Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ (ΑΘΗΝΑ)


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το μοναστηράκι δεν έχει πια σπάνια κόμικς.

 

Αν οι απαιτήσεις κάποιου είναι να βρει τεύχη από Περιπέτεια, Αστερίξ, Τεν Τεν, Κλασσικά Εικονογραφημένα και Λούκυ Λουκ, τότε μπορεί να νιώθει καλυμμένος.

 

Αν όμως έχει πιο περίεργα γούστα όπως εγώ, τότε δεν μπορεί να καλυφθεί με τίποτα. Sad but true!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό ακούγεται καλό από τη μία! Δείχνει πως ο κόσμος που ενδιαφέρεται "χτυπάει οτιδήποτε κινείται" και έτσι μένουν όλοι ευχαριστημένοι. Αν η αγορά στερεύει από δυσεύρετα (δε μ' αρέσει η λέξη "σπάνια") κόμικς, δε σημαίνει πως αυτά αγοράστηκαν; Εκτός κι αν υπονοείς ότι κάποιος "τα κρύβει" και για κάποιο λόγο δε θέλει να τα πουλήσει. :thinking: Αλλά ποια είναι τα δικά σου εξεζητημένα γούστα; Τι αναζητάς και δεν το βρίσκεις με τίποτα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

20 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Αυτό ακούγεται καλό από τη μία! Δείχνει πως ο κόσμος που ενδιαφέρεται "χτυπάει οτιδήποτε κινείται" και έτσι μένουν όλοι ευχαριστημένοι. Αν η αγορά στερεύει από δυσεύρετα (δε μ' αρέσει η λέξη "σπάνια") κόμικς, δε σημαίνει πως αυτά αγοράστηκαν; Εκτός κι αν υπονοείς ότι κάποιος "τα κρύβει" και για κάποιο λόγο δε θέλει να τα πουλήσει. :thinking: Αλλά ποια είναι τα δικά σου εξεζητημένα γούστα; Τι αναζητάς και δεν το βρίσκεις με τίποτα;

 

Αυτά που θέλω τα βρίσκω, απλά τα βρίσκω αλλού και όχι στο Μοναστηράκι. Μην περιμένετε βέβαια να αποκαλύψω που υπάρχουν.

 

Πρόσφατα ας πούμε αγόρασα σχεδόν όλα τα τεύχη του Super Μπόυ [εκδόσεις Πάγκαλος] (εκτός από τα Νο. 3, 62 και 64) σε πολύ καλή τιμή και σε πολύ καλή κατάσταση.

 

Κατάφερα να αποκτήσω τα 7 από τα 8 τεύχη του Μπάτμαν (Ψαρόπουλος). Μου λείπει μόνο το Νο. 5

 

Βρήκα όλα τα τεύχη του Σούπερμαν (Ψαρόπουλου) σε καλή κατάσταση.

 

Όλα τα τεύχη της Μάχης των Πλανητών εκτός από το Νο. 17

 

Όλα τα τεύχη του Μία Φορά Και Ένα Καιρό Ήταν ο 'Ανθρωπος

 

Πάρα πολλά τεύχη από τον Νέο Δυναμικό Μπλεκ και τα περισσότερα από τα 200 πρώτα τεύχη της 3ης Περιόδου (Νέα Περίοδος). Μου λείπουν μόνο 13 τεύχη!

 

Όλα τα Χρυσά Κόμικς εκτός από δύο (από τα τέσσερα) τεύχη του Ζιλ Ζουρντάν.

 

Όλα τα τεύχη του Sport Billy.

 

Οι τιμές και η κατάσταση των τευχών είναι πολύ καλές.

 

Όλα αυτά από διάφορες πηγές εκτός Μοναστηρακίου. Αυτό δηλαδή που θέλω να πω είναι ότι το Μοναστηράκι έχει πάψει πλέον να είναι το επίκεντρο της αγοράς των παλιών κόμικς.

