Μετάβαση στο περιεχόμενο

Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Α, Θεσσαλονίκη μένεις! Τώρα το είδα... Δεν ήξερα ότι έχει και αλλού η "Πρωτοπορία" κατάστημα, οπότε υπέθεσα πως μένεις Αθήνα. Και ότι παίζει διαδικτυακά στις προσφορές, ισχύει και στο δικό σας κατάστημα; Πας από κει και ψωνίζεις με αυτή την τιμή;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Για οποίον τυχόν ενδιαφέρεται, Αθήνα ή επαρχία, "παίζει" μια ακόμα προσφορά, από το Public. :)

 

Screenshot_1.jpg

 

:cheers5:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

8 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Α, Θεσσαλονίκη μένεις! Τώρα το είδα... Δεν ήξερα ότι έχει και αλλού η "Πρωτοπορία" κατάστημα, οπότε υπέθεσα πως μένεις Αθήνα. Και ότι παίζει διαδικτυακά στις προσφορές, ισχύει και στο δικό σας κατάστημα; Πας από κει και ψωνίζεις με αυτή την τιμή;

Αθήνα, Θεσ/νίκη και Πάτρα έχει βιβλιοπωλείο η Πρωτοπορία.
Και ναι, ισχύουν κανονικά οι προσφορές σε όλα τα καταστήματα.
Οι τιμές είναι ίδιες και διαδικτυακά και με παρουσία στο κατάστημα :)


 

1 ώρα πριν, Retroplaymo είπε:

Για οποίον τυχόν ενδιαφέρεται, Αθήνα ή επαρχία, "παίζει" μια ακόμα προσφορά, από το Public. :)

 

Screenshot_1.jpg

 

:cheers5:

 

Τα 4 απ΄τα 6 όμως βλέπω πως είναι εξαντλημένα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

12 hours ago, Mandrake said:

Καταρχήν να ξεκαθαρίσω ότι δεν απολογούμαι παραπάνω για την κίνησή μου αυτή. Παράδειγμα φέρνω για τ' αυτονόητα. Πως θα ήταν καλό να πράξει κανείς ώστε να ενημερώσει την κοινότητα. Εμένα η προσφορά με καλύπτει, απ' ότι φαίνεται και τον fotdim (που του εύχομαι να την εντοπίσει!). Από κει και πέρα, αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι πως "δεν την κάνει και καμιά σπουδαία προσφορά" μία φθηνότερη τιμή, έστω κι αν είναι 90 λεπτά πιο κάτω από το ένα και μοναδικό κατάστημα πανελλαδικά που ήδη κάνει 25% έκπτωση. Δηλαδή πότε θα ήταν καλή η προσφορά; Σε 40%; Μισοτιμής, μιας και άρχισαν οι εκπτώσεις στα ρούχα; :lefta: Η αρχική τιμή τους υπενθυμίζω πως είναι 12.90€ και δε μιλάμε για μεταχειρισμένα άλμπουμ. Έπειτα, για να επιμένεις να "κολλάς" στα 90 λεπτά, προφανώς θεωρείς ότι μόνο η πρωτεύουσα αγοράζει κόμικς και όχι η επαρχία ή ότι αφελώς πιστεύεις πως έχουμε μία "Πρωτοπορία" κι εμείς εδώ, στη γειτονιά μας. Μάλλον πως δεν αντιλαμβάνεσαι την εικόνα του να ψάχνει κάποιος απ' την επαρχία να αγοράσει ένα μεμονωμένο κόμικ. Τι του στοιχίζει παραγγέλνοντάς το και τι γλυτώνεις εσύ εκεί πέρα. Έχω τη δυνατότητα να αγοράσω ένα μεμονωμένο κόμικ και σε προσιτή τιμή; Όχι φυσικά! Έπειτα έχει να κάνει με τη διανομή. Δεν είναι σε ένα μαγαζί κάποιου, τελειώνει το στοκ και τέλος. Το βρίσκεις παντού (ή σχεδόν παντού) και προφανώς σε ποσότητα! Όλα παίζουν το ρόλο τους για το αν είναι καλή ή όχι περίπτωση αγοράς, με τη συγκεκριμένη να είναι ταυτόχρονα καλή εξήγα απ' τον εκδότη, ώστε να φτάσει ανέξοδα η πραμάτεια του στο σπίτι μου!

