Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ (ΑΘΗΝΑ)


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω από το vice:
 
Ο Παλιατζής Που Έσωσε την Πατησίων

Ειρήνη Σαγιά, Photo: Νίκος Τσίρος


post-556-0-37729000-1391819491_thumb.jpg


Η οδός Πατησίων, ο αλλοτινός πολυσύχναστος δρόμος με τα δεκάδες καταστήματα, δεν φημίζεται πλέον για τα αξιοθέατά της. Σε ώρες αιχμής θα τη βρεις μονίμως πηγμένη, οι οδηγοί και επιβάτες Ι.Χ και λεωφορείων έχουν βλέμμα που θυμίζει ζώα φυλακισμένα σε κλουβιά που ο κακός φύλακας έχει πολύ καιρό να καθαρίσει.

Εκεί όμως, εξακολουθεί να φαίνεται το πραγματικό πρόσωπο της Αθήνας: αμακιγιάριστο, με ένα σωρό ψεγάδια, χωρίς trendy μπαράκια να καμουφλάρουν τη φτώχεια, τη μοναξιά, αλλά και τους κινδύνους που γεννούν αυτά τα δύο. Και ξαφνικά, ένα χειμωνιάτικο βράδυ, εκεί που κοιτάς ανόρεχτα έξω από το παράθυρο του ταξί και σκέφτεσαι «τι θέλαμε και στρίψαμε εδώ…», βλέπεις μια μαγεμένη πολιτεία στη μέση της Πατησίων, που τον τελευταίο καιρό ισοδυναμεί με τη μέση του πουθενά.

Στο νούμερο 181, στον χώρο ενός τεράστιου γκαράζ αυτοκινήτων, λίγο πιο πέρα από την πλατεία Κολιάτσου και απέναντι από ένα αυτονομημένο πάρκο που προσφέρει υπαίθρια στέγη σε αστέγους, ο Βασίλης Σπανόπουλος, παλιά καραβάνα στο εμπόριο αντίκας, έχει στήσει το βασίλειό του. Και κάπως έτσι, η Πατησίων μοιάζει να γεννιέται από τις στάχτες της, προσφέροντας σε ντόπιους και επισκέπτες μια αλλιώτικη περιπλάνηση σε χιλιάδες παλιά αντικείμενα.

Ο κύριος Βασίλης με περιμένει ένα απόγευμα Πέμπτης στην αγαπημένη του θέση. Καθισμένος έξω από το μαγαζί, δίπλα σε ένα τραπεζάκι με το τηλέφωνο να χτυπά διαρκώς για παραγγελίες και το ραδιόφωνο να παίζει σε ενισχυμένη ένταση ελληνικά τραγούδια. Φοράει ένα κοτλέ καπέλο τζόκεϊ, δερμάτινο μπουφάν κι ένα κασκόλ που θυμίζει κομμάτι από γούνα. Στα δεξιά του, ένας τεράστιος μπρούτζινος Ατλας, να κουβαλάει στις πλάτες του την Υδρόγειο. Το βλέμμα μου πέφτει μηχανικά στα χέρια του. Δυνατά και δουλεμένα, έχουν κουβαλήσει τόσα πράγματα μέσα στα χρόνια, που αν τα έβαζες το ένα πλάι στο άλλο, θα έφταναν για να περικυκλώσουν την Υδρόγειο.
 

post-556-0-63172800-1391819519_thumb.jpg


«Καθίστε, θα σας πω ό,τι θέλετε να μάθετε», μου λέει ενώ περαστικοί του δίνουν συγχαρητήρια γιατί «συνέβη κάτι καλό στην περιοχή τους». Έχει παράλληλα το νου του και στους εργάτες, νευραλγικούς μετανάστες που κουβαλούν διαρκώς πράγματα, πακετάρουν, δίνοντάς σου την εντύπωση ότι ξέρουν ακριβώς πού βρίσκεται το καθετί, όσο συναρπαστικά χαοτικό κι αν φαίνεται αυτό το παλαιοπωλείο.

«Ξεκίνησα να ασχολούμαι με τις αντίκες το 1964. Ανοιξα το πρώτο κατάστημα στην Ερμού και έφτιαξα άλλα πέντε μαγαζιά στην Ερμού και στην Πειραιώς. Τότε είχα πάρα πολλή δουλειά. Το γκαράζ που βλέπεις το έχω 42 χρόνια. Επειδή είχε πέσει πολύ η ζήτηση για βενζίνη, έφερα εδώ τις αντίκες μου πριν από ενάμιση χρόνο. Εδώ μέσα μπορείς να βρεις τα πάντα. Πωλούνται αναμνήσεις σε πολύ καλές τιμές. Φτιάξαμε ένα άλλο Μοναστηράκι σε 3.000 τετραγωνικά μέτρα, η αποθήκη μας έχει πάνω από 50.000 αντικείμενα», λέει και χαμηλώνει τη μουσική καθώς η συζήτηση ζωηρεύει.

