Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ (ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ)


ariskal67

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό το πρόλαβα κι εγώ αλλά με κασέτες (μιξντ τέιπ). Δεν το είχα σκεφτεί ότι είναι μια πρακτική η οποία έχει εκλείψει πλέον.

 

Πάντως ο συγκεκριμένος μαγαζάτορας κάνει αντίγραφα από συλλεκτικά αντικείμενα. Πχ θα μπορόυσε να σου κάνει ένα έγχρωμο αντίγραφο του ΜΜ 619 με 7-8 ευρώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 421
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα μπορούσε όμως να κάνει το ίδιο :thinking: για το #1, #2, #3 ... :P

 

θα μπορόυσε να σου κάνει ένα έγχρωμο αντίγραφο του ΜΜ 619 με 7-8 ευρώ.

Επεξεργασία από jval
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τρύφωνα, κι εμείς οι λίγο νεότεροι την ίδια δουλειά κάναμε, μόνο που αντί για μπομπίνες χρησιμοποιούσαμε κάτι πιο σύγχρονο :lol:

attachicon.gifκασετα.jpg

 

Με πρόλαβες!

 

Ας βάλω κι εγώ μια κασέτα (όσο φαίνεται). Από το μπαρ Ξένα Διάφορα.

 

IMG_2749.jpg

 

Όντως θα μπορούσε να το κάνει με το ΜΜ #1 και ενδεχομένως να το έχει κάνει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Η διαφορά είναι ότι τα αντιγραμμένα τραγούδια δεν είναι ψεύτικα (fake) ενώ τα φωτοτυπημένα κόμικς είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Mεγαλη κουβεντα το τι ειναι ψευτικο και τι δεν ειναι ,σαν copy η Ανατυπωση του Μικυ Μαους Νο1 η γνωστη που βγηκε στα 90ς ειναι fake η δεν ειναι,τι κανει ενα τευχος αντιγραφο η ψευτικο...το Logo της εταιριας,το τυπογραφειο που τυπωνεται,η ποιοτητα που βγαινει.

Προσωπικα ειμαι καπου στην μεση,μια χαρα ικανοποιηση απο την κατοχη των ανατυπωμενων τευχων απο τις εκδοτικες οπως του ΜΜ 1 (προσωπικα δεν βλεπω πολλους λογους να εχει καποιος το τευχος του 67 απο το πιο προσφατο) κατα των επανατυπωσεων μεμονωμενων ιστοριων απο ιστορικα τευχη (βλεπε ανατυπωσεις ιστοριων του ΚΟΜΙΞ απο τα πρωτα του τευχη π.χ 1 και 2),εδω υπερτερει το original.

Το διλημα ειναι αν ενα φωτοτυπημενο τευχος τυπωμενο με τα τελευταια μεσα της τεχνολογιας φωτοτυπικων και ακριβες αντιγραφο του πρωτοτυπου μας ικανοποιει σαν συλλεκτες και καπως ετσι φτανουμε στην αρχη του ποστ με το τι κανει ενα τευχος fake η οχι.

Επεξεργασία από AARDVARK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5320
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  715
  • Reputation:   6608
  • Achievement Points:  715
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5834 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπική άποψη: Δεν μας ικανοποιεί ως συλλέκτες, μας ικανοποιεί όμως ως αναγνώστες.

Κάτι σα να έχεις ένα αντίγραφο της Τζοκόντα ή της Γκουέρνικα αντί το original ....

 

 

Το διλημα ειναι αν ενα φωτοτυπημενο τευχος τυπωμενο με τα τελευταια μεσα της τεχνολογιας φωτοτυπικων και ακριβες αντιγραφο του πρωτοτυπου μας ικανοποιει σαν συλλεκτες και καπως ετσι φτανουμε στην αρχη του ποστ με το τι κανει ενα τευχος fake η οχι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25820
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  402
  • Reputation:   5411
  • Achievement Points:  402
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Δηλαδη τωρα για να καταλαβω, κυκλοφορουν φωτοτυπιες τετοιου ειδους;;;

 

ακριβες αντιγραφο του πρωτοτυπου

 

 

Που να μη καταλαβαινονται αν το πιασεις στα χερια σου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δηλαδη τωρα για να καταλαβω, κυκλοφορουν φωτοτυπιες τετοιου ειδους;;;

 

 

Που να μη καταλαβαινονται αν το πιασεις στα χερια σου;

Αμε !!!!!!!!!

