Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΓΑΖΙΑ ΓΙΑ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΣΜΕΝΑ (ΑΘΗΝΑ)


Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

O μύθος λέει ότι ο Αμερικάνος κάποτε (προ δεκαετίας) είχε βγάλει στο...λιακωτό στο πίσω μέρος του μαγαζιού (όποιος έχει ρίξει μια ματιά στο βάθος καταλαβαίνει τι λέω) εκατοντάδες φωτοτυπίες. Με τον ήλιο και τον αέρα αφού σίτεψαν τα τευχάκια τα πούλησε ως κιτρινισμένα και φουσκωμένα σε ανυποψίαστους ως πρωτότυπα και άκρως σπάνια. Σε ανάλογες τιμές... Εχω φίλο που ορκίζεται ότι τον είχε πάρει και τηλέφωνο τότε για να μη χάσει την ευκαιρία! Ο ίδιος μύθος πάλι λέει ότι το τρικ με τα τεύχη είχε κάνει υπάλληλος ή συγγενής του ο οποίος μετά πήγε στη Φορμίωνος και άνοιξε έν α άλλο ονομαστό ’’φαρμακείο’’ το Παλαιοβιβλιοπωλείο που έχει χειρότερες τιμές και από τον Δάσκαλο. Γενικά ο τύπος έχει βεβαρυμένο ιστορικό και όχι μόνο στα κόμιξ. το χειρότερο όνομα το είχε παλιά στους δίσκους βινυλίου όπου έκανε άλλες χειρότερες κομπίνες με ψεύτικες ετικέτες και τέτοια... Ο ίδιος πάντως ισχυρίζεται ότι έφταιγαν κακοί υπάλληλοι που είχε. Το ατελείωτο στοκ (απλά για ενημέρωση το λέω) το έχει στο υπόγειο όπου υπάρχουν χιλιάδες κούτες. Προσωπικά πάντως εκεί μέσα έχω βρει φοβερές ευκαιρίες αλλά σε λογοτεχνικά βιβλία για τα οποία έχει απόλυτη άγνοια...Προ επταετίας του είχα πάρει την πρώτη έκδοση των Αθλιων του Ουγκώ (χρονολογία έκδοσης 1912) ένα 10ρικάκι και ήταν και χαρούμενος. Οποιος ξέρει από βιβλία ξέρει και πόσο κοστολογούνται σήμερα τα λιγοστά σωσμένα αντίτυπα του συγκεκριμένου βιβλίου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 202
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  13060
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1940
  • Reputation:   14922
  • Achievement Points:  1940
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

... Ο ίδιος πάντως ισχυρίζεται ότι έφταιγαν κακοί υπάλληλοι που είχε. Το ατελείωτο στοκ (απλά για ενημέρωση το λέω) το έχει στο υπόγειο όπου υπάρχουν χιλιάδες κούτες. Προσωπικά πάντως εκεί μέσα έχω βρει φοβερές ευκαιρίες αλλά σε λογοτεχνικά βιβλία για τα οποία έχει απόλυτη άγνοια...

 

Παντως ενας απο τους υπλληλους του ηταν απο τα καλυτερα παιδια που τον ειχα συναντησει και στο Μετροπολις στη Θεσσαλονικη...χαρη σ'αυτον συμπληρωσα ολα τα X-force και αρκετα απο New Warriors μια και του εκανα ανταλλαγη 2 δικα μου ενα δικο τους και οχι μονο κομικς απο τα δικα μου οτι να'ναι απο περιοδικο μεχρι και τα Wizard μου τα ειχα δωσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Παιδια μια μικρη βοηθεια. Επειδη θα κατεβω μαλλον Αθηνα, το παλαιοβιβλιοπωλειο στην Φιλολάου αξιζει;

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Παιδια μια μικρη βοηθεια. Επειδη θα κατεβω μαλλον Αθηνα, το παλαιοβιβλιοπωλειο στην Φιλολάου αξιζει;

:beer:

 

Μείνε όσο πιο μακριά μπορείς από την περιοχή!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μείνε όσο πιο μακριά μπορείς από την περιοχή!

Είναι το μαγαζί του διαβόητου αδελφού του διαβόητου "Αμερικάνου"!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5705 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σε αυτό το σημείο ίσως είναι σκόπιμο να καταθέσω κι εγώ την άποψή μου/μαρτυρία μου για το συγκεκριμένο μαγαζί.

Καταρχάς το ότι σε πάρα πολλά τεύχη δεν γράφει τιμή, είναι ύποπτο ή έστω τουλάχιστον ανησυχητικό (όσο αφορά στο ύψος της τιμής). Κατά δεύτερον, δεν βλέπω το στοκ να ανανεώνεται, τουλάχιστον σε τεύχη που ενδιαφέρουν εμένα, και αυτό προσωπικά το θεωρώ εξαιρετικά περίεργο.

Προσωπικά δεν έχω πάει ποτέ, αλλά όταν είδα κάτι τεύχη που με ενδιέφεραν πριν από ένα χρόνο περίπου και πήρα τηλέφωνο, μου είπαν να τους ειδοποιήσω από πριν για να τα βγάλουν, να τα δω όταν πάω και να κανονίσουμε την τιμή, γιατί για αυτούς (χρησιμοποιούσαν τον πληθυντικό - της μεγαλοπρέπειας;)) η τιμή είναι συνάρτηση της κατάστασης (λογικό αυτό, αλλά...). Όταν τους ρώτησα αν μπορώ να πάω να ψάξω, μου απάντησαν "Εμείς δεν λειτουργούμε έτσι". Λες και πήγαινα σε κοσμηματοπωλείο. Δεν ξέρω, ίσως και να πήγαινα, γιατί μπορεί να έχουν ανάλογες τιμές.

