Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΑΣΑ ΙΟ!


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι δεν την "άρπαξα" ο ίδιος, αλλά το PC μου! Έπιασα ιό και δε μπορώ να τον ξεφορτοθώ με τίποτα... Το AVG μου τον βγάζει σαν HTML/Framer και απ'ότι καταλαβαίνω ΚΑΙ μνήμη μου τρώει ΚΑΙ μου κόβει το download από flashget και γενικά... Μου πετάει ότι δημιουργείται/βρίσκεται εδώ:

C:\Documents and Settings\user\Local Settings\Temporary Internet Files/Content.IE5\WHQZW1A3\ads1[1].htm

 

Δε μπορώ να το κάνω heal παρά μόνο να το μεταφέρω στο Vault. Μου ξαναεμφανίζεται όμως κι άλλες φορές (σε τυχαία κατάσταση, ίσως όταν ανοίξω browser γενικότερα).

 

Ξέρει κανείς τίποτα; Μπορεί κανείς να βοηθήσει;

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9468
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6292 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Μια καλή αρχή είναι εδώ.

Το geekstogo είναι εξαιρετικό site για αντιμετώπιση ιών και θα σε βοηθήσουν άμεσα αν συνεχίσεις να έχεις πρόβλημα

και ποστάρεις σε αυτούς το Log που δίνει το HijackThis utility για το PC σου.

 

Καλή τύχη! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190091
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

από αυτά που διαβάζω γκουκλάροντας, καταλαβαίνω ότι είναι ένα trojan ή ένα απλό malware. Στη θέση σου θα έριχνα μια ματιά στα παρακάτω

 

http://help.wugnet.com/security/advice-fra...opict11733.html

 

http://www.techspot.com/vb/topic58138.html

 

δεν φαίνεται δύσκολο το να το ξαποστείλεις.

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45733
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6169 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πρόσφατα έπιασα και εγώ ιό ύστερα από πολλάαααα χρόνια. Ήταν η μόνη φορά που το NOD32 δεν το έδιωξε, για αυτό και εγκατέστησα το Kaspersky το οποίο τελικά ύστερα από πάμπολα scans έστρωσε το PC, αν και το φορματ δεν το γλιτώνω. Βέβαια το Kaspersky μου έκανε quarantine το explorer.exe (κατά λάθος πάτησα YES :P) και έπρεπε να μπω από safe mode DOS στο program files--> Kaspersky--> quarantined objects--> restore. Αν και σε γενικές γραμμές πλέον δεν έχω κανένα πρόβλημα.

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά το πρόβλημα μου δεν έχει λυθεί... Απλά το αναφέρω γιατί βλέπω πως το έχετε περάσει στο "Γενική Βοήθεια" και δεν θέλω να νομίζει κανείς ότι βρέθηκε λύση στο πρόβλημα αυτό. Δεν ξεκολλάει με τίποτα το γ......ο. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Νόμιζα ότι μετά τις απαντήσεις των germanicus και ngramm είχες λύσει το πρόβλημα σου. Ακολούθησες τις οδηγίες τους; Έδειχνε να είναι κάτι εξαιρετικά απλό.

 

Δοκίμασε επίσης κανένα άλλο antivirus (π.χ.: Avira AntiVir Personal), αλλά και κανένα πρόγραμμα για spyware/add-aware (π.χ.: spybot search & destroy). Κάνε ένα καλό καθάρισμα στα άχρηστα αρχεία του PC σου με το CCleaner και λογικά αν είναι μόνο αυτό το πρόβλημα σου θα λυθεί. Όλα τα παραπάνω προγράμματα είναι δωρεάν και δοκιμασμένα από εμένα προσωπικά. Ρίξε μία ματιά και τί άλλο φορτώνει στο start up ο υπολογιστής σου α) Έναρξη > Όλα τα προγράμματα > Εκκίνηση β) από το CCleaner > Εργαλεία > Εκκίνηση. Εκεί θα δεις εάν υπάρχει κάτι ύποπτο που μπορεί να φορτώνεται στην εκκίνηση του υπολογιστή σου και να σου προκαλεί προβλήματα (ΠΡΟΣΕΧΕ τί θα σβήσεις, αν δεν είσαι σίγουρος ρώτα π.χ.: τo CTFMON.exe το χρειάζεσαι).