 

 

Ακομη φοβασαι για το πρωτο κομιξ που πηρες ? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Γενικά δε νομίζω ότι κυκλοφορούν και τόσα πολλά "πλαστά"  ούτε ότι είναι και τόσο εύκολο να πιαστείς κορόιδο, αν έχεις γενικά επαφή με παλιά κόμικς.

 

Πάντως καλού-κακού ρίξε μια ματιά στο θέμα των μαϊμούδων.  111.gif

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Η γνώμη μου με λίγα λόγια:

α. Η ανατύπωση ενός τεύχους από τον ίδιο τον εκδότη δεν είναι fake. Ειδικά για το #1 τού Μίκυ Μάους, νομίζω πως η ανατύπωσή του κάλυψε την ανάγκη να μάθουν οι νεότεροι πώς ήταν το πρώτο τεύχος τού περιοδικού.

β. Η αναδημοσίευση (δεν πρόκειται για ανατύπωση φίλε AARDVARK) ιστοριών είτε προέρχονται από ιστορικά είτε από κοινά τεύχη ήταν κανόνας στις Εκδόσεις Τερζόπουλου. Η μεγάλη πλειοψηφία τών ιστοριών και ιδιαίτερα τών πιο σημαντικών από αυτές, έχουν αναδημοσιευθεί τουλάχιστον μία φορά και μερικές δυο και τρεις ακόμη και πέντε φορές. Κάθε φορά που περνάει μια γενιά νεαρών αναγνωστών (δηλαδή κάθε δεκαετία κατά μέσο όρο) οι πιο αξιόλογες ιστορίες αναδημοσιεύονται. Κι αυτό γιατί ένα μεγάλο μέρος από τα άτομα που διάβαζαν (λυπάμαι που εδώ και ένα μήνα δεν μπορούμε να λέμε διαβάζουν) ντίσνεϋ κόμικς είναι μικρά παιδιά που όταν μεγαλώνουν παύουν να τα διαβάζουν. ΄Ετσι εμείς, οι συστηματικοί συλλέκτες, έχουμε στη συλλογή μας χιλιάδες αναδημοσιευμένες ιστορίες.

γ. Το να αγοράσει κάποιος εν γνώσει του ένα φωτοτυπημένο τεύχος, για να ικανοποιηθεί ως αναγνώστης και όχι ως συλλέκτης, όπως πολύ σωστά λέει ο φίλος Δημήτρης aka Jval, είναι άλλο πράγμα και άλλο να ξεγελαστεί από έναν επιτήδειο και να ακριβοπληρώσει ένα πλαστό αντίτυπο ως γνήσιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

:update: @ Μπιτ Παζάρ.
 
Θεολόγης:
 
Πολλά Αλμανάκο, Μίννι κάτω αριστερά από τη πόρτα.
Αρκετά Μαμούθ, Βαβέλ στο εσωτερικό.
Κάποια Ντίσνευ που τα 3/4 δεν μπορείς να τα δεις λόγω άλλου εμπορεύματος μπροστά τους, αριστερά μόλις μπεις.
 
Φωτό - ντοκουμένα με κάμερα 10ετείας. :blush: Ευκαιρία βέβαια να ξεκαθαρίσει η αιώνια "διαμάχη" ποιός είναι ο Θεολόγης.