 

Ανθίζουν και αλλού πορτοκαλιές :lol::gnews:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι, απλή περιέργεια ήταν στο τι αναζητάς και δε βρίσκεις. Ότι ακριβώς ρώτησα και νομίζω πως μου απάντησες επαρκώς! Επομένως έχουμε υπερηρωικά, χιουμοριστικά, παιδικά, Γαλλοβελγικά, επιστημονικής φαντασίας, πολυθεματικά και λίγο πολύ..απ' όλα εκτός ίσως πολεμικά, κοριτσίστικα, περιπετειώδη, πικάντικα & εποχής. Σα να θυμάμαι ότι αγοράζεις πολλά ξενόγλωσσα κόμικς και δεν ήξερα από ελληνικές εκδόσεις τι μπορεί να σ' ενδιέφερε. Δεν περνάτε και τη συλλογή σας εδώ μέσα αρκετοι και δε μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά στο τι έχετε και στο τι, ενδεχομένως, αναζητάτε. Κι εγώ έχω μείνει πίσω μιας και δεν τα έχω μπροστά μου όλα για να ταυτοποιήσω ακριβώς ποιες εκδόσεις είναι, αλλά περνάω σιγά σιγά ότι μπορώ/είμαι βέβαιος... Επομένως μου λες ότι από πολυθεματικά δε βρίσκεις εύκολα "Super Μπόυ" στο Μοναστηράκι; Δεν το πιστεύω... Αυτή θα πρέπει να είναι σχετικά εύκολη σειρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35037
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  144
  • Reputation:   977
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

1 hour ago, CaptainMarvel17 said:

 

...  Όλα αυτά από διάφορες πηγές εκτός Μοναστηρακίου. Αυτό δηλαδή που θέλω να πω είναι ότι το Μοναστηράκι έχει πάψει πλέον να είναι το επίκεντρο της αγοράς των παλιών κόμικς.

 

 

Θα συμφωνήσω! Πιστεύω πως ότι φθάνει πλέον στο Μοναστηράκι έχει "φιλτραριστεί" πιο πριν με αποτέλεσμα να μην βρίσκεις τις τρελές ευκαιρίες, ή τα απίθανα (και σπάνια, συλλεκτικά κλπ) πράγματα όπως παλιότερες εποχές.  Θα έλεγα ότι το Μοναστηράκι απευθύνεται περισσότερο πλέον σε όσους είναι πιο νέοι στο χώρο ή στην ηλικία και δεν ψάχνουν ιδιαίτερα πράγματα, τα οποία μάλιστα με λίγο ψάξιμο και μελέτη τα βρίσκεις και αρκετά έως πολύ φθηνά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

58 λεπτά πριν, Mandrake είπε:

Όχι, απλή περιέργεια ήταν στο τι αναζητάς και δε βρίσκεις. Ότι ακριβώς ρώτησα και νομίζω πως μου απάντησες επαρκώς! Επομένως έχουμε υπερηρωικά, χιουμοριστικά, παιδικά, Γαλλοβελγικά, επιστημονικής φαντασίας, πολυθεματικά και λίγο πολύ..απ' όλα εκτός ίσως πολεμικά, κοριτσίστικα, περιπετειώδη, πικάντικα & εποχής. Σα να θυμάμαι ότι αγοράζεις πολλά ξενόγλωσσα κόμικς και δεν ήξερα από ελληνικές εκδόσεις τι μπορεί να σ' ενδιέφερε. Δεν περνάτε και τη συλλογή σας εδώ μέσα αρκετοι και δε μπορούμε να ρίξουμε μια ματιά στο τι έχετε και στο τι, ενδεχομένως, αναζητάτε. Κι εγώ έχω μείνει πίσω μιας και δεν τα έχω μπροστά μου όλα για να ταυτοποιήσω ακριβώς ποιες εκδόσεις είναι, αλλά περνάω σιγά σιγά ότι μπορώ/είμαι βέβαιος... Επομένως μου λες ότι από πολυθεματικά δε βρίσκεις εύκολα "Super Μπόυ" στο Μοναστηράκι; Δεν το πιστεύω... Αυτή θα πρέπει να είναι σχετικά εύκολη σειρά.

 

Το μεγαλύτερο μέρος της συλλογής μου αποτελείται όντως από ξενόγλωσσα κόμικς και κυρίως από συλλογές της DC και της Marvel.

 

Από Ελληνικές εκδόσεις αγοράζω αυτά που διάβαζα μικρός, δηλαδή κόμικς από τα τέλη της δεκαετίας του 1970 και από το πρώτο μισό της δεκαετίας του 1980. Μέχρι περίπου το 1985 και τις εκδόσεις της Star (Ερίκ Καστέλ, Camelot 3000, Storm).