Μου δείχνει τη σχετική ταμπέλα: «Ανοιχτό καθημερινά 9 π.μ-8 μ.μ. Σάββατο και Κυριακή κλειστά λόγω ψαρέματος». Αλλά κι όταν ακόμη το βενζινάδικο-παλαιοπωλείο έχει κατεβασμένα ρολά, δίνει το στίγμα του στην περιοχή: μπροστά από την κεντρική είσοδο, κρεμασμένα τόσο ψηλά ώστε να μπορείς να τα θαυμάσεις χωρίς να μπορείς να τα κατεβάσεις, μουσικά όργανα, φιγούρες του Καραγκιόζη, βινύλια και πολυέλαιοι που δίνουν τα φώτα τους στο λιγότερο φωτογενές κομμάτι της Αθήνας. Ο χώρος φυλάσσεται 24 ώρες το 24ωρο επτά ημέρες την εβδομάδα.

Μπάρμπεκιου για αστέγους

Και αυτό κατά έναν παράξενο τρόπο, δίνει στους κατοίκους της περιοχής μια αίσθηση ασφάλειας «Όλο αυτό που συμβαίνει βοηθάει την περιοχή που ήταν υποβαθμισμένη. Εχουμε πολλά φώτα, οι κάτοικοι χαίρονται. Μέχρι και ο διοικητής του Αστυνομικού Τμήματος στην οδό Θήρας ήρθε να με συγχαρεί προσωπικά». Πώς να μην χαρεί και να μην συγχαρεί ο διοικητής, αφού μια τέτοιου είδους «αστυνόμευση» αποδεικνύεται και πιο αποτελεσματική και πιο ευχάριστη από την πατροπαράδοτη.
 

post-556-0-87350100-1391819554_thumb.jpg


Εχει όμως και τα παράπονά του από τα όργανα της τάξης. «Για πολύ καιρό, κάθε μέρα, εφτά με εννιά το βράδυ, ψήναμε εδώ έξω και δίναμε σουβλάκια στους αστέγους. Στο πάρκο απέναντι μένουν εβδομήντα άνθρωποι που δεν έχουν πού αλλού να πάνε, έτρωγαν εδώ δωρεάν κάθε μέρα, έρχονταν κι από άλλες περιοχές, τεράστιες ουρές μέσα στο κρύο. Δεν ξέρεις τι θα πει πείνα, ώσπου να δεις κάποιον που ενώ στέκεται στην ούρα για να φάει, αρπάζει το σουβλάκι από το χέρι του μπροστινού του. Ημουν πολύ χαρούμενος γι’ αυτό το μπάρμπεκιου-συσσίτιο, ως τη στιγμή που ήρθε ένας αστυνομικός και μου είπε ότι δεν μπορούσε να συνεχιστεί, επειδή έκαναν παράπονα τα διπλανά σουβλατζίδικα ότι τους έκοβα την πελατεία-λες και οι άστεγοι θα είχαν λεφτά για να αγοράσουν σουβλάκια από τα μαγαζιά τους. Τώρα τα ψυγεία μου είναι γεμάτα από χοιρινά καλαμάκια. Και αυτά έχουν ημερομηνία λήξης. Δεν είναι σαν τις αντίκες».

Ο Βασίλης θεωρεί ότι η ασχολία με το παλιό είναι το επάγγελμα του μέλλοντος. «Το παλιό έχει μέλλον. Μακάρι να το καταλάβουν οι νέοι και να ασχοληθούν με αυτό που κάνω. Εγώ είμαι 70 χρονών, σε λίγο θα βγω στη σύνταξη. Οικονομικό πρόβλημα δεν έχω. Ζω από τη δουλειά μου. Θα μπορούσα να κάθομαι στο σπίτι μου, αλλά προτιμώ να κάθομαι κάθε μέρα εδώ, μες στο κρύο. Είναι το μεράκι μου, η ζωή μου. Η κόρη μου δεν θέλει να ασχοληθεί με αυτό, δεν την τραβάει. Πρέπει να το αγαπάς για να το κάνεις».

Σε αυτή τη συναρπαστική πολιτεία παλιών αντικειμένων, μπορείς να βρεις τα πάντα. Από τιμόνια καραβιών περασμένων δεκαετιών, φωτιστικά που δίνουν άλλη βαρύτητα στην έκφραση «σιγά τον πολυέλαιο» και κάποτε φώτιζαν τα σπίτια πολιτικών, μπρούτζινα αρχαιοελληνικά αγάλματα δύο φορές στο μέγεθός σου, τζουκμποξ σε εξαιρετική κατάσταση από 1.000-5.000 ευρώ, μουσικά όργανα σε προσφορά, την πρώτη λατέρνα που έκανε τσάρκες στην Αθήνα το 1942 στην προνομιακή τιμή των 20.000 ευρώ, την πρώτη ταμειακή μηχανή που ήρθε στην Ελλάδα (2.500 ευρώ), χιλιάδες βιβλία και κόμικς, δίσκους και δισκάκια, ραδιόφωνα, γραμμόφωνα, τηλέφωνα, έπιπλα, ρούχα και παπούτσια.
 

post-556-0-89055500-1391819591_thumb.jpg


Ακόμα και να σε έκλειναν ένα βράδυ εκεί μέσα, κάποια στιγμή θα σε έπαιρνε γλυκά ο ύπνος πάνω σε ένα περσικό χαλί, αγκαλιά με έναν πορσελάνινο σκύλο με φόντο μια αφίσα της Μέριλιν, χωρίς να έχεις το κουράγιο να τα ψαχουλέψεις όλα. Τα βράδια που το κρύο είναι τσουχτερό πάντως, το airconditionδουλεύει στο fullκαι στον χώρο φιλοξενούνται άστεγοι. Εκεί, τριγυρισμένοι από πράγματα άλλων εποχών, βρίσκουν τη χαμένη τους αξιοπρέπεια και μια ζεστή γωνιά να κοιμηθούν.