 

Αγορές: 3 Λούκυ Λουκ

 

post-18542-0-10481800-1380979093_thumb.jpg post-18542-0-09657100-1380979105_thumb.jpg post-18542-0-53436600-1380979115_thumb.jpg

 

Δημήτρης:

 

Όχι και τόσα πολλά πράγματα, πόλλα National Geographic(αν και πάλι δε βρήκα το τεύχος από τον Ιούνη του '06), κάποια πολεμικά(Κράνος, Τάνκς κλπ), κάποια Ντίσνευ. Τα γνωστά. Με έδωσε και μια κάρτα για το παζάρι την άλλη βδομάδα, να δούμε αν εκεί θα έχει κάτι νέο.

 

Αγορές: 3 National Geographic, 1 Bugs Bunny κάπου από το 2003 και τη βιογραφία του Messi(λιανική έχει 12,5€, μεταχειρισμένη και σχεδόν αψεγάδιαστη 4€ :cool: )

 

:D

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

:update: @ Μπιτ Παζάρ.

 

Θεολόγης:

 

Πολλά Αλμανάκο, Μίννι κάτω αριστερά από τη πόρτα.

Αρκετά Μαμούθ, Βαβέλ στο εσωτερικό.

Κάποια Ντίσνευ που τα 3/4 δεν μπορείς να τα δεις λόγω άλλου εμπορεύματος μπροστά τους, αριστερά μόλις μπεις.

 

Φωτό - ντοκουμένα με κάμερα 10ετείας. :blush: Ευκαιρία βέβαια να ξεκαθαρίσει η αιώνια "διαμάχη" ποιός είναι ο Θεολόγης.

 

Αγορές: 3 Λούκυ Λουκ

 

attachicon.gif2013-10-05 13.23.22.jpg attachicon.gif2013-10-05 13.30.06.jpg attachicon.gif2013-10-05 13.31.44.jpg

 

Δημήτρης:

 

Όχι και τόσα πολλά πράγματα, πόλλα National Geographic(αν και πάλι δε βρήκα το τεύχος από τον Ιούνη του '06), κάποια πολεμικά(Κράνος, Τάνκς κλπ), κάποια Ντίσνευ. Τα γνωστά. Με έδωσε και μια κάρτα για το παζάρι την άλλη βδομάδα, να δούμε αν εκεί θα έχει κάτι νέο.

 

Αγορές: 3 National Geographic, 1 Bugs Bunny κάπου από το 2003 και τη βιογραφία του Messi(λιανική έχει 12,5€, μεταχειρισμένη και σχεδόν αψεγάδιαστη 4€ :cool: )

 

:D

Eπρεπε να μου πεις, να παμε παρεα... ;):best:

edit παντως δε φερνει κατι διαφορετικο στο παζαρι. Απλα παιρνει 2-3 κασες με κομιξ, και πηγαινει (μου το χει πει και ο ιδιος)

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9629
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4667 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Είχα πει τη προηγούμενη βδόμαδα... :PPP:

 

Αλλά καλύτερα, δεν έκατσα καθόλου, ψαχνόμουν και με τα λεωφορεία και κατέβηκα Μητροπόλεως για να γυρίσω αφού η Εγνατία είχε πορεία. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2737
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

:update: @ Μπιτ Παζάρ.

 

Θεολόγης:

 

Πολλά Αλμανάκο, Μίννι κάτω αριστερά από τη πόρτα.

Αρκετά Μαμούθ, Βαβέλ στο εσωτερικό.

Κάποια Ντίσνευ που τα 3/4 δεν μπορείς να τα δεις λόγω άλλου εμπορεύματος μπροστά τους, αριστερά μόλις μπεις.

 

Φωτό - ντοκουμένα με κάμερα 10ετείας. :blush: Ευκαιρία βέβαια να ξεκαθαρίσει η αιώνια "διαμάχη" ποιός είναι ο Θεολόγης.