 

Νιώθω νοσταλγία και έχω ωραίες αναμνήσεις από σειρές όπως ο Αλίξ (Σαμούχος) κλπ. Είμαι μάλιστα κολλημένος με κάποιους εκδότες όπως η Harmi-Press, ο Ψαρόπουλος (ανεκτίμητες οι μεταφράσεις του Αστερίξ και του Τεν Τεν) κλπ.

 

Τα πολεμικά και τα κοριτσίστικα δεν μ' άρεσαν ποτέ, όπως και κόμικς τύπου Τιραμόλα, Σεραφίνο κλπ. Γούστα είναι αυτά!

 

Δεν ξέρω που να περάσω την συλλογή μου στο Greek comics. Υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο thread; Δεν έχω ιδέα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ε καλά, αν αγόραζα κοριτσίστικα κόμικς είναι επειδή είχαν κάποιες ιστορίες τρόμου μέσα που θυμάμαι στα μέσα του '80. Μου 'χε χαρίσει ορισμένα μια μεγαλύτερη σε ηλικία φίλη (ξέροντας ότι διαβάζω κόμικς γενικότερα κι εφόσον δεν τα ήθελε πλέον). Κάποια χρόνια μετά τα "δάνεισα" εγώ σε άλλη οικογενειακή φίλη μαζί με πολλά άλλα δικά μου και όπως καταλαβαίνεις, αγύριστα... Δε θυμάμαι ωστόσο αν ήταν σε "Πάττυ" ή "Μανίνα" ή "Κατερίνα" μιας και μου 'χε δώσει τεύχη κι απ' τα τρία. Αν με ρωτούσες εάν ήθελα σήμερα να ξαναδιαβάσω τις ιστορίες εκείνες εφόσον γνώριζα σε ποια τεύχη είναι, ασφαλώς και θα ήθελα! Νομίζω μια συμφορουμήτισσα εδώ μέσα έχει παρουσιάσει κάποιες, αν και ομολογώ πως αδυνατώ να θυμηθώ τι είχα διαβάσει τότε... Θυμάμαι απλώς πως μου κρατούσαν το ενδιαφέρον! Κινηματογραφικές ταινίες τρόμου ξεκίνησα να παρακολουθώ από μπόμπιρας, άλλωστε.

 

Βρε είναι δυνατόν τόσα χρόνια μέλος εδώ να μην έχεις δει από που περνάς τη συλλογή σου; :) Εγώ αρχικά έχω σελιδοδείκτη τον κατάλογο όλων των εξωφύλλων (κάθε εντύπου) και μπαίνω από εκεί. Αναζητώ τη σειρά ή το τεύχος/άλμπουμ/graphic novel/whatever θέλω (για πιο γρήγορα με τη μηχανή αναζήτησης του φυλλομετρητή μου δίνοντας μια-δυο λέξεις το πολύ) και πατάω στο "Λίστα Κυκλοφορίας" δεξιά του, με τα μπλε γράμματα. Στα "Σπάιντερ-Μαν" του Καμπανά, για παράδειγμα, σε βγάζει εδώ. Από εκεί αρχίζεις σε κάθε σελίδα και τσεκάρεις κάθε κουτάκι με αυτά που έχεις, με αυτά που αναζητάς ή με αυτά που προσφέρεις κι αν θέλεις βάζεις δίπλα πληροφορίες στο που τα έχεις αποθηκευμένα. Αφού τα έχεις tickάρει, πας στο τέλος της σελίδας και πατάς "Ενημέρωση συλλογής". Αυτό ήταν!

 