Ο Βασίλης γεννήθηκε στο Αγρίνιο και μεγάλωσε στο Πεδίο του Αρεως. «Η Αθήνα έχει αγριέψει, το νιώθεις πια και μέρα μεσημέρι. Δεν χρειάζεται να πέσει η νύχτα. Αυτό που κάνω μου δίνει ελπίδα, με κρατά στη ζωή. Κάτσε ένα λεπτό να σου δώσω και την κάρτα μου»: Στα αριστερά της επαγγελματικής του κάρτας, μια φωτογραφία του από τότε που ήταν νέος και πρωτοξεκινούσε τη δουλειά. «Δεν μπορώ να σου εξηγήσω γιατί από μικρός αγαπούσα τόσο πολύ τις αντίκες. Αυτό ή το χεις ή δεν το χεις. Για μένα έχει να κάνει με τις χαμένες αναμνήσεις. Ερχεται μια στιγμή στη ζωή του κάθε ανθρώπου, που όσα λεφτά κι αν έχει, ή όσο τέλειο κι αν είναι το σπίτι του, υπάρχει ένα τεράστιο κενό μέσα του που πολύ δύσκολα γεμίζει. Αυτό το κενό είναι το παιδί που έχεις μέσα σου και δεν λέει να μεγαλώσει. Φωνάζει, κλαίει, χτυπιέται, κάνει σαματά, σου σπάει τα νεύρα, σε κάνει ρεζίλι και ο μόνος τρόπος για να κάτσει ήσυχο είναι όταν του φέρεις τα παλιά παιχνίδια του. Ερχονται πενηντάρηδες και εξηντάρηδες και μου ζητούν συγκεκριμένα τεύχη από Λούκυ Λουκ, Γκαούρ Ταρζάν, Μικρό Ηρωα. Αν δεν τα έχω χαλάνε τον κόσμο. Τότε τους υπόσχομαι ότι θα τα φέρω μέσα σε τρεις μέρες και βρίσκουν την υγειά τους».

Οι δουλειές πάνε καλά: την ημέρα της επίσκεψης ετοίμαζε να στείλει έπιπλα και αντικείμενα σε μία Μονή στο Αργος, έχει πολλούς και πιστούς πελάτες της ελληνικής διασποράς σε Αμερική και Καναδά, ετοιμάζεται να διοργανώσει και δημοπρασίες για έλληνες και ξένους συλλέκτες. Είναι όμως και ορισμένα αντικείμενα, που «όσα εκατομμύρια κι αν μου δώσεις, δεν τα πουλάω. Τα έχω σαν παιδιά μου. Να, βλέπεις αυτόν τον πίνακα εκεί πάνω με τις κοτούλες; Δεν τον πουλάω με τίποτα. Τον έχω από τότε που πρωτοξεκίνησα».
 

post-556-0-49598400-1391819638_thumb.jpg


Οι ζωές των άλλων

Για τον ίδιο και το μαγαζί του, «έγραψαν ακόμη κι οι Times του Λονδίνου. Εσύ που θα γράψεις; Σε σάιτ ε; Δεν έχω ιδέα από αυτά τα πράγματα, δεν τα πάω καλά με την τεχνολογία. Αλλά να μου φέρεις να δω. Πάρε κι αυτή τη μπαλαρίνα, σου την κάνω δώρο. Είναι ασημένια, αλλά δεν είναι εκεί η αξία της. Φέρνει τύχη σε όποιον την έχει, θα δεις πόσο θ’ αλλάξει η ζωή σου προς το καλύτερο από δω και πέρα».

Εβαλα την πολύτιμη μπαλαρίνα στην τσάντα μου και αποχαιρέτισα το Μοναστηράκι της Πατησίων και τον πιο μοντέρνο παλιατζή που γνώρισα ποτέ. Αυτό που σου προσφέρει η πρώτη σου επαφή με το συγκεκριμένο κρησφύγετο αναμνήσεων, ισοδυναμεί με ένα εισιτήριο διαρκείας στα παιδικά σου χρόνια, αλλά και στα παιδικά χρόνια των γονιών και των παππούδων σου.