 

Πόσες φορές δεν άκουσα την πάντοτε αναμενόμενη ατάκα του Θεολόγου:

"Πρέπει να έχω, αλλά πρέπει να ψάξω"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Καιρο εχω να δωσω ριπόρτο απο εφοδο σε Μπιτ Παζαρ. Μιας και πηγα σημερα απο Θεολογη, ας πω 2 κουβεντες:

 

1. Πρεπει καποια στιγμη αυτος ο ανθρωπος να συμμαζεψει την πραματεια του. Δεν ειναι κατασταση αυτη. Ειδικα οπως μπαινεις, αριστερα, εκεινες οι κασες πρεπει να φυγουν. Ειμαι σιγουρος οτι κρυμμενα παντου, υπαρχουν κομιξικα διαμαντια, τα οποια απλα πρεπει να παθω καμια χολερα για να τα ανακαλυψω, ή να εισπνευσω κανα βακιλλο του ανθρακα.

Μεχρι τη στοιβα με τα Λουκυ Λουκ πηγα, και περπατουσαν ενωμενα μαζι 2 μυρμηγκια που συνουσιαζοντουσαν, πανω στο σβερκο μου. :damn:

Καμια μερα παναθεμα τον θα παω με μασκα οξυγονου και θα τα κανω ολα ανω κατω ωστε να βρω σπουδαια τευχακια , μπας και ετσι καταλαβει οτι ειναι καιρος να βαλει μια ταξη. Η γυναικα του δεν του βαζει χερι? Εργενης ειναι? :hit: (αυτο ηταν το αχρηστο σχολιο της ημερας, παμε παρακατω)

 

2. Καλα τα ειπε ο Αγγελακος, αριστερα στη βιτρινα εχει μια κασουλα με πολλα Αλμανακο, Μικυ Μυστηριο, μερικα Μιννυ. Απο τη μεσα μερια της βιτρινας εχει πολλα Σουπερ Μικυ και Μεγαλα Μικυ (ετσι δεν τα λενε? ) και μερικα Κλασικα ταλαιπωρημενα ( για να μην τα παιρνω εγω, σκεφτειτε οτι ειναι κατω του μετριου). Απο κει και περα, εκει πισω απ τις κασες, εχει ΣΙΓΟΥΡΑ πολλα περισσοτερα ντισνευ κτλ, αλλά για να τα βρεις πρεπει να μετακινησεις σαν Σουγκλακος κατι τονους αχρηστες κασες που κλεινουν τα παντα. Μια φορα ειχα μετακινησει μερικες, και ειχα ψωνισει κάμποσα. Αλλα βαριεμαι να μπω στη διαδικασια, στην τελικη πελατης ειμαι, εγω οφειλω να το κανω?

 

Πισω αριστερα στο γνωστο σημειο, πολλα Λουκυ Λουκ, παρα πολλα Ξενογλωσσα Αστεριξ (στα αγγλικα, σπουδαια εκδοση με φοβερο εξωφυλλακι, μακαρι να ειχα καμια μηχανη που κοβει χρημα να τα παρω), παρα πολλα Αριστοφανη, Αντιριξ Συμφωνιξ, πολλα απ τα ερωτικα κομιξ που διαβαζετε εσεις οι μεγαλοι, Βαβελ Παρα πεντε σουξου μουξου κτλ. Τα κλου της υποθεσης ηταν τα απειρα τευχακια Αρκα, τα οποια τα δινει 2.5 ευρω τα κανονικα, 1.5 ευρω τα μακροστερνα του στυλ "κοκκορα-καστρατο". 2 Επιτομα Κοκκορα σε καλη κατασταση, τον ρωτησα τιμη και μου ειπε 7 ή 8, δε θυμαμαι. Και το αποκορυφωμα, ηταν η ανακαλυψη ενος τομου Civil War της MARVEL. :hit: Δεν ειχα ξανα δει υπερηρωικο στο Θεολογη. Κριμα να στοιβαζεται εκει το καημενο. Το πηρα προσφατα στα 10.5 ευρω απ την Πολιτεια, αλλιως θα του το τσιμπαγα. Βεβαια απαραδεκτη τιμη, 8 ευρω, σε μετρια κατασταση....