Και πέρυσι τα Χριστουγεννα ξαναπήρα τηλέφωνο για τα ίδια τεύχη και την πρώτη φορά μου απάντησε μια κοπέλα και μου είπε ότι δεν ξέρει αν είναι διαθέσιμα τα τεύχη και να ξαναπάρω τηλέφωνο σε μια ή δυο μέρες. Ξαναπήρα (είμαι ολίγον μαζόχα, το παραδέχομαι) και μου είπαν ότι η κοπέλα είναι σε άδεια και ότι οι ίδιοι δεν ξέρουν και να ξαναπάρω μετα τις 7/1 και θέλανε κιόλας να τους δώσω αναφορά για το τι μου είπε η κοπέλα στην προηγούμενη επικοινωνία μου.

Δεν ξαναεπιχείρησα να πάρω τηλέφωνο ή να περάσω.

Προφανώς είναι λάτρεις της ποδηλασίας, γιατί το μαγαζί είναι γεμάτο τρόμπες.

Επεξεργασία από leonidio
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ο Βοντεσιάνος στην Μενάνδρου το κλείνει απ'ότι μου είπε λόγω υψηλού ενοικίου και θα πάει μάλλον στη Χαριλάου Τρικούπη (ή στην Ιπποκράτους λέω εγώ μιας και όλοι εκεί μαζεύονται πλέον) οπότε όσοι πιστοί προσέλθετε μέχρι τέλος Αυγούστου και πάρτε ότι γουστάρετε απο το χάος!!! ίσως βρείτε και καμιά ευκαιρία χωμένη τελευταίες μέρες πριν τη μετακόμιση.Εγώ πάντως μετά απο μεγάλες ανασκαφές βρήκα και πήρα κάτι Μίκυ Μάους 800άρια και 900άρια με 70 λεπτά!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

περασα απο το second hand books στη ραγκαβη στο γκυζη

εχει ακομα καμια 60αρια μικρα σπαιντερμαν μερικα κομιξ , αλμανακο , κλασσικα εικονογραφημενα 1000 αρια ,

μερικα moderntimes , αρκα , κυρ , ιωανου και αλλα

δεν ειχα πολυ χρονο να ψαξω αλλα πηρα 5-6 :mafia:

οι τιμες ειναι πολυ καλες υποθεση ηπα 3 ευρω , ελσα 4 , βιβλιο σαλταρισμενων 3 και 2 αρκα απο 3 ευρω

το μαγαζι ανοιγει μετα τις 10 αλλα η κοπελα που το εχει δεν ειναι και φανατικη του ωραριου (περιμενα 20 λεπτα) .

αμα ξαναπαω θα ρωτησω λεπτομερειες

 

φιλε barkscarpa η διευθυνση ειναι ραγκαβη 53

τηλεφωνο 210 6470895

δεν γνωριζω τι ηταν πριν γιατι εχω παει μια φορα μονο

τα κομιξ ειναι στη εισοδο του μαγαζιου στο δεξι σου χερι πισω απο την πορτα σε 4 ραφια

επειδη εχω καιρο να παω ενημερωσε μας εαν ανανεωσε το stock :cheers3:

Επεξεργασία από φλοκ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Θα ήθελα να προσθέσω ακόμα ένα κατάστημα με μεταχειρισμένα κόμικς στον κατάλογο, το οποίο πιθανότατα κάποιοι να το ξέρετε ήδη. Το όνομα είναι "Πιτσιρίκος", και η διεύθυνση είναι Σμύρνης 55, πάρα πολύ κοντά στο Μετρό του Αιγάλεω.

 

Το μαγαζί δεν εμπορεύεται μόνο κόμικς, αλλά και παλιά συλλεκτικά αντικείμενα (από στρατιωτάκια μέχρι παλιές τσίχλες) και παλιά παιχνίδια. Μη με ρωτήσετε τιμές σε αυτά, γιατί δεν ξέρω.

 

Σχετικά με τα κόμικς, κατά τη γνώμη μου οι τιμές είναι καλές και ακόμα και αν δεν βρείτε κάτι που να σας ενδιαφέρει, να ξέρετε ότι ο ιδιοκτήτης (Μάριος Αντωνόπουλος λέγεται) δέχεται λίστες με αναζητήσεις (πολύ βασικό αυτό!). Και αν ενδιαφέρεστε ειδικά για κόμικς και ιδιαίτερα για παραλογοτεχνικά περιοδικά της δεκαετίας του '50 ή του '60 , ο ιδιοκτήτης είναι ειδικός σε αυτά!

 

Το τηλέφωνο είναι το εξής: 6974915842 (εξ'ων γνωρίζω δεν υπάρχει σταθερό)

 

Και όποιοι είναι Παναθηναϊκοί, ίσως να έχουν και έκπτωση!

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1868
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1330
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6196 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μιας και εχω επισκεφτει το παραπανω μαγαζι που αναφερει ο φιλος Γιωργος μονο παρα πολυ καλες ενυπωσεις εχω να καταθεσω.Στα πολλα

συν του μαγαζιου εχουμε:

Παρα πολυ ευκολη προσβασιμοτητα αφου ειναι περιπου 100 μετρα απο το Μετρο του Αιγαλεω.

Απο ειδη και του πουλιου το γαλα :lol: τι να πρωτοαναφερω απο παλια παιχνιδια μεχρι πολυ καλη

ποικιλια παλιων και καλων κομικ σε καλες τιμες :mafia:

Μεγαλο πλεονεκτημα το οτι ο Μαριος δεχεται λιστες ελλειψεων εν αντιθεση με αλλα μαγαζια ιδιου τυπου που σε

γραφουν στα παλαιοτερα των υποδηματων τους(ονοματα δεν λεμε υπολειψεις δεν θιγουμε) :lol:

Και τελος το μεγαλυτερο συν του μαγαζιου ο ιδιοκτητης ο Μαριος που σε κερδιζει αμεσως αφου ειναι εξυπηρετικοτατος,

πολυ φιλικος με μεγαλη υπομονη πραγμα σπανιο για ιδιοκτητες παρομοιων μαγαζιων και πανω απο ολα οπως ανεφερε και

ο Γιωργος πιο πανω,αφου και εγω ειμαι ομοιοπαθεις, ΠΑΝΑΘΗΝΑΙΚΟΣ (καποιες λατρειες δεν κρυβονται) ;) .