Εγώ το βλέπω σαν παιχνίδι και πηγαίνω σελίδα προς σελίδα για ότι έχω να περάσω, αλλά αν θέλεις να περάσεις μονομιάς κάποια τεύχη, στο τέλος της σελίδας με τα κουτάκια θα μπεις στην επιλογή που λέει "Καταχώρηση στη συλλογή με κείμενο" όπου στη συγκεκριμένη σειρά θα σε βγάλει εδώ. Εκεί εάν έχεις ας πούμε τα 1,2,3,5,17,18,20,26,30,35,36,37 θα τα γράψεις όπως σου δείχνει το παράδειγμα, δηλαδή: 1-3,5,17-18,20,26,30,35-37 και πατάς "Ενημέρωση συλλογής" αφού πρώτα δεξιά είναι επιλεγμένη η κατηγορία στην οποία θέλεις να τα περάσεις. Πας μετά αριστερά που λέει "ΠΙΝΑΚΑΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΣΥΛΛΟΓΗΣ" και έπειτα επιλέγεις να πατήσεις το "Η Συλλογή Μου" και βλέπεις ποια περάστηκαν! Από τον "Πίνακα Ελέγχου Συλλογής" τώρα, θα βρεις τεύχη τα οποία προσφέρονται γενικότερα από όλα τα μέλη, θα βρεις τη συλλογή άλλου μέλους (αρκεί να δώσεις σωστά το παρατσούκλι του και να έχει περάσει τη συλλογή του μέσα από τη βάση δεδομένων αυτή) κι αν έχεις tickάρει εκείνα που αναζητάς, μπορείς να δεις αν τα προσφέρει άλλο μέλος που μπορεί να μην τα έχει περάσει στις "Προσφορές" (δε νομίζω αλλά λέμε τώρα) ή να σου "ξέφυγαν" εν πάση περιπτώσει και επικοινωνείς απευθείας μαζί του για τα περαιτέρω. Δοκίμασέ το μία να δεις! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Μια ερωτηση στην κοινοτητα. Υπαρχει καποιο μαγαζι για να μπορεσω να συννενοηθω με εναν φυσιολογικο ανθρωπο? :wall::wall:

Ειναι ιδεα μου ή ο δασκαλος ειναι πλεον ο πιο οικονομικος απο ολους στην αγορα ?:confuse:

Πραγματικα η οικονομικη κατασταση της χωρας δεν κλονιζει με κανεναν τροπο τους συγκεκριμενους...No problem, ας μεινουν απουλητα θα τους πληρωσει ο Κουλης τα λειτουργικα εξοδα :lol::lol:

Screenshot_20210201_205742_com.facebook.orca.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 2/1/2021 at 9:20 PM, ManaLeak13 said:

Μια ερωτηση στην κοινοτητα. Υπαρχει καποιο μαγαζι για να μπορεσω να συννενοηθω με εναν φυσιολογικο ανθρωπο? :wall::wall:

Ειναι ιδεα μου ή ο δασκαλος ειναι πλεον ο πιο οικονομικος απο ολους στην αγορα ?:confuse:

Πραγματικα η οικονομικη κατασταση της χωρας δεν κλονιζει με κανεναν τροπο τους συγκεκριμενους...No problem, ας μεινουν απουλητα θα τους πληρωσει ο Κουλης τα λειτουργικα εξοδα :lol::lol:

Screenshot_20210201_205742_com.facebook.orca.jpg

Πέρασα από τον συγκεκριμένο στον Πειραιά της προάλλες, καθώς βρέθηκα για μία δουλειά εκεί και λέω "άραγε παίζει τίποτα εδώ;". Ε και έπαιζε το συγκεκριμένο πολύ κοντά κιόλας και στις "δουλειές" και στον ηλεκτρικό. Ενώ είχε πολλά πράγματα και σε καλή κατάσταση, τα περισσότερα εκ των οποίων δεν μπήκα καν στον κόπο να ελέγξω, οι τιμές ήταν μάλλον εκτός πραγματικότητας. Παρόλα αυτά επειδή υπήρξε κάποια διάδραση, δε μου αρέσει να φεύγω με άδεια χέρια και βρήκα και κάτι που με ενδιέφερε (σε εξωπραγματική τιμή..κλαίω λίγο αλλά το έψαχνα καιρό και καμιά φορά όλους μπορεί να μας κυριέψει μία ορμή να κάνουμε και κάτι έτσι λίγο πιο απερίσκεπτο :blob6:, το αγόρασα πάνω από τα διπλάσια λεφτά που θεωρητικά θα ζητούσε κάποιος, αλλά ας είναι), αγόρασα 2-3 τευχάκια απλά και μόνο για να στηρίξω. Αυτός βέβαια δε με...στήριξε (πολιτική του μαγαζιού φυσικά, το καταλαβαίνω πλήρως, αλλά και πάλι...γιατί;) και έκανε μία ελάχιστη έκπτωση. Έχω δει αλλού όμως πως ψιλο-είναι ανοιχτός σε παζάρια, αλλά μάλλον he's in it για large προτάσεις που περιέχουν σπάνια και ακριβά κομμάτι κυρίως. 
Ένας συμπαθής κύριος που πιστεύω θα βρίσκεται και εδώ κοντά μας, με σταμάτησε βγαίνοντας και απορρημένος με ρώτησε γιατί προχώρησα σε τούτες τις (ταπεινές μεν) αγορές :lol: και πως καλύτερα να επισκέπτομαι "συγκεκριμένα" σημεία στο κέντρο αντ'αυτού του καταστήματος.
Long Story short, καμιά φορά σε τέτοια καταστήματα δύσκολα συζητάς και συννενοείσαι, σε διάφορους τομείς, αλλά εντάξει τυπική ευγένεια και βλέποντας και κάνοντας. Ο καθένας θα έχει τους τρόπους του, τις μεθόδους του και βέβαια το budget του!