 

 

Του πηρα 4 λουκυ λουκ που μου λειπαν, 1 ευρω/τευχος, και 3 ντοναλντ , 50 λεπτα/τευχος. Τα ντοναλντ ηταν απο τομο, οποτε και πολλα ηταν.  Με ενοχλησε η παντελης ελλειψη διαθεσης για παζαρι, γενικοτερα. Λες και πηγα στον Ιανο, και ζηταγα να μου αφησει φτηνοτερα μερικα βιβλια, και δε γινοταν, λες και παλι δεν θα ειχε κερδος. Ηταν να παρω κ αλλα, ενα ΚΟΜΙΞ που βρηκα, ενα Μεγαλα Σηριαλ , κατι Αρκαδες, και άλλα, αλλα οσο αυτος δεν εριχνε λιγακι την τιμη, τοσο εγω του λεγα "δεν θα το παρω" και στο τελος πηρα αυτα τα ελαχιστα και εφυγα. Αμα δεν κανουμε παζαρι και στο παλαιοπωλειο, που αυτοι τα παιρνουν τζαμπα με το κιλο και τα πουλανε σε ευρω, ειναι να φουνταρουμε :PPP:

 

Με λιγα λογια, πρεπει να δικτυωθουμε να βρισκουμε τις πηγες των τευχων, πριν αυτα πανε στα Παλαιοπωλεια! Μου φαινεται θ αρχισω να σταματαω στο δρομο τους γυφτους της γειτονιας μου, μπας και.... :lol:

 

-1 στο feedback του Θεολογη απο μενα σημερα. Επισης ξεχασα οτι ειχε και αυτο το κομικ το ελληνικο με την μαυρη Αφροδιτη, καπως ετσι το λενε,  που αρεσει παρα πολυ στον germ.

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

 

 

-1 στο feedback του Θεολογη απο μενα σημερα. Επισης ξεχασα οτι ειχε και αυτο το κομικ το ελληνικο με την μαυρη Αφροδιτη, καπως ετσι το λενε,  που αρεσει παρα πολυ στον germ.

 

Και που το πήρα, χάρη στον φίλο batigoal που μου έδωσε την πληροφορία, πριν 5-6 μέρες καινούργιο στην "Πολιτεία" με 1,9 ευρώ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=9749&p=318683

 

Κατά τα άλλα πολύ ενδιαφέρουσα η παρουσίαση τού άντρου τού Θεολόγη, φίλε Χρήστο, μόνο που εμένα μού πέφτει λίγο μακριά.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χρήστο αυτό που δεν κατάλαβα είναι σε τι τιμή προσπαθούσες να φτάσεις τα τεύχη όταν τον παζάρευες.

 

Όπως είπες είχε:

 

ΛΛ με 1 ευρώ

Αρκάδες από 1,5 έως 2,5 και τα σκληρόδετα 7

Civil War με 8 ευρώ, κατά τι γνωμη μου σε αρκετά καλή κατάσταση.

 

Να προσθέσω ότι τα Κόμιξ αποκλείεται να τα έχει πάνω από 2-3 ευρώ και τα υπόλοιπα τύπου Μεγάλα Σήριαλ, Βαβέλ, Αντιρίξ, Ερωτικά της Ars Longa κλπ υποθέτω 1,5-2,5.

 

Και τώρα που το θυμήθηκα, εδώ και αρκετό καιρό έχει και μια στοίβα γαλλικά ερωτικά σκληρόδετα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Χρήστο αυτό που δεν κατάλαβα είναι σε τι τιμή προσπαθούσες να φτάσεις τα τεύχη όταν τον παζάρευες.

 

Όπως είπες είχε:

 

ΛΛ με 1 ευρώ

Αρκάδες από 1,5 έως 2,5 και τα σκληρόδετα 7

Civil War με 8 ευρώ, κατά τι γνωμη μου σε αρκετά καλή κατάσταση.

 

Να προσθέσω ότι τα Κόμιξ αποκλείεται να τα έχει πάνω από 2-3 ευρώ και τα υπόλοιπα τύπου Μεγάλα Σήριαλ, Βαβέλ, Αντιρίξ, Ερωτικά της Ars Longa κλπ υποθέτω 1,5-2,5.

