Μετάβαση στο περιεχόμενο

1453


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
1453
Σενάριο/Kείμενα:
Ορέστης Μανούσος
Σχέδιο:
Νίκος Παγώνης
Hμερ. έκδοσης:
05-2008
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Ιστορικό
Μέγεθος:
17.5 x 26.5
Σελίδες:
148
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Lettering:
Ντόρις Λαμπρινού
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978 960 306 674-3

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

XiliaTetrakosiaPenintaTria_0001.jpg  XiliaTetrakosiaPenintaTria_0001z.jpg

 

Στις τελευταίες σελίδες περιλαμβάνεται γλωσσάρι και χάρτης της Κωνσταντινούπολης. Στην ''γλώσσα'' του εξωφύλλου περιλαμβάνεται σύντομο βιογραφικό των συντελεστών και σύντομη παράθεση του ιστορικού περιβάλλοντος των γεγονότων της άλωσης.

 

Πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα έκδοση στην πολύ καλή ποιότητα των εκδόσεων της Anubis. Αναφέρεται στην εξιστόρηση των γεγονότων της άλωσης της Κωνσταντινούπολης, όπως καταγράφηκαν 35 χρόνια μετά το γεγονός από έναν αυτόπτη μάρτυρα, τον Κρήτη τοξότη Νικηφόρο Καλλέργη. Να θυμίσω ότι στα γεγονότα της άλωσης συμμετείχε ένα σώμα Κρητών τοξοτών, φημισμένων για την τοξευτική δυνότητά τους, οι οποίοι διακρίθηκαν τόσο πολύ για το θάρρος και την γενναιότητά τους, που τους επετράπη από τους πορθητές η ελεύθερη αποχώρηση μαζί με τον οπλισμό τους από την φλεγόμενη Κωνσταντινούπολη. Ήταν οι τελευταίοι μαχόμενοι υπερασπιστές της Πόλης. Πολύ καλό το σχέδιο, δεμένο το σενάριο, αξιολογότατη η προσπάθεια, αξίζει την στήριξή μας.

 

Μία σχετική συζήτηση, με πρώτα σχόλια και περισσότερες πληροφορίες θα βρείτε και ΕΔΩ

 

Μπορείτε να βρείτε τον τίτλο διαθέσιμο για ανάγνωση στη βιβλιοθήκη της Λέσχης Φίλων Κόμικς.

---

  • Το μέλος DJO πρόσθεσε ΕΔΩ:

Το πρώτο ελληνικό graphic novel των Εκδόσεων Anubis είναι γεγονός και εμείς τουλάχιστον είμαστε ενθουσιασμένοι με το αποτέλεσμα της παρθενικής αυτής εμφάνισής μας στο χώρο. Η Άλωση αποτελεί πάντα τη μεγάλη σκιά που κρέμεται πάνω από τον Έλληνα. Από γενιά σε γενιά μάς ακολουθεί σαν το δικό μας (το καταδικό μας) Άγιο Δισκοπότηρο, σαν ένα φυλετικό βάρος για τη "Δέσποινα" που δεν καταφέραμε να σώσουμε, σαν τον κλεμμένο θησαυρό που τελεολογικά κάποια στιγμή θα κληθούμε να ανακτήσουμε: "Πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικά μας θα'ναι..."

 

Όταν λοιπόν, στις αρχές του 2007, επιλέξαμε την Άλωση σαν το θέμα του πρώτου αυτού "Εικονογραφημένου Μυθιστορήματος" των Εκδόσεων Anubis, γνωρίζαμε ότι καταπιανόμαστε με τα ιερά και τα όσια της φυλής, κάτι που σήμαινε ότι θα έπρεπε να δώσουμε πολύ μεγάλη προσοχή σε θέματα ιστορικής πραγματικότητας και να αποφύγουμε τις διάφορες ελευθεριότητες που συχνά συναντάμε σε χολλυγουντιανού τύπου παραγωγές.

 

Από την άλλη, βεβαίως, ξέρααμε πολύ καλά ότι μέσα στα πλαίσια αυτής της ιστορικής πραγματικότητας θα έπρεπε να πλέξουμε τη δική μας ιστορία, η οποία, στο κάτω-κάτω της γραφής, στοχεύει στην ικανοποίηση του αναγνώστη ενός τυπικού graphic novel.