 

Καλό θα ήταν να κάνεις και κάποιο συνολικό update στα windows αφού όμως ξεκαθαρίσεις με το PC σου. Επίσης καλό θα ήταν να βρεις ένα software firewall για περισσότερη προστασία (π.χ.: ProtoWall δωρεάν - εγώ χρησιμοποιώ το εμπορικό Outpost Firewall Pro). Επειδή γράφεις δεν ξεκολλάει, υποθέτω ότι μπορείς να μπεις στα windows, αλλιώς όταν φορτώνει πάτα αμέσως μετά την εμφάνιση του μηνυματος για το bios το F8 και επέλεξε το Safe Mode.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

συμβουλες μου, που δεν εχω επι 8 χρονια ποτε βαλει antivirus και δεν εχω κολλησει ποτε τιποτα.

 

1. ανοιξε το task manager και googlαρισε καθε μια διαδικασια που βλεπεις (αν ειναι οντως ιος θα τρεχει σε καποιο εκτελεσιμο και λογικα θα φανει). Επισης, αν λες οτι σου τρωει μνημη και cpu time παλι θα φανει στο task manager.

 

2. χρησιμοποιεις Internet Explorer? αν ναι, βαλε τωρα (απο προχθες επρεπε) Firefox. Το browser hijacking ειναι χαρακτηριστικο του ΙΕ.

 

3. firewall εχεις? τι σου βγαζει αυτο?

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Για να απαντήσω εν τάχει. Το "Spybot Search & Destroy" έχω κάνει τελευταία Updates και δεν βρήκε τίποτα. Το "Firewall" δεν βλέπει απολύτως τίποτα. Έχω το "ZoneAlarm Pro". Το "CCleaner" έχω χρησιμοποιήσει ήδη 2-3 φορές και καθάρισα τα πάντα αλλά αυτό επιμένει. Στο "Έναρξη" δεν φορτώνει τίποτα. Μέσω του msconfig επίσης δεν βλέπω κάτι. Το "Avira AntiVir" το κατέβασα αλλά μένει να βρω άλλη έκδοση γιατί χρησιμοποιώ "Windows 98" και δεν βρήκα "σπασμένη" ακόμη... Το ίδιο ισχύει και για το "Nod32". Αυτό απαντάει και στο ερώτημα του τι βλέπω απ'τις "Διεργασίες" μιας και δεν υπάρχει εδώ κάτι τέτοιο. :beer:

 

Υ.Σ. Τελικά χώρο απ'τον δίσκο δε μου τρώει, όπως νόμιζα, απλά είχε ρυθμίσει μετά από crashάρισμα λάθος το "Flashget" τα downloads και μου κατέβαζε χωρίς να το πάρω γραμμή στον C: που τον είχα ήδη γεμάτο... Διορθώθηκε εδώ και καιρό. Επίσης μνήμη δε βλέπω να μου τρώει (σάμπως έχω και πολύ με τόσα που τρέχω; ). Μου εμφανίζεται την ώρα που πάω να κατεβάσω όμως. Όταν αρχίζω την λίστα του "Flashget" ή ανοίγω σελίδες να φορτώνει ο browser (ουσιαστικά πάλι download κάνω).

 

Υ.Σ.2 Και ναι, εννοείται πως έχω "Mozilla Firefox" σαν browser και όχι , φυσικά "Internet Explorer"... :beer:

 

Υ.Σ.3 Τις παραπάνω οδηγίες που μου δώθησαν τις δοκίμασα αν και, ειδικά, στο ένα forum δεν φαίνεται να δίνεται τελική λύση. Αν έχετε κάτι άλλο στα υπόψιν πείτε μου παρακαλώ...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ποση RAM εχεις? αντεχεις για Firefox? μηπως ειναι προβλημα του flashget μονο? unistall-reinstall εχεις δοκιμασει?

