Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ (ΑΘΗΝΑ)


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Καλημέρα σας !!

Επειδή το θέμα αυτό ενδιαφέρει πολλούς φίλους του GC (ειδικά τους νεοφερμένους) και επειδή έχει ήδη 11 σελίδες και ισως είναι άβολο στο ψάξιμο αλλά και γιατί έχουν περάσει πάνω από 6 χρόνια από το πρώτο post και τα πράγματα έχουν κάπως αλλάξει.
Θα προσπαθήσω να κάνω εδώ μια σούμα .
Θα ασχοληθώ μόνο με Παλαιοβιβλιοπωλεία που βρίσκονται στο κέντρο της Αθήνας και στο Μοναστηράκι (καθώς και ένα στον Πειραιά) .Επίσης να πω οτι αυτά που παρουσιάζω τα έχω επισκεφθεί ο ίδιος και φυσικά τα σχόλια είναι υποκειμενικά.

Τέλος θα ήθελα να κάνω μια γενική παρατήρηση.Η αγορά μεταχειρισμένων κόμικς από Παλαιοβιβλιοπωλεία δεν είναι αυτή που ήταν κάποτε.
α) Μικρότερη ποικιλία κομικς
β) Χειρότερες τιμές (αν και αυτό δείχνει να αλλάζει το τελευταίο δίμηνο)
γ) Για όσους σκέφτονται να πουλήσουν κόμικς σε αυτά τα μαγαζιά θα τους πρότεινα να το ξανασκεφτούν .Οι τιμές που δίδονται είναι εξευτελιστικές........

ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ
Τα πιο πολλά μαγαζια βρίσκονται στις οδούς Χ.Τρικούπη και Ιπποκράτους

 

1.ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ - ΝΙΚΟΣ ΧΡΥΣΟΣ - Χ.Τρικούπη 63 & Δερβενίων τηλ 210 3631821

Πρόκειται για μαγαζί που για πολλά χρόνια βρίσκοταν στην οδό Ιπποκράτους 135.Μεταφέρθηκε πολύ πρόσφατα στην Τρικούπη
Πολλά βιβλία και μερικά κομικς και περιοδικά.
Ο ιδιοκτήτης ευγενέστατος και αρκετά ενημερωμένος .Ο χώρος πολύ τακτοποιημένος και άνετος.
Απο κόμικς πολλά Παρα Πεντε ,Βαβελ,9, Αστεριξ,Τεν Τεν ,Λουκυ Λουκ ,λίγες Περιπετειες ,Αλμανακο κ.λ.π.
Οι τιμες ακολουθούν τον κανόνα ,σε κάποια καλές σε κάποια μέτριες.
Αξίζει μια βόλτα.
 

TRIKOUPI2.jpg TRIKOUPI1.jpg



2.ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΣ Γ. ΚΟΥΝΙΟΣ (γνωστός και ως Δάσκαλος) Ιπποκράτους 116 τηλ 210 3255216

Πρόκειται για παλιό έμπορο και πολύ γνωστό .Το μαγαζί αυτό βρίσκοταν παλιοτερα πιο ψηλά στη Ιπποκράτους στο 128 και ήταν πολύ μικρότερο (και ακόμα πιο παλιά στην Αστιγγος στο Μοναστηράκι).
Ο νέος χώρος είναι πολύ μεγάλος και υπάρχει μεγάλη ποικιλία κομικς.
Προσωπική άποψη ¨: ο Δάσκαλος μαζί με τον Αμερικάνο (δες παρακάτω) έχουν τη μεγαλύτερη ποικιλία και ποσότητα κομικς
Οι τιμές τσιμπημένες εως ακριβές .
 

daskalos.jpg



3.ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ ΙΣΤΩΡ Ιπποκράτους 157 & Κομνηνών τηλ 210 6435762

Παλίο μαγαζί κι αυτό με παρα πολλά βιβλία και κάποια κομικς .Οι τιμές ακριβές και το αφεντικό καθόλου "συνεργάσιμο" σαν να βαριέται κάπως .......

 

ISTOR.jpg



4.ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ - Στουρνάρη 21

Μαγαζί με πολλά βιβλία και δίσκους βινυλίου (απέναντι από το Πλαίσιο ).
Υπάρχουν και λίγα κομικς κυρίως Disney και περιοδικά .Η "πραματεια" εκτείθεται σε καφάσια στο πεζοδρομιο.....
Στα κομικς οτι πάρεις 1 euro .
Οπως είπα δεν υπάρχει ποικιλία αλλά αν είσαι τυχερός μπορεί να βρείς κατι καλό με ελάχιστα χρήματα
 

stournara21.jpg



Υπάρχουν ακόμα κάποια μαγαζιά στο κέντρο (Μαυρομιχάλη και αλλού ) για τα οποία θα γράψω σύντομα.


ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ - ΘΗΣΕΙΟ

Στην περιοχή αυτή που είναι παραδοσιακή σε οτι αφορά το θέμα μας τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει ιδιαίτερα σε σχέση με το πρώτο post του θέματος.

1.ΓΙΑΝΝΗΣ ΚΟΥΓEΑΣ - Αστιγγος 6 Μοναστηράκι τηλ : 210 3245331

Γνωστό παλιό μαγαζί με πολλά βιβλία και κόμικς .Μπορείτε να βρείτε πάρα πολλά κομικς και περιοδικά σε τιμές από καλές έως τσιμπημένες .
Ο ιδιοκτήτης ευγενικός και ενημερωμένος.
 