 

Πεποίθησή μου είναι ότι οι συντελεστές της έκδοσης, ο συγγραφέας του σεναρίου Ορέστης Μανούσος και ο εικονογράφος Νίκος Παγώνης, πέτυχαν απόλυτα στο στόχο τους. Όπως θα διαπιστώσει ο υποψιασμένος αναγνώστης, έχει καταβληθεί πολύ μεγάλη προσπάθεια να αποδοθεί πιστά σχεδόν οτιδήποτε μπορούσε να πιστοποιηθεί ιστορικά. Θέματα που αφορούν στη γεωγραφία της Πόλης, στο ρουχισμό των πρωταγωνιστών, στη χρονική αλληλουχία των επιθέσεων και της τελικής πτώσης (μέχρι και οι πολεμικοί αλλαλαγμοί των οθωμανών και των γενίτσαρων) έχουν διερευνηθεί εξωνυχτιστικά και έχουν αποδοθεί όσο το δυνατόν πλησιέστερα στα ιστορικά αρχεία.

 

Το ίδιο το "στόρυ" αφορά στην Άλωση μέσα από τα μάτια του Νικηφόρου Καλλέργη, ενός νεαρού Κρήτη τοξότη από εκείνους που πήγαν εθελοντικά να υπερασπιστούν την Κωνσταντινούπολη μόλις τρεις μήνες πριν από την τελική πτώση. Μέσα από τα μάτια, λοιπόν, του Νικηφόρου και των συντρόφων του θα ζήσουμε τις μάχες και τις ίντριγκες των τελευταίων εβδομάδων της Βασιλεύουσας, καθώς και τις προσωπικές τους ιστορίες ηρωισμών, έρωτα και προδοσίας.

 

Ελπίζω η ανάγνωση του πρώτου αυτού εικονογραφημένου μας μυθιστορήματος να σας ικανοποιήσει όσο ικανοποίησε εμάς η προσπάθεια να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Μάιος 2008

Ο Εκδότης

  • Το μέλος GeorgeTheSuper πρόσθεσε ΕΔΩ:

Μόλις έπεσε στο μάτι μου το παρακάτω άρθρο: http://techzoom.gr/1453-kickstarter-project-compupress/

Από ότι φαίνεται υπάρχουν βλέψεις για κυκλοφορία και στο εξωτερικό.

  • Το μέλος batigoal πρόσθεσε ΕΔΩ:

To project του crowdfunding μεσω kickstarter, οπως ηταν αναμενομενο ναυαγησε παταγωδως, μολις 611 λιρες συγκεντρωθηκαν απο 16 ανθρωπους, νουμερο αστειο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τη συγκεκριμένη έκδοση την είχα βάλει στο μάτι από τότε που έμαθα για αυτήν στο Comicdom και έτσι έσπευσα να την προμηθεύσω. Βοήθησε και η επέτειος της Άλωσης... είπα λοιπόν μπω στο κλίμα μέσα από το κόμικ.

 

Κατ' αρχήν το πήρα στα 22.5€ από το Public. Γενικά θεωρώ ότι μια χαμηλότερη τιμή θα μπορούσε να την είχε αλλά και σ' αυτήν εγώ ήμουν διατεθειμένος να το πάρω.

 

Η γενική ιδέα που αποκόμισα από το κόμικ αυτό είναι ότι πρόκειται για μια αρκετά προσεγμένη έκδοση. Καλής ποιότητα χαρτί, ζωντανά χρώματα ενώ αυτό που μου έκανε ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση είναι ότι ο τόμος δεν έχει μόνο το κόμικ μέσα. Όπως αναφέρεται και στην παρουσίαση από τον Παύλο, περιέχει στο τέλος ένα γλωσσάρι με επεξήγηση πολλών όρων και με διάφορες ιστορικές πληροφορίες ενώ έχει και μία "διπλή" σελίδα που ξεδιπλώνει για να εμφανίσει ένα χάρτη της Κωνσταντινούπολης εκείνης της εποχής. Με αυτόν τον τρόπο, αν και προσωπικά δεν το έκανα, δίνει στον αναγνώστη τη δυνατότητα διαβάζοντας την ιστορία να ανατρέχει σε αυτόν και να βλέπει που ακριβώς εξελίσσονταν τα γεγονότα και να καταλαβαίνει καλύτερα τι γίνεται κάθε φορά. Το ίδιο και με το γλωσσάρι, επιτρέπει σε όποιον θέλει να μάθει κάτι παραπάνω αν το επιθυμεί, πράγμα πολύ χρήσιμο. Και τα δύο αυτά πάντως προσωπικά μου έκαναν πάρα πολύ καλή εντύπωση.

 

Σχετικά με το ίδιο το κόμικ τώρα, έχω να πω ότι δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο χωρίς όμως να είναι και κάτι κακό. Είναι μια αρκετά ενδιαφέρουσα ιστορία που κοιτάζει κυρίως να σε βάλει στο κλίμα εκείνων των ημερών και πως ένιωθαν οι κάτοικοι και όχι να σου παρουσιάσει τα γεγονότα αυτά καθ' εαυτά. Φυσικά εμφανίζονται και υπαρκτά πρόσωπα στην ιστορία που έπαιξαν καθοριστικό ρόλο στην ιστορία. Όλα αυτά, συνδυασμένα και με τις μάχες που απεικονίζονται έχουν ως αποτέλεσμα να διαβαζεται ευχάριστα το κόμικ και να σε κρατάει, αφήνοντας ταυτόχρονα και μια γλυκιά νοσταλγία.

