Μετάβαση στο περιεχόμενο

Πόσο αθώος είναι ο θαυμαστός κόσμος των κόμικς; [ Μιχαλοπούλου Νάσια, Επίκαιρα τ. 457, 5/5/1977 ]


rotagiatipino

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13225
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5992 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Άρθρο της Νάσιας Μιχαλοπούλου στο περιοδικό Επίκαιρα (τ. 457, 5/5/1977). Δικό σας. Απόψεις της Άλκης Ζέη και της Ζωρζ Σαρρή.

 

post-4271-1213351313_thumb.jpg post-4271-1213351400_thumb.jpg

 

post-4271-1213351468_thumb.jpg post-4271-1213351527_thumb.jpg

 

 

όλο σε cbr για εύκολο διάβασμα:mihalopoulou.zip

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κρίμα.

 

Ειδικά για τον Ζορρό θα έπρεπε να προσέχουν τα λόγια τους οι "εραστές" του Μικρού Ήρωα, όταν είναι τόσο σημαντικό ανάγνωσμα για τις Ισπανόφωνες χώρες της Αμερικής. Και αυτό έθρεψε γενιές λατίνων και γαλούχισε παιδιά με πλήθος ηθικοπλαστικών ιστοριών. Αλλά βέβαια ως Έλληνες προσπαθούμε να μειώσουμε κάθετι "ξένο" μέσα στην παράγκα μας.

 

Τρομερός ο παραλληλισμός "Βουγιουκλάκη" που χρησιμοποιεί, που βέβαια τώρα θα θεωρείται Αγια μετά τον θάνατό της. Αν γραφόταν το άρθρο σήμερα, πιστεύω θα χρησιμοποιούσε ένα άλλο, πιο ντεκαντανζ όνομα. Φαντάζομαι το Ρετιρέ του Δαλιανίδη θα κάνει πάταγο και αυτό το καλοκαίρι στις επαναλήψεις σε ορισμένους κύκλους.

 

Περί Μπλέκ και την γροθιά των 10 θυμάτων και το μεγάλο ψέμα αυτού, έχω μια απάντηση:

 

Κρίμα Σαρρή και Ζέη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6039 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Πάνο, τι να πω? Συνέχισε έτσι!!! :cheers3: :cheers3: Όσο για το άρθρο, εντάξει τα έχουμε ξανακούσει και έπειτα είμαστε σε νόμιμη ηλικία αγοράς και ανάγνωσης!!! :cheers3: :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Προσέξτε στη φωτογραφία το τσιγάρο που κρατάνε επιδεικτικά η κυρία Ζωρζ Σαρρή και η κυρία Μιχαλοπούλου. Βάζω στοίχημα πως με την ίδια άνεση που καταδικάζουν τα κόμικς θα μπάφιαζαν με τον καπνό τους όποια ταλαίπωρα μικρά θα είχαν την τύχη να βρεθούν στο ίδιο δωμάτιο μαζί τους.

 

Θ.Μ.

post-1548-1213457902_thumb.jpg

Επεξεργασία από Corvus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

προστέθηκε αρχείο cbr στο αρχικο post για εύκολη ανάγνωση.

 

 

κάποιες παρατηρήσεις....

 

1)όλο "η έρευνά μας" και "η έρευνα μας" είναι η Μιχαλοπούλου αλλά δεν μας αναφέρει ακριβώς ούτε το σκοπό ούτε το δείγμα ούτε τη μεθοδολογία της έρευνας της...

 

2)τα συμπεράσματα των χιλιανών Ντορφμάν και Ματλάρ αφορούν κυρίως ιστορίες που κυκλοφόρησαν στη λατινική αμερική εγκεκριμένες από τις εκεί χούντες της δεκαετίας του 70

 

3)το να βάζεις τη Σαρρή και τη Ζέη να μιλάνε για τα κόμικς, είναι σα να βάζεις το Συρίγο να σου μιλάει για το ποδόσφαιρο, τον Αγγελόπουλο για τον Δαλιανίδη, τον Αλαβάνο για τον Κωστάκη....