Πολύ μακριά από τη λογική «θέλω τα πάντα να είναι του κουτιού», σε μια εποχή που επιτρέπει αν όχι επιβάλλει τις ατέλειες, ψάχνουμε στα απομεινάρια από τις ζωές των άλλων τη χαμένη μας ταυτότητα και αθωότητα. Κι όπως ένας βετεράνος παλιατζής νεκρανάστησε την άχρωμη και ώρες ώρες απειλητική Πατησίων, έτσι κι εσύ, κοιτάζοντας κατάματα το παιδί που έχεις μέσα σου, αντί να του πεις να σταματήσει να φωνάζει, μπορείς να του αγοράσεις ένα παιχνίδι.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Προσωπικά, είναι κλασικό μαγαζί στα πρότυπα του Μοναστηρακίου και ακόμα χειρότερα. Σχεδόν τίποτα δεν είναι ακέραιο εκεί μέσα. Θέλει πολύ ψάξιμο μπας και βρεις κάτι που να μην είναι για πέταμα. Οι τιμές είναι από καλές μέχρι τσιμπημένες. :coffee:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15413
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Λοιπόν παιδιά , αποφασίζοντας να εμπλουτίσω πριν λίγους μήνες τη συλλογή μου , μόλις έμαθα (απορώ γιατί δεν το χα ψάξει το θέμα τόσο καιρό) πως στο Μοναστηράκι σε μια συγκεκριμένη οδό θα βρω ότι επιθυμούσα , έφυγα τρέχοντας για εκεί. Τώρα αποφάσισα να πάω και πάλι για μερικές "business" όπως τις αποκαλώ για να προμηθευτώ τεύχη του αγαπημένου μου περιοδικού...ΚΟΜΙΞ. Με πληροφόρησαν για την Ιπποκράτους πέραν από την οδό εκείνη στο Μοναστηράκι (ναι ... την Άστιγγος λέω) , αλλά για να μην πάω στα τυφλά εντελώς , παρότι βρήκα με ένα σερτς στο γκουγκλ και λίγο από την πρώτη σελίδα του θέματος 2-3 μαγαζάκια , θα ήθελα να μου δώσετε τα φώτα σας για να μην ψάχνω πάνω κάτω σ'ολόκληρο δρόμο...

Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον μπει στον κόπο να μου απαντήσει , χίλια συγγνώμη αν έχει ξαναγίνει η ερώτηση κι έχει απαντηθεί , αλλά ο χρόνος μου είναι περιορισμένος  και δεν μπορώ να αφιερώσω πολύ χρόνο να ψάχνω στο ίντερνετ τις πληροφορίες αυτές :P (καλύτερα να ψάχνω κόμιξ σε τέτοια μαγαζιά xD)

Ένας νεαρός εκκολαπτόμενος συλλέκτης...

Ιπποκράτους 157 βιβιοπωλείο Ίστωρ http://www.booksistor.gr/

Ιπποκράτους 116 ο Δάσκαλος http://comicsmania.gr/

Ιπποκράτους 107 ο Παναγιώτης Μάνου

Και κάπου στην Ιπποκράτους 171 ένα παλαιοπωλείο με κόμικς στη τζαμαρία του το έχει ένας στριμμένος γέρος...

 

Κοίτα κι εδώ έχει αρκετά!

http://www.thaddeus-tripp.gr/index.php?route=common/home

http://www.mycomics.gr/sales/sales.htm

http://bibliocosmos.com/  από Κύπρο με πολύ φθηνά μεταφορικά!!!

 

Καλή επιτυχία στο ψάξιμο!

Επεξεργασία από Uncle Scrooge McDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4754
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Ιπποκράτους 185 είναι Βαγγέλη. Το θυμάμαι καλά, γιατί είχα πάει πρόσφατα....
Το στριμμένος είναι η ευγενική έκφραση... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15413
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4993 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ιπποκράτους 185 είναι Βαγγέλη. Το θυμάμαι καλά, γιατί είχα πάει πρόσφατα....

Το στριμμένος είναι η ευγενική έκφραση... :P

Έχεις δίκιο, δεν θυμόμουν ακριβώς μέχρι που έψαξα και βρήκα την κάρτα που μου είχε δώσει:

Εμμανουηλίδης Γιώγος τηλ 6975752987

 

post-13046-0-04347700-1392411639_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  30329
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  24
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  24
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3529 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Για όποιον μπορεί να το είχε στα υπόψην του μαγαζιά, πέρασα από το Secondhand Books στη Ραγκαβή στο Γκύζη μετά από καιρό και μάλλον έχει κλείσει οριστικά (εκτός και αν γίνεται κάποια ανακαίνιση).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το Δεύτερο Χέρι έχει μετακομίσει από πέρσι σε νέο, μεγαλύτερο χώρο, εκτός της στοάς πλέον. Θα το βρείτε στη Φειδίου, πριν τη στοά:

 

post-556-0-52561600-1409264551_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πριν αρκετούς μήνες είχα πάει σ' ένα παλαιοβιβλιοπωλείο στα Εξάρχεια, στην οδό Μεσολογγίου, δίπλα από το καφέ Spira. Λογικά ανήκε στον συμπαθητικό και αρκετά ομιλητικό κύριο που ήταν στο ταμείο. Δεν είχε πολλά κόμικς, αν δεν απατώμαι μόνο υπερηρωικά, αλλά όσα είχε ήταν σε πολύ καλές τιμές και καταστάσεις. Από εκεί είχα τσιμπήσει ένα τομάκι του Hellboy 5€. Δεν ξέρω τι έχει τώρα, αλλά νομίζω αξίζει να του ρίξετε μια ματιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καμία σχέση, ο αμερικάνος έχει μαγαζί στο Μοναστηράκι, ο Δάσκαλος στην Ιπποκράτους. Ο αμερικάνος είναι απατεώνας, ο Δάσκαλος, παρότι έχει μακράν τις ακριβότερες τιμές της αγοράς δεν είναι απατεώνας και έχει και σάιτ που λειτουργεί και έχει κανονικά τιμές, όχι όπως κάποιοι άλλοι, όπως ανέφερε και ο Μάκης (totally_wired) προηγουμένως.

