Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ιστορία και δόξα της Δυναστείας των Ντάκ


AARDVARK

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και βγαινω λιγο offtopic ενα παραδειγμα σε αυτο που λεει ο germanicus19 ειναι μια ιστορια που ειχε εκδοθει στο ΜΕΓΑΛΟ ΜΙΚΥ με κατι ανθρωπομορφες μπαλες (χθονιοι και υποχθονιοι) που ηταν στα εγκατα της γης και κανανε διαγωνισμο τσουληθρας με αποτελεσμα σεισμους και να κινδυνευει το θησαυροφυλακιο και ειχαν σαν επαθλο το καπελο του Σκρουτζ (τεσπα αγαπημενη ιστορια) και ας με διορθωσετε αν κανω λαθος πρεπει να κυκλοφορησε στα πρωτα τευχη του ΚΟΜΙΞ.

Είδατε που υπάρχουν οι "χθόνιοι" τελικά; Γειά σου ρε Φουράκη μεγάλε! Ακόμα και η Disney γνωρίζει και δεν μιλάει! :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Aναφερθηκε παραπανω οτι κυκλοφορησε και στα εβδομαδιαια ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ σε συνεχειες.Τα εξωφυλλα ειναι αυτα

post-2097-1178229577_thumb.jpg

post-2097-1178229678_thumb.jpg

post-2097-1178229842_thumb.jpg

post-2097-1178229991_thumb.jpg

post-2097-1178230028_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Aψογος KILLMATH :clap: :clap:

Μετα απο και τα τελευταια εξωφυλλα ειμαι σιγουρος οτι πιο ενημερωμενο τοπικ για μια συγκεκριμενη εκδοση δεν υπαρχει και αν μη τι αλλο η συγκεκριμενη ιστορια το αξιζει με το παραπανω.

:beer::beer:

Επεξεργασία από AARDVARK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πραγματι!

Να σας πω και ενα κουφο: το παλιο τευχος του Μικυ Μαους που λεει "Ο Δον Αλντο Ντακ και η ατυχια του βασιλια της Αρενας" το ειχα βρει πεταμενο πανω απο κατι περιοδικα που βλεπεις να αφηνουν κατα καιρους διαφοροι διπλα στους καδους για τα σκουπιδια μαζι με ενα αλλο τριψηφιο Μικυ Μαους πριν καμια 10αρια χρονια και σε αριστη κατασταση κιολας, αν ειναι δυνατον δηλαδη!!! :D

Να'ναι καλα αυτοι που τα πεταξανε...! :respect::lol::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6178 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πραγματι!

Να σας πω και ενα κουφο: το παλιο τευχος του Μικυ Μαους που λεει "Ο Δον Αλντο Ντακ και η ατυχια του βασιλια της Αρενας" το ειχα βρει πεταμενο πανω απο κατι περιοδικα που βλεπεις να αφηνουν κατα καιρους διαφοροι διπλα στους καδους για τα σκουπιδια μαζι με ενα αλλο τριψηφιο Μικυ Μαους πριν καμια 10αρια χρονια και σε αριστη κατασταση κιολας, αν ειναι δυνατον δηλαδη!!! :D

Να'ναι καλα αυτοι που τα πεταξανε...! :respect::lol::beer:

αυτο θα πει τυχη φιλε μου.να το βρεις στα σκουπιδια και σε αριστη κατασταση. :Alladin: μαλιστα..........

και να σκεφτεις οτι αυτο το τευχος(Ο Δον Αλντο Ντακ και η ατυχια του βασιλια της Αρενας) το εψαχνα πανω απο 2 μηνες σε μοναστηρακι και internet και δεν μπορουσα να το βρω :MuchCry: (το ενα ηταν σε κακη κατασταση,το αλλο πανακριβο,ο αλλος το ειχε σε δημοπρασια αλλα τα ειχε πουλησει κ.λ.π.)