Εν κατακλειδι ενα μαγαζι που συνιστω ανεπιφυλακτα φιλοι μου :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ακριβώς! Κι εγώ τον επισκέφθηκα πριν λίγες μέρες και έμεινα άναυδος...ένα μαγαζάκι που το δουλεύει σαν αποθήκη με εφημερίδες στα τζάμια για να μη δίνει στόχο (παιδιά λίγη εχεμύθεια ε;) και φυσικα ενώ φόραγε ένα μπουφάν του Παναθηναϊκού με ρώτησε τι ομάδα είμαι...χαχαχαχα αυτό που φοράς του είπα και γίναμε καλοί φίλοι! Του έδωσα και τη λίστα με τις αναζητήσεις μου! Έτσι για να μην ξεχνιόμαστε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

:lmao: μεταξύ μας.. μόνο στο ίντερνετ το βάλαμε :P

 

 

:lol::lol: Δεν πειράζει, το ΣΔΟΕ δεν νομίζω να ψάξει εδώ να βρεί λαβράκια! Πάντως να προσθέσω μερικά μαγαζάκια ακόμη τα οποία ίσως έχουν και κόμικς αλλά και για τους φίλους των βιβλίων. Λοιπόν στην οδό Γενναδίου 5-7 υπάρχει ένα ημιυπόγειο μαγαζάκι με διάφορα βιβλία στοκ, βιβλιοχαμός λέγεται λίγες λεπτομέρειες εδω .Επίσης κατεβαίνοντας τη Σόλωνος στον αριθμό 99 υπάρχει ένα παλαιοβιβλιοπωλείο και θυμάμαι πως είχε κάποια κόμικς, λίγα βέβαια αλλά περισσότερο ασχολείται με βιβλία.Δεν χάνετε και τπτ να ρίξετε μια ματιά όμως! Εγώ δυστυχώς όταν πέρασα ήταν κλειστά.Παραθέτω και φωτό απο το μαγαζάκι πιο κάτω! Τώρα όσον αφορά τον αμερικάνο που αναφέρατε πιο πάνω είναι όντως ένας γλοιώδης και απεχθής τύπος που κοπανάει τη σαβούρα που έχει. Τον λένε έτσι γιατί απ'ότι μου είχε πει ο ξάδερφος Κουγέας (του Γιάννη όχι δικός μου!) είχε κάνει ένα φεγγάρι στην Αμερική. Ο αδελφός του στην Φιλολάου στο Παγκράτι, είναι κι αυτός εξίσου λαμόγιο πουλώντας τον άργυρο για χρυσό! Μακριά απο αυτούς!!! Τέλος μετά απο μια συναλλαγή που είχα με κάποιον σε γνωστό site δημοπρασιών, μου έστειλε το τεύχος που είχα κερδίσει και μέσα είχε βάλει και μια κάρτα την οποία έχω ακόμη, απο το παλαιοπωλείο που διατηρούσε στον Πειραιά στην οδό Πύλης 2 (υπόγειο) λέγεται Νικηφόρος Γκίκας και το μαγαζάκι Τα μακρά τείχη τηλ. 2103626155 και 6932042196. Ελπίζω να υπάρχει ακόμη γιατί έχουν περάσει κάποια χρονάκια!

post-13046-13198083065869_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

:lol::lol: Δεν πειράζει, το ΣΔΟΕ δεν νομίζω να ψάξει εδώ να βρεί λαβράκια! Πάντως να προσθέσω μερικά μαγαζάκια ακόμη τα οποία ίσως έχουν και κόμικς αλλά και για τους φίλους των βιβλίων. Λοιπόν στην οδό Γενναδίου 5-7 υπάρχει ένα ημιυπόγειο μαγαζάκι με διάφορα βιβλία στοκ, βιβλιοχαμός λέγεται λίγες λεπτομέρειες εδω .Επίσης κατεβαίνοντας τη Σόλωνος στον αριθμό 99 υπάρχει ένα παλαιοβιβλιοπωλείο και θυμάμαι πως είχε κάποια κόμικς, λίγα βέβαια αλλά περισσότερο ασχολείται με βιβλία.Δεν χάνετε και τπτ να ρίξετε μια ματιά όμως! Εγώ δυστυχώς όταν πέρασα ήταν κλειστά.Παραθέτω και φωτό απο το μαγαζάκι πιο κάτω! Τώρα όσον αφορά τον αμερικάνο που αναφέρατε πιο πάνω είναι όντως ένας γλοιώδης και απεχθής τύπος που κοπανάει τη σαβούρα που έχει. Τον λένε έτσι γιατί απ'ότι μου είχε πει ο ξάδερφος Κουγέας (του Γιάννη όχι δικός μου!) είχε κάνει ένα φεγγάρι στην Αμερική. Ο αδελφός του στην Φιλολάου στο Παγκράτι, είναι κι αυτός εξίσου λαμόγιο πουλώντας τον άργυρο για χρυσό! Μακριά απο αυτούς!!! Τέλος μετά απο μια συναλλαγή που είχα με κάποιον σε γνωστό site δημοπρασιών, μου έστειλε το τεύχος που είχα κερδίσει και μέσα είχε βάλει και μια κάρτα την οποία έχω ακόμη, απο το παλαιοπωλείο που διατηρούσε στον Πειραιά στην οδό Πύλης 2 (υπόγειο) λέγεται Νικηφόρος Γκίκας και το μαγαζάκι Τα μακρά τείχη τηλ. 2103626155 και 6932042196. Ελπίζω να υπάρχει ακόμη γιατί έχουν περάσει κάποια χρονάκια!