 

Σχετικά με το τελευταίο που γράφεις, όντως κι εγώ έχω αυτή την απορία: ποιος έχει αγοράσει κάτι από αυτόν, τι ακριβώς, σε τι τιμή και σε τι κατάσταση. 

 

- edit -

ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΗ: πιο κάτω αναφέρομαι στο μαγαζάκι στο Μοναστηράκι.

 

Εγώ πήγα Αθήνα (από Κύπρο) δύο φορές την τελευταία πενταετία και πέρασα και τις 2 φορές από τον Αμερικανό. Πήγαινα πρωί πρωί, και μετά τα συνηθισμένα "δεν έχω ώρα για τέτοια τώρα, πέρνα αύριο" και "περίμενε κάνα δίωρο" έπιανα κουβέντα με τον Χάρη που δουλεύει εκεί, ο οποίος έχει ζήσει Κύπρο. Του έλεγα τι ήθελα, μου τα έφερνε όλα έξω, και έκανα την προκαταρκτική μου αναζήτηση για κανένα τρίωρο. Μετά, ζητούσα να μπω μέσα και να ανέβω στη σοφίτα. Ακολουθούσαν τα συνηθισμένα "αποκλείεται" και "τι νόμισες ότι είναι εδώ", αλλά με κανένα μισάωρο υπομονή και λίγη συζήτηση, με αφήνανε να μπω μέσα και συνέχιζα την αναζήτηση για ακόμα ένα τρίωρο. Και βγαίναμε κι οι δυο κερδισμένοι. Εγώ εξασκούσα το χόμπυ της αναζήτησης σε αραχνιασμένες σοφίτες και αυτός πουλούσε κοντά στα 200 τεύχη (κυρίως Ντίσνεϋ αγόραζα).

 

Οι τιμές του ήταν σχετικά καλές καθώς ήταν ο πιο φτηνός στο Μοναστηράκι - όχι όμως πάντα. Για παράδειγμα ξαφνικά θυμόταν να ανεβάσει την τιμή από τα 3 ευρώ στα 7, ενώ μου είχε πουλήσει 20 τέτοια κομμάτια την προηγούμενη. Τότε φυσικά, σταματάς να αγοράζεις.

 

Η κατάσταση των περιοδικών όμως, ήταν θέμα τύχης. Αλλά βρήκα και σε άριστη κατάσταση.

 

Εκείνο που μου έκανε εντύπωση για το μαγαζί αυτό, ήταν ότι, ενώ υπήρχαν χιλιάδες κόμικς, όλοι οι πελάτες που περνούσαν (και ήταν αρκετοί) αγόραζαν οτιδήποτε άλλο εκτός από κόμικς.

Επεξεργασία από apetoussis82
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5952
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5335 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Δεν είδα να έχει αναφερθεί αλλά μπορεί να υπάρχει κάπου πιο πάνω και να μην το πρόσεξα. Τέλος πάντων...

Εκλεισε το μαγαζί του Βοντεσιάνου στη στοά της Χαριλάου Τρικούπη. Πέρασα πριν από 2 μέρες και μέσα ήταν α΄δειο, ξηλωμένες βιβλιοθήκες και ράφια. Δεν υπήρχε κάποια ένδειξη ότι μετακόμισε αλλού οπίοτε νομίζω ότι μπήκε τέλος στην πορεία του. Είχε ξεκινήσει από τη Μενάνδρου. Τότε είχε πολλά καλά πράγματα αλλά πάντοτε η κατάσταση ήταν χύμα. Κούτες πάνω σε κούτες, χρειαζόταν προπόνηση άρσης βαρών για να βγάλεις άκρη. Οταν μετακόμισε τα κόμιξ εξαφανίστηκαν, τα βιβλία λιγόστεψαν και τρο μαγαζί πήρε την κατηφόρα. Δεν νομίζω να αγόρασα τίποτα από τότε που μετακόμισε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το μαγαζί της Ιπποκράτους 112 λείπει από την αρχική καταχώρηση όπου παρουσιάζονται τα σημαντικότερα παλαιοπωλεία. Πιστεύω ότι θα πρέπει να προστεθεί διότι διαθέτει ενδιαφέρον υλικό. Δεν θυμάμαι τι όνομα γράφει η ταμπέλα του έξω από το κατάστημα, αλλά η κάρτα που μου έδωσε είναι αυτή:

post-30580-0-42325100-1450033046_thumb.jpg

Επεξεργασία από apetoussis82
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104484
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το συγκεκριμένο μαγαζί είναι κυρίως παλαιοβιβλιοπωλείο. Τώρα τελευταία έβαλε και κάποια κόμικς και όχι σπουδαία πράγματα. Θεωρώ ότι δεν έχει ακόμα προσόντα για να αναφερθεί, χώρια που δεν ξέρει τι του γίνεται. Στην περιοχή υπάρχουν παλαιοβιβλιοπωλεία με πολύ περισσότερα κόμικς από αυτό που δεν έχουμε αναφέρει. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  22273
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  29
  • Reputation:   250
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν ξέρω αν είναι σωστό μέρος για να το ποστάρω. (αν κάνω λάθος ζητώ συγνώμη)