 

Και τώρα που το θυμήθηκα, εδώ και αρκετό καιρό έχει και μια στοίβα γαλλικά ερωτικά σκληρόδετα.

Η λογικη του ειναι "στο 1/3 της αρχικης τιμης" . Ελα ομως που δε ξερω για ποια τιμη μιλαμε. Μαλλον του εκδοτη.

 

Civil War εγραψα ποσο το αγορασα εγω κολλαριστό, 8 ευρω λερωμενο και να βρωμαει, δεν ειν το ιδιο (το ξεφυλλισες να δεις μεσα πως ειναι ανοιγμενες οι σελιδες? ειναι ταλαιπωρημενο και μεσα στο διαβασμα του) , το Logicomix το ειχε νομιζω 13 περιπου ευρω, επισης πολλα τα βρισκω, λιγο παραπανω το ειχε η πρωτοπορια "μεταχειρισμενο" σαν καινουριο εδω και κατι αιωνες.

 

Επισης, δεν κοιταει καταστασεις, κοιταει μονο τιμες, ειτε το τευχος με χωρις εξωφυλλο να του δειξεις, ειτε ενα σε ζελατινα. Εκεινα τα μεγαλα Μικυ που ειναι εκει απο την εποχη των παγετωνων και ειναι σε χαλια κατασταση, τα δινε 1 ευρω σε εναν κυριο εκεινη την ωρα. Γενικα με ενοχλει το να λες σε εναν παλαιοπωλη κανε μου μια μικρη μειωση και θα παρω κ αλλα, και να το παιζει μεγαλοκαταστημα στην Τσιμισκη. Ο Δημητρης οχι απλα δεχεται παζαρια, αλλα σχεδον τα επιζητει (περιττο να πω ποσο μου κοβει τιμες, και επιπλεον με παζαρι μου δινει τα ΚΟΜΙΞ 1 ευρω/τευχος) . Γενικα δεν το χει, του λες οχι και ουτε μπαινει στη διαδικασια να στο δωσει λιγο παρακατω να σε δελεασει. Και επειδη ξερουμε ποσο κοστιζουν σ αυτους να τα παιρνουν, δεν τους χαριζομαι ουτε τους λυπαμαι σε θεματα τιμων. Εκτος αν πιστευεις οτι θα τον εβαζα και μεσα, αν εκοβε κανα ευρω απ τα Μεγαλα Σηριαλ (1 ευρω τα πουλαει ο Φειδιας, εσυ με στειλες εκει ;) ) και το ιδιο κ απ τους Αρκαδες ( 2 ευρω τους δινει ολους ο Δημητρης και χωρις καν παζαρι) .

 

Anyway ας ειμαι λιγακι υπερβολικος, ή ας διαφωνουμε, αυτη ειναι η φιλοσοφια μου, ειδικα σε τετοιους καιρους που ο κοσμος αυτοκτονει λογω των οικονομικων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πέρασα χθες μια βόλτα από τα στέκια της Θεσσαλονίκης. Είχα δύο χρόνια να πάω στην πόλη οπότε είναι ενδιαφέρουσα η κατάσταση. Η συνολική εντύπωσή μου με μια εξαίρεση για την οποία γράφω αλλού (στο ανάλογο θέμα) είναι ότι οι τιμές έχουν ξεφύγει ακόμη περισσότερο από την τελευταία φορά που επισκέφθηκα τα ίδια μέρη.

Το αποκορύφωμα είναι το Δισκοπάζαρο. Εκεί είχα τρία χρόνια να πάω γιατί ήξερα ότι είναι ακριβό. Χθες όμως διαπίστωσα ότι αδίκως τα βάζουμε στην Αθήνα με τον Δάσκαλο. Μπροστά στον τύπο στη Θεσσαλονίκη ο Δάσκαλος μοιάζει να πουλάει περιοδικά σε τιμή ευκαιρίας.

