Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΔΗΓΟΣ - Υποβολή στοιχείων στο Inducks


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ωραια ολα αυτα που αποφασιζετε, αλλα για το Σουπερ Αλμανακο μηπως βιαστηκατε λιγο να μεταφερετε το Αλμανακο στις κλειστες? Αν η αριθμιση π.χ. ειναι 1 (258) τι θα γινει ή αν συνεχιστει ως 258 παροτι εχει στη διαφημιση το 1 θα το ξαναβαλετε στις ανοιχτες? Το γραφω αυτο γιατι το εχω το ξαναδει καπου αυτο το στυλ διπλης αριθμισης αλλα δεν θυμαμαι σε ποια συλλογη, ισως να ειναι σε τευχη απο αλλη χωρα.

 

Ωραια κι ολα οσα καταγραφετε εδω στο φορουμ με τοσες λεπτομερειες αλλα αυτο δεν σημαινει κι οτι αυτοματα μεταφερονται στο inducks! Καποιος πρεπει να δωσει κι εκει τα στοιχεια γιατι υπαρχουν ακομα πολλα να συμπληρωθουν και τωρινα και παλιοτερα. Οσοι τα αγοραζουν ολα καποιας συλλογης ας μην περιμενουν τους αλλους, ειδικα της επαρχιας, ας δινουν τα πληρη στοιχεια και ετσι να μην καθυστερει τοσο πολυ η συμπληρωση σε ορισμενες συλλογες. Αν δεν θελετε να κανετε διπλο κοπο τοτε γραφετε εδω στα ποστ σας ολα οσα χρειαζονται για το inducks δηλ. και τους κωδικους και τους ελληνικους τιτλους και την σειρα. Αργοτερα εφοσον κανετε τον κοπο να τα εχετε σκαναρει μπορειτε να βαλετε το ελληνικο σκαν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 195
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Φίλε BarkScarpa, από τις τόσες φορές που έχεις "παραπονεθεί" για την συμπλήρωση των στοιχείων στο inducks, θα ήταν ευκολότερο να μάθαινες ο ίδιος να περνάς τα στοιχεία. Όλοι στην αρχή δυσκολευτήκαμε, αλλά στο τέλος τα καταφέραμε. :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Όσον αφορά την αρίθμηση, εάν γράφει 1 θα μείνει διαχωρισμένο. Εάν αποφασίσει να το κάνει 258, θα τις ενώσω και πάλι.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  318
  • Reputation:   1653
  • Achievement Points:  318
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4593 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Φίλε BarkScarpa, από τις τόσες φορές που έχεις "παραπονεθεί" για την συμπλήρωση των στοιχείων στο inducks, θα ήταν ευκολότερο να μάθαινες ο ίδιος να περνάς τα στοιχεία. Όλοι στην αρχή δυσκολευτήκαμε, αλλά στο τέλος τα καταφέραμε.

 

Παραπονιεμαι επειδη ΔΕΝ εχω τα τευχη γιατι αν τα ειχα γιατι να παραπονιομουν και να περιμενα απο αλλους? Θα συμμετειχα κι εγω, παροτι εχω πολλες επαγγελματικες και οικογενειακες υποχρεωσεις.

 

Παροτι το εχω ξαναγραψει, επειδη γραφω σχολια για καποια τευχη δεν σημαινει οτι τα εχω αγορασει! Συνηθως τα ξεφυλλιζω καμποση ωρα στο περιπτερο. Καποιες φορες εχω δανειστει καποιο αλλα ειναι απο τις κλασικες συλλογες που εχουν ηδη καταχωρηθει. Πιο πανω εννοουσα συλλογες που λιγοι τις αγοραζουν ή καποιοι αγοραζουν συγκεκριμμενα τευχη οπως γινεται με τα μεγαλα σηριαλ. Με αυτα πραγματικα περιμενουμε να δουμε τα περιεχομενα για να βεβαιωθουμε αν ειναι οντως ανατυπωσεις ή οχι, γιατι ειναι τευχη με κλειστο ναυλον. Αν δεν βλεπουμε καμμια αλλαγη για πολυ καιρο να μην "παραπονεθουμε"?

