Μετάβαση στο περιεχόμενο

LAWRENCE DON [ (1928 - 2003) ]


YOSHIMITSU

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Δημιουργός:
LAWRENCE DON
Επίσημη Ιστοσελίδα:
Ημερ. γέννησης:
17/10/1928
Τόπος γέννησης:
East Sheen, Λονδίνο
Ημερ. θανάτου:
29/12/2003
Εργογραφία:

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

donlawrenceblow.jpg

 

Ο Donald Southam Lawrence γεννήθηκε στις 17 Νοεμβρίου, 1928 στο East Sheen του Λονδίνου. Ήταν το τρίτο παιδί των Nellie και Herbert Lawrence. Είχε μια αδελφή την Pamela και έναν αδελφό τον Raymond που ήταν δύο και τεσσάρων ετών αντίστοιχα μεγαλύτεροι. Ο πατέρας του ήταν ένας πράος και αξιόλογος σαν άνθρωπος που εργαζόταν ως υπάλληλος στο Lloyd του Λονδίνου. Από την άλλη, η μητέρα του ήταν πολύ σκληρή γυναίκα που δεν έκανε τη ζωή εύκολη για το σύζυγο ή τα παιδιά της. Δεν μπορούμε να πούμε ότι ο Don είχε μία ευτυχισμένη παιδική ηλικία. Οι μετακινήσεις ήταν συχνές και ο ίδιος ποτέ δεν ανέπτυξε κάποιον δεσμό με τον μεγαλύτερο αδελφό του. Σύντομα η Αγγλία βρέθηκε σε πόλεμο με την Γερμανία (το 1940) και για άλλη μία φορά μετακινήθηκαν, στο St. Pauls' αυτή την φορά - ένα δημόσιο σχολείο, όπου έμειναν μέχρι και το τέλος του πολέμου. Όταν ο Don έγινε 18 χρονών, έπρεπε να καταταγεί στον στρατό.

 

donlawrence.jpg

 

Τελειώνοντας το στρατιωτικό του επέστρεψε κοντά στους γονείς του. Είχε σκοπό να συνεχίσει τις σπουδές του όμως δεν είχε αποφασίσει τί ακριβώς να κάνει. Ο πατέρας του τον πίεζε να ασχοληθεί με τα οικονομικά - πράγμα που αλήθεια είναι δεν τον ενδιέφερε καθόλου. Η μητέρα του ήταν που του υπενθύμισε την κλίση του στο σχέδιο. Αυτό ήταν που του άρεσε στην πραγματικότητα. Αν και όλες οι θέσεις στις αντίστοιχες σχολές ήταν ήδη κλειστές, ο Don κατάφερε να γραφτεί στην Ακαδημία Τέχνης του Λονδίνου: Borough. Τα δύο πρώτα χρόνια έμαθε τα βασικά γύρω από την Αρχιτεκτονική, την ανατομία, την σύνθεση και την ξυλογλυπτική. Ήταν δύο πολύ καλά χρόνια για τον Don. Όμως από το τρίτο έτος και μετά που έπρεπε να πάρει την ειδικότητα τα πράγματα έγιναν πιο δύσκολα. Τον ενδιέφεραν οι ανθρώπινες μορφές και τα καθημερινά αντικείμενα και τοπία. Όμως λόγω της ενδεχόμενης αποτυχίας του, αναγκάστηκε να επιλέξει την λιθογραφία και την ξυλογλυπτική, στις οποίες δεν είχε τελικά ούτε κάποιο ενδιαφέρον αλλά ούτε και πραγματική κλίση. Παρόλα αυτά η αποτυχία του και σε αυτά ήταν αναμενόμενη και αφού απέτυχε στις εξετάσεις του τετάρτου έτους, έφυγε από την ακαδημία χωρίς να πάρει κάποιο δίπλωμα.