Δίπλα στα ciao παγκρατιου (την πιτσαρία) υπάρχει ένα περίπτερο με παλιά ποπάυ, κλασσικά και κομιξ (ίσως και μίκυ μαους) (τα κομιξ όχι πολύ παλιά)

επίσης άμα προχωρήσει κάποιος λίγο στην ευτυχίδου προς κέντρο (όχι προς παγκράτι) στο τέλος της ευτυχίδου (πλατεία πλαστήρα) είναι ένα άλλο περίπτερο με μερικά παλιά κλασσικά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7766
  • Achievement Points:  981
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3331 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

3./ΜΑΡΙΝΟΣ - Άστιγγος 23 Μοναστηράκι

post-1-12821516620166_thumb.jpg post-1-12821516749423_thumb.jpg 

Το πρώτο γωνιακό μαγαζί Ερμού και Άστιγγος με τους πολλούς πάγκους έξω.
Πολλά περιοδικά, βιβλία αλλά και κόμικς. Δεν τα σέβεται και συνήθως είναι ταλαιπωρημένα. Αν δεν είναι αυτός το δουλεύει η γυναίκα του και ένα αλβανός που έχει χρόνια στην δούλεψή του.
Έχω βρει αρκετά εκεί γιατί τον προμηθεύουν οι γύφτοι αλλά στις τιμές είναι απρόβλεπτος (και ακριβός).
Όσο ήταν ο δάσκαλος απέναντι τον βοηθούσε κάπως να είναι φυσιολογικός, τώρα πάει στην τύχη. Τραβάει παζάρι αλλά δύσκολα ψωνίζω από αυτόν λόγω τιμών.

 

 

βρηκα το τηλεφωνο του Μαρινου,ειναι το 210-3216245,μπορει να προστεθει στην αρχη του πρωτου ποστ,για οσα παιδια θα ηθελαν να ρωτησουν κατι τηλεφωνικα.

Με την ευκαιρια να ευχαριστησω τον προεδρο και τον φλοκ για την παρουσιαση που εκαναν,βοηθησαν και μενα να βρω αυτα τα μαγαζια!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  31769
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2764 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως ξέρει κανείς γιατί ο έμπορος στην Οδό Ιπποκράτους 116 λέγεται "Δάσκαλος"? Ρωτάω από απλή περιέργεια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2097
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  961
  • Reputation:   13933
  • Achievement Points:  1006
  • Days Won:  2
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

γιατι πολυ απλα ήταν δάσκαλος 

 

συγκεκριμένα δούλευε για πολλά χρονιά στα γραφεία της πρωτοβάθμιας εκπαίδευσης στο Αιγάλεω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85704
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Εγινε επικαιροποίηση του πρώτου ποστ αυτού του οδηγού με τα καταστήματα μεταχειρισμένων της Αθήνας .

 

Επίσης το θέμα καθαρίστηκε από πάρα πολλά ποστ ,ώστε να είναι πιο λειτουργικό σε όσους ενδιαφέρονται να βρουν τα καταστήματα αυτά .Κάποια από τα (πρώτα κυρίως)ποστ έμειναν στο θέμα για ιστορικούς λόγους .

 

Επισης αρκετά από τα ποστ που έφυγαν και αναφέρονται  σε υπαίθριες αγορές (τα γνωστά παζάρια) ή σε κουβέντα σχετικά με τις τιμές των κομικς στο εμπόριο, υπάρχει η σκέψη να αυτονομηθούν σε ξεχωριστό θέμα .

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  31769
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  8
  • Reputation:   60
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2764 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ξέρει κανείς αν τα παλαιοπωλεία στο Μοναστηράκι αυτές τις μέρες που ισχύει το εορταστικό ωράριο είναι ανοιχτά το απόγευμα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  36
  • Content Count:  703
  • Reputation:   5997
  • Achievement Points:  723
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3041 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Ιπποκράτους 185 είναι Βαγγέλη. Το θυμάμαι καλά, γιατί είχα πάει πρόσφατα....

Το στριμμένος είναι η ευγενική έκφραση... :P

:lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao: :lmao:

Στριμένος γέρος ο Γιώργος???? Τι ανακαλύπτω!!!!!

Αυτό το μαγαζί ήταν από τα πρώτα στέκια μου το ΄88 που κατέβηκα Αθήνα. Ποτέ δεν είχε κατεύθυνση στο εμπόριο εντύπων (βιβλία-κόμικς).

Τον καιρό που σύχναζα περνούσαν καλά κομμάτια αντίκες. Κάποια στιγμή το γύρισε στα στρατιωτάκια, παλιά και καινούργια και λίγο με τη συνδρομή μου.

