Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΙ ΝΙΩΘΕΤΕ ΟΤΑΝ ΤΑ ΠΟΛΥΤΙΜΑ ΚΟΜΙΚΣ ΣΑΣ ΑΝΑΤΥΠΩΝΟΝΤΑΙ;


Corvus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Η αναφορά του αγαπητού Gaijin για την επανατύπωση πολλών εκ των πρώτων εικονογραφημένων ιστοριών του Savage Sword of Conan μου προκάλεσε ανάμεικτα συναισθήματα, και σκέφτηκα να δημιουργήσω αυτό το θέμα για να τα μοιραστώ μαζί σας και να ακούσω τα δικά σας. Τι νιώθετε όταν βλέπετε κάποιο σπάνιο παλιό κομμάτι της συλλογής σας να ανατυπώνεται και να διατίθεται ξανά στην αγορά έναντι ευτελούς (πάντα σχετικά) τιμής;

 

Αλτρουιστική ικανοποίηση επειδή κι άλλοι, λιγότερο τυχεροί θα μπορέσουν να χαρούν όπως κι εσείς χαμένες ιστορίες των αγαπημένων σας ήρωες;

 

Αγανάκτηση και μια μικρή δόση φθόνου επειδή τώρα πια δεν θα είστε οι μόνοι (πάλι σχετικά) που διαθέτετε τίς σχετικές ιστορίες που με τόσο κόπο (οι παλιότεροι) είχατε διαφυλάξει ή με τόσα χρήματα (οι νεότεροι) είχατε αγοράσει και επειδή η συλλογή σας θα χάσει την όποια αξία της στην αγορά;

 

Ενθουσιασμό, επειδή έτσι θα δοθεί και σ' εσάς η ευκαιρία να συμπληρώσετε με λίγα χρήματα τις ιστορίες που σας έλειπαν από τη συλλογή σας;

 

Αξίζει η ανατύπωση όσο το αρχικό κόμικ; Πέρα από τον όποιο συναισθηματικό δεσμό με την αυθεντική έκδοση (η οποία αφορά εσάς και μόνο εσάς, επειδή σας θυμίζει αλλοτινά χρόνια) η ανατύπωση είναι ή δεν είναι η "ίδια" ιστορία;

 

Ένα παράδειγμα, πάλι με αναφορά τον αγαπημένο μου Κιμμέριο: Μια σελίδα από το αυθεντικό κόμικ της Μάρβελ του Ιανουαρίου 1977 (πρόκειται για την περιπέτεια The City In the Storm") και η αντίστοιχη από τον τόμο 9 του Chronicles of Conan της Dark Horse to 2005. Aν την είχα, θα παρέθετα και την ελληνική μετάφραση που σίγουρα κάποια στιγμή τυπώθηκε στη χώρα μας. Κάποιος άλλος φίλος σίγουρα θα μπορεί να τη συμπληρώσει.

 

 

Θ.Μ.

post-1548-1213113344_thumb.jpg

post-1548-1213113429_thumb.jpg

Επεξεργασία από Corvus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε επίπεδο κόστους, δεν πιστεύω ότι το πρώτο, το παλιό, χάνει με μια ανατύπωση.... το πλησιέστερο που έχω φτάσει σε μια τέτοια ιδέα είναι για κάποια παλιά ελληνικά, τα οποία δεν έχουν σκαναριστεί και υπάρχει η εντύπωση ότι κοστολογούνται τόσο σε μεγάλο βαθμό γιατί είναι σπάνια, ακριβά, δεν τα έχει δει ο άλλος, και διατίθεται να πληρώσει μόνο και μόνο για να τα δει... Περιττό να αναφέρω ότι ψωφάω να σκανάρω ένα τέτοιο ίσα ίσα για το σπάσιμο αυτού του μενταλιτέ :)

 

Οπότε θα έλεγα ότι πιο πολύ φτιάχνομαι αν μπορώ να διαβάσω κάτι που δεν έχω.

 

Φυσικά στο τι ζητάω/ψάχνω παίζει και η ποιότητα της κάθε έκδοσης. λχ στα Αστερίξ άλλη η μετάφραση του Σπανού, άλλη του Ψαρόπουλου, άλλη της Μαμούθ. Αντίστοιχα σε αυτά που έδειξες, άλλα τα χρώματα στο παλιό, άλλα στο καινούργιο....

 

Η κάθε έκδοση πάντως είναι κάτι το τελείως διαφορετικό... Έχω στα χεράκια μου τα αμερικάνικα Σούπερμαν που είχε βγάλει ο Ψαρόπουλος και δεν έχει καμία σχέση η συγκίνηση που νοιώθω όταν ανοίγω τα Ελληνικά που διάβαζα μικρός.