 

Η πρώτη του επαφή με τον κόσμο των κόμικς ήταν με τον συγγραφέα Mick Anglo, ο οποίος τον βοήθησε να αρχίσει την καριέρα του. Με τον Anglo συνεργάσθηκαν από το 1956 και για τέσσερα περίπου χρόνια σχεδίαζε τις περιπέτειες του Young Marvelman, την αγγλική απάντηση στους δημοφιλείς και έξοχους αμερικανικούς υπέρ-ήρωες. Τα χρόνια που ακολούθησαν σχεδίασε πολλά νέα κόμικς, όπως Tarzan, Olac the gladiator, Erik the Viking, Karl the Viking, Thunderbirds, Fireball XL5 ενώ παράλληλα δημιούργησε και γύρω στα 8 western. Όμως καμία από αυτές τις δημιουργίες του δεν τον αντιπροσώπευαν 100%, διότι ο ίδιος ήθελε να ακολουθήσει τα βήματα του μέντορα του στην Επιστημονική Φαντασία Frank Bellamy. Τελικά το 1965 συνεργάστηκε με τον συγγραφέα Επιστημονικής Φαντασίας Mike Butterworth στο κόμικς The Rise and Fall of the Trigan Empire. Ήταν μία δύσκολη περίοδος στην ζωή του επειδή έπρεπε να παραδίδει δύο σελίδες κάθε εβδομάδα και πολλές φορές βρέθηκε να αναζητεί την έμπνευση ακόμα και στο ποτό. Αν και ήταν ήδη σαράντα ετών, με αυτές οι ιστορίες της Trigan ο Don πέτυχε την αναγνωρισιμότητα και έτσι ήρθε το μεγάλο άνοιγμα προς την επιτυχία. Σύντομα τον ήξεραν όχι μόνο στην Μεγάλη Βρετανία, αλλά σχεδόν σε ολόκληρη την Ευρώπη. Με τις ιστορίες της Αυτοκρατορίας (46 στο σύνολο) ασχολήθηκε τελικά μέχρι το 1976. Τότε μετά από μία διαφωνία με τον εκδότη σχετικά με την αμοιβή του και τα δικαιώματα ο Don παραιτήθηκε αλλά αμέσως τον προσέγγισε το Ολλανδικό περιοδικό Eppo καθώς η δημοτικότητα του στην Ολλανδία αποδεικνύεται ότι ήταν κατά πολύ μεγαλύτερη απ' ό,τι στην Μεγάλη Βρετανία.

Η πρώτη του συνεργασία ήταν με τον συγγραφέα και σχεδιαστή Martin Lodewijk γνωστό από το άλμπουμ του: Agent 327. Συνεργάστηκαν με τον σεναριογράφο Vince Wernham αλλά η πρώτη τους δημιουργία ένας ήρωας διοικητής ονόματι Grek τελικά απορρίφθηκε από το EPPO. Όμως δεν τα παράτησαν και σε συνεργασία με έναν άλλο συγγραφέα τον Philip Dunn ξεκίνησαν να δουλεύουν επάνω σε έναν νέο ήρωα: τον Storm. Ο Storm αποδείχτηκε τελικά ως μία μεγάλη επιτυχία η οποία αριθμεί συνολικά σε 22 τεύχη. Πρόσφατα προστέθηκε και το τεύχος 0 του Commandant Grek / Διοικητής Grek ενώ παράλληλα με την επίσημη σειρά κυκλοφόρησαν και τρία ειδικά τεύχη που φέρουν την ονομασία "Τα Χρονικά Του Ενδιάμεσου Χρόνου". Το τέταρτο τεύχος δε, δεν έχει ολοκληρωθεί (και μετά τον θάνατο του δημιουργού) ούτε εκδοθεί φυσικά ποτέ.

 

Κέρδισε τα εντυπωσιακά βραβεία όπως το βραβείο SF του Michel Deligne, το Stripschappenning, Gouden Bommel και τελικά, το 1994, έλαβε το Stripschapprijs. Το 1998 ο Don Lawrence τιμήθηκε στην Lucca Comics με το βραβείο Pantera di Lucca Comics (Lucca Comics' Panther Award) για το σύνολο του έργου του. Το 2003 ο Don Lawrence έλαβε και το τελευταίο σημάδι της εκτίμησης της Ολλανδικής σκηνής, όταν του απονεμήθηκε μία βασιλική διάκριση: ο τίτλος του ιππότη της τάξεως των Oranje Nassau.

 

donsketch.jpg

 

Ο Don δεν είχε ποτέ κάποιο σοβαρό πρόβλημα υγείας μέχρι τον Μάιο του 1995. Μετά από μία κακότεχνη επέμβαση καταρράκτη, το δεξί του μάτι μολύνθηκε και δυστυχώς σύντομα έχασε τελείως την όραση του από αυτό το μάτι. Παρόλα αυτά συνέχισε να ζωγραφίζει και έμαθε να ζει με αυτό του πρόβλημα. Το 1999 χρειάστηκε να κάνει και νέα επέμβαση καταρράκτη, η οποία αυτή την φορά ήταν επιτυχής. Όμως η υγεία του άρχισε να χειροτερεύει με τον καιρό ώσπου έπαθε εμφύσημα στον πνεύμονα και πλέον ήταν αναγκασμένος να παίρνει φάρμακα για να επιζήσει.