α ρε τυχερε :bravo: :bravo: :bravo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4287
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6012 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Καταπληκτική δουλειά παιδιά!! Ξεχειλίζει απο γνώση η κοινότητα! Να ρωτήσω ταπεινά κάτι; Υπάρχει κάποιος που μπορεί να γνωρίζει αν και πως θα μπορούσα να βρω σε αυθεντικό αντίτυπο τον τόμο; :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  190
  • Reputation:   651
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά βρήκα και εγώ τον τόμο του Τερζόπουλου (έκδοση 1981, 287 σελίδες) σε άθλια κατάσταση βέβαια (ζελοτέιπ στο εξώφυλλο) από μια γειτόνισσα. Συγκρίνοντας το με την έκδοση του 2003 την οποία είχα ήδη οφείλω να ομολογήσω πως το 1981 ήξεραν να μεταφράζουν καλύτερα. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

True! :best:

 

Κατι παρομοιο εχει συζητηθει συγκρινοντας τα Αστεριξ της Μαμουθ με τα παλιοτερα αλλα απολαυστικοτατα του Ψαροπουλου. ;)

Επεξεργασία από DJO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4372
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  190
  • Reputation:   651
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η μόνη "άκυρη" μετάφραση που λάτρεψα ήταν αυτή του Spider-Man ως Αράχνη από τον Καμπανά (όπως και των Venom ως Φαρμάκι και Carnage ως Μακελιό)!!! :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

(Χεχε, απο τη σειρα κινουμενων που εδειχνε το Star μεσα '90? :lol: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μαμουκομιξομεταφράσεις οι δύο τελευταίες! :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ουαου! Αρα απο'κει πηρανε τα ονοματα στη μεταγλωτισμενη σειρα!!!! :D:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  8783
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  11
  • Reputation:   3
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Τώρα συγκινήθηκα..Η Ιστορία & Δόξα είναι ή δεύτερη αγαπημένη μου σειρά που βγήκε σε ΜΜ(πρώτη είναι το Παπιομυστήριο) και ούτε καν ήξερα πως είχε βγει παλιότερα.

Εγώ έχω μία έκδοση του 2003 ή 4 αν δεν κάνω λάθος,που στο εξώφυλλο έχει τον Σκρουτζ και γύρω γύρω είναι χρυσό,αν βρω εικόνα θα την ποστάρω.

Αλλά και χαμένο επεισόδιο;; :dance: :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Εγώ έχω μία έκδοση του 2003 ή 4 αν δεν κάνω λάθος,που στο εξώφυλλο έχει τον Σκρουτζ και γύρω γύρω είναι χρυσό,αν βρω εικόνα θα την ποστάρω.

Αλλά και χαμένο επεισόδιο;;

 

Υπάρχουν ήδη εδώ κι εδώ Αν και το δεύτερο έχει σχέση μ΄αυτό και όχι με την Ιστορία και δόξα της δυναστείας των Ντακ. ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Να ανεφέρω και εγώ ότι υπάρχει και άλλο χαμένο επεισόδιο της Δυναστείας, το οποίο δεν έχει κυκλοφορήσει ακόμη στην Ελλάδα (εκτός αν βέβαια δεν το έχω πάρει χαμπάρι). Και είχε κυκλοφορήσει μάλιστα δύο χρόνια πριν από αυτό που εμφανίστηκε στο Μίκυ Μάους.

 

Le avventure di Paperin cannoniere

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Και συνεχίζοντας την αναφορά στα "χαμένα" επεισόδια της Δυναστείας των Ντακ, σύμφωνα με το inducks έχουν βγει συνολικά 4 (μέχρι τώρα).