Kougeas-1.jpg kougeas 22.JPG



2.ΓΙΑΝΝΗΣ Β. ΚΟΥΓEΑΣ - Αστιγγος 21 & Θησείου 2 τηλ 210 3219608

Το 2ο μαγαζί μπαίνοντας στην Άστιγγος από Ερμού. Είναι ξαδελφος με τον πρώτο Κουγέα.Πιο μικρό μαγαζί αυτό με βιβλία ,περιοδικά και κάποια κομικς.Δεν έχει μεγάλη ποικιλία και οι τιμές μέτριες .Ευγενικός και εξυπηρετικός .
 

Kougeas.jpg κουγεας33.JPG



3.ΜΑΡΙΝΟΣ - Άστιγγος 23

Το πρώτο γωνιακό μαγαζί μπαίνοντας στην Άστιγγος από Ερμού (κολλητό με το προηγούμενο).
Πολλά βιβλία ,περιοδικά και κόμικς εξω στους πάγκους αλλά και μέσα .
Αρκετά ακριβός σε σχέση με τους προηγούμενους.
 

palaiopoleio2.jpg


4.ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ - Αστιγγος

Μαγαζί που βρίσκεται ανάμεσα στον πρώτο Κουγέα και στους υπόλοιπους .
Τι να πεί κανείς γι αυτό το μαγαζί .Θέλει πολλές ώρες και βαριέμαι.Εξάλλου το παρώνθέμα είναι γεμάτο από αναφορές γι αυτόν.

Τεράστια ποικιλία κομικς και περιοδικών αλλά.....
Αλλά οταν φτάσει η ώρα της πληρωμής παρακαλάς ο Ερμης να μην βρίσκεται στην Αφροδιτη ,η τιμή του μαυρου χρυσού να μην έχει ανέβει,η φάτσα σου να μην είναι "αντικανονική ",να μην έχει γίνει πραξικόπημα στο Τιμπουκτου και πολλά άλλα σχετικά τα οποία καθορίζουν τις τιμές στο μαγαζι αυτό το οποίο ονομάζω το "Πειρατικό του Καπτεν Τζίμη ".

Παντως πρέπει να αναγνωρίσω οτι προσφέρει άφθονη ψυχαγωγία στα όρια του black humor το να κάθεσαι και να ακούς τον Νίκο (ετσι λέγεται ο ιδιοκτήτης) να σου αναλύει το γιατί ενα κόμικ που κάνει 1 euro εσύ θα το πάρεις 4.........

Παντως έχω βρεί κάποια διαμάντια εκεί μέσα .
Επίσης η κατάσταση των περισσοτέρων κομικς είναι από μέτρια ως κακή (υγρασία ,μούχλα ,σκισίματα κ.λ.π).

Το μαγαζί συστήνεται σε όσους έχουν πολύ χιούμορ,γερά νεύρα και δυνατό πορτοφόλι.
 

Amerikanos.jpg



5.ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ -Νορμάνου 7

Η οδός Νορμάνου είναι ένα μικρό στενό κάθετο στη Ερμου στο μέσον της περίπου από Μοναστηράκι πρός Θησείο.
Εκεί βρίσκονται 2 παλαιοβιβλιοπωλεία.
Το πρώτο που συναντάμε στο 7 έχει κομικς (Disney,Μπλεκ ,Αγορι ,Αστεριξ ,Λουκι Λουκ κ.λ.π) οχι σε μεγάλη ποικιλία και τσιμπημένες τιμές.Εχει και κάποια αυτοσχέδια σταντ με λίγα κόμικς απέναντι από το μαγαζί.
 

normanou1.jpg palaiopolia-1.jpg




6.ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ -Νορμάνου 9

Δυο μαγαζιά πιο δίπλα από το προηγούμενο .
Πολλά περιοδικά και βιβλία και κάμποσα κομικς.
Πιο καλές τιμές από τον προηγούμενο με πολλά κομικς της Μαμουθ.





palaiopolio3.jpg



ΠΕΙΡΑΙΑΣ

ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ - Ελ.Βενιζέλου 13 Πειραιάς (Χρήστος) τηλ 210 4221670

Αντιγράφω από το πρώτο post του Valtasar στο θέμα αυτό καθώς στην επίσκεψη που έκανα στο μαγαζί διαπίστωσα ακριβώς τα ίδια .
" Μικρό μαγαζί αλλά με πατάρι και υπόγειο που δεν φαίνονται.
Το μοναδικό που βρήκα στον Πειραιά αλλά με κρυμμένους θησαυρούς.
Μεγάλη ποικιλία από περιοδικά και κόμικς, καλές τιμές (αν πάρεις αρκετά, κάνει καλύτερη τιμή)
Ζητήστε του να ανέβετε στο πατάρι για να χαζέψετε. Πολύ υλικό.
Ο Κυρ Χρήστος (συνταξιούχος) είναι ευγενικός και ευχάριστος.
Ο δρόμος είναι όπως κατεβαίνεις από Αθήνα για λιμάνι, στο αριστερό σου χέρι, μόλις πιάσεις την τελευταία ευθεία."

Αρκετά δεκτικός σε παζάρια (οι αρχικές τιμές είναι τσιμπημένες).


ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ

Αυτά είναι κάποια από τα μαγαζιά που εγώ γνωρίζω (προφανώς υπάρχουν κι άλλα ).
Θέλω να επαναλάβω οτι τα σχόλιά μου είναι καθαρά υποκειμενικά .
Επίσης δεν γνωρίζω προσωπικά κανεναν από τους παραπάνω μαγαζάτορες και σε καμιά περίπτωση δεν έχω σκοπό να τους κάνω διαφήμιση με το παρών post παρά μόνο να βοηθήσω λίγο όσους ψάχνουν μεταχειρισμένα.