 

Για ενημέρωση. Το μαγαζί στην Πύλης υπάρχει ακόμη, έτυχε να περάσω πριν από ένα δίμηνο. Δεν νομίζω ότι είχε ποτέ την τελευταία τετραετία τουλάχιστον κόμιξ αλλά μόνο αντίκες κλπ. Υπάρχει πάντοτε μια εκατοντάδα παλιών βιβλίων (δεκαετίες '50-'70, κυρίως ελληνική λογοτεχνία) αλλά προσωπική μου άποψη είναι ότι μπορεί κάποιος να τα βρει χωρίς ιδιαίτερο ψάξιμο και κόπο στα παλαιοβιβλιοπωλεία της Αθήνας με -20%...Το μαγαζί στη Γενναδίου (Βιβλιοχαμός) είναι ότι λέει ο τίτλος του. Και σε εξαιρετικές τιμές. Αρκεί να έχει ώρα και διάθεση κάποιος να ψάξει. Το μαγαζί στη Σόλωνος 99 το έχει ένας εξαιρετικός τύπος (μου διαφεύγει το όνομα του αυτή τη στιγμή), ενημερωμένος και συζητήσιμος, που είναι και μέλος στο κλαμπ φίλων Μικρού Σερίφη. Δίνει στα μέλη και έκπτωση. Από όσα γνωρίζω είναι συλλέκτης και ο ίδιος αλλά συνήθως έχει λιγοστά αντίτυπα ή τίποτα απόι κόμιξ. Οι τιμές του πάντως σε βιβλία και παλιές εφημερίδες είναι εξαιρετικές.

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  12189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  848
  • Content Count:  3050
  • Reputation:   41670
  • Achievement Points:  3061
  • Days Won:  28
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Να γράψω και μια μικρή αλλαγή στα καταστήματα. Το κατάστημα του "Δάσκαλου" μεταφέρθηκε πλέον στην Ιπποκράτους 116, λίγο πιο πέρα, δίπλα από τις εκδόσεις Μεταίχμιο. Ο χώρος είναι σημαντικά μεγαλύτερος, ευάερος, ευήλιος κτλ. Από ό,τι μου είπε ο ίδιος, θα φέρει κι άλλα κόμικς στο χώρο αυτό, οπότε αν ενδιαφέρεστε, έχετε το νου σας. Φυσικά, κάτι μου λέει ότι οι τιμές θα μείνουν οι ίδιες. Μήπως και ανέβουνε λόγω ανακαίνισης...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

M΄αρέσει η αισιόδοξη άποψη που εκφράστηκε πιο πάνω για μείωση των τιμών στο μεγαλύτερο κοντραμπατζίδικο κόμιξ της χώρας.. Επειδή σε τέτοια μέρη δεν πατάω φίλος που κάνει το λάθος να ψωνίζει από εκεί μου έλεγε ότι το μαγαζί όντως μετακόμισε, μεγάλωσε και ο τύπος λέει ότι ''παρόλη την κρίση οι δουλειές πάνε φοβερά''. Εννοείται ότι αφού οι δουλειές πάνε φοβερά εκπτώσεις δεν γίνονται και οι τιμές δεν πέφτουν. Κάτι σαν στην υγεία των κορόιδων των συλλεκτών. Βέβαια ο καθένας είναι ελεύθερος να ξοδεύει όπως θέλει τα λεφτά του αλλά θα πω πολύ απλά... Οσο υπάρχουν συλλέκτες που συντηρούν τον Αμερικάνο, τον Δάσκαλο στα κόμιξ και αντίστοιχους που υπάρχουν στην αγορά για δίσκους, βιβλία και λοιπά συλλεκτικά είδη (γραμματόσημα, νομίσματα, παλιά χειρόγραφα κλπ.) τόσο οι τιμές θα αυξάνουν γεωμετρικά.

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9689
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  533
  • Reputation:   5469
  • Achievement Points:  599
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5451 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  62

το προβλημα με τις τιμες μεγαλωνει και με το γεγονος οτι τα διαθεσιμα κομιξ λιγοστευουν μερα με την μερα με αποτελεσμα αυτα τα λιγα που κυκλοφορουν να ενδιαφερουν σχεδον το συνολο των συλλεκτων οποτε και φτανουν σε πολυ υψηλες τιμες

οποτε ο καθενας πουλαει οσο θελει οτι θελει

και για να ειμαστε και δικαιοι και με τον εαυτο μας ολοι μας εχουμε χτυπησει λογω συλλεκτικης τρελλας καποιο η πολλα κομιξ με υψηλες τιμες οποτε ειναι οξυμωρο " να βγαζουμε την ουρα μας απο εξω "

παντως λογω κρισης συντομα " οι δουλιες δεν θα πηγαινουν πουθενα καλα "

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Εγώ πάντως πιστεύω ότι ο Δάσκαλος και γενικά τύποι εμπόρων σαν κι αυτόν, έχουν πολύ χρήμα στην άκρη και αγοράζουν με το κιλό τα κόμιξ σε τεράστιες ποσότητες. Οι συλλέκτες αντιθέτως (τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος αυτών, κι όχι άτομα που δίνουν 2 εκατομμύρια δολάρια για ένα τεύχος Superman), δεν έχουν και την τεράστια οικονομική δυνατότητα για να αγοράσουν όλα τα τεύχη μιας σειράς, και αναγκαστικά τα παίρνουν λίγα λίγα με αποτέλεσμα να αυξάνει το κόστος.

Σε αυτό το είδος εμπορίου πάντως, γίνεται εκμετάλλευση των συλλεκτών. Γιατί το λέω αυτό; Επειδή οι έμποροι συλλεκτικών ειδών, γνωρίζουν την ψυχολογία των μανιακών συλλεκτών και ακριβώς εκεί πατάνε. Σου λέει θα τα δώσει αν το θέλει, που το θέλει.Άσε που είναι γνώστες της αγοράς και ξέρουν ποια κομμάτια κυκλοφορούν και που και σε τι κατάσταση και ποσότητα!

Το καλοκαίρι που είχα πάει στο Δάσκαλο πιάσαμε συζήτηση για τα σπάνια και ακριβά κόμικς...Μου έδειξε το Γέλιο και Χαρά #1 σε άριστη κατάσταση. Μου είπε ότι το δίνει 1000 ευρώ!!! Μα καλά, του λέω, υπάρχουν άτομα που δίνουν τόσα για ένα κόμικ; Υπάρχουν μου λέει και είναι πολλοί!