 

Αυτό που δε μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα ήταν το σχέδιο. Το περιμένα λίγο καλύτερο και απογοητεύτηκα κάπως. Παρόλα αυτά έχει ένα ξεχωριστό στυλ το οποίο ίσως να αρέσει σε πολλούς. Εξάλλου έχουμε δει πολύ χειρότερο σχέδιο ακόμα και σε μεγάλες ξένες εκδόσεις.

 

Γενικά θεωρώ, όπως είπα και πιο πάνω, ότι είναι μια αρκετά αξιόλογη έκδοση που στην τελική δεν έχει κάτι να ζηλέψει από αντίστοιχες ξένες εκδόσεις. Αν αναλογιστούμε μάλιστα ότι είναι μια ιστορία φτιαγμένη από έλληνες για έλληνες με ότι αυτό συνεπάγεται (γνώση της παράδοσης μας, της κουλτούρας μας κλπ) την κάνουν αρκετά σημαντική. Η άποψη μου είναι ότι καλό θα ήταν να στηρίξουμε την προσπάθεια αυτή της Anubis γιατί έτσι θα ανοίξει ο δρόμος ώστε να αρχίσουμε σιγά σιγά να βλέπουμε και άλλες ποιοτικές δημιουργίες αντίστοιχου επιπέδου. Το κόστος ίσως να είναι απαγορευτικό για κάποιους αλλά άμα σκεφτείτε πόσα δίνουμε σε ένα σωρό άλλα κόμικ, μήπως αξίζει να τα δώσουμε κι εδώ;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6015 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Kι εγώ 22,5 το πήρα απο Πρωτοπορία.Μου άρεσε αρκετά και μου έδωσε την εντύπωση οτι έψαξαν αρκετά πρίν το κάνουν.Το στόρυ ήταν αρκετά καλό (δεν μπορούσε να γίνει κάτι παραπάνω στο συγκεκριμένο είδος).Η εικονογράφηση ήταν ιδιαίτερη.Όσο προχωρούσε το κόμικ τόσο πιο πολύ μου άρεζε.Είχε και κάποιες ωραίες-πιασάρικες ατάκες.

Γενικά θεωρώ οτι παρά το κόστος,αξίζει να το αγοράσετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5752
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  4
  • Reputation:   10
  • Achievement Points:  4
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5786 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εγώ το αγόρασα 22,5 ευρώ απο το e-shop, παρακινούμενος τόσο απο το θέμα του όσο και απο το ότι επρόκειτο για ελληνική προσπάθεια. Δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως έμεινα και τόσο ικανοποιημένος ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς και το ότι η τιμή του ήταν τσιμπημένη. Το σχέδιο με ενόχλησε αρκετά, το βρήκα μάλλον φτωχό παρά ιδιαίτερο και εντελώς άκαμπτο χωρίς ζωντάνια. Σεναριακά στην αρχή με κούρασε αλλά όσο προχωρούσε αποκτούσε κάποιο ενδιαφέρον, κυρίως όμως χάρη στο θέμα το οποίο διαπραγματευόταν και όχι λόγω κάποιας πετυχημένης σεναριακής ανατροπής, για να καταλήξει με ένα τραγικό, αν και λίγο κλισέ, τέλος που όμως μου άρεσε αρκετά. Ατού της νουβέλλας είναι το ότι καταφέρνει να μεταδώσει το κλίμα της εποχής με αρκετή επιτυχία, αλλά και το ότι δείχνει να είναι αρκετά ψαγμένη ιστορικά, χωρίς βέβαια να λείπουν και τα λάθη με ίσως το πιο εξόφθαλμο να βρίσκεται στην καταχώρηση των Θεοδοσιανών τειχών στο γλωσσάρι όπου αναφέρετε πως χτίστηκαν απο τον Θεοδόσιο τον Μεγάλο, ενώ στην πραγματικότητα χτίστηκαν απο την κυβέρνηση του Θεοδόσιου του Μικρού.