Μετά από 50 δημιουργικά χρόνια αποφάσισε τελικά να "αφήσει κάτω το μολύβι του" και πέρασε τα υπόλοιπα χρόνια κάνοντας απλά καθημερινά πράγματα όπως: να περπατάει παρέα με τον σκύλο του, να παρακολουθεί τηλεόραση και βέβαια να παίζει με τα εγγόνια του. Μετά από τα οικογενειακά και όμορφα Χριστούγεννα του 2003, ο Don μεταφέρθηκε σε ένα νοσοκομείο κοντά στην πόλη του, το Jevington. Εκεί τελικά ο Don Lawrence πέθανε τελικά από πνευμονία την Δευτέρα 29 Δεκεμβρίου 2003 σε ηλικία 75 ετών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64275
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Υπέροχη παρουσίαση για έναν όντως άξιο δημιουργό! :clap:

 

:div:

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σε ευχαριστώ Valt για τα καλά σου λόγια,

αλλά ήταν το λιγότερο που μπορούσα να

κάνω για έναν τόσο σπουδαίο δημιουργό.

 

 

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  15
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  102
  • Reputation:   89
  • Achievement Points:  102
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6392 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

ειλικρινα βουρκωσα στο σημειο που διαβασα οτι μετα απο εγχειρηση καταρακτη επαθε ολικη τυφλωση στο ενα ματι. παρολα αυτα ειναι αξιολογο οτι δεν απογοητευτηκε και συνεχισε κανονικα την ζωη του- και την δουλεια του.

Πρεπει να ηταν πραγματικα αξιολογος ανθρωπος. το επιβεβαιωνει πιστευω και η βασιλικη τιμη που ελαβε, οπωςδηποτε ειναι μια μεγαλη τιμη για εναν ανθρωπο της τεχνης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με αυτη την προσφορα σου αξιζεις πολλα μπραβο.

 

 

Ευχαριστω φιλε YOSHIMITSU. :clap: :thanks:

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σας ευχαριστώ όλους για τα καλά σας λόγια. Αυτά είναι που μου δίνουν την δύναμη να συνεχίσω.

 

Τώρα το μόνο που μένει είναι να βρω και τον χρόνο ;)

 

Κάτι θα γίνει όμως, γιατί πραγματικά μου αρέσει να γράφω και για τους ίδιους τους δημιουργούς

αλλά και για τις δημιουργίες τους.

 

ThanX.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  22
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ειναι ασχημο να εισαι σοβαρα αρρωστος,αλλα ακομα ποιο ασχημο ειναι οταν αρρωσταινεις καπου και δεν μπορεις να κανεις αυτο που αγαπας!

Να εισαι μουσικος και τυφλος δεν πειραζει...Το να εισαι σχεδιαστης ομως,πειραζει....Don Lawrense..φοβερος σχεδιαστης κομιξ....Full respect!!!

Πολυ καλο το review YOSHIMITSU...

Επεξεργασία από akmakas
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θελω κι εγω να σας κανω ενα μικρο δωρο, μια και περασα αποδω... :cool: Δυο απο τις γυναικες που σχεδιασε

ο Donald Lawrence!!!

post-10-1183296104_thumb.jpg post-10-1183296386_thumb.jpg

...

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Κοίτα να δείς!Αφιέρωμα του φίλου Yoshi,στον κορυφαίο-για μένα-Don Lawrence,και μου είχε "ξεφύγει" όλο αυτό το διάστημα... :beer:

Συγχαρητήρια για το αφιέρωμα :clap: ,έμαθα πολλά πράγματα παραπάνω από τα όσα(λίγα)γνώριζα για τον Lawrence...Σε ευχαριστώ!

 

Υ.Γ.@esperos:Απλά απίστευτη η Rothaar δεξιά... :respect:

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αξιολογο αφιερωμα, αξιολογα και τα υστερα σχεδια. :thanks: YOSHIMITSU και esperos :beer::beer::beer::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα μου επιτρεψετε, μια και ξαναπερασα και ειδα τη χαρα του φιλου NickDeli και του φιλου GreekComicFan, να σας αφιερωσω αλλες τεσσερεις φωτογραφιες! του Donald Lawrence!!!

