Μετάβαση στο περιεχόμενο
Valtasar

ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ (ΑΘΗΝΑ)

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Μετά από αρκετό είναι η αλήθεια καιρό ,έφτασε η στιγμή να προσθέσουμε στη λίστα με τα καταστήματα μεταχειρισμένων στην Αθήνα ,ένα ακόμα μαγαζί .

Πρόκειται για το Second Hand Books ,το οποίο βρίσκεται (κι αυτό) στην οδό Ιπποκράτους 84 στο κέντρο της Αθήνας .

Ενα μικρό και πολύ συμαπαθητικό μαγαζί που διακρίνεται για την  οργάνωση και την τακτοποίηση των βιβλιοθηκών του .

Διαθέτει κομικς τόσο Ελληνικά όσο και ξενόγλωσσα (κυρίως ΒD και κάποια Αμερικάνικα ).Ειδικά η συλλογή των BD οταν πρωτοεπισκέφθηκα το καταστημα ήταν εντυπωσιακή.

Επίσης διαφόρων ειδών βιβλία ,περιοδικά και μια καλή βιβλιοθήκη Ε.Φ.

Οι δύο ιδιοκτήτες του ,Διονύσης και Κώστας ,είναι ευγενέστατοι ,εξυπηρετικοί και γνώστες του αντικειμένου .Οι τιμές στα Ελληνικά κόμικς είναι καλές .

Επειδή οι φωτογραφίες λένε πάντα καλύτερα ,ανεβάζω αρκετές απ αυτές για να πάρετε γεύση .

20180217_140508.jpg20170701_111407.jpg20180217_140520.jpg

20170701_111053.jpg20170701_111105.jpg  20170701_111059.jpg

20170701_111124.jpg20170701_111207.jpg  20170701_111212.jpg

20170701_111133.jpg20170701_111210.jpg20170701_111216.jpg

20170701_111222.jpg

• Like 26
  • Ευχαριστώ 2

Κοινή χρήση αυτής της καταχώρησης

Σύνδεσμος προς την καταχώρηση
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Έχει το Iliad του Κυριαζή :awesome:

• Like 7

10 min ago , x for xepeta said:

Έχει το Iliad του Κυριαζή :awesome:

Θοδωρε ,γενικά έχει/είχε αρκετά ενδιαφέροντα κομικς ακόμα και φανζινάκια ,κατι που μου έκανε εντύπωση ,καθως δεν είναι πολύ συνηθισμένο στα παλαιοβιβλιοπωλεία .

Γραφω και το "είχε" γιατί μετά από μερικές επισκέψεις μου (καθώς και άλλων μελών του φόρουμ) ,τα κομικς του λιγόστεψαν κατα τι.......:lol:

• Like 8
  • Αστείο 2

Κατι τετοιο post σαν του Δημου, πρεπει να αναρτονται με ειδοποιηση τυπου:  "Πριν το διαβασεις παρε καλου-κακου ενα υπογλωσσιο"!!! :D

:cheers5:

• Like 7
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1

Στην πρώτη φωτογραφία, ο ιδιοκτήτης, αμέσως μετά την επίσκεψη του Φλοκ, την στιγμή που διενεργεί ψυλλοκτονία. :lol:

:Paingiver: 

• Like 3
  • Αστείο 7

6 min ago , Dr Paingiver said:

Στην πρώτη φωτογραφία, ο ιδιοκτήτης, αμέσως μετά την επίσκεψη του Φλοκ, την στιγμή που διενεργεί ψυλλοκτονία. :lol:

Ελεεινέ και τρισάθλιε Πονοδότη !!!  :Ungry::out:

Να δω πόσο καιρό θα ζω ακόμα ,να σου μαθαίνω νέα μαγαζιά ........:lol:

Επικαιροποιήθηκε και το πρώτο ποστ του θέματος με τη νέα προσθήκη  και έγιναν και καποιες αλλαγές για καταστήματα που δεν υπάρχουν πλέον.:D

• Like 8
  • Αστείο 3

Πάντως τις φωτογραφίες τις τράβηξες το καλοκαίρι πριν την επίσκεψή μου, γιατί βλέπω στη βιτρίνα πράγματα που τώρα είναι στη βιβλιοθήκη μου. :D Όταν πήγα πάντως εγώ μου διηγήθηκε πως εξόντωσε τους ψύλλους. :lol: Να πω ακόμα ότι τα παιδιά είχαν περίπτερο και στο AthensCon όπου κάναμε και μία κουβεντούλα και πήρα και κάποια πραγματάκια ακόμα. :)

• Like 3
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 1

4 min ago , Dr Paingiver said:

Πάντως τις φωτογραφίες τις τράβηξες το καλοκαίρι πριν την επίσκεψή μου, γιατί βλέπω στη βιτρίνα πράγματα που τώρα είναι στη βιβλιοθήκη μου. :D Όταν πήγα πάντως εγώ μου διηγήθηκε πως εξόντωσε τους ψύλλους. :lol: Να πω ακόμα ότι τα παιδιά είχαν περίπτερο και στο AthensCon όπου κάναμε και μία κουβεντούλα και πήρα και κάποια πραγματάκια ακόμα. :)

Πολύ σωστός και παρατηρητικός !!!!  :up:

Οι δυο μόνο της πρόσοψης με την ταμπέλα και το όνομα του μαγαζιού είναι τραβηγμένες πριν 2 μερες .