All in all το graphic novel αξίζει μόνο για όσους ενδιαφέρονται για την εποχή, ή και θέλουν να στηρίξουν μια ελληνική προσπάθεια, αν κάποιος δεν ανήκει σε μια εκ των δυο αυτών κατηγοριών καλύτερα να μην ασχοληθεί παρεταίρω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς δεν μπορώ να πω πως έμεινα και τόσο ικανοποιημένος ειδικά αν συνυπολογίσει κανείς και το ότι η τιμή του ήταν τσιμπημένη. Το σχέδιο με ενόχλησε αρκετά, το βρήκα μάλλον φτωχό παρά ιδιαίτερο και εντελώς άκαμπτο χωρίς ζωντάνια. Σεναριακά στην αρχή με κούρασε αλλά όσο προχωρούσε αποκτούσε κάποιο ενδιαφέρον, κυρίως όμως χάρη στο θέμα το οποίο διαπραγματευόταν και όχι λόγω κάποιας πετυχημένης σεναριακής ανατροπής, για να καταλήξει με ένα τραγικό, αν και λίγο κλισέ, τέλος που όμως μου άρεσε αρκετά.

 

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο :best:

Στη χθεσινη τσαρκα στο κεντρο το πετυχα στο Σολαρις και το ξεφυλλισα. Αν και το σκιτσο ειναι πολυ καλυτερο απο κατι τευχη ελληνικων Κλασσικων Εικονογραφημενων, στην ουσια δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ενω με ενοχλησε μια "θολουρα" που εκανε στις μαχες (οι οποιες ειναι ελαχιστες! :wow: Δινει ΜΕΓΑΛΗ εμφαση στο κοινωνικο υποβαθρο) και οσο καλη διαθεση και να εχω, λυπαμαι αλλα θα απεχω. Το βρηκα πολυ κουραστικο για να το αγορασω τοσο ακριβα και να ταλαιπωρησω τα ματια μου μεχρι να κατορθωσω να το τελειωσω. Και να σκεφτεις οτι με ενδιαφερει η εν λογω ιστορικη περιοδος.

 

 

Ευχομαι καλυτερη επιτυχια την επομενη φορα. :cheers:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παρουσίαση του άλμπουμ από τον Soloup στο ΩΣ3 (τ. 84 Οκτώβρης 2008):

 

post-4271-1250074927_thumb.jpg post-4271-1250074981_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Απογοητεύτηκα από το σχέδιο. Πολύ πρόχειρο.

Ναι μεν καλή ποιότητα χαρτιού και προσεγμένη η έκδοση, αλλά η τιμή του τσουχτερή.

Η προσπάθεια μετράει.... αλλά χρειάζεται περισσότερη δουλειά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Άρθρο του Ηλία Κανέλλη, από τον "Ταχυδρόμο" #0431 της 31/05/2008, για το κόμικ.

 

1453comic02.jpg1453comic03.jpg

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1506
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  410
  • Reputation:   4261
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6238 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το έπιασα στα χέρια μου πρόπερσι το καλοκαίρι.

Το διάβασα πέρσι το καλοκαίρι.

Το άφησα στην θέση του (ήταν δανεικό) και δεν ξανασχολήθηκα.

 

Απλά πρέπει να πω ότι το περιεχόμενο είναι το άκρως αντίθετο με το εξώφυλλο.

Πολύ καλή ποιότητα έκδοσης, πολύ κακή σχεδιαστική απόδοση.

Σχετικά εύπεπτο και απλό σενάριο, πολύ κακό σχέδιο.

Μάλλον αυτό συμβαίνει όταν βάζεις έναν καλό γραφίστα να φτιάξει κόμικ.

Είναι από ιστορικής άποψης σωστό, η απόδοση της εποχής ως προς τα κουστούμια και τα γεωγραφικά στοιχεία μελετημένο, αλλά από σχέδιο δεν ήταν καλό.

 

Αυτά. Κρίμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το διάβασα κι εγώ πριν από μερικούς μήνες. Γενικά το αμιγώς κομπιουτερίστικο σχέδιο δεν με ενθουσιάζει, αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση δεν θα το χαρακτήριζα και κακό. Υπάρχουν βέβαια αδυναμίες που αναφέρθηκαν και πριν (όπως οι θολούρες και τα copy-paste στις μάχες) αλλά σε γενικές γραμμές η ιστορία ρέει ευχάριστα και σε βάζει με επιτυχία στο κλίμα της εποχής και των γεγονότων.

 

Είχα γράψει περισσότερα αλλά εδώ και μέρες το φόρουμ με πετάει μετά από κάποια ώρα σε λευκή σελίδα (με τον browser να προσπαθεί να κάνει ανακατεύθυνση στο google analytics !!! ) και έχασα 3 φορές το κείμενό μου.