Βρίσκω μια Μασκούλα, ρωτάω τιμή και μου πέφτει από το χέρι. 17 ευρώ ζητούσε! Και δεν ήταν ότι με έκοψε για θύμα, την τιμή την είχε σε αυτοκόλλητο στο πίσω μέρος. Σκέφτομαι ότι ''παλιό περιοδικό είναι δεν θα ξέρει ότι πουλιέται 1-3 ευρώ''. Βλέπω ένα super Σπάιντερ Μαν του Καμπανά. Δεν το ήθελα αλλά από περιέργεια ρωτάω τιμή... Οταν άκουσα 12 ευρώ απλά έφυγα χωρίς να ψάξω. Και στα υπόλοιπα γνωστά μέρη οι τιμές είναι εκτός λογικής αλλά όχι σε τέτοιο χάλι. Μόνο ο δικός μας ο Han Solo είναι σε λογικά επίπεδα....Γράφω στο δικό του τόπικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29843
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   12
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3733 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζετε εάν μπορώ να βρω τεύχη του Viagra comix(palaia ennoeitai) στο πάρε δώσε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3950 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ποιος ειναι ο Θεολογης ρε παιδια ?

Ριξτε καμια διευθυνση να εχουμε υποψιν

 

 

Αχα γραψτε λαθος ..... Θεσσαλονικη ειναι ...... Ομως μπορει να ενδιαφερει συμπολιτες εκει

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2737
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Ποιος ειναι ο Θεολογης ρε παιδια ?

Ριξτε καμια διευθυνση να εχουμε υποψιν

 

 

Αχα γραψτε λαθος ..... Θεσσαλονικη ειναι ...... Ομως μπορει να ενδιαφερει συμπολιτες εκει

Ο Θεολόγης είναι στο μπιτπαζάρ, καθως ανεβαινεις την Τοσίτσα περνας την πλατεια και το 3ο μαγαζι στα αριστερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να κι ένας χάρτης.

 

Νομίζω Λέξη και Εικόνα το λένε το κατάστημά του;  :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Σημερα στη βολτα μας με Ironhide , Sandman, Dimious, ειδαμε κατι στην Πρωτοπορια, που προσωπικα δεν περιμενα ποτέ να δω... 20-30 τευχη ντισνευ στα μεταχειρισμενα... ντοναλντ, μικυ μαους και μικυ μυστηριο. Σχεδον ολα σε κατασταση : βοηθατε παναγια μου ειμαι κατεστραμμενος.  Τιμη? Ανοιξτε το σποιλερ προσεκτικα

2.90 !!!!

Ναι, μιλαμε για τευχη και καταστασεις που ουτε μισο ευρω απ τα παλαιοπωλεια δεν τα παιρνουμε.... :hit:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εκτός από αυτά που δεν πήρατε είχε τίποτα άλλο;  :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4349 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επίσης, πώς βρεθήκατε εκεί όλοι μαζί;

 

Ετοιμάζετε καμιά συνομωσία;  :Suspicious:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Εκτός από αυτά που δεν πήρατε είχε τίποτα άλλο;  :valt:

 

Μπα, η γνωστη σαβουρα, δηλαδη τα Επιτομα τα οποια ειναι διαλυμενα ξεκολλημενα χιλιοσκισμενα, και κανουν οσο τα κανονικα με την τωρινη εκπτωση 40% ... :hit: Για μεταχειρισμενα μιλαμε παντα ε.

Επίσης, πώς βρεθήκατε εκεί όλοι μαζί;

 

Ετοιμάζετε καμιά συνομωσία;  :Suspicious:

Συγνωμη που δε σου ειπαμε, η αληθεια ειναι οτι το σκεφτηκα αλλά θεωρησα οτι η ωρα συναντησης ηταν για σενα εργάσιμη. Θα παμε για μπυρες, οποτε θα προσκληθεις γι αυτο το σπουδαιο event. :yes::orchestra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Σημερα στη βολτα μας με Ironhide , Sandman, Dimious, ειδαμε κατι στην Πρωτοπορια, που προσωπικα δεν περιμενα ποτέ να δω... 20-30 τευχη ντισνευ στα μεταχειρισμενα... ντοναλντ, μικυ μαους και μικυ μυστηριο. Σχεδον ολα σε κατασταση : βοηθατε παναγια μου ειμαι κατεστραμμενος.  Τιμη? Ανοιξτε το σποιλερ προσεκτικα

2.90 !!!!