 

post-10-1183414885_thumb.jpgpost-10-1183414929_thumb.jpgpost-10-1183414940_thumb.jpgpost-10-1183414951_thumb.jpg

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Απλά ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ τα σχέδια του Lawrence... :beer: Ευχαριστώ φίλε esperos που τα μοιράστηκες μαζί μας!! :thanks:

Το κείμενο στη δεύτερη σελίδα,έχει για μένα εξαιρετικό ενδιαφέρον,και ουσιαστικά επαληθεύει κάτι που είχα παρατηρήσει και ο ίδιος,στην "ενασχόλησή" μου με το Storm...Πράγματι από ένα σημείο και μετά,ο Lawrence γίνεται πιο "αποκαλυπτικός" στην απεικόνιση τόσο του Storm,όσο και της Rothaar(κυρίως)... :beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πράγματι από ένα σημείο και μετά,ο Lawrence γίνεται πιο "αποκαλυπτικός" στην απεικόνιση τόσο του Storm,όσο και της Rothaar(κυρίως)...

Ευχαριστω πολυ για τα καλα σου λογια.

Τον Don Lawrence τον μελετω εδω και τεσσερα χρονια. Οσο περισσοτερα μαθαινω τοσο πιο ζεστα αισθανομαι σαν συνανθρωπος του.

Λυπαμαι που δεν μπορω, αυτην την περιοδο της ζωης μου,να μεταφρασω να μεταφερω και να μοιραστω μαζι σας

ολες αυτες τις πληροφοριες και την εκτιμηση για αυτον τον συνανθρωπο μου. Φαντασου φιλε μου NickDeli οτι εχω στα χερια μου την υπογραφη του...

Σας ετοιμάζω ομως μια μεγαλη εκπληξη σε λιγο καιρο!!! Θα τα δειτε ολα μαζεμενα και τακτοποιημενα! Και σας υποσχομαι καποτε να σας προσφερω ολες του τις δημοιουργιες, εφοσον σας ενδιαφερει!

Πιες κανενα ποτηρι στην υγεια του... :beer::beer::beer::beer::beer:

 

Υ.Σ. Ευχαριστω αδερφε Valtasar που μ εφερες σε επαφη με το εργο του, Στορμ και TRIGIE.

Υ.Σ. Ευχαριστω συντροφε YOSHIMITSU που μας τον μνημονευσες! :thanks:

 

 

Υ.Σ. Ξέχασα να σου πω! Λάτρευε τις γυναικες!!! :cool:

 

Οσο για την ΡΟΤΧΑΡ ,ετσι ειναι στα Ολλανδεζικα και μ αρεσει περισσοτερο.Ας οψετε ο μεταφραστης.Σεβαστο,ετσι το ειδε ετσι το μαθαμε και το αγαπησαμε...ΡΕΝΤΧΕΡ!

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Πάλι καλά να λες που το έκαναν Ρέντχερ και όχι κοκκινομάλα :)

 

Φυσικά σε ευχαριστώ και εγώ για τις όμορφες απεικονίσεις που μας προσφέρεις και ναι μου έκανε (θετική) εντύπωση ότι όσο προχωράει και ωριμάζει η ιστορία, τόσο πιο αποκαλυπτικός γίνεται ο Lawrence.

 

Φυσικά αναμένουμε με αγωνία την "έκπληξη" σου αγαπητέ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Ένα μεγάλο μπράβο από εμένα για την ωραία παρουσίαση φίλε YOSHI αλλά και στον φίλο espero!!! :beer::beer::beer:

 

Πράγματι αξιόλογος καλλιτέχνης με δύναμη και αγάπη γι αυτό που κάνει!! :clap: :clap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φίλε esperos,πραγματικά περιμένω με το καλό έρθεις Αθήνα,και να συναντηθούμε,και να ακούσω τις απόψεις σου για τον Lawrence...Xαίρομαι που ο αγαπημένος μου σχεδιαστής είναι και δικός σου...δεν έχω ασχοληθεί σε τόσο βάθος όσο εσύ,αλλά είχα την τύχη να διαβάσω το Storm,μέχρι την 17η "περιπέτειά" του,στα γερμανικά(από εκεί μου έχει "κολλήσει" και το Rothaar :D )... :beer:

Θα τα πούμε από κοντά στην μπυρο-σύναξη... :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Άλλο ένα σχέδιο του Don Lawrence... :beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ωραιο αφιερωμα και πολυ ενδιαφεροντα δειγματα της δουλειας του

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα τα πούμε από κοντά στην μπυρο-σύναξη...