:best::)

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Και δύο ακόμα

 

ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ

 

ΦΑΡΦΟΥΛΑ - Μαυρομιχάλη 18

 

Παλαιοβιβλιοπωλείο με βιβλία κυρίως και κάμποσες Βαβελ, Παραπεντε ,Επόμενη Μέρα

Τιμή 3 euro /τεύχος

 

foyrfoula.jpg

 

 

 

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ - ΘΗΣΕΙΟ

 

Σ.ΡΟΓΚΟΤΗΣ - Ερμού 109 τηλ 210 3212604

 

Μαγαζί με λίγα κομικς κυρίως Disney 2-3 παλιά Μεγάλα Μπλεκ πανάκριβα .Την ωρα που ήμουν μέσα πούλησε το Ζαγκορ Νο 7 για 100 euro !!!!

No further comments.............

 

 

monastiraki1.jpg rogkotis.jpg

 

 

 

Φίλε τρομερό το post σου να είσαι καλά. Μια ερώτηση μόνο. Σε αυτά τα μαγαζιά μπορείς να πουλήσεις ή μόνο πουλάνε;

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια .Στα περισσότερα απο αυτά τα μαγαζιά μπορείς να πουλήσεις σε πολύ κακές τιμές για σενα. ;) Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Και δύο ακόμα

 

ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ

 

ΦΑΡΦΟΥΛΑ - Μαυρομιχάλη 18

 

Παλαιοβιβλιοπωλείο με βιβλία κυρίως και κάμποσες Βαβελ, Παραπεντε ,Επόμενη Μέρα

Τιμή 3 euro /τεύχος

 

post-26001-0-36966600-1362492815_thumb.jpg

 

 

 

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ - ΘΗΣΕΙΟ

 

Σ.ΡΟΓΚΟΤΗΣ - Ερμού 109 τηλ 210 3212604

 

Μαγαζί με λίγα κομικς κυρίως Disney 2-3 παλιά Μεγάλα Μπλεκ πανάκριβα .Την ωρα που ήμουν μέσα πούλησε το Ζαγκορ Νο 7 για 100 euro !!!!

No further comments.............

 

 

 

post-26001-0-03038400-1362492879_thumb.jpg post-26001-0-83432900-1362492885_thumb.jpg

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια .Στα περισσότερα απο αυτά τα μαγαζιά μπορείς να πουλήσεις σε πολύ κακές τιμές για σενα. ;)

 

 

Ο Ρογκότης είναι όντως ακριβός.... Ψωνίζω βιβλία παραπάνω από είκοσι χρόνια από το συγκεκριμένο μαγαζί, κόμιξ πρέπει να πήρα 1-2 φορές όλες κι όλες, ποτέ δεν βρήκα κάτι το ιδιαίτερο όμως. Και στα βιβλία είναι ακριβός αλλά έχει το πλεονέκτημα ότι βρίσκει πολύ δύσκολα πράγματα. Και όπως οι περισσότεροι πλην συγκεκριμένων εξαιρέσεων (Αμερικάνος κλπ.) όταν είσαι πελάτης κάνουν εντελώς διαφορετικές τιμές σε σχέση με κάποιον που θα μπει ξέμπαρκος για να πάρει ένα τεύχος. Επειδή, κόμιξ δεν αγοράζω όπως είπα από εκεί δεν έχω άποψη. Τις λιγοστές φορές που πήρα μερικά τεύχη οι τιμές που μου έκανε ήταν λογικές. Μιλώντας πάντα για βιβλία να πω ότι σε σχέση με άλλα μαγαζιά του είδους έχει ένα μεγάλο συν: Δεν υπάρχουν πειραγμένα, λειψά, σκισμένα και γενικώς προβληματικά βιβλία στο συγκεκριμένο μαγαζί ανεξαρτήτως... ηλικίας του αντιτύπου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και δύο ακόμα

 

ΚΕΝΤΡΟ ΑΘΗΝΑΣ

 

ΦΑΡΦΟΥΛΑ - Μαυρομιχάλη 18

 

Παλαιοβιβλιοπωλείο με βιβλία κυρίως και κάμποσες Βαβελ, Παραπεντε ,Επόμενη Μέρα

Τιμή 3 euro /τεύχος

 

foyrfoula.jpg

 

 

 

ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ - ΘΗΣΕΙΟ

 

Σ.ΡΟΓΚΟΤΗΣ - Ερμού 109 τηλ 210 3212604

 

Μαγαζί με λίγα κομικς κυρίως Disney 2-3 παλιά Μεγάλα Μπλεκ πανάκριβα .Την ωρα που ήμουν μέσα πούλησε το Ζαγκορ Νο 7 για 100 euro !!!!

No further comments.............

 

 

 

monastiraki1.jpg rogkotis.jpg

 

 

 

Σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια .Στα περισσότερα απο αυτά τα μαγαζιά μπορείς να πουλήσεις σε πολύ κακές τιμές για σενα. ;)

 

 

:grr:

Θα σταματήσεις επιτέλους να ποστάρεις καινούρια μαγαζιά, τα οποία δεν είχα υπόψη όταν ήρθα στην Αθήνα;

Και ειδικά τον Φαρφουλά; :pesta:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Ενα ακόμα στο κέντρο της Αθήνας

 

ΜΑΝΟΣ - Ιπποκράτους 107 Τηλ 210 3601857

 

Αντιγράφω από Valtasar δεν έχω να προσθέσω κάτι παρά μόνο οτι παζάρια δεν γίνονται .Τα περιοδικά και κομικς σε πολύ καλές καταστάσεις.

 

"Μικρό μαγαζί μόνο με κόμικς και μερικά περιοδικά. Καλές τιμές και μερικές ευκαιρίες.

Είχε ένα μαγαζάκι στην Λεωκορίου για χρόνια αλλά το έκλεισε και άνοιξε εδώ."