Να προσθέσω και για κάτι που αναφέρεται πιο πάνω, στο Μοναστηράκι όντως βρίσκεις ελάχιστα (σπάνια) πράγματα σήμερα, κάτι που με παραξενεύει. Φαίνεται πως οι περισσότερες κινήσεις στο κέντρο της πρωτεύουσας είναι προς Πανεπιστήμιο και άνω πλέον θα συμπλήρωνα.

Επεξεργασία από Aldark
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, Aldark είπε:

Πέρασα από τον συγκεκριμένο στον Πειραιά της προάλλες, καθώς βρέθηκα για μία δουλειά εκεί και λέω "άραγε παίζει τίποτα εδώ;". Ε και έπαιζε το συγκεκριμένο πολύ κοντά κιόλας και στις "δουλειές" και στον ηλεκτρικό. Ενώ είχε πολλά πράγματα και σε καλή κατάσταση, τα περισσότερα εκ των οποίων δεν μπήκα καν στον κόπο να ελέγξω, οι τιμές ήταν μάλλον εκτός πραγματικότητας. Παρόλα αυτά επειδή υπήρξε κάποια ανάδραση, δε μου αρέσει να φεύγω με άδεια χέρια και βρήκα και κάτι που με ενδιέφερε (σε εξωπραγματική τιμή..κλαίω λίγο αλλά το έψαχνα καιρό και καμιά φορά όλους μπορεί να μας κυριέψει μία ορμή να κάνουμε και κάτι έτσι λίγο πιο απερίσκεπτο :blob6:, το αγόρασα πάνω από τα διπλάσια λεφτά που θεωρητικά θα ζητούσε κάποιος, αλλά ας είναι), αγόρασα 2-3 τευχάκια απλά και μόνο για να στηρίξω. Αυτός βέβαια δε με...στήριξε (πολιτική του μαγαζιού φυσικά, το καταλαβαίνω πλήρως, αλλά και πάλι...γιατί;) και έκανε μία ελάχιστη έκπτωση. Έχω δει αλλού όμως πως ψιλο-είναι ανοιχτός σε παζάρια, αλλά μάλλον he's in it για large προτάσεις που περιέχουν σπάνια και ακριβά κομμάτι κυρίως. 
Ένας συμπαθής κύριος που πιστεύω θα βρίσκεται και εδώ κοντά μας, με σταμάτησε βγαίνοντας και απορρημένος με ρώτησε γιατί προχώρησα σε τούτες τις (ταπεινές μεν) αγορές :lol: και πως καλύτερα να επισκέπτομαι "συγκεκριμένα" σημεία στο κέντρο αντ'αυτού του καταστήματος.
Long Story short, καμιά φορά σε τέτοια καταστήματα δύσκολα συζητάς και συννενοήσαι, σε διάφορους τομείς, αλλά εντάξει τυπική ευγένεια και βλέποντας και κάνοντας. Ο καθένας θα έχει τους τρόπους του, τις μεθόδους του και βέβαια το budget του!

Να προσθέσω και για κάτι που αναφέρεται πιο πάνω, στο Μοναστηράκι όντως βρίσκεις ελάχιστα (σπάνια) πράγματα σήμερα, κάτι που με παραξενεύει. Φαίνεται πως οι περισσότερες κινήσεις στο κέντρο της πρωτεύουσας είναι προς Πανεπιστήμιο και άνω πλέον θα συμπλήρωνα.