 

Υ.Σ. Εσύ έγραψες ότι τα "Λούκυ Λουκ" του Jean Leturgie είναι ότι καλύτερο μετά τον Goscinny και ο Kurdy Malloy ότι αυτά εδώ είναι καλύτερα από 10 cannon "Λούκυ Λουκ", οπότε αν προσμετρήσω τις κριτικές σας και τα γούστα μας (όσον αφορά τον Λούκυ Λουκ) συμπίπτουν, είναι αρκετό για μένα παρόλο που εσύ τα βρήκες "απλώς συμπαθητικά". Καλός μεν ο σεναριογράφος απλώς είναι άλλο το περιεχόμενο και δε σε τράβηξε το ίδιο. Αυτά όλα, εάν υπολογίσω φυσικά τις κριτικές σας! :P Κατά πάσα πιθανότητα θα μου αρέσουν. Άλλωστε, εδώ έχω αγοράσει άλλα και άλλα... :)

Πιστεύω οτι θα σου αρέσουν αρκετά/πολύ αν έχω καταλάβει σωστά τα γούστα σου στα κομικς .

Ειναι μια καλή σειρά με ωραίο σχέδιο και καλό χιούμορ .

Σ ευχαριστούμε για την ενημέρωση για την προσφορά .Η τιμή είναι πολύ καλή για μη μεταχειρισμένα τεύχη .:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με το οπισθόφυλλο που σας έδωσα εδώ τι γίνεται βρε παιδιά; Δε σας άρεσε η σάρωση; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Περάστηκε στο πινακάκι. Αν θες σκάναρε και το εξώφυλλο για να το αντικαταστήσουμε. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το εξώφυλλο που έχει είναι άψογο! Για το μέγεθος το λες; Να το σαρώσω βρε παιδιά! Αλλά θα ήταν καλύτερο να δίνουμε βάση σε ότι δεν έχει σαρωθεί ακόμη (π.χ. χιλιάδες οπισθόφυλλα) ή σε ότι έχει θέματα διαστάσεων κτλ. Π.χ. ρίξε μια ματιά στους "Απάνθρωπους" που αναφέρω εδώ. Εάν βρεθεί και το 5ο τεύχος σε καλύτερη κατάσταση, καλό θα ήταν να αντικατασταθεί και εκείνο για να είναι σε παρόμοια κατάσταση με τα υπόλοιπα. Δες παρακάτω το post του Παύλου, τα "Κόττον Κιντ" είχαν ήδη αντικατασταθεί από τότε. Κρίμα να γίνεται τριπλή δουλειά... Οι διαστάσεις σε ότι έχει ανέβει μέχρι τώρα, θα έπρεπε να είναι επαρκείς... Εγώ το εξώφυλλο του συγκεκριμένου θα σας το στείλω, πάντως! :yes:  Δες παρακάτω τις αναφορές για τα "Ωρίων" (δεν υπάρχουν στη Λέσχη; ) που ήταν από τότε πιο μικρής ανάλυσης, το 23ο τεύχος στο "Αγόρι", τα "Μικρά Κλασσικά Εικονογραφημένα", τα fanzines που αναφέρω (πως "πέρασαν" τέτοια εξώφυλλα σε εξωτερική σελίδα; :wow:), ή αυτά τα "Μαύρος Πάνθηρας"... Ντάξει, σταματώ...  :notalk:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

On 16/8/2010 στο 12:04 ΠΜ, fantomblot12 είπε:

Βρήκα σε περίπτερο τύπου τα τεύχη 4, 5 και 6 μαζί στην τιμή των 8,80€. Τα αγόρασα, τα διάβασμα και οι εντυπώσεις μου είναι θετικότατες. Ευχάριστες ιστορίες με ωραία εξέλιξη. Πράγματι θυμίζει Λούκυ Λουκ.

