Μετάβαση στο περιεχόμενο

Αυτοπαρουσίαση


alagt17

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Εν αρχή ην ο Βαλτάσαρ (επίκαιρος λογω των ημερών..) και το πρόσφατο διπλό upload του στον γνωστό ελληνικό tracker, συνοδευόμενο από την επίσης γνωστή σε όλους, όπως διαπιστώνω, πρόσκληση για εγγραφή στο συγκεκριμένο φόρουμ. Ανταποκρίθηκα "σαν έτοιμος από καιρό" καθώς έχω μια μακροχρόνια και παράδοξη σχέση με τα κόμικ.

Το παράδοξο βρίσκεται στο ότι έχω διαβάσει χιλιάδες (χωρίς υπερβολή) κόμικ κάθε είδους ( Μίκυ, Ποπάυ Σεραφίνο, πολεμικά. Μπλεκ, Όμπραξ, Αστερίξ, Λούκυ Λουκ, Ιζνογκούντ αλλά και MAD, BABΕΛ ΠΑΡΑΠΕΝΤΕ) από τότε που άρχισα να διαβάζω μέχρι σήμερα (σαρανταφεύγα) και έχω σε συλλογή μόνο τα Αστερίξ. Αιτία γι'αυτό ήταν η ανόητη- πανελλαδικά διαδεδομένη όμως- αντίληψη ότι " τα μικυμάους (συλλογική ονομασία για όλα τα comics) είναι στην καλύτερη περίπτωση χάσιμο χρόνου για το παιδί και στη χειρότερη βλαβερή συνήθεια. Οι γονείς μου ήταν (και είναι υποθέτω ακόμα) φανατικοί υπέρμαχοι αυτής της άποψης. Αποτέλεσμα: Τα διάβαζα παντου όπου εύρισκα, δανειζόμουν και τα έκρυβα, διάβαζα σε σπίτια φίλων, στο σχολείο, παντού. Σε μεγαλυτερη ηλικία τα μέτρα χαλάρωσαν, αλλά τότε τα χρήματα πήγαιναν κυρίως στη μουσική. Μόνο φοιτητής απέκτησα μια μικρή βιβλιοθήκη-με έμφαση στο Manara, Bilal, Serpieri, Crepax, Pratt που όμως εξανεμίστηκε ανάμεσα σε θαλασσοδανεισμούς και επεισοδειακές μετακομίσεις. Απέμεινα πια μόνο με τα Αστεριξ (και αυτά συλλογή της γυναίκας μου) και κάποια Λουκυ Λουκ και Αντιρίξ.

Πέρυσι, ακριβώς ένα χρόνο πριν άρχισα με τη νέα dsl γραμμή να κατεβάζω μουσική ( άλλο ανικανοποίητο πάθος) με το emule και παράλληλα κάποια κόμικ. Δυστυχώς στη συντριπτική τους πλειοψηφία ειναι στα ισπανικά ή γαλλικά, και ελάχιστα μπορώ να καταλάβω τι γίνεται- λ.χ στα γαλλικά βρήκα τις "Φάλαγγες της Μαύρης Τάξης" κορυφαίο για μένα έργο του Bilal. Κορυφαία επιτυχία μου : τα 110 Χάπια στα Ελληνικά. Πρόσφατο: Hugo Pratt & Milo Manara - Verano Indio (σνιφ, Γαλλικά)

Αυτά για αρχή

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  207
  • Reputation:   108
  • Achievement Points:  207
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλώς μας βρήκες με το νέο έτος alagt17 :welcome:

Είμαι σίγουρος ότι εδώ θα γίνει εν μέρει εφικτό να αναπληρώσεις ένα μέρος του παρελθόντος αλλά παράλληλα να κτίσεις και μια νέα αρχή με νέα πράγματα!

Καλή διαμονή στο στέκι μας και καλώς ήρθες στην παρέα μας!!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Καλωσόρισες συνομίληκε στην παρέα μας :welcome:

 

Ειλικρινά χαίρομαι πολύ να βρίσκω ανθρώπους στην ηλικία μου και να μοιραζόμαστε ίδιες συνήθειες και πολλές φορές βιώματα πάνω στο ίδιο θέμα.

 

Σχετικά με το πρόβλημά σου για τα ελληνικά κόμικ, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι θα λυθεί κατά ένα μεγάλο ποσοστό, αφού στον τράκερ μας θα βρεις πολλές εκπλήξεις.

 

Και για να κάνω το καλωσόρισμά μου πιό θερμό, σε ενημερώνω ότι μέσα στις επόμενες μέρες θα ανέβουν "Οι Φάλαγγες της Μαύρης Τάξης" στα ελληνικά...

 

Καλή διασκέδαση λοιπόν και εύχομαι να σε βλέπουμε συχνά ενεργό στο μικρό μας στέκι

 

:beer2:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  37
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  733
  • Reputation:   2456
  • Achievement Points:  737
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μην ανησυχεις για το Verano Indio. Υπαρχει στα αγγλικα σαν Indian Summer. Μπες στον tracker και το ανεβαζουμε μετα. :D

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  673
  • Group:  Members
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  758
  • Reputation:   1754
  • Achievement Points:  758
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6297 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  58

Ευχαριστώ για τη θερμή υποδοχή φίλοι μου. Όταν έκανα την εγγραφή δεν περίμενα ότι η ιστορία μου είναι τόσο συνηθισμένη και ότι υπάρχουν τόσοι ομοιοπαθείς. Μια ματιά στα posts (στο "Διάφορα" κυρίως) μου αποκάλυψε την αλήθεια. Σ' ένα κείμενο του Ουμπέρτο Έκο υπάρχουν δύο τύποι που έχουν δει δεκάδες θεατρικές παραστάσεις...μισές για διαφορετικούς λόγους ο καθένας. Ο καθένας τους γνωρίζει μόνο το μισό της κάθε παράστασης - ευτυχώς όμως δε συμπίπτουν τα μισά αλλά αλληλοσυμπληρώνονται. Έτσι υπολογίζουν να περάσουν τα γεράματά τους συμπληρώνοντας ο ένας τα κενά του άλλου. Σπάνια η ζωή είναι τόσο δίκαιη ώστε να δίνει μια δεύτερη ευκαιρία. Νομίζω ότι εδώ βρίσκεται η δική μου δεύτερη ευκαιρία για σοβαρά - το εννοώ- ερωτήματα όπως "τι έχει γίνει πριν" ή "τι θα γίνει στο τέλος" για αρκετά κόμικ που οι συνθήκες δε μου επέτρεψαν να ευχαριστηθώ ολοκληρωμένα (μεταξύ μας ήταν χειρότερο βασανιστήριο και από πλατωνική σχέση...)

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.