Αλλά στριμένος γέρος???? :lmao: :lmao: :lmao:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10248
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  345
  • Reputation:   1902
  • Achievement Points:  365
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πρόσφατα κατέβηκα στο Μοναστηράκι στον "Αμερικάνο" και κατάφερα να μπω στα ενδότερα του "μαγαζιού". Πραγματικά έπαθα σοκ τόσο από την ποσότητα , την ποικιλία και την σπανιότητα των κόμικς αλλά και από τον απίστευτο τρόπο που ήταν στοιβαγμένα μέσα στην σκόνη τόσο πολύτιμα αντικείμενα. Στο τέλος του διαδρόμου υπήρχε μια τεράστια στοίβα με κόμικς (ότι μπορείς να φανταστείς) και υπήρχε μια παλιά ξύλινη σκάλα που σε ανέβαζε στον πάνω όροφο-πατάρι όπου εκεί υπήρχαν πάλι στιβαγμένα το ένα πάνω στο άλλο αμέτρητα κόμικς. Δεξιά από την σκάλα υπήρχε κι ένα υπόγειο αλλά δεν τόλμησα να κατέβω από φόβο και μόνο , αν και απ΄όσο γνωρίζω εκεί διατηρεί σπάνια κομμάτια σε χαρτόκουτα.Ο λόγος που με άφησε να μπω ο ιδιοκτήτης ήταν γιατί όπως μου είπε του έκαναν έξωση στον πρώτο όροφο και είχε πολύ δουλειά στο να μετακινήσει  την τεράστια ποσότητα των βιβλίων-κόμικς και διάφορων άλλων παλιών αντικειμένων. Υποπτεύομαι ότι με αυτή την "ανακίνηση" θα βγούν στην επιφάνεια ξεχασμένα διαμάντια από κόμικς , άρα καλό θα ήταν να επισκευτεί κανείς τον "Αμερικάνο" μήπως και βρει τίποτε αξιόλογο.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Γνωρίζετε εάν πράγματι έκλεισε το βιβλιοπωλείο "Μικρό Μοναστηράκι" στην Αθήνα?? (Γραβιάς 15, κοντά στην Πρωτοπορεία). Έτσι λέει εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104484
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το Μικρό Μοναστηράκι έχει κλείσει περισσότερο από ένα χρόνο τώρα. :( Την τελευταία εβδομάδα του κλεισίματός του έκανε και ένα φανταστικό ξεπούλημα -70%. Οι πελάτες φεύγαν με φορτηγά από μέσα. :)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

8 minutes ago, Dr Paingiver said:

Το Μικρό Μοναστηράκι έχει κλείσει περισσότερο από ένα χρόνο τώρα. :( Την τελευταία εβδομάδα του κλεισίματός του έκανε και ένα φανταστικό ξεπούλημα -70%. Οι πελάτες φεύγαν με φορτηγά από μέσα. :)

 

:valtnino:

 

:( Κρίμα. Και ήθελα από χρόνια να το επισκεφτώ. Είχα ακούσει πολύ καλά λόγια. Επίσης, άκουσα ότι είχε στοίβες αδιάβαστα Κλασσικά Εικονογραφημένα. Πάει, την έχασα την ευκαιρία. Πάμε γι'άλλα...

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Η φετινή αθηναϊκή κομικοτσάρκα είχε στο πρόγραμμα και μερικά μαγαζιά, τα οποία δεν ξαναεπισκέφθηκα.

 

Πέρασα από του Μάνου (Ιπποκράτους 107), απ'όπου πήρα μερικά Ντίσνεϋ σε σχετικά καλές τιμές, ενώ είχε και άλλα πιο σπάνια που θα ήθελα να τα πάρω, αλλά ήταν σε τιμές διπλάσιες απ'όσα ήμουν διατεθειμένος να δώσω. Συστήνεται για Ντισνεϋκούς με όχι πολύ εξεζητημένες συλλογές.

 

Πέρασα επίσης από τον Νίκο Χρυσό (Χ.Τρικούπη 63). Βρήκα 2 κομμάτια που έψαχνα, σε κανονικές τιμές, αλλά όλα τα υπόλοιπα που είχε δεν ήταν του γούστου μου. Συστήνεται για μη Ντισνεϋκους. Ευγενικός τύπος πάντως. Όλα όσα διαθέτει στο κατάστημα του βρίσκονται καταχωρημένα στην ιστοσελίδα του [η διεύθυνση αυτή μπορεί να μεταφερθεί και στην αρχική καταχώρηση του Θέματος, αν θέλετε, ώστε να την βρίσκει εύκολα ο κάθε ενδιαφερόμενος].

 

Ακολούθως, όπως και πέρσι, επισκέφθηκα και την "Ελεύθερη Σκέψις" (Ιπποκράτους 112). Εκεί υπάρχουν πολλά Ντίσνεϋ σε καλές τιμές, αλλά σε διάφορες καταστάσεις (από 9 μέχρι 1). Βρήκα μερικά σε σχεδόν άριστες καταστάσεις, τα οποία ήδη είχα σε μέτριες καταστάσεις, και τα πήρα  για να τα αντικαταστήσω και να νεώσει η συλλογή. Είχε επίσης Βαβούρες, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, κλπ σε καλές τιμές. Δεν είχα ώρα για να τα κοιτάξω όλα, αλλά δεν νομίζω να έβρισκα κι άλλα σε πολύ καλές καταστάσεις

 