Επίσης, για όσους ενδιαφέρουν αυτά τα γεγονότα, να προτείνω το βιβλίο "Κωνσταντίνος Παλαιολόγος: Η τελευταία νύχτα της Πόλης" του Τσέντομιλ Μιγιάτοβιτς το οποίο είναι φανταστικό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δε θα μπορουσα να συμφωνησω περισσοτερο :best:

Στη χθεσινη τσαρκα στο κεντρο το πετυχα στο Σολαρις και το ξεφυλλισα. Αν και το σκιτσο ειναι πολυ καλυτερο απο κατι τευχη ελληνικων Κλασσικων Εικονογραφημενων, στην ουσια δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο ενω με ενοχλησε μια "θολουρα" που εκανε στις μαχες (οι οποιες ειναι ελαχιστες! :wow: Δινει ΜΕΓΑΛΗ εμφαση στο κοινωνικο υποβαθρο) και οσο καλη διαθεση και να εχω, λυπαμαι αλλα θα απεχω. Το βρηκα πολυ κουραστικο για να το αγορασω τοσο ακριβα και να ταλαιπωρησω τα ματια μου μεχρι να κατορθωσω να το τελειωσω. Και να σκεφτεις οτι με ενδιαφερει η εν λογω ιστορικη περιοδος.

 

 

Ευχομαι καλυτερη επιτυχια την επομενη φορα. :cheers:

 

Ε, 4 χρόνια μετά, αρκετά ελληνικά και το Assassin's Creed: Revelations, είπα να το διαβάσω τελικά...

 

Το πρώτο ελληνικό graphic novel των Εκδόσεων Anubis είναι γεγονός και εμείς τουλάχιστον είμαστε ενθουσιασμένοι με το αποτέλεσμα της παρθενικής αυτής εμφάνισής μας στο χώρο. Η Άλωση αποτελεί πάντα τη μεγάλη σκιά που κρέμεται πάνω από τον Έλληνα. Από γενιά σε γενιά μάς ακολουθεί σαν το δικό μας (το καταδικό μας) Άγιο Δισκοπότηρο, σαν ένα φυλετικό βάρος για τη "Δέσποινα" που δεν καταφέραμε να σώσουμε, σαν τον κλεμμένο θησαυρό που τελεολογικά κάποια στιγμή θα κληθούμε να ανακτήσουμε: "Πάλι με χρόνους με καιρούς, πάλι δικά μας θα'ναι..."

 

Όταν λοιπόν, στις αρχές του 2007, επιλέξαμε την Άλωση σαν το θέμα του πρώτου αυτού "Εικονογραφημένου Μυθιστορήματος" των Εκδόσεων Anubis, γνωρίζαμε ότι καταπιανόμαστε με τα ιερά και τα όσια της φυλής, κάτι που σήμαινε ότι θα έπρεπε να δώσουμε πολύ μεγάλη προσοχή σε θέματα ιστορικής πραγματικότητας και να αποφύγουμε τις διάφορες ελευθεριότητες που συχνά συναντάμε σε χολλυγουντιανού τύπου παραγωγές.

 

Από την άλλη, βεβαίως, ξέρααμε πολύ καλά ότι μέσα στα πλαίσια αυτής της ιστορικής πραγματικότητας θα έπρεπε να πλέξουμε τη δική μας ιστορία, η οποία, στο κάτω-κάτω της γραφής, στοχεύει στην ικανοποίηση του αναγνώστη ενός τυπικού graphic novel.

 

Πεποίθησή μου είναι ότι οι συντελεστές της έκδοσης, ο συγγραφέας του σεναρίου Ορέστης Μανούσος και ο εικονογράφος Νίκος Παγώνης, πέτυχαν απόλυτα στο στόχο τους. Όπως θα διαπιστώσει ο υποψιασμένος αναγνώστης, έχει καταβληθεί πολύ μεγάλη προσπάθεια να αποδοθεί πιστά σχεδόν οτιδήποτε μπορούσε να πιστοποιηθεί ιστορικά. Θέματα που αφορούν στη γεωγραφία της Πόλης, στο ρουχισμό των πρωταγωνιστών, στη χρονική αλληλουχία των επιθέσεων και της τελικής πτώσης (μέχρι και οι πολεμικοί αλλαλαγμοί των οθωμανών και των γενίτσαρων) έχουν διερευνηθεί εξωνυχτιστικά και έχουν αποδοθεί όσο το δυνατόν πλησιέστερα στα ιστορικά αρχεία.

 

Το ίδιο το "στόρυ" αφορά στην Άλωση μέσα από τα μάτια του Νικηφόρου Καλλέργη, ενός νεαρού Κρήτη τοξότη από εκείνους που πήγαν εθελοντικά να υπερασπιστούν την Κωνσταντινούπολη μόλις τρεις μήνες πριν από την τελική πτώση. Μέσα από τα μάτια, λοιπόν, του Νικηφόρου και των συντρόφων του θα ζήσουμε τις μάχες και τις ίντριγκες των τελευταίων εβδομάδων της Βασιλεύουσας, καθώς και τις προσωπικές τους ιστορίες ηρωισμών, έρωτα και προδοσίας.

