

Και μια ακόμα πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση/κριτική στα Αγγλικά από ένα μέλος μάλλον "μασονικής υφής" οργάνωσης, με αρκετά όμως Spoilers για τους επόμενους τόμους:
 


Φυσικά κάθε άποψή και κριτική σας ευπρόσδεκτη (φυσικά πρώτα διαβάστε το κείμενο για να έχετε και προσωπική άποψη),

αλλά παρακαλώ να κρατήσετε χαμηλά τους τόνους, να το κρίνετε με ανοιχτό πνεύμα σαν κόμικ/μυθιστόρημα και μην οξύνετε τα πνεύματα ακόμη, όπως έγινε από κάποιους κατά την προβολή του "Κώδικα Ντα Βίντσι" στην Ελλάδα.

Ακόμα πιο ευπρόσδεκτη η άποψη από τους Γαλλομαθείς του forum και ιδίως όσους έχουν διαβάσει περισσότερους τόμους από την σειρά, (όπως ο XIII που ξέρω ότι έχει να εκφράσει έντονη άποψη/κριτική για το συγκεκριμένο κόμικ).
 


:beer::peace::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1756
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Τυχαίνει τελευταία να βλέπω την εποχή μας σαν τα χρόνια τη Ρωμαϊκής Αυτοκρατορίας (προ βαρβάρων).

Ο κόσμος είναι μπερδεμένος: θρησκεία, πολιτική, μεταφυσική, όλα ένα τουρλού και όποιος αντέξει...

Ψάχνεται και ψάχνει να βρεί άκρη και αρπάζεται σε ό,τι παραδοξολογία του σερβίρουν. Γι αυτό και πουλάει ο Κώδικας.

Γι αυτό πουλάει και ο Λιακόπουλος (που αν είχε καλύτερο promo θα πούλαγε και στο εξωτερικό...είμαι σίγουρος)

Το κόμικ για όποιον αντέχει τις μπούρδες τύπου Κώδικα δεν είναι κακό. Αρκεί κανείς να γνωρίζει οτι υπάρχουν

δεκάδες ευαγγέλια, των Γνωστικών κυρίως, που καλύπτουν το ίδιο θέμα και είναι και πιο πρωτότυπα.

Εγώ μένω στην επίπονη δουλειά του ngramm και της ομάδας του και θέλω αυτό να επαινέσω. Γιατί το ίδιο το κόμικ

δε με ενθουσίασε.

Επεξεργασία από alagt17
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2295
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σε ευχαριστούμε για την παρουσίαση φίλε ngramm και πραγματικά συγχαρητήρια για τη δουλειά σου!

 

Εγώ απλά θέλω να σχολιάσω κάτι (χωρίς να έχω διαβάσει βέβαια το κόμικ ακόμα - το τονίζω) σχετικά με τα "ιστορικά γεγονότα" και τις πηγές των διαφόρων θεωριών. Την περίοδο του Κώδικα Ντα Βίντσι έκατσα και το έψαξα αρκετά το θέμα και σε διάφορα βιβλία (ξένα κυρίως) και συνειδητοποίησα το εξής: Ο καθένας, προκειμένου να υποστηρίξει μια θεωρία του, "φτιάχνει" τα ιστορικά γεγονότα όπως τα θέλει και όπως τον βολεύουν. Εξάλλου πάντα μια θεωρία συνομωσίας τραβάει πολύ περισσότερο το ενδιαφέρον ενός αναγνώστη ενώ πολλοί δεν ασχολούνται καν για το αν είναι αληθινά τα ντοκουμέντα.

 

Ειδικά τα επιχειρήματα που παρουσίαζε στον Κώδικα, οι πηγές του και γενικά το που βάσιζε τις θεωρίες, ήταν απίστευτα ανακριβή. Και δεν το λέω με βάση θρησκευτικά κριτήρια (ώστε να πει κάποιος "Λογικό δεν είναι να βρήκες κι εσύ "αποδείξεις" ότι αυτά που λέει δεν ισχύουν ώστε να υποστηρίξεις την άποψη σου;"). Καθε άλλο! Ίσα ίσα τα περισσότερα βιβλία που είχα διαβάσει τότε ήταν γραμμένα από άθεους, οι οποίοι όμως ήταν γνώστες της ιστορίας και δε θέλαν να τη βλέπουν να παραποιείται έτσι για το συμφέρον του καθενός...

 

Δε θέλω να ξεκινήσω κάποιο flame war, απλά το αναφέρω μια και σχετίζεται κάπως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6405 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μολις τελειωσα την αναγνωση του 1ου τομου... Καλη επιλογη σειρας ngramm... Το σεναριο δειχνει οτι εχει βαθος και πλοκη, το σκιτσο ειναι συμπαθητικο, σε γενικες γραμμες αξιζει το χρονο που ξοδευει καποιος για να το διαβασει... Well done!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  200
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  49
  • Reputation:   34
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πραγματικά ένα διαμάντι!! Μπράβο και 1000 ευχαριστώ που μου το μάθατε!! Αν θέλετε έχω και τα υπόλοιπα μέρη του 1ου τόμου,δυστυχώς στα γαλλικά...Αν όμως θέλετε τα κάνω upload για να τα μεταφράσετε και να τα μοιραστούμε όλοι.Απλά PM

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.