Ναι, μιλαμε για τευχη και καταστασεις που ουτε μισο ευρω απ τα παλαιοπωλεια δεν τα παιρνουμε.... :hit:

Α, ναι κλασικό φαινόμενο....είδα πάρα πολλά τέτοια Μίκυ Μάους με αυτοκόλλητο χειροποίητο στα 2,90 σε περίπτερο ακριβώς απέναντι από το Νοσοκομείο Παίδων στην Αθήνα...συνεπώς είναι γενικό το κακό πανελλαδικώς!!! Ευτυχώς οι καταστάσεις ήταν αξιοπρεπείς αλλά με τέτοια τιμή.άντε γεια!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πριν λίγες μέρες όλη η γειτονιά γέμισε με αυτά εδώ τα flyer.

 

post-10460-0-35079100-1391227473_thumb.jpg

 

Πέρασα λοιπόν σήμερα. Το μαγαζάκι μικρό αλλά με αρκετά πράγματα μέσα: βιβλία, περιοδικά, dvd, cd, μερικά παιχνίδια και φυσικά κόμικς. Όχι πολύ μεγάλη ποικιλία προς το παρόν, αλλά απ'ότι μου είπε το παλικάρι εκεί (συγνώμη αλλά ξέχασα το όνομα :() και αυτός και ο συνέταιρος όντας και οι ίδιοι συλλέκτες, φροντίσουν να ανανεώνουν συχνά την "πραμάτεια" τους! Τα κόμικς που είχε ήταν όλα σε πολύ καλή κατάσταση, οι τιμές ήταν λογικές, ο ιδιοκτήτης πολύ εξυπηρετικός και φιλικός. Αυτό που μου έκανε εντύπωση ήταν το πόσο καθαρό ήταν το μαγαζί, πράγμα που φανερώνει συν τοις άλλοις ιδιοκτήτες με μεράκι!

 

Με ενημέρωσε επίσης πως με την συμπλήρωση αγορών 100 ευρώ κερδίζεις, ας πούμε δωροεπιταγή, αξίας 15 ευρώ για οποιεσδήποτε αγορές από το μαγαζί. Αυτό γίνεται με καρτούλα που σου δίνουν με την πρώτη αγορά, η οποία δεν είναι προσωπική. Πράγμα που σημαίνει πως μπορεί κάποιος φίλος να πάει να κάνει τις αγορές του, το ποσό να γραφτεί στην δική σου κάρτα και μόλις συμπληρωθούν τα 100 ευρώ να πάρεις εσύ το δώρο. Μια χαρά δηλαδή :)

 

Στην καρτούλα τους αναφέρει πως έχουν και blog.

 

post-10460-0-70450200-1391227474_thumb.jpg

 

Αύριο θα πάω να πάρω το κατιτίς μου μιας και σήμερα ήμουν απροετοίμαστος :mafia:

 

Καλή αρχή! :beer:

 

ps. Για να μη ψάχνετε, η Σακελλαρίδη είναι ο δρόμος που βρίσκεται το 3ο Δημοτικό (και ένδοξο πρώην 86ο βεβαίως βεβαίως!) και το γήπεδο μπάσκετ του Μέγα-Αλέξανδρου. Το μαγαζί βρίσκεται στην πλευρά του Μ.Α.σχεδόν με το που στρίψεις από Δελφών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2737
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5745 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μου εδωσαν και μενα καρτα σε μαγαζι του μπιτ-παζαρ. Φιλος συλλεκτης μου ειπε επισης οτι και αυτος γνωριζε το καταστημα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.