 

Manos.jpg

 

 

 

 

Υ.Γ Ευχαριστώ πολύ για τα σχόλια σας !!Ελπίζω να βοήθησα λιγάκι

 

signboard-thank-you-smiley-emoticon.gif

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό στη Στουρνάρα φαίνεται ωραίο μαγαζί!

 

Δεν το ήξερα όταν κατέβηκα Αθήνα το Φθινόπωρο. :moutra2:

 

Ποια; Η τρύπα που τώρα με την κρίση δεκαπλασίασε τις κούτες του αλλά παραμένει σαβουριάρης; :P Μονάχα η μία από αυτές έχει κόμικς υπόψην...

 

Εννοείται ότι όλα τα παλιατζίδικα προσπαθούν να πάρουν οτιδήποτε ακόμα και τσάμπα. Το έχει το επάγγελμα ρε παιδί μου. Οτιδήποτε να πας να πουλήσεις, θα προσπαθήσει να σε κλέψει. Αλλιώς δεν κάνει για αυτό το επάγγελμα.

 

Το αυτό. Όταν τελείωσα το τμήμα είχα δεκάδες βιβλία τα οποία δε θα ξαναέπιανα ποτέ στη ζωή μου στα χέρια. Πήγα και ρώτησα στους Κουγέιδες για να τα ξεφορτωνόμουνα (υπόψην το πιο φθηνό έκανε ~20€) και η απάντηση ήταν κάτι του στυλ "έχουμε άπειρα, θα στα πάρω κάτι σεντς, άμα θες κουβάλα να διαλέξω".

 

Επειδή μιλάμε για βιβλία-τόμους με εκατοντάδες σελίδες, γέμισα τελικά το καρότσι της λαϊκής φουλ και πήγαν ανακύκλωση (κράτησα μονάχα συγκεκριμένα). Μπορεί να έχασα ~10€ αλλά δεν έπαιζε. Πλέον έχω πάψει να πηγαίνω πράματα στο Μοναστηράκι, παλιότερα πήγαινα τίποτα διπλά Ντίσνεϋ και γινόνταν ανταλλαγή με τη λογική "φέρνω 3 τεύχη παίρνεις ένα δώρο". Από τότε που τα έκανα καταγραφή και ξέρω τι έχω, δεν έχω πια διπλά και αν βρεθεί κανά διπλό προτιμώ να το δωρίσω στη Λέσχη.

 

 

Btw για την τρύπα στην Ακαδημίας έχουμε αναφορά;

 

 

030, είμαι σχεδόν από την αρχή στο site. Έχω δει άτομα να μπαίνουν για να βγάλουν λεφτά και να ξεφορτωθούν τεύχη επειδή φεύγουν εξωτερικό (τα 2 τελευταία χρόνια) ή επειδή απλά κάνουν ξεκαθάρισμα. Πλέον τους "βιαστικούς" τους παραπέμπουμε όλους στη Λέσχη και σε sites τύπου ibids. Οι τιμές που ζητάς για τα ΜΜ είναι καθόλα λογικές, όμως απευθυνόμενες σε ιδιώτες. Σε οποιοδήποτε μαγαζί με μεταχειρισμένα και να πήγαινες θα στα παίρναν στο 1/3 ή 1/5 για να έχουν κέρδος. Σου εύχομαι να τα πάρει κάποιο παιδί από τις αγγελίες και να το κάνεις χαρούμενο. Όμως αυτά δε συμβαίνουν πλέον σε χρόνο dt.

 

Αυτά. :):cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Eπειδή το είχα υποσχεθεί :P στον φίλο tik βάζω ένα ακόμα Παλαιοβιβλιοπωλείο το οποίο ανέφερε και ο σπάνιος Mod μας !

Πρόκειται για το Μικρό Μοναστηράκι στο κέντρο της Αθήνας (στα Εξάρχεια).

 

 

Μικρό Μοναστηράκι - Γραβιάς 15 & Θεμιστοκλέους Εξάρχεια τηλ 210 3303637

 

Το επισκέφθηκα σήμερα και έμεινα έκπληκτος με το τεράστιο γεμάτο βιβλία υπόγειό του.Απ έξω δεν του φαίνεται καθόλου.

Από κομικς όμως πολύ λίγα πράγματα.

Κάμποσες Βαβελ (τις οποίες είχε όλες ο tik.... ) λίγα Μικρά Παρα Πέντε ,πολλά κόμικς της Καθημερινής ,9 Ελευθεροτυπίας ,Κλασικά Εικονογραφημένα και κάποιες Μάσκες .

Οι άνθρωποί του ευγενέστατοι μου εξήγησαν ότι πλέον δεν ασχολούνται με τα κόμικς.

Οι τιμές πολύ καλές ( Βαβελ 2,5 euro αρχική -50% έκπτωση !!!!!) .

 

Σ αυτό το θέμα δεν έχω φωτογραφία αλλά ένα video που βρήκα τυχαία στο youtube που τα περιγράφει καλύτερα από μένα....

Αξίζει μια βόλτα (για βιβλία τουλάχιστον.......)

 

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Eπειδή το είχα υποσχεθεί :P στον φίλο tik βάζω ένα ακόμα Παλαιοβιβλιοπωλείο το οποίο ανέφερε και ο σπάνιος Mod μας !

Πρόκειται για το Μικρό Μοναστηράκι στο κέντρο της Αθήνας (στα Εξάρχεια).

 

 

Μικρό Μοναστηράκι - Γραβιάς 15 & Θεμιστοκλέους Εξάρχεια τηλ 210 3303637

 

Το επισκέφθηκα σήμερα και έμεινα έκπληκτος με το τεράστιο γεμάτο βιβλία υπόγειό του.Απ έξω δεν του φαίνεται καθόλου.