 

4)Σαρρή και Ζεη δεν αναφέρουν ούτε ένα τίτλο ή χαρακτήρα κόμικς, σημάδι της βαθιάς γνώσης τους για το χώρο.

 

 

5)το επιχείρημα ότι τα παιδιά δε μπορούν να διακρίνουν το φανταστικό από τον πραγματικό κόσμο έχει καταρριφθεί προ πολλού.

 

6)το επιχείρημα της ζέη ότι τα κόμικς μιλάνε για άλλες ζωές που κανένα παιδί δεν πρόκειται να ζήσει είναι για γέλια: το ίδιο συμβαίνει με το 90% των έργων της λογοτεχνίας, του θεατρου, του κινηματογράφου...

 

7)Καταδικάζουν την ιδεολογία των κομικς παραβλέποντας ότι η ίδια και πολύ πιο συντηρητική ακόμα ιδεολογία αναπαραγόταν επί δεκαετίες από τον ελληνικό κινηματογράφο και την τηλεόραση....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εντάξει ρε παιδιά. Από αυτά που έχω διαβάσει εδώ μέσα, αντιλαμβάνομαι ότι μιλάμε για ένα κλασσικό, τυπικό αρθράκι της πριν του ... χμ... πες 95, εποχής.

 

nothing more, nothing less. Τόσα ξέραν, τόσα λέγαν. :)

 

και σε επίπεδο έρευνας (που το θέτει ο Μανώλης) δε νομίζω ότι τα αντίστοιχα άρθρα που διαβάζουμε σήμερα... χμ.. γενικώς τα άρθρα που διαβάζουμε σήμερα για οτιδήποτε (και σε συνδυασμό με τους τηλεοπτικούς φωστήρες) χρησιμοποιούν κάτι καλύτερο από γενικεύσεις και εντυπώσεις.

 

το μόνο γμτ μου είναι ότι έχω λατρέψει το Καπλάνι της Βιτρίνας και με ψιλοστεναχωρεί...

 

:cheers5:

 

ΥΓ

6)το επιχείρημα της ζέη ότι τα κόμικς μιλάνε για άλλες ζωές που κανένα παιδί δεν πρόκειται να ζήσει είναι για γέλια: το ίδιο συμβαίνει με το 90% των έργων της λογοτεχνίας, του θεατρου, του κινηματογράφου...

 

ενίσταμαι. δεν ξέρω τι θα κάνεις εσύ, αλλά εγώ θα πάω στο β Orionis :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το άρθρο είναι ενδεικτικό της εποχής του, είναι εύκολο να το αντικρούσει κανεις σήμερα, έχει όμως την ιστορική του αξία.

 

Η συλλογή τέτοιων άρθρων είναι πολύ χρήσιμη για τη μελέτη της ιστορίας των κόμικς και των αντιδράσεων της κοινωνίας σε παλαιότερες εποχές

 

το ότι είναι καπνίστριες όμως τι σας φταίει;;; (βλ. Corvus)

 

:cigar:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2375
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6262 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολύ φοβάμαι ότι υπάρχουν ακόμα λίγοι, αλλά αρκετοί που έχουν αναχρονιστικές να το πω? άκρως ''συντηρητικές'' ; αστοιχείωτες ; αντιλήψεις επι του θέματος... (συνήθως βέβαια έχουν μια απαξιωτική τάση για οτιδήποτε άλλο και οποιονδήποτε άλλο επίσης, εκτός απ'τον εαυτό τους, φυσικά..)