Και εγω φιλε μου NickDeli θελω να σε γνωρισω παρα πολυ!!

Σου επιφυλλασω μια εκπληξη με τον Valtasar για την αγαπη σου στον Lawrence!

Να με υπολογιζεις για πραγματικο φιλο σου και, ειμαι στην διαθεση σου για οτι χρειστεις και περναει απο τα χερια μου να στο βρω!

Το πολυ ωραιο σκιτσο που εβαλες προηγουμενος ειναι απο μια σειρα δυο τομων με σχεδια του Don Lawrence.

Θα τα εχω μαζι μου να τους ριξεις μια ματια. Αν σου αρεσουν μπορω να στα δωσω. Εγω μπορω να τα βρω πολυ ευκολα.

Θελω να σου πω ενα μεγαλο μπραβο :bravo: για την μεταφραση σου απο τα γερμανικα, αν και δεν αξιωθηκα να την διαβασω. Ξερω τι κοπος χρειαζεται αλλα και τι ευχαριστηση παιρνεις ταυτοχρονος.

Εγω εχω διαβασει το 1-10 (που τα εχω στην συλλογη μου) στα ελληνικα και στα ολλανδεζικα.Οπως και ολλα τα υπολοιπα τευχη μεχρι το 22... Οπως και το Trigie, Karl the Viking...

Αυτα προς το παρον θα τα πουμε απο κοντα...

Στην υγεια σου :beer::beer::beer:

 

 

Υ.Σ.Ενα ακομη μπραβο στον YOSHIMITSU για το πολυ καλο αφιερωμα που εκανε!!! :respect::respect::respect::respect::respect:

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  218
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  431
  • Reputation:   292
  • Achievement Points:  431
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6347 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Φίλε esperos,τα καλά σου λόγια είναι πάρα πολύ σημαντικά για μένα...Με τιμάει η φιλία σου,και σε ευχαριστώ ιδιαίτερα για την προσφορά σου να με βοηθήσεις να βρώ υλικό για τον Lawrence το οποίο δεν κυκλοφορεί στην Ελλάδα...Έχεις κάνει ήδη πολλά για μένα και ξέρεις ότι χρωστάω ΜΕΓΑΛΟ ευχαριστώ,τόσο σε εσένα όσο και στον Valt... :thanks:

Περιμένω να σε γνωρίσω από κοντά... :beer:

 

Με την ευκαιρία,κάτι που ήθελα να σε ρωτήσω... :D

Αν ήταν να διαλέξεις μια "περιπέτεια" του Στορμ ως την καλύτερη,ποιά θα επέλεγες?Εγώ προς το παρόν θα έλεγα την 17η,το "Twisted World"...Από τα καλύτερα σενάρια του Martin Lodewijk που έχω διαβάσει...Ο ορισμός της επιστημονικής φαντασίας... :D

Τα υπόλοιπα δεν τα έχω διαβάσει,μόνο μια ματιά έχω ρίξει...Στο 22 παρατήρησα ότι υπάρχει και μια μικρή "αλλάγή" στην τεχνοτροπία του,στον τρόπο που σχεδιάζει,και μου είχε κάνει εντύπωση... :beer:

Σχετικά με την μετάφραση,μου ήταν τόσο ευχάριστη,που συνήθως,όταν ξεκινούσα,τελείωνα ένα τεύχος ανά εβδομάδα...χαίρομαι που τελικά θα εκδοθούν στα ελληνικά όλα τα ταξίδια του Στορμ... :respect:

Θα σε απογοητεύσω αλλά δεν έχω διαβάσει ποτέ Trigan Empire...βέβαια είναι το επόμενο με το οποίο έχω υποσχεθεί στον εαυτό μου ότι θα ασχοληθώ... :D

Το Karl the Viking,το είδα προ ημερών στο site του Don Lawrence...δεν το είχα ξαναδεί.Αν έχεις περισσότερες πληροφορίες,θα σου ήμουν υπόχρεος... :beer: (Όπως είπα,σου είμαι ήδη υπόχρεος και ευγνώμων :beer: )

Νίκος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  878
  • Reputation:   390
  • Achievement Points:  878
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν ήταν να διαλέξεις μια "περιπέτεια" του Στορμ ως την καλύτερη,ποιά θα επέλεγες?Εγώ προς το παρόν θα έλεγα την 17η,το "Twisted World"...

Ναι NickDeli εχεις δικιο κι εγω το ξεχωρησα!