Προσωπικα συμπληρωσα τη συλλογη και ηρεμισα απο αυτον τον "καρκινο" εκμεταλλευσης που λεγεται ΚΟΜΙΞ. Τα περισσοτερα τα εσκασα στον Θαδδαιο, του ξεκαθαρισα εκ των προτερων,τα θελω ολα αριστα χωρις το παραμικρο ψεγαδι(σε τετοιες τραγικες τιμες απαιτω τουλαχιστον ποιοτητα!) και οτι αμα εχει το παραμικρο που με ενοχλει το στελνω πισω για επιστοφη χρηματων(καθως βαριοταν να στειλει φωτο ωστε να κρινω).Το σεβαστηκε (και 4 που δεν μου αρεσαν τα αλλαξε με δικα του μεταφορικα) ουτε ζητησα ουτε μου κοψε μισο σεντ σε παραγγελια 500+ ευρω(παρεα με φιλαρακι που πηρε κ αυτος βαρβατα τευχη).

 

Ο συγκεκριμενος "Μικρομοναστηρακης" με νευριασε και του μιλησα αποτομα (που σπανια το κανω) γιατι θεωρησε δεδομενο πως εγω εχω την ανεση να τα αγορασω ολα με τη μια και μου προτεινε με συνοπτικες διαδικασιες πακετο(ο θεος να το κανει!) χωρις να μου πει αναλυτικα τις τιμες 1 προς 1 οπως ευγενικα ζητησα.Αρκεστικε στο καλες καταστασεις... Ε ,ας τον πληροφορισω οτι το βρηκα ΑΡΙΣΤΟ στα 85 ευρω 2 μηνες αργοτερα και ας ψαχνει αυτος ακομα κοροιδο να το δωσει 200 σε "καλη κατασταση" !!! 

 

Οποτε παιδια υπομονη ολα βρισκονται,μη εκμεταλλευονται την αγαπη σας αυτοι οι αλητες ! :bash:

 

Αν επιτρεπετε πιο τευχος αγορασες και σε τι τιμη ?  :thinking: Δεν θεωρω πως ειναι "καθηκον" μας να στηριζουμε την εκμεταλλευση,αμα ειναι ετσι να μπαινουμε να αγοραζουμε στο καθε μαγαζι που υπαρχει μηπως τυχον και δεν βγαλει το μηνα...Δεν συμμεριζομαι τη λογικη σου σε αυτο φιλε.

 

Επισυναπτω το #1 για τυχον αμφισβητηση περι αριστης καταστασης.Ετσι αγοραστηκαν και τα υπολοιπα! :havefun:

IMG_20210512_112159.jpg

Επεξεργασία από ManaLeak13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1 hour ago, ManaLeak13 said:

Προσωπικα συμπληρωσα τη συλλογη και ηρεμισα απο αυτον τον "καρκινο" εκμεταλλευσης που λεγεται ΚΟΜΙΞ. Τα περισσοτερα τα εσκασα στον Θαδδαιο, του ξεκαθαρισα εκ των προτερων,τα θελω ολα αριστα χωρις το παραμικρο ψεγαδι(σε τετοιες τραγικες τιμες απαιτω τουλαχιστον ποιοτητα!) και οτι αμα εχει το παραμικρο που με ενοχλει το στελνω πισω για επιστοφη χρηματων(καθως βαριοταν να στειλει φωτο ωστε να κρινω).Το σεβαστηκε (και 4 που δεν μου αρεσαν τα αλλαξε με δικα του μεταφορικα) ουτε ζητησα ουτε μου κοψε μισο σεντ σε παραγγελια 500+ ευρω(παρεα με φιλαρακι που πηρε κ αυτος βαρβατα τευχη).

 

Ο συγκεκριμενος "Μικρομοναστηρακης" με νευριασε και του μιλησα αποτομα (που σπανια το κανω) γιατι θεωρησε δεδομενο πως εγω εχω την ανεση να τα αγορασω ολα με τη μια και μου προτεινε με συνοπτικες διαδικασιες πακετο(ο θεος να το κανει!) χωρις να μου πει αναλυτικα τις τιμες 1 προς 1 οπως ευγενικα ζητησα.Αρκεστικε στο καλες καταστασεις... Ε ,ας τον πληροφορισω οτι το βρηκα ΑΡΙΣΤΟ στα 85 ευρω 2 μηνες αργοτερα και ας ψαχνει αυτος ακομα κοροιδο να το δωσει 200 σε "καλη κατασταση" !!! 