 

Και γενικότερα δεν έχω "σπρώξει" κάποιο παλαβό ποσό για να πάρω κάτι, μόνο και μόνο για να το βρω εν συνεχεία συγκριτικά τζάμπα... Σε ένα τέτοιο σενάριο, σίγουρα θα φόρτωνα, αλλά και πάλι επανερχόμαστε στην αρχική μου εκτίμηση ότι όσες φορές κι αν ξανατυπωθεί το X-Men#1, την αξία του το πρωτότυπο από τα 60's δεν τη χάνει.

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6234 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Θα συμφωνήσω με τον αγαπητό Γερμανικό. Σε έναν αιώνα πληροφόρησης σαν τον δικό μας, μια από τις μεγαλύτερες επαναστατικές πράξεις είναι η εξάπλωση της πληροφορίας αβίαστα και δωρεάν - ειδικά αν κάτι είναι άπιαστο και απλησίαστο για τους πολλούς. Τώρα βέβαια, εταιρίες όπως η Dark Horse (μια κι αυτήν πιάσαμε) κοιτάνε μόνο τι θα κερδίσουν από αυτή την ιστορία, μα αν αυτό ωφελεί και τους αναγνώστες, ακόμα καλύτερα. Στο σημείο αυτό, βέβαια, περιττό να πω πόσο εκτιμώ και θαυμάζω τους παράγοντες της greekcomics που δίνουν απλόχερα σε όλους το σπάνιο υλικό τους - έστω και σκαναρισμένο. Άντε τώρα το καλοκαίρι να βρω κι εγώ χρόνο να σπρώξω κάτι. Όσο για τους συλλέκτες, όπως είπε, η συναισθηματική αξία του πρωτοτύπου (καθαρά προσωπική, αφού μας συνδέει με αλλοτινές στιγμές) δεν χάνεται ποτέ.

 

Θ.Μ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χαίρομαι πάντα με τις ανατυπώσεις γιατί συνήθως έχουν εξτρά υλικό, σχόλια των δημιουργών, αδημοσίευτες σελίδες κ.λπ.

 

Τώρα να χάνουν τα παλιά μου τεύχη την αξία τους δε με απασχολεί καθόλου. Είμαι υπέρ των φτηνών τιμών και με ενδιαφέρει να διαβάσω όσα κόμικς γίνεται περισσότερο. Με τις τιμές στα ύψη αυτό δε γίνεται. Πχ αγοράζω τα διάφορα Essentials & Masterworks της MARVEL γιατί θέλω να τα διαβάσω. Δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Που να βρω τα αυθεντικά?!? Στόχος μου δεν είναι να γίνω πλούσιος... Θέλω να διαβάσω όσα μπορώ χωρίς να πονέσει η τσέπη μου.

 

Άσε που γίνομαι υστερικός με αξίας περιοδικά, γιατί φοβάμαι να τα αγγίξω μην τα τσαλακώσω! (Νευρώσεις ε?)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Και εγώ είαμι φαν των ανατυπώσεων σε τόμους. Έχω παρατήσει καιρό την αγορά τευχών και ποτέ δεν λειτούργησα σαν συλλέκτης παρα μόνο σαν αναγνώστης.

 

Χαίρομαι να διαβάζω παλίες ιστορίες που διαφορετικά (λόγω κόστους) δεν θα είχα τη δυνατότητα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Kι εγώ είμαι υπέρ των ανατυπώσεων, ειδικά όταν πρόκειται για τεύχη που έχουν εξαφανιστεί αλλά θέλω να αποκτήσω. Έτσι έχω μια ευκαιρία να διαβάσω ιστορίες που έψαχνα. Βεβαίως προτιμώ παλιότερες εκδόσεις από τις καινούριες, όχι όμως ότι θα σνομπάρω μια ανατύπωση προκειμένου να βρω παλιά τεύχη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6296 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Φυσικά το ΚΕΓ είναι σαφέστατα υπέρ των ανατυπώσεων...κόμικ για όλους, σπάσιμο στα λαμόγια

που εκμεταλλεύονται την ψωνάρα του συλλέκτη Και φυσικά στηρίζουμε το ψων...εε..δηλαδή τον

τίμιο εργαζόμενο στη Γκρικομιξ που αγαπά το κόμικ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1562
  • Group:  Members
  • Topic Count:  50
  • Content Count:  630
  • Reputation:   5016
  • Achievement Points:  693
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6232 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες, τα κόμικς πρέπει να ανατυπώνονται και σε ποικίλες εκδόσεις. :) Όσο για το τίτλο του τόπικ που φωτογραφίζει κάποιους που θα στενοχωρηθούν διότι το συλλεκτικό τους κομμάτι που έψαξαν και φάγαν τον κόσμο να το βρουν ή να το κερδίσουν στο ebay κλπ κλπ και δε βαριέσαι να τους ακούς, δε πειράζει περαστικά τους :D Ας ικανοποιηθούν κατέχοντας ένα "συλλεκτικό" αντικείμενο, σκέτο. Απλώς την ιστορία που περιλαμβάνει θα την έχουν διαβάσει όλοι, αν χαλιούνται και με αυτό... that's life :beer:

 

:holidays2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τα κόμικς πρέπει να ανατυπώνονται για πολλούς λόγους. Οι νεότεροι γνωρίζουν κάτι που δεν πρόφτασαν, οι νέοι συλλέκτες παρακινούνται να ψάξουν να βρουν κάποιον πολύτιμο κρίκο της συλλογής, οι παλαιότεροι συλλέκτες βασανίζονται να ξεχωρίσουν τις ανατυπώσεις από τις παλιές εκδόσεις, οι έμποροι τιμωρούνται αν αναρτούν υψηλές τιμές κλπ. Προσωπικά μου άρεσε που ο Μικρός Ήρως βγαίνει σε τευχάκια αλλά για κάποιον που δεν έχει ούτε ένα κείμενό του. Σαν rotagiatipino αν έβγαινε ξανά σε οργανωμένη ανατύπωση ο Μιρός Κάου-Μπόι-Σερίφης-Αρχηγός θα το αγόραζα για να έχω τα κείμενα (και πάλι θα μετρούσε η τιμή αλλά και η ποιότητα, δε ζητώ γκλιτεράκια και τρισδιάστατες φιγούρες αλλά όχι και εφημεριδόχαρτο ιχθυοπωλείου Το Ωραίο Λούβρο). Από κει και πέρα ως συλλέκτης δε σταματώ να κυνηγώ τα αυθεντικά τεύχη του Μικρού Ήρωα. Άλλο να κρατάς κάτι στα χέρια σου που πέρασε από παιδικά δαχτυλάκια πασαλειμμένα σοκολάτα (ελπίζω να σκουπίστηκε στις κουρτίνες κι όχι στο περιοδικό) κι άλλο κάτι που επανακυκλοφόρησε με σκοπό το κέρδος ή τη διατήρηση του μύθου (αυτά τα δύο κάπου συγχέονται αλλά δεν παυω να ελπίζω ότι γίνονται και κινήσεις ποιότητας).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

H ανατύπωση ενός εντύπου, δεν νομίζω ότι ρίχνει απαραίτητα την αξία κάποιας παλαιότερης έκδοσης. Ίσως μάλιστα να δημιουργεί ένα νέο ενδιαφέρον σε συγκεκριμένους τίτλους και να ανανεώνει την αγοραστική κίνηση γύρω από κάτι λίγο ξεχασμένο - λίγο χαμένο. Από την άλλη καλό είναι σε κάποια πράγματα και οι τιμές να "εξομαλυνθούν", αλλά και όσοι δεν έχουν την δυνατότητα να πληρώσουν ή έστω να ψάξουν για κάποια σειρά, να έρθουν σε επαφή μαζί της μέσω κάποιας ανατύπωσης της. Φυσικά η όποια ανατύπωση δεν έχει (ή δεν πρέπει να έχει) καμιά σχέση με το προηγουμένως εκδοθέν κόμικ. Σίγουρα θα πρέπει να γίνεται εκμετάλλευση της τεχνολογίας και της όποιας προόδου για καλύτερες εκδόσεις, με πιο ζωηρά χρώματα, καλύτερα χαρτιά, πιο όμορφα δεσίματα. Φυσικά είναι θετικό και οι όποιες προσθήκες επιπλέον πληροφοριών, επιπλέον σελίδων, ακόμα και η επεξεργασία των αρχικών σχεδίων για να γίνουν πιο σύγχρονα και καλύτερα. Άλλη περίπτωση επανέκδοσης μπορεί να καλύπτει την ολοκλήρωση μίας σειράς η οποία είχε μείνει λειψή. Κλασικά παραδείγματα από το "δικό μας" ΣΤΟΡΜ έως τις επανεκδόσεις των ΑΣΤΕΡΙΞ στην Γαλλία και τον πετυχημένο επιχρωματισμό του BONE στο εξωτερικό. Ακόμα και η απλή επανέκδοση του Μίκυ Μυστήριο που έχει ήδη αρχίσει, με βρίσκει σύμφωνο, γιατί δεν τα έχω, θα ήθελα να τα έχω και ο πιο εύκολος, απλός, οικονομικός ίσως τρόπος για μένα που δεν με ενδιαφέρει τόσο η συλλεκτική αξία της πρώτης έκδοσης είναι μέσω της ανατύπωσης του.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Προσωπικά μου άρεσε που ο Μικρός Ήρως βγαίνει σε τευχάκια αλλά για κάποιον που δεν έχει ούτε ένα κείμενό του.

 

Εγώ ως πιο νέος δεν είχα άλλη ευκαιρία να γνωρίσω την εκτύπωση εκείνης της εποχής εκτός από τις ανατυπώσεις. Φυσικά αν μπορούσα θα έπαιρνα και τα αυθεντικά :mafia::mafia::mafia: , αλλά αυτό είναι μια άλλη ιστορία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.