Πράγματι τα παιδιά είχαν περίπτερο στο Con, έχουν ενημερωθεί για την ύπαρξη της Λέσχης και γενικά εχουν δείξει ενδιαφέρον για μας .:)

• Like 8

Α, ωραίο μαγαζάκι αυτό! Έχω πάρει κάμποσα βιβλία ΕΦ και Φαντασίας στα αγγλικά (να δω πότε θα τα διαβάσω), αλλά και διάφορα άλλα βιβλία στα ελληνικά που έψαχνα πολύυυυ καιρό, καθώς και δυο-τρία κόμικς. Όλα σε εξαιρετικές τιμές και σε πολύ καλές καταστάσεις, ενώ η όλη εξυπηρέτηση ήταν σαφώς εξαιρετική. Πρέπει να το επισκέπτομαι συχνότερα. 

• Like 6

Ωραία, το ξέρατε όλοι τόσο καιρό από το καλοκαίρι, πήρατε τα καλά και τώρα μας το λέτε. Τουλάχιστον ο Δήμος έκανε και μια παρουσίαση αφού το ξεζούμισε. :congrats:

• Like 8
  • Respect 1
  • Αστείο 2
  • Ευχαριστώ 2

31 min ago , totally_wired said:

Ωραία, το ξέρατε όλοι τόσο καιρό από το καλοκαίρι, πήρατε τα καλά και τώρα μας το λέτε. Τουλάχιστον ο Δήμος έκανε και μια παρουσίαση αφού το ξεζούμισε. :congrats:

Bρε γκρινιάρη !!!!:lol:

Είναι καιρός που θέλω να κανω την παρουσίαση αλλα μια το ένα μια το άλλο όλο το ανεβαλα ....

Το πρωτο διαστημα δεν ειχε και ονομα το μαγαζί και περίμενα για να εχω ...ολοκληρωμένο ρεπορταζ ..

Αλλα σε όσους ειδα από κοντά το είχα επισημανει οτι υπαρχει ...

Ελα και καμια μερα στη Λέσχη να τα πουμε από κοντά και να σου πω και για αλλο ενα που έχω βρει και ετοιμαζω παρουσίαση (ελπίζω να την κανω ...φέτος αυτήν) :lol:

• Like 10
  • Ευχαριστώ 1

Μπράβο στα παιδιά που το ανοιξαν στην Αθήνα, γιατί αν το άνοιγαν στη Θεσσαλονίκη αλίμονό μας. Ένα LastMan που είδα, πόσο το δίνει ή έδινε θυμάται κανείς; αν υπάρχει ακόμα βεβαίως

• Like 9

Κάποτε αυτό το μαγαζί ήταν στέκι μου - με άλλο περιεχόμενο. Για καιρό περνούσα και το έβλεπα άδειο, αφού ο Τάκης, ο προηγούμενος μαγαζάτορας συνταξιοδοτήθηκε. Το συγκεκριμένο κατάστημα το πήρα νωρίς είδηση, αλλά έναντι των παλιών ημερών δεν μπήκα ποτέ μέσα.

5a8c5ed3daaad_.thumb.png.52616b94274bb2b5a2ff359982ae7793.png

Ο Ikarukani ορατός δίπλα στη κολώνα

Επεξεργασία από ikarukani
  • Like 10
  • Respect 1
  • Ευχαριστώ 2

Το second hand books η εκλεισε η εχει μεταφερθει  ,ανεβηκα αθηνα μετα απο αρκετο καιρο και σημερα το πρωι κατεβηκα κομικοτσαρκα στο κεντρο και στην ιπποκρατους 84 δε υπηρχε τιποτα

• Like 5

To Second Hand Books  έκλεισε πριν περίπου ένα μήνα .

Προσωπικά προβλήματα ενός εκ των ιδιοκτητών αλλά και η δύσκολη οικονομικά συγκυρία   ,δεν βοήθησαν ώστε να μακροημερεύσει.

Κρίμα γιατί ήταν ένα καλό από πολλές απόψεις μαγαζί  φτιαγμένο από ανθρώπους με μεράκι .

Τώρα ο έτερος των ιδιοκτητων διατηρεί σελίδα με πωλήσεις στο φβ.....

• Like 7

3 λεπτά πριν, φλοκ είπε:

To Second Hand Books  έκλεισε πριν περίπου ένα μήνα .

Αφού του έκανες εσύ παρουσίαση, πως να μην κλείσει. :antekale:

• Αστείο 5
  • Ευχαριστώ 1

Είναι κρίμα γιατί και όντως ήταν πολύ ευγενικοί και εξυπηρετικοί οι ιδιοκτήτες. Και με καλές τιμές.

• Like 2

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Οροι χρήσης μας.