Δεν μπορείς να κάνεις αλλιώς αν θες να κλείσεις κάποια στιγμή κάποια σειρά που συλλέγεις. Μου έλειπε για παράδειγμα, το τεύχος #8 του Φέλιξ του Γάτου, και όσο κι αν έψαχνα τα τελευταία 4(!!!) χρόνια δεν το έβρισκα.Ε, μαντέψτε, το βρήκα στο δάσκαλο στα 5 ευρώ τη στιγμή που πωλούνται 2 και 2,5 ευρώ. Τι να έκανα; Να έψαχνα άλλα 4 χρόνια;Οπότε λοιπόν το πήρα.

Συνεπώς, είναι αναπόφευκτο να μην αγοράσεις κάτι από αυτούς, και άρα να τους συντηρείς και να υπάρχουν, με τις τιμές τους στα ουράνια...

Απ'την άλλη λες: δε βαριέσαι 1-2 ευρώ παραπάνω (ή και πολλά περισσότερα) και έχω όλη τη σειρά, να τη βλέπω, να την αγγίζω, να τη διαβάζω!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Tελικά έχουμε κανένα νέο για το που πήγε ο Βοντετσιάνος; Έλεγε θα μετακομίσει προς Χαριλάου Τρικούπη αλλά την τελευταία φορά που πέρασα ακόμα πακετάριζε κάτι ψιλά...Όχι τίποτ'άλλο αλλά έχει φθηνά κόμικ ο άτιμος...αν φιλοτιμηθεί και τα βάλει σε τάξη στο νέο κατάστημα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Tελικά έχουμε κανένα νέο για το που πήγε ο Βοντετσιάνος; Έλεγε θα μετακομίσει προς Χαριλάου Τρικούπη αλλά την τελευταία φορά που πέρασα ακόμα πακετάριζε κάτι ψιλά...Όχι τίποτ'άλλο αλλά έχει φθηνά κόμικ ο άτιμος...αν φιλοτιμηθεί και τα βάλει σε τάξη στο νέο κατάστημα!

 

Μετακόμισε στη Χαριλάου Τρικούπη... Αρχές της Τρικούπη, νομίζω νούμερο 10 ή 12 εντός της στοάς. Το μαγαζί το είδα απέξω, δεν πορόλαβα να μπω μέσα αλλά δεν έίδα να υπάρχει τίποτε στα ράφια πλην κάποιων λιγοστών βιβλίων. Και άλλος χώρος δεν φαίνεται να υπάρχει στο μαγαζί.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Ενας τυπος με γυαλακια δεν ειναι? Τον εχασα μετα την αλλαγη του μαγαζιου του.Αραγε στην γωνια του καινουριου του εχει παλι 'ερωτικο' μαγαζι???? :cigar:

 

Ο "Δάσκαλος" ήταν αρχικά στην οδό Λεωκορίου, κατά μία έννοια συνέχεια της ΄Αστιγγος και κάθετη στην Ερμού. Ο δρόμος αρχίζει ακριβώς απέναντι από το μαγαζί του Μαρίνου. Στη συνέχεια πήγε εκεί κοντά, στην οδό ΄Αρεως, μετά στην Ιπποκράτους 128-130 και τώρα στην Ιπποκράτους 116, όπου δεν έχω πάει ακόμη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Tελικά έχουμε κανένα νέο για το που πήγε ο Βοντετσιάνος; Έλεγε θα μετακομίσει προς Χαριλάου Τρικούπη αλλά την τελευταία φορά που πέρασα ακόμα πακετάριζε κάτι ψιλά...Όχι τίποτ'άλλο αλλά έχει φθηνά κόμικ ο άτιμος...αν φιλοτιμηθεί και τα βάλει σε τάξη στο νέο κατάστημα!

 

Μετακόμισε στη Χαριλάου Τρικούπη... Αρχές της Τρικούπη, νομίζω νούμερο 10 ή 12 εντός της στοάς. Το μαγαζί το είδα απέξω, δεν πορόλαβα να μπω μέσα αλλά δεν έίδα να υπάρχει τίποτε στα ράφια πλην κάποιων λιγοστών βιβλίων. Και άλλος χώρος δεν φαίνεται να υπάρχει στο μαγαζί.

 

Τελικά κατάφερα και πέρασα από το νέο μαγαζί του Βοντετσιάνου. Βρίσκεται όντως εντός της στοάς στη Χαριλάου Τρικούπη 14. Μικρό μαγαζάκι σε σχέση με το παλιό και λίγα κόμικς. Παρόλ'αυτά πήρα 15 τεύχη διάφορα και έδωσα μόνο 10 ευρώ που στο δάσκαλο για τα ίδια θα έδινα 30!!! Στις τιμές είναι άπαιχτος!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Τελικά κατάφερα και πέρασα από το νέο μαγαζί του Βοντετσιάνου. Βρίσκεται όντως εντός της στοάς στη Χαριλάου Τρικούπη 14. Μικρό μαγαζάκι σε σχέση με το παλιό και λίγα κόμικς. Παρόλ'αυτά πήρα 15 τεύχη διάφορα και έδωσα μόνο 10 ευρώ που στο δάσκαλο για τα ίδια θα έδινα 30!!! Στις τιμές είναι άπαιχτος!!!

 

 

Μήπως θυμήθηκες να τον ρωτήσεις και που είναι τα υπόλοιπα; Είναι πάντως μια πρόοδος ότι είδες και μερικά τεύχη! Στις τιμές ήταν όντως από τους καλύτερους και τους πιο φτηνούς σε όλη την Αθήνα

Επεξεργασία από luckystrike
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μήπως θυμήθηκες να τον ρωτήσεις και που είναι τα υπόλοιπα; Είναι πάντως μια πρόοδος ότι είδες και μερικά τεύχη! Στις τιμές ήταν όντως από τους καλύτερους και τους πιο φτηνούς σε όλη την Αθήνα

 