 

Ελπίζω η ανάγνωση του πρώτου αυτού εικονογραφημένου μας μυθιστορήματος να σας ικανοποιήσει όσο ικανοποίησε εμάς η προσπάθεια να φτάσουμε στο τελικό αποτέλεσμα.

 

Μάιος 2008

Ο Εκδότης

 

 

...και κάπως ξεκινάει η ιστορία από τον Ιούνιο του 1439 στα Σφακιά:

 

"Πάντα άκουγα τον πατέρα μου που μου έλεγε ότι οι άντρες απ'την Κρήτη, απ'την εποχή του Ιδομενέα στην Τροία, μάθαιναν από μικροί τη θάλασσα και το τόξο. Ομάδες με τοξότες απ'το νησί όπου γεννήθηκα είχαν πολεμήσει για τον Κύρο με το στρατό των μυρίων του στην αφιλόξενη και εχθρική γη των Μήδων μέχρι που ο Ξενοφώντας τους οδήγησε στη θάλασσα. Με τον Αλέξανδρο της Μακεδονίας, το γιο του Φιλίππου, οι πρόγονοι μου, πολέμησαν πολλές μάχες κι έφτασαν μέχρι τα βάθη της Περσίας. Η φήμη τους είχε φτάσει και στα αυτιά των παλιών Αυτοκρατόρων. Στα χρόνια του Ιούλιου Καίσαρα, συμμετείχαν στις εκστρατείες του κατά των βαρβάρων, στην δοξασμένη 10η λεγεώνα."

 

Και ο Νικηφόρος συνεχίζει την παράδοση, πηγαίνοντας στην Πόλη, με τον κρητικό στόλο του Μανούσου Καλλικράτη! Όπου θα γνωρίσει και ερωτευθεί μια δέσποινα γενουάτισα και θα σταθεί μέχρι τέλους back 2 back μαζί με τους άλλους Κρήτες. Ομολογώ πως ο βασικός δισταγμός οφείλονταν στο ότι έχει πέσει κάμποσο photoshop ενώ το σχέδιο έχει κάποια θεματάκια, αλλά να πάρει ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΓΡΑΜΜΕΝΟ! Τα σπάει! Έχει κινηματογραφική ροή!

 

Ένα 8+/10 από μένα! Πολύ καλό!!!!! Απίστευτα καλό, δεν περίμενα καν να είναι τόσο καλό!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

 

Το πρώτο ελληνικό graphic novel των Εκδόσεων Anubis είναι γεγονός

 

Όμως αν δεν ήταν σενάριο/κείμενα Ορέστης Μανούσος, ακόμα θα περιμέναμε "το πρώτο ελληνικό graphic novel των Εκδόσεων Anubis".

 

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  643
  • Reputation:   3597
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4510 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Καθόλου δε μου άρεσε εμένα, ειδικά το σχέδιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και μενα χαλια μου φανηκε - ιστορια - σχεδιο - χρωμα - lettering. Πρέπει να τα πήγε τόσο απογοητευτικά πάντως και σε πωλήσεις που δεν ξαναέβγαλε ελληνικό κόμικ η ανούμπις απ' ότι θυμάμαι... :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Απο τα ελάχιστα κόμικς, που δεν μπόρεσα να το διαβάσω ολόκληρο. Ούτεμέχρι τη μέση δε μπόρεσα να φτάσω. Πραγματικά κακό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μπράβο σας. Είναι υπέροχο. Πολλά είπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Οι @AnubisBooks προχώρησαν στην έκδοση του «1453» σε ψηφιακή μορφή για iPad! Το πρώτο ελληνικό Graphic Novel!

Από το twitter τους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπόν, το βρήκα και αυτό μπροστά μου σε πολύ χαμηλή τιμή, και του έδωσα την ευκαιρία που του αναλογουσε, βάσει του θέματος που εξετάζει, όντας λάτρης της ιστορίας γενικότερα. Οι περισσότεροι φίλοι ως τώρα, γράφοντας τα σχόλια τους με έχουν καλύψει και εμένα, αλλά ας καταθέσω συγκεντρωτικα όλα όσα αποκομισα.

 

1ον ποτέ δε θα το παιρνα στην αρχική του τιμή. Τη βρίσκω εξωφρενικη. Το κόμικ έπρεπε να κοστίζει εξ αρχής 15 ευρώ, +-. Αν δεν το έβρισκα στην τιμή που το βρήκα (5 ευρώ), προσωπικά δε θα το τιμουσα.