Μια διόρθωση στην παρουσίαση: ο Κόττον Κιντ είναι αδερφός του ντετέκτιβ και όχι ανηψίος. :cheers3:

 

Κατά σύμπτωση είδα σήμερα στο περίπτερο της γειτονιάς μου αυτά τα πακέτα. 3 αλμπουμάκια σε ζελατίνα στην τιμή των 2.

 

Προχτές που είχα περάσει δεν είχε κάτι τέτοιο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  6253
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  29
  • Reputation:   93
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5726 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πήρα κι εγώ την μια εβδομάδα τα 3 με την προσφορά 8,80 και μετά από λίγες μέρες καπάκι τα άλλα 3.

Δεν θέλω να κάνω συγκρίσεις με τα Λούκυ λουκ αν είναι καλύτερα ή όχι αλλά τα απόλαυσα εξίσου ή και περισσότερο.

Η σειρά έχει χιούμορ με  σαφείς αναφορές για τον ρατσισμό. Ο πατέρας του Τρέβορ είναι ιδιοκτήτης Βαμβακοφυτείας με σκλάβους. Βλέπουμε πως απαιτούν από τους σκλάβους να μην προφέρουν το "ρ" παρ' όλο που μπορούν, πως ο Τρέβορ αντιμετωπίζει όλους τους κινέζους (που πάντα στην σειρά είναι δικηγόροι) σαν άτομα που πρέπει να του καθαρίζουν τα ρούχα, και κάπως έτσι πάει. Επίσης σε αντίθεση με τον Λούκυ Λουκ και άλλα κόμικς δεν είναι τόσο αποστειρωμένο. χιουμοριστικά μεν δοσμένα αλλά υπάρχουν θάνατοι από σφαίρες, κρεμασμένα άτομα, υπάρχει ξεκάθαρη υπόνοια για σεξ, (ο Τρέβορ είναι μεγάλος γυναικάς) ή βλέπουμε τον πατέρα του να χουφτώνει μια σκλάβα.

Και βέβαια είναι το παράδοξο της υπόθεσης πως το πρακτορείο Πίνκετον συνεχίζει να αναθέτει υποθέσεις στον Τρέβορ παρ' όλο που οι αναφορές του είναι πάντα χωρίς ειρμό και υπάρχει η υποψία ότι παραποιεί "ελαφρώς" την αλήθεια αν και μάλλον είναι η δική του αντίληψη των πραγμάτων, (όπου δεν έχει καταλάβει απολύτως τίποτα απ' ότι έχει διαδραματιστεί και πως τον έχει ξελασπώσει ο μικρός του αδελφός ο Κόττον Κιντ).

Κρίμα πραγματικά που έχουν βγει μόνο 6 τεύχη γιατί το θεωρώ μια μικρή σειρά διαμάντι.

Επεξεργασία από conan1982
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32406
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμπαθητικότατα τα Κόττον Κιντ αλλά το να συγκρίνονται με τα Λούκυ Λουκ του Γκοσινύ είναι τουλάχιστον ιεροσυλία.
Με τα υπόλοιπα είναι αποδεκτή η σύγκριση, αν και προσωπικά ακόμα κι εκείνα τ΄απολαμβάνω περισσότερο :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 11/7/2018 στο 2:12 ΠΜ, Mandrake είπε:

Κυκλοφόρησαν τα άλμπουμ 4-6 σε προσφορά στα περίπτερα. Μια πρόχειρη σάρωση με το χαρτάκι της προσφοράς, όπως και το οπισθόφυλλο του 6ου άλμπουμ (δυστυχώς με αυτοκόλλητη τιμή, όπως έχουν και τα 3 άλμπουμ...):

 

 KottonKintProsfora.thumb.jpg.04d43bbbc8af9659d8b41794ab55fc9b.jpg  

 

Το οπισθόφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

Τα βρήκα και τα τσίμπησα τώρα στις διακοπές (στο χωριό) :dance::dance::dance:

έπιασε η ευχή του @Mandrake   :dance::dance::dance:

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Ήμουν κι εγώ από αυτούς που τα αγόρασαν και τα έξι άλμπουμ σε προσφορά που έγινε για την επαρχία. 