Τώρα για το κάπνισμα, κι εγώ καπνίστρια είμαι,( πάλι..,ακόμα..) αλλά δε σημαίνει ότι θα καπνίζω σε κλειστούς χώρους και ειδικά με παιδιά. (έχω κάνει το τεστ αρκετές φορές και αντέχω :lol: ) Και μου αρέσουν τα κόμικς..και ζω σε παράλληλους κόσμους..αλλά δεν έχω ενυδρείο..και (ευτυχώς) δε γνώριζα τις κυρίες αυτές και είμαι πάρα πολύ ευτυχής γι' αυτό! :):cheers3: ++:cigar::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πόσο αθώος είναι ο θαυμαστός κόσμος των κόμικς;

 

Πολύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1757
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Το θέμα συζητήθηκε ήδη αναλυτικά εδώ. Να προσθέσω μόνο οτι με καλύπτει η απάντηση του bonadrug και οτι ναι, το "'Καπλάνι

της βιτρίνας " είναι ωραίο βιβλίο αλλά τι να κάνουμε, και ο Πάουντ ήταν φασίστας αλλά τα ποιήματά του αξίζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1596
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Συμφωνώ απόλυτα με όλους. Ενδιαφέρον βιβλίο είναι το ο Υπεράνθρωπος

των Μαζών του Έκο, στο οποίο αναλύει και αποδεικνύει ότι όλα τα κλασικά

αριστουργήματα και επίσης καθώς πρέπει αναγνώσματα του τύπου Οι Άθλιοι,

Ο Ρομβισώνας Κρούσος κ.τ.λ. δεν είναι τίποτα περισότερο από σαπουνόπερες

εποχής

Το πρόβλημα με τους εν ελλάδι πνευματικούς ανθρώπους είναι ότι συχνά η πνευμα-

τική τους διάσταση, είναι δυσανάλογα μικρότερη του εγώ τους και της ματαιοδοξία τους.

 

:niania: διαβάζω κόμικ - διαβάζω κόμικ

 

:idea: α! μην ξεχάσω να διαβάσω και άλλα κόμικ

 

:gnews:

Επεξεργασία από thebadpainter
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  1089
  • Reputation:   1454
  • Achievement Points:  1089
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5823 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Δεν διάβασα το άρθρο,οφείλω να το πω,αλλά θα σχολιάσω σύμφωνα με αυτά που καταλαβαίνω από τον τίτλο και από αυτά που είπατε...Σαφώς και ο κόσμος των κόμικς δεν είναι αθώος.Φυσικά και τα κόμικς περνούν διάφορα ιδέες και απόψεις στους αναγνώστες και ίσως είναι κάπως επικίνδυνα,αναλόγως το περιεχόμενο και αναλόγως τον αναγνώστη.Δηλαδή οι πολιτικές γελοιογραφίες δεν περνούν κάποια μηνύματα μέσα από την κριτική;Ο Αρκάς δεν προσπαθεί με τον τρόπο του να μας πει τις απόψεις του και τις σκέψεις του,όπως και όλοι οι καλλιτέχνες,γιατί και οι σκιτσογράφοι και όλοι αυτοί που ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥΝ ένα κόμικ καλλιτέχνες είναι,τουλάχιστον για εμένα.Ας μην είμαστε υποκριτές όμως.Δηλαδή θέλουν να μας πουν ότι τα βιβλία δεν είναι επικίνδυνα;Ότι πολλά βιβλία δεν είναι σκουπίδια και λένε μέσα ένα σωρό βλακείες.Πάλι όμως παίζει ρόλο ο αναγνώστης και η ηλικία του.Δεν είναι τα κόμικς τα οποία μπορεί να σε ''διαφθείρουν''.Όχι ότι δεν υπάρχουν,δεν λέω αυτό,αλλά μην είμαστε στενόμυαλοι και με παρωπίδες.Πόσα βιβλία κάνουν πλύση εγκεφάλου και δημαγωγούν;Επομένως ας μην είμαστε υποκριτές.Επιπλέον,δεν περίμενα να πει κάτι τέτοια η κ.Σαρρή που το έργο της μιλά από μόνο του και δεν θα μπορούσα σε καμιά περίπτωση να το υποβαθμίσω εγώ,ένας τυχαίος,αλλά μπορώ να κριτικάρω τις απόψεις της...

 

 

 

Μια άλλη Σαρρή βέβαια θα μπορούσα άνετα να την κρίνω για το έργο της(καταλάβατε πιστεύω ποια εννοώ....) :lol: :lol: :lol: :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.