 

2ον πολύ προσεγμένη δουλειά. Φαίνεται πόσο εψαξαν, διάβασαν, ασχολήθηκαν. Φαίνεται το μεράκι. Συγχαρητήρια γι αυτό. Όπως και για το χάρτη, και το γλωσσαρι. Αλλά έπρεπε να αναφέρεται ότι υπάρχει αυτό, εξ αρχής, εγώ το πήρα χαμπάρι όταν τελείωσε η ιστορία. Anyway.

 

3ον πάμε στην ουσία. Σεναριο-σχεδιο. Το σενάριο είναι μέτριο, ούτε κατι που θα θυμάμαι μετά από ένα μήνα, ούτε και κακό. Αδιάφορο μάλλον. Πάντως δεν χαντακωνει την ιστορία. Αυτή χαντακωνεται από το σχέδιο. Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο έγινε μια τέτοια επιλογή. Κρίμα. Ζητώ συγνώμη από τον άνθρωπο, αν ποτέ μπει και διαβάσει αυτό το σχόλιο, για το σχέδιο του, μιας και μιλάμε για ελληνική παραγωγή, αλλά πολύ απλά δεν. Έπρεπε να γίνει διαφορετική επιλογή σκιτσογραφου. Κρίμα, γιατί το θέμα ενδεικνυτο να μεγαλουργησει κάποιος σχεδιαστικά. Μηδέν ζωντάνια,απλη αποτυπωση σκηνών, άθλια απεικόνιση προσώπων. Είπε κάτι ο Gaijin που με βρήκε απόλυτα σύμφωνο. Όσο όμορφο είναι το εξώφυλλο, τόσο χάλια είναι μέσα το σχέδιο. Ίσως αν δεν ήταν τέτοιο το θέμα, ούτε εγώ να ολοκληρωνα την ανάγνωση του.

 

4ον πολύ καλή η έκδοση της ανουμπις, όπως πάντα.

 

Ευχαριστώ για όσα μου έμαθε, η μου ξανά θύμισε, αυτό το νοβελ, από ιστορικής άποψης μιλώντας, αλλά και θα έπρεπε, και θα μπορούσε και καλύτερα.

3/10 από μένα. 5/10 σενάριο, 1/10 σχέδιο. Δεν είναι απλά του στυλ μου, συγνωμη.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μόλις έπεσε στο μάτι μου το παρακάτω άρθρο: http://techzoom.gr/1453-kickstarter-project-compupress/

 

Από ότι φαίνεται υπάρχουν βλέψεις για κυκλοφορία και στο εξωτερικό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Κλαίω απ τα γέλια. 15000 λίρες Αγγλίας θέλουν? Για digital edition? Χαχαχαχαχαχα, πρέπει να μπει στο χιουμοριστικό τμήμα του φόρουμ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

Δεν κατάλαβα... αφου λεφτά υπάρχουν!!

Η κατάσταση θυμίζει όντως λίγο.. πως να το πω... λευκοχρυσο κοσμημα στα 0,30μαικρο σε μια άψογη επιμεταλλωση με την αλοη (αν με καταλαβαίνουν οι φανς του τελεμαρκετινγκ):P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30791
  • Group:  Members
  • Topic Count:  66
  • Content Count:  674
  • Reputation:   7764
  • Achievement Points:  980
  • Days Won:  5
  • With Us For:  3309 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

το βρηκα χθες με πολυ ψαξιμο στο σολαρις,τελευταιο κομματι μου ειπαν,και το πηρα,νομιζω το πληρωσα τσουχτερα-16,90,τεσπα,το διαβασα,μολις τωρα το τελειωσα,ενταξει αξιολογη η προσπαθεια των εκδοτων,το σεναριο καλο ηταν,αλλα συμφωνω με τους προηγουμενους οτι το σκιτσο ηταν μετριο at best.Παντως τιμησα αυτην την προσπαθεια για αυτο το ιστορικο θεμα,και δεν κρυβω οτι οταν εφτασα στο σημειο οπου οι οθωμανοι εισβαλουν απο την κερκοπορτα και ουσιαστικα η πολη πεφτει,ενιωσα ενα ριγος να με διαπερνα...μου αρεσε και το ειδυλλιο της ιστοριας.Αυτα τα λιγα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τελευταίο κομμάτι για αυτούς προφανώς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αν κατάλαβα καλά έχουν μαζέψει 136 λίρες από τις 15000 που ζητούν; Ψιχουλα...

15000 ειναι πολλά αλλά όταν μιλάμε για 6 διαφορετικές εκδόσεις δε φτάνουν.