 

1) A Quinta Mosqueteira

2) I paralipomeni della dinastia dei paperi: Le avventure di Paperin cannoniere

3) Τα Παραλειπόμενα της Ιστορίας & της Δόξας της Δυναστείας των Ντακ - Οι Περιπέτειες ενός Αθηναίου (Ντόναλντ #80)

4) Ιστορία & Δόξα της Δυναστείας των Ντακ.Η εισβολή των βαρβάρων.Κεφάλαιο Β΄έξτρα Α΄μέρος (Μίκυ Μάους #2061)

 

Αλλά το ερώτημα είναι κατά πόσο μπορούν να θεωρηθούν όντως "Χαμένα Επεισόδια". Η πρώτη ιστορία δημοσιεύθηκε το 1987 στην Βραζιλία(!!) και οι άλλες τρεις στην Ιταλία (1994, 1996, 2005). :thinking:

 

 

:beer: :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ενώ πλέον δεν πολυδέχομαι τις ιταλικές εκδοχές της ιστορίας του Σκρούτζ,αυτή ιστορία είναι τόσο ωραία γραμμένη που με είχε κερδίσει με την πρώτη :respect:

Ετοιμαστήτε να με μισήσετε:είχα βρεί τον τόμο του 198τόσο σε τρομερή κατάσταση(την οποία όμως δεν διατήρησα και τόσο :crying: ) στην αποθήκη του σπιτιού μου!Κάποιος το είχε αγοράσει τότε και το είχε αφησει εκεί και ετσι το πήρα εγώ τσάμπα!

και τώρα τρέχουμε :obelix:

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Θεωρώ ότι η σπονδυλωτή ιστορία σε οκτώ επεισόδια "Ιστορία και δόξα της Δυναστείας των Ντακ" (Storia e gloria della dinastia dei paperi) είναι μια από τις ωραιότερες ιστορίες Disney που έχουν δημοσιευθεί. Οι ήρωές της ανήκουν στο σύμπαν των παπιών με περιορισμένη συμμετοχή (στα κεφάλαια 3ο, 5ο και 7ο) και ηρώων από το σύμπαν των ποντικιών. Ενδεικτικό της αξίας της είναι ότι σχεδόν όλα τα κεφάλαιά της βαθμολογούνται από τους "COA χρήστες" (του Inducks) με βαθμό πάνω από 8 και κατατάσσονται στην πρώτη χιλιάδα σε σύνολο 20000 περίπου ιστοριών.

Με την ευκαιρία, θα ήθελα να δώσω ένα σύντομο ιστορικό της, συνοψίζοντας αυτά που οι αγαπητοί φίλοι έχουν γράψει πιο πάνω και προσθέτοντας κάποιες ακόμη πληροφορίες:

Η ιστορία πρωτοδημοσιεύθηκε στην Ιταλία και ειδικότερα στο περιοδικό Topolino (libretto), τεύχη 749 έως 756, το 1970 (Απρίλιο/Μάιο) με σεναριογράφο τον Guido Martina, σχεδιαστές τους Romano Scarpa και Giovan Battista Carpi και inker τον Giorgio Cavazzano.

Στην Ελλάδα, μας ήρθε πολύ σύντομα (πρωτοδημοσιεύθηκε τον Αύγουστο/Οκτώβριο 1971 στα τεύχη 270 έως και 277 του Μίκυ Μάους από τα οποία έχω μόνο το 275). Στη συνέχεια, κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 1981 σε αυτοτελή τόμο, με τις σελίδες εναλλάξ ανά δύο έγχρωμες και μαυρόασπρες όπως και στα τεύχη 270-277. Είναι ο γνωστός, με το εξώφυλλο σε λευκό φόντο, εικονογραφημένο στην πρόσθια όψη με τον Σκρουτζ και τον Ντόναλντ αρχαίους αιγύπτιους και στην οπίσθια με τον Γκούφυ Αυτοκράτορα Γκούφιο. Ευτυχώς τον έχω σε καλή κατάσταση.