Ένα κατάστημα που δεν περιλαμβάνεται στο παρόν θέμα (άνοιξε πέρσι νομίζω) βρίσκεται στον κεντρικό δρόμο στο Μοναστηράκι. Στην απόδειξη που μου έδωσε υπήρχε το όνομα "Βιβλιοφιλία", αλλά η διεύθυνση που έγραφε ήταν άλλη. Υπήρχαν πολλά κόμικς όλων των ειδών, πολλά Ντίσνεϋ, υπερηρωικά, Αγόρι, κλπ κλπ, και πάρα πολλά βιβλία και άλλα περιοδικά. Υπάρχουν κόμικς και έξω από το μαγαζί σε καφάσια, αλλά υπάρχουν ακόμα περισσότερα εντός, στο πίσω μέρος σε βιβλιοθήκες. Έπιασα κουβέντα με τον υπάλληλο (ή ιδιοκτήτη, δεν ξέρω) και τελικά με πήγε και με άφησε στο υπόγειο του μαγαζιού, το οποίο ήταν κάπως έτσι:

20171025_154232.thumb.jpg.888bccdb8b2f0fe92f3343b4447abf2d.jpg

Έψαξα αρκετά, 1-2 ώρες, αλλά βρήκα όχι πολλά. Τα περισσότερα ήταν βιβλία. Υπάρχουν και κάποια λίγα δυσεύρετα Ντίσνεϋ μέσα σ'αυτό το χάος, αλλά όχι από τις κύριες σειρές.

 

Στο Μοναστηράκι πέρασα και από τους συνήθεις ύποπτους, Κουγαία και Σια, Μαρίνο και από τον Αμερικανό. Με τον τελευταίο, παρόλο που ο ίδιος έλειπε από το κατάστημα, κατάφερα να τσακωθώ με τους δύο υπαλλήλους του. Δύο φορές μάλιστα. Ε, να μην σπάσει και η παράδοση δηλαδή. Στο τέλος όμως ο ένας μου έφερε αυτά που ήθελα και μου τα έδωσε σε εξευτελιστική τιμή. Αν αγόραζα τα αντίστοιχα από τον Δάσκαλο (έτσι λογάριαζα να κάνω) θα πλήρωνα 60-70 ευρώ, ενώ έδωσα μόνο 9 νομίζω. Άξιζε τον κόπο ο καυγάς τελικά.

 

Στο Μοναστηράκι πέρασα και από τα καταστήματα στη Νορμάνου 7-9, καθώς και από τον Ρογκοτη, αλλά ήταν κλειστοί. Αυτοί στη Νορμάνου είναι η τρίτη συνεχόμενη χρονιά που τους βρίσκω κλειστούς. Γνωρίζει κανείς αν έχουν κλείσει για τα καλά??

 

Φυσικά η κομικοτσάρκα έκλεισε στο καταστηματάκι της ΛΕΦΙΚ !

 

Αυτά για φέτος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9911
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  2402
  • Reputation:   25522
  • Achievement Points:  2440
  • Days Won:  6
  • With Us For:  5457 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ωραίο Post! :best: 

 

Λατρεύω να διαβάζω για κομικσότσαρκες ή σαφάρι(α), όπως τα λέω εγώ! :D

Αναμένουμε με λαχτάρα, στα αντίστοιχα θέματα, να δούμε τι πήρες! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4243 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

3 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

Η φετινή αθηναϊκή κομικοτσάρκα είχε στο πρόγραμμα και μερικά μαγαζιά, τα οποία δεν ξαναεπισκέφθηκα.

 

 

Φυσικά η κομικοτσάρκα έκλεισε στο καταστηματάκι της ΛΕΦΙΚ !

 

Αυτά για φέτος.

Τέλειο ρεπορτάζ-έρευνα!Και του χρόνου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το καινούργιο που λες πρέπει να είναι το νέο υποκατάστημα του Αμερικάνου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104484
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6038 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το νέο υποκατάστημα του Αμερικάνου δεν είναι στο Μοναστηράκι που λέει ο Αντρέας. :)

 

:valtnino: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1830
  • Reputation:   13173
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3429 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1 ώρα πριν, GreekComicFan είπε:

Το καινούργιο που λες πρέπει να είναι το νέο υποκατάστημα του Αμερικάνου.

 

Δεν μου φάνηκε για υποκατάστημα του Αμερικάνου. Δεν τσακώθηκα με κάποιον :roll:

 

Κοιτάζω τώρα στο GoogleEarth, και απ'ότι καταλαβαίνω, το καινούργιο κατάστημα που λέω, πρέπει να βρίσκεται στη συμβολή των πεζόδρομων Ήφαιστου και Αγ.Φιλίππου στο Μοναστηράκι. Αν δεν κάνω λάθος....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εγώ αυτό λέω. Έτσι μου είπανε, δεν μπήκα στον κόπο να του ρωτήσω αυτοπροσώπως. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12967
  • Reputation:   94932
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

7 ώρες πριν, apetoussis82 είπε:

Φυσικά η κομικοτσάρκα έκλεισε στο καταστηματάκι της ΛΕΦΙΚ !

 

Όπου είχαμε την χαρά να σε καλώσορίσουμε και να σε γνωρίσουμε από κοντά...! :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.