 

Μετά είδα το "ψηφιακά αρχεία" και είπα :wall: . Να πω την αλήθεια νόμιζα ψηφιακή εκτύπωση, αλλά αυτή προσφέρεται μόνο με 200 λίρες. Δεν ξέρω αρκετά, αλλά αυτοί οι αριθμοί είναι συνηθισμένοι για Kickstarter;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν ξέρω τι συμβαίνει με το crowdfunding και ειδικότερα το KS στα κόμικς αλλά επειδή έχω παρακολουθήσει αρκετά projects σε παιχνίδια, μπορώ να πω ότι το συγκεκριμένο project είναι από αστείο έως πρόχειρο. Πανάθεμά με αν μπορεί κανένας να καταλάβει τι προσφέρει και γιατί. Σε προσιτές τιμές έχει μερικά επαγγελματικά scanlation, έχει μερικά ακριβά pledges με hard copies και έχει και έναν μαξιμαλιστικό στόχο (15Κ) ο οποίος θα μπορούσε να έχει επιτευχθεί μόνο με digital copies ή μόνο με hard copies ή με οποιοδήποτε συνδυασμό τους, που πραγματικά με κάνει να απορώ με βάση ποιους υπολογισμούς έγινε η οριοθέτηση του στόχου.

 

Να μη μιλήσω για το καταπληκτικό 500αρι pledge που δίνει hard copies σε 3 γλώσσες. Δηλαδή είναι τόσο συλλεκτικό που θα το πάρει ένας Άγγλος και θα θέλει να το έχει και στα ελληνικά, ισπανικά και ρώσικα; Δεν ξέρω πως το σκέφτηκαν αλλά η αποτυχία του project είναι κάτι παραπάνω από αναμενόμενη εκτός από βέβαιη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To project του crowdfunding μεσω kickstarter, οπως ηταν αναμενομενο ναυαγησε παταγωδως, μολις 611 λιρες συγκεντρωθηκαν απο 16 ανθρωπους, νουμερο αστειο. Εγω να κανω κομικ, περισσοτεροι θα με στηριξουν κι ας μην μπορω ουτε να γραψω, ουτε να σχεδιασω. Ενδεικτικο του απονενοημενου του εγχειρηματος... 

 

Ουτε κριμα μπορω να γραψω, ουτε πως στεναχωρηθηκα, νομιζω πως το συγκεκριμενο δεν αξιζε κατι καλυτερο.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μήπως υπάρχει στην βιβλιοθήκη της Λέσχης, να του ρίξω μία ματιά; (καθαρά λόγω του ιστορικού θέματος)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Υπάρχει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  838
  • Reputation:   6486
  • Achievement Points:  851
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3618 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Υπάρχει. :)

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to 1453
  • 8 months later...

  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

On 19/10/2015 στο 5:05 ΜΜ, christs είπε:

..... 2ον πολύ προσεγμένη δουλειά. Φαίνεται πόσο εψαξαν, διάβασαν, ασχολήθηκαν. Φαίνεται το μεράκι. Συγχαρητήρια γι αυτό. Όπως και για το χάρτη, και το γλωσσαρι. Αλλά έπρεπε να αναφέρεται ότι υπάρχει αυτό, εξ αρχής, εγώ το πήρα χαμπάρι όταν τελείωσε η ιστορία. Anyway.

 

3ον πάμε στην ουσία. Σεναριο-σχεδιο. Το σενάριο είναι μέτριο, ούτε κατι που θα θυμάμαι μετά από ένα μήνα, ούτε και κακό. Αδιάφορο μάλλον. Πάντως δεν χαντακωνει την ιστορία. Αυτή χαντακωνεται από το σχέδιο. Δε μπορώ να καταλάβω για ποιο λόγο έγινε μια τέτοια επιλογή. Κρίμα. Ζητώ συγνώμη από τον άνθρωπο, αν ποτέ μπει και διαβάσει αυτό το σχόλιο, για το σχέδιο του, μιας και μιλάμε για ελληνική παραγωγή, αλλά πολύ απλά δεν. Έπρεπε να γίνει διαφορετική επιλογή σκιτσογραφου. Κρίμα, γιατί το θέμα ενδεικνυτο να μεγαλουργησει κάποιος σχεδιαστικά. Μηδέν ζωντάνια,απλη αποτυπωση σκηνών, άθλια απεικόνιση προσώπων. Είπε κάτι ο Gaijin που με βρήκε απόλυτα σύμφωνο. Όσο όμορφο είναι το εξώφυλλο, τόσο χάλια είναι μέσα το σχέδιο. Ίσως αν δεν ήταν τέτοιο το θέμα, ούτε εγώ να ολοκληρωνα την ανάγνωση του.

 

4ον πολύ καλή η έκδοση της ανουμπις, όπως πάντα.

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα.

Το σχέδιο μου θύμισε κακό φωτορομάντζο.

Ένα πιο καθαρό σχέδιο (Γαλλοβελγικού τύπου) πιστεύω θα ανέβαζε πάρα πολύ το όλο πρότζεκτ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.