 

γιατι κρατας ακομα τα Windows 98 (!!!!)? τοσο παλιο μηχανhμα εχεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εμμ.... Όχι μωρέ..να... Απλά σιχαίνομαι τα "Windows XP". Αυτό είναι όλο. :) Μα σου μιλάω για κάποιο trojan horse (ή τέλος πάντων κάποιο malware άλλης κατηγορίας) και όχι για πρόβλημα του "Flashget". Είπαμε το "Flashget" δεν ήταν πρόβλημα απλά ένα λάθος ρύθμισης που διόρθωσα. Το uninstall-reinstall πάλι γιατί να το δοκιμάσω; Αν εννοείς για το "Flashget" σου απάντησα προηγουμένως. Αν εννοείς επανεγκατάσταση του λειτουργικού δεν καταλαβαίνω πως θα βοηθήσει. Εγώ απ'το "HTML/Framer" θέλω να απαλλαγώ! Όσο για RAM δεν έχω φυσικά πολύ μιας και τα "Windows 98" δέχονται έως 512 MB (αν και είμαι κοντά στο να το διορθώσω κι αυτό το μειονέκτημα). Έχω άλλα δύο τέτοια τσιπάκια για να του βάλω πάντως. Κι όσο για το μηχάνημα δεν είναι και τόσο παλιό. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28722
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6438 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Δεν ξέρω την σύνθεση του υπολογιστή σου για να κρίνω την χρήση των WinXP, πάντως θα σου έλεγα κάποια στιγμή να εκσυγχρονιστείς, είναι κλάσεις ανώτερα από τα 98 και εγώ τα έχω χρόνια υπό χρήση και μάλιστα ξεκίνησα με Υ/Η κατώτερο των προδιαγραφών - ΝΑΙ δουλεύουν πιο γρήγορα από τα 98 στο ίδιο μηχάνημα. Το antivirus που σου πρότεινα είναι δωρεάν και έχει και για Win98. Εάν χρησιμοποίησες όλα όσα σου είπαμε δεν θα υπάρχει πια τίποτα στο pc σου, θεωρητικά είναι καθαρό. Αυτό που αναφέρεις είναι κώδικας IFrame Exploit ο οποίος εφόσον τον "έπιασε" το AVG ουδέποτε ενεργοποιήθηκε και λογικά δεν θα υπάρχει πια στον Η/Υ σου. Εάν είχες WinXP SP2 δεν θα υπήρχε καν θέμα να τσιμπήσεις κάτι τέτοιο αλλά μένοντας σε ένα αρχαίο λειτουργικό, να είσαι σίγουρος ότι θα έχεις πολλά κενά ασφαλείας αφού οι προγραμματιστές δεν ασχολούνται πια μαζί του. Άρα θα πρέπει να το βάλουμε αυτό στην άκρη και να μας πεις εκ νέου τί ακριβώς πρόβλημα αντιμετωπίζεις (πατώντας F8 στην εκκίνηση μπορείς να δώσεις εντολή να φορτωθεί είτε σε safe mode, γραμμή - γραμμή επιβεβαίωση, ή το ίδιο το λειτουργικό να σου δώσει μία αναφορά σε ένα αρχείο BOOTLOG.TXT στο root του σκληρού).

 

http://www.computerhope.com/issues/chsafe.htm#01

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φοβάμαι ότι θα διαφωνήσω σε πολλά... Το λειτουργικό μπορεί να είναι ναι μεν παλιό αλλά το συγκεκριμένο HTML/Framer είναι καινούργια υπόθεση. Διαφωνώ κάθετα στο ότι είμαι περισσότερο "ευάλωτος" σε ιούς λόγω λειτουργικού. ΜΑΛΛΟΝ πως το αντίθετο συμβαίνει μιας και οι κατασκευαστές "πλυντηρίων" συνιστούν μόνο XP. Αυτοί..ξέρουν! Δεν υπάρχει περίπτωση να κάνουν ιούς και backdoors ή trojans για τον πυρήνα των Windows 98 αλλά για τον πυρήνα των XP που χρησιμοποιείται πολύ περισσότερο στον κόσμο. Όπως την ίδια λογική έχουν και με τ'αντιβιοτικά. Όσο πιο γνωστό και που το χρησιμοποιεί κόσμος τόσο και ΑΥΤΟ είναι που θα κυνηγάν να ξεγελάσουν. Π.χ. το "Norton Antivirus".