Όταν τον ρώτησα τι τα έκανε τα υπόλοιπα που είχε στο άλλο μαγαζί μου είπε ότι τα έχει σε μια αποθήκη του...και σιγά σιγά θα φέρνει καθώς δε χωράει πολλά εκεί. Του είπα άλλα κόμικς έχεις; Και μου είπε κάτσε να δω και στο πατάρι. Έχει ένα παταράκι στο μαγαζί που έχει κάποιο στοκ αλλά τίποτα ιδιαίτερο. Ήταν ο υιός του εκεί πολύ ευγενικό παλικάρι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Περπαντώντας στην Ακαδημίας προς πλατεία Κάνιγγος συνάντησα κι αυτή την (κυριολεκτικά) τρύπα!!! Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί αλλά παραθέτω και μια φωτό. Έχει ορισμένα κόμικ σε αρκετά καλές τιμές αλλά λίγα πράματα...Έχει και site απ'ότι είδα το www.thomasbooks.gr και φυσικά πουλάει βιβλία από δεύτερο χέρι!!! Ακαδημίας 78, ρίχτε μια ματιά σε μια ωραία μικρή φωλιά παλαιών βιβλίων και κόμικ!!!

post-13046-0-12801500-1337809998_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Περπαντώντας στην Ακαδημίας προς πλατεία Κάνιγγος συνάντησα κι αυτή την (κυριολεκτικά) τρύπα!!! Δεν γνωρίζω αν έχει αναφερθεί αλλά παραθέτω και μια φωτό. Έχει ορισμένα κόμικ σε αρκετά καλές τιμές αλλά λίγα πράματα...Έχει και site απ'ότι είδα το www.thomasbooks.gr και φυσικά πουλάει βιβλία από δεύτερο χέρι!!! Ακαδημίας 78, ρίχτε μια ματιά σε μια ωραία μικρή φωλιά παλαιών βιβλίων και κόμικ!!!

 

Οι περισσότεροι έτσι το ανακαλύψαμε το συγκεκριμένο μαγαζί....πόρτα. Πέσαμε πάνω του περπατώντας. Δυστυχώς, οι καλές του μέρες έχουν περάσει μάλλον ανεπιστρεπτί και για πολλούς μήνες όταν πέρναγα από εκεί το έβρισκα κλειστό (με συχνότητα εννιά φορές στις δεκα). Κάποτε ήταν το πιο ωραίο παλαιοπωλείο (και όχι μόνο παλαιοβιβλιοπωλείο) εκτός κεντρικής αγοράς (Μοναστηράκι). Θυμάμαι ότι προ αειμνήστων ετών (μπορεί και εικοσαετία) όταν το ανακάλυψα για πρώτη φορά είχα αγοράσει ένα βινύλιο με τη live κοινή εμφάνιση Doors-Hendrix στο Hollywood Bowl. Για δίσκος εισαγωγής είχε ασύλληπτα καλή τιμή. Ενα φεγγάρι είχε και καλά κόμιξ όπως και γενικότερα παλιά περιοδικά. Πλέον του έχουν απομείνει βιβλία αλλά έχει το ίδιο πρόβλημα που έχουν τα περισσότερα μαγαζιά του είδους. Αδυναμία ανανέωσης του στοκ...

Μια και γράφτηκε κάτι για το κέντρο: Εκλεισε και το παλαιοβιβλιοπωλείο που υπήρχε 100 μέτρα από την επίσης κλειστή Απογευματινή στη Φειδίου. Τα τελευταία χρόνια επίσης υπολειτουργούσε και ο τύπος που το είχε ήξερε μόνο να απαντάει: ''Πες μου τι ψάχνεις και θα το βρω, έμπορος είμαι''. Φυσικά δεν έβρισκε ποτέ και τίποτε!

Σε αντίθεση με την αγορά δίσκων (τα μαγαζιά με βινύλια συνεχίζουν να ακμάζουν) και βιβλίων τα μαγαζιά με κόμιξ αρχίζουν να σπανίζουν. Στην ανάγκη του Δάσκαλου θα πέσουμε στο τέλος όλοι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12800
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  33
  • Reputation:   284
  • Achievement Points:  36
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλό μήνα σ'ολους. Επειδή είμαι μακρυά από Αθήνα κ εδώ που είμαι Λάρισα κόμιξ παλιά δεν υπάρχουν, μόνο κάποια μίκυ μάους 1400 νουμερο κ πάνω, πριν 2-3 μήνες μπήκα στο site του Αμερικάνου μήπως βρω τα 8 τεύχη ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑΣ που μου λείπουν για να συμπληρώσω τη συλλογή μου (66,92,151,312,426,442,444,480) κ κάποια άλλα κόμιξ που ψάχνει ένας φίλος μου. Να μην πολυλογώ έστειλα email με τα κόμιξ που ήθελα(ανάμεσα κ με τις περιπετειες 66,480). Την επόμενη ημέρα μου έστειλαν email ότι τα 66 κ 480 δεν υπήρχαν κ όπως είδα ανανέωσαν κ την ιστοσελίδα τους κ έβγαλαν τα συγκεκριμένα νούμερα κ πρόσθεσαν άλλα. Τέλος πάντων παρήγγειλα κόμιξ αξίας 45-50 ευρώ με αντικαταβολή(θα έβγαιναν παραπάνω αφού ήταν χωρίς ΦΠΑ p4.gif )

έδωσα την διεύθυνση κ μου έστειλαν μαιλ ότι θα τα στείλουν το συντομότερο. Δε μου στειλαν αριθμό αποστολής ούτε ζήτησα.

Μετά από καμιά βδομάδα τους ξαναέστειλα μαιλ αν τα έστειλαν κ μου είπαν πως τα έστειλαν. Φυσικά ακόμα τα περιμένω κ έρχονται cold.gif

Καλύτερα που δεν ήρθαν γιατί δεν θέλω να συνεργάζομαι κ να αφήνω ευρώπουλα με άτομα που δεν ξέρουν που κ τι έχουν κ ψεύδονται.

Οπότε ακόμα ψάχνω τις περιπέτειες που μου λείπουν (66,92,151,312,426,442,444,480) για να συμπληρώσω πρώτο κ δεύτερο κύκλο crying.gifcrying.gifcrying.gifcrying.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35863
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5256 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Παιδιά, μια σχετικά συνοπτική ανασκόπηση για να μην ψάχνετε 10 σελίδες, που είπε και ο tik (να ληφθεί υπόψη ότι η εμπειρία μου αναφέρεται κυρίως σε disney comics).