Ειναι δυσκολη η ερωτηση σου. Καποια ιστορια εχει καλύτερο σεναριο, καποια αλλη εχει καποια σχεδια που σου τραβα το ενδιαφερον, το καθε βιβλιο εχει κατι διαφορετικο.

Εβαλα ολα τα βιβλια σε μια κουτα, μαζι κι ολη τη σειρα TRIGIE κι εαν θελεις θα σου τα αφησω για λιγες μερες να τα μελετησεις.

Ο Karl the Viking μολις βγηκε σε εγχρωμο,δεν προλαβα να τον παρω. Εχω διαβασει την ασπρομαυρη εκδοση πριν καιρο. Θα τα πουμε ομως απο κοντα. Καιγομαι τωρα δεν με παιρνει ο χρονος. Φευγω για την Ελλαδα αυριο βραδυ...

Στην υγεια σου! :beer::beer::beer:

 

 

 

 

 

Υ.Σ. :D Νικο, εχω τοσα πολλα να σου πω που θα σου δωσουν χαρα... :blob1:

Γιαννης.

Επεξεργασία από esperos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1489
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   17
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6240 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

πραγματικα σου κοβουν την ανασα τα σχεδια του

ειδικα οι πολεις και τα χωρια που σχεδιαζε ηταν απιστευτα

και το trigan empire ειναι τελειο... το συνιστω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  4426
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  7
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

"Now I'm coming to terms with Don's no longer being here [...] our failed attempt at getting a new Storm series off the ground.[...]a continuation of his work, but a SANCTIONED continuation.[...] New designs, fresh takes on the characters. And he wanted it to have a shot in the US market place, hence our enrolling Dave Gibbons as the writer for the project. Don was to break down the first album, so as to give his fans that little bit more continuity, and I was to do the finished art.[...] I was not feeling like I stood much chance at winning over Don's fans[...] What came out of it were seven pages of the finest artwork I've ever done in strip form [...] only Don could be Don Lawrence [...] Nobody else could ever give us those characters or environments the way he saw them."

 

 

Τα παραπάνω "δια στόματος" Liam Sharp, για μια (νέα!) σειρά Storm που ακυρώθηκε (γύρω στο 2004 νομίζω...).

Περισσότερες πληροφορίες εδώ .

 

Μερικές εικόνες:

s1.jpg

s2.jpg

post-4426-1198681774_thumb.jpg

post-4426-1198681851_thumb.jpg

Επεξεργασία από Periklis B
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  4748
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5900 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  56

Πολύ καλή παρουσίαση φίλε μου....

 

Για εσένα και το φίλο espero ένα μεγάλο :thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  7472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  80
  • Reputation:   537
  • Achievement Points:  80
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5604 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

θα συμφωνήσω και εγώ πώς η παρουσία του δημιουργού τέτοιου καλού κομικ είναι εξαιρετική μπράβο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Κάτι που τώρα πρόσεξα και χρήζει διόρθωσης: Ο Don Lawrence δεν είναι συνδημιουργός του Marvelman ή κάποιου από τους συντρόφους του όπως διαφαίνεται στην παρουσίαση. Αυτός είναι καθαρά ο Mick Anglo όπου έφτιαξε τον χαρακτήρα κατά παραγγελία του εκδότη του. Ο Lawrence ήταν ένα από τα άτομα που δούλευαν στο studio του Anglo και σίγουρα σε κάποιες ιστορίες μπορεί να θεωρηθεί ως co-plotter.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Σωστός... άλλαξα την επίμαχη πρόταση, ελπίζω τώρα να μην δημιουργεί πλέον μπέρδεμα. Εάν παρόλα αυτά θεωρείς ότι χρήζει περαιτέρω διόρθωσης, απλά στείλε μου με pm την πρόταση σου για το πως πιστεύεις ότι θα ήταν καλύτερα να γραφτεί για να το κοιτάξω.

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ορίστε μια αφίσσα Battlestar Galactica από τα χέρια του Don Lawrence.

 

post-3787-13128862813239_thumb.jpg

 

Περισσότερα εδώ. Πωλείται στα 9.000 $.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Χμ... δύο από τις μεγάλες μου αγάπες σε πακέτο και τιμή "ευκαιρία"... κάτσε να πάω μία βόλτα από την τράπεζα να μου πουν πόσα μηδενικά έχει ο λογαριασμός μου (υποθέτω πολλά, δεν βλέπω να έχει όμως άλλο ψηφίο εκτός το 0). :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.