 

Το ότι "ξεκινάει" όταν πάω να κάνω download και μόνο σημαίνει αυτόματα ότι είναι κανονικά στο συστημά μου. Δεν είναι false alarm. Για όσα μου είπατε παραπάνω απαντάω ότι τα έχω κάνει όλα εκτός της χρήσης του Nod32 ή του Avast. Τα προγράμματα μου "τρέχουν" μια χαρά και από τη στιγμή που το λειτουργικό υποστηρίζεται ακόμη από εταιρίες (drivers, software κτλ.) δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ περίπτωση να βάλω Windows XP. Άσε με να ξέρω λίγο καλύτερα τα Windows 98 μιας και τα δουλεύω πολλά χρόνια κι έχω αντιμετωπίσει δίαφορα ανά καιρούς. :) Δε μπορείς να φανταστείς πόσος κόσμος "εκεί έξω" χρησιμοποιεί ακόμη Windows 98 και DOS και τι προσθέτουν ή έχουν ανακαλύψει και δημιουργήσει. Και στο κάτω κάτω τι προστασία παραπάνω παρέχουν τα XP από μόνα τους; Το firewall; Καλύτερα να μην σχολιάσω... Όσο για το "πιο γρήγορα" που ανέφερες πίσω; Επίσης δεν θα ήθελα να σχολιάσω... :beer:

 

Όσον αφορά το μηχάνημα μου (μήπως αυτό βοηθάει) είναι ένας Athlon 3800+ 64bit. Και μία προσωπική εκτίμηση για το τέλος. Τα Windows 98 είναι το πιο σταθερό λειτουργικό που έβγαλε ποτέ η Microsoft. Αν εξαιρέσουμε ότι έχει σχέση με πυρήνα NT φυσικά, μόνο που εκείνα δεν είναι για οποιαδήποτε χρήση. Αν "εκσυχρονισμός για'σένα είναι τα Windows XP και το SP2 σου έλυσε τα προβλήματα των Windows 98 δεν έχω λόγο να σου ζητήσω ν'αλλάξεις λειτουργικό. Με εκτίμηση! :beer:

 

Υ.Σ. Το F8 το γνωρίζω φυσικά αλλά τι σχέση έχει το bootlog.txt; Δε μου δημιουργεί κανένα μα κανένα πρόβλημα στην εκκίνηση! Να μπω σε "Safe Mode" για ποιόν λόγο δηλαδή; Δεν καταλαβαίνω... :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2457
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

οταν παλια παιζαμε στα φοιτητικα μας χρονια με το ευγενες αθλημα του hacking, δεν θες να ξερεις τι καναμε στο τρυπητηρι που ακουει στο ονομα Windows 98 SE... :lol:

 

"ιατρικες" συμβουλες μεσω νετ δεν ειναι ευκολο να δωσουμε, οποτε ψαχνοντας θα το λυσεις το προβλημα... απ'οσα λες δεν πρεπει να ειναι και τπτ τρομερο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Εχω το ΝΟD32 για W98, την αμέσως προηγούμενη έκδοση. Σε έναν PII 400 με 64ΜΒ έτρεχε ρολόϊ. Την θέλεις

να την ανεβάσω στο RS;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7112
  • Reputation:   26958
  • Achievement Points:  7447
  • Days Won:  25
  • With Us For:  6227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

alagt Σ'ευχαριστώ πολύ για το pm με το link! :thanks::beer:

 

dimis Θα ήθελα να μιλήσουμε τι είδους "hacking" είναι αυτό που κάνετε και που δε μπορεί να επιτευχθεί στα Windows XP. :beer: Είμαι πολύ περίεργος δηλαδή γιατί το κατέχω λιγάκι το "σπορ" κι αν όχι εγώ τόσο καλά έχω στα υπόψιν κάποιους εδώ φίλους που γνωρίζουν περισσότερα για να μπορώ να διασταυρώσω. :beer: Βέβαια δεν είναι του παρόντος. Άν θέλεις να βρούμε έναν άλλο τρόπο να τα πούμε εκτός κι αν βαριέσαι. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.