Από κομικς όμως πολύ λίγα πράγματα.

Κάμποσες Βαβελ (τις οποίες είχε όλες ο tik.... ) λίγα Μικρά Παρα Πέντε ,πολλά κόμικς της Καθημερινής ,9 Ελευθεροτυπίας ,Κλασικά Εικονογραφημένα και κάποιες Μάσκες .

Οι άνθρωποί του ευγενέστατοι μου εξήγησαν ότι πλέον δεν ασχολούνται με τα κόμικς.

Οι τιμές πολύ καλές ( Βαβελ 2,5 euro αρχική -50% έκπτωση !!!!!) .

 

Σ αυτό το θέμα δεν έχω φωτογραφία αλλά ένα video που βρήκα τυχαία στο youtube που τα περιγράφει καλύτερα από μένα....

Αξίζει μια βόλτα (για βιβλία τουλάχιστον.......)

 

 

 

Νούμερο 1 μαγαζί σε βιβλία. Με επιπλέον μπονους ότι έχει πολλά καινούργια (και όταν λέμε καινούργια μιλάμε για εκδόσεις του 2012) μισοτιμής...

επίσης επειδή λίγο παραπάνω διάβασα κάτι για κάδους ανακύκλωσης...Οποιος πιστεύει ότι τα πεταμένα σε καλή κατάσταση βιβλία, περιοδικά, εφημερίδες φτάνουν στην ανακύκλωση πλανάται πλάνη οικτρά. Πριν τους ανακυκλωτές έχει περάσει ο ρακοσυλέκτης της γειτονιάς σας (και τώρα πλέον ο αριθμός έχει μεγαλώσει σημαντικά) έχει μαζέψει ότι αξίζει και την Κυριακή πρωί πρωί εκθέτει την πραμάτεια σε κιλίμια και πάγκους στο Μοναστηράκι. Η τα πουλάει στις γνωστές εξευτελιστικές τιμές στους παλαιοπώλες... Πάντως τίποτε δεν πάει χαμένο, ούτε ανακυκλωμένο...Στην ουσία δηλαδή έχει την ίδια πάνω κάτω κατάληξη με αυτή που θέλει να αποφύγει όποιος τα πετάει οργισμένος!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  10026
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  422
  • Reputation:   2836
  • Achievement Points:  422
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Σας ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και τις φωτό. Τις βλέπω και παρηγοριέμαι κάπως αφού προς το παρόν δεν μπορούμε να έρθουμε στην Αθήνα. Είδα και φωτό του ... περιβόητου Αμερικάνου :lol:

Παντως παρόλο που δεν μπορούμε να ερθουμε στην Αθήνα μπορώ και συμπληρώνω κάποια κενά της συλλογής μου.

Ας είναι καλά κάποιοι φίλοι μας από το GC που με βοηθάνε (σας ευχαριστώ πολύ παιδιά) αλλά και κάποιοι πωλητές που τοςυ ανακάλυψα μέσω Ιντερνετ και είναι φιλικότατοι κι εξυπηρετικότατοι.

Ενας τέτοιος πωλητής είναι και ο Μάριος ο οποίος έχει κατάστημα στην οδό Σμυρνης 55 στο Αιγαλεω.

Στο μαγαζί του μπορείτε να βρείτε ποικιλία από κόμικς όπως: Μικυ Μάους, Αστεριξ, Μπλεκ, Μικρός Σερίφης, Μικρός Καουμπόϋ, Ζαγκόρ, Βαβούρα, Λουκυ Λουκ, Τεν Τεν κ.α. και για εμάς τα ... κορίτσια :) υπάρχουν και παλιά κοριτσίστικα περιοδικά όπως Αλίκη, Κατερίνα κ.α.

Επίσης μπορείτε να βρείτε και φιγούρες αλλά και παλιά παιχνίδια.

Οσο για τις τιμές εγώ τις βρήκα λογικές. Είναι τιμές με τις οποίες συνήθως αγοράζω μέσω Ιντερνετ αλλά για κάποια τεύχη μου έκανε ο Μάριος και καλύτερη τιμή.

Επισυνάπτω φωτό για να πάρετε μια ιδέα (έχω κι αλλες φωτογραφίες αλλά δεν μπορούσα να προσθέσω περισσότερες).

post-10026-0-22080000-1363728003_thumb.jpeg

Επεξεργασία από asmin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν, εχμ...πως να το περιγράψω; Θα προσπαθήσω να περιγράψω αυτό που συμβαίνει παραδίπλα:

 

Το βενζινάδικο το οποίο βρίσκεται διαγώνια απέναντι από το διαβόητο πάρκο Κύπρου στα Πατήσια, ελλείψει λεφτών δεν έχει πια βενζίνη, βάλανε χρυσά κιτς αγάλματα εμπνευσμένα από την Αρχαία Ελλάδα και το κάνανε μαγαζάκι με μεταχειρισμένα στα πρότυπα του Μοναστηρακίου.

 

Και πρόσφατα έφερε απέξω σταντς με βιβλία & κόμικς που κυμαίνονται στα 1-3€. Από κόμικς έχει Συλλογή Zoo #1-4 (μέχρι και μέσα σε ζελατίνα!) και κάμποσα Winx.

 

 

Αυτά. :coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Πριν από μερικά χρόνια, σε ένα πέρασμα από την πρωτεύουσα, είχα επισκεφτεί αυτό το παλαιοβιβλιοπωλείο. 

 

1.jpg

 

Το είχε ένας συμπαθής κύριος, μάλιστα πιάσαμε την κουβέντα γιατί αναρωτιόταν πώς τον βρήκαμ από τη Θεσσαλονίκη.