 

α. ΄Αστιγγος:

1. Δεξιά κατεβαίνοντας, ο ένας Κουγέας. Σοβαρό μαγαζί, με τακτοποιημένο εμπόρευμα, που διευκολύνει το ψάξιμο, λογικές, θα έλεγα, τιμές και ευγενική συμπεριφορά τών ιδιοκτητών.

2. Πιο κάτω δεξιά και αριστερά (το ένα απέναντι τού άλλου). Ο γνωστός ανεκδιήγητος και τελείως αστάθμητος αμερικάνος. Ψηλός, λεπτός, κοκκινοτρίχης και σγουρομάλλης. Επηρεάζεται από τις φάσεις της σελήνης. Συνήθως βαριέται να σου δείξει τεύχη πέρα από εκείνα που έχει απλωμένα ή (αν είναι ΣΚ) σου λέει πέρνα καθημερινή. Ενίοτε, αν είναι στα κέφια του, βάζει κάποιον να σου κατεβάσει εκείνα μέσα στα οποία μπορεί να βρίσκονται αυτά που ζητάς. ΄Οσο για τις τιμές, μπορεί να σου πει το πιο απίθανο πράγμα, ειδικά όταν ξέρει ότι καίγεσαι για κάποιο τεύχος. Κάποτε μου ζήτησε ένα εξωφρενικό ποσό (μερικές δεκάδες, δεν θυμάμαι πόσες, ευρώ το κομμάτι) για κάποιο/α Μεγάλο/α Μίκυ, που η τιμή του/ς δεν θα ξεπερνούσε τα 2-3 ευρώ, χωρίς να είναι σίγουρο ότι τα είχε κιόλας, με την ατάκα: "Α, αυτά είναι συλλεκτικά". Γενικό συμπέρασμα, αναξιόπιστος, εκτός αν είσαι τυχερός όπως ο φίλος rkronin πιο πάνω. Το είδος δεν είναι μοναδικό γιατί ο Θεός έβγαλε από το ίδιο καλούπι δύο δείγματα αφού υπάρχει ή υπήρχε και ο αδελφός στην Φιλολάου 155 στο Παγκράτι.

3. Πιο κάτω αριστερά γωνιακό με δύο εισόδους. Ο άλλος Κουγέας. Κυρίως βιβλιοπωλείο, αλλά και με κόμικς από τα οποία καμιά φορά φέρνει και καλές παρτίδες. Πολύ τακτοποιημένο μαγαζί. Ευγενέστατος, πραγματικός κύριος, πουλάει σε λογικές τιμές και "κόβει και από μόνος του" όπως λέει κι ο Βαγγέλης/θείος Σκρουτζ.

4. Δίπλα του προς την Ερμού. Ο Μαρίνος και η γυναίκα του. Εμένα πάντα μού φέρονται ευγενικά και έχω βρει μερικές φορές και καλά κομμάτια. Βέβαια το μαγαζί είναι σταύλος, ενώ οι τιμές του, χωρίς να είναι ιδιαίτερα καλές, είναι, θα έλεγα, μάλλον λογικές.

 

β. Λίγο πιο πάνω, στην Ηφαίστου, στα δεξιά, κατεβαίνοντας από το σταθμό των ΗΣΑΠ είναι ένα στενό που λέγεται Νορμάνου. Εκεί στο δεξί χέρι είναι ένα βιβλιοπωλείο που το έχει ο Γιάννης, ένας ψηλός μαυριδερός (ρομά; ). Εκεί, όταν ξεκίνησα τη συλλογή μου γύρω στο 2000, εύρισκα πολλά "μικυμάου". Τώρα έχει ελάχιστα, έως τίποτα.

 

γ. Ιπποκράτους.

α. Στο 107 ο Μάνος (παλιά ήταν στην Λεωκορίου). Ευγενέστατος, με τακτοποημένο εμπόρευμα και λογικές τιμές. Παλιά είχα βρει πολλά κομμάτια, τώρα όμως έχει ελάχιστα κόμικς. Κυρίως βιβλιοπωλείο.

β. Στο 116 ο γνωστός Δημήτρης ή δάσκαλος. ΄Εχει νομίζω την πλουσιότερη συλλογή, έχει site στο internet http://comicsmania.gr/ που δεν το ενημερώνει συχνά, είναι ακριβός, μάλλον εν τάξει στις συναλλαγές του, αλλά αν του ζητήσεις κομμάτια που τα έχει στην αποθήκη και όχι στο μαγαζί δεν ξέρεις πότε και αν θα σου τα φέρει. Βέβαια έπαθα μια νίλα, που θέλω να πιστεύω ότι συνέβη εν αγνοία του, γιατί αλλιώς θα ήταν απάτη. Πριν αρκετά χρόνια μού πούλησε το Γέλιο και Χαρά #3 για 230 ευρώ (καλά να πάθω -αφού το ήθελα τόσο πολύ- και μου έκοψε και 20 ευρώ από την αρχική τιμή τών 250). Μετά από χρόνια το δημοσίευσε σκαναρισμένο ο Γιώργος Βλάχος (Δεινοθήσαυρος)http://dinothesaurus.blogspot.gr/ οπότε διαπίστωσα με φρίκη, ότι το οπισθόφυλλο, που το είχα πάρει εν γνώσει μου κολλημένο με σελοτέιπ (τόση ήταν η λαχτάρα μου να το αγοράσω) ανήκε σε άλλο τεύχος τού "Γέλιο και Χαρά".