 

Μπορώ να πω ότι μου άρεσε αρκετά η εν λόγω σειρά. Το χιούμορ είναι διακριτικό,αλλά καίριο σε αρκετά σημεία,ενώ παράλληλα έχει στοιχεία από νουάρ και φυσικά κι από γουέστερν. Οι δύο κεντρικοί χαρακτήρες (ο Κότον Κιντ κι ο Τρέβορ) έχουν χημεία μεταξύ τους. Έχει πλάκα όταν ο Τρέβορ φέρνει εις πέρας τις αποστολές (λέμε τώρα) που του αναθέτει το θρυλικό γραφείο του,ενώ στην ουσία είναι παντελώς άχρηστος. Μου θύμισε κάτι από Ροζ Πάνθηρα. Θα πρέπει όμως να ομολογήσουμε ότι έχει στυλ. :P Εντύπωση μου κάνει και το στήσιμο που έχει το κάθε άλμπουμ,το οποίο είναι ίδιο σε όλα της σειράς (εκτός από το τελευταίο). Ξεκινάμε με ένα ψευδές ανδραγάθημα του μεγάλου αδελφού για να πάμε στην κύρια υπόθεση (που είναι διαφορετική),για να καταλήξουμε στο γραφείο Πίνκερτον και στο...κρεβάτι του Κόττον. :D  Βέβαια είναι αρκετές οι φορές που δυσανασχέτησα με τον φυλετικό ρατσισμό που υφίσταται οι μαύροι υπηρέτες,αλλά κι ο φουκαράς ο Κινέζος δικηγόρος. Σίγουρα οι δημιουργοί θα ήθελαν να αποτυπώσουν το καθεστώς της δουλείας στον Νότο και τίποτα περισσότερο.

 

Σχεδιαστικά μου φάνηκε μία χαρά. Όμορφες αποδόσεις των χαρακτήρων και των τοπίων και ενδιαφέρουσα ποικιλία χρωμάτων. Αρκετές ήταν οι φορές που νόμιζα ότι ξεφυλλίζω ένα Λούκυ Λουκ. Γιατί άραγε??? :lol: 

 

Εν κατακλείδι,μιλάμε για μία πολύ τίμια δουλειά,που όποιου του αρέσει το καλό χιούμορ και το Far West,τότε να επενδύσει άφοβα. Εγώ δεν το μετάνιωσα σε καμία στιγμή. Όποιος όμως νομίζει ότι θα διαβάσει κάτι σαν τις περιπέτειες του "φτωχού και μόνου καουμπόι",ας προσπεράσει. :) 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31159
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  283
  • Content Count:  5004
  • Reputation:   32746
  • Achievement Points:  5005
  • Days Won:  99
  • With Us For:  3088 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

6 λεπτά πριν, Indian είπε:

Εν κατακλείδι, μιλάμε για μία πολύ τίμια δουλειά, που όποιου του αρέσει το καλό χιούμορ και το Far West, τότε να επενδύσει άφοβα. Εγώ δεν το μετάνιωσα σε καμία στιγμή

 Δεν έχω να προσθέσω κάτι παραπάνω, με κάλυψε ο Ινδιάνος! :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to KOTTON KINT
  • 7 months later...

  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2865 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Διάβασα το πρώτο τεύχος. Η αλήθεια είναι ότι με κάλυψαν οι παραπάνω σχολιαστές. Δεν ξέρω όμως αν θα μου άρεσαν και τα επόμενα τεύχη , αφού κάπου χάνεται το στοιχείο της έκπληξης του καινούριου. Πάντως το πρώτο τεύχος είχε χιούμορ και νομίζω είναι μια σειρά που αξίζει κάποιος να ασχοληθεί μαζί της.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Indian changed the title to KOTTON KINT

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τα εξώφυλλα και τα οπισθόφυλλα των τευχών #04 και #05 αντικαταστάθηκαν σε μεγαλύτερη ανάλυση. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.