 

Οποτε παιδια υπομονη ολα βρισκονται,μη εκμεταλλευονται την αγαπη σας αυτοι οι αλητες ! :bash:

 

Αν επιτρεπετε πιο τευχος αγορασες και σε τι τιμη ?  :thinking: Δεν θεωρω πως ειναι "καθηκον" μας να στηριζουμε την εκμεταλλευση,αμα ειναι ετσι να μπαινουμε να αγοραζουμε στο καθε μαγαζι που υπαρχει μηπως τυχον και δεν βγαλει το μηνα...Δεν συμμεριζομαι τη λογικη σου σε αυτο φιλε.

 

Επισυναπτω το #1 για τυχον αμφισβητηση περι αριστης καταστασης.Ετσι αγοραστηκαν και τα υπολοιπα! :havefun:

IMG_20210512_112159.jpg

Η εκμετάλευση που λέγεται ΚΟΜΙΞ είναι τεράστια, ωστόσο παλεύεται αν κινηθείς στρατηγικά, μακάρι να είχα ένα δικό μου μπάτζετ έτοιμο ώστε να το τρέξω πιο γρήγορα γιατί ανά καιρούς παρουσιάζονται διάφορες ευκαιρίες. Δουλεύω σιγά σιγά πιο εντατικά σε αυτό,  και τελευταία επεκτείνομαι και σε άλλα περιοδικά της Ντίσνεϋ, αλλά και αυτά όπως και το πρότζεκτ ΚΟΜΙΞ είναι πρότζεκτ που δε θα με ικανοποιούσε αν ολοκληρώνονταν με τη μία, είναι ωραίο να το χτίζω, κάτι που κάνω από τα 10 μου έτη στην ουσία.
Οι τιμές του Μικρού Μοναστηρακίου ήταν απαράδεκτες δεν τόλμησα καν να ρωτήσω πόσο θα πούλαγε το 3ο ή το 4ο τεύχος, δεν ξέρω ποια μου έδειξε. Όλα στην ώρα τους και στην τιμή τους. Εγώ πήρα το 299, απλά το πήρα σε τιμή που κρίνω πως δεν ήταν απαραίτητο και εν τέλει ούτε σε ποιότητα αψεγάδιαστη (είχε κάτι κλασικά μαυράκια που κάνει το κόμιξ στο εξώφυλλο) , αλλά μου είχε κολλήσει να το βρω και έτσι δεν το λογάριασα τόσο. Καλώς ή κακώς, it's history πλέον. Θα ισοφαρίσω στο μέλλον κάπως.
Η λογική μου γενικότερα κινείται προς τα εκεί όσον αφορά το να βγαίνω χωρίς να αγοράσω κάτι, αλλά καταλαβαίνω τις ενστάσεις. Σίγουρα όπου εμπλέκονται τα κόμικς απλώς ε με πιάνει και το δαιμόνιο να πάρουμε έστω ένα καλούδι. Ίσως πρέπει να αλλάξω τακτική βεβαίως και να κινούμαι λίγο πιο "έξυπνα" ;
Συγχαρητήρια τέλος για τη συμπλήρωση των τευχών και την απόκτηση του 1ου, και στα δικά μας οι...ελεύθεροι εύχομαι :lol:. Λάτρεψα την τακτική σου με την απαίτηση για καλή ποιότητα, και πολύ ωραία που το έπαιξες έτσι με τον Θαδδαίο. Νομίζω ειδικότερα πως ότι έχω πάρει από εκεί είναι σαν να βγήκε από τα γραφεία του Τερζόπουλου κι ας κυκλοφόρησε όταν ακόμα ήμουν μπόμπιρας ή και πιο πριν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  30669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  71
  • Reputation:   250
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Μικρό Μοναστηράκι στον Πειραιά έκλεισε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

Το μικρό Μοναστηράκι έχει κλείσει καιρό 

πουληθηκε όλη η πραμάτεια σε ένα άτομο  και σιγά σιγά βγαίνουν κομμάτια και στο παζάρι. 
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  36788
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  1512
  • Reputation:   13487
  • Achievement Points:  1786
  • Days Won:  22
  • With Us For:  1224 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  35

1 ώρα πριν, nikos99 είπε:

Το μικρό Μοναστηράκι έχει κλείσει καιρό 

πουληθηκε όλη η πραμάτεια σε ένα άτομο  και σιγά σιγά βγαίνουν κομμάτια και στο παζάρι. 