Αν μαλιστα καποιος ειναι ηδη σε διακοπες και βρει κατι γιατι να μην μπορει να το τσεκαρει απο το inducks τωρα που κι απο κινητα μπορεις να μπαινεις στο ιντερνετ!

 

:holidays2:

Επεξεργασία από BarkScarpa
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  13632
  • Group:  Members
  • Topic Count:  157
  • Content Count:  1052
  • Reputation:   8465
  • Achievement Points:  1052
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4873 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Ανάσταση του topic (να είμαστε και στο κλίμα των ημερών :P )
 
Με αφορμή την παρουσίαση του tik, παρατήρησα ότι στα οπισθόφυλλα του Ταμ-Ταμ δημοσιεύονταν στριπ με τον Ντόναλντ, της δεκαετίας του '40 (δια χειρός Ταλιαφέρο). Μόνο για τα τεύχη 2 και 6 υπάρχουν πληροφορίες on-line (historyofcomics.blogspot.com), τα στριπ των οποίων είναι τα ZD 47-09-14 και ZD 44-08-13 αντίστοιχα.
 
Πρέπει λοιπόν να δημιουργηθεί ένα αρχείο dbi (προτείνω tam.dbi) και να περαστεί το παρακάτω ή κάτι παρεμφερές:

 

TAM          h1 Ταμ-Ταμ [category:Ολοκληρωμένες σειρές]

TAM          h2 Ταμ-Ταμ / Tam-Tam

TAM   1      h3 [issdate:1950] [inx:-]

 


Τα υπόλοιπα τα κανονίζουμε.
 
:beer:

Επεξεργασία από Comics Fan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εδώ πέρα υπάρχουν επιλογές για περιγραφές σε πολλές γλώσσες, όμως όχι Ελληνικά. Μπορούμε να τα προσθέσουμε; Νομίζω πως πλέον δικαιολογούμε την προσθήκη. Επίσης ένα λάθος στη μετάφραση της online καταχώρησης. Πρέπει να είναι αριθμός σελίδας, όχι αριθμός σελίδων. Δηλαδή σε ποια σελίδα βρίσκεται η ιστορία, όχι πόσες σελίδες καταλαμβάνει :beer:

 

post-2414-0-35539100-1372618729_thumb.png

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το inducks αντιμετωπιζει σοβαρα τεχνικα προβληματα, οπως εγραψαν χθες στην σελιδα τους στο facebook    https://www.facebook.com/pages/Inducks/55480943056 .

Ομως λιγο αργοτερα το inducks ηταν ξαναδιαθεσιμο αλλα με αλλο λινκ. Το παλιο ειναι coa.inducks.org... και το νεο ειναι coa2.inducks.org. Δεν γνωριζω αν θα συνεχισει ετσι ή αν θα επανελθει το παλιο. Ουτε ξερω πως καποιοι το εμαθαν χθες, εμενα με πληροφορησαν μεσω f/b.

http://coa2.inducks.org/index.php

Τα τωρινα λινκ στο φορουμ δεν θα ανοιγουν αλλα για παν ενδεχομενο μην τα αφαιρεσετε ακομα. Αν θελετε να διορθωσετε τα παλιοτερα καλου κακου εχετε και τα δυο λινκ. Πολυ πιθανον ο γαλλος επικεφαλης του ιντακς συντομα να γραψει τι συνεβη και τι θα ισχυει. 

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επέστρεψε το κανονικό σάιτ, πάει το coa2. Αμέσως να τους βάλεις όλους να αλλάζουν τα λινκς :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικα ευτυχως επιλεχτηκε να επιστρεψει το inducks στο αρχικο λινκ. Εγινε δεχτο το οτι θα αλλαζαν ολα στην μεχρι τωρα συνδεση του ιντακς με ολες τις αλλες ιστοσελιδες, αλλα και το ιντερνετικο search που βγαζει μονο το coa.