Ακολουθεί η αναδημοσίευσή της στο Μίκυ Μάους τον Απρίλιο/Ιούνιο 1992 με όλες τις σελίδες έγχρωμες (τεύχη 1344 έως και 1351, που τα έχω) και, τέλος, τον Αύγουστο του 2003 κυκλοφορεί και πάλι σε αυτοτελές τεύχος (που επίσης έχω) με εξώφυλλο το οποίο εικονίζει τον Σκρουτζ να κρατά στα χέρια του ένα χοντρό παλιό βιβλίο με τίτλο ΙΣΤΟΡΙΑ & ΔΟΞΑ, ενώ ο τίτλος του εξωφύλλου είναι "ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΔΥΝΑΣΤΕΙΑΣ ΤΩΝ ΝΤΑΚ" (παραλείπεται η λέξη ΔΟΞΑ η οποία όμως υπάρχει στον υπέρτιτλο της πρώτης σελίδας καθενός από τα οκτώ επεισόδια). Η έκδοση αυτή είναι τυπωμένη σε λεπτό χαρτί illustration όλη έγχρωμη και με ζωηρά χρώματα και -το κυριότερο- σε νέα μετάφραση. Την πληροφορία αυτή μας την δίνει ο Darth21 στο post του της 3.2.2008, στο οποίο διατυπώνει και την άποψη, που με βρίσκει κι εμένα σύμφωνο, ότι η μετάφραση αυτή είναι λιγότερο επιτυχημένη από την παλαιότερη. Στη νέα αυτή μετάφραση εμφανίζονται, επίσης, αλλαγμένα κάποια από τα ονόματα τα οποία έφεραν οι ήρωές στο πέρασμά τους από τις διάφορες ιστορικές περιόδους (π.χ. ο Σκρουτζ ως αρχαίος Αιγύπτιος πρίγκιπας από Παχ-Πεχ-Ρέο μετονομάζεται σε Σκρουτζαγχαμών, ενώ ως πλούσιος ισπανός από Σκρουζόνεθ σε Ελ Σκρούτζο).

Τέλος, για τα "χαμένα επεισόδια" της ιστορίας δεν έχω τίποτα να προσθέσω στην ολοκληρωμένη παρουσίαση που έκανε ο dionik στην καταχώρισή του της 23.2.2009 η οποία μάλιστα με βοήθησε να εντάξω σε αυτά και την ιστορία "Οι Περιπέτειες ενός Αθηναίου" που δημοσιεύεται στο τεύχος 80 του Ντόναλντ, εκτός από την ευχή να δημοσιευθούν στην Ελλάδα και τα υπόλοιπα δύο ("Le avventure di Paperin cannoniere" και "A Quinta Mosqueteira").

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τέλος, για τα "χαμένα επεισόδια" της ιστορίας δεν έχω τίποτα να προσθέσω στην ολοκληρωμένη παρουσίαση που έκανε ο dionik στην καταχώρισή του της 23.2.2009 η οποία μάλιστα με βοήθησε να εντάξω σε αυτά και την ιστορία "Οι Περιπέτειες ενός Αθηναίου" που δημοσιεύεται στο τεύχος 80 του Ντόναλντ, εκτός από την ευχή να δημοσιευθούν στην Ελλάδα και τα υπόλοιπα δύο ("Le avventure di Paperin cannoniere" και "A Quinta Mosqueteira").

 

Φίλε Τρύφωνα ρίξε μια ματιά στο Μίκυ Μάους 2061 ;)

 

:cheers3:

 

 

EDIT: Το έχει ήδη αναφέρει ο dionik :respect:

Επεξεργασία από jval
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Φίλε Τρύφωνα ρίξε μια ματιά στο Μίκυ Μάους 2061 ;)

 

:cheers3:

 

 

EDIT: Το έχει ήδη αναφέρει ο dionik :respect:

Φίλε Δημήτρη σ' ευχαριστώ για την επισήμανση. ΄Ομως η κάπως ελλιπής διατύπωσή μου στο σημείο αυτό σε έκανε να νομίσεις ότι δεν είχα εντάξει την ιστορία του τεύχους 2061 στα χαμένα επεισόδια της "Ιστορίας και Δόξας". Η αλήθεια είναι ότι αυτήν την ήξερα. Απλά η καταχώριση του Dionik με βοήθησε, όπως λέω, <<να εντάξω σε αυτά και την ιστορία "Οι Περιπέτειες ενός Αθηναίου" που δημοσιεύεται στο τεύχος 80 του Ντόναλντ>>, ενώ η ευχή μου αναφερόταν στη δημοσίευση στην Ελλάδα των άλλων δύο "χαμένων επεισοδίων"("Le avventure di Paperin cannoniere" και "A Quinta Mosqueteira").