 

Σήμερα άνοιξα ένα βιβλίο και βρήκα την κάρτα του. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ακόμη. Ξέρει κανείς;

 

 

Επεξεργασία από tik
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πέρασα σήμερα από το πρώην βενζινάδικο Κύπρου και Πατησίων. Πλέον έχει μετατραπεί σε παλαιοπωλείο. Λίγα όμως κόμικς, αρκετά βιβλία και πολλά αλλά εξαιρετικά έπιπλα. Συνάντησα μάλιστα και vips την ώρα που ήμουν εκεί. Το παλαοπωλείο συντηρεί παλινοστήσας εκ Παρισίων Έλληνας.

 

Εγώ πήρα

Συλλογή zoo της μαμούθ 1-5

Την Ζωδιακή πέτρα την παλιά έκδοση

και ένα βιβλίο τον Νήλ Γκάιμαν από τις εκδόσεις Οξύ

 

όλα μαζί 10€

 

Έχει ακόμα συλλογή zoo, κάτι Μίκυ Μάους και κάτι αγόρια.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πριν από μερικά χρόνια, σε ένα πέρασμα από την πρωτεύουσα, είχα επισκεφτεί αυτό το παλαιοβιβλιοπωλείο. 

 

 

Το είχε ένας συμπαθής κύριος, μάλιστα πιάσαμε την κουβέντα γιατί αναρωτιόταν πώς τον βρήκαμ από τη Θεσσαλονίκη.

 

Σήμερα άνοιξα ένα βιβλίο και βρήκα την κάρτα του. Αναρωτιέμαι αν υπάρχει ακόμη. Ξέρει κανείς;

Μέχρι πριν λίγες μέρες υπήρχε ακόμα. Τον ξέρει οι γυναίκα μου προσωπικά, είναι και γείτονας (στην κατοικία, όχι στο μαγαζί).

 

Αν κάνεις έναν αναγραμματισμό των λέξεων θα δεις ποιος φίλος και μέλος του φόρουμ κρύβεται από πίσω. :D

 Δεν έχει σχέση με αυτόν που μάλλον υπονοείς. Ο συγκεκριμένος είναι και μεγάλης ηλικίας.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Επισκεφτηκα πρόσφατα το κατάστημα του Μάριου στην οδό Σμυρνης 55 στο Αιγαλεω .

 

Στο μαγαζί του υπάρχει μεγάλη ποικιλία από κόμικς όπως: Μικυ Μάους, Αστεριξ, Μπλεκ, Μικρός Σερίφης, Μικρός Καουμπόϋ, Ζαγκόρ, Βαβούρα, Λουκυ Λουκ, Τεν Τεν ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ,Ταρζάν και αρκετά σπάνια παλιά τεύχη.

 

Επίσης μια εκπληκτική συλλογή από ρετρό παιχνίδια φιγούρες στρατιωτάκια κ.λ.π.

Πραγματικά ένοιωσα σαν να μπαίνω σε χρονομηχανή .

Το μαγαζί καθαρό και πολύ τακτοποιημένο σίγουρα ξεφεύγει απο τα γνωστά στάνταρ των περισσότερων του είδους.

Οι τιμές λογικές (ούτε φθηνά ,ούτε ακριβά ).

 

Το πραγματικό ατού όμως του μαγαζιού είναι ο ίδιος ο Μάριος.Ευγενέστατος και καταρτισμένος πάνω στο αντικείμενο δεν προσπαθεί να σου πουλήσει ντε και καλά την "πραμάτεια " του.

Η συζήτηση μαζί του απολαυστική ,πρέπει να πέρασε μια ώρα στο μαγαζί και ούτε που το κατάλαβα.!!!

 

Συστήνεται ανεπιφύλακτα ........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

καλημερα

 

την κυριακη μετα απο επισκεψη στο μοναστηρακι ειδα ενα καινουργιο μαγαζι με βιβλια και κομικς

ειναι σχεδον  διπλα απο τον κουγεα και εχει  3-4 κουτες με κομικς στην εισοδο του μαγαζιου και μερικα σε ραφια

μιλησα λιγο με τον ιδιοκτητη και μου ειπε οτι στο μελλον θα εχει πολυ μεγαλυτερη ποικιλια

Επεξεργασία από nikos99
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13626
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  256
  • Content Count:  1846
  • Reputation:   22770
  • Achievement Points:  1847
  • Days Won:  16
  • With Us For:  4875 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

G.I.DJO  Καταχωρημένο 25 March 2013 - 04:20 PM

 

Λοιπόν, εχμ...πως να το περιγράψω; Θα προσπαθήσω να περιγράψω αυτό που συμβαίνει παραδίπλα:

 

Το βενζινάδικο το οποίο βρίσκεται διαγώνια απέναντι από το διαβόητο πάρκο Κύπρου στα Πατήσια, ελλείψει λεφτών δεν έχει πια βενζίνη, βάλανε χρυσά κιτς αγάλματα εμπνευσμένα από την Αρχαία Ελλάδα και το κάνανε μαγαζάκι με μεταχειρισμένα στα πρότυπα του Μοναστηρακίου.

 

Και πρόσφατα έφερε απέξω σταντς με βιβλία & κόμικς που κυμαίνονται στα 1-3€. Από κόμικς έχει Συλλογή Zoo #1-4 (μέχρι και μέσα σε ζελατίνα!) και κάμποσα Winx.

 

 

Αυτά. :coffee:

 

Και ήρθε η ωρα των φωτο-ντοκουμέντων.. Πως είναι άραγε το βενζινοπαλαιοπωλείο;; Ιδού!