 

Κάποια από αυτά φίλοι μου τα έχω ξαναπεί σε διάφορα ποστ που έχω ανεβάσει σ΄αυτό το θέμα, αλλά εδώ τα συνοψίζω. Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τρύφωνα, στη Φιλολάου υπάρχει ο αδερφός του Αμερικάνου (νομίζω πως είναι αδερφός του!). Ακούστε φάση: Πριν καιρό βρίσκω στο site του εν λόγω "κυρίου" στο bibliopolio.gr κάποια νούμερα κλασικά Ντίσνεϋ κάτω του 40. Τον παίρνω τηλέφωνο και το σηκώνει μια κοπέλα που έχει εκεί. Της λέω τα τάδε τεύχη πόσο τα δίνετε; Συγκεκριμένα ήταν το 29 το 31 και το 34. Μου λέει για να δω αν τα έχουμε. -Ναι πρώτα θέλει να δει αν είσαι πελάτης αλλιώς σου λέει δεν τα έχω-. Τέλος πάντων, μάλλον η κοπέλα δεν είναι και τόσο στα κόλπα οπότε μου λέει 25 ευρώ το ένα.Της λέω οκ, κρατήστε τα έρχομαι να τα πάρω. Από το βάθος όμως άκουσα μια φωνή να λέει "όχι, όχι, αυτά μάλλον έχουν πωληθεί, να πάρει σε λίγο ο κύριος να δούμε αν υπάρχουν ακόμη"!!! Φυσικά ο "κύριος" Σταθόπουλος Στέλιος, ο ιδιοκτήτης, δεν συμφωνούσε με την τιμή που μου είπε η κοπέλα και αφού είδε ότι ενδιαφερόμουν, μόλις ξαναπήρα τηλέφωνο μου λέει ο ίδιος πλέον πως αυτά τα δίνει 60 ευρώ το ένα γιατί είναι συλλεκτικά και δύσκολα κτλ κτλ.

Μια φορά είχα συναλλαγή με τον "κύριο" αυτόν πριν πολλά χρόνια (1998), που ήμουν μικρός και άπειρος στο θέμα τιμών και φυσικά δεν ξανασχολήθηκα μαζί του! Γενικά σε ότι πουλάει οι τιμές του ξεφεύγουν.Τελείως αναξιόπιστος.

Αν είναι να πηγαίνω σε τέτοια μαγαζιά για να πάρω κομμάτια που συμπληρώνουν τη συλλογή μου κι εκεί ο εκάστοτε ιδιοκτήτης να σε βλέπει σαν όρθιο πενηντάρικο, δεν θέλω ούτε να τους ξέρω!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Στην Φιλολάου είναι τρομερός ο τύπος. Είναι όντως ο αδερφός του αμερικάνου, όμως δεν μιλάνε μεταξύ τους απ ότι ξέρω.

 

¨Οποιος πήγε ξέρει. Οι τιμές είναι ότι να ναι. ΑΚόμα και στην ιστοσελίδα του σε πολλά γράφει 'τηλεφωνήστε για τιμή' (ή τουλάχιστον έτσι ήταν παλιά... δεν μπαίνω πλέον). Αυτό είναι για να δεί πόσο το θέλεις (φαντάζομαι θα ακούσει τον ενθουσιασμό της φωνής σου και αναλόγως θα σου απαγγείλει την τιμή μελωδικά την στιγμή που εσύ μάλλον θα παγώσεις ακούγοντάς την).

 

Είχα μια εμπειρία μ'αυτόν σε βιβλίο - όχι σε κόμικ-. Η μοναδική φορά που πήγα και είδα ένα βιβλίο που ήθελα στο πάτωμα το οποίο μου είπε ότι είναι 150 ευρώ (όταν του είπα ότι μ' ενδιαφέρει). Του είπα όχι φυσικά. Μετά από δύο μήνες το έβαλε στην ιστοσελίδα του για 65 ευρώ που ήταν μια πολύ λογική τιμή για το συγκεκριμένο. Το πήραν άλλοι φίλοι εκ μέρους μου επειδή είμαι εκτός Αθηνών.

 

Γενικά πάντως να ξέρετε ότι σας περιμένει :reap:

 

Τρύφωνα, στη Φιλολάου υπάρχει ο αδερφός του Αμερικάνου (νομίζω πως είναι αδερφός του!). Ακούστε φάση: Πριν καιρό βρίσκω στο site του εν λόγω "κυρίου" στο bibliopolio.gr κάποια νούμερα κλασικά Ντίσνεϋ κάτω του 40. Τον παίρνω τηλέφωνο και το σηκώνει μια κοπέλα που έχει εκεί. Της λέω τα τάδε τεύχη πόσο τα δίνετε; Συγκεκριμένα ήταν το 29 το 31 και το 34. Μου λέει για να δω αν τα έχουμε. -Ναι πρώτα θέλει να δει αν είσαι πελάτης αλλιώς σου λέει δεν τα έχω-. Τέλος πάντων, μάλλον η κοπέλα δεν είναι και τόσο στα κόλπα οπότε μου λέει 25 ευρώ το ένα.Της λέω οκ, κρατήστε τα έρχομαι να τα πάρω. Από το βάθος όμως άκουσα μια φωνή να λέει "όχι, όχι, αυτά μάλλον έχουν πωληθεί, να πάρει σε λίγο ο κύριος να δούμε αν υπάρχουν ακόμη"!!! Φυσικά ο "κύριος" Σταθόπουλος Στέλιος, ο ιδιοκτήτης, δεν συμφωνούσε με την τιμή που μου είπε η κοπέλα και αφού είδε ότι ενδιαφερόμουν, μόλις ξαναπήρα τηλέφωνο μου λέει ο ίδιος πλέον πως αυτά τα δίνει 60 ευρώ το ένα γιατί είναι συλλεκτικά και δύσκολα κτλ κτλ.

Μια φορά είχα συναλλαγή με τον "κύριο" αυτόν πριν πολλά χρόνια (1998), που ήμουν μικρός και άπειρος στο θέμα τιμών και φυσικά δεν ξανασχολήθηκα μαζί του! Γενικά σε ότι πουλάει οι τιμές του ξεφεύγουν.Τελείως αναξιόπιστος.

Αν είναι να πηγαίνω σε τέτοια μαγαζιά για να πάρω κομμάτια που συμπληρώνουν τη συλλογή μου κι εκεί ο εκάστοτε ιδιοκτήτης να σε βλέπει σαν όρθιο πενηντάρικο, δεν θέλω ούτε να τους ξέρω!!!

Επεξεργασία από trelele
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.