Πάντως και πάλι σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου και ελπίζω να τα πούμε σύντομα και από κοντά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Mια και οπως ειπα στο 1ο μου ποστ εδω εχω ωραιες αναμνησεις απο το συγκεκριμενο βρηκα και το ελληνικο εξωφυλλο (να ειχαμε τωρα και το περιοδικο :pray::lol: ) istoriakaidoxaoo6gn0.jpg click me

 

Μαζεύω Μίκυ Μάους και όλα τα παρελκόμενα, συστηματικά, από το 1993. Το συγκεκριμένο τεύχος με αυτό το εξώφυλλο, δεν το θυμάμαι καθόλου. Έχω μόνο το άλλο με το χρυσό εξώφυλλο που ανέφερε ένας φίλος παραπάνω. Πρόκειται για τις ίδιες ιστορίες με άλλο εξώφυλλο, που εκδόθηκαν σε άλλη εποχή ή είναι διαφορετικές; Ξέρει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Προκεται για τις ιδιες ιστοριες με αλλο εξωφυλλο και λιγο διαφορετικη μεταφραση.

Αυτη ειναι εκδοση του 80κατι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Νομίζω ότι μια ματιά ΕΔΩ θα σε βοηθήσει. ;)

 

 

:beersanta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Προκεται για τις ιδιες ιστοριες με αλλο εξωφυλλο και λιγο διαφορετικη μεταφραση.

Αυτη ειναι εκδοση του 80κατι.

 

Ευχαριστώ, βιάστηκα να ποστάρω, είδα και τα υπόλοιπα ποστ μετά και το ψιλιάστηκα. :) Πρέπει να έχω κι εγώ αν όχι όλα, τα περισσότερα από τα τεύχη του 90κάτι στα οποία δημοσιεύτηκε σε συνέχειες.

 

PxDcq.jpgTDN3T.jpg

As6cS.jpgxHeZ8.jpg

WAyUw.jpgdiOvA.jpg

8hKlS.jpgdMddX.jpg

Y78d4.jpgtLejp.jpg

CSLzi.jpg28A7J.jpg

uqgIl.jpg602aq.jpg

IGYV2.jpgA7MIM.jpg

 

Τα έχω τελικά... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατα τη γνωμη μου (και συμφωνουν ολοι οσοι γνωριζω) ειναι σε ολους τους τομεις η καλυτερη και κλασικοτερη ντισνευ ιστορια που δημιουργηθηκε .

 

Επειδη τα λινκ απο το inducks δεν ανοιγαν σωστα σε πιο πανω ποστ, τα βαζω εδω για τα δυο ειδικα τευχη.

 

http://coa.inducks.o...?c=gr%2FIS++++1

http://coa.inducks.o...?c=gr%2FISR+++1

 

Στην αρχη η ιστορια ειχε ενα κωδικο για ολα τα μερη, τον I TL 749-AP, ομως πριν 3-4 χρονια η κεντρικη ομαδα του ιντακς αποφασισε να της δωσει ξεχωριστους κωδικους κατι που ηταν ασυνηθιστη πρακτικη για μια ενιαια ιστορια.

 

Εδω ειναι το λινκ για την υποσειρα οπου δειχνει ολους τους σχετικους κωδικους.

http://coa.inducks.o...?c=Duck+Dynasty

 

 

κι ενα λινκ που βρηκα στο φορουμ

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=5189

Επεξεργασία από cydisneyman
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:cheers3: Αν και θυμάμαι σίγουρα ότι τα είχα παρουσιάσει ξανά, δεν τα βρήκα σε αυτό το thread, οπότε να:

 

Η καλύτερη (ιταλική) έκδοση της ιστορίας (από τις αρκετές που έχουν εκδοθεί) σκληρό εξώφυλλο/χρυσά γράμματα/πρόλογος/ματ χαρτί πολυτελείας και μαζί η πρώτη ελληνική με όλα τα ιταλικά νομίσματα δεκαετίας 70!! :cheers3:

 

post-4259-13133271339892_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.