 

post-13626-0-19232000-1370206189_thumb.jpgpost-13626-0-27494000-1370206197_thumb.jpgpost-13626-0-38721600-1370206205_thumb.jpgpost-13626-0-87969200-1370206219_thumb.jpg

 

post-13626-0-25416300-1370206228_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Το μαγαζι στην μενανδρου εχει κλείσει εδω και δυο χρόνια

 

Υπαρχει όμως ενα πολυ καλο ευκαιριακο κατάστημα για τους φίλους των υπερηρωικων κόμικς που ειναι λες και εχει Στοκ της ανουμπις απέναντι απο το καμένο πλαίσιο στην στουρναρη

 

Ο τύπος εχει απιστευτες τιμες που δεν χωράει παζάρι

 

Πριν μια εβδομάδα πήρα καμία 20αρια βιβλία εκ των οποίων και η εγκυκλοπαιδια της μαρβελ με 5 ευρω οπως και έναν δέρματοδετο τόμο γουαρκραφτ με ένδειξη συλλεκτικό με επίσης 5 ευρω !!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Πέρασα σήμερα από το κέντρο και είδα ότι το υπόγειο παλαιοβιβλιοπωλείο στη Φιλελλήνων (κόντά στο Σύνταγμα) έχει κλείσει. Το μαγαζί είναι άδειο και όλο το στοκ σε κούτες... Δεν υπάρχει κάποια ενημέρωση για μετακόμιση κλπ.

Το συγκεκριμένο μαγαζί είχε πάντοτε λίγα κόμιξ (όχι μεγάλη ποικιλία) αλλά σε καλές τιμές...RIP για ένα ακόμη μαγαζί...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Λοιπον σημερα πηγα στο μαγαζακι Σμυρνης 55 Αιγαλεω !!!!!!!

 

Ο Κυριος Μαριος, εχει φτιαξει εναν απιστευτο χωρο με παιχνιδια και περιοδικα, ο οποιος δενει απιστευτα με τα επιπλα και την ολη σκηνικη παρουσιαση !!!!!!!

 

Εμεινα με το στομα ανοικτο απο την πολυ καλη εμφανιση του μαγαζιου και το μερακι που τον διακρινε ως ανθρωπο, καθως και απο την προθυμια του και την ευχαριστηση που εδειχνε γιαυτο που κανει !!!!!!!!!!

 

Δεν βρηκα αυτα που ηθελα μεν, αλλα πηρα καποια αλλα σε καταπληκτικες τιμες δε και εφυγα με ενα σωρο αναμνησεις και μπολικη νοσταλγια, για τα οσα ειδα αναπολωντας το παρελθον και φερνοντας σε συγκριση με το αβεβαιο μελλον και τα οσα βιωνουμε σημερα ως λαος !!!!!!!

 

Τουλαχιστον μενει η ελπιδα για ενα καλυτερο αυριο...................... γιατι πρεπει να ελπιζουμε !!!!!!!!

 

 

 

Υγ.

 

Η Σμυρνης ειναι παραλληλη της ιερας οδου απο την πλευρα της πλατειας εσταυρωμενου αναμεσα σε αυτη και τον κηφισο περιπου και το μαγαζι ειναι ημιπογειο !!!!!!!!!

 

Αξιζει να το επισκευτειτε ακομη κι αν δεν αγορασετε τιποτα που δεν το πιστευω, γιατι ολο και κατι θα σας κεντρισει το ενδιαφερον !!!!!!!!!!!!!!

Επεξεργασία από Σκρουτζ μακ Ντακ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σολωμου 7 η 9 τελικα υπαρχει μαγαζι με αποκλειστικα ξενα υπερηρωικα κομικς

 

Comics book  νομιζω λεγεται και ειναι μια καθετη απο την πλατεια εξαρχειων

το μαγαζι ισα που διακρινεται καθως μοιαζει με μονοκατοικια με τρια σκαλακια να ανεβαινεις και μεσα βρισκεσαι στο συμπαν της μαρβελ ντι-σι κτλ κτλ κτλ

 

 

Εχει φιγουρες και λοιπα συναφη αντικειμενα αλλα και μια τεραστια ποικιλια απο περιοδικα ξενου τυπου

 

 

Οσοι αναζητατε ελληνικα μην κανετε τον κοπο να πατε γιατι πολυ απλα δεν εχει ουτε για δειγμα ελληνικο τευχος !!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μήπως αναφέρεσαι στο Relax;

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ξερει κανεις αν οι δασκαλος ειναι ανοικτος απογευματα ?

Από την ιστοσελίδα του όπου λέει ωράριο λειτουργίας....μην το παίρνεις κατά γράμμα όμως γιατί δεν το τηρεί πάντα!!!

 

ΠΑΛΑΙΟΒΙΒΛΙΟΠΩΛΕΙΟ "COMICSMANIA"

ΕΥΣΤΡΑΤΙΟΥ Γ. ΚΟΥΝΙΟΥ

ΙΠΠΟΚΡΑΤΟΥΣ 11ΑΘΗΝΑ Τ.Κ 11472

ΤΗΛ: 210/3255216 - ΦΑΞ: 210/5611436 - Email:kouniosbooks@yahoo.gr

Μπορείτε να αποκτήσετε τα παρακάτω κόμικς από το κατάστημά μας ή ταχυδρομικά με αντικαταβολή.

Παραγγελίες κόμικς: Δευτέρα-Τετάρτη: 10:00-14:30, Τρίτη-Πέμπτη-Παρασκευή: 10:00-18:00, Σάββατο: 09:00-15:00

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5452 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

ειναι μεχρι τις 14.00 για ολο το καλοκαιρι οποτε μονο πρωινα προς το παρον θα τον βρεις - και σαββατα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29353
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  1284
  • Reputation:   11565
  • Achievement Points:  1284
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3951 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Εδω εισαι Ηφαιστειο !!!!!!!!