 

Πραγματικα κριμα να κλεινει η οποιαδηποτε επιχειρηση, αλλά με τετοιες τιμες και τετοια εξυπηρετηση να πω ψεματα οτι εξεπλαγην ?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

ο κ χρηστος δεν ειχε ασχημες τιμες ειδικα αμα σε ηξερε σου τα εδινε σε καλες τιμες , ειχα αγορασει πολλα κελεπουρια απο εκει 

 

μετα ανελαβε ο ανιψιος του που εκτος οτι δεν ειχε ιδεα απο κομιξ νομιζε οτι θα πλουτισει σε μια μερα και εδιωξε τους πελατες .

 

πουλήθηκαν όλα μαζι σε πολυ χαμηλή τιμή και το κλείσανε .

 

παντως το φαινομενο να πωλουν σε αστρονομικες τιμες το συνανταμε και σε αλλους  εμπορους . 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 5/22/2022 at 12:54 AM, Dimitris1 said:

Το Μικρό Μοναστηράκι στον Πειραιά έκλεισε.

απίστευτο, γύρισα στο θέμα μετά από καιρό όπου μόλις στα τελευταία ποστς σχολιάζαμε το Μικρό Μοναστηράκι και βλέπω πως έκλεισε. Με στενοχώρησε γιατί πέραν των δικών μας κόμικς, είχε πολλά άλλα πράγματα. Κρίμα να κλείνει ένα μαγαζί και αναρωτιέμαι που να αρμενίζουν τα τεύχη που είχε.

Τι επιλογές υπάρχουν γενικότερα στην Αττική πια, σχεδόν εν έτει 2023 για παλαιά κόμικς πέραν των γνωστών αγνώστων στο κέντρο; Η Ασκληπιού 17 μονοπωλεί τη φάση ή υπάρχουν και άλλα κρυμμένα διαμάντια που εγώ αγνοώ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  71
  • Reputation:   250
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το βιβλιοπωλείο/παλαιοβιβλιοπωλείο «Φαρφουλάς» που αναφέρεται στο πρώτο post δεν βρίσκεται πλέον στην Αθήνα αλλά έχει μεταφερθεί στην Πάτρα (Καραϊσκάκη 146). 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25886
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  214
  • Reputation:   2282
  • Achievement Points:  233
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Επειδή μετακόμισα πρόσφατα στον Πειραιά, μπορεί κάποιο μέλος να με ενημερώσει αν υπάρχει ακόμα το

ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ - Ελ.Βενιζέλου 13 Πειραιάς?

 

Edit : τώρα είδα σε post παραπάνω ότι έχει κλείσει. 

Επεξεργασία από Andysaurus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30669
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  71
  • Reputation:   250
  • Achievement Points:  72
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

2 λεπτά πριν, Andysaurus είπε:

Επειδή μετακόμισα πρόσφατα στον Πειραιά, μπορεί κάποιο μέλος να με ενημερώσει αν υπάρχει ακόμα το

ΤΟ ΜΙΚΡΟ ΜΟΝΑΣΤΗΡΑΚΙ - Ελ.Βενιζέλου 13 Πειραιάς?

 

Όχι, έχει κλείσει εδώ και δύο χρόνια σχεδόν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  39420
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  21
  • Reputation:   61
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορει καποιος να μου πει την διευθυνση του μπαμπη? Μου ειπαν οτι ειναι ο πιο γνωστος εμπορος κομικς στην Αθηνα, αλλα δεν τον εχω ακουσει ποτε και θελω να επισκεφτω το παλαιοπωλειο του

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν είναι φυσικό κατάστημα.Κανονιζεις τηλεφωνικά ή μέσω μέιλ τι θέλεις και στα στέλνει η αν  διαμένεις Αθήνα κανονίζεις ραντεβου αν έχεις συγκεντρώσει ένα αξιόλογο πόσο (πχ 30 €)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  39420
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  21
  • Reputation:   61
  • Achievement Points:  25
  • Days Won:  0
  • With Us For:  556 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α ωραια.Που μπορω να βρω τα στοιχεια επικοιωνιας?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  2366
  • Reputation:   17595
  • Achievement Points:  2583
  • Days Won:  33
  • With Us For:  3403 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.