 

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-13944-0-30351300-1423992999_thumb.jpg

Σημερα βλεπουμε οτι μεχρι σημερα παγκοσμιως εχουν δημιουργηθει/καταγραφει 141883 ιστοριες. Στην Ελλαδα ουτε 11.000 δεν εχουμε δηλ. ουτε το 8%. 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5004 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν, παιδιά, μη γελάσετε, αλλά έχω ένα ιταλικό Ντίσνεϊ που μου έφερε ο αδελφός μου πριν μία εβδομάδα περίπου και δεν είναι καταχωρημένο στη βάση του Inducks! Επιχείρησα να το καταχωρήσω με τον τρόπο που μου είχε πει παλιότερα και ο Μίνως φιγκόλφιν, και νομίζω καλά τα πήγα. Απλώς το αναφέρω, αν κανείς από εδώ έχει πρόσβαση και μπορεί να δει, να μου πει αν όντως αυτό το τεύχος δεν υπάρχει ή αν υπάρχει πού είναι τέλος πάντων και δεν το βρίσκω!

 

Και πώς μπορούμε να προσθέσουμε και τα εξώφυλλα που έχω σκανάρει. Αλλά μου κάνει εντύπωση που δεν το έχουν ανεβάσει/σκανάρει/καταχωρήσει οι Ιταλοί, καθώς πρόκειται για πρόσφατο τεύχος.

Συγκεκριμένα είναι το I migliori anni Disney 1973, τεύχος 14. Μηνός Ιανουαρίου 2017. Στη βάση θα δείτε είναι καταχωρημένα μέχρι και το 13.

 

post-12892-0-81552600-1488800120_thumb.jpg post-12892-0-53255800-1488800169_thumb.jpg

 

Υ.Γ. Και εξωφυλλάκι με αναφορά Pink Floyd! :flower3:

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5004 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μόλις έλαβα το παρακάτω μήνυμα στο μέιλ μου που σημαίνει ότι μάλλον προχωράει η καταχώρηση!  :yahoo:  (ή μήπως όχι; )  :popcorn: 

 

post-12892-0-93525300-1488906875_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, περάστηκε απ' ό,τι φαίνεται σε κώδικα και θα εμφανιστεί σε λίγη ώρα. Η πάνω πάνω γραμμή δείχνει τα στοιχεία (καταχωρητής, τιμή σελίδες κλπ), η δεύτερη το εξώφυλλο, η τρίτη την 1η ιστορία κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ναι, περάστηκε απ' ό,τι φαίνεται σε κώδικα και θα εμφανιστεί σε λίγη ώρα. Η πάνω πάνω γραμμή δείχνει τα στοιχεία (καταχωρητής, τιμή σελίδες κλπ), η δεύτερη το εξώφυλλο, η τρίτη την 1η ιστορία κλπ.

Μα τι λες βρε Γιώργο στο μέηλ που στάλθηκε δεν γράφει ότι εγκρίθηκε το τεύχος, απλώς ότι άλλαξαν τους διαχειριστές και βάλαν τους Ιταλούς, μόνο όταν έρθει κάποιο μέηλ που γράφει ως τίτλο: [inducks] Error Report τάδε Solved.

 

Φαντάζομαι τώρα ήρθε κάποιο μέηλ του τύπου: [inducks] Error Report τάδε: maintainer(s) added

 

Φυσικά αυτό σημαίνει ότι οι Ιταλοί μπορεί να το δουν πιο γρήγορα, άρα κατά έναν τρόπο όντως προχωράει, αλλά δεν πρόκειται να εμφανιστεί σε λίγες ώρες εκτός κι αν δεις το μέηλ που γράφω πάνω πάνω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ναι, τώρα το συνειδητοποίησα και πήγα να το διορθώσω αλλά με πρόλαβες :P. Μπερδεύτηκα επειδή όλα τα τεύχη τα περνάω με μορφή κώδικα και νόμισα πως είναι προς εμφάνιση, αλλά τώρα χαμπάριασα πως θέλει έγκριση από τους υπεύθυνους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4541
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4827 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ελληνικο ιντεξ χρειαζεται αναπροσαρμογη. Πρεπει να φαινονται πρωτα οι τρεχουσες σειρες. 

Αν δεν θελετε να αλλαξετε την σειρα, τοτε αλλαξτε τον γενικο τιτλο. Αφου τις λετε τρεχουσες τοτε στα αγγλικα ειναι CURRENT. CURRENT PUBLICATIONS-ΤΡΕΧΟΥΣΕΣ ΣΕΙΡΕΣ.

 

 

 

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.