 

Αν υπαρχει προβλημα με το ποστ ας διαγραφτει

post-29353-0-42206300-1375709513_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

New entry (μάλλον): με το που μπαίνετε από Ηφαίστου στην Άστιγγος, θα πετύχετε ένα βιβλιοπωλείο μεταχειρισμένων το οποίο εμπορεύεται και κόμικς. Λέγεται Βιβλιοπωλείο Ο Σταθμός και έχει μότο το "βιβλία με 3€".

 

In other news, 2 τιμές από Μάριο της Άστιγγος για να κάνουμε κεφάλι:

 

> Η Ιστορία Του Λοχαγού Μαρκ, κατάσταση ~7: 13€

> Φανζίν, κατάσταση ~5: 10€. Ήταν δωρεάν.

 

  :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  29803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  28
  • Reputation:   320
  • Achievement Points:  28
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3752 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ερμού 109 παλαιοβιβλιοπωλείο. Ρώτησα για Μίκυ Μάους και μου είπε ότι έχει πάρα πολλά .Δέν σε αφήνει να δείς τι υπάρχει. Αφήνεις νούμερα και σου βρίσκει ό ίδιος ότι ψάχνεις. Μου βρήκε 3 Μίκυ Μάους 900 αρια και το 1001 που μου λείπουν.  Τα 3 απ αυτά ήταν σε πολύ καλή κατάσταση (8-9) και το 4ο ποτισμένο σκουριά, σχεδόν ξεκολλημένο εξώφυλλο και πολύ ταλαιπωρημένο γενικά(κατάσταση 4-5). Ζήτησε 16 ευρώ σύνολο ,4 ευρώ για το καθένα και το άχρηστο μαζί!!! Ευγενικά ευχαρίστησα για το κόπο και αποχώρησα με άδεια χέρια.... αλλά γεμάτη τσέπη. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ερμού 109 παλαιοβιβλιοπωλείο. Ρώτησα για Μίκυ Μάους και μου είπε ότι έχει πάρα πολλά .Δέν σε αφήνει να δείς τι υπάρχει. Αφήνεις νούμερα και σου βρίσκει ό ίδιος ότι ψάχνεις. Μου βρήκε 3 Μίκυ Μάους 900 αρια και το 1001 που μου λείπουν.  Τα 3 απ αυτά ήταν σε πολύ καλή κατάσταση (8-9) και το 4ο ποτισμένο σκουριά, σχεδόν ξεκολλημένο εξώφυλλο και πολύ ταλαιπωρημένο γενικά(κατάσταση 4-5). Ζήτησε 16 ευρώ σύνολο ,4 ευρώ για το καθένα και το άχρηστο μαζί!!! Ευγενικά ευχαρίστησα για το κόπο και αποχώρησα με άδεια χέρια.... αλλά γεμάτη τσέπη. 

 

Ρίξε μια ματιά εδώ που έχει αναφερθεί ξανά το εν λόγο κατάστημα, και μην ξαναπας!!! Ο τύπος είναι γεράκι και ψάχνει για τροφή...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23781
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  22
  • Reputation:   154
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4509 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

μήπως να κάνουμε κι ένα θέμα ξεχωριστό για τα περίπτερα; Και εκεί βρίσκεις, ή τουλάχιστον έβρισκες μέχρι πρότινος, θησαυρούς. Η συλλεκτική μου μανία ξεκίνησε από τα περίπτερα, εκεί όταν ήμουν μικρός έπαιρνα με δέος τα παλιά Κλασικά και Μίκυ Μάους προηγούμενων ετών, σαν ήταν λάφυρο από αρχαιολογική ανασκαφή. Έλεγα πώ πω, βρήκα το τεύχος 800τόσο, την εποχή που η σειρά βρισκόταν στο 900, ή στο 1000.

Τέλος πα΄ντων, επί του προκειμένου, εγώ για παράδειγμα έχω να πω ότι το περίπτερο στην Γλυφάδα στην Ιωάννου Μεταξά,απέναντι από το εμπορικό κέντρο Galleria φέρνει συνέχεια μια ζωή παλιά Μίκυ Μάους. Τώρα με σημερινά δεδομένα του 2014, παλιά εννοώ σειρές 1200, 1300, 1400 αυτά με το παλιό λογότυπο του Μίκυ Μάους. Βέβαια από τότε που έκλεισε το περιοδικό, λίγο πολύ όλα τα περίπτερα ξεπουλάνε το στοκ που έχουν τα πρακτορεία, κυρίως σειρές 1300-1700. Όσο κυκλοφορούσε το περιοδικό είχε νόημα αυτη η αναζήτηση, τώρα σε κανα χρόνο θα εξαντληθούν και τα εναπομείναντα τεύχη και θα τελειώσει η συζήτηση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Έριξα μια ματιά και δεν βρήκα κάτι και θέλω να ρωτήσω αν έχετε πάει σε ένα παλαιβιβλιοπωλείο στην Ιπποκράτους στο 185(νομίζω, μπορεί και 183). Είναι ένα γέρος πολύ στριμμένος!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4971 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Έριξα μια ματιά και δεν βρήκα κάτι και θέλω να ρωτήσω αν έχετε πάει σε ένα παλαιβιβλιοπωλείο στην Ιπποκράτους στο 185(νομίζω, μπορεί και 183). Είναι ένα γέρος πολύ στριμμένος!!

Αχα,τον συνάντησες κι εσύ; Όντως είναι πολύ στριμμένος και είρωνας. Τον κόβω και για ακριβό. Δεν μου έλεγε τιμές με τίποτα. Hθελε να του αφήσω τη λίστα με αυτά που ψάχνω και όταν τα έβρισκε τότε θα μου έλεγε τη λυπητερή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.